4Het duin krij gt weinig kans' THIJS KRAMER VAN NATUURVERENIGING 't DUUMPJE: ZEEUWSE f f Wm f. We stoppen er DE STEM EXTRA ZATERDAG 9 JUL11988 ;pE STEM VAN ZEEL Lijn Jonge duinen Bedreiging Verval Kleinschalig Boomkikker Kwaliteit 1 'f- SB Ze krijgt een beurt de constructie van de Zeeuwse waterschappen geeft al jaren stof voor discussie. Vorig jaar hakte het provin ciebestuur de knoop door en besliste dat de waterschappen niet moesten fuseren. Stringband in Vogelwaarde De werkgroep Midden-Zeeland van de in Leiden geves tigde Stichting Duinbehoud stond onlangs nog eens uit gebreid stil bij de aftakeling van de duinen. De werk groep deed dat met een symposium in Middelburg waar sprekers uit diverse groeperingen concludeerden dat we voorzichtig moeten zijn met de deunen. De werkgroep had het in Middelburg vooral over de duinen in Walche ren en Schouwen en Duiveland. De toenemende recrea tie, afgravingen, bebouwing, waterwinning, zetten een uniek landschap op de tocht. Dat geldt ook voor de smalle duinen in Zeeuwsch-Vlaanderen, al staan die iets minder onder druk dan de duinen aan de 'overkant'. Thijs Kra mer van de Zeeuwse Milieu Federatie en lid van de na- tuurvereniging 't Duumpje voert ons langs de knelpun ten én de mooie stukken in een natuurgebied dat telkens boeit. Door Romain van Damme CADZAND-BAD - Op de grens tussen de gemeenten Oostburg en Sluis nemen we het pad dat leidt naar het Hollandse Zwin. Daar staan we letterlijk en fi guurlijk op een conflictpunt. Voor ons ligt een zandvlakte. De sporen van crossmotoren slingeren zich door het rulle zand. „Dit zou heel mooi kunnen zijn", zegt Thijs Kramer. „In dit gebied ontstaat er nieuw duin. Dat komt in heel Neder land zelden voor. Het is eerder andersom. In dit gebied is re creatie toegestaan. De planten die hier groeien, krijgen daar door weinig kans. Zeker omdat de motoren hier regelmatig uitgeprobeerd worden. Daar is natuurlijk niets tegen be stand". Hij wijst naar een paar groene plekken op de verder kale vlakte. „We hebben wat stukken afgezet met palen. Daar groeien nu blauwe zee distels, zeeraket en zeeposte- lein. Échte duinpioniers. Die planten zijn gespecialiseerd in het overleven in een dergelijk gebied. Ja, wij zouden graag zien dat de recreatie in dit ge bied ingedamd zou worden. Maar de gemeente Sluis ziet dat anders". Wandelen met Thijs Kramer door de duinen verloopt met 'horten en stoten'. Soms staat hij plotseling stil. „Luister, een sprinkhaanrietzanger. Die hoor je niet zo vaak". Of: „Kijk eens hier, de blauwe zeedistel. Die is zeldzaam. Een fraaie plant die het niet zo lang uithoudt, om- dat-ie het zo goed doet in een droogboeket". Soms staat hij stil om. goed uit te kunnen leg gen waar recreatie en natuur elkaar bijten. Zoals bij het Hol landse Zwin waar het bunga lowpark van projectontwikke laar Colthof vloekt met het landschap. „Deze, duinen lopen schitte rend over in het polderland schap. Dat vormt een geheel. En dan zie je plotseling de kap pen van die bungalows. Die lijn snijdt als het ware dat geheel doormidden. Als die bungalows er niet stonden, liep het fantas tisch mooi in elkaar over. De duinen, de polder en daar in de verte het silhouet van Cad- zand-Dorp. Ze wilden het hier allemaal vol zetten. Gelukkig is dat niet doorgegaan". Thijs Kramer heeft beroeps matig oog voor de natuur. Maar dat wil niet zeggen dat de rasechte Westzeeuwsvlaming geen oog heeft voor de recrea tie. Zeker wel. Sterker nog, Thijs Kramer heeft alle begrip voor de broodwinning van ve len, maar vindt niet dat het ten koste moet gaan van de natuur. „Als dat het geval is, snijden ze zichzelf in de vingers. Naar deze streek komt publiek dat van rust houdt. Als je die rust wegneemt, komen ze niet meer en een ander publiek winnen is niet te doen". In Cadzand-Bad is het rustig. Op de terrasjes bij het winkel centrum aan