3 mannen Herdenkingsmunt in Nieuwe Kerk Advocaten tegen gebruik richtmicrofoon I leTeiyd. Nederland werkt aan terugkeer-regeling Tamils eetbaar milieu VORSTINNEN HERDENKEN 300 JAAR OUDE BAND BINNENLAND JE STEMCOMMENTA AR hESTEM BINNENLAND WOENSDAG 6 JUL11988 lNBOD voor f-50 in maritieme uitvoering SCHIPHOL (ANP) - Fokker heeft de Griekse narine een aanbod gedaan voor de levering van fees tot tien Fokker-50-vliegtuigen in een mari tieme uitvoering, die de toestellen geschikt naakt voor het uitvoeren van patrouilletaken. /eede versie ran Houwelingen Overheid NIEUWSOVERZICHT Schoonmaakbedrijven scholen werklozen Eerste vrouwelijke rp-districtscommandant Akkoord over nieuwe cao bejaardenoorden Kleurstoffen-gebruik aan banden Opnieuw acties bij Shell-pompen Woensdrecht verwacht Sovjet-inspecteurs T28 iet Europarlement, waar-1 geïmporteerd hout", lagne richt zich ook op de Die moeten een ander 1 gaan volgen, vinden del isaties. Als voorbeeld wor- iam en Monnikendam ge- ize gemeenten gebruiken! ;ch hardhout meer in del .nebben afdoende alterna- J [dekt; kunststof en geïm- I Europees naaldhout, ke campagnes zijn al in fl *>pese landen aan de gang. [in Engeland is de drie jaar 1 igonnen actie een succes. 1 lelaren, architecten, aan-| gemeenten die uitsluitend j iet alternatieven of hout| /aarmerk 'ecologisch ver- gekapt' draagt, staan ver en gids, the Good Wood] jthandelaren die in de gids J n tevens herkenbaar aan| 4nerk op hun deur. Iderlandse actie richt zichl et kabinet. Dat moet een-l landpunt innemen als het T Parlement: alléén import [gische verantwoord gekapt kabinet heeft dan de taak ïpunt uit te dragen binnen id in Maleisië, campagnes I duties in Europa, een| U zorg binnen het Ameri- :ongres. De al jaren waar de milieu- en natuurorgani-1 :en eindelijk gehoor te vin-1 tot optimisme?. „In geenl ;eggen Verhagen en Van der leen internationaal beleid iesastreuze ontbossing stop- we weten allemaal uit erva-1 langzaam en moeizaam dat an de grond komt. Zelfs met tste milieuramp, de teloor- n de tropische regenwouden, ïze hoofden". ^an onze Haagse redactie )EN HAAG - Er is een te- agkeerregeling op vrijwil lige basis in de maak voor je circa elfhonderd in Ne derland woonachtige Ta- lils. K Vereniging Vluchtelingen kerk Nederland (WN) en taatssecretaris Korte-Van He- nel (Justitie) studeren momen- ^lop zo'n regeling. Belangrijkste punt van dis cussie daarbij is de hoogte van je vergoeding voor Tamils die naar Sri Lanka terug willen. bedoeling is dat Justitie het geld voor de reiskosten en een extra premie op tafel leggen, terwijl Nederlandse ontwikke lingsorganisaties de kosten van opvang in Sri Lanka voor hun rekening nemen. De ontwikkelingsorganisa ties worden ingeschakeld om ervoor te zorgen dat de terug gekeerde Tamils in Sri Lanka een eigen, economisch zelfstan dig bestaan kunnen opbouwen. „Onzekerheid over de toekomst in hun eigen land is een van de redenen waarom Tamils niet snel geneigd zijn naar Sri Lanka terug te keren. Door hen te helpen bij het opbouwen van een eigen bestaan, hopen we die onzekerheid weg te nemen", aldus een woordvoerder van WN. Over de hoogte van de bij drage van Justitie is nog geen duidelijkheid. Die bijdrage zal volgens WN hoger moeten lig gen dan de 300 D-Mark 'oprot premie' die de Westduitse mi nister van Binnenlandse Zaken Zimmermann aan de 27.000 in de Bondsrepubliek verblij vende Tamils in het vooruit zicht heeft gesteld. De WN- zegsman: „Iets meer dan drie honderd gulden lijkt ons aan de magere kant". De woordvoerder van Vluch telingenwerk legt er de nadruk op dat met de repatriëring van Tamils nu nog geen begin kan worden gemaakt. Rapporten van Amnesty