even..®- UITBLAZEN De teloorgang van het regenwoud AANBOD ok Kabinet en specialisten uitgepraat Seksueel geweld is geen zaak van alleen maar 'zieke' mannei -eetbaar mili Gepske steken 3E STEM CO DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 6 JUL11988 OPSTANDEN EN CAMPAGNES MOETEN ONHEIL KEREN WIM KOCK DE STEM DE STEM BINNEN NA JARENLANG TOUWTREKKEN GAAN NU DE KLAPPEN VALLEN SCHIPHOL (ANP) - F .ïarine een aanbod gedf ies tot tien Fokker-50-i tieme uitvoering, die ïaakt voor het uitvoerej tweede versie ran Houwelingen VOOR de verandering bracht de post enkele antwoorden op dia lectische vragen, in plaats van vragen of meldingen zonder toelichting (die overigens even welkom blijven!). Een snelle reac tie is er op het vorige week aan de orde gestelde: Ik gaoi 'em gepse- ik ga er vandoor. De vraag was of dit 'gepse' ook verband hield met de gesp die het lot deelt van de wesp, Nis pen en de mutsaard, namelijk dat in het spraakgebruik de me deklinkers worden verwisseld. C.A.M. van der Zanden uit Ter- heijden denkt dat het 'gepse' in die uitdrukking alles met een gesp te maken heeft, of liever: met meer dan één gesp. Hij veronderstelt dat de uit drukking oorspronkelijk af komstig is van een vroeger veel gespeeld straatspel dat 'gepske steken' werd genoemd, naar de attributen waarmee het werd gespeeld. Het speelveldje werd in het zand getekend; een boog met een rechte lijn als basis, in het midden waarvan een poortje zat. Het werd gespeeld met oude gespen van heren broeken. Die gespen zaten aan de achterband van de broek en met behulp ervan kon de broek wijder of smaller worden ge maakt. Het lijkt niet onaanne melijk dat de oorspronkelijk letterlijk bedoelde aankondi ging: 'ik gaoi gepse' (ik ga spe len; ik ga weg) later een over- drachtehjke betekenis heeft ge kregen. De heer Van Alphen uit Dorst, die van mening bleek dat 'sombedéne' wel eens een Spaanse of Franse herkomst kan hebben, wordt daarin niet gesteund door Van der Zanden en J.E.M. van Gastel-van de Heuvel uit Breda. Beiden hou den het op een verbastering van 'zo meteen'. Mevrouw Van Gastel wijst op het Tilburgse zommeténe dat nog dichter bij 'zo meteen' komt. Van der Zan den vermeldt het op veel plaat sen ook gebruikte seffes. Mijn grootmoeder, die van Turnhout kwam, zei het ook als ze 'nu di rect' of 'zo meteen' bedoelde. Seffens is Zuidnederlands. Ook de Van Dale kan er niet om heen en dat is geen wonder als men weet dat schrijvers als Walschap, Teirlinck, Timmer mans, Streuvels, Claes en Ghy- sen het naar hartelust ge bruikten. Ook in de Gazet van Antwerpen kom je het woord re gelmatig tegen. Van der Zanden meent ook een verklaring te hebben voor de Bredase uitdrukking: dan weet ik 't wel houwe. In de goeie ouwe, maar minder milieube wuste tijd was het uithalen van vogelnestjes een veelvuldig be oefende 'sport'. De leeggebla zen eitjes, schrijft Van der Zan den, werden aan garen geregen en opgehangen als trofeeën. Witte gij 'em houwe? was een veelvuldig gestelde vraag als er een vogel werd gezien waarvan men de eitjes begeerde. Wie wist waar de vogel 'hield' zijn nest had) was de kiene jongen. En het was zijn geheim. Als nu iemand zegt: 'dan weet ik het wel houwe' dan bedoelt hij daar waarschijnlijk mee, zoiets als: 'dan weet ik wel hoe §1 het zit'. g Halen we er ook nog de uit- leg bij die de Bredanaar C.H. Kartner er vorige week bij gaf, dan mogen we aannemen dat de uitdrukking vooral werd ge- bruikt in een context van be- zorgdheid of scepsis. Hij im- §1 mers had begrepen dat de bete- kenis van de uitdrukking luid- de: 'als dat maar goed gaat'. Die betekenis laat zich heel goed combineren met de uitleg