PLO heeft verwachtingen van bezoek Lubbers aan Israël Euro-parlement vreest luchtramp bij zomerdrukte Milieu: 'EG dringt Derde Wereld radio-actief voedsel op' ran i STAFCHEF Wereldbankdochter IFC schippert tussen winst en ontwikkeling Nederlands' NOODKREET OM UITBREIDING EUROCONTROL LIJKT VERGEEFS DE STEM ACHTERGROND EXTRA ZATERDAG 9 JUL11988 T1 Intentie Merijn nE STEM BUITENLAND ;HERAN (AP) - De Iraar ij dkrachten en parlement ■tafsanjani heeft verklaard i|yraak zal nemen voor het n aans passagiersvliegtuig d< rine, waarbij alle 290 inzil amen. Re [isdaad ieluidsbanden Ee 35Harige Hans van der ®ulen uit Ulvenhout be- - schrijft wat hij op 25 juni zag de Gasherbrum II, een ,k035 meter hoge top in het J^srakorumgebergte, een tergketen parallel met de Hi- malaya. ANC-collecte DE PLO hoopt dat premier Lub bers en minister Van den Broek tijdens hun komende bezoek aan Israël van 17 tot en met 19 juli za ken als schendingen van de men senrechten en het internationaal recht, het Palestijnse recht op zelfbeschikking en de ontoelaat baarheid van gebiedsuitbreiding door geweld zullen aansnijden. Zij zouden ook kunnen spreken over veiligheid die volgens de PLO het re sultaat is van aanvaarding in de re gio en niet van uitbreiding van het grondgebied. Verder zou in verband met de emi gratie van Sovjetjoden kunnen wor den gesproken over het recht op te rugkeer van Palestijnse vluchtelin gen. Dit heeft de vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijdings Orga nisatie in Nederland, Afif Safieh, woensdag op een persconferentie meegedeeld. De woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken beves tigde dat de minister in Oost-Jeruza- lem een ontmoeting zal hebben met de voorzitter van de Vereniging van Palestijnse Journalisten, Radwan Abu Ayyash en enkele medestan ders. Het initiatief voor dit gesprek is uitgegaan van Abu Ayyash, die daarover heeft overlegd met andere Palestijnse organisaties. Welke deze organisaties zijn wilde Safieh niet zeggen. De PLO zou ook graag zien dat premier Shamir en minister Peres niet de enige Israëlische gespreks partners zijn van beide Nederlandse bezoekers, maar dat die ook contact opnemen met vertegenwoordigers van de Israëlische vredesbeweging. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft de PLO niet formeel benaderd om haar op vattingen over het bezoek te horen. Safieh meent echter dat onder meer zijn min of meer maandelijkse ge sprek op het ministerie hem vol doende gelegenheid bieden om zijn opvattingen kenbaar te maken. Nederland erkent de PLO niet als enige vertegenwoordigster van het Palestijnse volk, Safieh heeft geen diplomatieke status en zijn kantoor is geen diplomatieke vertegenwoor diging maar een informatiebureau. Maar wat betreft de beveiliging valt het onder hetzelfde overheidsbureau dat verantwoordelijk is voor de vei ligheid van ambassades. DtfPLO is blij dat in Nederland duidelijk onderscheiden opvattingen over het bezoek bestaan. Tegenover hen die uitstel bepleiten vanwege de manier waarop het Israëlische leger in de bezette gebieden tegen Pales tijnse demonstranten optreedt, staan de voorstanders van een werkbezoek juist vanwege deze schendingen van de mensenrechten en het internatio naal recht Het bezoek, aldus Safieh 'is geen ramp. Het zou een terugslag zijn als het, ten onrechte, wordt uitgelegd als een bevestiging van de status quo.' Nederland heeft echter, evenals de andere EG-landen, herhaaldelijk verklaard dat de toestand in de be zette Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook niet kan worden gehand haafd. Als 'kritische vriend' van Israël zou premier Lubbers zich ondubbel zinnig moeten uitspreken over de