F R F D I T IE Schrijf niet over de Toerisme Robert ten Brink is zeer tevreden De grootste, de beste lakkei ZATERDAGI 9 JUL119881 woede. Hij maakte een paar verhalen over de verschrikkingen, maar besloot toen nooit meer één letter over de oorlog op pa pier te zetten.. Van de zomer van 1949 tot de zomer van 1950 werkte hij aan de definitieve ver sie van het Holden Caulfield-verhaal, waarmee hij al zo lang bezig was. Het werd in 1951 uitgebracht, maar veranderde de eenzelvige Jerry niet. Hij maakte ruzie met uitgevers en reacteüren. Hij wilde zijn foto niet op de omslag en eiste dat er geen re censie-exemplaren van 'De vanger in het koren' naar de pers werden gestuurd. Maar hij moest toegeven. Op een feestje met literaire kennissen reageerde hij zijn woede af. Hij sabelde de anderen neer als domoren en riep dat schrijven niets anders is dan het zoeken naar verlichting. Hij zou zich geheel wij den aan één groot werk, dat zijn leven zou zijn. Hij maakte zich los van het onver lichte volk ën ging op zoek naar «en hoger doel, net als de geniale dichter Raymond Ford uit één van zijn verhalen. De druk van de buitenwereld werd ech ter steeds groter. In de golf van rebellie en rock 'n' roll in het midden van de jaren vijftig werd 'De vanger in het koren' een hit, een bijbel, een wapen in het generatie: conflict. Salinger stortte zich op Zen, yoga en Ramakrishna. Hij wilde zich bevrijden van de aardse lasten en leven in de primi tieve onschuld van Cornish. Hij schreef verhalen over de familie Glass, de heilige kunstenaar Seymour die zelfmoord pleegt, en de kinderen Franny en Zooey. Ze worden gebundeld in twee boeken. Toen werd het stil, Salinger scheidde van zijn tweede vrouw, Claire, bleef schrijven, maar hield alles in de kast. Hij kwam via zijn advocaten in actie tegen roofedities en gaf een voorschot van 75.000 dollar terug aan de uitgever. Van hem viel niets te verwachten. Biograaf Ian Hamilton is teleurgesteld in 'zijn held. Dat blijkt duidelijk uit dit boek. De biograaf is verslagen door zijn doelwit en dat doet pijn. Hij.krijgt een 'kille en onpersoonlijke brief van Salinger, die Kij 'te zelfverzekerd en te zeer ingeno men met zijn eigen gestileerdheid' noemt. Als -de gevoeligheid van Salinger ter sprake komt, haalt Hamilton uit: „Jawel, maar die- gevoeligheid manifesteerde zich overwegend in binnensmonds gemompel en incidentele uitbarstingen - wat eerder wijst op eigendunk dan op een overweldi- gende hang naar anonimiteit. Als hij in die tijd kwaad was, ging het meer om het ge voel dat hij ondergewaardeerd werd 'dan dat Kij wegkroop voor ongwenste- lofprij zingen." Ian Hamilton: 'Op zoek naar J.D.. Salin ger'. Uitg. MeuleiÜiofT, prijs 32,50. Door Dirk Vellenga Door Dirk Vellenga Dit is een verhaal voor de mensen die 'De vanger in het koren' ('The catcher in the rye') een fantastisch boek vinden. De schrijver, J.D. Salinger, heeft zich in 1965 radicaal afgesneden van de rest van de mensheid. Hij geeft geen interviews, ont loopt'fotografen en heeft zelf geen letter meer gepubliceerd. Salinger woont sinds de winter van 1952-'53 in Cornish, New Hampshire, op een heuvel aan de oever van de Connecti cut River.. Jaar in jaar uit komen pelgrims naar zijn huis, maar ze zien alleen een hoge schutting. Speurders van Newsweek, Lire en Time lagen dagen op de loer en. vingen slechts een glimp op van een pijprokende, bleke man. De Engelsman Ian Hamilton heeft nu een boek over hem geschreven: 'Op zoek naar J.D. Salinger', met als ondertitel 'Een schrijversleven'. Het boek is leuk om te le zen. Dé koppigheid van J.D. Salinger is uniek en bijna bovenmenselijk in'dit com- municatietijdpèrk, waarin afles draait om het opwekkgn en supersnel stillen van hon ger naar informatie. Het is niet de biografie geworden die Ian Hamilton wilde schrijven. Dat. heeft Salinger persoonlijk verboden. „Jij bent een voyeur en een dief', liet hij de biograaf weten. Het oorspronkelijk boek bevatte ci taten-uit brieven die_ Salinger aan kennis sen had gestuurd. Het was al gedrukt door Random House, maar moest teruggetrok-, ken worden. In hoger beroep wisten de ad- vocaten van Salinger een pubücatieverbod gedaan te krijgen. 