'Witte-boorden' nog steeds hoog genoteerd Zieke economie duwt Joegoslavië in afgrond Franse socialisten hebben moeite met Mitterrands 'ouverture' even..u UITBLAZEN Prof. Ultee en de maatschappelijke ladder Mulders vangen El DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 7 JUL11988 WIM KOCK _DESTEM_ NIEUWE LEIDER STIPE SUVAR STAAT VOOR ZWARE TAAK 8 TS |EN mulder heb ik in geen jaren meer ge zien. Gisteren kwam de meikever hier ter sprake naar aanleiding van een lezersbrief over dialect. In die brief werd ook melding gemaakt van zaken die nu als onnodige wreedheden zouden worden ge zien, maar waar toen niemand van opkeek. Vogelnestjes uitha len bijvoorbeeld. Dat wordt te genwoordig zelfs de eksters kwalijk genomen, maar vijftig jaar geleden werd het op het platteland veel gedaan. En kik kers opblazen, niet te vergeten. Of 'dikkoppen' opvissen en in een jampotje met water gevan gen houden. Vogelnestjes uit halen was mij door mijn ouders verboden. Het was namelijk niet zo dat iedereen daar geen kwaad in zag. De verzamelaars van leegge blazen en aan draad geregen vogeleitjes hielden vaak ook eekhoorns, wezels of hermelij nen. De eekhoorn zat in een kooi tegen de buitenmuur, waarin het beestje de gods- ganse dag als een cavia over een rad trippelde. Het waren - zal ik maar zeggen - mensen die nog dicht bij de grond en de natuur leefden en nooit verder van huis waren geweest dan de kerk, de school en omliggende bossen en velden. Daar stroop ten ze ook graag een konijntje, als ze voor het leegroven van vogelnesten te groot waren ge worden. Het dorp had een betrekke lijk recent agrarisch verleden, waarin de keuterboeren en landarbeiders alleen numeriek hadden overheerst. De mensen die liefhebberden in eekhoorns, vogeleitjes en gestroopte ko nijntjes hielden vaak ook een varken of geit, bewerkten een moestuin of hielden er een veldje frambozen op na. Het waren strikt genomen 'burgers', zoals de boeren ons noemden, maar ze leefden nog groten deels als keuterboeren, hun fa- brieksloon aanvullend met wat de natuur te bieden had, ook op het gebied van amusement. Mulders (meikevers) vangen was van een andere orde. Daar verzette niemand zich tegen. Het was spel. De mulders wer den ook met zorg en liefde be handeld. Dat zo'n diertje het onmogelijk leuk kon vinden dat het niet verder kon vliegen dan de draad lang was die je aan een van zijn pootjes had gebon den, kwam bij niemand op. Ook het transport in duistere lucifersdoosjes moet ondanks de overvloed aan beukeblad een kwelling zijn geweest. Mul ders waren gek op jong beuke blad. Dat maakten wij op uit het gegeven dat je in een beu kenhaag het snelst aan een mulder kwam. Wij hadden thuis een beukenhaag en er wa ren altijd mulders zat voor de hele buurt. De verschillen die de vleu geldekschilden vertoonden in kleurnuances en tekening wa ren verbluffend. Ook in vorm en grootte verschilden ze: van bol naar rank. Het vergelijken van eikaars mulders was dan ook een belangrijk onderdeel van het spel. Het gekriebel van llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllli? de scherpe, krachtige pootjes in de gesloten hand vonden we een prettig gevoel. Meisjes hiel den er niet van. Op een gegeven moment lieten we de mulder weer vrij om een andere te gaan vangen en voor je het wist was de 'muldertijd' voorbij. Soms trokken we het dorp uit, naar de beek. Om kikkers te vangen bijvoorbeeld. Omdat daar de sociale controle van de buurt ontbrak liep dat nog wel eens uit de hand. Een kikker kreeg een strootje in zijn anus gestopt en dan werd het arme beestje opgeblazen tot het rond was als een