Belfort-toernooi Sluis weer sterk bezet ZEEUWS TENNISKAMPIOEN RONALD VAN REMORTEL Tennistop weer present op toernooi Animo GROOTSCI SKEELER-SPORT HEEFT FRANS VAN DE BERGE IN ZIJN GREEP 'Ik kom steeds meer in mijn element' K^rnt van de ge- Trimkoers in St. Jansteei Vat met gif neergestort jin Vlissingen Merijntje DE STEM SPORT 7 MAANDAG 11 JUL11988 ST.-JANSTEEN - Drie weken geleden behaalde tennisser Ronald van Remortel uit St.-Jansteen het Zeeuws kampioenschap bij de heren Cl in Middelburg. Dat was niet alleen voor hem, maar zeker voor de plaatsingscommissie, die hem slechst een plaats had toegewezen bij de laatste acht, een verrassing. ATHENE (AFP) - Bij gaande met explosies ai cruiseschip City of Por stens negen doden geval Dit maakt de de Griekse rr teravond laat bekend. Er z verscheidene ernstig aan to aantal doden nog verder opl I Naar de daders is een groot scheepse zoekactie begonnen. De daders, vermoedelijk drie, I waren gemaskerd. Pijnloze abortus methode in China Van onze tennismedewerker SLUIS - In hetzelfde jaar dat de tennisvereniging Sluis werd opgericht, kwam ook het alom bekende Bel- forttoemooi van de grond. De vereniging vierde on langs het 20-jarig bestaan en dat betekent voorts dat ook het toernooi dit jaar de twintigste aflevering kent. Het startte destijds als een open A-toemooi voor de campinggasten, maar groeide uit tot een volwaar dig toernooi voor B-, C- en D-spelers. Het A-toemooi verdween van de lijst. Menig Zeeuwse topspe- ler kon in de voorbije jaren zijn krachten meten en op het lijstje van de winnaars in die tijd staan namen vermeld van Ro bert Jan van der Feen, Hans Schuur, Ernst Wondergem, Jan Verschelling, Serge Carpentier en Mike Simon. Een onvolle dige opsomming, maar een be wijs dat het toernooi een grote aantrekkingskracht had en nog steeds heeft Al vorig jaar hanteerde or ganisator John Leenhouwers een strak schema. Dat leidde toen tot het schrappen van vele aanmeldingen. Dit jaar was het aantal aanmeldingen zodanig dat de maximale capaciteit niet werd overschreden In totaal plande Leenhouwers 240 par tijen. „We hoeven deze keer niet al op de eerste zaterdag van start te gaan," zegt Leen houwers, die dit jaar tevens inchrij vingen kreeg te verwer ken vanuit Ierland. „We ont vingen voor de B-categorie vier inschrijvingen van Ierse jon gens van ongeveer achttien jaar. Hoewel de speelsterkte niet precies is te achterhalen zouden deze jongens van een redelijk B-niveau zijn," aldus Leenhouwers. Voor de B-heren ontving men 24 inschrijvingen. Of schoon de als eerste geplaatste van vorig jaar, Erik van Essen uit Tilburg, het toernooi van wege familie-omstandigheden vorig jaar niet uitspeelde. kreeg hij ook dit jaar plaat singsnummer één toegewezen. De Ieren Liam Croke en Carb- hain O'Nuellain werden res pectievelijk als tweede en derde geplaatst, terwijl Bra bander Raymon Langeveld als vierde werd getipt De Zeeuwse inbreng komt van Patrick Marteijn uit Oostburg, de Ter- neuzenaren Tim van Dijk, Mark Albers en Norwin van Riel en voorts Mark Zuidweg en Ard Breure. Bij de dames, waarvoor de belangstelling duidelijk min der is, strijden elf deelneem sters voor de titel. Bekende na men zijn Judith van de Berge, Ingrid de Vries, Pia Wissing en Brigit Schoenmakers, die vorig jaar de finale won bij de Cl- dames van Isabelle Leenhou wers. Het toernooi kent met name in zowel de Cl- als de C2-cate- gorie een grote belangstelling en tevens een sterke bezetting. De finalisten van vorig jaar zijn niet van de partij. Reden te meer om Animo-speler Menno van den Hout als eerste te plaatsen. Vorig jaar reikte Van den Hout tot de halve finales. Ook Antoine van Bockel uit Souburg kwam tot de halve eindstrijd en dat levert hem nu de tweede plaats op. Zeeuws Cl-kampioen Ronald van Re- mortel uit St.