S die hierboven is gegeven: 'dan weet ik wel hoe het zit'. H Van der Zanden herinnert §j er in zijn brief overigens aan dat er vroeger ook met andere M kleine dieren niet zachtzinnig S werd omgesprongen. Mulders (meikevers), bijvoorbeeld, wer- den gevangen, kregen een stuk S garen aan eén pootje gebonden en mochten daaraan hun cir- kels vliegen. Ik heb dat zelf nog gedaan. De grote beukenhaag naast ons huis was een mulder- sparadijs. We namen ze mee s naar school in een lucifers- doosje met luchtgaatjes. Om de mulder niet van honger om te laten komen stopten we er ook 2 een beukeblaadje in. E Dowaai IN HET stukje 'Groeten uit Zuytpeene' van afgelopen za- terdag, over de vele oud-Neder- landse (Vlaamse) aardrijkskun- dige namen in het noorden van Frankrijk, situeerde ik de stad Douai (Dowaai) in Waals Bel- EE gië. Dat is me op een terecht- wijzing van de heer Ph. van Woensel uit Breda komen te ee staan. Douai ligt inderdaad in ee Frankrijk, tussen Arras ee (Atrecht) en Tourcoing (Toer- konje). ee In zijn brief beveelt de heer |j Van Woensel een bezoek aan ee het mooie vestingstadje Mon- treuil-sur-mer aan. Zo'n aanbe- ee veling geef ik niet aan de lezers door zonder even op de kaart te kijken. Het 'sur-mer' (aan zee) plaatst me daarbij voor een ee raadsel. De heer Van Woensel heeft de naam kennelijk ont- leend aan 'De Nederlanden in ee Frankrijk', een oude reisgids van de Vlaamse Automobilis- ten Bond, die hij lang geleden tweedehands kocht. Op mijn ee kaarten Benelux 1:500.000 ANWB, reikend tot een flink êe eind voorbij de Somme en Ca- E lais Lille Bruxelles 1:200.000 ee Michelin, die net niet tot aan diezelfde Zomme komt) kan ik maar één Montreuil vinden. ee Het ligt een flink eind landin- waarts aan de Canche, zeker j= vijftien kilometer van de mon- ee duig bij Le Touquet-Paris- |j Plage vandaan. Niet bepaald sur mer dus. ee Overigens leer ik uit de brief van de heer Van Woensel dat ook de op het eerste oog door E en door Frans üjkende naam eë Montreuil van Vlaamse oor- E sprong is: Monsterole. lllllllillllllllllIIIIIIJJIIIUliillllllllllllflilllllllllllllllWlilllllllllllllllllWlllllllllllllllllllllilllllllË Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ®01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530ACTerneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-atdeling abonnementen: 9 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Wouke Geensen EEN onherstelbare vernietiging raast door de tropische regen wouden die de aarde van zuur stof voorzien en het klimaat in stand houden. Houtkapmaatschappijen trekken onuitwisbare, fatale sporen in een wereld waar een schat aan veelal nog onontdekte planten groeit. Een wereld waar mensen al eeuwen hun bestaan vinden. Waar de laatste inheemse volken in soberheid en in volledige harmonie met de natuur leven. Zonder geldeco nomie maar met een kennis van de flora en fauna waar westerse des kundigen verbijsterd over zijn. Die wereld dreigt te verdwijnen. Als de ontbossing in dit tempo door gaat, is er over tien jaar alleen nog tropisch regenwoud in de gebieden die zijn aangewezen als natuurreser vaat. En dat is slechts vier procent van het totale tropische regenwoud, voorspelt het Wereld Natuur Fonds. De wouden in het Amazonegebied zijn over tien jaar verdwenen, on herroepelijk kaalgeslagen. Hetzelfde lot wacht de wouden in Zuidoost Azië en Afrika. Ieder jaar wordt 22 miljoen hectare regenwoud gekapt. Slechts twee procent wordt herbe- bost. De gekapte bomen gaan naar Europa en Japan. Gezaagd en onge zaagd. Het leeuwendeel van het hout, ruim zeventig procent, wordt in de bouw gebruikt: trappen, parketvloe ren