:genheid Eén eigenaar is over de streep lUDERS IN NIEUW-NAMEN STAAN VOOR MOEILIJKE KEUZE Au jML i 'Vriendschap uitbouwen' Uiteenlopende straffen voor winkeldiefstallen WÊÈ -GALL IN MEXICO DUIVENSPORT EXAMENS 'a Stephenson ER. Sluit een in krijgt u gestuurd. IT TE LAAT IS. )E STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 7 JUL11988 IN KWESTIE ROND PERSLEIDING TERHOLE-KUITAART 't VOSKE mrnmm w> BISDOM BREDA OVER RELATIE MET TEHUANTEPEC: DE STEM-LEZERS HELPEN Aerts weer in de markt bij veiling van sportshirts GIRO 1111222 PLAATSELIJK NIEUWS Clinge St.-Jansteen Walsoorden FOTO GOETHALS werking Doodleuk A12 T22 pan onze verslaggever. Jm te zoenen I ticulieren likje, jubileum, receptie, lerloving, overwinning, paham, openbare dank, mag best eens in de lagina familieberichten, In duur hoeft het niet te l kosten een tientje), olom 2,00. Eén grote È5. Voor het plaatsen van met een formaat van 35 ïwij 14,05 toeslag, bp aanvraag. Bij niet- lordt 4,00 adm.kosten rden niet geretourneerd. I geef uw tekst 2 dagen f één van onze kantoren, en stuurt u eveneens 2 ng naar Postbus 3229, Jriftelijke opgaven worden Ipteerd indien naam en n, ook indien uw betaling ehouden ons het recht Ir opgaaf van redenen te ligeren. lachten bereiken over de poudt de uitgever zich het am van de opdrachtgever ld te geven. ^ingsnieuws kolom op donderdag. IROUWD /laas en Gert- fekamp, 1 juli jlauvestraat 3, In. ILOOSTERZANDE - Een £Tn de twee grondeigenaren ie weigerden de rioolpers- &jdins van Terhole naar luitaart over hun land te %en lopen is van gedachten Vranderd. Dat is gebeurd na een gesprek tussen eige naar L. Huisman, diens Ejakwaarnemer a. Roctus Jn burgemeester A. Kessen vanHontenisse. ijdens dat gesprek wezen zo- bel de burgemeester als Roctus erop dat door de weigering in feite het dorp Terhole de dupe wordt. Immers, als er een pers leiding kan worden aangelegd zou de riolering niet meer op het oppervlaktewater hoeven te lozen. Daarmee zou meteen ook een eind komen aan de stankoverlast, waarmee de in woners herhaaldelijk worden geconfronteerd. Eigenaar Huisman bleek voor deze argumenten begrip te kunnen opbrengen. Hij be sloot uiteindelijk dan ook het belang van de gemeenschap te laten voorgaan en zijn conflict met het waterschap te verge ten. Roctus is overigens flink ge pikeerd door de uitspraken tij dens de waterschapsvergade ring dat hij degene zou zijn die dwars zou liggen. „Ik ben door mijn opdrachtgever gevraagd de onderhandelingen over deze kwestie te voeren. In die positie is het dus logisch dat ik er voor hem het beste probeer uit te halen. De uitspraken komen voor mij des te pijnlijker aan, omdat ik me juist erg heb inge zet om een akkoord te berei ken". Volgens Roctus is de hele kwestie te wijten aan de bena dering van het waterschap. „Die heeft ons een voldongen feit voorgelegd. Als er fatsoen lijk onderhandeld was, had al die heisa er nooit moeten ko men. Er speelde geen enkel be lang mee. Het ging om de ma nier waarop het allemaal ver lopen is". Nu er één eigenaar over de streep is gaat burgemeester Kessen proberen ook de andere op andere gedachten te bren gen. Deze week zal er nog een gesprek plaatsvinden. Als daarbij geen succes wordt ge boekt is het waterschap nog geen stap verder. Dan zal een onteigeningsprocedure moeten worden doorgevoerd en de af wikkeling daarvan kan ge ruime tijd in beslag nemen. eer ronselen van iJIEUW-NAMEN'- De rk Meisjesschool