Burgemeester A. Hack uitgewuifd Weerman Willy IHZELR Vioen: 'Volledig eerherstel' OORAL ZEEUWSCH-VLAANDEREN BLIJFT FLINK ACHTER :nsen. Zware eis tegen twee Brabantse autodieven P. HOMMEL B.V. Negen maanden gevangenisstraf voor Sluisenaar s gevraagd s (m/v) AXELSE ADVOCAAT WIL EEN HOGERE SCHADEVERGOEDING APERS VERKIEST CAMPING BOVEN BIJZONDERE RAADSVERGADERING ZATERDAG 9 JULI 1988 |B Breda, fbariacoi ïênr Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 CADZAND - In alle geledingen van je toeristische verblijfssector in Zeeland-campings, huizen, pen sions en hotels-zijn ook volgende veek nog tal van plaatsen onbezet. AUTO'S WERDEN IN HULST GESLOOPT Terwijl zijn mede-raadsleden afscheid nemen van Hack zit P. Apers in zijn caravan een puzzel op te lossen. Van onze verslaggever AXEL - De gemeente Axel heeft gisteren afscheid geno men van burgemeester A. Hack, die met pensioen gaat. Tijdens een speciale raadsvergadering in het gemeen schapscentrum De Halle, die werd bijgewoond door een volle zaal genodigden, werd Hack uitgewuifd. MIDDELBURG - De officier van justitie in Middelburg heeft acht maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vijf voorwaardelijk, tegen J. van B. (24) en JK. (22) uit Roosendaal. Het tweetal stond gisteren terecht wegens autodiefstallen in Roosendaal en Wouw. De diefstallen kwamen aan het licht, toen op 21 januari van dit jaar de politie in Hulst een tele foontje kreeg dat er een gesto len auto zou worden vervoerd vanuit Hulst. Een auto en een transportbus, die in de richting van Perkpolder reden, werden gevolgd. Bij onderzoek op het parkeerterrein van de veerha ven bleek de informatie juist. In de bus bevond zich een door midden gesneden Opel Kadett die daags tevoren in België ge stolen was. Verhoor van het tweetal Van B. en K. leverde bekentenissen op in een omvangrijke reeks van autodiefstallen. De verkla ringen weken hier en daar van elkaar af, maar vier zaken konden hen uiteindelijk ten laste worden gelegd. De eerste betrof diefstal van een Merce des op 8 januari 1985 in Roosen daal. Een Opel Ascona die in de nacht van 29 op 30 juli 1985 ge parkeerd stond voor een café in de Bergsestraat in Wouw werd eveneens meegenomen, nadat daartoe een ruitje was ingesla gen. Opnieuw een Opel Asco na-dit keer op bestelling, iemand had Van B. 1000 gulden beloofd-werd op 3 augustus 1985 gestolen bij het NS-station in Roosendaal. Op dezelfde wijze kwam de Roosendaalse eigenaar van een Opel Kadett op 8 augustus van vorig jaar zonder vervoer te zitten. De presidente van de recht bank, mr. Janzen-Van Oosten wees erop dat het er veel meer waren geweest. Nagenoeg alle auto's gingen steevast naar het woonwagenkamp in Hulst. Daar werden ze de dag nader hand gesloopt. In een dichte bus gingen de onderdelen weer terug naar Brabant. Volgens officier van justitie mr. Groen was het tweetal al in 1982 met de autodiefstallen begonnen. Sindsdien waren er tenminste twintig voertuigen onder de il legale sloophamer verdwenen. Hij schatte de schade in totaal op een half miljoen gulden. „En dat terwijl de winst misschien 10.000 gulden voor elk was. Pure vernietiging dus", aldus mr. Groen. Hij vond dienstver lening niet op zijn plaats en kwam tot genoemde eis, met aftrek van de maand in voorlo pige hechtenis doorgebracht. De raadsman van Van B. was niet gelukkig met een op merking van de officier van justitie. Die had gezegd dat Van B. de diefstallen pleegde omdat hij geld nodig had om te gokken. „Jusititie pakt mensen met een lager inkomen harder aan dan mensen die het wat breder hebben", vond hij. Vol gens hem was zijn cliënt blij dat hij gepakt was, zodat aan de diefstallen een einde kwam. Dat zei ook de raadsman van K. Hij zei dat zijn cliënt een verkeerde weg was ingeslagen, waarbij ook de leeftijd een rol had gespeeld. Beide raadslie den vroegen om een alterna tieve straf in de vorm van dienstverlening. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg heeft B.S. uit Sluis veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf. Daarmee krijgt S. een hogere straf dan twee weken geleden door de offi cier van justitie was geëist. S. moet de straf uitzitten voor het veroorzaken van een ern stig auto ongeval nabij Sluis op 18 juli van vorig jaar. Hij zat dronken achter het stuur en gaf geen voorrang aan een auto die op de rondweg bij Sluis reed. Het echtpaar dat in die auto zat werd gewond. Een passa gier van S. werd voor het leven verminkt. S. liet zich na het on geval weinig aan de slachtof fers gelegen liggen, zo vond de rechtbank. Dat én zijn houding tijdens de rechtzitting was de reden voor de hogere straf. Naast de gevangenisstraf werd hem een rijontzegging van twee en een half jaar opge legd, plus nog eens zevenhon derd gulden boete voor het on verzekerd en zonder rijbewijs rijden. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Qrensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 Of 9364 ?«sHg cl. DE STEM VAN ZEELAND ptie- jaar zo'n [miljoen net hout. lenonze rrichten, peft een pnica, [bijvoor- n, instal- I bij Limburg, heatt illijd zéér moola „ster-girints" op «eland is nog lang niet vol Een korte inventarisatie leerde de Provinciale VVV Zeeland (PVWZ) dat wat de campings be treft Schouwen-Duiveland en Walcheren vol gende week voor rond tachtig procent bezet zijn. Cadzand daarentegen moest melden dat gere kend wordt op een gemiddelde bezetting van 65 procent. „Dat geldt dan voor de accommodaties aan de kust. In het achterland zullen de cijfers onge twijfeld nog lager liggen", aldus adjunct-direc trice M. de Muynck-Houestadt van de PVWZ. Als een van de oorzaken werd gewezen op het slechte weer dat ook Zeeland teistert. „En Zee land moet het nog steeds van zijn stranden heb ben en die zijn onlosmakelijk met het weer ver bonden", zo liet zij weten. Het slechte weer houdt vooral de 'twijfelaars' thuis. Mensen die pas op het laatste nippertje be sluiten waarheen zij met vakantie gaan. „En dan is de keuze op dit moment geen Zeeland", zegt De Muynck. „De mensen die al geboekt hebben ko men ongetwijfeld, maar last minute-boekingen zijn er thans niet bij. Een troost: ook elders in West-Europa is het slecht weer, zelfs in midden- Frankrijk". Volgens de PVWZ kan de zaak gemakkelijk omslaan. „Twee dagen vast en goed weer en we komen, bij wijze van spreke, overloopterreinen tekort". Dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen een lagere bezettingsgraad heeft dan de rest van Zeeland is volgens A. Boomert, voorzitter van de VW Breskens en zelf campingexploitant een bekend gegeven. „Wij lopen altijd wat achter bij de rest. Volgens mij komt dat door het feit dat de Wes- terschelde een natuurlijke barrière vormt. Wat mij persoonlijk betreft mag een Westerschelde Oeververbinding WOV er dan ook komen. Som migen denken daar anders over. Maar ik vind dat ons gebied ontsloten moet worden en dat kan met zo'n brug-tunnel". jmet technische p van industrie len aan- Itrumentatie. ntralisatie is atief en het Ëracht aan overleg gedu- Ities te vervullen pe calculatie voering. beleid, waarbij Ihonken aan primaire IGTI een aantal b voorzieningen, peling. er Y. van Erven, Roosendaal, tijdens kantoor- 'en als die van 01650)37655. op het gebied van rein ligers, water/stofzuigen E.W. Vianen is de jongs' e groei van onze activite van de verkoopstaf v» - MEAO) en door wilt groeien, sch deze advertentie naar: Van onze verslaggever De bezettingsgraad in West-Zeeuwsch- jaanderen scoort van al de Zeeuwse va- kantiegebieden het laagst. ONZE hoop is dit weekeinde gevestigd op een zich snel ont wikkelend hogedrukgebied boven