terug mate Ontvoerder Heijn wil humane behandeling gevangenis Fokker goochelt met het orderboek (VANGSTVERLET DOOR ANNA BROERE TIENDUIZEND GULDEN Cyprische doelman in Nederland Overleg begroting moeilijk I lesreiya BINNENLAND Geen 'oude adel' DESTEM BINNENLAND ZATERDAG 9 JUL11988 T28 I AMSTERDAM (ANP) - Ir Ferdi E, tegen wie vorige week levenslange gevangenis straf is geëist in de ontvoeringszaak Heijn, wil dat er een einde komt aan aan alle be perkingen die hem in de Bijlmerbajes wor den opgelegd. I Hij heeft daartoe een kort geding aangespannen dat maandag 11 juli om 12.00 uur in Amsterdam I dient. Zijn advocaat, J. Weermeijer, deelde dit desgevraagd mee. Onzeker is nog of E. het ge ding zelf mag bij wonen. EMMELOORD (ANP) - De Nederlandse visserij overweegt een schadeclaim in te dienen wegens vangstverlet door de maatregelen die zijn geno men rond de berging van de chemicaliëntanker Anna Broere. Claim Gif Paniek DESTEMCOMMENTA AR I DE SNEER die het PvdA-kamerlid Piet de Visser tijdens de verho ren van de enquêtecommissie paspoorten in de richting van de directie van paspoortenfabrikant KEP uitdeelde, heeft meer reali teitsgehalte dan De Visser met zijn ironische uitspraak heeft kun nen vermoeden. 'Als ik ze weer zo zie dan denk ik: nee, toch |geen oude adel', zo merkte De Visser vol bijtend sarcasme op. Krachttoer e; v? MERIJN NIEUWSOVERZICHT Zwangerschapsverlof vaak veel te kort Yan meineed verdachte ABP-getuigen vrij Prijzen licht gedaald Kabinet neemt alternatief plan Oort over 'Sri Lanka nog steeds niet veilig' Jurist Mr. Zaaijer overleden Reclame in TV-programma's afgewezen Ministerie wil export afval tegenhouden met geweld in. Kortl werden grote aantal-1 voners uit de Baltisehe I J gedeporteerd naar Si-1 waar duizenden vanl vamen in strafkam-1 lische nationalisten wij lt de tekst van de ge- protocollen van hel )v-Ribbentrop-pact gepubliceerd, ook al zal it einde betekenen voor pciële lezing dat de drie i om aansluiting bij de mie hadden gevraagd, fele mythe van de om- ling in Litouwen, Let- pn Estland zal als een huis in elkaar storten waarheid verteld wordt •et Molotov-Ribbentrop- aldus hoofdredacteur §is van Vytis. «zij de 'glasnost' heb- .itouwse historici nu het eerst cijfermateriaal pn publiceren over de aties. rikas Szadzius, een anstaande Litouwse ficus, schreef in de krant 'Trybuna Ludu' leen al 35.000 boeren in lit Litouwen werden af- rd. Na de oorlog werden ;ns 250.000 tot 300.000 Li- |rs gedeporteerd, e cijfers mochten nog i de Litouwse pers wor- afgedrukt, maar dat te niet veel uit: de 'Try- Ludu' is overal te koop .ouwen, waar een grote e gemeenschap woont. kandidatuur behoeft te plmaken. |it dat betreft heeft de erneur van Massachu- zijn lessen geleerd van er Mondale die Geral- Ferraro als eerste vrou- k kandidaat voor het vi- •esidentschap naar voren >f. Dat leverde Mondale a's publiciteit, maar naar buding geen stemmen op. slotte Dukakis' laatste probleem: Hij moet zich enen met zijn verslagen ga's en hun niet onbe- rijke achterban. Dat is de waarom hij met Ajbert en Richardt Gephardt |atuurlijk vooral ook met Jackson óVer het vice1 Identschap heeft gespro et staat vrijwel vast akis geen van drieën aan wil binden. Maar als het en als het beter is voor kandidatuur, dan zal hij' van zijn voormalige te- fjtanders accepteren. «akis zal zelf weinig op punt ondernemen, want er de man niet naar zich |and te laten opdringen, rom zal hij het naar voren iven van zo'n verzoe- |skandidaat wijselijk aan onventie overlaten. De begin april gearresteerde Ferdi E. (45) ver- I blijft in een kale isoleercel met een kleine ma- I tras en scheurlakens en -dekens. Er zijn voort- I durend twee camera's op hem gericht. In ver band daarmee gaat het licht in de cel niet uit; het wordt 's nachts hooguit gedempt. E. mag in het huis van bewaring verder niet zijn eigen kleding dragen. Alleen zijn vrouw, kinderen en ouders mogen hem bezoeken. Weermeijer zegt dat de officier van justitie - zich