WEEMOED OVER DEFINITIEF AFSCHEID VAN HET PONTJE Philippine: een monument waard 'ostburgse bouwvergunningen ter discussie Jaarlijkse dag van het fokvee CDA: belastingdienst moet behouden blijven Joegoslaven naar Sas FONSv. DORST b.v. 95 Politie vindt illegale vuurwapens Gezocht loop- en sloopI KLEINTJE AUTOBEDRIJF AUSTIN RO DONDERDAG 7 JULI 1988 EITS kastanjebruin of iruin. tenet 'ZEELAND MOET IN DE DIENSTVERLENING, DAT SCHEPT BANEN' Voorproefje ■OMMISSIELID: 'MEET DE GEMEENTE MET TWEE MATEN?' 25.000 BEZOEKERS VERWACHT Valse briefes van 5000 frank in omloop Politie houdt inbrekers aan fietsen/ bromfietsen Ito's v.a. '79. 01653-42$ 1076-227399 koop van Jto's. Tel. 01650-609461 0985. IONDA 500 XL, '79, he Road, 1750,- 1620-50623. AWASAKI LTD 45J .g.a.n., bj. '87, kl. zvm 31.01608-32109. 3ROMFIETS merk Hon( WTX i.z.g.st. met verd pi.rood, tel. 01626-3572.] Een nieuw pluspunt in i Reclame: |Het plaatsen van ■KLEINTJE vormt een [zenlijke bijdrage tot realiseren van uw TIENDUIZENDEN lezen ml SANYO Betamax vidi Vh jr. oud, i.z.g.st. lend te zien, vr.pr. 35t tel 076-419460. R Ettensebaarv-Breda Tel. 076-224031* APK-keuring atte merken DE STEM VANZEELAND tuinbeits Weg over Philipsdam geopend T.K. 16 kan. scan« Puma, digt. uitlez. 17:_ Tel. 01641-5960 na18ul ST.-PHILIPSLAND - Even zag het er gistermiddag naar uit, dat de ope ning van de provinciale weg over de Philipsdam in het water zou vallen. Niet vanwege de striemende regen en de .niet aflatende rukwinden, maar doordat de opgehaalde klep van de enige brug in de weg -een immense baskulebrug- het 'i vierkant vertikte om naar beneden te ko- men. Volgens functionarissen van Rij kswaterstaats f mogelijk nog het gevolg van de blikseminslag Maar net toen de gedeputeerde J. de Voogd I zich begon af te vragen of het allemaal nog wel zou lukken, kreeg hij een seintje dat hij naar de [Philipsdam kon komen omdat het euvel was verholpen. Velen in de streek namen overigens met ge mengde gevoelens bezit van deze vaste oeverver binding, die zoals burgemeester Vogel van Fli- pland tijdens een binnengebeuren opmerkte: „Overig Zeeland met St. Philipsland verbindt". De weemoed over het definitieve afscheid van het puffende pontje, dat 88 jaar de verbinding tussen Zijpe en Anna Jacoba Polder heeft onder houden en dat door de nieuwe verbinding over bodig is geworden, was zó groot dat er een scha duw viel over de feestelijk ingebruikneming van de weg. De streek nam er de hele avond voor om het pontje, een oud Moerdijk-pontje dat in de volks mond 'de omme en vromme' heette, en zijn be manning uit te luiden. Zelfs The Last Post prijkte op het program. Vóór hij de nieuwe dammenweg opende sprak De Voogd de massaal opgekomen genodigden toe. Hij vertelde dat de weg over de Oesterdam, de andere compartimenteringsdam achter in de Oosterschelde, nog dit jaar voor het verkeer opengesteld zal worden. Burgemeester Hekman van Bruinisse liet we ten, dat er pas dagrecreatie rond het Krammer- sluizencomplex toegestaan zal worden als het Grevelingenstrand vol zit. Hij was bezorgd voor toename van criminaliteit als gevolg van de ge weldige uitbreiding van het aantal recreanten. Directeur Koelemij van ZWN wenste de Bran- bantse Buurtspoorwegen en Autodienst (BBA) veel succes toe met haar nieuwe lijn 102, die Tho- len via de Philipsdam met Oude Tonge verbindt en onmiddellijk na de opening van de dammen weg in gebruik werd genomen. Later op de dag bood De voogd Josephine Herrij kers uit Bergen op Zoom, die de eerste BBA-bus die over de dam kwam bestuurde, bloemen aan. Na de toespraken begaf men zich, gejaagd door de wind, naar de inmiddels gerepareerde brug over de Krammersluizen, waar gedepu teerde de Voogd door het afschieten van lichtko- gels het sein gaf, dat de klep naar beneden kon. De voorheen zo weerbarstige klep voldeed daar aan onmiddellijk. Begeleid door een kakafonie van geluiden van kleurig vuurwerk zakte de klep diep door. De Voogd verrichtte deze middag nóg een offi ciële handeling: hij zette in het water van het Zoommeer tien kilo gekweekte ruisvorenfjes uit. Dit omdat het gebied wordt geteisterd door een ware muggenplaag. De Brabantse vissen deden zich