de boulevard is volop ruimte. Nederland is op de dag dat we de Zeeuws- Vlaamse kust bekijken, nog aan het inpakken. „De duinen hier zijn vrij jong. Ze zijn ont staan in de zeventiende eeuw. Daarvoor mondde De Schelde uit in de Oosterschelde. Toen de monding van de Wester- schelde gevormd werd. Daar door ontstond er voor de kust een stroomgeul, De Wielingen. Het zand van de zandbanken werd door de stroom meegeno men naar de kust. De wind deed de rest". Die wind is er de oorzaak van dat de duinen in Zeeuwseh- Vlaanderen niet zo hoog zijn. Het hoogste natuurlijke duin ligt ter hoogte van het restau rant 'Dé Blanke Top', bij de Vlamingpolder. De duinen op Walcheren zijn veel hoger. Het duingebied bij de Kievitenpolder. Een slingerend pad door een fraaie natuur. fotoscoi „Ruim veertig meter", zegt Thijs Kramer. „Dat komt om dat de wind daar pal op de kust staat. Hier strijkt de wind langs de kust. Dat is ook de re den dat we in Zeeuwsch- Vlaanderen maar een smalle reep duinen hebben. De hoogste duinen liggen in Australië. Die zijn soms 250 meter hoog". De mooiste duinenrij ligt op de kop van Schouwen, vindt Thijs Kramer. Drie a vier kilo meter breed en zeer gevarieerd. „In Nederland zijn de duinen trouwens nog vrij gaaf. Een duinkust is internationaal ge zien uniek. Jé hebt veel meer rotskusten dan duinkusten. Vanaf het Zwin tot de Vla mingpolder is het duin ,yan oudsher een zeewering. Vanaf de zeventiende eeuw kreeg je pas duinvorming tot aan Bres- kens. Die duinen zijn er nog, af en toe onderbroken door dij ken, maar dat is een noodzaak. Je moet er toch voor zorgen dat de zee uit de polders blijft". De zandvlakte bij het Hollandse Zwin. Thijs Kramer: „Hier kan iets moois groeien, maar de recratie houdt het tegen". Toch is water een van de groot ste bedreigingen voor de dui nen. Dat klinkt tegenstrijdig. Maar logisch als Thijs Kramer uitlegt wat er gebeurt als er steeds meer water aan de dui nen onttrokken wordt. „De wa terwinning is catastrofaal voor de natuurwaarde van de dui nen. De milieumensen voeren een permanent gevecht met de watermaatchappijen. We zijn weer in gesprek met de maat- chappijen. Dat is positief". „In de duinen komen heel veel verschillende planten voor. Planten die groeien op droge grond en planten die groeien op vochtige grond in duinvalleien. Die groei luistert heel nauw naar het waterpeil. Door de winning van het water zakt het peil zodanig dat de planten er last van krijgen. Ja, dat de maatschappijen water winnen in de duinen is zeker verklaarbaar. Het water is im mers van een zeer goede kwali teit. Overigens speelt dat niet in Zeeuwsch-Vlaanderen. In deze duinen wordt niet aan waterwinning gedaan". We zitten nog steeds op het terrasje aan de boulevard. Aan de overkant van de weg ligt zand, grijs zand. Daar zijn duin en strand opgehoogd. Nu nog ligt het er kaal bij, maar dat verandert, zegt Thijs Kramer. „Pure winst. Door dat opspui ten ontstaat er een zanderige ondergrond. Dat is voor ieder een veel aantrekkelijker. En een goed uitgangspunt voor de natuur. Tussen Cadzand-Bad en de Zwarte Polder, bij de Groedse Duintjes en tussen Nieuwesluis en Breskens is zand gespoten. In het begin is dat een kale bedoening, maar daar kan iets moois groeien". Dan moet er wel aan een voor waarde voldaan worden. „Je moet het tot op zekere hoogte betredingsvrij houden. Anders gaat het zand weer verstuiven en vindt er geen begroeiing plaats. De duinenrij hier is smal. Grote duingebieden le nen zich meer voor natuurge- richte recreatie. De duinen op de kop van Schouwen zijn zo breed dat het niet hindert dat er een pad doorheen loopt. Dat is niet storend en kan best. Daar is hier minder ruimte voor". Plotseling wijst Thijs Kra mer naar boven. Naar een ap partement boven de winkels. Voor een raam hangt een hem zeer bekend affiche: 'Van hoogbouw komt verval'. Een