Beverly Hills feest in weelde brengt et hart 'HIER KRIJG JE GEEN HUIS ONDER DE TWEE MILJOEN' Kemps en zijn labyrinth Commerciële radio voor toeristen in Hongarije RKTEN rivole Framboos rug in Knokke oncert in ieuwvliet DONDERDAG 7 JULI 1988 BEVERLY HILLS - Sommige steden zetten hun zoveelste verjaardag luister bij met een histo risch schouwspel of een optocht, misschien wel allebei. Voorstellingen in Twee Duiven Diefstal Eiland Luxer Uittocht Kunst in Zierikzee EXPOSITIES Kunst in de keuken iden, The Scorpions en y is duidelijk. rosshead werkte eerst in lte aan een repertoire en d daarna naar buiten. Ze haalde succes op verschil, de West Vlaamse festi- ls en bewijst op de demo- sette 'Strange Feelings' t ze kwaliteit bezit. Het optreden in Terneu- n begint om 22.00 uur. De -gangsprijs bedraagt ,50. ORIG JAAR kreeg het Bell che duo De Frivole FramJ (pianist Dirk Joris llist/zanger Peter Hens) dJ rsprijs tijdens het eersltf tarfestival van Knokkel eist. Het opende, mede datft de tv-uitzendingen var eze wedstrijd, de deun oor een internationale cat.| ière. Ogenschijnlijk brengt uo een klassiek muziekprol amma. Door de vele knipJ en naar de lichte muze ont taat er een toch wel apai oort cabaret. In feite steke; e de draak met hun eiger onservatorium-opleidingeiu Heette vorig jaar hun pro. ramma 'Klassieke muzie)| et verrassingen' dit jaar resenteren zij zich tijdens un toernee met een 'Mu-zit- elijk konsert'. In het Casino van Knok reedt De Frivole Framl 'n juli driemaal aan: op 14,1 en 28 juli. De aanvang is teil kens 21.00 uur. Entree Bf 350. DE Nederlands Her-I ormde kerk van Nieuwvliet ordt zaterdagavond 9 juli! n concert gegeven door Er- 'n Neve op orgel en Loes| an Benthem-de Koning opraan. Het concert begint! m 20.00 uur en de toegans- rijs bedraagt 7,50. Op het programma staanl erken van Dowland, Tele- ~nn, Bach en Sweelinck "et programma is zodanig opgebouwd dat steeds een zang- en orgelstuk wordt al-' gewisseld met een orgelstuk. „De koningin en Johan Cruijff zijn in het ►buitenland mijn beste vrienden. Door hun namen te noemen heb ik heel wat bereikt Wllllbrord Frèquln, Brandpunt DE STEM Door Theo Giele BOEDAPEST - Commerciële radio in het Oostblok? Het is zoiets als vloeken in de kerk, maar het bestaat. Sinds 1986 kent Hongarije een commercieel radiosta tion, Radio Danobius, dat zich speciaal richt op de Westerse toeristen die 's zomers de hoofdstad Boeda pest en de boorden van het Balatonmeer bevolken. Nederlandse vakantiegangers kunnen dit jaar voor het eerst ook nieuwsberichten in hun eigen taal via dit zendstation beluisteren. Door Charles Brenner, The Times Beverly Hills doet dat niet. 's Werelds meest weelderige en overvloedige buitenwijk van Los Angeles staat aan de vooravond van een 365 dagen durend feest om te vieren dat het vijfenzeventig jaar bestaat. Het hoofdthema is, hoe kan het ook anders, 'overvloed'. GALERIE-THEATER Twee Duiven in Groede, is a gelopen maandag gestart r het zomerprogramma. gebruikelijk wordt de gehelj zomer een expositie gehoul den, kan men er een kopji koffie of thee krijgen en vinj den regelmatig voorstelling! plaats. Wekelijks wordt tweemai een kleinkunstprogran gegeven. Iedere dinsdag is d 'De boom in' en iedere vrijd 'Uit het land van de Zwem] mende Leeuw'. Aanvangstf telkens om 21.00 uur. De presentatie is in handf van Adrie Oosterling. De to gangsprijs voor de cabaret) voorstellingen bedraagt tiy