even UITBLAZEN Oude driekleur geeft Litouwers nationaal gevoel terug Michael Dukakis op zoek naar een running mate Oosteuropese EG graaft eigen graf Ontvoerd IVANGSTVEI Gele trui DE STEM GOM Geen 'oude ad< DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 9 JUL11988 WIMKOCK _DE STEM_ BALTISCHE STATEN WILLEN HUN EIGEN ZAKEN LOS VAN MOSKOU REGELEN OOSTBLOK HEVIG VERDEELD OVER ECONOMISCHE HERVORMINGEN DE STEM BINNENU EMMELOORD (ANP) - D overweegt een schadeclaii vangstverlet door de maai men rond de berging van Anna Broere. Claim |Gif PAS toen ik op de tele visie Jean Nelissen bezig hoorde met Henk Lubberding ('dat ik dit nog mag meemaken') realiseerde ik me hoezeer we op sportgebied ver wend zijn geraakt en dien tengevolge ook veeleisend zijn geworden. Erik Breukink kan moeilijk anders doen dan vandaag in de gele trui starten, zo dwingend hebben de kran ten van vrijdag voorspeld dat hij dat zou doen. Sukses went zó snel dat ik er even moeite mee had het belang in te zien van het voor één dag verwerven van het gele kledingstuk. Het glunderende gezicht van Lub berding, die als Tourrenner toch al lang een hoogst respec tabele reputatie geniet, bracht me weer bij de les. Woutje Wagtmans en Wim van Est ge nieten na dertig jaar nog van de roem die ze verwierven met het kortstondig bezitten van de gele trui. Iedere Nederlander van enige ontwikkeling weet vandaag nog wie deze heren zijn en van Van Est zelfs welk merk polshorloge hij in de Tour de France droeg. Desondanks was Nederland in vroeger tijden, voorzover ik me dat kan herinneren, niet zo suksesvol op het internationale sportpodium. We hadden na tuurlijk wel onze helden en hel dinnen. Maar dat waren meer de uitzonderingen die de regel bevestigden dan de represen tanten van een sportnatie van internationaal aanzien. We wonnen regelmatig van België, maar de reis naar Rome was niet doorgegaan en in mijn jonge jaren hoefde het Neder lands Elftal nooit ergens op te draven voor het spelen van een internationaal eindtournooi. Hoe lang hebben we toen niet moeten teren op de roem van Fanny Blankers-Koen, de vlie gende huisvrouw? Ik herinner me de tijd dat onze Tour-hel den buitenlandse namen droe gen. Als we op weg naar school de ruggen kromden en ons over het fietsstuur bogen waren we Gimondi, Bartali of Coppi. Laatst, op een zwoele mei avond, vierden we de vijftigste verjaardag van een neef in een auberge langs de oude rijksweg van Breda naar Tilburg, die volgens onze vaders nog 'onder. Napoleon' was aangelegd, het geen je zien kon aan de lineaal- reehte loop ervan en aan de leeftijd van de eiken die er langS stonden. Toen wij als Gi- mondi's, Coppi's en Bartali's langs de auberge voorbij flit sten was het nog een door een familie bewoonde villa, een beetje terug van de weg in het bos gelegen, met een groot grasveld ervoor. Achter een van de grote ramen zaten elke mor gen kinderen te ontbijten. Als we voorbij kwamen rechtten we altijd even de ruggen om de kleuters toe te zwaaien, zeer tot ongenoegen van het in witte schort gestoken dienstmeisje dat altijd driftige armgebaren maakte van: 'voor je kijken! doorrijden!'. Het waarom be grepen we er niet van. Mis schien dat de kleuters wat woest terugzwaaiden en daarbij hun melk morsten. Toen ik IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIS daar zo op het gras stond, het glas geheven op de gezondheid van mijn jarige kozijn, moest ik j§ daaraan terugdenken en zag ik E mezelf voorbij fietsen, veertig jaar terug, met windjack en drollenvanger aan, toen beide E fietspaden nog tussen de bo- menrijen lagen en er maar af en toe een auto voorbij kwam. De gele trui is altijd een be- E langrijke trofee geweest. Een j| vroegere sportcollega bij deze e krant raakte in vervoering als E het 'gele tricot' om Neder- E landse schouders gleed. De man was bij zijn collega's ge- 5 vreesd