ballonnetje. Het was een uiterst wreed spelletje waaraan de meesten niet daad werkelijk deelnamen, maar waartegen ook geen van de aanwezige jongens verzet durfde aan te teltenen. Ik heb het zelf nooit over mijn hart kunnen verkrijgen een kikker op te blazen. Daarvoor had ik te veel fantasie, kon ik me te gemakkelijk voorstellen zelf een kikker te zijn. Maar ook ik heb er zwijgend bij staan kij ken, vervuld van een mengeling van afschuw en opwinding, bang in elk geval voor een 'droel' te worden versleten, als ik er wat van zou zeggen. Iets vreedzamer ging het toe bij het dikkopjes vangen. Dik- kopjes waren kikkervisjes, kik kers in wording. Ze lieten zich gemakkelijk opvissen met een zelfgemaakt schepnet van ijzer- draad en een stuk oude vitrage. We hielden ze in een jampot, gevuld met water. Als we er op uitgekeken waren gooiden we ze terug, net als de stekelbaars jes, want we wisten uit ervaring dat we ze toch niet in leven konden houden. Het lukte na tuurlijk niet altijd de beestjes weer tijdig terug in de beek te hebben zodat er ook door mijn toedoen menig dikkopje onno dig is gesneuveld. Dat 'de na tuur' schaars was, daar hadden wij geen flauw benul van. We gingen gewoon op ons gevoel af: mulders houden was ge woon, kikkers opblazen was dierenmishandeling en stekel baarsjes mocht je vangen als je ze maar terug in de beek gooi de, nadat je ze had 'bestudeerd' in de jampot. Vandaag de dag zijn we een stuk milieubewuster, denken we. We hebben geen wezel in een kooitje, al was het alleen maar omdat er bijna geen we zels meer zijn. In onze omgang met dieren is echter weinig ver anderd. Integendeel zelfs, er worden vandaag de dag heel wat meer dieren in kooitjes en aan de lijn gehouden dan in de dagen toen iemand nog het bos inliep om een eekhoorntje te vangen in plaats van naar de dierenwinkel om er een cavia te kopen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: f 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. j 1,25. Service-atdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 P gn 1/rf I glipn- Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Kees Buijs WIE VOOR een dubbeltje geboren is. kan nog wel drie stui vers worden", vult prof. Wout Ultee lachend aan. „Maar een dubbeltje wordt zelden een kwartje. Omge keerd wordt een kwartje bijna nooit een dubbeltje. Maar wel twee dub beltjes". Stijging en daling op de maat schappelijke ladder gaan vooral met kleine stappen, legt hij uit. Sprongen tussen heel laag en heel hoog zijn er nauwelijks. En de Verenigde Staten dan? Daar eindigt een loop jongen nog wel eens als pers magnaat, oliebaron of film baas. „Dan hebben ze de tijd mee. Een krappe arbeidsmarkt bij voorbeeld", zegt Ultee. „In de Verenigde Staten zie je maat schappelijke stijging over grotere afstanden dan in Europa. En in tijden van werkloosheid is de stijging gewoonlijk minder". Als we spreken over lagen in de samenleving en over maatschappelijk aanzien, dan koppelen we dat bijna altijd aan iemands beroep. Zo ko men mensen zonder werk er bekaaid af, erkent de hoogle raar. „Een langdurig werkloze scoort laag op de maatschap pelijke ladder. Maar het meest verontrustende vind ik, dat de uitwisseling tussen werkenden en werklozen sinds de jaren zeventig min der is geworden. Hoewel de werkloosheid weer een tijdje licht daalt, wordt de maat schappij geslotener. Ook ver geleken met andere landen blijkt het probleem van de langdurig werklozen in Ne derland verontrustend". Eigenlijk ga je nu pas de gevolgen van langdurige werkloosheid zien, vindt Ul tee. „Den Uyl had gelijk, toen hij daar kort voor zijn dood