gulden. ziekenhuis in Oostburg ovü] gebracht. IS OOSTBURG - De gr 5r West-Zeeuwsch-Vlaandere: to van de rijkspolitie heeft P 'n uit Oostburg aangehoudi )e Hij wordt verdacht van dil m stal van ƒ2000 uit het v« 'r pleeghuis De Stelle. Dit m is eigendom van de Stichtir os Antoniusziekenhuis Wei 3n Zeeuwsch-Vlaanderen. n- een bekentenis is E. op et voeten gesteld. Het middelpunt van de festivi teiten is een taart. Nadat een bataljon filmsterren het feest inluidde met een parade door de gemanicuurde straten, zal de taart maandenlang in een li mousine door de straten gere den worden. Men zal zich geen zorgen hoeven maken dat de taart oudbakken zal worden, want de ingrediënten van de 'lekkernij' zijn louter diaman ten; om precies te zijn twee en - een half duizend stuks. Wat is er toepasselijker dan een diamanten taart voor een stad die zich schaamteloos t baadt in pure rijkdom? En L daar nog trots op is ook. An dere steden, zoals Monte Carlo, Neuilly, of de wijk Belgravia, kennen naast hun pracht en praal ook verval en vervuiling. Beverly Hills is de enige plek op aarde waar verkwisting zo overduidelijk en zo algemeen aanwezig is. Deze enclave van twaalf en een halve vierkante kilometer vol overdadige bun galows en paleizen, oprijlanen en zwembaden, werd vijfenze ventig jaar geleden gebombar deerd tot het sociale centrum van de filmindustrie, nadat Douglas Fairbanks en Mary Pickford daar hun huis 'Pick- fair' lieten bouwen. Als onafhankelijke 'stad' is Beverly Hills er altijd in ge slaagd de privacy van z'n 35 duizend inwoners te bescher men. Naast de grootste Rolls- Royce-dichtheid op deze pla neet, kan Beverly Hills bogen op het hoogste aantal politie agenten per inwoner - in het Westen dan wel te verstaan. Op elke honderddertig inwoners is er één keurig opgepoetste, in zwart uniform gestoken orde bewaarder. De bestbetaalde politiemen sen ter wereld worden nog een handje geholpen door een wet waardoor het verboden is dat auto's 's nachts ergens, in welke straat dan ook, gepar keerd staan. En alsof dat nog niet genoeg is, prijkt er op bijna elk huis een bordje dat indringers waarschuwt voor 'gewapende bewaking' door een particuliere beveiligings dienst. Een gewonde inbreker hoeft echter ook niet te vrezen, aangezien er per ingezetene vijftig artsen beschikbaar zijn in Beverly Hills. „We zitten hier op een soort eiland", meent Freid Cunning ham, de woordvoerder van het raadhuis. „De mensen willen dat alles piekfijn in orde is en ze zijn bereid daarvoor te beta len". Om te beginnen betaal je een fikse premie om ingezetene van Beverly Hills te mogen worden. Dat komt dan bovenop het ver mogen dat je moet neertellen voor de woning en de grond. „Je vindt hier geen huis onder de twee miljoen gulden. Toch is het bijzonder in trek om één Mary Pickford stichtte met Douglas Fairbanks 75 jaar de ultra-rijke nederzetting Beverly Hills. - fotoap van die vijfendertigduizend te worden", zegt Steve Shapiro, een plaatselijke makelaar. De totale waarde van het huizen- bezit in Beverly Hills wordt ge schat op ruim tien miljard gul den. Als je écht bij de grote jongens wilt horen, moet je, zodra je in bezit bent gekomen van een huis, het direct laten slopen. En er een veel duurder en luxer gebouw voor in de plaats laten zetten. Of het allemaal archi tectonisch verantwoord is, telt niet zo zwaar mee, zegt Shapi ro. „Het belangrijkste is dat de rijkdom er van af straalt, dus de dingen