Duif van A. Mattens wint provinciale wedvlucht Limoges [io wint edstrijd krijgt Reddingsboot Tuimelaar brengt gewonde aan wal Tachtigjarige Omer Rogiest 65 jaar schutter Grensbollers voor de derde maal nationaal kampioen krulbollen Massaspel rond 350 jaar slag bij Kallo JIOOLWATER VAN TERHOLE NAAR ZUIVERING IN KLOOSTERZANDE Waasland 1 'klini- mobiel' JANSEN b.v. LEASING CENTRUM MAANDAG 11 JULI 1988 OSSE LODDERS 3ex at noon Bloffer en stik 'ERHOLE - De persleiding üe het rioolwater van het iorp Terhole naar de zuive- ingsinstallatie in Klooster- ande moet brengen, kan gorden aangelegd. SNELLE REDDINGSACTIE VOOR ZEEUWSVLAAMSE KUST Gasfles HOLLANDERS WEER IN PAN GEHAKT Reconstructie Belegering Aanval Veel belangstelling „Mooi gedetailleerd", En hij: „Wat ruikt dat lekker." We staan quitte. aan die kant waar wij logeren, daar kun je zo het i lopen zie je wel, probeer fch een voorsprong te ne- Niks aan te wijzen meer, aiming opzoeken, de nio- jromt al: hónger. Zonder kan ik het even goed: j jaagpad af kom je bij de n en links ligt het herten- p, zie je, met daarachter de lieren die zijn van het nbad en de zijweg die nü da's een schitterend Hij zwijgt. Ook als Jde volgende dag via mijn tje in een modderig karres- vastlopen. Fiets aan de kronkelen we tegen Ife wind in verder langs .velden en verbaasde jen. |alt. Een hek - met daar- er in rijke schakering dat groen van de kaart. Geen e of dunnen strepen er- rheen, zelfs geen potlood je te zien. „Ik ben toen niet ver geweest, denk ik." We hen lekker met de wind in ug tegen dat hek. Ik beken ik als kind tussen volwasse- die het altijd beter weten elf gezworen heb nooit dat lelijke zie-je-wel te roepen - |r. Dat is ook nü Deemoe- neem ik alle zie-je-wels l gisteren en vandaag terug. Véér komt de gelijkmaker 1 en overtuigend. Handenvol brmatie van die VW maar It goeie fietsroutes waren er t bij. Hij weet ook niet waar zijn en hoe het verder gaat. ïlijkgestemd tillen we de fiet- i over het hek en zoeken ons i weg. Weg vrij voor persleiding en anagram van Margaret hatcher. Het zal wel een jnwerker of zeeman ge feest zijn die ontdekte dat deze omschrijving van paar persoonlijkheid kon amenstellen uit de letters ^an haar naam. ex at noon taxes' is te ver alen in het nederlands [ioor: 'copulatie rond het niddag uur vergt het no- tige van uw krachten', naar om de vertaling is het tier helemaal niet begon nen. Het engelse zinnetje is en palindroom, met andere voorden: laat zich even goed lezen van rechts naar Als bladvulling volgt hier nog de proeve ener verta ling van het Indoromaanse spreekwoord: Plus simplux muscas ventare guam mer- dam com brussum scuvare'. Het is eenvoudiger de vlie gen van de hoop weg te I wuiven dan de hoop met de I stoffer het blik op te schui ven. 'huU ■jm onze verslaggever Afgelopen weekeinde stemde na ■en bemiddelingsgesprek met wethouder J. Joossen ook de weede grondeigenaar E. van Mol er in principe mee in dat de leiding onder zijn akker wordt gelegd. Enkele dagen daarvoor ging de an dere eigenaar al akkoord na een on derhoud met burgemeester A. Kessen, waardoor nu gesproken kan worden van een succesvolle bemiddelingspo ging door B en W van Hontenisse. De gesprekken waren nodig, omdat de twee grondeigenaars aanvankelijk weigerden de persleiding over hun land te laten lopen. Het waterschap, dat de leiding aanlegt, vreesde al dat het conflict nog lange