beroepend op zijn eigen bevoegdheden - een beslissing van de beklagcommissie in de Bijl merbajes naast zich neer legt. Die commissie kwam tot de conclusie dat de manier waarop E. wordt vastgehouden, niet mag, vooral niet van wege het gebrek aan privacy voor de verdachte. De directeur van het huis van bewaring ver zuimde daarnaast het voorgeschreven advies te vragen aan het ministerie van Justitie. Weermeijer wil proberen om E. zelf het kort geding in het Amsterdamse Paleis van Justitie te laten bijwonen, al erkent hij dat het niet strikt nodig is. Of het hem dat lukt, is nog de vraag. Weermeijer: „Mijn ervaring is dat het bij door gedetineerden aangespannen kort gedin gen de ene keer wel lukt de gevangene aanwezig te laten zij n en de andere keer niet". Weermeijer kan zich overigens voorstellen dat het Openbaar Ministerie zich in dit geval fel zal verzetten tegen E.'s aanwezigheid bij het ge ding. Hij denkt niet dat het geding wordt ver plaatst naar de Bijlmerbajes. Die mogelijkheid is althans bij de vaststelling van datum en tijd stip van het geding niet aan de orde gekomen. Weermeijer acht het dringend nodig dat er een einde komt aan de isolatie van zijn cliënt. „De beperkende maatregelen beginnen steeds meer hun tol te eisen", aldus de verdediger. De rechtzaak vorige week vrijdag in Haarlem te gen zijn cliënt heeft daar op zich weinig aan veranderd. E. wil volgens Weermeijer al een tijd 'als een gewone gevangene' worden behandeld. Het Openbaar Ministerie in Haarlem verzet zich niet tegen een mogelijke aanwezigheid van E., komende maandag in Amsterdam, bij de be handeling van het geding. Of diens komst prak tisch mogelijk is, is nog de vraag, aldus vrijdag de Haarlemse persofficier van justitie Th. Bot. Er is volgens het OM nog altijd reden om E. te isoleren en 24 uur per etmaal te observeren. Het psychiatrisch team van het Pieter Baan Cen trum spreekt namelijk over de mogelijkheid van zelfmoord. De beperkende maatregelen ten aanzien van E. werden aanvankelijk toegepast op last van de rechter-commissaris. Die kwam tot zijn besluit op grond van het feit dat E. zelf verklaarde niet voor zichzelf te kunnen instaan. Vissers overwegen elaim niet in staat zal zi)r te meten met andere eco-j iche blokken. |,Het gat tussen ons en iterse landen zal allee»! iar groter worden", aldus; rjai. De Comecon zal vol- hem dan ook niet kun-j concurreren met de Euroj Gemeenschap en dat 'ermijdelijk leiden tot i dere isolering en achter] gang. i anden als Hongarije, rtr\ en Tsjechoslowakije zul dan ook niet lijdzaam al-I chten tot de Comecon mel| .icrete voorstellen kor >or een gemeenschappeliJ' •arkt. Ze zijn al druk luwe contacten te et de EG. Hongarije sloot 6ór de top in Praag een >ord met 'Brussel' over vet irzijdse economische same»'] erking. Kortom, de eens zo slar osteuropese satellieten va oskou gaan - economist] izien - hun eigen weg. Vo«jl Comecon betekent dat h£' egin van het einde. Of Got' atsjov moet er alsnog in sW l:n alle lidstaten ervan ƒ1 /ertuigen dat slechts rafflj de hervormingen de Cor an kunnen redden. Tot zolang zullen de renen het zonder eieren m^l in stellen en zullen de Tsjr| aen elke morgen even &eze smaak in de mond vc ef moeten nemen. Volgens voorzitter J. Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond lijden de vissers gemiddeld een schade van ongeveer tienduizend gulden per week. Bovendien hangt de vissers als een zwaard van Damocles bo ven het hoofd dat de berging mislukt en dat de chemicaliën in zee terechtkomen met alle mogelijke gevolgen vandien voor de visserij, aldus Nooitge- De berging gaat de vis sers ook veel te lang duren. In een gebied met een straal van 25 mijl rond de Anna Broere mogen de vissers hun netten niet uitgooien. Het gaat om een oppervlakte van 670 vierkante kilometer. Daar kunnen volgens de voorzitter van de Vissersbond heel wat 'spannen' (twee schepen die sa men vissen) tegelijk terecht. De vissers moeten hun vangsten nu elders zoeken. Nooitgedacht