schendingen van de mensenrechten en de onaanvaardbaarheid van ge biedsuitbreiding door geweld, zoals vervat in de befaamde resolutie 242 die de Veiligheidsraad na de zes daagse oorlog van 1967 aanvaardde, aldus Safieh. Uit Safieh's woorden bleek dat de PLO niet verwacht dat Nederland verder gaat dan een er kenning van een Palestijnse recht op zelfbeschikking 'met alles wat dit in houdt.' In tegenstelling tot andere EG- landen als Frankrijk heeft Neder land zich nog nooit uitgesproken voor een Palestijns recht op een zelf standige staat. Omdat Nederland sinds 1967 de di plomatieke belangen van Israël in Moskou behartigt, heeft het ook be moeienis met Sovjetjoden die willen emigreren. Volgens Safieh rust op Nederland, als ondertekenaar van de Slotakte van Helsinki 'de morele plicht' het recht van Sovjetjoden te verdedigen om niet naar Israël, maar naar een ander land (de VS) te gaan. De PLO onderschrijft het beginsel van de vrijheid zijn land te verlaten en er naar terug te keren, maar ver zet zich tegen een selectieve toepas sing daarvan. Zij zou graag zien dat Nederland meer aandacht schenkt aan het recht van Palestijnse vluch telingen om naar hun woonsteden te rug te keren. Vestiging in gebieden met een omstreden status -Israël be vordert kolonisatie van de Weste lijke Jordaanoever door nieuwe im migranten- kan 'een complicerende factor' zijn en het vredesproces scha den. Op verzoek van de Tweede Kamer onderhoudt de Nederlandse regering slechts op het niveau van ambtena ren contact met de PLO. Toen de mi nisters Van der Klaauw en Van den Broek in 1981 en 1986 in Damascus en Tunis besprekingen voerden met Yasser Arafat, deden zij dit nadruk kelijk als voorzitter van de Europese Gemeenschap en de Europese Poli tieke Samenwerking en niet als Ne derlands bewindsman. Volgens Safieh zijn PvdA, D66, PSP en PPR voorstander van con tacten op politiek niveau en worden de opvattingen van de Kamerleden Weisglas (WD) en Van Weezei (CDA) over contacten op slechts ambtelijk niveau niet door hun vol ledige fracties gedeeld. Vooral sinds het uitbreken van de opstand in de bezette gebieden, zeven maanden ge leden, hebben de opvattingen van de 'publieke opinie zich sneller ontwik keld dan die van de regering, meent hij- Overigens gaat Nederland toch een meer herkenbare rol in het Mid den Oosten spelen, zoals onder meer blijkt uit het derde bezoek van een Nederlands landbouwdeskundige aan de bezette gebieden. Op initiatief van de Nederlandse regering, en in nauw overleg met de Europese Commissie, heeft de direc teur van het Hoofdproduktschap Ak- kerbouwprodukten, Van der Top, in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoever nagegaan hoe een rechtstreekse ondergehinderde ex port van voornamelijk citrusfruit van Palestijnse boeren naar de EG kan worden bevorderd. Van der Top brengt thans, ditmaal vergezeld door fruitimporteurs uit vijf EG-landen, opnieuw een bezoek aan de bezette gebieden. De onwil van Israël om recht streekse uitvoer uit de bezette gebie den toe te staan en de pogingen om de Israëlische exportorganisatie Carmel in te schakelen, is het Euro pees Parlement in het verkeerde keelgat geschoten. Het heeft goed keuring van de aanpassing van het samenwerkingsverdrag tussen de EG en Israël aan de uitbreiding van de Gemeenschap met Spanje en Por tugal al enkele malen uitgesteld. (ANP) Door Marcel van Lingen HET elk jaar weer groeiende Europese lucht verkeer is een levensge vaarlijke zaak aan het worden. Als de honderden verkeers vliegtuigen boven Europees grondgebied niet met super sonische voortvarendheid op een overzichtelijker wijze be geleid worden, loopt het wel licht deze zomer al vreselijk