die als eerste opval len moeten er duur uitzien. Zo zijn op Sunset Boulevard bij voorbeeld leien daken en ste nen gevels erg in. Verder doen supergrote keukens en badka mers het ook goed". Televisie-bons Aaron Spel ling, producent van onder meer Dynasty, spant de kroon met zijn 'optrekje' van ruim vieren twintig miljoen gulden, dat op het moment voor hem gebouwd wordt. De buren hebben inmid dels bezwaar aangetekend te gen het kolossale complex, dat het Witte Huis nog gaat over treffen. Er komen kegelbanen in en één hele verdieping be staat uitsluitend uit kleding kasten. Buurvrouw Audrey Ir- mas noemt het een 'psychiatri sche inrichting', want: „Je moet volkomen gestoord zijn voor zoiets". Binnenkort zal echter ook Spellings paleis in het niet val len bij het monumentale pand dat de sultan van Brunei van plan is te laten bouwen achter het Beverly Hills hotel. Hij heeft daarvoor vijf huizen la ten afbreken om plaats te ma ken. Beverly Hills mag dan ex clusief zijn, men wordt niet be oordeeld op grond van ras of sociale klasse. Shapiro: „Wij kijken niet naar afkomst. Hiër archische orde is hier strikt ge baseerd op wie de meeste poen bezit". Volgens de bewoners is er de laatste tijd een uittocht gaande van de van oudsher gevestigde filmster-klasse, waaraan Be verly Hills ten slotte z'n be kendheid leent, naar elders. Bij voorkeur naar Bel Air - waar de Reagans zich eerdaags ook zullen gaan vestigen - of naar het heuvelgebied met uitzicht op de oceaan. „Daarvoor in de plaats krijgen we nu saaie za kenlieden, advocaten en artsen, die graag willen laten zien dat ze het gemaakt hebben", ver klaart een lid van de beau- monde die liever anoniem wil blijven. „Kijk maar hoe déclas- sé het Beverly Hills hotel is ge worden sinds de sultan van Brunei het gekocht heeft". Sinds kort heeft zich in Be verly Hills de eerste bank van lening gevestigd; een ander te ken dat er een verandering Aaron Spelling, de man achter 'Dynasty' en bezitter van een kast van 24 miljoen gulden in Beverly Hills. foto archief de stem gaande is. Het geschiedt nog al lemaal heel geheimzinnig in een vertrekje op de tweede ver dieping van een juwelier, afge schermd door gordijnen. Dienstverlening aan de rijke stinkerds in Beverly Hills geldt nog steeds als 'big business'. Mocht je je hond een face-lift willen geven, dan is Beverly Hills de aangewezen plaats voor de beste plastisch chirurg op dat gebied. Sla de plaatse lijke krant open op de adver tentie-pagina en daar staat het kopje 'vliegtuigen', zoals bij ons 'bromfietsen en rijwielen'. Vo rige week nog stond daar de volgende advertentie te lezen: „Aangeboden: Boeing 727, met zitkamer en ligbad...privé- lounge in de staart en gourmet keuken". Beverly Hills sluit het jubi leumjaar af met "s werelds grootste mode-optocht', waar aan duizend fotomodellen zul len deelnemen. Tot op het eind toe blijft het motto 'overvloed'. The Times, Londen Radio Danobius is welis waar eigendom van de Hon gaarse Staatsomroep, maar moet zichzelf financieel zien te bedruipen. Sterker nog, de staatsomroep startte dit initiatief om extra geld in het laatje te brengen. Recla megelden moeten dus de kosten dekken en dat lukt wonderwel. Sterker nog, Radio Danobius maakt aar dig wat winst. „Drie jaar geleden beslo ten mijn collega-redacteur en ik onze schouders onder het project te zetten. Nie mand geloofde er echt in. In geen enkel ander socialis tisch land was ervaring