wil een eventuele scha declaim indienen via het Visserijschap. Tegen wie de claim zou moeten worden inge diend is nog niet duidelijk. De reder van de Anna Broere heeft enkele dagen na het zinken af stand gedaan van tanker en la ding. Rijkswaterstaat is nu verantwoordelijk voor de ber ging, waarvan de kosten voor alsnog voor rekening van de Staat komen. Juridisch zal moeten kunnen worden aangetoond dat sprake is van vangstverlet en extra kosten om elders te vissen. On der de vissers gaan volgens Nooitgedagt al stemmen op om een andere tanker van de zelfde rederij in te sluiten, net zoals de binnenvaartschippers hebben gedaan met een duw- bakkenkonvooi van Granaria. let kustwachtcentrum in IJ- luiden heeft ontkend de lek kage van uiterst giftig acrylo- "itril uit een ladingtank van de gezonken chemicaliëntanker een week lang te hebben ver zwegen. Terwijl woordvoer ders van de Kustwacht de af gelopen week steeds lieten we ten dat er geen enkele lekkage was gemeten, verklaarde een woordvoerster van Rijkswa terstaat donderdag dat al onge veer een week gif uit de tanker ontsnapte. Volgens het hoofd van de kustwacht J. Koole is het mis verstand ontstaan doordat de verschillende instanties die zich met de bemonstering van lucht en water rond de Anna Broere bezig houden verschil lende meetpunten hebben. Zo meet het kustwacht-vaartuig Smal Agt op circa honderd me ter van de Anna Broere al lange tijd geen enkele giflek kage en volgens woordvoerder Koolèi's'dit resultaat stêëds ge publiceerd. De metingen recht boven hèt Whak, die weldege lijk lekkage aantoonden, zijn niet door de kustwacht uitge voerd en om die reden niet openbaar gemaakt. Wel verklaarde Koole al bij het begin van de berging dat zijn dienst terughoudend zou zijn bij het openbaar maken van onverhoopte lekkages 'om geen paniek te zaaien'. Met het oog op het afluisteren van de com municatie tussen de kust wachtvaartuigen en het kust wachtcentrum in IJmuiden worden de resultaten van de gifmetingen in code uitgewis seld. Om 'eigen deskundigen eerst rustig gelegenheid te bie den, de ernst van eventuele lekkages te bekijken', weigerde de kustwacht desgevraagd na-, drukkelijk elke informatie over het code-systeem en over de gebruikte radio-frequenties. Gisteren maakte de Cyprische doelman Andeas Charitou een rondvaart door de Amster damse grachten. Hij is in Nederland op vakantie. Vorig jaar werd hij getroffen door een bom tijdens de voetbalwedstijd Nederland-Cyprus. - fotoanp Door onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lub bers vindt dat het kabinet in een moeilijk begrotings overleg is verwikkeld. Mid den in het overleg, dat ook volgende week nog voort duurt, waarschuwde de premier tegen een 'zekere afstomping' als het gaat om de interpretatie van de te bezuinigen bedragen. Er dreigt in zijn visie een sfeer van 'het gaat toch maar om en kele honderden miljoenen, ter wijl er vorig jaar nog besloten moest worden over vele miljar den aan bezuinigingen.' Het wordt echter volgens de premier steeds moeilijker, ook al zijn de bedragen lager, ver antwoorde bezuinigingen te vinden. De premier wilde inhoude lijk niet op het begrotingsover leg ingaan. Hij wilde zich niet uitlaten over berichten als zou hij zich keren tegen het voór- stel van minister Ruding om volgend jaar nog rond 400 mil joen extra te bezuinigen. De premier zou volgens die berich ten de door Ruding noodzake lijk geachte bezuinigingen wil len wegstrepen tegen de belast- gingmeevaller van 2,8 miljard. Wel noemde de premier 'bud getdiscipline een moeilijke zaak' als de doelstellingen van het regeerakkoord - het finan cieringstekort naar 6 procent bij gelijkblijvende belasting-en premiedruk - ook zonder be zuinigingen gehaald kunnen worden. Lubbers noemde de veron derstelling dat het toch niet moeilijk is om te bezuinigen als er 'maar' enige honderden mil joenen over de dertien ministe ries behoeven te worden ver sleuteld, 'een denkfout.' Een interview met het weekblad