de Atlantische Oceaan, zuid-westelijk van de Britse eilanden. Een uitloper daarvan dringt duidelijk in onze richting. Dat gaan we vandaag al merken. De wind neemt in de loop van de dag duidelijk in kracht af, maar de windrichting blijft wel zuid-westelijk. Daardoor blijven de maximum temperaturen schommelen tussen de twintig en 22 graden. U zult echter genieten van prachtige stapelwolken waaruit zo nu en dan een bui kan vallen. Als de wind wat vroeg op de dag in kracht verminderd kan het ook nog 23 graden wor den. Voor zondag ziet het er nog gunstiger uit. Dan draait de wind meer naar het zuiden en de temperaturen halen dan gemakkelijk de 25 graden. Ook is de kans op een bui dan erg klein geworden en krijgt de zon volop kans om er een feeste lijke dag van te maken. Het weer valt maandag en zeker dinsdag weer wat tegen. De kans op buien, eventueel vergezeld met onweer, neemt toe. De wind draait naar het zuid-oosten en we gaan dan profiteren van de zeer-hoge temperaturen die de afgelopen dagen in Griekenland, Zuid-Italië en Joegoslavië hebben ge heerst. U kan dan ook weer wat Sahara-stof verwachten als er een bui valt. De temperaturen lopen op naar waarden tussen de 25 en dertig graden. We hebben de cijfers over juni nu ook beschikbaar en al gemeen kan gezegd worden dat het geen warme, maar wel een uiterst droge en sombere maand was. De neerslag was minimaal. Normaal regent het in die dertig dagen 67 milli meter. Vorig jaar was het erg nat met 129 millimeter, maar juni 1988 kende een record-droogte met slechts twintig milli meter. De zon scheen vorig jaar overvloedig met 282 uur. Een redelijk normale junimaand brengt 188 uur zonneschijn en nu zagen de zonnemeters welgeteld de zOn 97 uur en 48 mi nuten. De temperatuur was nog het meest normaal. Gemid deld is het in die maand 15,5 graden. Vorig jaar werd het 14,3 graden en nu wezen de computers 15,1 graden aan. Voor de duiven lijken er in dit weekeinde geen problemen te bestaan, de surfers en zeilers op de Zeeuwse wateren moe ten alleen beducht zijn op buien en windstoten. Zwemmen blijft een frisse bedoening bij een zeewater-tempera tuur van zestien graden. De veilige zwemtijden zijn zaterdag van vijf tot elf uur en van half zes tot rond middernacht. Zondag van zes tot twaalf en van half zeven tot kort na midder nacht. De weerspreuken: 'Wisselen in juli regen en zonneschijn, 't zal volgend jaar boerenkermis zijn.' 'Wanneer de zeven broeders (10 juli) schoon weer breken, blijft het onbestendig zeven weken.' Van onze verslaggever Grote afwezige was raadslid P. Apers. Na alle perikelen rond zijn persoontje verkoos hij zijn caravan aan het West-Zeeuws-Vlaamse strand in plaats van het po dium van de Halle. In zijn afscheidstoespraak liet Hack zijn 28 jarige burge meestersloopbaan nog eens de revue passeren. Die begon in Arnemuiden. Vervolgens kreeg hij de ambtsketting van Veere omgehangen en ten slotte zowat zesenhalf jaar geleden die van Axel. Was vroeger de burge meester nog alleenheerser, die laatste tien jaar is het ac cent volgens Hack steeds meer verschoven naar de ge kozen bestuurders. Een goede zaak, zo meende hij. „Van be langrijkste bestuurder is de burgemeester geworden me de-bestuurder en coördinator en al dan niet met succes ge- schillenbeslechter". Hack wees erop dat tegen woordig iedere bestuurder, en dus ook de burgemeester, in een 'glazen huisje' zit. Vroe ger kon dat bouwsel voorzien zijn van gewoon vesterglas, „maar tegenwoordig is het soms nodig dat het glazen huisje is voorzien of wordt voorzien van kogelvrij glas". De scheidende burgemees ter wilde weinig woorden vuil maken aan de kwestie rond het ontslag van Apers als wethouder. Hij stelde wel dat de gemeente best bestuurd kan worden met twee wet houders, terwijl de burge meester ook een paar porte