op gedaan met commerciële ra dio. Maar na drie jaar is iedereen overtuigd van het succes", vertelt Zsuzsa Kal man, redactrice van Radio Danobius. En het station is niet alleen populair bij de toeristen. Menig Hongaar heeft tijdens het werk of in huis het muzikale behang van Radio Danobius aan de Na een bescheiden start zendt Radio Danobius nu 15% "ur per dag uit. Het programing bestaat voor 85 procent uit popmuziek. De rest van de tijd wordt ge vuld met reclamebood schappen, nieuws en toeris tenservice. Danobius is voor het grootste deel van de dag Duitstalig. Twee keer per dag is er nieuws in het En gels en sinds deze zomer kunnen ook Nederlanders en Vlamingen tien minuten nieuws in eigen taal horen. In de Nederlandstalige nieuwsuitzendingen wordt uiteraard speciaal aandacht gegeven aan nieuws uit Ne derland. „Nederlanders vormen na de Duitsers en de Oostenrij kers de grootste groep toe risten in Hongarije. Een probleem is wel om Neder- landsetalige mensen te vin den die voor ons willen wer ken. Een medewerker van de VPRO-radio heeft op ons verzoek een aantal Neder landers die hier in de buurt wonen een stoomcursus ra dio gegeven. Zij maken de nieuwsberichten en lezen ze voor", legt Kalman uit. En zo kan het gebeuren dat een Nederlandse galeriehouder, die in een nabijgelegen kun stenaarsstadje woont, en kele malen per week naar Boedapest reist om er nieuwsboodschappen in te spreken. De reclameboodschappen zijn bijna uitsluitend in het Duits. De adverteerders zijn hotels, restaurants, nacht clubs, kleinere winkels en alge'" .eclame voor pro- d uk ten als wijn en fruit. Met het reclamegeld worden naast de twee vaste redac teuren en zes commerciële medewerkenuim honderd freelancers betaalt. De tech nici worden gehuurd van de Staatsradio. Zsuzsa Kalman bena drukt dat Radio Danobius in de eerste plaats een muziek en servicestation is. De toe rist zal zeker niet verveeld worden met lange discussies over de hervormingen in het politieke en economische be stel in Hongarije. „Natuur lijk melden we het belang rijkste wereldnieuws. Maar neem bijvoorbeeld de de monstratie van tienduizen den Hongaren die eind juni in Boedapest tegen het Roe meense regime werd gehou den. We melden het feit, maar voor de gemiddelde toerist is zo'n demonstratie vooral een verkeerspro bleem. Vanuit die optiek be naderen wij zo'n gebeurte nis dan ook." rd- rd- A 500 kg: 143, bes bes kl2 500 nen lis- -84. gr: kl2 70- gr: 113. 1 A )S X >S X idu- :oen aten ijvie na- na- tuur: kil 05 220-230, 06 170-2Wl 130,10 100. kl 12 80. kl2 06 120-J 08 60-120,09 50,10 50, kl 12 60. «j peen natuur: kil 89-90. RabarJ kl2 19-44. Spitskool: kil A 49, A 28, B 27. Snijbonen glas: 370-460, kl2 190-240, KR lOO-j Sperciebonen natuur: kil 180-1 kl2 120-130. Tuinbonen: kl2 S'l Prei: kl2 A 30-113. Rode kool:' A 67-71, kl2 A 55. Savooie n- groen: kil 47. Kroten kg: kil Kroten bos: kil A 68-72. UieAT kil BO 105, MI 46-95. BosUjl kil 51-55. Erwten: kil 240-1 Peulen: kil 870-890. Vroege a»ï appelen: kil 54, BO 58-65, 44, KR 105, MI 51-59. kl2 BO f* DR 38-47, KR 106-126, MI ON 29. Totaal aantal colli 6541 AMSTERDAM, 6 juli - Aar peltermijnmarkt: In Bintrj mm, oogst '88, werden 362 tracten verhandeld voor lev) april bij een prijs van f 35,1"] 34,00 per 100 kg. De sterr™ was goed prijshoudend. Twee Two Deux; Niek Kemps. Museum Boymans- Van Beuningen, Rotterdam. Open: dinsdag-z ondag 10 (zondag 11)-17 uur. Tot en met 7 