op wees. De gevolgen, de inkrim ping van z'n leefwereld, voelt een werkloze pas op lange ter mijn. Hij gaat niet meer met vakantie, en als z'n auto op z'n eind loopt, koopt ie geen nieuwe meer". DE zoon van de groenteman schopt het tot hoogleraar. Dat gebeurt nog wel eens. Maar de zoon van de hoogleraar die groenteman wordt? Dat hoor je zelden. En zeker niet uit de mond van de enigszins gegeneerde hooggeleerde pa. Stijgen op de maatschappelijke ladder is prachtig. Maar dalen? Toch hoort dalen er ook bij in een open maatschappij als de onze. Veel mensen zien dat met lede ogen aan. „Mijn kinderen mogen alles worden", hoor je ouders zeggen; „als ze hun middelbare school maar afmaken". Hoe gaat dat stijgen en dalen in Nederland? Zijn er verschillen met vroeger, en met andere landen?. „De verschillen blijven klein", zegt prof. dr. Wout Ultee, die veel onderzoek doet naar maatschappelijke lagen en bewegingen ertussen. Sinds vorig jaar is hij hoogleraar algemene en theoretische sociologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Prof. dr. Wout Ultee FOTO JAN VAN LEEUWEN De maatschappelijke lader Hoeveel maatschappelijk aan zien kennen Nederlanders toe aan beroepen?. In 1982 on derzochten de sociologen Ul tee en Sixma dit voor 116 be roepen. Daarnaast moesten ondervraagden dezelfde lijst rangschikken in volgorde van aantrekkelijkheid, met boven aan het beroep dat men het liefst zou hebben. Aanzien en aantrekkelijkheid bleken voor hetzelfde beroep vaak sterk uiteen te lopen. De verschillen waren het grootst bij: Aantrekkelijkheid Aanz. chirurg 1 50 hoogleraar 2 34 rechter 3 45 burgemeester (150.000 inw.) 6 31 directeur industrie met 500 werknemers 13 22 verkeersvlieger 15 1 burgemeester (25.000 inw.) 17 23 directeur industrie met 50 werknemers 26 9 bejaardenverzorgster 43 86 politieagent 45 74 maatschappelijk werker 46 19 geluidstechnicus omroep 52 25 journalist 60 8 nieuwslezer radio 63 28 boewachter 73 15 begrafenisondernemer 86 104 Is de maatschappelijke lad der een uitvinding van socio logen?. „Nee, we laten de mensen zelf een rangorde bepalen. In 1982 bijvoorbeeld hebben we mensen kaarten met beroepen gegeven, en gevraagd welk aanzien zij denken dat 'men' aan die beroepen toekent. Dan zie je dat verschillende sociale milieus toch met min of meer dezelfde rangorde komen. Mensen hebben een duide lijke voorstelling van hoog en laag. Dat aanzien van beroe pen blijkt overigens nauw sa men te hangen met opleiding en inkomen". En als mensen moeten aan geven welk aanzien zij per soonlijk aan beroepen toeken nen?. „Dan zie je minder grote afstanden, maar meestal toch dezelfde rangorde". Vinden mensen aanzien be langrijk als ze zelf een beroep kiezen?. „Mensen zeggen dat niet rechtstreeks. In Amsterdam heeft een onderzoeker het eens via een omweg gevraagd. Vrouwen kregen een kleur als ze moesten zeggen dat hun man bij de gemeentereiniging werkte. Ze schaamden zich er voor. Het kan dus heel ver gaan wat er aan etiketten- plakkerij gebeurt". Ultee's onderzoek was een herhaling van het onderzoek naar beroepsprestige dat de Leidse socioloog Van Heek in 1953 deed. Waren er opval lende verschillen na die bijna dertig jaar?. „Nee. We hadden verwacht dat de politieagent, de militair en de burgemeester sinds de jaren zestig en zeventig ge daald zouden zijn. Maar ze le ken eerder te zijn gestegen". Mensen denken soms heel verschillend over beroepen. Als voorbeelden noemt hij de caféhouder, de kunstschilder en de geestelijke. „Maar het mooiste voor beeld vind ik Van Heek zelf. De hoogleraar kwam uit een geslacht van Twentse textiel fabrikanten. In