in het Belgische Kieldrecht is de afgelopen weken in het rensdorp Nieuw-Namen actief geweest om er Nederlandse peuters te recruteren. Onderwijzend personeel van de school is bij ouders met nderen van rond de tweeënhalf jaar op bezoek geweest te vragen hun kroost volgend schooljaar in Kiel- irecht naar school te doen. peuters xxz' Bij deze huisbezoeken werden meteen ook adressen gevraagd van gezinnen in Nieuw-Namen ffie eveneens kinderen in deze ijd hebben. Het ronselen Nederlandse peuters heeft jles te maken met de werkge- jenheid op de school. Het ntal onderwij sbanen dat op- ild kan worden hangt af het aantal kinderen dat de hooi telt. In Kieldrecht zijn lie basisscholen gevestigd en die proberen ieder uiteraard ai zoveel mogelijk kinderen in jet klaslokalen te krij gen. f België mogen peuters vanaf eënhalf jaar gratis naar hooi. De wervingsactiviteiten Hen heel wat Nederlandse ders voor een moeilijke keu- [Zij hebben in het eigen dorp mogelijkheid om hun kinde- ren naar de peuterspeelzaal te I jlengen. „Dat kost voor drie Slve dagen een tientje", zegt een van de benaderde ouders, ijl het in Kieldrecht niets 1st en ze er een hele week te- ht kunnen. Het is inderdaad moeilijke beslissing". 9e werving van Nederlandse deren door Belgische scho- j heeft twee jaar geleden de (ADVERTENTIES) Restaurant Hulst Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-13444 Het adres voor uw familie- diners, koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, gemoederen flink verhit. De Hulster wethouder W. Kayser drong toen bij de onderwijsin spectie aan op maatregelen te gen de ronselpraktijken in de grensstreek. Met name ging het toen om de rijksbasisschool in De Klinge, die pogingen deed kinderen uit het grensdorp Ciinge naar België te halen. Dat leidde in onderwijskringen tot hevig verzet. Niet alleen zouden de wervingsacties het voortbestaan van de peuter speelzalen in gevaar brengen, maar ook de toekomst van de basisscholen in de grensstreek. Immers, de mogelijkheid be staat dat de kinderen vervol gens op een Belgische basis school blijven hangen. Daar door komen de scholen in de kleine kernen, die het toch al moeilijk hebben, in de proble men. Het Belgisch ministerie van onderwijs kwam na een onder zoek met de verklaring dat er van leerlingenroof in de grens streek geen sprake was. Slechts één school, die in De Klinge, zou duidelijk mikken op een Nederlands publiek. Men kon overigens moeilijk anders be weren, omdat wethouder Kay ser daarvan de bewijzen op zak had. Kayser reageert met verba zing, nu blijkt dat het ronselen opnieuw de kop opsteekt. „Ik dacht dat het afgelopen was. Als dat nu weer begint is het een kwalijke zaak". Hij is van plan bij zijn collega in de grensgemeente Beveren te in formeren of men daar van de ontwikkelingen op de hoogte is. Bij de bewuste school in Kieldrecht was vanwege de va kantie niemand voor commen taar bereikbaar. i - -y^' y, YÏ'jV. 'Ss/Wfflk I CLVERÏS j va» 18.95 Ivoor adressen?. SR oiass-mss Bisschop Ernst en bisschop Arturo DE PRILLE vriendschap tussen het Bisdom Breda en het Bisdom Tehuante- pec in Zuid-Mexico is een relatie waar grondig over is nagedacht. Geen van beide partijen wilde een verhouding zoals al zo lang heeft bestaan - die van de rijke westerling met zijn arme derde-we- reld-neefje. Zo'n huwelijk tussen rijk en arm heeft namelijk maar al te vaak geleid tot éénrichtingsverkeer, met alle vooroordelen en rela tiestoornissen vandien. Het was ook geen echte vriendschap; de rijke geeft, de arme ontvangt. Het materiële aspect be paalde de hele sfeer. Door Cees Maas WAT HET Bisdom Breda nu wil bereiken in de vriend schapsband met het Bisdom Tehuantepec is een 'verbond der gelijken'. Een verbond waar beide Bisdommen van zouden kunnen profiteren, maar waarbij niet het geld, maar de overdracht van geestelijke en culturele ken nis en geloofsbeleving voorop staat. 