augustus. Kemps is binnen enkele ja ren een fenomeen geworden in de wereld van de Neder landse beeldhouwers. Er is geen grote buitenlandse expo sitie met Nederlandse deel name (Dokumenta Kassei, Biennale Venetië e.d.) meer denkbaar zonder Kemps. Dat heeft wel iets te maken met 'het' circuit (zoals Pieter Lau rens Mol ging meedraaien toen hij Breda had ingeruild voor Amsterdam), maar op deze tentoonstelling kun je zien, of beter ervaren, dat het ook met iets anders van doen heeft. Noem het 'kwaliteit', maar dat is tè gemakkelijk. Kemps is een mentaliteit, die omgezet wordt in perfect gemaakte objecten. In de grote bovenzalen van Boy- mans heeft hij twintig van izjn bedenksels uit kunnen le veren aan ruimte en licht; een bijna ideale situatie voor zijn werk. Want een museale op stelling is bijna een ontkrach ting van zijn instelling, die materialiteit (een museum is ook een hebberig materialis tisch instituut) overstijgt. Zijn plastieken suggereren van de ene kant iets mystiekerigs, terwijl ze het sacrale van dit begrip tegelijk ontkrachten omdat ze de kijker tevens in het ootje proberen te nemen. Daardoor worden de heilige hallen van dit museum net geen plastic-kerk. Zijn constructies zijn ver vaardigd uit spiegelend kunststof, gestraald glas, fo to's, metalen staketsels e.d. Golvende labyrinthen, kijk dozen, sieraadachtige objec ten, hangende installaties, de coratieve tekens, gesloten en gerasterde panelen etcetera. Kleur speelt daarbij een rol. Alles is gemaakt met een ra zende perfectie; gepolijst met intensiteit waar je u tegen zegt, in elkaar gestoken met het raffinement van vlieg- toigconstructie. Die helft van het verhaal maakt hem tot een soort per fecte sierkunstenaar van min of meer behaaglijke dingen, die het her en der goed zullen doen als decoratieve blikban- gers. Maar de andere helft van dit verhaal bestaat uit een spel, een boodschap of een grap. De kijker wordt ge dwongen zich in allerlei boch ten te wringen, afstanden te bepalen en zichzelf te wan trouwen vanwege gezichtsbe drog. Kemps laat je vermoe den, verhult en stelt je teleur. Hier en daar lijken de ana- morfosen uit de 17e en 18e eeuw teruggekeerd in een aangepast jasje. Het manipu leren met de visuele ervaring van de kijker, waarbij de ob jectieve, tastbare werkelijk heid wordt gescheiden van de indrukken van de subjectieve kijker, is daarbij aan de orde. Maar voor Kemps is het méér dan spel; is er ook sprake van commentaar op de samenle ving. Die zal voor de meeste kijkers nogal cryptisch blij ven. De titels van de werken verwijzen soms. Gaat dat zien H.E. 22e Zomertentoons telling met Nederlandse plastiek. Burgerweesthuis, Poststraat 45, Zierikzee. Open: maan dag-zaterdag 10-17 uur. Tot 14 augustus. 'Critici zeggen dat ik een winkel van Sinkel heb'. Ad Braat is me voor, want hij ci teert die critici terecht. Maar wat hij met zijn vrouw Tessa al ruim twintig zomers bin nen en buiten toont in deze romantische omgeving heeft ook iets aanstekelijks. Stel je voor: een grote hoeveelheid kleine en middelgrote bron zen en stenen plastieken van nogal uiteenlopende kwaliteit (van heel goed tot matig en slecht). Dertig beeldhouwers verlenen hun medewerking. t Kemps: 'Not even light can escape'. Daarnaast nogal wat schilde rijen van een middelmatige kwaliteit en verder veel klein-antiek met veel aange name verrassingen. Het is een bewust keuze van Braat, want hij denkt op deze manier