International, waarin onder meer sprake is van gruweldaden van het In diase vredesleger tegenover Tamils, en van delegaties die recent Sri Lanka bezocht heb ben, wijzen uit dat de situatie voor Tamils nog steeds niet veilig is. „Vrijwillige terugkeer kan op zijn vroegst later dit jaar of begin volgend jaar plaatsvinden. Mogelijk dat de situatie zich dan heeft verbe terd", aldus de woordvoerder van de WN. In Nederland verblijven nog duizend tot elfhonderd Tamils. Zij zijn overgebleven van de groep van ruim drieduizend Tamils, die tussen 1983 en 1985 uit angst voor de terreur van de Singalese meerderheid op Sri Lanka hun land ontvluch ten. Van de nu nog in Nederland aanwezige Tamils hebben er enkele tientallen de status van erkend vluchteling gekregen, de overigen zijn in asiel- en uitzettingsprocedures verwik keld. Een groep van 75 Tamils wacht op voltrekking van een door de Raad van State be krachtigd besluit tot uitzetting. okker wil Griekse order docht Griekenland tot de bestelling van een dergelijke Omvang overgaan, dan is dit voor Fokker voldoende om en Fokker-50 in een dergelijke uitvoering op de markt brengen. Dit heeft een woordvoerder van Fokker be vestigd. aat omlaag en het normin- omen wordt bijgesteld. Over I |at laatste wordt nog nader nderhandeld. De andere ree maatregelen werden de fcecialisten meegedeeld. I Saarover vielen harde woor- llen aan beide zijden. Het be-1 [preken van de voorstellen lan de LSV werd overbodig. De specialisten waren des I luivels. Piasmans kondigde ipnieuw een juridisch ge recht aan. Dit keer met het I beneraal Akkoord als inzet, pat volgens de LSV-voorzitter riet „te goeder trouw" eenzij- lig kan worden opgezegd. Of öe LSV met die actie ver komt is de vraag. De Haagse rech ter oordeelde verleden week t een partij altijd eenzijdig in overeenkomst kan opzeg gen. De andere acties, zoals op- fot nu toe heeft Fokker een ci- riele versie van de Fokker-50 i produktie. De onderneming jeft steeds uitgedragen pas ian andere versies zoals mili- aire en verlengde uitvoeringen willen denken, wanneer laarnaar vraag in de markt :ou blijken te bestaan. De Fokker-woordvoerder ïkende dat behalve met de Griekse marine ook met andere rogelij ke klanten voor de Fok ker-50 Maritime wordt gespro ken. Hij wilde daarover geen adere mededelingen doen, be- ilve dat het om Europese en |>iet-Europese belangstellen- Ten gaat. [dien tot de produktie van de ■okker-50 Maritime wordt Ivergegaan, zal deze tweede jersie van dit nieuwe produkt [iet voor 1991 beschikbaar zijn. prijs van het toestel zal vol lens de woordvoerder 'behoor lik hoger' zijn dan die van de nieuw zondagsdiensten draai-11 andaardversie, die nu onge en, komen weer aan de orde als Dees de vergoeding gaat verlagen. Dat doet hij na de zomer, zodat iedereen eerst met vakantie kan. Maar hoe gespannen de sfeer is bleek maandag toen Piasmans her vatting van de acties in het vooruitzicht stelde en De Ko- ier tien miljoen dollar kost. prijs zal sterk afhangen van elektronische systemen en uitrusting die de klant aan lord wil hebben. Het Mariti- e-programma voor de Fok- ir-50 zal, aldus de woordvoer- ir, grotendeels kunnen wor- in gebaseerd op het pro- Onderzoeker Joop Beelenl sprak daartoe met mannen| over wat ze doen om hi vrouw of relatiegenote toch ril bed te krijgen als ze niet wil] Alle ondervraagden zegge® aanvankelijk dat ze geen ge-: weid uitoefenen om hun zin te krijgen. Bij doorvragen blijkt dat ze wel 'subtiele' druk uit oefenen. Ze houden aan, pres sen, zeuren of praten de vrouw schuldgevoelens aan. Uiteindelijk gaat een dee van de vrouwen alsnog over- vaak gewoon omdat ning prompt zei: „Dan wordt amma dat