om zijn krachtige meta- S foren en hyperbolen. Hij bracht E het die keer -jaren '60- tot S een GOUDEN HABIJT in 72 punts kapitalen, maar het was hem eigenlijk niet genoeg. Het E was maar een fletse weerschijn E van het zegevuur dat hij in zijn hoofd had gehad. Maar ach, E hoe vaak niet schieten woorden E tekort? Sindsdien hebben we klim- mers en afdalers gekregen, vol- gelingen van de Adelaar van E Toledo met Nederlandse na- men, we kregen tijdrijders en E echte Tourwinnaars. De eerste E was de Gebrilde Nootdorper. Nu S sturen we hele treinen naar de Tour. De trein van Post, de E trein van Jan Raas. De Tour S zucht onder een 'Nederlands schrikbewind'. We hoeven al lang niet meer alle vaderlandse hoop gevestigd te houden op de roze wielerpiste van Bordeaux. E Winnen kunnen 'we' overal, als E we er maar voor zorgen de S juiste mannen van voren te hebben en ze vervolgens goed lanceren. Laat dat maar aan Jelle Nijdam over die, als ik het goed begrepen heb, geen E knecht wil zijn (ik vond het vroegere waterdrager toch wat minder feodaal klinken), maar E wel bereid is zich te pletter te rijden om Jean-Paul van Pop- pel in positie te brengen. s En wij, de supporters, laten j= ons ook niet meer onbetuigd. E Het gaat niet langer van: 'Ik zal E handhaven'. Niks handhaven, E AANVALLEN! De strijdkreet E die vorige maand nog zeven E Europese voetbalnaties deed beven en verbleken, galmt nu E langs de Frankrijks wegen, E echoënd straks door Alpen en E Pyreneeën. We zullen voor de tweede keer deze zomer Europa een poepje laten ruiken. We E schrijven geschiedenis. De Tour E de France wordt de Tour des E Hollandais. Des Boches du Nord voor mijn part, als het de E Fransen prikt. Er zijn nog maar E zestien dagen te gaan voor de Verenigde Nederlandse Spoor- E wegen van Post, Raas en Gis- E bers. Aanvallen! E Het is nu vrijdagmiddag half drie. Hééft Erik Breukink E die gele trui? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. STEEDS fierder wappert de rood-groen-gele vlag van het vooroorlogse onaf hankelijke Litouwen in de republiek die nu tot de Sovjetunie hoort. De terugkeer van de lang ver boden nationale driekleur symboliseert het toenemende nationalisme in Sovjet-Litou- wen. De eerste keer dat de oude driekleur weer te zien was in de hoofdstad Vilnius was op 14 j uni tij dens een demonstra tie ter herdenking van de tienduizenden Litouwers die in 1941 op bevel van partijlei der Stalin werden gedepor teerd, nadat de Sovjetunie het kleine staafje aan de Oostzee had ingelijfd. De politie keek eerst werkeloos toe, maar maakte na een paar uur toch een einde aan het ongewenste vertoon van vaderlandsliefde. Tien dagen later dook de Litouwse vlag in veelvoud op toen duizenden inwoners van Vilnius hun delegatie naar de bijzondere partij conferentie in Moskou uitgeleide deden op het centrale Gediminasplein. 'Het was voor het eerst sinds 48 jaar dat onze vlag weer op het Gediminasplein gehesen werd', zei een Litouwse natio nalist. In het Vingispark wapper den afgelopen zondag tiental len Litouwse driekleuren trots op een festival waar ko ren uit de drie Baltische repu blieken liederen met een sterk nationalistische inslag ten ge hore brachten. Jongeren in T-shirts zwaaiden met de zelfge maakte vlaggen boven de hoofden van politiemannen en soldaten, terwijl oudere Li touwers papieren rosetten met de nationale kleuren in het knoopsgat droegen. De ruim 50.000 bezoekers be groetten de koren met de kreet 'Lietuva! Lietuva!' (Li touwen! Litouwen!). Evenals zijn buurlanden Letland en Estland, die ook in 1940 door de Sovjetunie wer den geannexeerd, is Litouwen op zoek naar mogelijkheden om uiting te geven aan zijn nationale identiteit die het tientallen jaren angstvallig verborgen heeft. Het oplevende nationalisme in de Baltische republieken, waarvoor onder het 'glas- nost'-beleid van Sovjetlieder