I t IYERUSSELSE AGENTEN WERKEN TIJDELIJK IN OOSTBURG A Nieuwe veiling van shirts voor Mexico Het wormpje in de fles POLITIERAPPORT IN MEXICO School Lage Zwaluwe geeft 450 gulden Nieuwe Beatrixboom geplant in Philippine Milde straf voor aanrijding waarbij gewonde viel MARKTEN Rudy Buzeyn winnaar van wegwedstrijd Eede iESTEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 6 JUL11988 •sSs: ■Jw 30STBURG - Het West- euws-Vlaamse korps van de rijkspolitie heeft deze veek assistentie gekregen uit Overijssel. MEZCAL, DE TROOST DER BOEREN, ZO HEET ALS DE HEL GIRO 1111222 OOSTBURG GAAT OOK INZAMELEN VAN VAN DER POEL EN NAC Bromfietser gewond Sasse bowlers verdienstelijk op nationale kampioenschappen T16 V er sterking voor de politie l i v- V. sioneerd als dorp- de streek te bezoe- %ld met oud-papier, de bus namelijk gra- r; hij heeft zijn ezel ■S v*--" hl '1 Van onze verslaggever egin deze week begonnen drie olitiebeambten uit die provin cie hun tijdelijke werkzaamhe den in de regio. Later deze week, fco liet korpschef G. Doosje we en, komen er nog vier man schappen uit Overijssel naar Dostburg. Gevolgd door nog een •io volgende week. in de bergen wordt elke I is gebouwd op een hei- De wortels van de boom i Vanuit het West-Zeeuws-Vlaamse korps, dat al geruime tijd kampt met een onderbezetting, werd de afgelo pen maanden bü de districtsleiding aangedrongen op extra manschappen voor het vakantieseizoen. Het inwonertal van West- Zeeuwsch-Vlaanderen verdubbelt tijdens het seizoen en met de normale bezetting kan het korps de reguliere politiewerkzaamheden niet aan. Het korps zal, in het kader van de 25 pro cent minder verkeersslachtoffers-ac tie, deze zomer intensiever gaan con troleren op de routes van en naar de kust. De provinciale weg Breskens- Sluis, rijksweg 58 tussen Ijzendijke en Breskens en het kruispunt Potjes bij Cadzand krijgen daarbij extra aan dacht. De politie is niet van plan extra aandacht te besteden aan de ver keersaanbod op de kustweg. Deze werd door de planologen van het ste debouwkundig bureau RBOI in het ontwerpbestemmingsplan voor de verblijfsterreinen als 'erg gevaarlijk' omschreven. Volgens Doosje valt dit erg mee. „Het ongevallenbeeld op die weg is niet erg negatief. Voor ons is er dan ook geen enkele aanleiding om extra aandacht te besteden aan de ver keersstroom op die weg. Het is geluk kig zo dat er een vrij smalle weg ligt. Hardrijden is daar gewoon taboe. Het enige waar we deze zomer voor zullen waken is dat de doorgang voor hulp verlenende instanties, zoals brand weer en ziekenauto, voortdurend ge waarborgd is," aldus Doosje. De korpschef is dan ook blij met het streven van het gemeentebestuur van Oostburg om het parkeren in de weg bermen in de kuststrook volledig aan banden te leggen. Binnen politiekringen wordt ver der gewerkt aan een nieuwe opzet voor de surveillances. De korpschef onderhandelt momenteel met de ge meentepolitie van Terneuzen over een surveillance-overeenkomst. „Wanneer die opzet wordt overgeno men, hetgeen overigens dit seizoen niet meer zal gebeuren, surveilleren Terneuzense agenten tot aan de ro tonde in Schoondijke en mensen van ons tot aan de verkeerslichten in Hoek," legde Doosje uit. Op 21 juli krijgt het West-Zeeuws- Vlaamse korps de beschikking over speciale computerapparatuur, waar mee de lokale ongevallenregistratie verwerkt kan worden. Nu gebeurt dit nog met de hand en is het vrij moei lijk een totaalbeeld te krijgen van het verloop en rendement van de actie ter beperking van