de ogen van zijn familie was Van Heek ge daald. Maar op de ladder die Van Heek had geconstrueerd, stond de hoogleraar hoger dan de grote fabrieksdirecteur". Hoe staat het met het be roepsprestige van vrouwen?. „We dachten dat vrouwe lijke aanduidingen van beroe pen het prestige omlaag zou den halen. En inderdaad scoorde 'directrice' lager dan 'directeur'. Maar 'verpleeg ster' scoorde juist weer hoger dan 'verpleger'. Verder ver moedden we dat beroepen die steeds meer vrouwen trekken, in aanzien achteruit zouden gaan. Dat kwam er niet uit". In zijn Utrechtse en - sinds vorig jaar - zijn Nijmeegse onderzoekstijd vergeleek Ul tee een groot aantal Westerse en Oosteuropese landen. De verschillen in waardering van beroepen blijken opvallend klein. „Als je verschil wilt zien, moet je kijken naar de hogere, geschoolde handar beid tegenover de lagere hoofdarbeid. Die zijn meer in elkaar overgelopen. In Westduitsland is het verschil tussen hoofd- en handarbeid nog groot, in ons land is het ook nog vrij groot. Maar in Zweden en de Oost europese landen staat het ge schoolde handwerk al een tijd hoger aangeschreven dan het routinematige hoofdwerk. Vroeger heetten ze witte boorden- en blauwe boorden- beroepen. Maar als ik aan eerstejaars studenten vraag wat dat betekent, weten som migen het niet". Tussen de jaren vijftig en het begin van de jaren tachtig werd de Nederlandse samen leving opener, stelt Ultee vast. Het beroep van de zoon ging minder verband houden met dat van z'n vader, en bij hu welijken kwam 'soort zoekt soort' minder voor. Veel landen proberen de openheid en de gelijke kansen bewust te bevorderen, met name door het onderwijs toe gankelijker te maken. Haalt dat veel uit?. „Niet veel, wel wat. Meestal ruimt men financiële belem meringen op, maar misschien moet men meer kijken naar culturele barrières. Opvattin gen als 'onderwijs is toch niets voor ons soort mensen'. Waarom zou je die culturele barrières niet even goed kun nen slechten?". Door Peter Vierenhalm ER WAART een grap door Belgrado. 'Hoeveel landen telt Europa in het jaar tweeduizend? Antwoord: Tien, namelijk Westeuro pa, Oosteuropa en de acht 'landen' in Joegoslavië'. Echt lachen kan geen enkele inwoner van het doodzieke land dat uit zes republieken en twee autonome provincies bestaat. Maar de grap geeft wel duidelijk aan dat de een heid in Joegoslavië ver te zoe ken is. Grootste boosdoener is de aanhoudende economische malaise in hèt land. Stipe Suvar, die afgelopen week tot nieuwe leider van de communistische partij werd gekozen, staat voor een haast hopeloze taak om het land uit het slop te halen en de eenheid te herstellen. Suvar, afkomstig uit de deelrepubliek Kroatië, is een voorstander van de harde lijn. Hij wil dat alle partijleden het uitgestippelde beleid van de partij ook volgen. Suvar moet de mensen het geloof in de lei ding weer terug zien te bren gen. De communistische partij kreeg de afgelopen maanden een vloedgolf van kritiek over zich heen. Niet vreemd, want het land wordt door de econo mische crisis steeds dieper het dal ingeduwd en de partij heeft daar niets aan kunnen doen. Joegoslavië kampt momen teel met een inflatie van 150 procent op jaarbasis en de buitenlandse schuld loopt op naar de 42 miljard gulden. Het minder waard worden van de dinar, de munteenheid in Joe goslavië, heeft de afgelopen 'weken voor een nieuwe ex plosie van de prijzen veroor zaakt. De burgers moeten voor de meest elementaire le vensbehoeften steeds dieper in de beurs tasten. Dat leidde vorige week al tot massale betogingen in Bel grado. Drieduizend stakende en