Michail Gorbatsjov steeds meer ruimte is gekomen, kan volgens sommige waarnemers een veel grotere bedreiging voor het Kremlin gaan vor men dan de nationalistische spanningen in de Transkau- kasische republieken. De nationalistische twist tussen Armenië en Azer- bajdzjan gaat om het bestuur over de kleine Armeense en clave Nagorny-Karabach, maar in de Baltische repu blieken gaat het nationalisme veel verder en klinkt steeds luider de roep om zelfbestuur en meer onafhankelijkheid van Moskou. In Litouwen, waar de par tijleiding zich minder inzet voor economische autonomie als in Estland en Letland, hebben vooraanstaande intel lectuelen onlangs een Initia tiefgroep voor steun aan de 'perestrojka' (hervormingen) opgericht. De groepering pleit voor Litouws zelfbestuur in bin nenlandse aangelegenheden. In de organsiatie zitten ook partijleden en volgens Henri- kas Saviskas, een redacteur van het officiële nieuws agentschap Elta, wil de partij 'geen confrontatie' met de nieuwe groepering. Nationalistische activisten dringen op officiële erkenning van de nationale vlag aan. Iemand die de vlag hijst loopt nu nog het risico drie jaar ge vangenisstraf te krijgen, al wordt aan deze wet niet meer strikt de hand gehouden. In Estland werd een soort gelijke wet vorige maand af geschaft en wappert de blauw-zwart-witte vlag van het onafhankelijke Estland nu overal naast de rode vlag van Sovjet-Estland. Een groepje radicale natio nalisten werkt in aan een nieuw nummer van het onaf hankelijke blad 'Vytis', dat in 1980 na zes nummers door de autoriteiten werd verboden. 'Wij willen het nationaal bewustzijn versterken', aldus de hoofdredacteur van het blad, Vytautas Bogusis. 'Wij staan volledig achter de Ini tiatiefgroep, maar zij werken binnen de grenzen van de pe restrojka en wij erbuiten. Wij noemen Litouwen een bezette staat, maar zij kunnen dat nog niet zeggen. Wij eisen on afhankelijkheid voor Litou wen'. Litouwen behoorde onder de tsaren tot het Russische rijk, maar riep in 1918 de on afhankelijkheid uit. De nieuwe communistische machthebbers in Moskou er kenden de soeverenititeit van Litouwen twee jaar later. Krachtens een geheime af spraak in het Molotov-Rib- bentrop-pact, het niet-aan- valsverdrag dat de Sovjetunie in 1939 met Hitler-Duitsland sloot, lijfde Stalin Litouwen en zijn Baltische buurstaafjes in 1940 met geweld in. Kort, daarop werden grote aantal.| len inwoners uit de Baltisch landen gedeporteerd naar Si] berië, waar duizenden var] hen omkwamen in strafkaml pen. Baltische nationalisten wil| len dat de tekst van de heime protocollen van Molotov-Ribbentrop-pact wordt gepubliceerd, ook al dat het einde betekenen vo de officiële lezing dat de landjes om aansluiting bij 1 Sovjetunie hadden gevraag 'De hele mythe van de on] wenteling in Litouwen, Let] land en Estland zal als kaartenhuis in elkaar stortel als de waarheid verteld won over het Molotov-Ribbentrop! pact', aldus hoofdredacteur] Bogusis van Vytis. Dankzij de 'glasnost' het ben Litouwse historici nil voor het eerst cijfermateriaal kunnen publiceren over deportaties. Henrikas Szadzius, vooraanstaande Litouv historicus, schreef in Poolse krant 'Trybuna Luduj dat alleen al 35.000 boeren i 1941 uit Litouwen werden ail gevoerd. Na de oorlog werder nog eens 250.000 tot 300.000 Li| touwers gedeporteerd. Deze cijfers mochten nol niet in de Litouwse pers wor v den afgedrukt, maar da:! maakte niet veel uit: de "Try-1 buna Ludu' is overal te ko in Litouwen, waar een grot! Poolse gemeenschap woont. Door Jo Wijnen DE DEMOCRATISCHE presidentskandidaat Mi chael Dukakis heeft deze week een lange gesprek gehad met de uit Indiana afkomstige afgevaardigde Lee Hamilton. Hamilton is een buitenge woon bekwaam, onkreukbaar en hardwerkend politicus die het vorig jaar grote naam maakte als voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaardigden die het Iran- Contra-schandaal onderzocht. Het gesprek van Hamilton en Dukakis kon slechts over één zaak gaan: het vice-presi- dentschap. Michael Dukakis is op zoek naar een 'running mate'. Die moet worden gepresenteerd op de democratische conven tie die op 18 juli in Atlanta be gint. De speurtocht naar een running mate is waarschijn lijk een van de moeilijkste za ken die een presidentskandi daat moet opknappen. Im mers, de vice-president moet een man (of vrouw) zijn die veel stemmen trekt, die an dere stemmen trekt dan de presidentskandidaat, die uit een andere deel van het land komt, die een andere politieke stroming in de partij verte genwoordigt en die veel te genstribbelende partijgangers - vooral de aanhangers van de kandidaten die het niet red den in de voorverkiezingen - met de officiële presidents kandidaat verzoent. Voor Dukakis ligt er nog een ander probleem: zijn run ning mate moet een min of meer 'bekend' man zijn. Dat heeft de maken met het feit dat Dukakis zelf relatief 'on bekend' is. Een onbekende kandidaat moet opboksen tegen wat het 'Carter-effect' heet. Jimmy Carter was een volkomen on bekend man toen hij de demo cratische kandidatuur voor het presidentschap in 1976 op zijn naam bracht. Hij koos een al even onbekende Walter Mondale als zijn running ma te. Dat deed Carter veel scha de, omdat hij daarmee de in druk wekte dat hij met een team van volstrekte outsiders het Witte Huis wilde verove ren. Dukakis heeft intussen me nig bekend partijgenoot aan geklampt voor de kandida tuur voor het vice-president- schap. De senatoren Sam Nunn en en Bob Graham heb- Dukakis ..Jackson geen running mate.. - FOTO AP ben al bezoek van Dukakis gehad. Op dit ogenblik ziet het er naar uit dat ook senator John Glenn - de voormalige astronaut die zelf lang presi dentiële aspriraties heeft ge had - overweegt of hij op Du kakis' politieke trein zal stap pen. Het gesprek dat Dukakis met Lee Hamilton had pakte in zoverre anders uit dat de afgevaardigde na afloop on bewimpeld zei dat 'als Duka kis mij wil hebben, ik het vice-presidentschap zeker zal overwegen'. Hamilton voegde daaraan toe: 'Het maakt me eigenlijk niet uit wie hij neemt. Er is me alles aan gelegen dat we deze verkiezingen winnen en ik ben bereid iedere stap in die richting te zetten'. Intussen moet Dukakis nog een derde, buitengewoon moeilijk probeem oplossen. Hij moet de indruk zien te wekken dat' niet alleen hij, maar de gehele democratische conventie de vice-president kiest. Als Dukakis die eer uit de handen van de partijbonzen zou nemen, stoot hij daarmee menig democratisch leider voor het hoofd. Met andere woorden: Dukakis moet voor de conventie een kandidaat hebben, maar, moet tegelij kertijd de indruk wekken dat de conventie zelf die kandi daat 'spontaan' naar voren schuift. Een conventie die van zichzelf vindt dat ze er voor spek en bonen bij zit, raakt snel gefrusteerd en gaat ruzie maken. Dat is fataal voor de eenheid van de partij Één ding lijkt Dukakis evenwel niet te doen: hij is niet op zoek naar een 'andere' kandidaat. Dat wil zeggen dat voor Dukakis niet per se een vrouw, een hispanic, een zwarte, een conservatief of een uitgesproken zuiderling Door Pieter-Jan Dekkers STOP TIEN socialistische landen in één overkoepe lend, economisch keurslijf, laat die organisatie de pro- duktie en afzet van pro- dukten regelen en je krijgt de hemel op aarde. Het ene land dat overprodu- ceert, levert het overschot aan z'n buurman, die juist een chronisch tekort aan dat artikel heeft. In ruil daar voor levert buurman pro- dukten, die in het andere land weer schaars zijn. De Comecon dus, de com munistische raad voor weder zijdse economische bijstand. Een starre, logge organisatie, totnogtoe wars van marktge richt denken en alle heil zoe kend in centrale planning. Dat leidt vaak tot een om slachtige