onmiddellijk tegoed aan de Zeeuwse mug gen, voor wie geen redding meer mogelijk is. Via het ponlje, waar kapitein Jaap van Oeve- len en zijn crew nog eens hartelijk werden be dankt voor zoveel jaren trouwe dienst, reed men terug naar het restaurant aan de Grevelingen- dam, waar een toost werd uitgebracht op de nieuwe Zeeuwse vaste oeververbinding. Pieter Tazelaar en burgemeester J. van Rest verdiepen zich in de mosselwijn Van onze verslaggever PHILIPPINE - De slogan voor de Mosselfeesten van Philippine in 1988: Mos sels in Philippine, een mo nument waard. Het voor malige vissersdorp kreeg gisteren zijn monument. Ex-president van de Raad van Bestuur van Philips prof. Wisse Dekker kwam er speciaal voor naar Zeeuwsch-Vlaanderen om het lijvige monument, een ontwerp van de Terneu- zense kunstenaar J. van Driel, te onthullen. Hij deed dat gisteren kort voor een hevige bui boven het monument losbarstte sa men met de mosselkoningin van Philippine Nancy Corne- lis. In zijn noodgedwongen korte speech wees Wisse Dekker er op dat er voor Zee land in de dienstverlenende sector nog veel winst te boe ken is. „Zeeland moet in de dienstverlening. Dat zal ba nen scheppen", richtte Wisse Dekker zich tot zijn gehoor voordat een hevige regenbui hem vanachter de microfoon joeg. Philippine nam gisteren in besloten kring alvast een voorproefje op het mosselsei zoen dat vrijdag 8 juli offi cieel van start gaat. Dat ge beurde met een wijnproeve rij, waar verschillende geno digden de mossel wijn voor 1988 kozen, een Pinot d'Al sace Thomann, en een over vloedige maaltijd waar de eerste mosselen van het sei zoen op tafel kwamen. De wijnproeverij werd traditiegetrouw begeleid door wijnkenner Pieter Ta- zelaar die negentien wijnen uit de Alsace meenam waar uit het gezelschap de mossel wijn van het jaar kon kiezen. Philippine had gisteren, naast de onthulling van het monument, meer momenten om bij stil te staan. Voorzitter Frank Wis- kerke van de stichting Mos- selfeesten Philippine kreeg tussen het voor- en hoofdge recht uit handen van burge- mester J. van Rest van Sas van Gent de gouden mossel uitgereikt. De gouden mossel gaat elk jaar naar iemand die zich verdienstelijk heeft ge maakt om het produkt mos sel te promoten. Wiskerke heeft zich, samen met Her man Saay en C. Barbé, veel moeite getroost Philippine dat mosselmonument te ge ven. Burgemeester J. van Rest noemde het monument in haar speech een 'symbool voor de mosselstad nummer een'. „Mossels eet je nergens anders dan in Philippine. Ze De onthulling van het mosselmonument. 'Sym bool voor de mosselstad nummer een'. - FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER zijn ook nergens zo lekker als in Philippine", zo voegde Van Rest nog een aantal superla tieven toe aan de lovende woorden die de organisatie de hele dag werden toege speeld. Tijdens de presentatie van de mosselwijn van het jaar gaf Frank Wiskerke ook al een indruk van wat de bezoe kers aan de Mosselfeesten in augustus dit jaar kunnen verwachten. „De twaalfde mosselfeesten zijn grootser dan ooit", onthulde hij. Als toegevoegde waarde aan de feesten wordt dit jaar voor de eerste keer een mossel-esta fette op de rol gezet. Deze gaat tussen het gros van de verenigingen die Philippine rijk is. De mosselfeesten zijn dit jaar op zaterdag 27 en zondag 28 augustus. In besloten kring worden de eerste mossels geproefd. HOUT I *an onze correspondent STBURG - Het verlenen van puwvergunningen in de gemeente ptburg stond gisteren tijdens de '/"""ssievergadering openbare prken opnieuw ter discussie. pen was de verleende vergunning ,n Van der Plasse aan de Burgemees- (Uratemastraat voor uitbreiding. In F mstantie was met die uitbreiding Sf!rinenuzonder vergunning. Na con- Bn ng van werd alsnog toestem- |hg verleend nadat de vergunning T aangevraagd. Later werd deze P ("getrokken omdat bleek dat de ■Dreiding niet binnen de regels van de Fgnnnmg verliep. Nu is het wachten pen vervolgprocedure. narne H. van der Weegen (D en 1 C. van de Ree-Slabbekoorn (PvdA) hadden hun bedenkingen. Van der Weegen: „De zwarte Piet wordt steeds naar de raad toegespeeld. Het college verstrekt de vergunning en nu zit