'Zij hebben ons even veel te bieden als wij hen', re deneert de Diocesane Missie raad Breda. Vanuit die ge dachte is Tehuantepec bena derd en is de vriendschaps pij p aangestoken. En daarbij gaat het werke lijk niet om overdracht van geld en goed. Het Bisdom Breda verwerpt dit als een 'neo-koloniale' opvatting en wil zich geestelijk laven aan zijn Mexicaanse vriend. Vroeger exporteerde de Wes terse kerk het geloof alleen maar, wat nu belangrijk is, is dat de missie in twee richtin gen gaat werken. Tehuante pec, als idee overigens aange dragen door voorzitter Frans van der Hoff van de Bredase missieraad die zeven jaar in het gebied heeft gewerkt, is daarvoor een ideale partner. Want het Bisdom Breda denkt veel te kunnen Ieren van de Indianen van Tehuan tepec. De Indiaanse cultuur en geloofsbeleving is uniek staat op punten totaal haaks op sommige Westerse denk beelden. Een voorbeeld van een Indiaanse overtuiging waar het Bisdom Breda grote interesse voor heeft en wat bovendien akelig actueel is, is de eigen kijk van de Indianen op de schepping, op de aarde en op het beheer van die aar de. Voor een Indiaan is het niet denkbaar, niet voorstelbaar, dat de aarde kan dienen als vuilnisvat, als dumpplaats voor allerlei giftig afval. 'Moeder Aarde' is zo heilig dat dit gewoon niet bestaat in de Indiaanse beleving. Gezien de huidige afvalproblemen in de rijke wereld, is het Bisdom Breda van mening dat zo'n visie, verbonden aan een reli gieuze theorie, van grote waarde kan zijn voor de wes terse katholieke kerk. Het is maar één voorbeeld van hoe een simpele Indiaan de ont wikkelde Westerling iets kan leren. Nu de hongersnood heeft toe geslagen in het Bisdom Te huantepec, blijft het 'geeste lijk verbond der gelijken' vol ledig overeind. Het is niet het Bisdom Breda dat actie moet voeren voor de hongerende Indianen, daar is al lang gele den een besluit over genomen. Er zijn in Nederland profes sionele kanalen voor nood hulpverlening, zoals de ka tholieke Stichting Mensen in Nood, aangewezen voor juist deze acties. Daarom snelt de stichting nu ook te hulp, en daardoor blijft de relatie tus sen de beide bisdommen zui ver geestelijk en cultureel, zoals de bedoeling was. Het Bisdom Breda onder steunt uiteraard wel ten volle de actie van De Stem en Men sen in Nood; de voorzitter van de Bredase missieraad Van der Hoff heeft zelfs de aanzet voor de actie gegeven. Bis schop Ernst is van mening En de thermometer blijft maar stijgen. Goed zo, want er is nog veel meer geld no dig. Maar hij stijgt. Giste ren kwam er 30.000 gulden bij, wat de stand op 165.000 gulden brengt. Teruggere kend naar de mensen waar het om gaat, betekent dit bedrag dat de Stemlezers al 5500 Indianen voedsel heb ben bezorgd om te overle ven tot de oogst in septem ber. Ter vergelijking: dat is de totale bevolking van de gemeente Dinteloord gered van de hongerdood. DE familie Aerts uit Burgh-Haamstede die vorige week voor 7000 gulden het shirt van Hans van