ranese Airbus zond militair herkenningssignaal uit DODE EN GEWONDEN BU BOTSING LEGER EN BETOGERS Delors denkt aan Europese regering Edwin Meese is een getekend man BUITENLAND flSTEM BUITENLAND DONDERDAG 7 JUL11988 s ONDERBOUWT VERKLARING MET GEHEIME GEGEVENS NA TWIJFEL OVER TOEDRACHT MOSKOU (AFP/DPA/UPI) - Bij heftige botsin gen tussen Sovjet-militairen en betogers die de luchthaven Svartnoz bij de Armeense hoofdstad Jerevan hadden bezet, zijn dinsdag één dode en 60 gewonden gevallen. AMERIKAANS MINISTER VAN JUSTITIE VERTREKT NA FRAUDE Herindeling Moeilijkheden Twijfels NIEUWSOVERZICHT Premier: Openheid in Hongaarse media Aardbevingen Griekenland en Papua Panama stapt uit Kanaalcommissie 'Nederlandse' Palestijn in Israël opgepakt Dubcek mag waarschijnlijk naar buitenland Caribische landen veroordelen VS Smit-Kroes tegen vervuiling door landbouw T21 ASHINGTON (UPI) - Het Amerikaanse inisterie van Defensie heeft geheime in- ormatie vrijgegeven om zijn versie over et neerschieten van de Iraanse Airbus -acht bij te zetten. 'et toestel, zo blijkt uit deze gegevens, zond een ektronisch signaal uit dat wordt gebruikt door aaljagers van het type F-14. Het besluit om geheime informatie te publice- en werd genomen omdat in zoveel nieuwsbe- chten getwijfeld wordt aan de juistheid van de rspronkelijk lezing, aldus de woordvoerder an het Pentagon, Dan Howard. Howard lichtte toe dat de Airbus A-300 ucht 655 van Iran Air twee soorten elektroni- -he signalen uitzond - een 'Mode 3', gebruikt oor militaire en civiele vliegtuigen en een ode 2', gebruikt door militaire toestellen. Het ebruik 'van Mode 2 was 'eerder in de Perzische olf herkend of in verband gebracht met een F- 14.' Iran heeft gevlogen met de F-14 'Tomcat', ge maakt in de Verenigde Staten en gekocht toen de sjah nog aan het bewind was. Dit gebeurde vanaf het müitair-civiele vliegveld van Bandar Abbas, de stad in Iran waar de Airbus met zijn 290 passagiers en bemanningsleden was opge stegen voor de reis naar Dubayy in de Ver enigde Arabische Emiraten. Het vliegtuig werd zeven minuten na vertrek getroffen door een of twee standaard-luchtdoel- raketten van de Amerikaanse kruiser Vincen- nes. De Vincennes, die de modernste radar- en doelwitopsporingsapparatuur van de Ameri kaanse krijgsmacht bezit, was gewikkeld in een zeeslag van 40 minuten met enkele kleine Iraanse kanonneerboten, toen het lijnvliegtuig op het radarscherm verscheen. Admiraal William Crowe, voorzitter van het Amerikaanse Comité van Chefs van Staven, had zondag bij het bevestigen van het incident ge zegd dat de Vincennes 'elektronische tekens' van het vliegtuig had opgevangen die deden ver moeden dat het om een F-14 ging. Crowe had er aan toegevoegd dat deze informatie echter ge heim zou blijven. Ze dinsdag voor publikatie vrijgevende, zei Howard dat hij geen vorig geval kende waarin een Mode 2-antwoordzender werd gebruikt door een lijnvliegtuig. Omdat de antwoordzender op de grond moet worden ontcijferd, is de kans daar dat de Iraniërs hebben gewild dat het toe stel herkend zou worden als een militair vlieg tuig. Howard minimaliseerde echter snel eventuele conclusies en zei: „Wij hebben op dit ogenblik geen verklaring. Het heeft geen zin te specule ren." Een militaire deskundige die later journalis ten voorlichtte zei dat de Mode 3-antwoordzen- der of veranderd moest zijn of een nieuwe aan gebracht, als het vliegtuig het Mode 2-signaal wilde uitzenden. Howard noemde de berichten onjuist dat de hypermoderne