'Op zoek naar J.D. Salinger', is een boek geworden over een speurtocht die op niets uitliep. Toch komen we wel iets te weten over Jerome David, die op 1 januari 1919 in New Yörk wérd geboren is zoon van een importeur van delicatessen. Lijkt hij op Holden Caulfield, de onaangepaste jon gen uit 'De vanger in het koren', die weg loopt van school en alleen met zijn jongefe zusje kan communiceren? Hamilton vindt' van wel.-Salinger heeft op een strenge school gezeten, de Valley Forge Military Academy in Pennsylvania. Hij was niet erg populair op school, kon cynisch zijn en zet soms'dat hij de school zou verlaten. Maar'verder schikte hij-zich, hij schreef zelfs zeer positieve teksten als reacteur van het jaarboek. J.D. (Jerry) woonde lang bij zijn ouders óp Park Avenue in New York, maar kon met erg opschieten met zijn vader. Er werd geconstateerd dat hij 'zwaar te kampen had met adolescentie en als tiener 'wazig' was. Een blauwe maandag bezocht hij de universiteit. Daar was hij een Volstrekte eenling,, die zich .verveelde, ongelukkig was, de docenten minachtte en andere leerlingen scherp afblafte. Aan het eind van de jaren '30 begon hij korte verhalen te schrijven die werden af gedrukt in tijdschriften. Het gaf hem ge noeg reden om laatdunkend te dóen over andere auteurs, maar van een echte door braak was nog geen' sprake. Iri 1942 meldde hij 'zich als vrijwilliger in .het Ame rikaanse leger. Hij kreeg een post bij de contra-spionage en maakte de landing op de.Franse kust (D-Day)mee.\Op weg naar het hart van Duitsland ondervond hij aan de lijve de ontberingen van de oorlog. Over '44 en '45 is niet veel bekend. Sa linger schijnt even opgenomen, te zijn in een ziekenhuis in'Neurenberg met psychi sche klachten. Hij trouwde met een Fra- nqaise, maar het huwelijk .werd na acht maanden ontbonden. Terug in New York worstelde hij met gevoelens van angst en Ik ben een onbeholpen toerist. Zo ben ik geboren. In exotische landen heb ik veel ellende meegemaakt omdat men daar meende dat ik een machtig potentaat was, die dorre landstreken tot grote bloei kon brengen. Zo werd ik in de stad Fez bege leid door hongerige menigten die mij toe riepen erbarmen te tonen en, al ware het voor één dag slechts, hun schoorstenen te doen roken. Het wanhopige van die taak inziende keek ik strak voor me uit, waarna men mij begon te bekloppen om de trance te verdrijven. Er welde paniek doorstikt 'met weerzin in. me op en ik wierp een waardevolle munt in de kolkende mensen massa. Onder hevig gejoel stortten de hon- gerigen zich ter aarde en er ontstond een veldslag om het geldstuk. In het krijgsge woel trachtte ik mij uit de voeten te ma- ken, maar het nieuws dat'er een geldwer- per in Fez was aangekomen had zich ra zendsnel verspreid. Allah is groot, werd er geroepen. De politie heeft zich later over mij ontfermd.- Heel wat aangenamer herinneringen heb ik aan bezoek aan het arme duivelseiland Haïti. Ik gaf me daar, om de tonton ma- coutes van de toenmalige president Baby Doe om de tiiin te leiden, uit voor Père Gladiolus. Deze valse identiteit bekoorde me en ik beloonde glimlachende Haïtianen met een zegenend gebaar. Ik woonde in schandalige lujte in een marmeren paleis op een heuveltop, waar men per'dag het jaarloon van een arme Haïtiaan bijschreef op mijn rekening. In het kreupelhout op de flanken van de heuvel hield zich mijn per soneel op, jongelieden op blote voeten die floten als lijsters als ik mijn hoofd over het balkon stak. Ze hadden, voor een halve gourde per dag (ongeveer een gulden) -een uitgebreid dienstenpakket ontworpen. De een Hield mijn paraplu vast als het regende, de ander zorgde dat mijn schoenen een hoge glans behielden. Er waren