een brugfunctie te vervullen naar musea en de grote kunsthandel toe. En dat zou best eens waar kun nen zijn. Genoemd mag ove rigens ook best het kerami sche goed vna Tessa Braat. Ad laat er onder meer zijn voorontwerp zien van de le vensgrote bronzen winke lende vrouw voor het hoofd kantoor van Albert Heijn. Wie de tuin en gangen met beelden kent uit de vorige zo mers ziet dat Braat min of meer een vaste groep deelne mers om zich verzameld heeft, met af en toe een ver rassend nieuw gezicht. Mij viel nu het werk vna Theo Germann op; met bijvoor beeld enkele fraaie vrouwe lijke torsen. Een pony van niemand minder dan Arie Teeuwisse staat temidden van poezen en honden als een soort vrije-tijdsprodukten. Mooie beeldjes van Tjikkie Krueger, Hans Blank of An ton Beysens of Flory Italianer houden het uit temidden van de 308 beelden en 367 schilde rijen en antieknummers. Het Burgerweeshuis Zierikzee met zijn Regentenkamer met goudleer en Romantische tuin is een aan te bevelen doel voor zomerse tochtjes. H.E. ANTWERPEN: In De Fa briek aan de Waalse Kaai 7 is tot 25 juli een doorlopende manifestatie en confrontatie met kunst te beleven. Meer dan 200 artistieke creaties wachten tussen 10 en 22 uur de bezoekers op. Drie reuze verdiepingen met beeldende kunst en twee podia voor op tredens. Vijf studenten van de koninklijke academie hebben dit oude magazijn voor peul vruchten, 4000 vierkante me ter groot, gemaakt tot uistal- kast voor hedendaagse kunst. De ruimten zijn daarvoor op- gekuist om straks afgebroken te worden voor sociale wo ningbouw. De meest uiteenlo pende disciplines uit de kunstwereld maken er nu een artistiek circus van. BREDA: 'Looking through the miror' is de titel van een tentoonstelling met werk van Pilar Britt Houtkamp in het zogeheten International Art Foundation aan een gewone Veemarkstraat 53. Britt heeft naam gemaakt met haar on gecompliceerd uitschilderen van directe emoties. FRANEKER: In 't Coop- manshüs heeft de Bredase stichting Modern Maecenaat zijn befaamde collectie 'Uit het erotisch plakboek van Gerrit van 't Net' opgehangen. Tot 7 augustus op dinsdag tot en met zaterdag van 10-12 en 13-17 uur en op zondag van 13-17 uur. Deze collectie was eerder te zien in Tilburg en Amsterdam en werd nooit eerder getoond. Van 't Net is voortgekomen uit de kring van de Utrechtse surrealisten. SLAGHAREN: Ja, in het Ponypark is een heuse kunst tentoonstelling. En, zo is ge bleken in de voorbije jaren, niet de eerste de beste. Tradi tiegetrouw wordt deze geor ganiseerd door de kunstaca demies van Arnhem, Ensche de, Groningen en Kampen. Dit jaar hebben zij verster king gekregen van een viertal Duitse academies; die van Berlijn, Bremen, Düsseldorf en Hannover. Tot 11 septem ber dagelijks van 10-17.30 uur. OOSTENDE: In deze bad plaats zijn dezer dagen vier zomerexposities geopend. 'Kunst Beeld Nu '88' heet de expositie met hedendaagse beeldhouwkunst aan Zee, ge organiseerd door de Oos- tendse Persclub in het Ko ningspark, Venetiaanse gaan derijen, Zeedijk en Casino Oostende. Tot 25 juli dagelijks van 10-13, 15-19 en 20.30-22.30 uur.In het Casino is dè grote zomertentoonstelling met schilderijen, aquarellen, teke ningen en grafiek van nie mand minder dan Felicien Rops. Daarvoor is de grote erehal uitgeruimd, die tot 4 september te bezoeken is da gelijks tussen 10 en 13 en 15 en 19 uur. In datzelfde Casino (in de 'Gardens') exposeert tevens de Oostendse