dat college in een moeilijke hoek en moet er gesjoemeld worden om de zaak te legaliseren". Ook Van der Ree uitte haar bedenkingen. „De gevolgde proce dure klopt niet. Er is pas aangevraagd nadat er illegaal begonnen was met bouwen. Naderhand werd de vergun ning wel ingetrokken omdat de afme tingen anders waren dan in het ont werp, maar deze werd opnieuw ver leend ondanks dat er niets veranderd was". Burgemeester J. Kruize gaf toe dat de procedure een scheef begin had gehad, maa dat nu met een gerust hart de ver volgprocedure - hoorzittingen onder meer-afgewacht mag worden om de zaak alsnog in het reine te trekken. Dit ook aangaande het brandstoffenstation van De Feyter in Schoondijke, waar Van de Ree vroeg of er met twee maten gemeten wordt. „De ene moet wel de juiste weg volgen terwijl in deze zaak de procedure schijnbaar niet nodig was". Aangezien deze zaak niet op de agenda stond maar tijdens de rond vraag aan de orde kwam wou Kruize hier niet direct op inhaken maar be loofde wel om meer duidelijkheid te kunnen verschaffen dit later ter berde te brengen. Inzake het rapport van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) om de onkruid- bestrijding met chemische middelen te rug te dringen was de commissie una niem van mening dat dit moet gebeu ren. Alleen de manier waarop bleef een vraagteken. Van der Weegen bracht verkoop van gemeentelijk groen van particulieren naar voren maar dat bleek geen afdoend middel. „Misschien spuiten particulieren nog meer dan wij als gemeente" stelde Kruize. „Het is de verplichting van ons allemaal om het gebruik van chemische bestrijdings middelen nog terug te dringen. Totale mechanische bestrijding is echter fi nancieel niet haalbaar. Laat ons de zaak kritisch blijven bekijken met ze allen evenwicht zoeken tussen de beide zaken. Het in de hand houden van het onkruid en de schadelijke stoffen voor ons milieu". J. Quist (CDA) was het daar mee eens, maar stelde: „Als je de zaak niet bijhoudt, heb je de kans dat het uit de hand loopt en veel zwaardere schade lijke middelen gebruikt moeten worden. Misschien is een andere aanplant wat minder verzorging eist een bijdrage in deze", suggereerde hij. OOSTBURG - De rijkspoli tie in West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft gisteren een aantal illegale vuurwa pens in beslag genomen. Bij drie inwoners werden vuurwapens en munitie aange troffen. Bij K. in Schoondijke een revolver en de nodige munitie. Bij B. in Waterland kerkje werden kogelgeweren in zijn woning gevonden. En ten slotte trof de politie bij R. in IJ- zendijke een flobertgeweer aan met daarbij de nodige munitie. Alle drie zijn mee naar het bureau in Oostburg genomen. Na verhoor en het opmaken van de procesces-verbaal zijn ze in vrijheid gesteld. Van onze verslaggever OOSTBURG - Oostburg is woensdag 20 juli het domein van veefokkers, standwerkers, markt lieden en andere belangstellenden. Op die dag wordt weer de traditionele veefokdag gehouden. De regelingscommissie, belast met de organisa tie van het evenement, verwacht dat de 51e edi tie van de manifestatie tussen de 25.000 en 30.000 bezoekers zal trekken. Volgens voorzitter J. Thomaes van de rege- lingscommissie is het evenement in de loop der jaren gegroeid tot de grootste publiektrekker in het zomerseizoen. „In het verleden hielden we de fokveedag in septem ber, maar in die maand hebben de meeste boeren in de regio het nogal druk. Vandaar dat we ook nu weer een datum geprikt hebben in juli, dan is het wat stiller. Daarbij komt nog dat in juli duizenden zomergas ten aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust bivakke ren. In september zijn die ook weer vertrokken," aldus Thomaes. De leden van de rege lingscommissie rekenen weer op een forse aan voer van dieren. „We re kenen op zo'n honderd dieren in elke categorie, fokvee, vetvee, handels vee en schapen. Ook dit jaar gaan we ervan uit dat de kwaliteit zeer hoog zal zijn. We durven, gezien het aanbod van de afgelopen jaren, gerust stellen dat de kwaliteit van de dieren op de vee- dag in Oostburg hoger dan wei gelijk is aan het aanbod op gerenom meerde markten, zoals Antwerpen, Zomergem of Den Bosch, Daar