radar van de Vincennes het ver schil had moeten weten tussen een lijnvliegtuig en de naar omvang veel kleinere F-14, naar de grootte van de stip op het radarscherm. Ook zei hij dat het identificeringssignaal van het vliegtuig niet de enige noch de vitale reden was waarom de bevelhebber van de Vincennes, kapitein-ter-zee Will Rogers, besloot vuur af te geven. Het vliegtuig reageerde niet op her haalde waarschuwingen van de Vincennes en een ander oorlogsschip in het gebied, het fregat 'Sides', aldus Howard. De Amerikaanse regering overweegt smarte- geld uit te keren aan de nabestaanden van de 290 inzittenden van het Iraanse verkeersvlieg tuig. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, verklaard. Volgens Fit- zwater bestuderen juristen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en van het Pentagon de kwestie momenteel. Ware veldslag in Armenië e 22-jarige Armeen Chartsjig Zacharjan werd door een ogel getroffen toen hij samen met andere betogers achtte een politie-kordon voor de ingang van het vlieg- eld te doorbreken. it heeft Hambartsoem Jalast- n, een activist voor aanslui- ng van de Azerbajdzjaanse clave Nagorno-Karabach bij nenië, verklaard tegenover urnalisten. Nagorno-Kara- ch wordt in meerderheid be- lolkt door Armeniërs. Volgens Vadim Perfilev, een rdvoerder van het ministe- van Buitenlandse Zaken in oskou, hadden 400 betogers sdag het gebouw van het 'egveld bestormd, terwijl anderen zich buiten had- verzameld. Sommigen dden eerder geblokkeerd uit otest tegen het uitblijven van reactie in Moskou op de neense eisen inzake Nagor- -Karabach. betogers bekogelden de 'tairen met stenen en lege en, nadat zij hadden ge- igerd in te gaan op de oproep de veiligheidstroepen zich verspreiden. betogers besloten tot de "tting van de luchthaven dat was gebleken dat de Ar ose afgevaardigden die vo- e week de 19e Conferentie de Communistische Partij U) in Moskou hebben bij- oond, zondag met lege han- waren teruggekeerd uit de ische hoofdstad. Tijdens Conferentie is weliswaar ;n resolutie aangenomen, arin wordt gesteld dat de 15 vjetrepublieken meer auto- mie moeten krijgen, met na- -n op sociaal, economisch en tureel gebied. Een antwoord de specifieke problemen in Kaukasische republieken -enië en Azerbajdzjan bleef ter uit. Moskou heeft de zegsman h het ministerie van Buiten- dse Zaken Vadim Perfilev 'nsdagochtend toegegeven t de bezetters van het lucht- vengebouw met geweld wa- verwijderd en dat mensen ondingen hadden opgelo- Hij ontkende echter cate- risch dat daarbij doden wa- gevallen. Eerder op de dag had een woordvoerder van het Armeense ministerie van Bin nenlandse Zaken melding ge maakt van 'minder dan drie' doden tijdens de onlusten bij het vliegveld. De krant Izvestija schetste woensdag een zeer somber beeld van de situatie in Arme nië. 'Deze is slechter dan giste ren', aldus Izvestija, die ook meldde dat het openbaar ver voer in Jerevan geheel is ver lamd door stakingen. De krant leverde voorts kritiek op de plaatselijke autoriteiten, die de problemen 'niet aankunnen' en niet in staat blijken te zijn een 'dialoog te voeren' met de be volking. Volgens een woordvoerder van het Armeense ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben zich dinsdagavond in Jere van zelf ook botsingen voorge daan nadat militaire verster kingen de stad waren inge stuurd om een einde te maken aan twee dagen van stakingen. Ook moesten deze het Opera plein in het centrum, dat ook sinds maandag het toneel