en kozijnen. In Nederland wor den zelfs geluidsschermen van tro pisch hardhout langs de rijkswegen geplaatst. De Maleisische deelstaat Sarawak is de laatste maanden regelmatig in het nieuws geweest. Vijfentwintig jaar geleden was dit land in het noordwesten van Borneo helemaal bedekt met tropisch regenwoud. Van 1962 tot 1985 is dertig procent van het woud ten onder gegaan aan de com merciële houtkap. Als dit tempo wordt gehandhaafd, heeft Sarawak in de tweede helft van de jaren ne gentig geen tropisch woud meer. De houtkappers slaan met hun bulldozers diepe wonden in het leven van de inheemse stammen, een half miljoen mensen en veertig procent van de totale Sarawakse bevolking. Vooral de Penan en de Dayak worden zwaar getroffen. Deze stam men kwamen, nadat zij jarenlang de verwoesting met lede ogen aanzagen, vorig jaar in opstand. Met blaaspij pen, speren en hun lijf verzetten zij zich tegen de indringers die, met gul uitgedeelde kapconsessies van de Maleisische regering op zak, hun we reld vernietigen. De regering greep met harde hand in. Mensen werden en worden geïnti mideerd of in de gevangenis gegooid. Twee maanden geleden bezocht een zware delegatie van de Malesische regering Europa met het sussende verhaal dat er niets aan de hand is. „We kappen zonder ecologische schade aan te richten en er is een herbebossingsplicht". De waarheid is anders. Niet meer dan één procent van de Sarawakse wouden wordt herbebost. De Penan zijn zwervende jagers en verzamelaars van honderden planten waarvan de waarde voor de farmaceutische industrie heel groot is. Met de bomen verdwijnen ook deze planten. Een Penan zei het zo: „Sinds de bulldozers en de zagen zijn er veel minder sagoi, rotan, doerians en an- Bram van der hek - foto anp dere vruchten. Ook het wild ver dwijnt. Ipoh, dat wordt gebruikt om pijlgif van te maken en het hardhout voor de blaasroeren zijn bijna niet meer te vinden. Het rivierwater is vervuild waardoor de lekkerste vis soorten zijn verdwenen. Als dit zo doorgaat moeten we voor alles naar de toko maar we hebben geen geld". De Dayak leven van de landbouw. Zij branden kleine stukjes oerwoud af, beplanten de grond en leven van de opbrengst. Dan trekken zij verder. Het oerwoud neemt weer bezit van het lapje landbouwgrond. De hout kap verstoort deze cyclus van veld- wisselbouw en put de bodem uit. De kwaliteit van de rivieren holt achteruit. De chemicaliën waarmee het hout wordt bewerkt, vervuilen deze drinkwaterbronnen, evenals de uitwerpselen van de houtkappers. Wellicht veel te laat, maar het be sef dat de kap van de regenwouden tot plaatselijke en mondiale cata strofes leidt, begint in bredere kring door te dringen. Deze week dient het Europese Parlement een resolutie in bij de EG. De resolutie is van de Ne derlandse parlementariër Bram van der Lek (Groenen). In de resolutie wordt de EG om een importverbod van hout uit Sarawak gevraagd. Dat importverbod moet gelden tot er een onafhankelijke commissie van deskundigen is inge steld. Deze commissie moet hout uit de regenwouden waarmerken. Alleen hout dat ecologisch verantwoord is gekapt, mag worden geïmporteerd. Europarlementariër Hemmo Mun- tingh (socialisten) werkt aan een rapport waarin hetzelfde wordt ge vraagd voor hout uit de andere Der de-Wereldlanden. Vier Nederlandse organisaties, Milieudefensie, Konsumentenkon- takt, de Nederlandse afdeling van de International Union for Conserva tion of Nature (IUCN) en de werk groep Behoud Tropisch Regenwoud, beginnen in september een groot scheepse campagne onder het motto 'Hart voor het regenwoud'. Herman Verhagen van Milieude fensie en coördinator van de cam pagne: „De campagne moet het pro bleem onder de aandacht van een groot publiek brengen en een drasti sche vermindering van het hardhout gebruik opleveren. En we willen het zelfde als het Europarlement, waar-| merken van geïmporteerd hout". De campagne richt zich ook op del gemeenten. Die moeten een ander bouwbeleid gaan volgen, vinden vier organisaties. Als voorbeeld wor-j den Schiedam en Monnikendam ge.] noemd. Deze gemeenten gebruikeij geen tropisch hardhout meer in del bouw. Zij hebben afdoende alterna- tieven ontdekt; kunststof en geïm.