feuilles pakt. „Het college van B en W heeft niet aan be stuurskracht ingeboet, dat is het laatste half jaar duidelijk bewezen". Hij had ook nog een tip. „Wil je als bestuurder goed functioneren dan dien je je, naar mijn mening, te ontdoen van haarkloverijen, spitsvon- ïan onze verslaggever ERNEUZEN - Het open bar minsterie heeft in juni 886 veel te voorbarig ge- fendeld door de Axelse ad- jocaat mr. G. Vioen voor Rn vermeend aandeel in de ïgenaamde Kanaaleiland- pfaire tien dagen achter lot en grendel te verhoren. Pet het oppakken van fioen was geen enkel on derzoeksbelang gediend. De Jerdenkingen tegen Vioen pe frauduleuze handelin gen zou hebben verricht) paren bovendien van een jusdanige aard dat er on- [oldoende reden was tot orlopige hechtenis, faarbij-fead het openbaar mi- Tterie kunnen weten dat het f ten van Vioen een nega- Pve publiciteitsgolf rond fens persoon op gang zou F gen. De schade die daar F-o'gens voor de advocaat P voortvloeide moet door jus- De worden vergoed. Tot die P usle komt de arrondis sementsrechtbank van Mid- f burg in haar toekenning f ^een schadevergoeding aan I De Axelse advocaat, die later Urn. vervolging werd gesteld, f m'udels bij het gerechtshof digheden en soms irrelevante politieke afspraken". Loco-burgemeester H. de Mul, die van Hack de ambt ketting kreeg omgehangen, schetste hoe er onder het be wind van Hack heel wat in Axel tot stand is gekomen. Hij gaf de scheidende raads voorzitter een groepsfoto ca deau. Daarop ontbreekt ove rigens P. Apers, die weigerde met het gezelschap op de foto te gaan. Bovendien kreeg de burgemeester een wereldont vanger. Als langst zittend raadslid voerde ook H. Cysouw het woord. Ook hij somde een hele waslijst zaken op die de afgelopen jaren hun beslag kregen. Uiteraard kon ook hij niet heen om de politieke schermutselingen. „Wat ge beurd is is gebeurd", meende Cysouw. „Zand erover". Lovende woorden waren er ook van gemeentesecretaris J. van Sabben. Uiteraard toonde hij zich het meest verheugd over de verbeterde huisves ting voor de ambtenaren. Van Sabben vond bovendien dat een burgemeester in een ge meente als Axel best met por tefeuilles van politiek ge wicht mag worden belast. „Dat dit in de praktijk ook werkt heeft u de afgelopen maanden bewezen". Hij had een luxe tuinstoel als «ge schenk meegenomen. Meer bedoeld echter voor mevrouw Hack. Immers, de burgemees ter had deze week tijdens het afscheid van de brandweer al een exemplaar gekregen. Na de raadsvergadering be klommen nog verschillende FOTO'S OE STEM COR J. DE BOER sprekers het spreekgestoelte. Zelfs was een Poolse oud strijder uit Engeland naar Axel afgereisd. Voor hem was het een lange zit. Immers, het enige wat hij uit de verschil lende toespraken had opge pikt was het woord Szyd- lowskiplein. Veel inwoners van Axel maakten gisteren gebruik van de gelegenheid het echt paar Hack nog vele gezonde jaren toe te wensen. Een echt afscheid was het trouwens niet, want de familie Hack blijft in Axel wonen. door de curator. Dat zou dus ontrekken van gelden uit het faillissement van K. zijn. Maar daar wist ik helemaal niets". Afgesproken was met justi tie dat er geen mededelingen aan de pers zouden worden ge daan van de voorlopige hechte nis. De kranten stonden kort daarna achter bol van Vioens hechtenis. „Voor een advocaat is dat geen goede publiciteit. Veel vaste klanten in het be drijfsleven hadden begrip voor mijn situatie maar de massa bereik je niet. Daar blijft altijd iets hangen van, hij zal er wel wat mee te maken hebben ge had". Begin dit jaar haalde Vioen opnieuw de kranten toen zijn kapitale villa in Axel afbrand de. Oorzaak: brandstichting. De daders zijn echter nog steeds niet gepakt. De villa wordt op korte termijn voor een deel in dezelfde staat her bouwd. Hij is wel van