ook voor de F-27 het tijd dat het kabinet ook eens overweegt naar de rech ter te stappen". Dergelijke krijgshaftige taal valt zelden uit de mond van de altijd zo laconieke De Koning te horen. Het is deze keer dus menens en het lijkt erop dat de specia' listen aan het einde zijn geko men van hun actiemogelijk heden. patrouille-uitvoering be- ond. De ontwikkelingskosten van nieuwe versie zullen 'een er klein deel' bedragen van kosten die gemoeid zijn ge- eest met het basisontwerp n de Fokker-50, zo zei de oordvoerder. e eventuele levering van Ma- üme-vliegtuigen aan de iekse marine is ook bespro- door staatssecretaris Van luwelingen van Defensie, die van een tweedaags be- :k aan Griekenland op phol terugkeerde. Behalve angstelling voor een pa- luillevliegtuig bij de Griekse rine, bestaat bij de Griekse luchtmacht belangstelling voor een transportvliegtuig in de zelfde categorie, zo zei Van Houwelingen. Besprekingen daarover moeten nog beginnen, aldus de Fokker-woordvoer der. Hij zei dat de onderneming pas 'zeer recent' van deze be langstelling op de hoogte is ge bracht. De Maritime-versie van de Fokker-50 zal, wanneer daar toe besloten wordt, ook ge schikt worden gemaakt voor wapensystemen waarmee zo wel oppervlakteschepen als duikboten kunnen worden be streden. Fokker maakt dit vliegtuig alleen geschikt voor het aanbrengen van deze syste men, maar is niet bij de leve ring van de apparatuur betrok ken. Datzelfde gold ook voor de F-27 Maritime. De Fokker-woordvoerder be vestigde verder dat ook met de Nederlandse overheid 'verken nende besprekingen' worden gevoerd over de levering van vliegtuigen voor de lucht macht. De mogelijkheden voor de Fokker-100, een tweemoto- rig straalvliegtuig, zijn daarbij groter dan voor de Fokker-50. Het gaat volgens de woord voerder om vliegtuigen die ge schikt zijn voor passagiersver voer. Het was volgens hem nog te vroeg mededelingen te kun nen doen over aantallen en uit voering. „We hebben niet de in druk dat in Den Haag een snelle beslissing daarover op handen is." Van Houwelingen bepleitte bij zijn terugkeer voorts de vorming van consortia. De Griekse keuze voor Westduitse fregatten in plaats van Neder landse, heeft duidelijk gemaakt dat het steeds moeilijker wordt voor de defensie-industrie van kleine landen een kansrijke po sitie te verwerven in de strijd om internationale orders. Er moet worden geprobeerd te komen tot internationale consortia, waarbij het mogelijk blijft dat kleine landen een eigen defensie-industrie hou den. GEZIEN VAN af en toe een uitglijder - hij is door een deel van Tweede Kamer hard aangepakt omdat zijn verbale enthou- geen zin meer hebben om af te 'sme niet altijd gelijke tred houdt met zijn daadkracht - moet -i tt j_ jiriifin -J :i::_aki::iiimi. ]- ze :n i- te an iet an in- lo- Le- ;en lie te irden geconstateerd dat milieuminister Nijpels hard en tamelijk ccesvol aan zijn politieke eerherstel werkt. Onvermoeibaar als n jonge hond gaat de voormalige fractievoorzitter van de VVD milieuproblematiek te lijf. Niet alleen in eigen land, maar oral bij de EG-partners blijft hij ideeën aandragen die ons leef- «eu in de toekomst moeten verbeteren. Die volhardendheid is al een prestatie op zich, gezien de ge- 9e belangstelling in de meeste EG-landen voor het milieu. Veel de voorstellen van Nijpels worden met belangstelling en be- P aanhoord en vervolgens wordt er niets mee gedaan. 