mis: met een grote dreun, die aan honderden mensen het le ven zal kosten. Het Europese Parlement in Straatsburg waarschuwde af gelopen week in ongekend felle bewoordingen voor een dreigende luchtramp in het dichtslibbende Europese luchtruim De kritiek van de Europarlementariërs richtte zich vooral op de nationale luchtvaartdiensten van Ne derland, België en Westduits- land. De al 20 jaar aangehouden halsstarrigheid van deze niet in beweging te krijgen ambte lijke diensten om de landen overschrijdende vluchten door één luchtverkeerslei dingscentrum te laten uitvoe ren voert rechtstreeks tot een catastrofe, zo heeft het Euro pees Parlement voor de zo veelste maal laten weten. Eurocontrol, het (bewust klein gehouden) Europese luchtver keersleidingscentrum, in het Limburgse Beek, moet nu toch echt 20 jaar na oprichting een volmacht krijgen om de stuurknuppels in hand te ne men, zo liet ook de vice-presi dent van het parlement See- feld, in Straatsburg weten. De roep om Eurocontrol uit te breiden is echter al zo vaak in de kiem gesmoord door de nationale luchtvaartdiensten, dat de Europarlementariërs nu openlijk gaan waarschu wen voor een luchtramp. Zij wijzen daarbij vooral op de explosieve groei van het Europese luchtverkeer, die alle belanghebbenden onaan genaam verrast heeft. Voor 1987 werd een groei van het luchtverkeer verwacht van ongeveer 2,5 procent. Inmid dels is gebleken, dat het afge lopen jaar 7,5 procent meer vluchten werden uitgevoerd. Tot aan het jaar 2000 rekent men nu op een groei van tien tallen procenten. En dat, zo vindt de christen-democrati sche Europarlementariër Comelissen, kunnen de natio nale luchtvaartdiensten met de beste wil van de werdeld niet meer aan. Hij stelde daarom afgelopen week een paardemiddel voor: de natio nale luchtvaartdiensten, in clusief de Nederlandse Rijks luchtvaartdienst (RLD) moe ten van hun taak ontheven worden. De luchtverkeerslei ding moet een zaak worden van de Europese Commissie in Brussel. Die moet er voor zorgen, dat Eurocontrol voor taan al het luchtverkeer bo ven Europees grondgebied de juiste aanwijzingen geeft. Voor de nationale luchtver keersleiders, bijvoorbeeld op Schiphol, blijft dan alleen over om het luchtverkeer in een goede baan te leiden, dat de luchthavens tot op een paar kilometers genaderd is. Comelissen: „Ik weet, dat er al ongeveer 25 jaar gevraagd wordt om de nationale lucht vaartdiensten wat minder be voegdheden te geven Blijk baar zijn die diensten, die doodgewoon htm zaakje via obstructie en ongekende amb telijke tegenwerking bescher men, machtiger dan iedereen vermoedde. Maar de heren ambtenaren moeten nu toch eindelijk eens de schellen van de ogen vallen: de gigantische groei van het luchtverkeer hadden zij blijkbaar ook niet De luchtverkeersleidingen passen op hun 'eigen winkeltje'. verwacht, zo blijkt uit jaar prognoses. Ons voorstel om nu dan eindelijk die nationale diensten van hun taak te ont heffen, is daar een logisch uit vloeisel van. Het is de laatste maand een paar keer voorge komen, dat er bijvoorbeeld boven het Engelse luchtruim een aantal bij na-botsingen heeft plaatsgevonden. De luchtverkeersleiders daar kunnen het doodgewoon niet meer aan. Nou, heb dan maar de moed om je ongelijk te er kennen en geef die zaak in handen van Eurocontrol. Dat is misschien een nederlaag voor hen, maar wel een die een bloedbad voorkomt", al dus Comelissen. De socialist Visser, die zich aansloot bij het pleidooi van Comelissen, pleit ook al jaren voor een uitbreiding van Eurocontrol in Beek. Zijn steun voor het rapport dat Comelissen uitbracht, heeft alles te maken met de plotse linge gevaarlijke groei van het luchtverkeer. Visser: „Het probleem met Eurocontrol was, dat er al veel te lang over gesproken wordt, terwijl tot voor enkele jaren de groei van het lucht verkeer redelijk verliep. Daar zat geen dwang meer achter. Nu er boven ons steeds meer files ontstaan en de vertra gingen hand over hand toene men, wordt het natuurlijk wel even een andere zaak. Als er een vliegtuig boven, Europa vliegt wordt de begeleiding een aantal malen overgedra gen aan een rijksluchtvaart dienst. Dat is een redelijke manier van werken, als het niet al te druk is. Zodra de vliegtuigen echter uit alle hoeken en gaten opduiken ge loof ik er niets meer van, dat de veiligheid niet in het ge ding komt". Zowel Comelissen als Vis ser zijn er vast van overtuigd, dat de Nederlandse regering de groei van Eurocontrol heeft tegengewerkt. Comelis sen ging in Straatsburg zelfs zo ver, dat hij sprak van „ob structie en onverantwoord gedrag". Het feit, dat minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) onlangs na grote druk besloot, dat Eurocontrol in Beek binnenkort al het vliegverkeer boven Neder land dat hoger vliegt dan 8 ki lometer mag begeleiden, be schouwt hij als een doekje voor het bloeden. „Ze heeft die hoogtegrens met 2 kilometer verlaagt voor Eurocontrol, maar ik vrees,dat het daarbij dan blijft en zij niet van plan is om Eurocontrol ooit meer ta ken te geven", zo zei hij. Cor- nelissen wordt daarin ge steund door de Belgische re gering, die zo moe werd van de Nederlandse tegenwer king, dat onlangs besloten werd, het eigen luchtver- keerscentrum Zaventhem bij Brussel uit te breiden met het zogenaamde Canac-systeem. „Dit soort in verstoringen zijn onvermijdelijk als je jaren lang door een buurland aan het lijntje gehouden wordt", aldus Comelissen. Zowel de christen-demo craten als de socialisten reke nen erop, dat ondanks die na tionale investeringen, Euro control alsnog de kans krijgt om uit te groeien. De Euro pese Commissie moet nu uit komst bieden, zo hopen ze. Zo wel Comelissen als Visser re kenen erop, dat de beperkte bevoegdheden van het Euro pese parlement geen belem mering vormen om de Euro- - FOTO RONALD SWEERING pese Commissie tot actie te bewegen. „We kunnen de Commissie niet onder geweldige druk zetten, maar we hopen, dat er iets gedaan kan worden via informele contacten", zo ver klaarde Visser. De lucht vaartdeskundigen in de Tweede Kamer zien het ech ter niet zo optimistisch. Het merendeel van hen vreest, dat bijvoorbeeld de rijkslucht vaartdienst, zich na jarenlang succesvolle strijd voor haar eigen winkel uiteindelijk aan het langste eind zal trekken. CDA-woordvoerder Fris sen hoopt, dat het Europese luchtverkeer in goede banen geleid kan worden door de mogelijke bemoeienis van de Europese Commissie. Veel succes verwacht hij echter niet. „Het is net alsof iedereen inderdaad die grote, alles ver nietigende knal nodig heeft om met een grote schok wak ker te schrikken. Het applaus dat een piloot nog wel eens krijgt als hij zijn toestel veilig aan de grond heeft gezet, lijkt steeds minder op een soort passagiersgewoonte. Mensen zijn gewoon dolblij dat ze weer veilig op de grond zijn teruggekeerd." DE afgelopen jaren hebben tal van landen uit de Derde Wereld, waaronder Angola, Egypte en de Filipijnen, voedsel uit de Euro pese Gemeenschap terugge stuurd omdat het teveel radio activiteit bevatte. De Westduitse Europarlementariër van de Regenboogfractie Undine Bloch von Blottnitz spreekt er schande van, dat niemand precies weet wat er met dat teruggestuurde voedsel gebeurt. De vraag is brandend actueel nu het koelschip 'Reefer Rio' een door Venezuela geweigerde lading vlees in een Europese haven probeert te lossen. Vorige week