en dus inefficiënte manier van handeldrijven. Een voorbeeld. Ooit is in de top van de Comecon afgespro ken dat Roemenië kippen le vert aan Bulgarije en dat Bul garije in ruil daarvoor eieren levert aan Roemenië. Gevolg: in Roemenië zijn noch eieren noch kippen te krijgen. Een ander voorbeeld. Tsje- choslowakije is in staat om genoeg tandpasta te produce ren voor alle 15,5 miljoen in woners. Maar het heeft alu minium nodig voor de tubes. Dat moet uit Hongarije wor den geïmporteerd, maar om dat ooit is afgesproken dat Bulgarije die tubes maakt le vert Hongarije alleen maar alumiriium aan Bulgarije. Gevolg: de Tsejchen moe ten hun tanden poetsen met Bulgaarse tandpasta, die niet alleen twee keer zo duur is, maar waarvan menige Tsjech bovendien letterlijk en fi guurlijk een smerige smaak in de mond krijgt. Dit soort centrale planning heeft het arbeidersparadijs in de meeste Oosteuropese lan den niet dichterbij gebracht. Integendeel. Reden waarom in enkele Oostblokstaten, zo als Hongarije, al enige tijd economische hervormingen worden doorvoeren die meer zijn gericht op het markteco nomisch denken. Nu in de Sovjetunie partij leider Michaïl Gorbatsjov de 'perestrojka' ('hervormingen') als medicijn voor de dood zieke economie verplicht heeft gesteld, gaan ook andere Oostbloklanden, zij het soms schoorvoetend, die weg op. Met als gevolg dat ook het economische samenwerkings verband Comecon zich niet aan die veranderingen kan onttrekken. De afgelopen drie dagen heeft de Comecon in de Tsje chische hoofdstad Praag ge probeerd eensgezind een nieuwe weg in te slaan, die van de Comecon een soepele economische organisatie moet maken naar het voorbeeld van de Europese Gemeen schap. Dat is niet gelukt. Zeker, negen van de tien socialisti sche staten spraken af om een gemeenschappelijke markt tot stand te brengen, maar omdat men onderling hevig verdeeld is over de manier waarop dat doel moet worden bereikt, zal die markt zeker niet vóór de eeuwwissseling gerealiseerd zijn. De afgelopen dagen is in Praag duidelijk geworden dat de Comecon in twee en soms zelfs drie afzonderlijke groep jes landen uiteenvalt. Allereerst de groep onder leiding van de Sovjetunie, die ingrijpende economische her vormingen nastreeft, niet al leen in eigen land, maar juist ook op Comecon-niveau. Sov jet-premier Ryzjkov hield z'n satellieten in Praag voor dat er een gemeenschappelijke, flexibele markt moet komen, die inspeelt op vraag en aan bod. Volgens Ryzjkov is de han del binnen de Comecon op een onaanvaardbaar laag peil te recht gekomen. Vorig jaar bijvoorbeeld groeide de han del met slechts anderhalf pro cent. Sommige Comecon-lan- den hebben de export naar hun bondgenoten tot een mi nimum beperkt om zo meer naar het Westen te kunnen uitvoeren. Dat levert immers harde valuta's op. Ryzjkov kreeg in Praag de steun van met name Honga rije. De Hongaarse premier Maijai gaat zelfs nog verder in z'n hervormingsdrift dan Gorbatsjov. Als, zo stelde Marjai, de Comecon niet dras tisch wordt hervormd, wordt het eerder een obstakel in plaats van een middel om de onderlinge handel te verster ken. Hongarije loopt in het Oostblok voorop als het gaat om het ontwikkelen van een soort Oosteuropese markteco nomie, die uitgaat van reële behoeften en daarop geba seerde prijzen. Mist de Come con wat dat betreft de boot dan blaast hij zichzelf uitein delijk op, aldus Marjai. In Praag kregen Ryzjkov en Marjai steun van Polen en, zij het in mindere mate, van Tsjechoslowakije. De Tsjechi sche premier Strougal gelooft dat de 'perestrojka' nog slechts in de kinderschoenen staat en dat de Comecon-lan- den derhalve niet te hard van stapel moeten lopen. Niettemin moet er, aldus Strougal, op termijn een ge meenschappelijke socialisti sche markt komen om de stagnatie in de onderlinge handel te doorbreken. Maar ook om de trage voortgang