tijd zou slepen. „We hebben een goed en collegiaal gesprek gehad", aldus wethouder Joossen, die zelf ook agrariër is. „En ik kan wel begrip opbrengen voor het feit dat de heer Van Mol er eerst niets van wilde weten". Volgens Joossen is het niet terecht geweest dat er met een beschuldigende vinger naar de grondeigenaar is gewezen. „Toen het plan in 1980 werd gepresenteerd was die persleiding aan de westzijde van de rijksweg geprojecteerd. Als dan plotseling blijkt dat de buizen onder je eigen land komen te liggen, begrijp ik wel dat hij daar eerst eens goed over moest nadenken". Van Mol heeft er nog zijn beden kingen over, maar moest samen met de wethouder tot de conclusie komen dat hij een door het waterschap aan gespannen procedure toch zou verlie- Dan heeft het ook weinig zin de zaak op te houden en het dorp Terhole te laten wachten. Daar ziet men im mers reikhalzend uit naar de aanleg van de persleiding. Momenteel loost de riolering op oppervlaktewater en dat geeft herhaaldelijk stankoverlast. Joossen zegt het overigens 'weinig tactvol' te vinden dat hoofdingeland G. Sponselee tijdens de waterschaps vergadering de grondeigenaren be schuldigde van 'dwarsdrijverij'. „Als je in onderhandeling bent, kunnen zulke uitspraken de stand punten weer verharden. Gelukkig is dat niet gebeurd". Joossen, die ook da gelijks bestuurslid van het water schap is, heeft er goede hoop op dat de persleiding nog dit najaar kan wor den aangelegd. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De zaterdag vanuit Limoges gehouden provinciale wedvlucht van de afdeling Zeeland van de Zuid Nederlandse Bond (ZNB) van postduivenhouders is gewonnen door een duif van A. Mattens uit Sint Jan- steen. De winnende vogel, zaterdag middag 'geklokt' om 15.03 uur, had daarmee de ruim 638 kilo meterlange vlucht overbrugd met een gemiddelde snelheid van 1281 meter per minuut. (ADVERTENTIE) gedlpl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN MnMrtH sntEEKUUK Volgens afspraak tri. 076-148168 orthop. schoenen, jemor orthop. schoenen steunzolen en' r Inlays voor alle sport-en trimschoenen |Teterlngsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21. Hulst (Z.VI.)I Kunstschilders Serge Onnenl chouten hebben de Tétar vatj pn. De wedstrijd wordt eens in *1 kunstenaarsvereniging Arti en architect, leefde van 1828 een stichting op met een kapit^l stelt zich ten doel jonge kuns^jl aan te moedigen. De wedstriJ11! srtigjaar. I im toont tot en met 3 augustus ie de finale hebben gehaald. Da'| s Ankum, Gover Jan van BergCJ Hans van der Pas en Rudolf Va'"J ïlderijen van alle inzenders teh-l 1 Van onze verslaggever SINT-NIKLAAS - Het Waasland krijgt in ok tober de beschikking over een zogenaamde Mobiele Urgentie Groep (MUG), die uit- rukt om medisch hulp te geven op de plaats van ongevallen. J Een dergelijk interventie- I team heeft de beschikking I over een goed uitgeruste I en snelle 'klinimobiel' en T wordt bemand door een I chauffeur verpleger en I een arts specialist. Bei- 1 den 2ijn getraind in spoedgevallen. De MUG bestrijkt een zone van twintig kilome ter in een straal rond de stad Sint-Niklaas. In het Waasland acht men zo'n team erg zinvol, gezien de aanwezigheid van het in dustriegebied op de Lin- I «woever, de snelweg E 17 en de Expresweg Antwer- 1 t»n richting Hulst. Juist op die weg gebeuren her haaldelijk zware auto-on- Sevallen, waarbij vaak snelle medische hulp ter I Plaatse geboden is. De MUG wordt gerund via een samenwerkings- I verband tussen de beide «nt-Niklase ziekenhui- Un. Ook elders in België be- I schikt men al over deze Mobiele urgentie groepen. 