| pregneerd Europees naaldhout. Dergelijke campagnes zijn al ijl meer Europese landen aan de gang I Met name in Engeland is de drie jaatl geleden begonnen actie een succes] Detailhandelaren, architecten, aan nemers en gemeenten die uitsluitend] werken met alternatieven of hout| dat het waarmerk 'ecologisch ver-] antwoord gekapt' draagt, staan vet-' meld in een gids, the Good Wood| Guide. Houthandelaren die in de gids] staan, zijn tevens herkenbaar aan] een waarmerk op hun deur. De Nederlandse actie richt zie ook op het kabinet. Dat moet een-] zelfde standpunt innemen als he Europese Parlement: alléén impon van ecologische verantwoord gekap hout. Het kabinet heeft dan de taak] dat standpunt uit te dragen binnen de EG. Opstand in Maleisië, campagnes| en resoluties in Europa, groeiende zorg binnen het Ameri-I kaanse congres. De al jaren waar-] schuwende milieu- en natuurorgani-| saties lijken eindelijk gehoor te vin-j den. Reden tot optimisme?. „In geen| geval", zeggen Verhagen en Van Lek, „alleen internationaal beleidl kan de desastreuze ontbossing stop-I pen. En we weten allemaal uit erva-l ring hoe langzaam en moeizaam dal beleid van de grond komt. Zelfs metl de grootste milieuramp, de teloor! gang van de tropische regenwouden,! boven onze hoofden". Oan onze Haagse redactie IpEN HAAG - Er is een te- 'rugkeerregeling op vrijwil lige basis in de maak voor ie circa elfhonderd in Ne- lerland woonachtige Ta ils. Vereniging Vluchtelingen kerk Nederland (WN) en staatssecretaris Korte-Van He- nel (Justitie) studeren momen- ïe\ op zo'n regeling. Belangrijkste punt van dis- jssie daarbij is de hoogte van je vergoeding voor Tamils die naar Sri Lanka terug willen. - bedoeling is dat Justitie het Door Pieter Eggen DEN HAAG - Aan de wand van het kleine ver gaderzaaltje in het gebouw van het ministerie van So ciale Zaken, waar maan dagavond een delegatie van het kabinet met de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) onder handelden, hangt een niet erg opzichtig kunstwerkje. Onder op het doek staat geschilderd: „Vrijheid van zienswijze is een voor waarde voor kunst". Een mooie opdracht en een waar woord. Maar niet erg besteed aan de gesprekspart ners van maandagavond. Vrijheid van zienswijze was er volop, maar voor de kunst van het vergelijk was geen plaats meer. Iedere partij had zich in zijn eigen stellingen teruggetrokken. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) en minis ter De Koning (Sociale Zaken) verkondigden met een spot lachje rond de mond het einde van het jaren slepende over leg met de LSV en specialis ten-voorzitter dr: C. Piasmans was de woede en de teleur stelling van het gezicht te le zen. „U zult het misschien niet willen geloven, maar over ons voorstel van verleden week is vanavond niet meer gespro ken", aldus Piasmans. Dat was een harde dobber. Jarenlang heeft de LSV met Minister De ning-....rechter... Ko- - foto de stem/johan van gurp O succes forse ingrepen in de vergoedingen van de specia listen kunnen afwenden, maar nu lijkt er niet meer aan te ontkomen. Het kabinet is ook niet langer van plan de specialisten