donderdag ging het onder Panamese vlag varende schip voor anker op tien mijl uit de kust van Hoek van Holland, maar vertrok 24 uur later, uit vrees in Ne derland aan de ketting te worden ge legd. Maandag dook de Reefer Rio op in het Duitse Wilhelmshaven. De voed- selinspectie heeft een monster geno men van de lading. Toestemming om te lossen is afhankelijk van de uit slag van het onderzoek. De omstreden lading bestaat uit 6.000 ton voorgekookt rundvlees, dat in 1986 door Ierland en Denemarken verkocht werd aan Venezuela en in 1987 door Nederlandse schepen de oceaan werd overgevaren. De Vene- zolanen weigerden het vlees omdat de hoeveelheid radio-activiteit meer was dan wat in het Latijnsameri- kaanse land is toegestaan. Het vlees werd tijdelijk opgeslagen in koelcel len en is nu terug in Europa. De mi lieuorganisatie Greenpeace wil dat de hele lading vernietigd wordt om te voorkomen dat het vlees via slinkse wegen weer ergens in de Derde Wereld op de markt komt. Volgens Greenpeace lijkt het ronddolen van de Reefer Rio op dat van gifschepen die van haven naar haven varen in een poging hun la ding kwijt te raken. Net als bij de re cente gifschandalen staat het voor val met het koelschip niet op zichzelf. Na de kernramp bij het Russische Tsjernobyl kreeg de Europese Ge meenschap te kampen met grote hoe veelheden radio-actief voedsel. Het betrof vooral vlees, melk en boter van koeien die te lang in de wei had den gestaan na de ramp en teveel be smet gras hadden gegeten. Venezuela heeft nu een partij rundvlees geretourneerd Eerder weigerden Iran, Malaysia en Kuwayt lamsvlees uit de EG, vertrouwde Singapore een partij chocolade niet en vond Israel dat een lading graan teveel radio-activiteit bevatte. De Filipijnen en Mexico keurden Euro pees melkpoeder af. „Al dat afge keurde voedsel komt terug in Euro pa, maar het is duidelijk dat het niet vernietigd wordt. Over wat er wel mee gebeurt hullen de verantwoor delijke autoriteiten zich in stilzwij gen", aldus Bloch von Blottnitz, de Westduitse Europarlementariër, die de zaak nu wil aankaarten bij het parlement. De Regenboogfractie en Green peace menen dat de Europese expor teurs zich van twee methodes bedie nen om het besmette voedsel kwijt te raken. De eerste manier is het te ver mengen met onbesmette partijen, om zo de gemiddelde radio-activiteit tot onder de internationale normen te drukken. Vervolgens kan de nieuwe lading opnieuw worden geëxpor teerd, voor de veiligheid meestal naar de Derde Wereld, waar de con trole te wensen overlaat. De Ierse Verkoopmaatschappij voor Zuivel gaf toe 100.000 ton geretourneerde melkpoeder uit de Filipijnen op deze wijze te hebben verwerkt. Bloch von Blottnitz vindt de tweede methode nog kwalijker. Het gaat daarbij om voedsel dat volgens de normen van de EG nog wel ge schikt is voor menselijke consumptie, maar geweigerd is door landen die scherpere normen hanteren. „In die gevallen gaat de gewraakte lading terug naar de koelhuizen en wordt later doodleuk opnieuw uitgevoerd naar de Derde Wereld. Meestal slipt de lading er een tweede keer wel door en anders draait de vicieuze cir kel nog een rondje door", stelt de parlementariër. De EG probeert volgens haar hardnekkig de eigen normen op te dringen aan de invoerende Derde Wereldlanden en oefent daartoe grote druk uit. Landen als Singapore, Malaysia, Sri Lanka en Brazilië vin den 370 bequerel in melkpoeder en 600 bequerel in ander voedsel, de norm die de EG hanteert, te hoog. De bequerel is de eenheid waarin de hoeveelheid straling wordt gemeten. „De EG weigert gewoon te aanvaar den dat arme landen zwaardere eisen stelt dan ze zelf doet. De veilig heidseisen die de rijke