Bartlehiem, juli 1988 'Dees eindigt voor de rechter' LSV-VOORZITTER PLASMANS VOL VERTROUWEN - FOTO DÉ STEM/BEN STEFFEN staat voor kwaliteit. Dat en, voor onze service] n van Mercedes-Ben iciële Mercedes-Ben ader informeren en ad n de voor u beste lease Financiële Leasing, iaarbij uw wensen e" ns de belangrijkste erf i u nu al zeggen dat iterst interessante lease ien: Financiële Servio it van Mercedes-Ben (.V. combineert Tbta lesparingen. Zo kunne leasinggebied ■t uw Mercedes lealers: Vervaet B.V. 1,4538 AZ Terneuzen 50-20400 Westen B.V. ,4501 EB Oostburg 170-2255 Door Dirk Vellenga De winters van 1985 en 1986 maakten van het plaatsje Bartlehiem een nationaal be grip. De televisie zette de schijnwerpers op het bruggetje en de eindeloze rij Elfsteden- rijders die langzaam weggleden in de rich ting van Dokkum en later nog vermoeider terugkeerden om Knooppunt Bartlehiem voor de tweede keer te passeren. Bartlehiem. Bestaat het echt? Ook als er geen Elfstedentocht is? En: hoe kom je er eigenlijk? Vanuit Leeuwarden ga je het noorden in, het vlakke weideland met hier en daar een terpdorp en een boerderij als een kasteel. De provinciale weg na Stiens heeft na Hijum en vóór Hallum één zijweg aan de rechterkant, op het bordje staat maar één plaatsnaam: Bartlehiem. De smalle Zuidermiedweg sukkelt 6 ki lometer lang door groen sluimerland en re kent af met alle geluiden die bij de mo derne wereld horen. Voor het bord 'Bartle hiem' staan twee andere borden: 'verbo den voor auto's' en 'doodlopende weg'. Dan zie je het al: Bartlehiem is helemaal geen dorp. Er zijn geen winkels, er is geen kerk. Straten bestaan er ook niet. Dit is de stilste plek van Nederland, een pauw geeft een korte gil, een hond maakt zich even kwaad. De brug van de tv ligt er echt. Een ron ding over het water van de Finkumervaart, zonder traptreden. Fietsers met sterke be nen zouden er in één keer overheen kun nen sprinten. Langs de Dokkumer Ee loopt een fietspad, het 'Trimdiel-paad', dat in het zuiden naar Leeuwarden voert. Twee fietsers remmen af voor de brug. „Daar komen ze uit", zegt de vrouw en wijst langs de Finkumervaart naar het wes ten. Alsof ze hetzelfde voelt als de legenda rische commentator Arie Kleijwegt die Reiner Paping zag opduiken in het Friese poollandschap. In de gierende oostenwind begeleidde hij op deze plek het gekrabbel van de aangeslagen groten van toen: Jeen van der Berg, Max Uitham. Een paar jaar geleden beukten hand schoenen enthousiast op de groene leuning van het bruggetje. Voor Evert van Ben- them, landbouwer te St.-Jansklooster en voor Rein Jonker, de robuuste kok uit Wijtgaard en voor de legioenen die in car navalsstemming door Friesland zwierden. Bartlehiem is in de zomer een beschei den waterkruispunt. Op de oevers staan een paar stevige woningen, de onzichtbare eigenaars zijn één met de rust en hun tuintje aan de waterkant. Daar is toch iemand, voor 'Het Witte Huis' knipt een man zijn heg. Hij stoort zich niet aan bezoekers. Af en toe komen toeristen uit 'Holland' dit heilige schaats- oord bekijken en daarna verdwijnen ze weer in de stilte. Tussen de struiken en het hoge onkruid is een laag optrekje zicht baar. Het is vervallen en onbewoond. Af en toe raakt het piepkleine dorp nog een inwoner kwijt. De wind van de Noordzee heeft altijd vrij spel boven de strakke zeeklei, maar vandaag ritselen de boomwallen heel Een wandeling tussen de buien door op de grens van zand en kiel, tussen Roosendaal en Oud-Gastel. In een kamertje van het aftandse Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam gaat dr. C. M. T. Piasmans er eens goed voor zitten. De voorzitter van de Lande- I lijke Specialisten Vereniging, maandag avond nog witheet weggelopen van een j mislukt overleg met minister De Koning van Sociale Zaken over de specialisten-in komens, maakt vooral één ding duidelijk: als De Koning en staatssecretaris Dees van Volksgezondheid hun plannen doorzetten (en alles wijst er op dat ze dat zullen doen), dan krijgt de rechter het nog erg I druk. Door Plet Oosthoek De laatste jaren kun je er vergif op inne- I men: waar in de media het woord specia list valt, gaat het over geld. De overheid, met als uitgangspunt het terugbrengen van