'kt name in de streken I fond Antwerpen, Gent en Brugge drukbevolkte ge- oieden. Momenteel be- s'nlken deze diensten zo- I ?at 20 procent van het ■uelgisch grondgebied en procent van de inwo- ners. Aan het concours, dat een snel verloop kende, werd door 1750 oude duiven deelgenomen. De verdere meldingen kwamen van: M. van Iwaarden Kruiningen 15.23 u. 1267mpm: J. de Waal Klooster- zandè 15.17 u. 1266mpm: J. en J. NolefAxel 15.07 u. en 15.13 -O*. £és-> pectievelijk 1265 en 1251mpm: L. de Waal en zoon Kloosterzande 15.25 u.l248mpm: Visser-Lensen Axel 15.15 u. 1247mpm: Adri Thijs Hei kant 15.16 u. 1245mpm: Alex Thijs Sint Jansteen 15.18 u. 1243mpm: J. Verhaagen Goes 15.36 u. 1242mpm: J. Blom Hansweert 14.34 u. 1241mpm: Boudens-Raas Kwaden- damme 15.31 u. 1240mpm: Combi natie Elegeert Sas van Gent 15.14 u. 1235mpm: I. de Kruyter Breskens 15.25 u. 1234mpm: W. van de Slikke IJzendijke 15.19 u. 1232mpm: West- strate-Martens Kapelle 15.41 u. 1230mpm: J. van Peenen en zoon Vlissingen 15.34 u. 1226mpm: F. Westdorp Heinkenszand 15.40 u. 1225mpm: Jos. Elegeert Koewacht 15.22 u. 1224mpm: J. Ventevogel Middelburg 15.40 u. 1221mpm: J. de Smet Oostburg 15.24 u. 1220mpm: J. Harte Terneuzen 15.30 u. 1218mpm. Wethouder Marquenie en zijn sportvrienden huldigen Omer Rogiest. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondent PHILIPPINE - In zaal Marinet in Philippine werd zaterdag een bijzon der persoon gehuldigd. De 80-jarige Omer Rogiest uit Philippine vierde namelijk zijn 65-jarig jubileum als actief schutter. Het feest werd bijge woond door enkele tientallen sport- genoten. Omer was ondermeer lid van de vroegere schuttersvereniging Het Witte Paard uit Philippine en toen die in 1976 ter ziele werd hij lid van de schuttersmaatschap- pij De Valcken in België. Hij schiet nu nog drie maal per week in België. Onder grote belangstelling van familie, sport- en dorpsgenoten werd Omer door wethouder L. Marquinie namens de ge meente Sas van Gent een oorkonde aan geboden. Wethouder Marquinie sprak daarbij de hoop uit dat Omer's enthou siasme voor de schutterssport zal over- lslaan op de hedendaagse jeugd. Ook werden bloemen aangeboden door 'De Handboog' uit Assenede, een trofee '1923-1988', een tinnen bord en nog meer bloemen. Omer was zichtbaar geroerd door de belangstelling en waardering die hem ten deel viel. Om 14.45 uur schoot wethouder Mar quinie de eerste pijl af op de liggende wip en raakte niets. Dit was het sein voor 62 schutters van 16 verenigingen om een be gin te maken met een wedstrijd die tot in de avond duurde. De oudste deelnemer was niet Omer zelf, maar de 92-jarige Arie Schoen van de vereniging Recht voor Allen uit Basselvelde. De uitslag van de wedstrijd: hoofdvo gel: Willie Victor, Boekhoute, eerste zij- vogel: Johan van Hevele, Boekhoute, 2e zijvogel: Armand Geerts, de Vliegende Pijl, meeste vogels: Eugene Litaer, Asse nede en Edemon Bussene schuttermij. Cafe Jenny, beiden 4 vogels. Van onze correspondent CAD ZAND - Zondagmor gen omstreeks elf uur kwam op de Westerschelde voor Cadzand een grote reddingsactie op gang, na dat het Belgische kust wachtstation Oostende Ra dio een noodsignaal had