nog tijd te gun nen. Zeer binnenkort al zegt het kabinet het Generaal Ak koord (een serie afspraken over bezuinigingen en werk- gelegenheidsmaatregelen) eenzijdig op. Dit najaar volgt dan de eerste klap, als staats secretaris Dees de vergoeding van de specialisten voor hun praktij kkosten verlaagt. Dat kan een specialist vele tien duizenden guldens per jaar schelen. En later zal minister De Koning het norminkomen voor de heren medici vaststel len op een niveau dat de LSV „zeer ontevreden stemt". Van 180.000 gulden nu naar 150.000 gulden, terwijl de LSV twee ton redelijk vindt. Al met al komt er een voor lopig einde aan vier jaar touwtrekken. In 1984 bereik ten de toenmalige staatssecre taris Van der Reijden en de LSV een Generaal Akkoord. Daarin werden afspraken ge maakt over verlaging van de tarieven en andere bezuini gingen en over het plaats ma ken voor 500 jonge werkloze specialisten. Van die afspraken was weinig terecht gekomen, zo gaf deze week ook Piasmans toe. En dus besloot minister De Koning enkele weken ge leden het akkoord 'wegens wanprestatie' eenzijdig op te zeggen. Dat kwam hard aan bij de LSV, want het akkoord had zijn grote waarde bewe zen tijdens eerdere juridische botsingen met het kabinet. Toen het kabinet eerder dit jaar het norminkomen van de specialisten wilde verlagen, verbood de rechter dat. Een onderzoek dat minister De Koning had ingesteld naar de gewenste hoogte van dat in komen was zonder toestem ming van de specialisten ge beurd, zo zei de rechter en daarom in strijd met het Ge neraal Akkoord. Dat akkoord schrijft overeenstemming over tal van zaken voor. En verleden week verloor het kabinet opnieuw toen Dees de vergoeding voor de praktij kkosten wilde verla gen. Ook dat mocht niet zo maar. Het kabinet restte niets dan het opzeggen van het ak koord. En getergd door de zondagsdienst draaiende spe cialisten, besloot het kabinet daartoe. Wel verplichtte de rechter beide partijen op nieuw tot overleg. Verleden week was de eer ste ronde. Als laatste dam te gen het aanrollende geweld van overheidsmaatregelen besloot de LSV een tegenbod te doen. Officieus werd be kend dat de specialisten een uai was wiii iiaiue uuuucitvuunu \ccii ocuc axo^iaivcii waiijjicauanc vp w- xti aoen. uiiicieus wem oe* Jarenlang heeft de LSV met over bezuinigingen en werk- zeggen. Dat kwam hard aan kend dat de specialisten eer Door Thom Meens jeugd van de betrokkene, y /jgfe/ y j> ÜÜFR01<W. VMi DE OTTDF. crpdachte dat jachtig wordt weersproken. /MgWk - verlaging van hun praktijk- kosten wel wilden accepteren, maar dan moesten norminko men en Generaal Akkoord onaangetast blijven. Daar naast was er nog een voorstel voor een andere tariefstruc tuur. De Koning en Dees zegde de specialisten toe in het kabinet de voorstellen nog eens te be spreken. Dat gebeurde afgelo pen vrijdag, maar de stem ming in het kabinet was dui delijk: geen duimbreed toege ven. Eventuele toegeeflijkheid van De Koning werd resoluut de kop ingedrukt. In de kring van de specialisten bestond tot maandagavond nog enig optimisme. „Als we alleen met De Koning zouden praten wa ren we het snel eens. Het is die Dees, die maar niet voor rede vatbaar is", zei iemand van de LSV aan de vooravond van het tweede overleg van afge lopen maandag. Dat bleek een verkeerde ta xatie. In wat een ronduit on vriendelijke confrontatie van nauwelijks anderhalf uur werd, sloeg minister De Ko ning zijn tegenspeler Pias mans knock-out. Het Gene raal Akkoord wordt opgezegd, de praktijkkostenvergoeding gaat omlaag en het normin-| komen wordt bijgesteld. Overl dat laatste wordt nog nader onderhandeld. De andere twee maatregelen werden