gaat het dan met name om vetvee. Wij doen daar nog eens schepje bovenop met de andere catego rieën," voert vice-voor- zitter I. Risseeuw aan. De fokveedag wordt ook dit jaar georgani seerd in nauwe samen werking met de plaatse lijke winkeliersvereni ging en de gemeente. De gemeente draagt 4750 gulden in de kosten van het evenement bij en ook het bedrijfsleven in de regio leverteen bijdrage. Naast het aangevoerde vee, dat gekeurd wordt door een jury is er op en om het Ledelplein waar de veedag gehouden wordt meer te doen dan alleen 'koetjes kijken'. Zo wordt er een markt ge houden-met twintig kramen meer dan vorig jaar-en zullen zestien standwerkers op die markt elkaar bekampen in het aanprijzen van hun waren. Deze wed strijd telt mee voor de landelijke standwerkers competitie. In het Ledeltheater worden de hele dag door films vertoond over het fokken en houden van vee en andere dieren. Verder wordt er nog een grote loterij gehouden. Dit jaar heeft de rege lingscommissie ook een prijs in het leven geroe pen voor het charmantste dier. Dit exemplaar wordt gekozen uit het aangevoerde aanbod door twee vrouwelijke juryleden. De traditionele veefok dag in Oostburg wordt woensdag 20 juli om 9.30 uur geopend door burge meester J. Kruize. Van onze correspondent OOSTBURG - De CDA-fractie in de Oostburgse raad wil de belastingdienst in Oostburg houden. Daarvoor heeft ze een brief aan het college gericht. om deze werkgelegenheid te behouden, valt bij het CDA niet in goede aarde. Voorts vragen de christen-democraten zich af of bij centralisatie een centrale dienst niet decentraal geplaatst kan worden. Als voorbeeld wordt de PTT in Groningen aangehaald. In de raadsvergadering van juli wil het CDA dan ook ant woord van het college of het de waarheid is dat ze niets in het werk zal stellen om de dienst in Oostburg te houden. En of er eventueel na de centralisatie nog een afdeling in Oostburg behouden kan blijven. „Het verdwijnen van deze dienst betekent verlies van ar beidsplaatsen, wat opnieuw een injectie zal zijn voor de ne gatieve spiraal ten aanzien van het aantal inwoners van deze regio. Dit betekent imniers minder leerlingen op de scho len, minder leden voor de sportverenigingen. Met andere woorden, minder schouders die de lasten dragen", aldus H. Lippens namens de CDA-frac- tie. Ook het bericht dat wethou der J. Thomaes de uitlating heeft gedaan dat het college geen stappen zal ondernemen Van onze verslagever SAS VAN GENT - Het programma van de veertiende Sasse folkloreweek heeft een wijziging ondergaan. In plaats van de Griekse volksdansgroep Likon Ellinidon Thessalonikis treedt de Joegoslavische groep Braco Kopiz uit Belgrado op. De Grieken moesten om finan ciële redenen afzeggen. Orga nisator Wim Tenhoor: „Alles was rond, de contracten waren opgestuurd, maar we konden het niet rondbreien. De groep op zich was geen probleem, maar in Griekenland moet de muziek worden ingehuurd. Dat werd te duur. Er werden be dragen gevraagd die we abso luut niet konden betalen." In de Joegoslaven meent de organisatie een goede vervan ging te hebben gevonden. „Met GENT - Sinds enige tijd zijn in België valse bankbiljetten van 5000 frank in omloop. Politiewoordvoerders om schrijven de kwaliteit van het biljet als 'middelma tig'. Alle tot nu toe aange troffen biljetten dragen hetzelfde nummer: 72101439157. groepen uit Joegoslavië hebben we altijd goede ervaringen ge had. Braco Kopiz treedt op het festival in Schoten (B) op. Ze waren bereid er een paar dagen aan vast te plakken en ook naar Sas van Gent te komen", aldus Tenhoor. De Sasse folkloreweek be gint op 16 juli. Er treden onder andere groepen uit Schotland, Oostenrijk, Nederland en Bel gië op. Van onze correspondent OOSTBURG - De groep West-Zeeuwsch-Vlaande ren van de rijkspolitie heeft twee mannen aangehouden die verdacht worden van een inbraak. Het zijn O. uit Terneuzen en G. uit Oost burg. Ze worden verdacht van een inbraak op 25 juni in het strandpaviljoen te Groede. Toen zijn sigaretten, drank en geld ontvreemd uit het pavil joen. Na het afleggen van een be kentenis is het tweetal op vrije voeten gesteld.

de Stem | 1988 | | pagina 13