op gevangen van de Belgische motorkruiser Buttercup uit Antwerpen. De schipper van het jacht, Van den B. uit Antwerpen, had ge meld dat het jacht ter hoogte van Cadzand in brand stond en dat hij overboord sprong. De reddingsactie werd geleid vanuit het coördinatiecentrum van de verkeersdienst Wester schelde op de boulevard te Vlissingen. Vanuit Vlissingen voeren de sleepboten Gronin gen en Fighter, de patrouille vaartuigen V-85 en RP-59 en de loodsboot Spica naar Cadzand. Vanuit deze plaats was de reddingsboot Tuimelaar van de KZHRM reeds vertrokken en kwam als eerste bij het bran dende en rokende jacht. Na enig speurwerk werd ontdekt dat de schipper zonder zwemvest in de dichte rook zich aan het achterschip van de Buttercup vasthield. De opvarenden van de red dingsboot pikten de man uit het water en brachten hem di rect naar het strand. Met een Belgische reddingshelicopter werd de onfortuinlijke schip per naar het ziekenhuis in Brugge vervoerd. Hij had on der meer brandwonden aan handen en armen. De Buttercup was ter hoogte van de Nederlands-Belgische Het brandende vaartuig. grens voor anker gegaan om op te treden als juryvaartuig bij een surf wedstrijd. Door nog onbekende oorzaak raakte de machinekamer in brand. Het brandende vaartuig werd langszij de sleepboot Fighter van de Unie van Red ding- en Sleepdiensten getrok ken, die met de bluswerkzaam heden begon, hierbij geassis teerd door het patrouillevaar tuig V-85 van de verkeers dienst Westerschelde. Bemanningsleden van de Figh ter die waren voorzien van persluchtmaskers, haalden een gasfles en enkele benzinetanks uit de omgeving van het bran dende achterdek. Daarna blus ten ze de brand in de machine kamer, waarna omstreeks half een het sein 'brand meester' kon worden gegeven. Bij een onderzoek bleek dat Nauwkeurig meetwerk voor de wedtrijd kan begin- FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent OOSTBURG - De Grensbollers uit Eede zijn zaterdag voor de derde maal Nederlands kampioen krulbollen geworden. Deze titelstrijd, die op de banen van bol- club Raak tegen Staak werd gespeeld, leverde veel spanning op. Vooral de speelsters van damesclub Oostburg kwamen bijzonder goed voor de dag. Zij lie ten enkele mannelijke collega's achter zich en pakten een verdienstelijke derde plaats. Zaterdagmiddag drie uur. de titelstrijd is in volle gang. Ge spannen volgen de spelers en speelsters hun bollen, gesteund door het in grote getale opgekomen publiek. 24 Pelotons van drie man, twee pelotons meer dan vorig jaar, maken uit wie zich tot de felbegeerde clubkampioen mag laten kronen. Twee damesteams kwamen tegen elkaar uit, ook zij zijn erg fanatiek en doen zeker niet onder voor hun mannelijke col lega's. De opgaander is niet in al te beste doen, te ver van de staak. Zijn teamgenoten proberen hem moed in te spreken. De eerste uitvallers laten even het kopje hangen, maar ver lenen direct verbale steun aan hun kornuiten die nog wel in de titelstrijd zitten. Het is zenuwslopend. De Grensbollers, de kampioenen van vorg jaar, en Cambrinus, beiden uit Eede, komen in de finale. Met 9-2 weten De Grensbollers de titel te pakken. De Grensbollers houden in verband met hun derde kam pioenschap in het najaar een grote bolling, eveneens op de banen van Raak tegen Staak. Eindstand: 1. G. D'hoore/R. Goethals/O. Rodts (Grensbollers Eede), 2. E. de Paepe/W. Pauwels/E. Minnaert (Cambrinus Eede), 3. G. Ghijs/B. Ghijs/G. de Maillie (damesclub Oostburg). Van onze verslaggever KALLO - In het grensdorp Kallo worden volgende maand de Hollanders na 350 jaar opnieuw in de pan ge hakt. In het anders zo rustige dorpspark overheerst straks het kanongebulder. Ondersteund door visuele en geluids-effekten bevechten ruiters te paard elkaar op le ven en dood. En tot drie maal toe moet een enorm figu- rantenleger de parkvijver doorwaden voor een veld- en waterslag. Het 14.000 vierkante meter ruime park vormt het decor voor een grandioos massaspel, waarbij de slag van Kallo in 1638 centraal staat. Het publiek kan de schermutselingen op het slagveld gadeslaan vanaf een overdekte tribune, waar plaats is voor zowat duizend toe schouwers. De regie is in handen van Jaak van der Helst, die al heel wat indrukwekkende massa spelen op zijn naam heeft. Hij was het ook die in 1980 de Rey- naert-ommeganck vlekkeloos door de Hulster binnenstad liet trekken. 'Vuur over Chanelous', ofwel Kallo, heet het karwei dat Van der Helst dit keer aan pakt. Het spel laat in vijf bedrijven de geschiedenis van Kallo de re vue passeren, te beginnen in het jaar 684. Maar het belang rijkste is de reconstructie van de slag om Kallo op 21 juni 1638, toen de Hollanders door de Spanjaarden de Schelde wer den ingedreven. Om deze ge beurtenis gestalte te geven ko men behalve zo'n 25 acteurs, meer dan tweehonderd figu ranten op het 'toneel'. - FOTO JAAP WOLTERBEEK de brand alleen in de machine kamer had gewoed en dat de overige verblijven alleen lichte waterschade hadden opgelo pen. De sleepboot Fighter sleepte het jacht zondagmiddag naar de haven van Zeebrugge, waar het op zijn ligplaats in de jachthaven werd afgemeerd. In die tijd spanden de Hollan ders samen met de Fransen, in een poging de Spanjaarden te verdrijven. Frederik Hendrik, Prins van Oranje, had eerst het plan om Hulst aan te vallen, maar later werd gekozen voor een belegering van Antwerpen. Veldmaarschalk Willem van Nassau werd er met 6.000 man op uitgestuurd om de forten van Kallo en Verrebroek in te nemen, terwijl er in Breda nog een legertje achter de hand werd gehouden. Voor als de nood aan de man kwam. Op 18 juni raakten de legers slaags. Er vielen heel wat doden, waaronder Willem's 21-jarige zoon Maurits. Uiteindelijk trokken zowel Hollanders en Spanjaarden zich terug op hun stellingen. Inmiddels hadden zich zo'n 20.000 Spanjaarden samenge trokken. Willem zag de bui al aankomen en vroeg verster king. Vanwege een losbarstend onweer kwam de versterking echter te laat. Maar toen de Spanjaarden in de nacht van 21 juni op drie fronten tegelijk opstormden was er geen houden meer aan. Na negen uur strijd kom Wil lem op het nippertje ontkomen. Het overschot van zijn leger, zo'n 1.500 man, trok zich terug in Bergen op Zoom. Hoe het ook zij, de belangrijk ste wapenfeiten uit die onheils nacht komen weer tot leven. De organisatoren verwachten vanuit België en Nederland zo veel belangstelling voor dit massaspel dat er negen opvoe ringen zij n gepland. De première is op vrijdag 19 augustus. De andere data zijn zaterdag 20, zondag 21, vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 augustus, vrijdag 2 september, zaterdag 3 september en zon dag 4 september. Het spektakel begint steeds om 21.00 uur. Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND

de Stem | 1988 | | pagina 5