specialisten die me de weg. wezen naar. houtsnijders die magische 'beelden vervaardigden en er was er zelfs een die beweerde dat hij dagelijks een wel gemeend gebed voor me uitsprak. Ook zijn grootmóeder was godsvruchtig voor me aan het bidden. Zo trad er een opmerkelijk banenplan in werking. Ik had een hele fa- milie in dienst die mij bouwtekeningen van een draagstoel voorlegde, op de dag voor mijn vertrek. De naam Gladiolus is er nog lang met ontzag'uitgesproken. U ziet, als benevolent kolonialist zou ik me wel hebben kunnen redden. Maar hls toerist ga ik de mist in. De luchthavens zijn gekkenhuizen geworden, de vliegtui- Als men ml] In september vraagt hoe het was In Toscane zal Ik zeggen: Oh, leuk. - foto archief de stem gen zijn veestallen. Binnenkort zal ik afrei zen naar Toscane, maar nu reeds ontwaak ik in het holst van de nacht uit angstdro men waarin ik miljarden lire heb zitten tel len en slag heb moeten leveren met baga- gérovers uit de Balkan. Een vrouw, ont snapt aan de. welriekende pagina's'van Vo-- gue, vraagt me haar witte poedel even vast te houden en terwijl ze me aankijkt, met ogen vol zoete beloften, wandelen twee struikrovers met mijn koffers weg. In Sieria zie ik haar terug, op de Campo, waar zij toeristen besmeurt met pizza-on derdelen en deze met veel misbaar reinigt, wijl haar kornuiten de zakken Van het .slachtoffer leeghalen. 'Opsporing Ver zocht' heeft ons weer eens gewaarschuwd tegen roversbenden uit Latijns Amerika, en laten zien hoe ze hun heilloos werk ver richten. De rovers hebben één truc in hun repertoire die de politie niet wil onthullen, uit vrees voor massale imitatie. Ik peins me nu suf wat die vernuftige methode zou kunnen zijn en ontwerp te genmaatregelen. Ik haai al mijn zakken dicht, behalve een. In die open zak plaats ik een zogenaanjde jodelklem. Een vreem deling die zijn hand in mijn zak steekt wordt gebeten als door het kakement van een ijzeren.krokodil en zal jodelend aan de kim verdwijnen. Ik zal mijn bagage geen moment uit het oog verhezen en de signa lementen in me opnemen van verdachte fi guren.. Als men mij in september vraagt hoe het was in Toscane zal ik zeggen: On, leuk. Hoi, wij zijn de jongens en meiden van het Veronica-team. Op de foto kun je zien hoe leuk we zijn en hoe lekker we ons voelen. Wij komen naar je toe, dat weet je zo lang zamerhand wel. Dat is wel nodig, want het weer laat het vreselijk zitten dit jaar. Wat een afknapper! Heb je die urenlange re genpauzes op de tv .gezien? Vooral BRT-2 bracht ze geweldig in beeld. Jullie hebben' behoefte aan wat action en daar zorgen wij dus voor. Veronica is op weg naar het miljoen. De grootste, de bes te! Heb je wel gezien hoe andere omroepen proberen die leuke zomersfeer van Vero nica na te apen en overal in het land va- kantiegangers opgeilen? De VARA deed het zondag met 'Die houen we d'r in'. Met dat tv-toestel óp de camping! Maar ja, het blijft de VARA met die lelijke rode punt (rood is uit, man).- Die Frits Bom kon het andere jaren nog wel. Met zijn voorlichting over naaktstranden, weet je wel (vette knipoog). Nou, dit jaar is ie de Donau afgevaren en nooit meer teruggeko men. Ik kan me alleen nog een achterlijke boer herinneren die dikke wormen op stond te vreten. Jakkes! Wat da'cht van de KRO? Die probeert het- ook hoor. De KRO komt niet naar je toe, maar komt langs, deze week maandag' in Schagen. Ted de Braak deed de presenta tie. Nou joh, dat kan echt niet meer, Oud en dik, oei-oei. Kijk, iemand die niet in deze tijd leeft en bijvoorbeeld niet weet hoe je INXS uit moet spreken, die moeten ze metpensioen sturen. Veel klederdracht daar in Schagen. De geur yan een oud-Hollandse bedstee, di'e tweehonderd jaar met gelucht is. Om even een idee te krijgen. Te weinig seks, veel te weinig. Geen .ondeugende borstjes of een kontje met een knipoog. Ze kunnen' nog veel van Veronica leren, of niet sqms? De campings gaan pas swingen als wij 'van het