Haagse Post toont aan dat De Visser er met zijn bepaald niet lovende kwalificatie niet ver naast pit. Directeur W. Baard van de omstreden paspoortenfabriek laat zich in dit artikel kennen als een man die - gedreven door boos heid en rancune - in staat is om tot onverantwoorde acties over 'e gaan. i Baard dreigt bijvoorbeeld om tienduizenden valse paspoorten |te laten drukken en deze af te zetten in de Amsterdamse onder wereld als minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken de or- aer voor het nieuwe paspoort intrekt. De WD-ers Wiebenga en Weisglas nemen geen genoegen met ee uitleg van de interim-manager van KEP die de uitspraken van haard omschrijft als 'een emotionele uitbarsting van iemand die peel over zich heen heeft gehad'. De twee liberale Kamerleden wagen zich af of de Staat zaken moet doen met een ondernemer pe zich dergelijke dreigementen veroorlooft. De opstelling van Wiebenga en Weisglas is volkomen correct, ue vervaardiging van een fraudebestendig paspoort is een al ja pen durend drama. Een directeur - van de fabrikant die dat peuwe paspoort moet vervaardigen - die dreigt met contacten in pe onderwereld, versterkt het algemeen heersende idee dat er [net de fabricage van dat nieuwe paspoort maar wat aan gerot zooid wordt. incident zou voor het ministerie van Buitenlandse Zaken lanieiding moeten zijn om de relatie met KEP te verbreken. Het Ln uProbleem is echter bat Buitenlandse Zaken geen kant uit et c°htract dat KEP met dit ministerie heeft afgesloten, kan Lu'z°nder meer worden verbroken. Minister Van den Broek is Briif d voor de schadevergoeding die het Schiedamse be- Irelte eisen' wanneer Buitenlandse Zaken de verbintenis ukte opzegt. Om die reden heeft KEP - ondanks alle mis- tien d°9'n9en om tot een kwalitatief verantwoord paspoort te ko- bark T alsn°9 de kans gekregen om voor 1 september met een verbeterde versie te komen. Bin m t h3t verkeert in een weinig benijdenswaardige positie. Ze riu to anden en voeten gebonden aan een ondernemer die tot Ln°e niet alleen heeft gefaald als producent, maar die ook over ELjCotabele zakenmentaliteit blijkt te beschikken. Er lijkt geen p u te komen aan de ellende rond het nieuwe paspoort. Door Louis van de Geijn AMSTERDAM - Fokker in de wolken: de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Braniff koopt twaalf F-100 toestellen en neemt een op tie op zes andere. De Neder landse vliegtuigfabrikant heeft daarmee, na de ver koop van twintig F-100's aan US Air (plus 20 opties), een doorbraak bereikt op de vitale Amerikaanse markt. Het is met Fokker hollen of stilstaan. Vorig jaar wankelde de nationale vliegtuigbouwer en moest de overheid bijsprin gen. Eind mei, bij het verschij nen van het jaarverslag, pre senteerde de directie zich weer met ouderwetse bravoure. Fokker, zei president-direc teur Frans Swarttouw, was door het dal. De nieuwe vlieg tuigtypen waren een succes, de productieproblemen groten deels achter de rug. Beleggers hadden weer vertrouwen, ge zien hun belangstelling voor de aandelenuitgifte die eigenlijk voor de Staat was bestemd. Fokker is als fabrikant aan een enorme krachttoer bezig. En kele jaren geleden rolden uit de hallen op Schiphol-Oost elke maand twee of drie Friends hips en Fellowships (F-27 en F- 28). In de loop van dit jaar komt Fokker op een produktietempo voor de veel grotere F-100 en de De productiehal van Fokker. F-50 van elk dertig per jaar, dus vijf tot zes per maand. Een rondgang door de fa briekshallen maakt duidelijk dat er echt niet méér uit te per sen is. Elke vierkante meter wordt benut en er is een uitge kiend systeem voor nodig om de geleidelijk groeiende toe stellen van week tot week door te schuiven zonder dat het werk te veel wordt opgehou den. Daarmee is het probleem voor de Fokker-verkopers duidelijk: nu ook de F-100 (bij Swissair) dagelijks in de lucht is, verto nen steeds meer luchtvaart maatschappijen concrete inte resse. Volgens een zegsman zijn onderhandelingen