-Jansteen werd als derde ingeschat, terwijl de kwartfinalist van vorig jaar, de in Utrecht woonachtige Marcel Verbrugge, als vierde werd ge tipt. De overige plaatsingen worden ingenomen door Ron nie van Remortel, Evert van Kampen, Stefan Steijaert en Tilburger Bart Dirckx. Bij de dames Cl werd Pia Wissing als eerste geplaatst vóór Jeanet Meijers. In de C2-categorie bij de he ren kreeg Guido Hersche de eerste plaats toegewezen. Phi lippe Haldermans, Bart Corth- manns en Mario Leenhouwers zijn de overige favorieten. Jo- landa de Kam, vorig jaar win nares van de D17+-categorie werd als eerste geplaatst bij de C2-dames. Het toernooi gaat vandaag officieel van start. De Menno van den Hout, de favoriet voor de titel in de Cl-ca- tegorie van het Belforttoemooi in Sluis. - foto de stem/corj.de boer finales zijn zondag 17 juli ge pland. OVERIGE PLAATSINGEN DE-D: 1. Godelieve Lison, 2. Jetty Henry, 3. Bea Joppe. HE-D: 1. Marcel Meijer, 2. Sjaak Koole, 3. Leen Deij, 4. Johnny Bleijenberg. HD-D: 1. Fensky/Raedts, 2. Bleij- enberg/Koole. HD-C: 1. Van den Hout/Dijkman, 2. Van Remortel/Van Kampen, 2. Gorthmanns/Petiet, 4. Deltour/ Van Remortel. DD-D: 1. Tapman/Vermeiro, 2. Van Reisen/Joppe. GD-D: 1. Janssens/Raedts, 2. Li son/Lison. GD-C: 1. Kokke/Dirckx, 2. Meij ers/Verhaagen. 'Titel kwam heel onverwacht Door Kees Hamelink „Ik was daar zelf ook verbaasd over. Zeker toen ik zag dat Gillis van de Gruiter nog boven mij geplaatst was. Vorig jaar heb ik van hem beide keren gewonnen in de competitie, toen hij nog voor Middelburg speelde, en ook dit jaar speelde ik beide keren tegen hem en won ik ook", aldus de 19-jarige Van Remortel. Dat de uitslagen nog altijd op de baan worden gemaakt, be wees hij op een overtuigende manier. „Ik heb bewust naar het Zeeuws kampioenschap toegeleefd. Afgelopen winter won ik eenmaal van Mark Al bers en ook in de afgelopen competitie bij Smash ging het goed", zegt hij. In Middelburg ging het hem duidelijk voor de wind. „Ik won achtereenvol gens van Frank Wille, Gillis van de Gruiter en vervolgens ook van de eerst geplaatste Guido Tolhoek. Ik was eigen lijk verbaasd dat ik al die par tijen zo gemakkelijk won. Ik kreeg geen enkele set tegen." In de finale om de Zeeuwse titel speelde hij tegen Michel Gorsse uit Kapelle. „Vroeger had ik daar wel eens van ge hoord, maar eigenlijk kende ik hem helemaal niet. Evert van Kampen, mijn dubbel-partner, had een dag tevoren tegen hem gespeeld en die verloor er dik van. Hij was volledig kansloos, dus ik was gewaarschuwd. In de finale ging het wel goed. Hij speelde aanvallend, maar kwam te weinig naar het net. In feite werd de partij hoofdza kelijk beslist door hét serveren. Hij verloor twee keer meer zijn service-game en dat betekende voor mij de overwinning." Het was voor hem totaal on verwacht dat hij de Zeeuwse tennistitel in de wacht sleepte. Zelf had hij vooraf zijn kansen ingeschat, maar stuitte daarbij op namen als Jeroen Verstrae- ten, Gyon Asselman en Tim van Veldhoven „Ik was verrast dat die niet deelnamen." Waarschijnlijk lag het aan jeugdige overmoed, want een week na het behalen van de titel werd hij in het toernooi in Kunt u mot doen met e* ..Vakarrtte" Stem-lezer tien) zegge. Van onze tennismedewerker TERNEUZEN - Het j eugd-tennistoernooi van Animo, dat van daag begint, wordt dit jaar voor de vijfde keer gehouden. De Terneuzense