kunstfotograaf Willy Decleer tot 4 september alle dagen van 10 tot 13 en van 15 tot 19 uur. De Nederlandse kunstenaar Nico Vrielink heeft tenslotte nog tot 30 juli een tentoonstelling in de kunstgalerij van het Thermae Palace Hotel. TILBURG: De Bredase kun stenares Wies van Dordt ex poseert tot 11 augustus ab stracte textielobjecten en olie verfschilderijen in galerie Pjotr aan de Goirkestraat 78. EINDHOVEN: In het Ton Smitshuis aan de Jacob Re- viuslaan 25 is een nieuwe ex positie ingericht met cartoons van Ton Smits(1921-1981). De presentatie van honderd car toons in deze voormalige ate lier-woning van Smits is na vijf jaar geheel herzien. De stichting Ton Smits kan put ten uit een colectie van 10.000 cartoons. Te zien in de maan den juli en augustus telkens van donderdag tot en met za terdag van 2-5 uur. NEDERHEMERT-Noord: In galerie De Mijt aan de Maas dijk 12 presenteert Guus Hoogveld tot en met 24 juli ze ven kunstenaars waaronder Marijke Theunissen uit Roosendaal, Olga Mol-Lohle uit Breda en Ank de Groot uit Den Bosch. Op vrijdag, zater dag en zondag van 12-18 uur. Schilderijen en gedichten van Henk van Dijk in Thema-F, St. Bavostraat 79, Rijsbergen. Open: maandag tot en met vrijdag van 9.30 uur tot 18.00 uur, zaterdag en zondag van 12 tot 18 uur, dinsdag gesloten, tot en met 31 juli. In de nog jonge galerie waar tevens een lijstenmakerij is ge vestigd is eigenaar Theo Steenhorst van plan zich vooral te richten op kunstenaars uit de streek, waarbij hij het niet be langrijk vindt of ze nu wel of geen professionele opleiding heb ben gehad. Het is geen galerie waar een museale sfeer heerst. Integendeel, zelfs de werkruimte en de keuken zijn als exposi tieruimte ingericht. Hoogst ongebruikelijk maar Henk van Dijk vroeg erom. Hij maakte voor zijn keukenschilderij een speciaal oubollig sfeertje met een kastje waarop wat oude keu kenspullen, waarboven het afwasverhaal hangt. Het hele pandje hangt werkelijk van onder tot boven stampvol met de opgewekte en poëtische schilderijen van Van Dijk. Het aardige is nu dat dat in dit geval niet stoort. De inhoude lijk ongecompliceerde schilderijen verdragen elkaar en de hui selijke omgeving waarin ze worden getoond uitstekend. Van Dijk, die in Achtmaal woont, en daar volgens eigen woorden in zijn gedichten erg blij mee is, geniet voornamelijk bekendheid als portrettist. Van een portret van vier kinderen maakte hij een serie foto's gedurende het wordingsproces waaruit blijkt dat de compositie hem geen zorgen baart maar dat het gezoek naar kleurverdeling en -schakering, die voor de juiste sfeer moeten zorgen, schier eindeloos is. Zo eenvoudig en herkenbaar als hij is in zijn keuze van on derwerpen: keuken, naakt, de weg naar Achtmaal, zo complex is zijn techniek. Hij gebruikt in één doek uitgesproken teken achtige structuren naast abstracte schilderkunstige kleurvlak ken en laat alsof het nog niet genoeg is, daarin een figuratief element domineren, dat uit beide werkwijzen is opgebouwd. Dit element is vaak een mensfiguur. Een schilderij in een schil derij komt herhaaldelijk voor. En het kan allemaal, want Van Dijk weet op een uitgebalanceerde manier, die niets nadrukke lijks artificieels heeft maar volkomen natuurlijk aandoet een sfeer van levensvreugde en gemoedelijkheid creëren, die een weldadige uitstraling heeft. Ook zijn gedichten vol zelfspot ge tuigen hiervan. Gaat dat beleven. l.r.

de Stem | 1988 | | pagina 17