gaande waarbij vele tientallen toestel len in het geding zijn. De lever tijd wordt echter steeds meer een knelpunt. De Fokker-pij n- lij n zit voor drie j aar vol. Vandaar de wonderlijke transactie met Braniff. Grote vliegtuigorders zijn nooit een voudig, maar de overeenkomst met Braniff slaat alles. De Amerikanen betrekken de twaalf F-100's van GPA Fok ker. Dat is een Ierse maat schappij die twee jaar geleden werd opgericht om de eerste grote order voor F-100 toestel len (40 te kopen en een optie voor nog eens 60) te kunnen boeken. Fokker nam tesamen met zijn partners, de Westduitse en de Ierse vliegtuibouwers MBB en Shorts, een belang van 25 procent in deze onderneming. De Japanse financiële groep Mitsubishi nam 24 procent, GPA (Guinnes Peat Aviation) 51 procent. Van die constructie, toen gekri tiseerd omdat het er de schijn van had dat Fokker vliegtuigen verkocht aan zichzelf, heeft de Amsterdamse vliegtuigbouwer nu gebruik gemaakt om binnen de volgeboekte orderporte feuille te schuiven. Braniff wilde kopen, maar niet op levering wachten tot 1991 of later. GPA Fokker, dat de bedoeling had straks een aantal F-100 vliegtuigen aan Braniff te verhuren, verkoopt twaalf van zijn bij Fokker be stelde F-100's door. Volgens niet door Fokker bevestigde berichten gebeurt dat met een winst van tien procent, die door de deelname van Fokker in deze maatschappij dus voor een klein deel ook naar de vlieg tuigbouwer zelf terugvloeit. Tegelijk neemt GPA Fokker voor een onbekend bedrag elf oude vliegtuigen (BAC-111) over van Braniff om die prompt terug te verhuren. Dat is een constructie met fiscale voordelen die heel gebruikelijk is in de luchtvaart. Het ligt volgens een Fokker woordvoerder voor de hand dat GPA Fokker in de komende tijd een deel van de in optie ge nomen toestellen omzet in defi nitieve orders. Pas op dat mo ment zou door de order van Braniff de orderportefeuille van Fokker dikker worden. be- Wist u dat het strand bij Scheveningen een 'pornografisch smet gebied' is? Sinds gisteren staan daar 500piepkleine bord jes. L. Dorenbos en zijn discipel G. de Jong hebben die daar neergezet. Nu de zomer daar is, vindt Dorenbos dat er maatregelen ge nomen moeten worden, anders ligt straks iedereen topless aan het strand. Van een kruistocht kunnen we in dit geval beter niet spreken. De goede man had gewoon eens naar het weer moeten kijken, dan had hij gezien dat je deze zomer aan het strand minstens een borstrok aan moet hebben Het afgelegde bovenstukje is volgens Dorenbos slechts het topje van de ijsberg. In een toelichting op zijn actie zei hij dat er een rechtstreeks verband te zien is tussen topless zonnen en de affaire Oude Pe- kela. Van het één komt het ander, zo ver-telde Dorenbos. De blanke top der duinen mag van hem nog net. Al had hij het liever dat wal helmgras of beter nog een forse doornbos het geheel zedig afdekte. Ik zie een volgende actie van Dorenbos op het strand al he lemaal voor me. Dan ligt er een topless dame op het strand en dan rent Dorenbos daar briesend op af: „Waar is uw bo- op i venstuk?!?" Krijgt-ie als antwoord de echo: „Is u boven stuk?" DEN HAAG (ANP) - Het voornemen van het kabinet het verlof voor zwangere vrouwen (zes weken voor de bevalling en zes erna) flexibel op te kunnen laten nemen, is maar voor een be perkt aantal vrouwen een voordeel. Dat zijn de vrouwen die li chamelijk licht werk in deeltijd verrichten en de werktijden soepel met hun baas kunnen regelen. De meeste vrouwen kunnen nauwelijks van de regeling profi teren. Als zij dat al doen, bestaat het gevaar dat zij ondanks ernstige klachten toch langer door blijven werken om het be vallingsverlof maar langer te maken. Dat zou nadelig zijn voor de gezondheid van moeder en kind. Dat is één van de conclusies uit een onderzoek dat twee universitaire onderzoekers hebben gedaan naar veranderingen tijdens de zwangerschap en de combinatie met een baan. MAASTRICHT (ANP) - Twee getuigen in de geruchtmakende ABP-affaire, de 