Veronica-team komen, de stemming zit er gelijk in! Aanvijlen! Ook die TROS-vo- gels kunnen er niet tegen op. Prachtig; die provolle kantines mét al die stampende voeten op die met bier en mayonaise inge smeerde vloer. Ja, de mensen gaan pas echt uit hun bol als ze Erik de Zwart, Will Luikinga ef Bart van Leeuwen zien. Te gek hoe die Jongbloed, (van Joosten) bij de TROS probeert onze Jan Lenferink na te apen. Streepjesoverhemd, van die slimme .vragen. Maar wel met een spiek briefje op z'n knieën. Heb je ook zo geno ten van de gevechten die de omroepen hebben gevoerd om de film 'Honnepon- De grootste, de beste komt naar ]e toe deze zomer!!! - foto voo netje' met Nada.van Nie? Jongbloed en ■Joosten lieten het meisje reporter spelen op het Binnenhof en nu hoor ik net dat ze in het najaar voor de AVRO gaat werken. Wat een uitslovers, zeg. Er was maar één omroep die 'Honneponnetje' echt een vlie gende start gaf én dat wasPrecies, de grootste, de beste! Oh ja, dan had je ook nog 'Hier en Nu' van die christelijken van de NCRV. Sinds de strenge kop van die René Eijbersen weg is, zijn ze daar vreselijk modern geworden. Luchtige .onderwerpen, snelle montage, dat belooft wat voor het volgende 'Kerke- pad' (wow!). Ze hadden deze week een ge sprek met Renée' Soutendijk, die in een film zit over Wiesenthal. Ze kreeg een vale regenjas aan en speeldé de vrouw van de nazi-jager. Laten ze daar nou afblijven. Dat is toch een onderwerpje voor onze Re né Mioch van Veronica Film? 'Hier en Nu' was echt totaal van God los, want er kwam ook nog een lange reportage over het popfestival in Torhout en Werch- ter. 't Is toch nie goe dat de jonge mensen pipi maken in de brievenbus, zei een oud vrouwtje. Gelukkig kwam Sting, de ster van het festival nauwelijks in beeld. Die is natuurlijk voor onze Simone Walraven. Alleen Veronica doet het. RUR in paleis 't Loo en Nieuwslijn heeft'de hele zomer een eigen weerman. John Bernard .zegt precies hetzelfde als zijn ex-collega's aan het eind van het Journaal, maar wat geeft het? 't Is toch leuk om te zien hoe hij met één druk op het toetsenbord allemaal zonnetjes op zijn beeldschermpje kan toveren? Ja, wij van het Veronica-team slepen je wel door deze zomer heen. 'Wat hoor ik daar? Ben je nog nie lid? J.D. Salinger; 23]aar achter de schutting. - foto archief de stem ZATERDAG 9 JUL119881 :rs, stoelmattere en pottenbak- vervaardigde produkten zijn tet oop. De bijenmarkt begint om het centrum van Uddel en de tratis. tl et paard - Woensdag 13 juli e renbaan Duindigt in Wasse- Dag van het Paard gehouden in al zijn facetten zal de revue an mini Shetlander en snelle t en met het indrukwekkende Centraal staat het rassendefile, in Nederland erkende stam- iresenteren. Verder zijn er di- Tens en demonstraties, pony een kamelenren. De Dag van begint om 12.30 uur en de toe gulden voor volwassenen, kin met 17 jaar betalen 5 gulden. Meur - 'Beelden in kleuri heet instelling van sculpturen van en die tot en met 28 augustus iuden in de ruimte van het Am- ildhouwers Kollektief aan de straat 15 in de hoofdstad. Veer- :n van 25 beeldhouwers (met anten) van het Amsterdams vers Kollektief zijn van 9 juli tol augustus te bezichtigen in Arbo- mpenburg in Rotterdam. De tui- wordt geopend door wethouder van de Maasstad, de hel - Op het Forteiland in IJ- van 18 tot en met 31 juli 'Ker- hel' te zien, een beeldend theater- Hans Belleman en Kees Bol- rmis in de hel gaat de toeschou- 'is door de ondoorzichtige sche- van de groep rond dit Noord- kunstenaarsduo. Afvaart om, vanaf het Sluisplein. i i hun Stem-verrassingspakket zo! lelijk thuisgestuurd, ie week kunt u weer meedingen van de drie Stem-verrassingspak- os dus de puzzel op, zet de oplos- en briefkaart en stuur die naar: De Stem, en Piekeren, |3229, 1 Breda. „Niet te hard van stapel", zegt Robert ten Brink over zijn tv-loopbaan. „Het is eigen lijk precies goed gegaan. Ik ben zeer tevre den". De presentator van 