is van massale betogingen, af sluiten. Deze operatie heeft echter weinig effect gesorteerd. Aan de oproep van activisten van de Armeense hoofdstad een 'dode stad' te maken, is ook op woensdag op grote schaal antwoord gegeven. De stakin gen hebben zich verder uitge breid tot bijna alle steden van de Kaukasische republiek. De Sovjet-televisie meldde woensdagavond in het nieuws- journaal dat veiligheidstroepen een einde hebben gemaakt aan de blokkade van het vliegveld van Jerevan. Dinsdag hebben in de Armeense hoofdstad 300.000 mensen gedemon streerd, aldus de televisie, die melding maakte van 36 mensen gewonden bij ongeregeldheden. Ook woensdag zouden weer honderdduizenden mensen in Jerevan de straat zijn opge gaan. Al maanden demonstreren auizenaen Armeniërs voor aansluiting van de enclave Nagomo bij Armenië. - foto, STRAATSBURG (ANP) - De voorzit ter van de Europese Commissie, Jac ques Delors, vindt dat binnen enkele jaren de eerste aanzet moet worden gegeven voor de vorming van een Europese regering. Hij zei dat woens dag in het Europees Parlement in een debat over de top van Hannover. Volgens Delors, die bij de top opnieuw voor twee jaar werd benoemd, zal het niet mogelijk zijn tussen nu en 1995 alle nodige beslissingen te nemen als er niet 'in de een of andere vorm' een begin wordt gemaakt met een Europese regering. Er zijn te veel besluiten, te veel complicaties en er ont staat anders te veel oponthoud, aldus De lors. De nationale parlementen zijn zich vol gens Delors volstrekt niet bewust van de aanstaande verplaatsing van het machts centrum in Europa, al maakte hij een uit zondering voor het Lagerhuis en de Bondsdag. „Binnen tien jaar komt 80 pro cent van de economische wetgeving, en misschien zelfs van de fiscale en sociale wetgeving, uit Brussel. Ik vrees dat enkele parlementen dat op een dag tot hun schrik zullen bemerken", aldus Delors. De commissievoorzitter ziet een oplos sing in een nauwere samenwerking tussen Europees Parlement en nationale parle menten. Bondskanselier Helmut Kohl noemde het woensdag in Straatsburg uit gesloten de inwoners van de EG te motive ren voor de Europese verkiezingen in 1994, als de bevoegdheden van het Europees Parlement tegen die tijd nog steeds kleiner zijn dan die van de nationale parlementen. Zowel Delors als Kohl keken woensdag met grote voldoening terug op de afgelo pen zes maanden, waarin de Bondsrepu bliek Duitsland het EG-voorzitterschap bekleedde. Volgens Delors is er in die zes maanden meer gebeurd dan in de afgelo pen tien jaar. Kohl verklaarde met het no dige aplomb 'dat Europa er weer staat'. Beide leiders spraken woensdag voor een vrijwel lege vergaderzaal. Ook minis ter Papoulias, die dinsdag een toelichting gaf op de Griekse plannen in het komende half jaar, kon maar enkele tientallen par lementariërs verleiden tot het bijwonen van het debat. Kritiek was er woensdag voornamelijk van linkse kant. Hedy d'Ancona (PvdA) vond het positief dat de top niet langer voorbijgaat aan de sociale dimensie van de vrije EG-markt. Maar het is volgens haar wel de hoogste tijd om te zorgen voor con crete maatregelen die de gevolgen van de economische schaalvergroting voor de werknemers opvangen. In antwoord op een vraag van Bouke Beumer (CDA) zei Delors dat hij het parle ment wil betrekken bij de werkzaamhe den van de studiecommissie onder zijn lei ding, die over een jaar een rapport op tafel moet leggen over de monetaire toekomst van de EG. Beumer, die voorzitter is van de