specialisten meegedeeld Daarover vielen harde woor-| den aan beide zijden. Het be-] spreken van de voorstellen van de LSV werd overbodig. De specialisten waren dei duivels. Piasmans kondigdel opnieuw een juridisch ge-I vecht aan. Dit keer met hetl Generaal Akkoord als inzet! dat volgens de LSV-voorzitter| niet „te goeder trouw" eenzij dig kan worden opgezegd. Oil de LSV met die actie ver komtl is de vraag. De Haagse rech-[ ter oordeelde verleden weekl dat een partij altijd eenzijdig! een overeenkomst kan opzeg-" gen. De andere acties, zoals op-I nieuw zondagsdiensten draai-] en, komen weer aan de ord als Dees de vergoeding gaat| verlagen. Dat doet hij na zomer, zodat iedereen eer met vakantie kan. Maar ho gespannen de sfeer is ble maandag toen Piasmans her] vatting van de acties in hef vooruitzicht stelde en De Ko ning prompt zei: „Dan word het tijd dat het kabinet eens overweegt naar de redt] ter te stappen". Dergelijk krijgshaftige taal valt zelde uit de mond van de altijd laconieke De Koning te hore Het is deze keer dus mene en het lijkt erop dat de specia] listen aan het einde zijn gekof men van hun actiemogelijk] heden. DE OUDE gedachte dat seksueel geweld tegen vrouwen, kinderen en ook mannen, alleen afkomstig is van zieke, psychopati- sche mannen moet op de helling. Steeds vaker blijkt dat het juist gewone 'normale' man nen en jongens zijn die zich te buiten gaan aan seksueel ge weld. Soms zelfs zonder dat ze zich bewust zijn dat ze geweld uitoefenen tegen partner, kind of toevallig slachtoffer. Dat wordt betoogd in het boek 'Mannelijkheid en sek sueel geweld', een studie naar de daders van seksueel ge weld. Het boek - dat onlangs is aangeboden aan minister De Koning (Emancipatie) - is geschreven door mannen die op een of andere wijze betrok ken zijn bij plegers of slacht offers van seksueel geweld. Aan het woord komen poli tiemensen, artsen, seksuolo- gen, psychologen, maatschap pelijk werkers en anderen: ze belichten de daders elk vanuit hun eigen vakgebied. De da ders zelf komen indirect ook aan het woord, in stukken uit processen verbaal en in ge sprekken met hulpverleners. Het boek is geen pleidooi voor de 'zielige dader' die niet verantwoordelijk zou zijn voor zijn eigen handelen. Eer der het tegendeel. Dat vond ook minister De Koning na vlugge lezing van het boek: „Wat mij trof was dat het hier en daar levende beeld dat hulpverlening aan daders hetzelfde zou zijn als begrip hebben voor de zielige jeugd van de betrokkene, krachtig wordt weersproken. Kennelijk is het doel van de hulpverlening vooral dat de dader verantwoordelijkheid gaat nemen voor wat hij heeft gedaan en de gevolgen daar van voor het slachtoffer. Een houding die bij uitstek bij ple gers van seksueel geweld ont breekt". Ook de auteurs zijn van mening dat seksueel geweld niet hoort en moet worden be streden. Maar omdat bestrij den via de strafrechter niet of nauwelijks helpt, wordt in het boek gezocht naar de achter gronden van de daders. Dan kan het probleem, vaak een kwestie van mentaliteit, vindt ook De Koning, eerder wor den aangepakt. Seksueel geweld moet ruim worden gezien. Niet alleen de pure aanranding en of ver krachting van een vrouw, maar ook de bedreiging, de geestelijke kwelling of de voortdurende aandrang op een onwillige partner om te vrijen vallen onder geweld, aldus de samenstellers van het boek. Opvallend is dat veel ple gers van seksueel geweld vaak zelf niet doorhebben dat ze geweld uitoefenen. Ze den ken dat ze op speelse wijze druk uitoefenen, grappig be zig zijn, terwijl het slachtoffer het als geweld ervaart. Sommige mannen wordt seksueel geweld opgedrongen in een