de collectieve lasten, zegt geld te goed te hebben van de specialisten, die zich daar tegen met hand en tand verzetten. Woensdagochtend is van de woede bij Piasmans, orthopaedisch chirurg te Am sterdam, weinig meer te merken. De voor zitter bottendokter tracht vooral zeker heid uit te stralen, kan een minzame glim lach niet onderdrukken. „Staatssecretaris Dees", zegt hij, „eindigt voor de rechter." Piasmans heeft dan net zijn beklag ge daan over de houding van de staatssecreta ris Volksgezondheid, die de specialisten een fiks deel van hun onkostenvergoeding (voor praktijkkosten) door de neus wil bo ren. Volgens Dees vormen de praktijkkos ten een aardige aanvulling op het toch al niet misselijke inkomen van de specialis ten. Ze moeten maar toe kunnen met 65.000 gulden per jaar, in plaats van de dikke ton die ze nu beuren, redeneert Dees. Hij baseert dat op een advies van het onafhankelijk adviesorgaan Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG), waarin via de Koninklijke Maatschappij v°or de Geneeskunst overigens ook de specialisten zijn vertegenwoordigd. Een definitief besluit moet de staatssecretaris nog nemen. I Piasmans verwacht dat besluit binnenkort. I Ln is er niet bang voor, want het advies I van het COTG deugt niet, zegt hij. „In de I eerste plaats is het bedrag gebaseerd op ge- I gevens van '77, waarvan wij met de over- I beid hebben afgesproken dat ze niet meer I gebruikt kunnen worden. Bovendien ne- I geert het de hemelsbrede verschillen die er I lussen verschillende specialismen zijn. De I 'osten van de ene groep kunnen veel hoger I aJn dan die van een andere. Ten derde I Word' er van uitgegaan dat een specialist moet nu nog 180.000 gulden per jaar ver dienen. De Koning wil dat 'norminkomen' terugbrengen tot 150.000. En de specialis ten zeggen dat het eigenlijk 198.000 moet zijn, maar dat over handhaven van 180.000 wel te praten is. Die bedragen komen niet uit de lucht vallen; de functie 'specialist' is bekeken en gewogen, vergelijkend met ambtenarensa larissen. Piasmans: „Dat was een gedegen onderzoek, gedaan door een zeer gerenom meerd bureau. Daar was de overheid het mee eens. En wat bleek? Als je specialisten zou willen betalen als ambtenaren - waar we niet om zitten te springen, maar goed - dan wel als top-ambtenaren. Maar De Ko ning gaat daar een stuk onder zitten." Toch is voor de minister in het hart van Piasmans een aanzienlijke ruimer plekje ingeruimd dan voor Dees. „Voor De Ko ning heb ik persoonlijk veel waardering. Met hem kun je overleggen." Maar dat overleg liep deze week wel muurvast, ondanks een nieuw, beter bod van de minister. Volgens Piasmans is ech ter geen patstelling ontstaan. „Nee hoor, dat accepteer ik niet. Het overleg is nog niet afgerond. Dat gaat door, tussen ons bureau en de ambtenaren." De hoop nog niet opgegeven? „Nee, want we móeten er gewoon uitkomen." Toch is de kans dat de rechter ook in het conflict met De Koning tussenbeide moet komen nog levensgroot aanwezig. Want het staat vrijwel vast, dat de minister het zogenaamde generaal akkoord met de spe cialisten, waarin onder meer het normin komen is geregeld, zal opzeggen. „Dan stappen we naar de rechter, want de minis ter heeft op zich geen reden het akkoord te breken. Dat kan namelijk alleen bij wan prestatie van een van beide partijen of bij ingrijpend nieuw beleid. Daarvan is nu geen sprake, opzeggen kan dus niet. Het zou dus dom zijn het generaal akkoord op te zeggen." De specialist voorstellen als een telkens naar de rechter hollende geldwolf geeft volgens Piasmans geen pas. Sterker, dat steeds terugkerend beeld hangt hem mijlen ver de strot uit. Veel meer is sprake van 'botsende culturen', muggeziftende ambte naren tegenover praktischer ingestelde specialisten. De voorzitter zegt het gedoe beu te zijn, steekt de laatste tijd 20 tot 25 uur per week in de LSV, en beschouwt dat in wezen als verkeerd gebruikte energie. Maar het kabi netsbeleid, zegt hij, maakt dat nodig. Hij omschrijft dat beleid, niet alleen op het terrein van de gezondheidszorg, zo: „Eerst sla je, dan kijk je of er gepiept wordt. En wordt er niet gepiept, dan heb je gewon nen." De specialisten piepen dus wel. In die zin omschrijft de