landen stellen, zijn toch zeker ook wel goed genoeg voor de minder ontwikkelden, denkt de EG", aldus Bloch von Blottnitz. Maar Derde Wereldlanden hebben het gelijk aan hun kant, vervolgt ze. Melkpoeder bijvoorbeeld wordt daar meest gegeten door kinderen. Consu menten in Europa nuttigen naast melkpoeder genoeg ander voedsel. Voor veel kinderen in de Derde We reld is melkpoeder echter het hoofd bestanddeel van hun dagelijks eten. „Het effect van met straling besmet voedsel op die kinderen is dus veel groter dan dat op gebruikers hier." In maart stuurde Mexico 3.700 ton radio-actief melkpoeder terug naar Ierland. Maar de oorspronkelijke la ding was 17.000 ton. De overige 13.300 had zijn weg al gevonden naar con sumenten in Mexico voor de autori teiten ingrepen. Bloch von Blottnitz vindt het de verantwoordelijkheid van de EG ervoor te zorgen dat dit soort verschepingen naar de Derde Wereld in de toekomst niet meer voorkomen. (IPS) HET artikel van M. van Beek uit Halsteren lezend, vraag ik me af met welke intentie deze meneer of me vrouw naar de bijeenkomst van de Acht Mei Beweging in Utrecht is gegaan? De bedoelde stand met boekjes over pedofilie, het orgasme bij vrouwen, abortus en voorbehoedsmiddelen ben ik er niet tegengekomen. Maar het komt me zeer waarschijnlijk voor, dat dergelijke lectuur stellig voor handen zal zijn ge weest. Het is mij dunkt al leen maar nuttig en goed, als mensen ook met betrek king tot deze onderwerpen de nodige informatie kun nen bekomen, al was het maar om tal van vooroorde len en negatieve publiciteit, die overal en meer dan vol doende verkrijgbaar is, te ontmaskeren. Of toch maar weer het hoofd in het zand steken en alles bij voorbaat slecht en van de 'satan' noe men? Bepaald tendentieus is het artikel, omdat niet wordt aangegeven in welke zin over pedofilie, abortus, voorbehoedsmiddelen e.d. werd geschreven. Heeft u op deze Acht Mei Viering, want dat was het, ook nog iets po sitiefs ervaren, of is u dat allemaal voorbijgegaan-? Voor de dertienduizend aanwezigen (minus één) was het in ieder geval een zonovergoten en geweldige dag van bondgenoten en ge lovig denkende mensen, die ervaren mochten, dat gelo ven in Jezus van Nazareth en zijn bevrijdende bood schap van liefde werkbaar soms voelbaar kan zijn. A.W. van Mil ALLE lof voor de rubriek van Merijn. Met spitsvon digheid en humor weet hij zowel van rechts als links diegene die het verdienen op de korrel te nemen. Als rechtse figuren meer aan bod komen dan linkse zullen ze het wel verdienen. Maar sommige mensen hebben liever dat de waarheid niet gezegd wordt Waarom De Stem meer sympathie op moet brengen voor het CDA begrijp ik niet goed. De Stem heeft een zeer geva rieerde lezerskring. Jammer dat vele minima-gezinnen hebben moeten afhaken of wel samen lezen. Onder beide groepen zeer velen die het met de huidige CDA-po- litiek oneens zijn Van de briefschrijver van 29 juni krijgt Den Uyl de schuld van de gestegen staats schuld. Niet slim van iemand met een universi teitstudie. Immers het CDA was toen ook coalitie-ge- noot Misschien zijn er toen leuke dingen tot stand geko- men. Maar daar hebben ook de mensen van geprofiteerd die het toen al leuk hadden In de ogen van de geachte briefschrijver is deze rege ring hardwerkend en inte ger. De voorbeelden van IOSKOU (RTR/DPA) - uizenden Armeniërs zijn rijdag in Jerevan de straat 3 gegaan om het vertrek an de militairen uit hun ad te eisen. it hebben dissidenten ver aard. Een Armeense journa- it deelde echter mee dat de ddaten op een paar na terug lokken waren. In de stad ërd vrijdag voor de vijfde ïtereenvolgende dag ge- akt. Jongeren hielden auto's bussen aan en verhinderden