'er -en dergelijk voorval speelde zich af tijdens het laatstgehou- het algemeen een wat positie- n milieuberaad in Luxemburg. De EG-partners konden het daar ver beeld hebben van wat niet eens worden over de normen in de strijd tegen de ver ing, met als resultaat een compromis dat door Nijpels dik on- doende werd bevonden. Daarna besloot Nijpels zijn eigen weg wimpelen. Van de twintij mannen die in het onderzoel aan het woord komen, zegge' er achteraf welgeteld zes da ze de vrouw 'min of meer heb ben gedwongen' om te vrijer nog eens acht voeren aan da ze 'enige druk' hebben uitge oefend. Beelen tekent erbij aan da mannen ook achteraf 'ovr is gebeurd dan vrouwen'. Die houding kan alleen verandert, als mannen leren dat vrouwen niet onderge schikt, of minder zijn. Dat, sa men met de economische zelf standigheid van vrouwen e® als laatste redmiddel de straf rechter moet mannen lere' dat geweld niet mag en nie hoort. Minister De Koning is vast overtuigd van die aan pak. „Ik wens u een grote offl zet toe", zei hij tot de auteurs. 'Mannelijkheid en geweld' (ISBN-nummer 90 00714) is verschenen bij uitge verij Van Loghum Slaterus. veranderen als de mentaliteit Vanaf volgend jaar geeft Nederland een forse premie op j 0 s waar een katalysator is ingebouwd. Autorijders zonder driewegkatalysator zullen het voordeeltje voor de 'schone' rij- s moeten opbrengen, doordat ze naar verhouding meer bij- raere verbruiksbelasting moeten gaan betalen. ds maatregel van Nijpels verdient een positief oordeel. Het -n in ieder geval aan dat hij de intentie heeft om aan de steeds vergaande verzuring van ons milieu, daadwerkelijk een halt •e roepen. Maar zonder hulp van de andere EG-landen komt aerland niet ver. Landen als Frankrijk, Italië en Engeland lig- bij ieder serieus voorstel dwars. Hardnekkig weigeren zij in te o dat niet alleen met economische, maar ook met ecologische wen rekening moet worden gehouden. "tussen gaat de vergiftiging van ons grondwater rustig door en onze door luchtverontreiniging aangetaste bossen in een seksueel ^'aanjagend tempo. De grenzen van de leefbaarheid van ons 36! =u komen in zicht. Het wordt de hoogste tijd voor een geza- t"|ke aanpak van dit probleem. Voor Nederland lijkt hierbij ondankbare, maar wel zeer nuttige rol als gidsland wegge- De beide vorstinnen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam In de Nieuwe Kerk in Amsterdam is gisteren de eerste vijftig gulden munt geslagen. Koningin Eliza beth en koningin Beatrix waren daarbij aanwezig. Met een bezoek aan de spe ciaal voor de Willem en Mary-herdenking aange legde Engelse tuin op de Dam in de hoofdstad is de tweede dag van het driedaags bezoek van koningin Elizabeth II van Groot-Brittanië en haar echtgenoot prins Philip aan Nederland van start gegaan. Het koninklijk paar arri veerde, vergezeld door ko ningin Beatrix en prins Claus, omstreeks half elf'bij de ingang van de tuin, die ter gelegenheid van het Brits be zoek de naam 'Queen's Park' heeft gekregen. Het gezelschap werd ver welkomd door onder anderen burgemeester Van Thijn van Amsterdam, Commissaris van de Koningin van Noord- Holland De Wit en minister Van den Broek van Buiten landse Zaken. Twee kinderen boden de vorstinnen bloemen aan. Na de ontvangst namen de hoge gasten een kijkje in de tuin. Na het bezoek aan de Nieuwe Kerk wordt een be zoek gebracht aan het Be gijnhof, waar ook de Engelse kerk is gevestigd. Het ko ninklijk gezelschap voerde daar enkele gesprekken met kerkleiders, leden van de Ne derlands/Engelse Society, le raren en leerlingen van de Britse scholen en leden van de Nederlands/Britse Kamer van Koophandel. Het door strenge veilig heidsmaatregelen omgeven bezoek aan de hoofdstad wordt afgesloten met een vi site aan het Historisch Mu seum, waar de Schuttersga- lerij zal worden bekeken en een lunch wordt aangeboden dooor burgemeester Van Thijn. Het gezelschap is om streeks half drie naar Apel doorn