economische en monetaire commissie van het Europees Parlement, zal samen met vier andere parlementariërs infor meel op de hoogte worden gehouden, zo zei Delors. pn onze correspondent p Wijnen ASHINGTON - Edwin eese III - de Amerikaanse nister van Justitie die "teren zijn vertrek bekend aakte - leek lang de meest aantastbare figuur te zijn t het wonderlijke gezel nap Californische lieden t president Reagan in 81 met zich meenam naar Washington. éese was een welbespraakt, cdlachs, toegewijd, maar ook ddelmatig man die door gou- meur Reagan naar Sacra- ento was gehaald om hem rsoonlijk van advies te die- De onbekende jurist on- scheidde zich in Reagans lifornische jaren door zijn wankelbare loyaliteit, vooral "n enorme studentenrellen t politieke leven van de gou- Tneur-acteur dreigden te gallen. Reagan nam zijn vriend eese mee naar Washington en akte hem tot zijn persoon- ke adviseur. De onduidelijk- ld van die functie deed niets aan de persoonlijke politieke ent die Meese naar zich toe- k. Hij maakte deel uit van t IJzeren Trio' - samen met James Baker en Michael Dea- ver - dat de Reagan-revolutie realiseerde en dat verantwoor delijk was voor het succes van Reagans eerste ambtsperiode. Meese werd min of meer het slachtoffer van de complete herindeling die met de ingang van Reagans tweede ambster- mijn in 1985 plaatsvond. Het IJzeren Trio werd ontbonden. Deaver richtte een een public relations firma op die hem spoedig rijk maakte en hem nagenoeg even spoedig in grote moeilijkheden bracht. Baker werd minister van Fi nanciën en bleef dat. De minis ter van Financiën van de eerste periode, Dobnald T. Regan, werd chef van de Witte-Huis- staf en moest zijn hoofd op het blok leggen als een van de eer ste slachtoffers van het Iran- Contra-schandaal. Edwin Meese werd minister van Jus titie, een functie die hij hoge- Minister van Justitie Ed win Meese. - foto anp lijk ambieerde, maar die hem langzaam maar zeker naar zijn politiek Waterloo voerde. Ook Meese, de ,aatste die was overgebleven 'van de Californi sche stormtroepen die Reagan met zich mee had gebracht naar Washington, raakte in moeilijkheden. Hij werd door dubieuze vrienden gemanipu leerd. Die probeerden lucra tieve defensiecontracten los te krijgen via Meese. Meese zelf ging intussen enigszins slordig met zijn persoonlijk fortuin om. Hij stelde op het meest cru ciale moment van het Iran- Contra-schandaal een persoon lijk onderzoek in dat de ver dachten nog net de mogelijk heid bood de meest belang- rijkle documenten te vernieti gen of onder hun kleren het Witte Huis uit te smokkelen. En tenslotte werd zijn naam genoemd bij een reusachtig Iraaks pijpleidingproject dat door Amerikanen zou worden gebouwd. Om de bouw van de pijpleiding ongestoord te laten verlopen, werden smeergelden aangeboden aan Israëlische po litici. Er volgde een onderzoek door een speciale aanklager en die stuurde Meese begin deze week een rapport toe waarin de mi nister van Justitie werd mee gedeeld dat er geen gerechte lijke vervolging tegen hem zou worden ingesteld. Meese nam het rapport in dank in ont vangst en deed wat al vele maanden van hem werd ge vraagd: hij nam zijn ontslag. Want het rapport mag Meese dan wel vrijspreken van crimi neel handelen, het laat recht overeind staan dat het ethisch handelen van Amerika's hoog ste justitiële autoriteit veel, zo niet alles te wensen overlaat. Dus vertrekt Meese 'aan het einde van deze zomer', daarmee de uittocht markerend die in Reagans regering