voorzitter de specia listen als een bevoorrechte groep, die niet geneigd is veel te pikken. „Wij reageren, bij ons zit voldoende brains". De brug van Bartlehiem in de winter. lichtjes en is het water zelfs glad als een spiegel. Een fuut duikt onder en komt tien meter verder weer boven. De Dokkumer Ee rimpelt loom als er plezierboten langs komen. Het kabbelen verstomt weer en het water strijkt glad, klaar voor de ijslaag en het Elfsteden-spektakel. De Finkumervaart, die de Dokkumer Ee kruist, is maar een sloot die per ongeluk nationale roem heeft gekregen. Maar alle Friese wateren zijn ir. J. Sipkema even lief. Hij waakt erover als directeur van de Pro vinciale Waterstaat, ook als er geen Elfste- denkoorts heerst in Nederland. En ijsmeester Henk Kroes houdt zich het hele jaar bezig met het Friese milieu. Hij is de baas van 'If Fryske Gea', de na tuurbeschermingsclub en richtte in deze ijsloze tijden zijn aandacht vooral op de otter. Het beest, thermometer van het zoetwatermilieu, moet terugkeren. Zijn rapport 'De otter bliuwt in wrotter' (de ot ter blijft een werker) ligt nu op het bureau van minister Braks en Henk Kroes kan verder filosoferen over de klünplaatsen in de volgende Elfstedentocht. - FOTO ANP Ook de Leeuwarder Courant verliest de tocht in de zomermaanden niet uit het oog. Een van de hoofdredacteuren, Rimmer Mulder, schreef een relativerend commen taar over het succes van het Nederlands Elftal. Na twee Elfstedentochten weet Friesland hoe het gaat in de sport: „Fries land werd de hemel in geprezen, omdat het zo keurig organiseerde dat vele duizenden een kleine 200 kilometer konden schaat sen, terwijl nog veel meer duizenden langs de kant konden staan juichen en hossen. Toch werd Friesland de provincie met het hoogste percentage werkloosheid. Aan al die enthousiaste stempelaars van de 'tocht der tochten' houdt de provincie waar schijnlijk nog geen postagentschap extra over." De Dokkumer Ee snijdt het zwijgende, Noordfriese land in tweeën. Er is geen brug over de Ee, de beroemde 'rive gauche' met het fietspad en het bruggetje heeft geen enkel contact met de andere oever. Wie aan de andere kant wil komen, zal ze ker 20 kilometer om moeten rijden. Daar staat een oude melkfabriek en, veel verder, een camping voor een enkele watersporter. Alleen in heel strenge winters komen de uitersten samen en beleeft Bartlehiem een bijna magische harmonie. Twee werelden bereiken elkaar over het ijs en als Sipkema knikt, geniet heel Nederland mee van dat moment. aan een halve secretaresse genoeg heeft. Dat is aantoonbaar absoluut onvoldoende. Nee, ik geef Dees voor de rechter weinig kans." Volgens Piasmans is het niet de schuld van de specialisten dat er alleen gegevens uit '77 bekend zijn. Dan hadden de ambte naren maar beter naar de LSV moeten luisteren, want 'we hadden gewaar schuwd'. De enquête die nieuwe gegevens moest opleveren, stuitte op verzet bij spe cialisten, die naar de rechter stapten. En gelijk kregen op basis van de afspraak, dat de overheid slechts met wederzijdse in stemming neuwe informatie mocht verga ren. Dat het tussen Piasmans en Dees niet botert, kun je niet zeggen. Volgens Pias mans spreken de heren spreken elkaar na melijk nooit. „Dees doet niks, hij roept al leen maar 'nee'. Zoals velen in het veld probeer ik al een half jaar met hem in ge sprek te komen. Maar dat lukt niet." Als zo'n gesprek er wel zou komen, zegt Piasmans, dan zou Dees recentere gege vens te horen kunnen krijgen. Uit '86. De LSV-voorzitter heeft die zelf verzameld. „Daaruit blijkt dat de praktijkkosten geen 65.000 moeten zijn, maar ergens tussen de 85 en de 90, bij een werkweek van vijftig uur. Dat zijn werkelijke kosten. Daar zit dus een enorm gat." De praktijkkosten vormen slechts een deel van de pijn. Want de specialisten voe len zich niet alleen gepakt door Dees, ook minister De Koning van Sociale Zaken probeert appels uit de specialistenboom te schudden. En wel door rechtstreeks het in komen aan te pakken. De speciaüst zonder extra overuren „Dees doet niks, hij roept alleen maar 'nee'. Zoals velen in het veld pro beer ik al een half Jaar met hem In ge sprek te komen. Maar dat lukt niet. FOTO ANP

de Stem | 1988 | | pagina 23