actie tegen de plannen om langs de boulevard hoogbouw toe te staan. In principe heeft de gemeente Oostburg geen be zwaar tegen hoogbouw tussen het Strandhotel en het haventje van Cadzand. Thijs Kramer gruwelt als hij dat beeld op zijn netvlies tovert. „Als we die hoogbouw toe staan, krijgen we een totaal ander karakter aan de kust. Nu is het hier nog betrekkelijk rustig. Uit onderzoeken blijkt dat er sprake is van veel her- halingsbezoek. De mensen ko men terug. Ze zijn dus tevreden Thijs Kramer vertelt, men gaan". met wat er gebóden wordt. De rust. Als je nu voor hoogbouw kiest, vervreemd je je vaste be zoekers. Daar stellen de voor standers van hoogbouw dan te genover dat ze een ander pu bliek krijgen. Nou, vergeet het maar. Hoe kan Cadzand-Bad nou concurreren met de boule vard van Knokke? De mensen die een dergelijke kustlijn aan trekkelijk vinden, blijven daar. Want daar is meer vertier te vinden". „Cadzand en de West-Zeeuws- Vlaamse kust moeten zich richten op het kleinschalige, de rust die er nog is. Je kunt niet concurreren met Knokke en Walcheren. We hebben de Colt hof-golf gehad. Overal werden zomerwoningcomplexen uit de grond gestampt. En wat zien we nu, de eerste leegstand dient zich aan. Daarom is het zo belangrijk het publiek dat graag komt, vast te houden. En dat doe je niet door hoogbouw langs de kustlijn". We gaan op pad en trekken het duin langs de Kievitenpol der in. Een van de mooiste stukken duin in Zeeuwsch- Vlaanderen. We lopen over een fraai aangelegd pad dat door de vele bochten een geheel vórmt met de omgeving. In de berm staan de bekende plan ten. Muurpeper, Jacobskruid en reigersbek. Het voorste stuk is nog vrij kaal. „Dat stuk is opgespoten. On geveer tien jaar geleden. Nu krijg je struweel vorming. Op dit stuk vestigen zich allerlei planten. Straks ziet het er hier uit als daar". Daar is ongeveer 500 meter verderop. Een glooi end landschap. Veel gras en veel struiken. „In dit gebied broeden nachtegalen. Zeven paartjes, dat is een behoorlijk aantal. Het geeft aan dat de na tuurwaarde van dit duinland schap groot is". We verlaten het pad. Eigen lijk mag dat niet, maar met Thijs Kramer in de buurt mag het hek naar een uniek stukje natuur open. „Dit stuk wordt beheerd door het Zeeuws Landschap. Het was de bedoe ling om hier zomerwoningen te bouwen. Gelukkig is dat niet Recreatie en natuur kan goed sa- doorgegaan. Dit is nu een be schermd natuurmonument". Dat is te danken aan de boom kikker. Dat beestje werd in Ne derland met uitsterven be dreigd. Om de boomkikker in leven te houden werden her en der maatregelen genomen. Het stukje Kievitenpolder profi teerde mee omdat het gebied een eldorado voor de boomkik ker is. We lopen door een fraai gebied. „De overgang van het duin naar de polder is schitte rend", zegt Thijs Kramer. „Zoet water, vochtig is het en kalk- rijk. Daardoor krijg je een fraaie plantengroei. Een stuk wordt beweid door koeien. Zij houden alles kort. Laatst is die put daar helemaal geschoond. Hier zie je echt zeldzame plantjes die elders in Neder land niet meer voorkomen". De kale jonkerdistel staat er te pronken, het geluid van een roodbonttapuit vermengt zich met de stilte van het gebied. „Het zoet water is belangrijk. Dit kun je niet vergelijken met de Zwarte Polder. Daar is de invloed van de zee, het zoute water, veel groter. Dat is meer een klein Zwin. Bij de Groedse Duinijes is weer sprake van een moerasbosje. Dat gebied staat vaak onder water. Zo heeft iedere strook langs de kust iets kenmerkends. Het is heel gevarieerd. Telkens weer anders". We sluiten het hek achter ons en wandelen mee met de toe risten die vanaf het pad uit zicht op zee hebben. Het pad komt uit op een dijk. Daarvoor ligt de Oudelandsepolder. „Die polder wilde Sluis volbouwen. De natuurvereniging 't Duumpje vocht dat aan en won dat gevecht bij de Raad van