in volle gang is. Meese heeft een totaal ver lamd ministerie van Justitie achtergelaten. Zijn naaste me dewerkers namen ontslag om dat ze het niet met de merk waardige handelwijze van hun baas eens waren. Ze critiseer- den Meese omdat hij - gedre ven door een sterk conserva tieve en zelfs radicale houding - beslisingen nam die tot poli tieke rampen leidden. Het voordragen van Robert Hernon Bork als lid van het Ameri kaanse Hooggerechtshof was zo'n beslissing. De eens zo machtige en sterk begonnen Edwin Meese III laat een onttakeld regeringappa raat achter. Hij heeft de twij fels die er over het Reagan- team alleen nog maar aange wakkerd. Hij heeft de wankele laatste drie jaren van de presi dent begeleid met foute beslis singen en twijfelachtige onder nemingen. Edwin Meese laat in Washington maar een vriend achter. Dat is Ronald Reagan zelf. Zelfs George Bush - bang dat zijn presidentiële kandidatuur negatief zou worden beïnvloed - liep met een grote boog om Edwin Meese heen. Amerika's hoogste justitiële autoriteit is een getekend man. De enige die dat nooit heeft willen geloven is Edwin Meese zelf. BUDAPEST (AP) - De Hongaarse premier en partijleider Ka- roly Grosz heeft voor 'glasnost' (openheid) in de Hongaarse media gepleit, met name wat betreft de verslaggeving van de activiteiten van de regering en de partij. Het communistische dagblad Nepszabadsag publiceerde een artikel waarin Grosz te kennen geeft dat hij zeer ingenomen is met de huidige golf van openheid in de Sovjet-media. De Hon gaarse partijleider keerde dinsdag terug van een eendaags be zoek aan Moskou, waar hij besprekingen voerde met partijlei der Michail Gorbatsjov. Grosz benadrukte dat het de Hongaarse media vrij staat om alle mogelijke onderwerpen aan de orde te stellen, 'behalve mi litaire geheimen'. - foto ap KORINTHE/PORT MORESBY (AP) - Een aardbeving met een kracht van 5.0 op de schaal van Richter heeft de Griekse kust plaats Korinthe getroffen. Er zijn geen meldingen van slacht offers of schade. Korinthe werd herbouwd na een zware aardbeving in 1928, toen zo goed als alle huizen met de grond gelijk werden ge maakt. De noordelijke eilanden van Papua-New Guinea zijn woens dag ook getroffen door een zware aardbeving. Er zijn nog geen meldingen van eventuele slachtof fers of schade. De beving had een kracht van 6,2 op de schaal van Richter en werd op 500 kilometer afstand gevoeld. PANAMA STAD (AFP/UPI) - Panama trekt zich voor onbe paalde tijd terug uit de Kanaalcommissie wegens 'de vijandige houding van de Verenigde Staten', aldus de Panamese minister van Buitenlandse Zaken, Jorge Ritter. De raad van beheer van het Panamakanaal bestaat uit vier Panamezen en vijf Amerikanen, onder wie de voorzitter van de commissie. Het kanaal moet krachtens een verdrag met de Verenigde Staten in 1990 worden overgedragen aan Panama. Ritter verklaarde dat Panama de vergaderingen van de com missie zal boycotten zolang de Amerikanen 'de vertegenwoor digers van Panama niet erkennen'. De VS weigeren de nieuwe Panamese gedelegeerden te aanvaarden, die na de verdrijving van president Eric Delvalle van Panama zijn aangesteld. TEL AVIV (ANP) - Afgelopen week heeft de Israëlische politie de in Nederland woonachtige Palestijn Ali Zbeidat gearres teerd, echtgenoot van een bestuurslid van het Nederlandse Pa lestina Komitee, Trees Kosterman. De 34-jarige Zbeidat, Israëlisch staatsburger, werd met vrouw en kind aangehouden door militairen bij een wegversperring. Bij het