tennis vereniging startte het ge beuren als regionaal toer nooi op het vroegere ten nispark aan de Nassau- straat. Het eerste jaar al bestond er vanuit diverse delen van het land be langstelling. Toen de KNLTB de zogenaamde ranglij sttoernooien ging organiseren, viel voor wat het district Zeeland be treft de keus op onder meer het toernooi in Ter- neuzen. Dat heeft geleid tot een nationaal sterk be zet toernooi, dat vorig jaar al tot de sterkste in Nederland behoorde. Ook dit jaar is de be langstelling vanuit het gehele land enorm. Wed- strijdleidster Els Visser: „We hebben dit jaar be wust enkele categorieën laten vallen, maar we ko men nog uit op zo'n 470 partijen. Iemand weige ren doen we niet graag, zodat we noodgedwongen in Axel tijdens de eerste dagen ook partijen moe ten spelen. Wel hebben we dit jaar het voordeel dat, indien de weersomstan digheden het toelaten, reeds op de zaterdag de fi nales kunnen worden ge speeld." De nationale ten nistop mag dan in Ter- neuzen aanwezig zijn, ook vanuit het buitenland be staat er ditmaal belang stelling en wel vanuit Ier land. „Er schreven totaal 185 deelnemers in en dat komt ongeveer overeen met het aantal van vorig jaar", al- dus Els Visser. De deel name vanuit Zeeland is ij verhouding gering. Onge veer eenderde van het to taal. De Zeeuwse verte genwoordigers kunnen in de verschillende catego rieën niet gerekend wor-1 den tot de favorieten, de 12-jarige jongens staat I geen enkele Zeeuw ge- plaatst, terwijl bij de de zelfde leeftijdsgroep meisjes Cora Cijvat uit Zoutelande als derde/ vierde werd geplaatst Marcel Schouw van 't Halve Maantje uit Goes komt op het schema bij de 14-jarige jongens als vijf de/zesde voor, terwijl Na-1 thaly Tijssen uit St.-Jan steen als zevende/achtste I geplaatst werd. Tim van Veldhoven werd plaat singsnummer drie/vier toegewezen bij de 16-jari- gen. PLAATSINGEN JE 12: 1. Rogier Wassen, 2 Si eng Schalken (beiden Lim-1 burg), 3/4. Martin van Schur- man (Gelderland) en Sander Bons (Rotterdam). JE 14: 1. Mark Geestman I (Amsterdam), 2. Jeroen Rin- kei (Utrecht), 3/4. Bartl Meijer (Groningen) en Jo- chem Gosselink (Gelder land). JE 16: 1. Dirk Jan Schouten I (Gelderland), 2. Martijn Bok (Noord-Brabant), 3/4. Andy Pas (Limburg) en Tim van Veldhoven (Zeeland). ME 12: 1. Mireille Bink (Den I Haag), 2. Barbara Jaspers I (Rotterdam), 3/4. Cora Cijvat I (Steeland) en Lily Mostanl (Limburg). ME 14: 1. Dokie WUlekes I (Gelderland), 2. Hanneke Ke telaars (Noord-Brabant), 3/4 Mirjam Siemerink (Leiden) en Reina Kloosterman (Gel-1 derland). ME 16: 1. Saskia Slagboom (Utrecht), 2. Matthea Kwint (Drenthe) 3/4. Caroline Stok (Noord-Brabant) en Anique| Snijders (Limburg). 128ste jaargang Kant. AMSTERDAM (ANP) - De vakcentrale FNV en de aan gesloten bonden zijn bereid hun looneisen voor 1989 te beperken. Dan moeten kabinet en werk gevers op hun beurt strikte af spraken willen maken over een gelijke inkomensontwikkeling voor werkenden en uitkerings gerechtigden en over een actief werkgelegenheids- en scho- lingsbeleid. Als de vakbeweging echter geen centrale afspraken met kabinet en werkgevers kan maken, zullen de FNV-bonden in de cao-onderhandelingen „een evenredig deel van de to tale loonruimte" inzetten voor loonsverhoging, werkgelegen heid en arbeidsmarkt- en scho- Het incident deed zich voor aan boord van het schip City of Poros, toen het vertrok van het eiland Aegina voor de terugreis naar de jachthaven in Paleo Faliron bij Athene. Ronald van Remortel: „Ik heb beumst naar het Zeeuws kampioenschap toegeleefd.' Axel al vroegtijdig