demonstrerende metaalar beiders kregen steun van dui zenden inwoners van de hoofdstad. De roep om 'brood en veranderingen' was tot binnen de parlementsmuren te horen. De bezuinigingspolitiek (opgedrongen door het Inter nationale Monetaire Fonds in ruil voor kredieten) treft vooral de arbeiders, die flink worden gekort op hun lonen om de geldontwaarding in te tomen. Dat leidde in april, mei en juni tot massale stakingen en demonstraties die de zieke economie nog verder onder mijnen. Juli is maar nauwelijks begonnen en het is ook al raak met demonstraties. De stad Vukovar in centraal Joego slavië was eergisteren het to neel van een grote protestac tie. Ruim Ï0.000 mensen ageerden tegen de regering en eisten 100 procent loonsverho ging. Al vanaf zaterdag sta ken er arbeiders die slechts een deel van het loon over j uni hebben ontvangen. De stakingen van de afge lopen maanden zijn hard op weg naar een nieuw record. hrgrAfi c* (derwj G Vorig jaar waren er meer dan 1.600 stakingen, waaraan meer dan 300.000 arbeiders deelnamen. De Joegoslaven moeten boeten voor de fouten van de regering. Verkeerde binnen landse beleggingen, corruptie en ondoordachte (dus dure) leningen bij buitenlandse banken leiden naar een bit tere realiteit: één op de drie bedrijven in het land werkt momenteel met verlies. De binnenlandse schuld bedraagt 47 miljard dollar. Tel daar de buitenlandse schuld bij op en de pijn is zichtbaar. De verzwakte economie moet ook nog eens de kosten dekken van de vijfhonderd overheidsorganen op gemeen telijk niveau, acht op het ni veau van de deelrepublieken en last but not least die ene op centraal niveau. De partij is inmiddels afge stapt van het systeem van ar beiderszelfbestuur. Het land koerst nu af op een volledige markteconomie. Maar de overgang neemt tijd in beslag en zal nog meer economisch en sociaal leed veroorzaken. En meer van dit soort leed kan Joegoslavië niet meer dragen. Partijleider Suvar heeft al moeite genoeg de re gionale leiders enigszins in toom te houden. Maar meer angst boezemt het leger in, dat de afgelopen tijd steeds ongeduldiger wordt. Vorige week nog uitte de minister van Defensie, gene raal Veljko Kadijevic, zijn on genoegen over de toenemende kritiek van de bevolking op de strijdkrachten. „Ons geduld raakt op. We wensen niet lan ger aan kritiek bloot te staan", zei de generaal. De druppel die de leger emmer deed overlopen, was het protest van de inwoners van de republiek Slovenië te gen de arrestatie van twee journalisten en een soldaat Het drietal zou militaire ge heimen hebben prijsgegeven. Meer dan 20.000 inwonen gingen spontaan de straat op om te luisteren naar popgroe pen en dichters die een optre den verzorgden ten gunste van het gearresteerde drietal Generaal Kadijevic zag in dit alles een 'vijandelijke actie' die de 'grondwettelijke orde van Joegoslavië ernstig in ge vaar bracht'. De onderminister van De fensie, vice-admiraal Petal Simic, gaat nog iets verder Volgens hem ziet het leger communistische partij grote boeman. „De Joegosla vische autoriteiten zijn op portunistisch en besluiteloos Ze zijn niet in staat het volt de weg te wijzen naar een re volutionaire omvorming va» de maatschappij", zegt de on derminister. Stipe Suvar is momenteel leider van een vulkaan <f steeds meer lava begint spuwen. Tot een echte uitbar sting is het vooralsnog niet gekomen. Nog niet. Door Bob van Huët DE DOOR president Mitterrand en zijn premier Rocard gewenste 'ouverture' ofwel de opening naar het politieke centrum blijkt voor de eigen, socialistische par tijgenoten moeilijker verteer baar dan gedacht. De