Breukelen heeft ge kocht, zit weer in de markt nu de Bredanaar J. Oomen drie andere beroemde shirts telefonisch veilt. Gisteren deed Aerts het hoogste bod op elk van de drie shirts: 175 gulden voor het NAC-shirt en 150 gulden voor elk van de twee shirts van Adrie van der Poel. De veiling wordt vandaag afgesloten. Het telefoonnummer: 076 - 651254. Ander actienieuws: een initiatief van mevrouw Versteeg uit Breda. Zij heeft vergunning aangevraagd om te gaan collecteren voor Mexico. TNV MENSEN IN NOOD DEN BOSCH O V V MEXICO dat de vriendschapsband niet alleen een relatie tussen hem en Bisschop Arturo van Te huantepec moet zijn, maar vooral een vriendschap tus sen de vele parochies in Ne derland en Mexico. Veel pa rochies hebben dat begrepen. Zij erkennen het 'verbond der gelijken', maar steunen daar naast de stichting Mensen in Nood met geld. Ze zien dat als ware vriendschap. Als extra argument wordt aangevoerd dat op dit moment gewoon voedsel nodig is om een deel van de Indiaanse cultuur en religie, die voor het Bisdom Breda zo belangrijk is, te red den van de ondergang. Som mige parochies voelen dat haarfijn aan. Zoals de Barba- raparochie in Breskens waar van gisteren een gift binnen kwam van 515 gulden collec tegeld... HENGELEN - Op het viswa ter De Zestigvoet werd een hengelwedstriid gehouden tussen leden van de De Clingse Hengelaars en leden van Geduld Overwint Alles uit Axel. In totaal namen 55 personen (29 van Clinge en 26 van Axel) deel. De Clingse Hengelaars heeft deze wed strijd gewonnen met een ge middelde van 1332 gram vis per persoon, terwijl de leden van GOA een gemiddelde haalden van 730 gram. Indivi duele uitslag: 1. W. Weemaes, St.-Jansteen 2000 gram; 2. L. IJzewijn, Clinge 1420; 3. R. Stevens, De Klinge 1330. KAARTING - Door de Ka tholieke Bond voor Ouderen werd in gemeenschapshuis Malpertuus een kaarting ge houden waaraan 44 personen deelnamen, Uitslag: 1. L. de Waal, 2. A. van Hoye, beiden Clinge; 3. mevrouw Mens, Hulst. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging STEEN halen zaterdag 9 juli vanaf 08.00 uur weer oud papier op. Wegens vakanties wordt in de maand augustus geen oud papier opgehaald. KAARTING - In zaal Rue du Nord werd een kaarting ge houden waaraan 37 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. mevrouw Elegeert, Westdor- pe; 2. J. Baart, Kloosterzande; 3. G. Schepper, Axel. Jokeren: 1. mevrouw Rombout, Koe wacht; 2. mevrouw De Waal, Ossenisse; 3. mevrouw Esse- ling, Terneuzen. TERNEUZEN - In het inkorfcen- trum Sas van Gent vlogen vanuit Orleans 719 duiven, hoogste snel heid 1565,47 meter per minuut. 1. Koch-Riemens, Terneuzen; 2 en 8. A. Rammeloo, Philippine; 3. A. de Krijger, Westdorpe; 4. A. Schuren en zoon, Boschkapelle; 5. A. de Caluwé, Sluiskil; 6. R. de Caluwé, Sas van Gent; 7. M. Ris- seeuw, Terneuzen; 9. J. de Mul en zoon, Philippine; 10. M. de Roo, Terneuzen. Groot-Terneuzen, 375 duiven, 1580,42 mpm: 1. De Bruijne-Ze- gers, EMM; 2,7 en 10. Koch-Rie mens, De Eendracht; 3. A. de Ca luwé, Sluiskil; 4,6 en 9. M. Ris- seeuw, De Eendracht; 5. M. de Roo, De Eendracht; 8. gebrpeders Scheele, EMM. Herleving Kloosterzande, 108 duiven, 1554,57 mpm: 1. E. de Ke ver, 2 en 10. L. de Waal en zoon, 3. F. van Kruyssen, 4. Reyns-De Kort, 5. F. Roctus, 6. S. Neeteson, 7. R. Mahu, 8. W. Voet en zoon, 9. M. Bisschop. Nieuw Leven Koewacht, 98 dui ven, 1534,16 mpm: 1. P. Mathijs, 2 en 10. Jac. Elegeert, 3. W. Ele