uitgescha keld. Hij was daar als tweede geplaatst na Guido Tolhoek, die hij in Middelburg nog had verslagen. „Ik zag het wel zit ten in Axel, maar heb het in mijn parij tegen Bernd van Queckelberghe laten liggen. Ik stond met 6-4 en 4-2 voor en verloor mijn service en vervol gens de tweede set. In de derde stond ik ook met 4-2 voor en kon toen mijn service weer niet houden en ging uiteindelijk de boot in. Dat was een tegenval ler", verzucht hij. „Achteraf moet ik toegeven dat ik veel minder geconcentreerd was dan tijdens het Zeeuwse kam pioenschap en ook de vorm van de dag speelde een rol. Het zal wel toeval zijn, maar vroeger bij de jeugd wist ik het toernooi van Axel ook nooit te winnen." Het volgende toernooi dat op het programma staat, is het be kende Belfort-toernooi in Sluis, waarin hij enkele jaren gele den in de D-categorie mee- - foto de stem/cor j. de boer speelde. „Ik verloor toen van Paul Hendrikse. Daarna is me dat nooit meer overkomen." Wordt Sluis de mogelijkheid om zich te revancheren voor zijn minder presteren in Axel? „Ach, dat kun je van tevoren nooit zeggen. We zullen wel Van onze sportmedewerker SINT-JANSTEEN - Op het bekende Warande-park] wordt woensdag 13 juli een trimkoers verreden onder ai picien van de Zeeuws-Vlaamse Trimfederatie. De ord satie is in handen van de toerclub Hulst. De veteranen en recreanten bijten het spits af. Om 18.00 uur,;, pj van start voor een koers over ruim 35 kilometer. Heel wal kende namen komen naar St. Jansteen. Daaronder Vlasseniï en Kerckhaert - zij graaiden onlangs flink in de premiepot tijol diverse koersen in Brabant en Midden-Zeeland - plaatselijk! riet Jürgen Thuy, Bert Begijn, Camiel de Rooy en Rini Cron ke. Om 19.00 uur gaan de A-trimmers van start. Naast Renék boer beginnen Henk Peters, Joop Dubbeldam, Willy de FA Charles Mollet en Robert Cloetens als kanshebbers op de oti winning. Café Den Ouden Arend fungeert zoals gebruikelijk als pen nence. Van onze sportmedewerker KRABBENDIJKE - Frans van de Berge, bekend als wielrenner bij de trimmers en schaatser, vestigde dit jaar ook de aandacht op zich tijdens skeelerwedstrijden. De 36-jarige sportman uit Krabbendijke triom feerde in deze nog jonge tak van sport al vijf keer en heeft daardoor de smaak goed te pakken. „Het skeeleren is eigenlijk een vorm van schaatstraining tijdens de zomermaan den en daarom ging ik het vorig jaar in die richting zoeken",zegt Van de Berge. „Op het fietsen bij de trimmers was ik uitgekeken, maar omdat je als schaatser ook in de zomer niet stil mag zitten, kocht ik een paar skeelers om daarmee mijn conditie op peil te houden Aan vankelijk was het niet de bedoeling om in wedstrijden uit te komen. Maar van lieverlee rol je daar toch in. Dat pakte trouwens niet slecht uit Ik won bijvoor beeld in Middelburg en werd derde in Zierikzee en Brakel vorig j aar." „Mijn schaatsvriend Cees Hoogerland uit Yerseke stimuleerde me dan ook om dit seizoen de skeelerport intensiever aan te pakken. Hij had reeds een B-li- centie op zak van de Stichting Skeeler Marathons en ik besloot om ook zo'n pa piertje aan te vragen. Nu trainen we al een hele tijd samen en trekken ook ge- zamelijk naar de wedstrijden, soms ver buiten de provincie. Vooral op De Ve- luwe en in het noorden van het land heeft het skeeleren grote aantrekkings kracht op het publiek. Soms zijn er wel tien tot vijftienduizend toeschouwers. Vooral bij de wedstrijden voor de A-rij ders, waarin prominenten aan de start komen zoals Dries van Wijhe, Evert van Benthem en Edward Hagen. Maar ook voor de wedstrijden voor de