State. Dit gebied is heel zeld zaam. Daar is een stukje zout water, honderd meter verder in hetzelfde weiland zoet water. De plantengroei is zo divers, je komt er van alles tegen. Veel orchideeën. Stel je nou eens voor dat dit volgebouwd wordt met bungalows. Dan is het toch niet aantrekkelijk meer om hier te wandelen". Via het Hollandse Zwin lopen we terug naar het begin van het duin. Langs de blauwe zee distel die nog niet in bloei staat, allerlei meeuwen die het nabu rige Zwin in de steek laten voor een uitstapje boven zee. Voor ons doemen de hotels op. Hoog- %¥-r «Sr t WflEfc f?\V 1 bouw. „Die mochten bouwd worden omdat ze lil verleden ook aan de kustopl duin stonden. Daar kan ill inkomen Maar kijk eens" Nu kun je tussen die tweej tels nog redelijk ver de p inkijken. Plaats daar bouw en je ziet niets meer| het achterland. En je een precedent. Want de mej die daar achter wonen, i ook nog een beetje uitziek! willen eveneens hoogbouuj blijf je bezig en staat binnef kortste keren alles vol". Aan sommige zaken onlj je niet. Aan het haventje» een betonnen damwand o trokken. Asfalt 'siert' dei „Nee, niet mooi, maar I noodzakelijk. Het duin is! overal sterk genoeg om als! wering te dienen. Dan ma iets doen om het water tegef houden. Maar wat wel l die zeewering en de natel zamenlijk benutten. Metf voorbeeld die opspuitii Daar zit winst in. Zowel j de recreanten als de natuij Cadzand moeten ze het z in de kwaliteit. Dat geldt voor het landschap". Terug bij de auto op het| keerplein schiet Thijs nog wat te binnen. „Die l 'Hoogbouw leidt tot vei| heeft in het landelijk veis nend boekje Natuur en 1 gestaan. Dat leverde veeltij ties op. Ik heb nog een J brieven bij me. Wacht, ikj ze even. Hier een brief van| mevrouw uit Wierden inO ijsel". Ze schrijft: „Ik sta» dig achter jullie actie. Iklj naar Cadzand en omgi voor de rust, voor de fraaie| tuur. Als er hoogbouw kon Cadzand Cadzand niet i Thijs Kramer kan alleen» instemmend knikken. Eindredactie: Hein van der Helnt KOMENDE zes zaterdag pen helaas - Zeeland Ron kanties slaan ook bij de: gaat er dus even af. Wat de veelgelezen rubriek ziens op 27 augustus. Die hagel was een slag voor de b de boterham. Een vossenstad met vossestrekei >1 Buurtbewoners Vogelwaarde: S Het is in Oostburg nog niet geda >1 Bezoekers aan het muziekfeest jazz nodig. WD Oostburg stelt onmogelijke De mosselman woont al lang nie Verkiezingsleus CDA Oostburg Dat gaat stemmen kosten. Het Oostburgse belastingkantoo voor het Ledeltheater. Er wor speeld. Het bijna lege doosje agenten in gevuld. De agenten zijn er. Nu de toerist Oostoverijsselburg. Overpeinzing ouderen: die visbc Ier terug dan wij. Door de bomen zien ze geen lich je. Overijsselse agenten: Wij bewal ■tleïBi De hele discussie is nu weer aangezwengeld door minister Neelie Smit-Kroes, die van de in Zeeland gekozen construc tie geen hoge pet op heeft. Dat leidde deze week tot vragen tijdens de vergadering van net waterschap in Hulst. Dijkgraaf K. baron Collot d'Escury bleek er niet wakker van te liggen. Hij meende dat de minister haar beurt voor bij heeft laten gaan „Als ze er zo over denkt, dan had ze vo- ng jaar moeten reageren", meende Collot. Daar was de zaal het niet helemaal mee eens. Die vond dat de minister best het recht had haar mening te geven. .►Ach", reageerde de dijkgraaf cryptisch, „ze zal nog wel een beurt krijgen.op wat voor manier dan ook VOGELWAARDE - De Zeeuws-Vlaamse popgroep The Stringband treedt van daag ©p in café het Karrewiel te Vogelwaarde. De formatie, die in wisselende samenstelling speelt, is ge groepeerd rond zanger-gita rist Gino Buysrogge en zan geres Sonja Broekaart. De stringband speelt voorname- ÓJk covers van andere pop- groepen.Het optreden begint °m 20.30 uur. De zomerwoningen van Colthof. Ze 'breken' het landschap achter de duinen.

de Stem | 1988 | | pagina 20