benoemingen van Jean-Pierre Soisson, oprichter van de conserva tieve Republikeinse Partij tot minis ter van arbeid en Jean-Marie Rausch, een 'havik' binnen de chris ten-democratische CDS, tot minister van buitenlandse handel hebben tot bijna openlijke kritiek geleid aan het adres van het staatshoofd. De overwinningsroes na Mitter rands herverkiezing heeft plaats ge maakt voor sombere toekomstbeel den. De roze basis vreest voor de be langrijke gemeenteraadsverkiezin gen van volgend j aar. Mitterrands talrijke redevoerin gen over een mogelijke samenwer king met gematigd rechts moet me nig socialist wel leuk in de oren heb ben geklonken tijdens de verkie zingscampagnes. Maar dat het wei eens menens zou kunnen worden, daarop had men toch minder gere kend. Toch is de, zij het nog voorzichtige,' doorbraak er gekomen. Het tweede kabinet Rocard bestaat voor de helft uit niet-socialisten. Mitterrands 'ouverture'-idee werd versneld uit gevoerd door de onvoldoende score van de PS bij de vervroegde parle mentsverkiezingen van vorige maand. Michel Rocard kon slechts een minderheidsregering vormen, waar opiniepeilingen een opper machtig roze blok hadden voorspeld. De kiezers hebben me indirect ge lijk gegeven, moet Mitterrand ge dacht hebben toen duidelijk was ge worden dat geen enkele partij alleen kon regeren. De eerste niet-socialis ten werden overgehaald in het kabi net Rocard plaats te nemen, anderen volgden kort daarop. Vooral de benoeming _van Jean- FOTO AFP Rocard Pierre Soisson op een voor links zo gevoelig ministerie als dat van ar beidszaken blijkt bij de militanten helemaal fout gevallen. „Een blunder van Rocard, die Mit terrand niet heeft kunnen of willen voorkomen", vindt een militant. De linkerflank van de socialistische partij zou erdoor open liggen voor de communisten die in de 'kapitalist' Soisson een levend bewijs zouden hebben van het 'verraad' aan de linkse dogma's. „Dat wordt een ramp volgend jaar. Hoe, voor wie of tegen wie moeten we eigenlijk nog campagne voeren", zegt de militant. Dat laatste lijkt ook de nieuwe partijvoorzitter en oud-premier Pierre Mauroy zich af te vragen. Hij moet de rijen gesloten zien te houden om belangrijke bolwerken als Mar seille en Lille te bewaren. Terwijl de drie belangrijkste pos ten van het land zijn ingenomen door socialisten (oud-premier Fabius is tot Kamervoorzitter gekozen) zijn de zorgen nog nooit zo groot geweest. Mauroy sleept zich van vergadering naar vergadering om de gedachten van 'Tonton' uit te leggen, ook al staat hij er zelf niet achter. Mitterrand zelf zou daar weinig van wakker liggen. Belangrijker dan het 'gekef' uit de partij acht hij de uitvoering van zijn nieuwe, verzoe nende taak, die feitelijk neerkomt op het afbreken van de Vijfde Repu bliek, het levenswerk van zijn histo rische rivaal Charles de Gaulle. Die gruwelde van alles wat naar coalitie en partijpolitiek rook en wilde vooral volgzame regeringen en parlementen. Mitterrand wilde dat ook toen de PS oppermachtig was, maar nu droomt hij toch van een sa menwerking met gematigd rechts die hem in de geschiedenisboekjes zal brengen als de man die de twee helf ten van het volk bij elkaar heeft ge bracht. Een recente geheime ontmoeting met Raymond Barre hierover is uit gelekt, wat de stemming er aan de socialistische basis niet vrolijker op heeft gemaakt. Zo doet het wonder lijke zich nu voor dat de socialisten- van-de-oude-stempel op één lijn zit ten met de gaullisten, die ook niets van politieke vermengingen moeten hebben. Men begrijpt elkaar een stut beter, ondanks of dankzij Mitter rand.

de Stem | 1988 | | pagina 2