het aantal verkeers slachtoffers. Het pakket wordt aan geboden aan de korpschef door de burgemeesters van de gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis. wat rond. Op het land to Door Cees Maas Het glaasje voor me op ta fel moet in één keer leeg. De klare vloeistof bolt een beetje over de rand heen. Gespannen kijken de ta felgenoten mij aan. Het is een test voor die bleek scheet. Laten we zien hoe hem de 'troost der boeren' bevalt. Hij heeft gegeten met de Indianen, gezongen met de Indianen, laat hem nu drinken als een In diaan. En laat hem vooral het vuur uit de oren spui ten, zodat we op deze klamme tropenavond eens hartelijk kunnen lachen om die gringo. De plaats: ergens diep in de bergen van de Zuidmexi- caanse Sierra Madre. Een vervallen oud-koloniaal klooster dat nu dienst doet als priesterhuis. Ik ben die nacht te gast bij de plaatselijk priester en zijn huisgenote, een goedlachse non Zij is het die de drieliterkruik Mezcal met een plof op tafel heeft ge zet. Deze Mexicaanse variant op de jenever wordt gemaakt in plaatselijke stokerijtjes en voor een paar centen per liter aan de bevolking verkocht. De Mezcal in het oude kloos ter is één van de laatste krui ken in het dorp, sinds een grootgrondbezitter de plaat selijke stokerij heeft gekocht en alle producten in de stad Oaxaca verkoopt, waar de li ters meer opbrengen. Toen ik een dag tevoren te gen Oskar, mijn gids, zei dat ik de echte Mezcal uit de dor pen weieens wilde proeven, keek hij me eerst ongelovig, daarna wat medelijdend aan. „Tomorrownight your throat will feel like the inside of a working vulcano," be loofde hij plechtig. Mijn keel zal voelen als de binnenkant van een vulkaan. Een actieve vulkaan nog wel. Ja, ja. Ik veronderstelde toen dat vriend Oskar in een chauvis- tische vlaag de kracht van zijn nationale drank wel wat al te overdreven verkocht. Want ik ben geen groentje als het om sterke drank gaat. Een matig drinker, dat wel, maar een borrel jonge klare heeft mijn keel altijd goed en nooit zeer gedaan, i Na een dagtocht door het hongergebied in de bergen was ik de belofte van Oskar helemaal vergeten. Maar hij niet. Dus zette die non de kruik demonstratief op tafel en nu staat dat glaasje voor jne. Om me aan te moedigen hebben Oskar en de non elk ook een bodempje ingeschon ken. En er komen limoenen op tafel. Ze doen het voor. Be vochtigen lippen en tong met een doorgesneden limoen waar wat zout op is gestrooid en hup, daar gaat de Mezcal. Ze vertrekken geen spier, dus zo sterk kan het spul niet zijn, denk ik naïef. Quasi onverschillig, alsof ik een kleintje jus d'orange naar binnen sla, giet ik de borrel in mijn keel. Ik voel helemaal niets. Proef eigen lijk ook weinig. Oskar en de non praten met elkaar, maar loeren stiekem. Dan beginnen m n ogen te prikken en ineens lijkt het of ze een gloeiende ij- zeren staaf heel langzaam in TNV MENSEN IN NQOO OEN BOSCH O V V MEXICO De stichting Mensen in Nood heeft op de centrale adressen in de gemeenten Hulst en Hontenisse de kleding opgehaald. Dat leverde in beide gemeen ten een opbrengst op van meer dan 4000 kilogram kleding. De opbrengst van deze inzameling komt ten goede aan de hongerbe strijding in Zuid-Mexico. 