plan zijn eigen praktijk aan huis te hou den. „Het gebeurt nu toch wel regelmaitg dat ik onvoldoende aandacht aan sommige zaken kan geven. Gewoon, omdat ik er zoveel aan neem. Als mijn praktijk aan huis gereed is ga ik enkel nog maar specialis tisch werk doen. Ik ga meer se lecteren, zodat ik meer aan dacht aan die zaken kan ge ven". ft in Den Haag in beroep gegaan tegen de vaststelling van de schadevergoeding. Vioen had twee miljoen gulden geëist, de toewijzing van de rechtbank blijft daar ver onder. „De beschikking van de rechtbank betekent volledig eerherstel voor mij", zei mr. Vioen gisteren in een reactie. „De overwegingen van de rechtbank zijn zeer essentieel. Het optreden van het openbaar ministerie wordt flink gekapit teld. Ze hadden de zaak beter eerst goed moeten onderzoeken en dan pas optreden als daar voor aanleiding zou zijn ge weest, maar niet andersom zo als nu is gebeurd". Triomfantelijk wijst Vioen op enkele passages uit de be schikking van de rechtbank waarin de onzorgvuldigheid van justitie ten aanzien van het naar buiten brengen van infor matie over de zaak wordt gehe keld. „De rechtbank wijst erop dat indien slechts summier ge gevens van een verdachte wor den bekend gemaakt, die iden tificatie van de verdachte wordt vergemakkelijkt. Wordt in de pers gesproken over de Zeeuws-Vlaamse advocaat mr. GV. te A., dan is het niet zo moeilijk om de identiteit van deze advocaat vast te stellen en aldus wordt diens aanzienlijke en te respecteren belang bij anonimiteit geschaad. Zulks zou misschien verdedigbaar zijn wanneer een ander, groter belang zou worden gediend. Het ontgaat de rechtbank evenwel welk belang dat in deze zaak had kunnen zijn. In geen geval het onderzoeksbe lang. De kloof tussen verden king en veroordeling moge on- verbrugbaar zijn, de brug wordt niettemin door velen met gemak en genoegen geslagen. Er bestaat dan ook een dubbele aanleiding om tijdens een lo pend vooronderzoek geen en kele informatie aan de media te verstrekken met betrekking tot de identiteit van de verdachte", aldus de beschikking. Deze passages betekenen op zich al een genoegdoening voor Vioen maar hij is in beroep ge gaan omdat hij een een schade vergoeding wil die overeen komt met de geleden schade. „Het verschil is te groot. Ik heb een enorme praktijk die op dat moment een flinke deuk kreeg. Er zijn door de negatieve publi citeit geen mensen weggelopen, maar je weet niet welke men sen er niet gekomen zijn", zegt Vioen. De eis die naar het ge rechtshof naar Den Haag gaat is nog hoger dan de twee mil joen gulden die Vioen eerst vroeg. „De standaardbedragen zo als de advocaatskosten en geld voor de dagen dat ik vast heb gezeten krijg ik zonder meer. Daar heb ik een bedrag voor immateriële schade aan toege voegd, s imen zo'n twee miljoen gulden. Die eerste eis lag meer gevoelsmatig. Maar deze vor dering is volledig onderbouwd met accountantsrapporten. En dan kom ik op een nog hoger bedrag uit", aldus Vioen. Het onderzoek in de Kanaal eiland-affaire leidde in juni van 1986 naar mr. Vioen omdat hij zijn huis liet verbouwen door werknemers van de fail liet verklaarde aannemer K. uit Philippine. K. is ook in de zaak gehoord. „K. was op dat A. Hack hangt H. de Mul de keten om. G. Vioen kan weer lachen. 'De beschikking van de rechtbank betekent volledig eerherstel voor mij'. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER moment alweer met een nieuw bouwbedrijf gestart en vroeg mij of hij die verbouwing mocht doen. Al het bouwmate riaal heb ik vevolgens zelf ge kocht en betaald. Dat bewijs materiaal had de recherche zo van De Hoop kunnen krijgen. Er was aanvankelijk wel wat onduidelijkheid omtrent de uren en de tijdstippen waarop gewerkt was. Een van de met selaars van K. zou betaald zijn

de Stem | 1988 | | pagina 15