van de technologische ver nieuwing in een hogere ver snelling te brengen. Roemenië bleek in Praag de grootste dwarsligger te zijn. Premier Dascalescu verzette zich hevig tegen de vernieu wingsdrift van Moskou, Praag en Budapest. Het vrije ondernemerschap, de laatste tijd in sommige socialistische landen zelfs van hogerhand gepropageerd, is Roemenië een doorn in het oog. De Oostduitse premier Stoph, ook al geen hardloper als het om economische her vormingen gaat, stelde zich uiteindelijk wel achter de meerderheid op, maar van harte ging dat niet. Stoph hecht grote waarde aan cen trale afspraken over de on derlinge handel. Hij is overi gens niet tegen een gemeen schappelijke, open markt, maar als die op Sovjet-leest ('perestrojka') geschoeid wordt geeft hij niet thuis. Tenslotte nemen de drie niet-Europese Comeconlan- den, Cuba, Vietnam en Mon golië, ook een speciale positie in. Met name Cuba wil min- COMECON der afhankelijk worden van het Oostblok als afzetgebied voor de eigen produkten. Dit land is nu nog voor 90 procent van de uitvoer afhankelijk van de fomecon. De drie landen hebben een enorme achterstand op econo misch gebied vergeleken met de Europese Comeconlanden. Ze waren derhalve naar Praag gekomen om extra kre dieten binnen te halen om hun economie op te kunnen stoten in de vaart der (socialistische) volkeren. De niet-Europese Come conlanden zijn in feite de eni gen die niet met lege handen naar huis zijn vertrokken. Ze krijgen extra geld om hun economie verder op te bouwen en minder van de Comecon afhankelijk te maken. Voor de rest is men er niet in geslaagd concreet vorm te geven aan de door de meer derheid gewenste economi sche hervormingen. Omdat de Sovjetunie en Hongarije er niet in zijn geslaagd het prin cipe van unanimiteit op te ruimen, kunnen ingrijpende veranderingen gezien de af wijzende houding van Roe menië en de DDR niet worden doorgevoerd. In feite graaft de Comecon daarmee z'n eigen graf. Daar doelde de Hongaarse premier Marjai ook op toen hij na af loop van de top zei dat de Co mecon niet in staat zal zich te meten met andere 1 nomische blokken. „Het gat tussen ons en' Westerse landen zal alle maar groter worden", ató Marjai. De Comecon zal vo| gens hem dan ook niet nen concurreren met de pese Gemeenschap en dat i onvermijdelijk leiden tot verdere isolering en achti uitgang. Landen als Hongarije, len en Tsjechoslowakije len dan ook niet lijdzaam 1 wachten tot de Comecon concrete voorstellen ko voor een gemeenschap! markt. Ze zijn al druk nauwe contacten te leg met de EG. Hongarije sloot] vóór de top in Praag eeni koord met 'Brussel' over derzij dse economische sar werking. Kortom, de eens zo slaa Oosteuropese satellieten Moskou gaan - econor gezien - hun eigen weg. Vff de Comecon betekent dat 1" begin van het einde. Of batsjov moet er alsnog in 1 gen alle lidstaten ervan1 overtuigen dat slechts ra] cale hervormingen de con kunnen redden. Tot zolang zullen de menen het zonder eieren 1 ten stellen en zullen de chen elke morgen even vieze smaak in de mond lief moeten nemen. I AMSTERDAM (ANP) - Ir Fei j wie vorige week levenslange I straf is geëist in de ontvoerings wil dat er een einde komt aan i 1 perkingen die hem in de Bijlme: den opgelegd. Hij heeft daartoe een kort geding ai dat maandag 11 juli om 12.00 uur in dient. Zijn advocaat, J. Weermeije desgevraagd mee. Onzeker is nog ding zelf mag bijwonen. De begin april gearresteerde Ferc bjjjft in een kale isoleercel met eer tras en scheurlakens en -dekens. E durend twee camera's op hem ger band daarmee gaat het licht in de Viss< Volgens voorzitter J. Nooitge Vissersbond lijden de vissers ongeveer tienduizend gulden pi zijn kandidatuur behoeft vervolmaken. Wat dat betreft heeft gouverneur van Massachu setts zijn lessen geleerd vai Walter Mondale die Geral-jl dine Ferraro als eerste vroul welijk