250.000- 225.000- 200.000- 175.000- 150.000- 125.000- 100.000- m'n slokdarm steken. Een staaf die net te dik is voor de doorgang, zo voelt het. En gek, het branden begint bo ven de maag en kruipt ver volgens omhoog naar de keel. Mezcal-omgekeerd. Dat on overtroffen vulkaan-gevoel. Er komt zowaar geen rook uit m'n mond en de hetigheid is zo weer over. Gelukkig heb ben ze niets aan me kunnen zien - ik hield me groot. „Hoe bevalt het, Cornelio? Geen pijn in de keel?", vraagt het stel huichelachtig. „Nee, wel lekker dat spulletje. Maar niet zo sterk als ik had ge dacht," lieg ik met een strot van schuurpapier. Ik lach maar wat bij wijze van afleidingsmanoeuvre ter wijl m'n mond ondertussen vol loopt met de indringende smaak van heel vers warm wittebroord. Wel lekker. Maar veel te zwaar want na deze ene borrel voelt m'n hoofd al behoorlijk licht aan en heeft m'n tong moeite met lange woorden. Daarom be sluit ik maar geen tweede te nemen. Ik slaap die nacht als doodgeschoten, 's Morgens, zelfs na het tandenpoetsen, zit die doordringende smaak nog in m'n mond. Ik proef nog uren Mezcal. Bij het ontbijt vertellen ze me dat deze Mez cal 55 procent alcohol bevat en in het dorp bekend staat -237.500 -212.500 -187.500 -162.500 -137.500 -112.500 VOOR veel scholen kwam de actie Mexico te laat in het jaar. Echter niet voor de Bredase Ichtusschool, zoals ge meld, en ook niet voor de Willibrordusschool in Lage Zwaluwe, zo werd gisteren doorgegeven. Tijdens de afscheids avond heeft de basisschool in Lage Zwaluwe een ver loting gehouden die 450 gul den in het laatje bracht. Dit bedrag wordt gestort op gi ronummer 1111222 ter be strijding van de honger on der de bergindianen van Tehuantepec in Zuid-Mexi co. Een ander inititatief is van de gemeente Oostburg. Die gemeente geeft al sub sidie voor ontwikkeling van Nicaragua, maar in het personeelsblad van augus tus zal een actie voor Te huantepec worden gestart. De voetbalpol van het Bre dase bedrijf Omnilabo Ne derland BV tenslotte, bracht 121,05 op. Het be drag is gisteren op de giro gestort. Acties en opbreng sten kunnen doorgegeven worden via telefoonnum mer 076 - 236213 van De Stem in Breda. Tegen berghellingen worden her en der kleine velden met cactussen aangelegd, de maguey-plant. Na zeven jaar zijn ze volgroeid en brengen ze flink wat geld op. Hier groeit sterke drank. - foto cees maas Al op de tweede dag van publicatie blijkt de thermometer sterk ge stegen te zijn. De stand: 135.000 gulden, was op het eind van de maan dagmiddag binnen op het gironummer van Mensen in Nood. Toch een stijging van ruim 20 mille in vergelijking met de thermometer die gisteren in de krant stond. De thermometer van vandaag betekent dat de Stemlezers al 4500 Indianen van de hon gerdood hebben gered. als 'middelsterk'. Goeiendag. Mezcal heb je in soorten. Sterk, rauw en ruig zoals mijn borrel, en de toeristens- lok; te koop in de steden. Kompleet met kleurig pseudo-indiaans doekje rond de hals. Een linnen zakje met bruinig zout wordt bijgele verd. Dat maakt het nog 'ech ter'. Die Mezcal is 38 procent, je koopt dus beduidend vul- kaangevoel. En dan die dooie worm, die in sommige flessen op de bo dem drijft. Het wordt je hui verend verteld enkele dagen voor je vertrek. Maar vreemd, ik zag geen wormpje zwem men in de dorpsmezcal. Pas in de stad toen ik de schandalige prijs betaalde van zes gulden voor een liter, om mee te ne men naar Holland, kocht ik de worm erbij. Hij lijkt op een soort rups en dient eigenlijk nergens toe, openbaarde "de winkelier me. Toeristentrekkers zijn het, die wormen. Geeft er een lek ker bizar tintje aan. Drank met een worm erin, veronder stellen ze, dat moet wel spe ciaal wezen. Het verhaal dat bepaalde stoffen in het wor menlij k smaakverbeterend zouden werken, is een fa beltje, gaat de