vertrokken waar een bezoek aan paleis het Loo werd gebracht. Eén van de attracties ter gelegenheid van het konink lijk bezoek is dat in de tuin op de Dam een speciale En gelse rode telefooncel staat, die van 13.00 tot 14.00 uur rechtstreeks verbonden is met een 'bookmaker', waar bij gewed kan worden op het tijdstip van de geboorte van de baby van prins Andrew en Sarah Ferguson en of het een jongen of een meisje zal wor den. Met deze typische En gelse weddenschappen kun nen luxe PTT-telefoontoe- stellen worden gewonnen. Een kleine honderd de monstranten onthaalde de Britse vorstin op de Dam op een fluitconcert en schreeu wen. Dat lawaai werd echter spoedig overstemd door een muziekkapel. De verder door de politie met rust gelaten betogers protesteren tegen een nieuwe wettelijke bepa ling (clause 28) in het Ver enigd Koninkrijk, die het ge meenten verbiedt 'propagan da' te maken voor homofilie. De demonstranten droegen spandoeken mee en rose bal lonnen. Op de gevel van een pand aan de Dam hing een meters groot spandoek met de tekst: 'Save our queen from clause 28'. De opkomst van het pu bliek in Amsterdam was ma tig. Bij de afzettingen stond het drie tot vier rijen dik. De politie was zichtbaar nauwe lijks aanwezig. Vanaf het dak van het Koninklijk pa leis en vanuit panden rond de Dam en omgeving werd het bezoek wel nauwlettend met onder meer camera's in de gaten gehouden. De politie in Amsterdam heeft dinsdag 300 man extra in dienst. Het vertrek van Koningin Elizabeth en Koningin Bea trix uit de Nieuwe Kerk werd opnieuw begeleid door gejoelde kreten en slogans van de groep demonstranten. Beide vorstinnen zwaaiden vriendelijk terug vanuit hun auto. Uit het gebouw van NRC-handelsblad kwam een 'wolk' van rose snippers om laag. Twee bobbies, die zich op de Dam ophielden, begon nen een praatje met de beto gers. Het bezoek aan het Begijn hof verliep verder volgens plan. Dat gold ook voor het daarop volgende pro gramma-onderdeel, een door Burgemeester Van Thijn aangeboden lunch in het aan het Begijnhof grenzende Amsterdams Historisch Mu seum. Het is allemaal erg rustig ondanks het feit dat er op de Dam en het Spui een enkel rookbommetje tot ont ploffing kwam, aldus de poli tie. VERVOLG VAN PAGINA 1 BREDA/BERGEN OP ZOOM - Twee Westbrabantse advocaten, mr. I. Wol- tring in Bergen op Zoom en mr. F. Gimbrère in Breda, zijn het met elk aar eens dat telex en telefax als tech nische uitlopers van de telefoon, on der strikte waarborgen, op dezelfde manier afgeluisterd zouden moeten kunnen worden als de telefoon. Het gebruik van de richtmicrofoon is iets heel anders. In hun reacties komen de woorden 'grote huiver' telkens naar voren. „Wij moeten een verdachte beschermen tegen willekeur zonder wettelijke achter grond. De politie moet zeker geen enorme, niet meer te toetsen bevoegdheden krijgen. Dan is niet meer na te gaan of zij zich pre cies binnen de richtlijnen heeft gedragen. Gebruik van de richtmicrofoon door de overheid vind ik als advocaat maar ook als burger doodeng. Dan kan alles dat een burger in vrijheid tegen iemand anders zegt bij de overheid terecht komen", rea geert mr. Gimbrère. En zijn collega Woltring: „We moeten reëel zijn. Het openbaar ministerie heeft groot gelijk dat het telex en telefax wil kunnen aftappen. Maar dan alleen met voldoende wettelijke garanties voor de privacy-bescherming. Maar zo'n micro foon? Wie beslist dat die gebruikt wordt en hoe? De rechter-commissaris lijkt de aange wezen man om de toestemming te geven, maar hij heeft in ons land in een onder zoek de touwtjes niet echt in de hand. Dat zit bij de politie en de officier van justitie. Het gerechtelijk vooronderzoek