45-jarige C. de Ruiter, voormalig directeur van bouwbedrijf J.P.A. Nelissen in Haarlem, en de 60-jarige Amsterdamse architect P. Selle, zijn buiten vervolging gesteld. Dat heeft mr. J. Laumen, officier van justitie in Maastricht, vrijdagmiddag meegedeeld. Hij was aanklager in het proces dat in eerste instantie voor de Maastrichtse rechtbank heeft gediend. DEN HAAG (ANP) - De kosten van levensonderhoud zijn van half mei tot half juni met 0,1 procent gedaald, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral vers Tfuit wérd goedkope!' éhóók autógas (LPG) éh kleding daalden in prijs. Daar stond tegenover dat onder meer snijbloemen en verse vis duurder werden. Tussen midden juni 1987 en midden juni 1988 bedroeg de prijs stijging 0,7 procent, aldus het CBS. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft het alternatief van werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid voor de wijziging in de belastingvereenvoudiging volledig overge nomen. Het komt er op neer dat tegemoet wordt gekomen aan bezwa ren van werkgevers en werknemers, die een administratieve chaos verwachtten van de manier waarop in de financiële ad ministratie de belastingvereenvoudiging per 1 januari 1990 zou moeten worden verwerkt. DEN HAAG - De situatie op Sri Lanka is nog steeds niet veilig. Het is daarom niet wenselijk om nu al Tamils uit Nederland terug te sturen naar Sri Lanka; Tamils lopen nog steeds gevaar het slachtoffer te worden van geweld door de Singalese meer derheid of het Indiase vredesleger. Dat is de inhoud van een petitie die de Solidariteitsgroepen Ta mils Nederland gisteren in Den Haag hebben aangeboden aan de heer Paefgen, vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. AMSTERDAM (ANP) - Op maandag 4 juli is Mr J. Zaaijer overleden. Hij was van 1945 tot 1949 procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag. In deze functie speelde hij een toonaangevende rol in de berechting van verdachten van oorlogsmisdaden in Nederland. Mr. Zaaijer is 85 jaar gewor den. Mr. Zaaijer was betrokken bij de processen tegen NSB-leider Mussert, hoofd van de afdeling perswezen Blokzijl, SS-politie- chef Rauter en de procureur-generaal bij het hof in Den Haag tijdens de oorlog en tevens leider van het Opvoedersgilde der NSB, Van Genechten. Tegen hen eiste hij de doodstraf en zij werden daartoe ook alle vier veroordeeld. Van Genechten pleegde zelfmoord tijdens zijn hoger beroep, de andere drie werden gefusilleerd. DEN HAAG (ANP) - Vrijwel alle Nederlanders zijn tegen het uitzenden van reclame binnen televisieprogramma's. Uitbrei ding van de reclamezendtijd zou volgens een meerderheid moeten worden verwezenlijkt door verlenging van de be staande reclameblokken. Maar een verdubbeling van de recla mezendtijd wordt door meer dan de helft van de Nederlanders onaantrekkelijk geacht. Dit blijkt uit de resultaten van een on derzoek van het ministerie van WVC. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Milieubeheer zal er al les aan doen om te voorkomen dat de aannemer en scheepsei genaar A. Koek uit Werkendam grote hoeveelheden chemisch afval naar Afrika verscheept. Dit deelde een woordvoerder van het departement desgevraagd mee. De verscheping van het afval, dat in de Sahara moet worden gestort, zou in het najaar plaatsvinden. Vorige week keurde de Eerste Kamer een wet goed, waarmee de regering de export van chemisch afval kan verbieden. Deze Wet Chemisch Afval treedt in oktober in werking. De aannemer zal proberen zijn lading nog vóór deze datum weg te krijgen. Het ministerie zal op alle mogelijke manieren trachten te voor komen dat dit gebeurt. Door het uitoefenen van politieke druk en vertragingstaktieken bij het verlenen van de benodigde vergunningen voor opslag en vervoer in het binnenland zal de overheid proberen het transport uit te stellen tot na de inwer kingtreding yan de nieuwe wet. Daarna heeft zij de mogelijk heid de uitvoer te verbieden. <i

de Stem | 1988 | | pagina 3