winkelier ver der. Oorsponkelijk diende de worm om aan te geven dat het om Mezcal ging, gestookt van de Mezcal-cactus, de ma- guey-plant. De worm kruipt over die plant en zo kun je zien dat de drank van die plant komt. Gewoon een be- wijsje van afkomst, meer niet. De boerenmezcal is zo ruig als de bergen. Zo rauw als het ellendige leven van de ber gindianen. De genadeloze pie ken van de Sierra Madre, waar de maguey zeven volle jaren nodig heeft om tot was dom te komen. Misschien ligt het aan die lange groeitijd dat de drank zo sterk is. En een plant die nog groen is als alle flora er al maanden lang bruin en dor bij staat, moet wel barsten van de kracht. Mezcal is veel ruiger dan de andere nationale drank van Mexico, de Tequila. Ook een lekkere borrel, maar be schaafder, deftiger en duur der, dus niet te betalen voor de boeren. Het vulkaangevoel zul je bij Tequila niet snel te genkomen. Tequila is edel, zoals goede wodka. Mezcal is de drank voor de 'margina- dos', de mensen in de marge; zij die niets meer hebben. 'De troost der boeren' wordt het genoemd, want wie straatarm is, drinkt in de re gel veel om zijn misère te ver geten. Het wordt gestookt in gammele fabriekjes die je elk dorp aantreft. Ze zijn meestal eigendom van de boerenge meenschap. Veel boertjes hadden een eigen Mezcalveldje. Ze brandden gewoon een stukje berghelling af, zaaiden de planten en zo onstonden overal in de bergen van die rommelige akkertjes. De boe ren zagen het als een soort van spaarpot, een verzeke ring voor slechte tijden. Want na zeven jaar is de opbrengst voor Mexicaanse begrippen hoog. Die slechte tijd is nu volop aangebroken. De droogte heeft twee oogsten doen mis lukken en er is haast geen kruimeltje voedsel meer in de bergen. Maar de boeren, voor de zoveelste maal het slacht offer van de rijkeren, hadden veel minder in hun Mezcal- spaarpotjes dan ze veronder stelden. De velden, waarvan de meesten nog maar een paar jaar oud, zijn massaal opgekocht door de welgestel- den en grootgrondbezitters. Die hebben nu vrijwel de ge hele de Mezcal-productie van de streek in handen en ge bruiken hun eigen stokerijen. En bepalen natuurlijk hun eigen prijs. Dit heeft tot een situatie geleid die de ellende van het voedselgebrek in de bergen nog een graadje verhoogt. De droogte deed twee oogsten mislukken en veroorzaakte een nijpend voedselgebrek. De figuren die altijd al gewe tenloos van de situatie in Te huantepec profiteerden, heb ben nu ook het boertje zijn laatste beetje troost ontno men... DE VEILING van de EK-trui van Hans van Breukelen heeft de Bre- danaar J. Oomen op het idee gebracht drie van zijn eigen 'shirts der be roemden' bij opbod te gaan verkopen voor de actie Mexico. Het gaat niet om zomaar wat willekeurige stukken sportkledij die Oomen bij telefonisch opbod verkoopt voor het goede doel. Het gaat om twee shirts die ge dragen zijn door de wiel renner Adrie van der Poel en om een speciaal zeld zaam jubileumshirt van het Bredase NAC. Oomen heeft de shirts destijds gekocht omdat hij vroeger uitbater was van het Bredase café Cosy Cor ner aan de Gaffelstraat. De shirts fungeerden daar als publiekstrekker. Wat Oomen heeft, is het neusje van de zalm voor verzame laars en liefhebbers van de Westbrabantse sport. De shirts stammen uit het begin van de jaren tachtig. Het eerste is een rood-wit tricot met gele blokken, het is het laatste shirt dat Adrie van der Poel gedragen heeft in de ploeg Boule d'Or en daarom al leen al geld waard, meent Oomen. Het stamt