rolpatroon. Het zijn de jonge mannen die opgroeien in de in deze maatschappij kennelijk geaccepteerde norm dat vrouwen beschikbaar zijn; mannen die in films, op televisie en in boeken wordt voorgehouden dat macht en lichamelijke kracht kunnen worden gebruikt om seksuele eisen in vervulling te laten gaan. Mannen ook die van huis uit de macho-rol krijgen voorgehouden en opgedron gen. Veel plegers van seksueel geweld zijn jonge mannen (tussen de 20 en de 30 jaar) die samen op stap gaan om ver tier te zoeken. Alcohol speelt vaak een grote rol, net als het zoeken naar een roes, een kick. Ze leven zich niet in in wat een slachtoffer voelt, hebben alleen de drang om zich aan de anderen in de groep te bewijzen, ze willen erbij horen. Dergelijke man nen zeggen achteraf dat ze helemaal niet (of niet hele maal) doorhebben wat ze heb ben gedaan. Bij incest spelen dezelfde argumenten veelal een rol, zij het dat de dader ouder is. In cest (het misbruiken van fa milieleden) komt het meeste voor in patriarchaal 'gere geerde' gezinnen waarin moe der en kind in een onmachtige positie zitten. Opmerkelijk is dat de kans op incest tussen vader en dochter groter wordt naar mate het verschil in opleiding tussen vader en moeder gro ter is. In gezinnen waar de man een hoge opleiding heeft gevolgd en de vrouw niet, blijkt incest meer voor te ko men dan in andere gezinnen. Een overeenkomst tussen mannelijke en vrouwelijke plegers van seksueel geweld is dat beiden vaak niet in staat zijn om zich in te leven in het slachtoffer. Het geweten van wat wel en niet mag, ont breekt. Daarbij moet worden aangetekend dat vrouwen aanzienlijk minder vaak tot seksueel geweld overgaan dan mannen, maar dat komt dan weer door de macho-cultuur waarin veel mannen op groeien. Om dat te doorbreken moet de mentaliteit veranderen. Mannen moeten van huis uit leren dat mannelijkheid niet gepaard hoeft te gaan, zelfs niet gepaard gaat met geweld en overmacht. Op scholen zouden docenten aan jongens moeten uitleggen wat seksu eel geweld is, wat de gevolgen zijn en hoe de slachtoffers zich voelen. De idee dat vrou wen moeten worden veroverd (letterlijk en met geweld) moet eruit. Hoe dat kan worden be reikt, wordt ook in het boek niet echt uit de doeken ge daan. Een grote campagne te gen seksueel geweld analoog aan de campagnes tegen alco holgebruik en aids zou al veel goed doen, is de gedachte. Daarbij wordt dan met een scheef oog gekeken naar Zwe den waar het prototype van de macho, groot, zwaar in de schouders en weelderig be haard een baby verschoont. Dat beeld moet de gedachte doorbreken dat 'echte' man nen niet zorgzaam zijn. Dat is de preventieve kant van de zaak, de kant van het voorkómen. Daarnaast moet er meer aandacht komen voor wat in het boek heet het 'eer der stoppen' van geweld. Da ders moeten in de gaten krij gen wat ze doen, waarmee ze bezig zijn, slachtoffers moeten worden opgeroepen de wan toestanden aan de kaak te stellen. Hoever het geweld kan gaan blijkt uit een nog niet gepubliceerd onderzoek van het Nisso, het Nederlands in stituut voor sociaal seksuolo- gisch onderzoek, naar manie ren en strategiën die mannen gebruiken om vrouwen die niet willen, aan het vrijen te krijgen. Jocht Griekenland tot de wnvang overgaan, dan is dij ;n Fokker-50 in een derge brengen. Dit heeft een w| restigd. lot nu toe heeft Fokker een ci- iele versie van de Fokker-50 produktie. De onderneming leeft steeds uitgedragen pas lan andere versies zoals nüli- lire en verlengde uitvoeringen willen denken, wanneer larnaar vraag in de markt >u blijken te bestaan. De Fokker-woordvoerder rkende dat behalve met de [riekse marine ook met