inzittenden naar hun werk fraude en onzorgvuldig Op gaan. handelen, kosten miljarden, Een journalist van het Ar- zal ik niet opnieuw noemen. De kranten staan er al jaren vol van. Dat allemaal met het CDA in de regering. Als geachte briefschrijver stu diefinanciering gaat verge lijken met het betalen van zijn eigen studie vroeger door zijn vader is dat ook eenzijdig. Bijna 60 jaar gele den kon mijn vader, hij ver diende voor zijn gezin van zes kinderen maar 700 per jaar, mij niet naar de mulo laten gaan. Ik moest 60 uur per week gaan werken voor 8 per week. Merijn ik hoop dat u nog lang doorgaat met uw rubriek. Diegenen die het verdienen moeten het maar voelen. Het merendeel van De Stern-lezers zal dat zeker waarderen. Breda P. v. Gurp jnse persagentschap Ar- npress zei dat de autoritei- i vrijwel alle militairen uit stad hebben teruggetrokkea ontkende verder dat er een )e Verenigde Staten proberen o jelfde misdaad te begaan... maar bu de wereld zich tegen ons ki derc loos. van Per: tevi gei ten dei wa: veri den, De harr TWEE JAAR geleden stond de portefeuille van de Internationale Finan cieringsmaatschappij (IFC), een dochter van de Wereldbank, er treurig bij. De 2,4 miljard dollar die de IFC aan leningen en inves teringen in de Derde We reld had uitstaan ren deerde nauwelijks meer. Een grondige reorganisatie heeft sindsdien de winst fors opgekrikt, maar critici vinden dat dit ten koste is gegaan van de eigenlijke taak van de IFC: het stimuleren van economi sche groei in ontwikkelings landen door particuliere in vesteringen aan te moedigen en de kapitaalstroom op gang te houden. 'We hebben een moeilijke periode achter de rug, maar we hebben ons er doorheen weten te slaan', zegt vice-pre sident William Ryrie. De re sultaten van de maatschappij lijken zijn bewering te staven. De winst in 1987 bedroeg 53 miljoen dollar, ruim een ver dubbeling van het resultaat in 1906. De samenstelling van de portefeuille ziet er een stuk gezonder uit. Het aantal du bieuze leningen is in een jaar tijd gedaald van 29 naar 14 procent Van de investeringen heeft 33 procent twijfelach tige vooruitzichten, zeven procent minder dan in 1986. De ommekeer kwam niet als een cadeautje uit de lucht vallen, zegt Ryrie. De tijd die de staf in Washington in be oordeling van de projecten stak is met een derde ver hoogd. De serieuze probleem gevallen werden verwezen naar een 'intensive care' afde ling van de maatschappij, waar de meest ervaren staf- krachten een laatste poging deden het betreffende project te redden. Soms lukte dat, soms niet. Een Kenyaanse textielfabriek redde het net. Na grondige be studering van de perikeler. concludeerde de IFC dat de, fabriek zich moest specialise-) ren. Bovenop de lening uit 1976 van 5,7 miljoen dollar] kwam een extra schep geld van 2,5 miljoen dollar. Vorig jaar maakte het bedrijf vooi het eerst winst. Eten textielfabriek in Sri Lanka bleek niet meer te red den. De tegenslagen waren 11 groot. Een deel van de fabriek ging in vlammen op, binnen de directie sluimerden con flicten over het beleid en de belangrijkste handelspartner in Sri Lanka bleek onbe trouwbaar. Critici van de nieuwe IFC- koers vragen zich echter af oi in de euforie over de gestegen winst de eigenlijke doelstel ling niet achter de einder ver dwijnt. De Wereldbankdoch ter heeft een gespleten per soonlijkheid. De crucial! vraag is hoe de noodzaak winst te maken en de wens d( Derde Wereld vooruit te hel pen met elkaar te rijmen zijn 'De IFC wil en handelsbank en ontwikkelingsorganisatif zijn, maar in de praktijk lukt geen van beide echt goed', al dus een topambtenaar. 