uit 1980. Oomen betaalde er 500 gul den voor. Het tweede shirt is het groene tricot, eveneens van Adrie van der Poel, even eens uit 1980. Het shirt stamt uit de Tour de France van 1980. Shirt nummer drie is een bijzonder voetbalsouvenir: een shirt van NAC waar alle handtekeningen van de spelers uit 1981. Er bestaat er maar één van. Oomen gaat de shirts op dezelfde wijze veilen als met de keeperstrui van van Breukelen is gebeurd. Tele fonisch dus. De veiling duurt ditmaal geen vier maar twee dagen. Op alle drie de shirts kan woensdag en donderdag worden gebo den. Om 17.30 uur donder dagavond sluit de veiling en gaan de shirts naar de hoogste bieders. De namen van de kopers plus de op brengst van de veiling wor den gepubliceerd in De Stem. De hele opbrengst wordt overgmaakt naar de Stichting Mensen in Nood die het geld zal bestemmen om voedsel te kopen voor de hongerende Indianen. Het telefoonnummer waarop biedingen kunnen worden doorgegeven is: 076 - 651251 ADEGEM (B) - Op de Staatsbaan in Adegem kwam bromfiet ser J N. uit Eede in aanrijding met een Belgische personenau to. De berijdster werd licht gewond, de bromfiets beschadigd. KAPELLE, 5 juli - Fruitveiling: Golden Delicious: kil 60/70 52-56, 70/80 117-121, kl2 70/80 102. Prui men glas: kil 490, kl2 60. Aard beien natuur: kl2 560. Rode bes sen: kl2 151-217, A 267, B 250-261. Rode bes doos x 200 gr: kil B 69. Rode bes doos x 500 gr: kil B 197- 218, kl2 183-187. Zwarte bessen doos 500 gr: kil 230-260, kl2 180. Bramen doos x 150 gr: kil 250- 290. Kruisbessen rood ds x 200 gr: kil 62-89. Kruisbessen rood ds x 500 gr: kil 170. Kruisbessen kg: kil 350. Kruisbessen doos x 200 gr: kil 40-56. Kruisbessen doos x 200 gr.: kil 40-56. Kruisbessen rood kg: kl2 9-188. Schonemann doos x 200 gr: kil A 94-118, B 72- 76. Frambozen doos x 200 gr: kil 65-75, kl2 36-44. Glen Glova doos x 200 gram: kil A 84-101, B 82, kl2 50. Witte bessen doos x 200 gr: kil 75-106. Totaal aantal colli 4563. Frambozen industrie 0 cent. Groenteveiling: sperciebonen natuur: kil 200-240, kl2 130. AMSTERDAM, 5 juli - Aardap- peltermijnmarkt: In Bintje 50 mm, oogst 1988, werden 167 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 33,80 tot ƒ32,90 per 100 kg. De stemming was kalm/prijshoudend. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De bow lers Ronny Lammens, Jo- han de leux, Erna Ran- schaert en Emmy Neve van bowlingbond De Vlaande ren uit Sas van Gent hebben deelgenomen aan de natio nale kampioenschappen. De beide dames kwamen uit in de C-klasse en bonden in Vlaardingen de strijd aan om de nationale titel in een gezel schap van dertig andere dames. Erna Ranschaert legde beslag op een derde plaats, terwijl Emmy Neve als zevende ein digde. De twee heren kwamen in Westland de Lier uit in de B- klasse. Daar bestond het gezel schap uit ruim vijftig heren. Johan de Leux bereikte de fi naleronden niet. Ronny Lam mens ging het beter af. Hij plaatste zich met drie games van 200 voor de finaleronden en legde uiteindelijk beslag op een vierde plaats. Van onze correspondent EEDE - Een vijf mans kopgroep domineerde de wegwedstrijd voor wie lertoeristen op het acht kilometer lange interna tionale parkoers door de kernen Middelburg en Eede. In de laatste ronde demar reerde José Delheye twee keer, waarna Rudy Buzeyn de eindsprint won. De kopgroep was toen al geslonken tot drie renners. Luc Laureins en Freddy van de Valcke vielen voor aan weg. Luc Laureins won de sprint van de tweede groep. Freddy de Valcke was totaal