doorzoeken van de auto werden pamfletten gevonden en een kan motorolie die naar zeggen van de militairen, aldus mevrouw Kosterman, gebruikt kon worden voor het aansteken van bosbranden. Haar man zou later op het politiebureau zijn mishandeld en daar urenlang zijn ondervraagd door enkele mannen in bur ger. Zbeidat is afgevoerd naar de Sjalami-gevangenis bij Haifa en verblijft daar nog steeds. Hij moet op 14 juli voorkomen. Er is nog geen officiële aanklacht tegen hem ingediend. PRAAG (RTR) - De voorma lige Tsjechoslowaakse partij leider, Alexander Dubcek, krijgt waarschijnlijk toestem ming om, voor het eerst in bijna twintig jaar, naar het buitenland te gaan. Dit heeft de woordvoerder van de rege ring in Praag, Miroslav Pavel, bekendgemaakt. Volgens een voormalige par tijcollega heeft Dubcek het verzoek ingediend naar Italië te mogen reizen om in septem ber een eredoctoraat in de po litieke wetenschappen van de universiteit van Bologna in ontvangst te kunnen nemen. Woordvoerder Pavel beves tigde dat de oud-partijleider een paspoort heeft aange vraagd. „Ik denk dat dit verzoek gehonoreerd zal worden", zei hij. „Het zal normaal behandeld worden, net als verzoeken van iedere andere burger". Volgens de woordvoerder worden aanvragen voor paspoorten in Tsjechoslowakije normaal binnen dertig dagen afgehandeld, maar hij zei niet precies te weten wanneer Dubcek zijn verzoek had ingediend. Als het wordt'ingewilligd zal de oud-partijlei- der echter ook nog een uitreisvisum moeten aanvragen. ST. JOHN'S, Antigua (AP) - Leiders van 13 Caribische landen verenigd in de Caricom hebben de Amerikaanse inmenging in Panama en het Caribisch gebied veroordeeld. Zij hebben beslo ten hierover een protest in te dienen bij de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan. De conferentie van de leiders van de landen aangesloten bij de Caricom, de Caribische Economische Gemeenschap, konden het niet eens worden over een verklaring over de gebeurtenis sen op Haiti vorige maand, toen generaal Henry Namphy een staatsgreep pleegde waarbij president Leslie Manigat werd af gezet. Haiti heeft op de conferentie de status van waarnemer. De Caricom besprak of deze status nu moet worden ingetrok ken of dat andere actie tegen Namphy moet worden onderno men als hij geen democratisch gekozen regering installeert. VLIELAND - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil de lozing van nitraten en fosfaten in de rivieren drastisch en snel beperken. Deze stoffen, die rivieren en zeeën vervuilen en onder meer verantwoordelijk zijn voor de algengroei, ko men voor 60 procent van de landbouw. De minister wilde zich gisteren niet uitlaten over de manier waarop de lozingen ver minderd moeten worden, omdat landbouwminister Braks nog op de hoogte moet worden gebracht van haar plan. Wel verklaarde Smit-Kroes het lozingsprogramma van haar Duitse collega, milieu-minister Töpfer, te onderschrijven. Duitsland wil landbouwgronden langs de rivieren braak leg gen en overal fosfaatzuiveringen bouwen. „De vervuiling door de rivieren van de Noordzee en de Wad denzee is uiterst dramatisch", zei een bezorgde Töpfer. Niet al leen doet zich steeds vaker algengroei voor, ook de toenemende sterfte onder de zeehonden heeft Duitsland in staat van alarm gebracht. In Nederland zijn nu 48 zeehonden gestorven aan longontsteking en in Duitsland 500. Töpfer schat het aantal slachtoffers echter hoger, omdat niet alle dode zeehonden wor den gevonden.

de Stem | 1988 | | pagina 5