'O maatschappij is nu zo ge brand op rendement van d( eigen beleggingen dat steur aan de particuliere sector als geheel uitblijft, terwijl dat juist hard nodig is'. Een voorbeeld kan het di lemma illustreren. De Derde Wereld heeft vooral behoeft! aan risicodragend kapitaal meer nog dan aan leningen Maar net als andere finan ciers is ook de IFC bang hel hoofd in de strop te steken Leningen zijn vaak veilige' Momenteel bestaat nog gee» vijftien procent van de porte feuille directe investeringen Volgens directeur Richard Frank van de financiële plan ning ligt de bovengrens voo' de IFC bij twintig procent Meer kan de maatschappij niet riskeren. dag nu dan] van| dat wor vlu<J isn jidi stul von voo: E inw Ara zijn tuig van her V fsanjani sprak kort nadat tan 'iedereen die een geweer an dragen' had opgeroepen ch te melden voor dienst aan jet front. De mobilisatie-op- ep was afkomstig van het re nt gevormde Algemeen Com- ando en was vervat in een |tgebreide veroordeling van Verenigde Staten wegens ét neerschieten van de raanse Airbus. :anjani zei ook dat er geen itvaardiging is ^voor het Tschieten van het passa- rsvliegtuig. JHdekan Ame- ;a een antwoord aan de we id geven voor deze grote mis- ad?" zei hij. De Iraanse chef van de jréhtmacht generaal Mansour itari zei eerder dat de Ameri- ianse systemen in staat moe zijn geweest de Engelsta- fge conversatie tussen de Air- en de verkeerstoren in ;ndar Abbas te kunnen vol- l Hij zei dat het incident ft aangetoond dat de Ame- :aanse marine niet in staat is eigen geavanceerde syste- -n te bedienen. Jij Jfari zei dat Iran alle beno- On (de geluidsbanden heeft om het .bewijzen dat er normale anc ihversaties hebben plaatsge- der Xiden vanaf het moment dat Du h Airbus opsteeg tot het toe- Air al werd neergeschoten. Khi Pe Iraanse onderminister ni jn Buitenlandse Zaken Hus- nu i(n Sheikholeslam eiste don- hal 11 Door Kees den Exter SCHIPHOL - „Prachtig, dat uitzicht. Een donkere t bergketen in China met een witte sneeuwkraag en -J daarachter bruine, rood- j achtige stofwolken". Van der Meulen werd tegen wil en dank expeditieleider SXan de Nederlandse Baltoro- Gasherbrun Expeditie 1988. in de aanloop naar de berg aakte de initiatiefnemer voor tocht, de bekende Neder landse alpinist Ronald Naar, Rustig gewond. Van der L.eLe,n' !n het 'dagelijks le en skigids in de Franse Al- Pen, bracht drie van de der- en expeditieleden naar de rop Dat waren René de Bos Lu tien Haag, Jeroen Ja- bse (34) uit Amsterdam en e even oude Arjan van waardenburg uit Utrecht. riet viertal leverde in twee tal^1 °P?5ht ed unieke pres- ZiJ verdubbelden het DE huis-aan-huis collectes hadden tot voor kort het ka rakter van betrouwbaar heid en van algemeen be lang. Daar is in de gemeente Breda voorgoed een streep door gezet want in deze ge- lijmens een gebedsbijeenkomst ii meente heeft men een huis- «u, aan-huis collecte mogen JN,^eran- ..Daarom zijn wij er met houden voor het ANC, de Wijze mensen begrijpen waaroij zgn. 'bevrijdingsbeweging' Itnen." van Zuid-Afrika met mar xistische éénpartij staten als heilstaat. Nu heeft een amb tenaar van deze gemeente mij wijs proberen te maken dat in een vergunningsver- lening de gemeenteraad geen enkele rol speelt. On zin. Het delegeren van een bepaalde taak houdt niet in dat de gemeenteraad voor het handelen van de betref fende ambtenaar niet ver antwoordelijk is. De stelling dat de CDA, PvdA en WD gemeenteraadsfrakties net als hun geestverwanten in Den Haag onze gekleurde mede-mensen in Zuid- Afrika te 'onderontwikkeld' vinden voor democratie er daarom prima zouden pas sen in de 'vrede en gerech tigheid' van een socialisti sche éénpartij staat zit veel dichter bij de waarheid. Kruisland L. Nelen

de Stem | 1988 | | pagina 4