andere logelijke klanten voor de Fok- cer-50 Maritime wordt gespro ten. Hij wilde daarover geen ladere mededelingen doen, be- lalve dat het om Europese en iet-Europese belangstellen- len gaat. idien tot de produktie van de okker-50 Maritime wordt zergegaan, zal deze tweede irsie van dit nieuwe produkt iet voor 1991 beschikbaar zijn. e prijs van het toestel zal vol- :ns de woordvoerder 'behoor- jk hoger' zijn dan die van de indaardversie, die nu onge- ïr tien miljoen dollar kost. prijs zal sterk afhangen van elektronische systemen en uitrusting die de klant aan /rd wil hebben. Het Mariti- --programma voor de Fok- ;r-50 zal, aldus de woordvoer- fr, grotendeels kunnen wor- ïn gebaseerd op het pro- ramma dat ook voor de F-27 patrouille-uitvoering be- >nd. De ontwikkelingskosten van nieuwe versie zullen 'een :r klein deel' bedragen van kosten die gemoeid zijn ge lest met het basisontwerp in de Fokker-50, zo zei de irdvoerder. eventuele levering van Ma- 'me-vliegtuigen aan de ekse marine is ook bespro- i door staatssecretaris Van luwelingen van Defensie, die isdag van een tweedaags be- :k aan Griekenland op iphol terugkeerde. Behalve langstelling voor een pa- uillevliegtuig bij de Griekse rine, bestaat bij de Griekse Onderzoeker Joop Beeli sprak daartoe met manni over wat ze doen om hi vrouw of relatiegenote tochii bed te krijgen als ze niet Alle ondervraagden zeggi aanvankelijk dat ze geen gi weid uitoefenen om hun zin krijgen. Bij doorvragen blijl dat ze wel 'subtiele' druk uil oefenen. Ze houden aan, prei] sen, zeuren of praten vrouw schuldgevoelens aan. Uiteindelijk gaat een de van de vrouwen alsnog ovewUEZIEN VAN af en toe een vaak gewoon omdat geen zin meer hebben om af wimpelen. Van de twint )rden geconstateerd dat milii mannen die in het onderzot ccesvol aan zijn politieke eei aan het woord komen, zegge n jonge hond gaat de voorm er achteraf welgeteld zes di ze de vrouw 'min of meer het ben gedwongen' om te vrije ze 'enige druk' hebben uitgi oefend. Beelen tekent erbij aan di mannen ook achteraf 'oi het algemeen een wat positit ver beeld hebben van wat i |er niet eens worden over de is gebeurd dan vrouwen'. Die houding kan allee verandert, als mannen lere dat vrouwen niet ondergt schikt, of minder zijn. Dat, si men met de economische standigheid van vrouwen e rechter moet mannen lert dat geweld niet mag en ni hoort. Minister De Koning is vast overtuigd van die aai pak. „Ik wens u een grote oit zet toe", zei hij tot de auteurs 00714) is verschenen bij uitg' verij Van Loghum Slaterus. Tweede Kamer hard aange ®me niet altijd gelijke tred h milieuproblematiek te lijf. oral bij de EG-partners blijft I ]teu in de toekomst moeten ve nog eens acht voeren aan di Die volhardendheid is al 9e belangstelling in de meesl t de voorstellen van Nijpels P aanhoord en vervolgens wc -en dergelijk voorval speeld o rnilieuberaad in Luxemburg' er niet eens worden over de 'n9. met als resultaat een o werd bevonden. Da: veranderen als de mentalite „i,, v°'gend jaar ge_a auto s waar een katalysator driewegkatalysator zullen he s moeten opbrengen, doorc Tdere verbruiksbelasting moe e maatregel van Nijpels v< sianaigneia van vrouwen >ft in a ""JRc'a als laatste redmiddel de stral geval aan dat hij oergaande verzuring van oi ie roepen. Maar zonder hui aeriand niet ver. Landen als dij ieder serieus voorstel dv dat niet alleen met econorr, oren rekening moet worden tussen gaat de vergiftiging ®n onze door luchtverontrc 'Mannelijkheid en seksun ^anjagend tempo. De grei geweld' (ISBN-nummer 90 3t n£Jlomen 'n zicht. Het won 'JK® aanpak van dit probli ondankbare, maar wel

de Stem | 1988 | | pagina 2