geert, 4. N. van Hove, 5. W. van de Bilt, 6,8 en 9. Jos Elegeert, 7. R. Kegels. De Reisduif Graauw in samen spel met De Postduif Lamswaar- de, 123 oude duiven, 1520,43 mpm: 1 en 6. L. van Vliemberghen, 2 en 10. A. Bisschop, 3 en 8. Jac. van Grol en zoon, 4. E. Boshuizen, 5. R. de Baer, 7. R. Harms, 9. G. Vioen. Eendracht Maakt Macht Terneu zen, 101 duiven, 1580,4 mpm: 1,5 en 8. De Bruijne-Zegers, 2 en 4. gebroeders Scheele, 3. P. Leunis, 6. G. Neels en zoon, 7 en 10. P. Ze- gers, 9. P. de Vos. De Snelle Duif Clinge, 60 duiven, 1538,8 mpm: 1. J. Willaert, 2 en 5. R. van Gaever, 3. Jos de Burger, 4. E. van Heese. VZV Hoofdplaat, 90 duiven, 1559,65 mpm: 1. Ch. en H. de Poorter, 2,3,4 en 5. H. Calon, 6 en 10. A. de Poorter en zoon, 7. com binatie Den Hamer, 8. R. Pielaet, 9. A. Martens. Steeds Sneller IJzendijke, 108 duiven, 1552 mpm: 1. R. Thomaes, 2,6 en 9. combinatie De Smet, 3. E. de Jaeger, 4 en 10. C. de Putter en zoon, 5. A.P. du Puy, 7. J. Boer man, 8. G. de Boevere. De Postduif Heikant, 127 duiven, 1562 mpm: 1. J. Gijsel, 2,6,9 en 10. Ed Verschuren, 3 en 5. Ch. de Beule en zoon, 4. gebroeders Van Houten, 7. W. Kuijpers, 8. F. van Hoye. De Reisduif Phililppine met 138 duiven, 1563,77mpm: 1 en 2 A. Rammeloo, 3, 5 en 9 J. de Mul en zoon, 4, 6 en 8. H. van de Hemel, 10. combinatie Wiskerke. Eendracht Maakt Macht Terneu zen, vanuit Cambrai, 270 duiven, 1245,93 mpm: 1. gebroeders Scheele, 2,4,5, en 9. G. Neels en zoon, 3. P. Zegers, 6 en 7. P. de Vos, 8 en 10. De Bruijne-Zegers. TERNEUZEN - Uitslagen wed vluchten vanuit Bapaume. Herleving Kloosterzande, 591 jonge duiven: 1 en 4. T. Pauwels, 2. H. van Dijk, 3 en 6. R. Mahu, 5. Van Hulst-Pauwels, 7. J. Voet, 8. W. Voet en zoon, 9. D. van de Borgt, 10. R. Ruben. De Postduif Heikant, 327 jonge duiven, 1656 mpm: 1 en 9. Ch. de Bruijn, 2. L. Herwegh, 3. gebroe ders Van Houten, 4. L. Seghers, 5. H. van de Branden, 6. F. Piessens, 7. C. Weemaes, 8. J. Gijsel, 10. G. van Hoye. De Reisduif Graauw in samen spel met De Postduif Lamswaar- de, 245 jonge duiven. 1576,59 mpm: 1,8 én 9. R. Harms, 2. H. van Poorten, 3. R. Heijens, 4. Th. Weemaes, 5. P. de Caluwé, 6 en 7. G. Vioen, 10. L. D'Hondt. Nieuw Leven Koewacht, 276 jonge duiven, 1688,59 mpm: 1. A. de Douw, 2,3 en 8. Jos Elegeert, 4 en 6. Jac. Elegeert, 5. B. Rombout, 7. R. Saman, 9 en 10. R. van Hijf- te. De Snelle Duif Clinge, 88 jonge duiven, 1629,1 mpm: 1 en 2. W. de Kind, 3. G. de Letter, 4 en 5. S. Bolssens. Met 15 jaarlingen, 1591,1 mpm: 1. S. Bolssens, 2. B. van de Branden, 3. Ch. Willaert. Vanuit Quievrain met 151 jonge duiven, 1618,4 mpm: 1. R. Ferket, 2. R. van Gaever, 3. E. Verstrae- ten, 4. W. de Kind, 5. B. van de Branden. Verwachting Axel, 481 jonge dui ven, 1729 mpm: 1 en 2. P. de Bak ker, 3 en 4. M. Witte, 5 en 10. Vis- ser-Lensen, 6. A. de Gronckel, 8. M. Klaassen, 7 en 9. J. Giele. Eerlijk Vreest Niemand Stoppel dijk, 158 jonge duiven, 1624,3 mpm: 1. R. Duerinck, 2 en 9. B. Burm, 3. L. van Leeuwen, 4,6,7 en 10. Th. Pauwels, 5. mevrouw Strooband, 8. J. Boeijkens. De Reisduif Sluiskil, 385 jonge duiven, 1744,2 mpm: 1,5 en 9. A. de Caluwé, 2 en 4. J. Dane, 3. J. van der Steen, 6. L. Klaassen, 7 en 10. combinatie Du Puy-Biezen, 8. combinatie Klerck-Dhaene. Met 73 oude duiven, 1773,93 mpm: 1,4 en 5. combinatie Feber-Bracke, 2. A. Bouchaut en zoon, 3. P. Claes. Samenspel Hulst/St.-Jansteen, 502 jonge duiven, 1634,89 mpm: 1,4 en 7. Ed Strobbe, 2. Th. Casteels, beiden Hulst; 3. G. van Overloop, St.