'Superfan' en het Jeugdjournaal heeft niet zo'n behoefte aan het streven .naar een nieuwe mijlpaal in zijn carrière. „Vijf jaar geleden ben ik bij dé tv begon nen met het spelletje 'Cijfers en letters' en nu ga ik in het volgende seizoen een live show van anderhalf uur doen. Ik mag in elk geval zeggen dat dat vijf jaren-plan ge lukt is. Maar misschien ben ik volgend jaar wel'werkloos. Je kunt er niks van zeggen bij de omroep." Robert ten Brink (32) doelt op een am bitieus VARA-programma, dat de voorlo pige titel 'Wereldwijs' heeft gekregen. „Het wordt in oktober en november gedurende acht weken uitgezondèn. Het is een soort tótaal-tv-programma dat op twee locaties live wordt gemaakt. Ik doe een vrij harde, serieuze quiz, een beetje in de stijl van 'Twee voor twaalf. Er worden verder lied- jes gemaakt op een bepaald thema en die. worden .uitgevoerd door bekendearties ten." Hij deed de theaterschool, maar ont dekte dat Hilversum hem veel meer te bie den had. In 1979 begon hij bij de KRO-fa- dio, de Noen-show op. Hilversum 3, en in 1984 werd hij door de. NOS aangetrokken om naast Lëoni Jansen het Jeugdjournaal te presenteren. Hij viel op als een jongensachtige, maar tegelijk beschaafde en kalme tv-pesoon- rijkheid. Een jaai; later ging hij 'Superfan" bij doen, de quiz die het bedrijf van Hans Sleeswijk maakt voor de VARA. Of dit tv- spelletje doorgaat is volgens Ten Brink overigens .'geheel onzeker' en dat heeft te maken met de nieuwe show die hij gaat doen. Süperfan en het Jeugdjournaal zijn heel verschillende programma's. Is die combi natie niet moeilijk voor een tv-man? Robert ten Brink: „Iedereen kijkt er veemd van op, maar het is goed te vereni gen. Ik vind het juist aantrekkelijk. Toen ik het Jeugdjournaal deed, vond ik het een uitdaging iets heel anders te presenteren. Ook binnen mezelf kan. ik het heel goed combineren." Het ene programma vereist toch een hele andere voorbereiding dan het andere. „Dat is zo. Bij het Jeugdjournaal is een redactie aan het .werk en dan kom ik als. degene die het vertelt. Ik ben eigenlijk in dienst van het Jeugdjournaal. Dat is mijn vaste baan, waar ik drie dagen per week mee bezig ben. Het is routine geworden. In 'Superfan' kan ik meër mezelf zijn. Ik werk niet me vaste tfekstén. Er is een gast en er Robert ten Brink: „Ik ben niet neergesabeld In leder geval". foto ger dijkstra zijn kandidaten en ik moet er een leuk gheeel van maken; Van Superfan maken we drie afleverin gen in één keer. Dan'duik ik twee weken onder en het staat erop. Ik moet me na tuurlijk. wel voorbereiden, gegevens door nemen over de artiest en zo. Ik wil iets an- .ders dqen dan het vrijblijvende en probeer er" dingen in te stoppen die jé niet iedere keer weer hoort over de ster." Dat is moeilijk in Nederland. Je hebt een kleine groep artiesten, die je regelma-' tig tegenkomt.' „Toch vind ik dat het wel. gelukt is. Het hangt natuurrijk ook een beetje van de gas- t'fen af. Robert Long is veel meer bereid zijn nek uit te steken dan iemand als Anita Meijer." De tv-critici in Nederland hebben iets tégen snelle tv-spelletjes. Heb je daar ies van gemerkt? „Ik heb er eigenlijk helemaal geen last van gehad. Misschien beben- ze mij het voordeel van de twijfel gegeven. Ik ben met neergesabeld in ieder gev.al." Wie is je voorbeeld geweest in dit genre? „Als je een voorbeeld noemt, lijkt het er al gauw op dat je iemand probeert te imi teren. Het klinkt misschien wat afgezaagd, maar Willem Ruis was voor mij dé man. En een figuur als Kóós Postema." Niet Fred Oster? „Nee." Het Jeugdjournaal is afgelopen, het is zomer in Hilversum. „Ik ga een paar week jes met vakantie", zegt Robert ten Brink. „Wild-kamperen in Frankrijk. Zonder wa ter, zonder comfort,.maar met negen kin deren. Drie daarvan zijn van mij. We gaan met een paar families." aMIüfe Door Dirk Vellenga nleldlng voor uitgebreide, - foto's archief de stem kippen loop grote knikker

de Stem | 1988 | | pagina 25