is vaak een wassen neus, alleen bedoeld om een gespecialiseerde dienst als bijvoorbeeld de FIOD bij een huiszoeking mee te kunnen laten gaan. De rechter-commissaris is daar dan bij, maar heeft met het onder zoek in wezen niets van doen. Hoe stel je bij het gebruik van zo'n mi crofoon door de overheid de belangen van niet verdachten veilig? Dan moet de re chercheur wel bijzonder zuiver richten. En hij moet helemaal vergeten wat hij mis schien opvangt van een gesprek dat op een bankje in de buurt van degenen die hij af luistert wordt gevoerd. Je kunt moeilijk de duivel met Beëlzebub gaan verdrijven". Mr. A. Faber-De Heer, woordvoerdster van minister Korthals Altes van justitie, ontkent dat er al sprake zou zijn van een op handen zijnde wetswijziging. „De mi nister maakt zich sterk voor allerlei wet telijke maatregelen die de opsporing van zware criminelen kunnen bevorderen. Elke week komen er suggesties en verlan gens op hem af. De eventuele behoefte moet je wel zorgvuldig afzetten tegen de maatschappelijke wenselijkheid, zeker waar het de privacy van mensen betreft. Er is al lang sprake van om in dit com putertijdperk de telex en telefax wettelijk op een lijn te zetten met de telefoon. An ders is het met richtmicrofoons gesteld. Dan praat je niet over een lijnverbinding maar over een draadloze geluidsont vangst". Volgens haar vraagt de politie al jaren om ruimere wettelijke mogelijkhe den, maar is het nu voor het eerst dat ook het parket er officieel mee komt. i/ ej V? Wat denkt u, snijden de specialisten straks in hun eigen vlees of wordt alles toch weer OK in de OK? De specialisten hebben nieuwe acties aangekondigd voor na de zomer, als iedereen weer terug is van zijn, naar gelang het norm-inkomen, verre of minder verre vakantie. De FNV heeft besloten schoon schip te maken bij de schoon maakbedrijven. Die bedrijven houden zich volgens de vakbond niet aan de cao. Het personeel krijgt minder dan dat het schoon in het handje zou moeten vangen. Bij sommige schoonmaakbedrijven is het echt een troep. De FNV heeft schoon genoeg van dat soort praktijken. De vak bond vindt dat de bezem er maar eens doorheen moet. Volgens de FNV moeten weinig mensen het werk van velen doen. Normaal gesproken worden zaken schoner van uitwas sen, maar met dit soort uitwassen is dat niet het geval. Persoonlijk heb ik dus van schoonmaken weinig kaas gege ten. Zo nu en dan voel ik me als een dweil en op slechte da gen heb ik het gevoel dat ik als een zieke renner voor de be zemwagen uit zwabber. De plaats poetsen, dat gaat me nog het beste af. Alhoewel, kunt u een schonere naam bedenken dan MER.EIN DEN HAAG (ANP) - De in de ondernemersorganisatie OSB vertegenwoordigde schoonmaakbedrijven gaan langdurig werklozen opleiden tot schoonmaker. De OSB denkt hiermee enige honderden volledige arbeidsplaatsen te kunnen bezetten, vooral in de Randstad. Dat heeft algemeen secretaris J. van Zundert gezegd bij de presentatie van het jaarverslag van de OSB, waarbij 570 schoonmaakbedrijven zijn aangesloten die 85 procent van de markt in handen hebben. De bedrijven kampen met een personeelstekort van enkele duizenden schoonmakers. Van Zundert ontkent dat er een ver band is tussen dit tekort en de nieuwe opleiding voor werklo zen. Het tekort bestaat vooral uit deeltijdwerkers. Ongeveer 80 procent van de 77.000 schoonmakers van de OSB-bedrijven werkt in deeltijd. De opleiding duurt vier weken van telkens vijf volledige werkdagen. UTRECHT (ANP) - Bij het korps rijkspolitie is voor het eerst in de geschiedenis een vrouw tot districtscommandant be noemd. Kolonel M.P. Baars (51) wordt op 1 september comman dant van het district Utrecht. Zij volgt in deze functie kolonel Lanting op, die met functioneel leeftijdontslag gaat. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie dinsdag meegedeeld. De vacante posten van districtscommandant in Den Bosch en Zeeland worden per 1 augustus opgevuld door respectievelijk luitenant-kolonel E.T. van Hoorn (43) en luitenant-kolonel A.A. Smeels (38). Van Hoorn is nu nog directeur van de primaire rijkspolitie-opleiding ih Harlingen en Smeels waarnemend hoofd algemene dienst in het disctrict Utrecht. De districtscommandant Overijssel, kolonel J.E. de Wijs (47), is per 1 september benoemd tot tweede plaatsvervangend alge meen inspecteur van het korps rijkspolitie. De Wijs wordt spe ciaal belast met het begeleiden van de reorganisatie van de al gemene inspectie in Voorburg. Wie hem in Overijssel opvolgt, is nog niet bekend. DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties en vakbonden (AbvaKabo, NCHP, CFO) hebben een akkoord gesloten over een nieuwe cao voor de bejaardenoorden (70.000 werknemers) van 1 april 1988 tot 1 april volgend jaar. Er is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van een procent, ingaande op 1 april 1988, en een eenmallige uitkering in december van 395 gulden. DEN HAAG - Het gebruik van kleurstoffen in levensmidde len wordt aan algemene maxi mum hoeveelheden gebonden. Het kabinet heeft ingestemd met een desbetreffend voorstel van staatssecretaris Dees (Volksgezondheid). In het Kleurstoffenbesluit is bepaald welke kleurstoffen gebruikt mogen worden in etenswaar, zonder dat daarbij beperkingen qua hoeveelheid worden vastgesteld. Ook voor levensmiddelen, waarvan de precieze samenstelling niet ge regeld is, wordt vastgelegd hoeveel kleurstof ze mogen be vatten. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP DEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn opnieuw twee Shell- pompen vernield en beklad. Surveillanten van de politie be trapten twee mannen op heterdaad bij het doorsnijden van slangen van de pomp. Eén man wist te ontkomen, de ander werd aangehouden. De vuldoppen van de ondergrondse tanks bleken te zijn ver wijderd en er werden-lege afwasmiddelflacons gevonden. De politie vermoedt dat er zeep in de benzine is gedaan. Er stonden verder leuzen op de pomp geschilderd. De arrestant doet er vooralsnog het zwijgen toe, aldus de politie. Later in de nacht werd geconstateerd dat ook bij een andere Shell-pomp slangen waren doorgesneden, vuldoppen waren verwijderd en leuzen waren geschilderd. DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen weekeinde is de periode in gegaan waarin Sovjet-inspecteurs in West-Europa Ameri kaanse inrichtingen voor Kruis- en Pershing Il-raketten mo gen bezoeken. De inspecties om te verifiëren wat op de in het INF-verdrag genoemde installaties aanwezig is, worden gehouden in een pe riode van zestig dagen, die begint dertig dagen na de bekrach tiging. De eerste Sovjet-inspecteurs zijn maandag in de Bonds republiek Duitsland aangekomen, de eerste Amerikaanse vrij dag in de Sovjetunie. Volgens het INF-verdrag moeten Amerikaanse en Russische inspectieteams hun aankomst, op een eveneens in het verdrag bepaald punt van binnenkomst, zestien uur van te voren aan kondigen. In de Duitse Bondsrepubliek behoeven de Russen pas bij aankomst, binnen ten minste vier en ten hoogste 48 uur, te laten weten welke van de vier lanceerbases, de reparatie-in richting of de opslagplaats zij willen bezoeken. De Sovjet-in specteurs die op Schiphol aankomen, kunnen alleen maar naar Woensdrecht gaan. De aankondiging van de komst wordt ge daan via de gebruikelijke diplomatieke kanalen. ■1

de Stem | 1988 | | pagina 3