-Jansteen; 5. J. Prenen, 6. J. de Witte, beiden Hulst; 8. A. Heme- laar, St.-Jansteen; 9 en 10. J. Everaard. Met 27 oude duiven, 1635,48 mpm: 1. H. Everaard, 2. W. Wigman, 3. H. Berkelmans, allen Hulst. De Reisduif Philippine, 511 jonge duiven, 1738,05 mpm: 1. H. de Klerck, 2. Th. Rammeloo, 3. L. Bosma, 4. J. Bakker, 5. J. Korne- lis, 6 en 7. O. Haers, 8. H. van de Hemel, 10. J. de Mul en zoon. Met 66 oude duiven, 1841,36 mpm: 1. H. van de Hemel, 2. Roegist-Vis- ser, 3. A. Rammeloo, 4. J. Harms, 5. A. van de Bossche. De Eendracht Terneuzen, 636 jonge duiven, 1836,13 mpm: 1 en 8. J. Geelhoedt, 2. J.P. Harte, 3 en 7. A. Nieuwelink, 4. F. van Hecke, 5. Koch-Riemens, 6. Jos Koch, 9. C. Dees, 10. P. den Hamer. Met 66 oude duiven, 1842,81 mpm: 1 en 2. M. de Roo, 3. A. Nieuwelink, 4. R. de Schoolmeester, 5. C. Oppeneer. Volharding Wetdorpe, 202 jonge duiven, 1684,77 mpm: 1. C. van Acker, en 3. W. de Fouw en zoon, 4,5,7 en 10. Alb. Rombout, 6. René van Kwikkelberghe, 8. A. van Paemel, 9. Ed de Smet. Met 51 jaarlingen, 1793,28 mpm: 1 en 4. René van Kwikkelberghe, 2,3 en 5. P. Backe. Met 62 oude duiven, 1849,26 mpm: 1. A. de Krijger, 2 en 5. P. Baecke, 3. René van Kwik kelberghe, 4. R. Spuesens. De Vrede Sas van Gent, 458 jonge duiven, 1800,24 mpm: 1. R. van de Berghe, 2,7 en 8. P. Koers, 3 en 10. Th. van Zeele, 4. R. Cappaert, 5. H. Marquinie, 6. P. Goethals, 9. Th. Kox. Met 66 oude duiven, 1781 mpm: 1 en 5. B. van de Berghe, 2 en 3. P. Koers, 4. J. van Oppen. Met Moed Vooruit Boschkapelle, 321 jonge duiven, 1 en 5. Th. Lam bert, 2. F. Dobbelaar, 3 en 4. J. Cappendijk, 6 en 7. Th. van Dam me, 8. A. van Poorten, 9. A. Wou ters, 10. P. Pieters. Met 43 oude duiven: 1 en 4. A. Wouters, 2 en 5. J. de Klerk, 3. A. Pardon. AXEL - Mode Academie Ida de Leeuw van Rees, diploma costu- mière: Belinda Grinsven, Kloos terzande, Manuela de Jong, Phi lippine. TERNEUZEN - De Schans, scho lengemeenschap voor voortgezet speciaal onderwijs. LEAO: Jan van Acker, Kloosterzande; Reitse Ageman, Jacky Faas, Martin de Fouw, Rens Hamelink, Danny Hennekey, Jacqueline Koole en Henk Snoeys, Terneuzen; Chris- tiaan Doolaege, Westdorpe; Wer ner Inghels en Steven Schirris, Axel; Arno Tazelaar, Oostburg. SCHOONDIJKE - Rijks Middel bare Agrarische School. Bijen teelt voor gevorderden: A. Baecke en I. Baecke, Hoofdplaat; F. Cortvriendt, Westdorpe; P. Dieleman-van Hoeve, Hoek; F. Dieleman en G. Tas, Waterland kerkje; M. van Harn, Spui; N. van de Kerkhove, Koewacht; P. Roggeveen en G. van de Waa, Axel; J. Timmers, IJzendijke. (ADVERTENTIE) kopieert in kleur alsof 't gedrukt is! (van 50 tot 3000 stuks) Advertentie- en kaartontwerp, fotowerk. CtHirchillIaan 1150,4532 JK Terneuzen Tel. 01150-94487 (Kantooruren 09.00-12.00) 1 onze verslaggever Mrgse Politierechter. Er werden zeer uiteenlopende straf- het fen uitgedeeld. fbazing wekte de zaak tegen Ir- "it Vlissingen. Tweeën- p; laar en nog nooit eerder justitie in aanraking ge- fr.PP 27 september 1987 v» ^hter over de schreef. V&D in Middelburg stal in badkamerkleedje ter arde van zeventig gulden, juerechter Mr. Janzen-Van 'ten vroeg zich verwonderd r-daartoe gekomen was. t nodig had hij het, gelet op 1 inkomen, toch niet? b. beaamde dat. Hij was zelf I verbaasd geweest. Een te levisieprogramma had hem geïnspireerd. Daarin werd ge toond hoe er uit warenhuizen werd gestolen. „Dat ging zo ge makkelijk, dat wilde ik