B-catego rie, waarin Hoogerland en ik dus uitko men, is er heel wat belangstelling. Meestal duren die wedstrijden drie kwartier of een uur, maar er worden soms ook marathons verreden over 100 kilometer en meer. De Elfsteden Skeeler Race, die 11 oktober in Leeuwarden wordt gehouden, gaat zelfs over 200 ki lometer. Maar daar waag ik me voorlo pig nog niet aan." Frans van de Berge, die dit seizoen naar de zege soleerde in Oostburg, Gouda en Bergen op Zoom en fraai derde werd in Oldenbroek, vindt skeele ren in één woord machtig. „Ik kom steeds meer in mijn element. Ik hou van power. En daar komt het bij deze sport veel op aan. Er komt veel meer duur- werk aan te pas dan bij schaatsen. Want op gladde ijzers kun je veel op techniek doen Trouwens, hoewel ik skeeleren een warm hart toedraag, blijft het schaatsen mijn hoofddoel." Met die laatstgenoemde sport is hij al vanaf zijn achttiende intensief bezig. Samen met Arjaan van de Kreeke do mineerde hij, wat de Zeeuwen betreft, het langebaangebeuren en sinds de ma rathons op het programma staan, kan Van de Berge ook daarin zijn man staan bij de landelijke B-rijders. Hij reed ook twee keer de Elfstedentocht, werd 37ste in 1985 en een jaar later 26ste. Een be wijs dus dat hij niet tot de figuranten behoorde. Acht jaar was Frans van de Berge ook actief als renner. Hij won bij de A-trimmers zo'n twintig wedstrij den, werd eenmaal Zeeuws kampioen en zelfs derde tijdens het Europees kam pioenschap. „Maar je kimt nu eenmaal niet alles tegelijk doen en daarom is het fietsen er bij ingeschoten", zegt deze all- rounder in de sport, die van beroep uit voerder is van een bouwbedrijf. Momenteel werkt hij in Rotterdam. En dat betekent elke morgen om kwart over vijf uit bed. Een uur later zit hij in de auto. „Anders kom ik niet tijdig op mijn werk in verband met de file-vor ming tijdens de morgenspits in de rand stad", legt hij uit. 's-Avonds oefent hij samen met zijn maat Cees Hoogerland op de skeelers en tijdens het weekeinde trekt men er op uit naar wedstrijden. mwiim. v* ma ■te-. - - •l 3 OSS»! Van onze correspondent VLISSINGEN Tijdens l verladingswerkzaamheden I aan de containerkade van de Sloehaven te Vlissingen is gisteren een vat met to lueen di-isocyanaat uit een vatenklem naar beneden gestort. Daarbij kwam ongeveer 30 li ter van deze uiterst giftige, ex- I plosieve en brandbare stof vrij. Acht mensen die in de nabij- heid verkeerden, werden on- middelijk naar het Bethesda ziekenhuis afgevoerd. Daar kregen ze een wasbeurt en een medisch onderzoek. Dat onder zoek wees uit dat geen van al len nadelige gevolgen aan het I ongeval zal overhouden. De omgeving werd direct I door de politie in een straal van I circa vijftig meter afgegren- I deld. De vaten met tolueen di- I isocyanaat zijn afkomstig van I het Duitse concern Bayer en werden geladen in de Cyprioti sche zeevaarder Catharina-M. j PEKING (UPI) - Een Chi nese gynaecoloog heeft een I methode voor pijnloos abor teren ontwikkeld. De me thode bestaat hierin, dat via de vagina met een buisje vloeistof in de baarmoe- der wordt gespoten. Binnen twee tot vier dagen maakt de vrucht zich vanzelf os uit het slijm van de baar- ■moederwand. I?e bloedingen die dat met I!™ me®brengt, zijn volgens de Iv aec 00ë> niet erger dan die Int,11 6611normale menstruatie, la ^Ruchtbaarheid komt door |ae behandeling niet in gevaar -.'ia jH De vogel is gevlogen Frans van de Berghe, de all-rounder uit Krabbendijke: „Hoewel ik skeeleren een warm hart toedraag, blijft Wl schaatsen mijn hoofddoel." fototanniedejon^I

de Stem | 1988 | | pagina 16