leeg gereden en de tweede groep ging ook te hard voor hem. Het peloton werd op gang gehouden door de gebroeders Wester- weel en Terese van Lare. In de eindsprint werden ze ge klopt door Benny Dezutter. Uitslag: 1. Rudy Buzeyn, Schoondijke; 2. José Delheye, Knokke; 3. Tonnie Veerman, Oostburg. Wethouder Marquinie heeft zojuist de schop overgenomen van burgemeester Van Rest. Van onze correspondent PHILIPPINE - In het plantsoen aan de Kasteel straat te Philippine is een nieuwe Beatrixlinde ge plant. Het vorige exemplaar viel enkele weken geleden ten prooi aan vernielzuch tige elementen. Daarbij werd de kop uit de boom ge broken. Berichten hierover in de pers waren voor het groenvoorzie- - foto de stem cor j. de boer ningsbedrijf Den Doelder aan leiding om een vervangende linde aan te bieden. Dankzij het feit dat de boom in een zoge naamde container is opge kweekt, is het mogelijk deze op elk tijdstip van het jaar te planten. Bij bomen met kluit moet dit in het najaar of vroege voorjaar gebeuren. De boom werd teruggeplant op dezelfde plaats in het plant soen, dat kort geleden door de gemeente is gerenoveerd en waar ook het nieuwe mossel monument een plaats krijgt. 'onze correspondent Achteruit ^aend was R.B. uit St- "steen met een personen- J zijn oprit naar zijn wo- ig aan de Wilhelmina- l&^aI j0men afrijden. Hij ■P°nt daar al twaalf jaar B steeds ging het goed. b»kr Hiet op 29 november p het vorige jaar. Die dag kwam hij op het rij wielpad in botsing met een bromfietser. De gevolgen voor het meisje waren vrij ernstig. Met een beenbreuk, ene kaak- fractuur en enkele vleeswon den moest ze drie weken lang in een ziekenhuis worden ver pleegd. Voor dit feit moest B. zich gisteren voor het Terneuzense kantongerecht verantwoorden. B. verklaarde tijdens het ach teruit-rijden een keer te zijn gestopt, maar door de aanwe zigheid van enkele bomen ter plaatse het meisje niet te heb ben gezien. Vroeger was dat uitzicht nog slechter en had de gemeente Hulst op zijn verzoek al een boom gerooid, „maar ze kunnen niet alle bomen rooi en," aldus B, die wel toegaf dat hij die dag niet in zijn eigen auto maar in een van de zaak reed, die hij drie dagen had. Officier van justitie mr. T. Lind kon de gevaarlijke situa tie ter plaatse wel begrijpen. Ook had hij geen informatie hoe het nu met het meisje was. Eterder had B. gezegd dat alles goed is gekomen. Mr. Lind eiste toch de normale boete van 300 of drie dagen. Waarnemend kantonrechter mr. H. de Rech ter deed daar, gelet op de han delswijze van B, die ter zitting nog aanvoerde nu niet meer achteruit zijn erf af te rijden, 100,- en twee dagen af. Tevreden kon Sassenaar A.P. de rechtszaal verlaten. Volgens het proces verbaal zou hij schuldig zijn aan een aan rijding op rijksweg 252 28 no vember 1987. B. werd verdacht dusdanig te hebben gereden dat hij zijn voertuig niet tijdig tot stilstand had kunnen bren gen en daardoor tegen de ach terzijde van een voor hem rij dende personenauto was gere den. P. verklaarde echter dat hij reeds bezig was met het in halen van het voertuig en al op de linker weghelft reed. De bestuurder van de voor hem rijdende auto zou toen on verwacht naar links gekomen zijn. „Toen ik dat zag remde ik af en stuurde weer naar de rechter weghelft, maar raakte het voertuig toch nog aan de linker achterzijde." Officier van justitie mr. Lind twijfelde aan de schuld van B. in geschetste situatie en vroeg vrijspraak. De kantonrechter was dezelfde mening toege daan.

de Stem | 1988 | | pagina 15