ook wel eens proberen", zei L. lachend. „Alles goed en wel", vond de politierechter, „maar het mag niet!" Ze had niet bepaald de indruk dat L.'s 'hart brak' van spijt en vonniste conform de eis van de officier van justitie: 180 gulden boete. In schril contrast stond de zaak tegen de 53-jarige K. van der H. uit Middelburg. Niet bepaald voor de eerste keer was ze op I december 1987 betrapt bij een diefstal. Bij Formido in Mid delburg had ze onder andere een toiletbril, afwasborstels en een nijptang meegenomen. De politierechter bracht in herin nering dat Van der H. voor het eerst in 1970 was veroordeeld. Een hele serie winkeldiefstal len was in de loop der j aren ge volgd. Persoonlijke omstandig heden en gezondheidsproble men hadden daartoe geleid. Van der H. leeft al tweeëntwin tig jaar van een minimumuit kering en kon de spullen niet betalen. Toen mr. Janzen-Van Oos ten vroeg waarom ze nooit hulp had gezocht, zei de vrouw dat ze altijd had geprobeerd haar problemen zelf op te lossen. Sinds kort wordt ze echter be geleid door een maatschappe lijk werker. Officier van justi tie mr. Oppe vond het weinig zin hebben om een boete op te leggen. Hij eiste een week ge vangenisstraf. In de hoop dat de situatie door het contact met het maatschappelijk werk ver betert, bepaalde de rechter de straf op een week voorwaarde lijk. De 54-jarige J. van de B. uit Vlissingen werd op 18 decem ber 1987 in zijn woonplaats op straat aangehouden. Hij had vier overhemden en acht truien onder zijn arm en 'zo te ruiken een flinke borrel op'. Zelf zei hij gisteren dat hij 'stomdron ken' was geweest en zich abso luut niet kon herinneren dat hij de kleding bij de Hema en Landgraaf had weggenomen. Zijn raadsman betoogde dat Van de B.'s bedoelingen niet crimineel waren. Door drank en vrouwen was hij 'uit het lood geslingerd'. Gelet op Van de B.'s persoonlijke omstandig heden ging de rechter niet mee met de eis van de officier-één week onvoorwaardelijk-maar gaf een boete van 500 gulden. In Gorinchem kregen de Hema en Landgraaf op 12 augustus 1987 bezoek van de 39-jarige S.M. uit Terneuzen. De vrouw stal er voor negentig gulden aan kinderkleding en twee joggingpakken ter waarde van 150 gulden. Aanne mend dat M. van een uitkering leeft, veroordeelde de politie rechter haar bij verstek tot een boete van 500 gulden. De offi cier had overigens 750 gulden geëist. De 32-jarige E.O. uit Middelburg kreeg, eveneens bij verstek, conform de eis een boete van 150 gulden. Hij had op 21 november 1987 een fles cognac gestolen bij Trefcenter in Middelburg. Het opgeven van een valse naam had hem niet geholpen. Dat gold ook voor de 28-jarige S.A. uit Vlissingen. Uit een kledingzaak in Middelburg nam hij op 20 augustus 1987 zonder te betalen een spijker jack en -blouse mee. Bovendien had hij in september 1987 in een gestolen auto gereden. De offi cier eiste 400 gulden boete en drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De politie rechter zag geen heil in een boete. Rekening houdend met een onlangs tegen A. uitgespro ken vonnis bepaalde ze de straf bij verstek op twee weken on voorwaardelijk. RB. (25) uit Vlissingen wandelde op 15 maart van dit jaar doodleuk Trefcenter uit met een trainingsgpak over zijn kleren, zonder te hebben betaald. De officier eiste 400 gulden boete. De rechter hield rekening met De B.'s inkomen en maakte er, alweer bij ver stek, 200 gulden van.

de Stem | 1988 | | pagina 15