kandidaat voor het vij ce-presidentschap naar vori schoof. Dat leverde Mond massa's publiciteit, maar naaj verhouding geen stemmen 0 Tenslotte Dukakis' laats grote probleem: Hij moet zicil verzoenen met zijn verslage: collega's en hun niet onh langrijke achterban. Dat is c reden waarom hij met Alb Gore en Richardt Gepnak en natuurlijk vooral ook 1 Jesse Jackson óVer het vid presidentschap heeft gespri ken. Het staat vrijwel vast Dukakis geen van drieën aaij zich wil binden. Maar als I moet en als het beter is vo: zijn kandidatuur, dan zal 1 een van zijn voormalige genstanders accepteren. Dukakis zal zelf weinig dat punt ondernemen, wa: hij is er de man niet naar zie] iemand te laten opdringen Daarom zal hij het naar vort schuiven van zo'n ver ningskandidaat wijselijk aal de conventie overlaten. Bovendien hangt de vissers als een zwaard van Damocles bo ven het hoofd dat de berging mislukt en dat de chemicaliën in zee terechtkomen met alle mogelijke gevolgen vandien voor de visserij, aldus Nooitge- dagt. De berging gaat de vis sers ook veel te lang duren. In een gebied met een straal van 25 mijl rond de Anna Broere mogen de vissers hun netten niet uitgooien. Het gaat om een oppervlakte van 670 vierkante kilometer. Daar kunnen volgens de voorzitter van de Vissersbond heel wat 'spannen' (twee schepen die sa men vissen) tegelijk terecht. De vissers moeten hun vangsten nu elders zoeken. Nooitgedacht wil een eventuele [schadeclaim indiepen via het I Visserijschap. Tegen wie de claim zou moeten wordea inge diend is nog niet duidelijk. De reder van de Anna Broere heeft I enkele dagen na het zinken af stand gedaan van tanker en la- jding. Rijkswaterstaat is nu [verantwoordelijk voor de ber ging, waarvan de kosten voor alsnog voor rekening van de Staat komen. Juridisch zal moeten kunnen worden aangetoond dat sprake is van vangstverlet en extra kosten om elders te vissen. On der de vissers gaan volgens Nooitgedagt al stemmen op om een andere tanker van de zelfde rederij in te sluiten, net zoals de binnenvaartschippers hebben gedaan met een duw- bakkenkonvooi van Granaria. e z te w w U v O z li E 1< n S U k K P b< li n v O V b dl b: 01 P« 01 ir w w w gi Set kustwachtcentrum in IJ- Puiden heeft ontkend de lek- |kage van uiterst giftig acrylo- nitril uit een ladingtank van de le; dl di o\ I DE SNEER die het PvdA-kamerlid P |ren van de enquêtecommissie pasf directie van paspoortenfabrikant KE I teitsgehalte dan De Visser met zijn inen vermoeden. 'Als ik ze weer z geen oude adel', zo merkte De Vissi I Een interview met het weekblad lasser er met zijn bepaald niet lovei IJf Directeur W. Baard van de oms jr'pn In dit artikel kennen als een m; ]neid en rancune - in staat is om to te gaan. I Baard dreigt bijvoorbeeld om tier f laten drukken en deze af te zette wereld als minister Van den Broek v; rw„r het nieuwe paspoort intrekt Ue WD-ers Wiebenga en Weisgla ue uitleg van de interim-manager v; {~f 1 omschrijft als 'een emotionel ei over zich heen heeft gehad'. 1 ragen zich af of de Staat zaken mo ff'ch dergelijke dreigementen ver ue opstelling van Wiebenga en V\ varvaardiging van een fraudebes pn durend drama. Een directeur teuwe paspoort moet vervaardigen 0nderwereld, versterkt het alger 5e fabricage van dat nieuwe p< fooid wordt. Ln,etJ.ncident zou voor het minist6 panie'dmg moeten zijn om de relatie kan LjProt)'eem is echter dat Buiter Fan. Het contract dat KEP met dit mi 6k H°a meer worden verbroker driif voor de schadevergoec [Ti i]_ff9' te eisen, wanneer Buitenl ukuf s °Pze9t- Om die reden he Pogmgen om tot een kwalitatief IVF-rhat a'sn°9 de kans gekregen on p^fafde versie te komen, kiin m a verkeert in een weinig be nu tn Panden en voeten gebonder bpn ri®,nif flleen heeft gefaald als p linn if bele zakenmentaliteit blij! F 'e komen aan de ellende rond hi

de Stem | 1988 | | pagina 2