AREN PU ELE-TRUIDRAGER TEUN VAN VLIET: 'Ze hebben als tijgers gereden' Bauer profiteert van rivaliteit DE STEM rode kaart voor organisatie Ocana ontsnapt aan woede stakers IEREN- lENEN Köchli op zoek naar nieuwe sponsor jan raas tevreden TOUR '88 ERSCHIL GEL A en B ERSCHIL T26 ERE LEVENSDUUR S EN KWALITEIT iPECIAALZAAK RNEUZEN CENIS - Uitbundige taferelen als bij het opees kampioenschap voetbal speelden zich itermiddag op het huldigingspodium in Ance- af, waar tweede gele-trui-drager Teun van iet en de winnende Panasonic-formatie in de oegentijdrit hun spontaniteit lieten botvieren. I Teun van Vliet, die drie jaar geleden een eerste grote succes in de Tour misliep, doordat hij j in een vlucht met latere ritwin- gar Henri Manders alles al- moest opknappen, gaf er aan hoe gebrand hij was peen aansprekend resultaat. En begrijpelijk, want zijn ïle voorseizoen ging de mist IB. Eerste bezorgde een heurtje in het heiligbeen hem 1 paar weken inactiviteit, die doorbracht in een gipscor- Daarna hield een ernstige fectie, waarvoor hij een Hang in het St.-Laurenszie- huis in Breda verbleef, hem kenlang uit competitie, tids zijn terugkeer in het pe on joeg hij tot gisteren te- jrgeefs op een tot de verbeel- hg sprekende prestatie. Triomf V RUS Van onze speciale verslaggevers ANCENIS - De Franse sportkrant l'Equipe deelt elke week een gele en een rode kaart uit aan perso nen of organisatoren, die op negatieve wijze in het sportnieuws zijn gekomen. Deze week is de 'eigen' orga nisatie van de Tour aan de beurt voor een ernstige waar schuwing. De eerste etappe werd onderbroken door de monstranten, journalisten werden als vee opgedreven en renners moesten eten in een schuur. Het was nog slecht weer ook. Moord en brand werd ge schreeuwd toen de FICP van Hein Verbruggen aan de Tour de France ging tornea Nie mand mocht aan het monu ment van de wielersport ko men. Het begin van de 75ste Ronde van Frankrijk was een monumentale chaos. De Tour dreigde te verzanden in de bekende Franse slag. De harde hand van de afgezette Felix Levitan ontbrak volle dig tussen de verwaaide en verregende wijngaarden van de muscadet. De gezichten van de verantwoordelijken stonden strak, al bestond de reactie uit een laconiek schouderophalen. Xavier Louy en de zijnen hadden gis teren puur geluk dat er niet iets vreselijks gebeurde. Eenendertig kilometer na de start van de eerste etappe brachten demonstrerende ar beiders van de scheepswerf in Saint-Nazaire bij de monding van de Lioire de karavaan van de Tour tot stilstand. De actie was tevoren aangekondigd en zou vreedzaam verlopen. Zo ging het ook. De met ontslag bedreigde arbeiders blok keerden de weg en deelden pamfletten uit aan de inzit tenden van de auto's. Luis Ocana, Tourwinnaar in 1973, weigerde zo'n velletje aan te nemen. „Donder op", brulde de Spanjaard die de Tour volgt als radiocommen tator. Dat bekwam Ocana slecht. De demonstranten be gonnen op zijn auto te beu ken, vernielden spiegels en koplampen. Een van de sym- pathisanten herkende Ocana en wrist dat deze in Frankrijk wonende Spanjaard sympa thiseerde met de rechts radi cale politicus Le Penn. Daarop probeerde de groep Ocana uit zijn te sleuren met de bedoeling hem in het wa ter te gooien. Toen dat niet lukte tilde een aantal hem met auto en al op. Ocana had op dat moment geluk dat de renners in aantocht waren, voorafgegaan door de bere den politie. De gendarmerie ontzette de oud-kampioen. Stakende havenarbeiders versperren het weg. Tour-peloton de FOTO ANP Van onze speciale verslaggever ANCENIS - Paul Köchli moet op zoek naar een nieuwe sponsor voor zijn profploeg, waarvan onder meer de Nederlanders Ge rard Veldscholten en Henri Manders en de Canadees Steve Bauer, gisteren win naar van de eerste Tour etappe, deel uitmaken. Weinmann stopt namelijk als hoofdsponsor. Het Zwitserse bedrijf blijft wel actief in de wielersport. Het treedt als co- sponsor toe tot de nieuwe Do- mex-formatie, waarvoor onder meer Adrie en Jac van der Poel, Maarten Ducrot, Ad Wij- nands en de Belg Michel Der- nies gaan rijden. Zoiets had ik nodig9 *T- l ;,AV*yV"' MÉÊimmÊ Ji :ht lijken het dezelfde gaat kijken zult u zien dat vigheid en gewicht. ersing van de tegel: en zwaarder de tegel. de beste kurkvloer TERNEUZEN - TEL. 01150-20883 or Hein Groothuis !et een onvervalst olé, olé bracht routinier Henk Lub- irding het feestje op gang. Zelfs Peter Winnen, meestal >ch de nuchterheid zelve, viel, zij het bescheiden, in. De man, die het meest uiting if aan zijn vreugde, was Teun in Vliet. Met een stralend ge haalde hij de ene na de iere frats uit. Hij poseerde et allerlei grimassen en geba- in voor de fotografen, wierp ishandjes naar het publiek, if de als leeuw verklede man, e bij elke prijsuitreiking pre nt is, een por in de zij en ende het aanwezige vrouw- k schoon met grote uitbun- gheid. „Zo blij als ik er uit zag, aelde ik me ook", bekende de ureur uit Baarle-Hertog. lisschien ben ik die trui mor- in weer kwijt, maar dit mooie iment nemen ze me niet r af. Dit was de bevesti- ig, die ik vooral zelf hard no- ig had". Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis ANCENIS - Hoewel zijn ploeg geen hoofd rol had kunnen spelen, was Superconfex- ploegleider Jan Raas dik tevreden over de prestatie (zesde plaats), die zijn ren ners hadden neergezet. „Ze hebben werkelijk als tijgers gereden", ver klaarde de Zeeuw. „Het ging echt fantastisch. Al leen op die klimmetjes vielen ze steeds terug. Vanwege die klimmetjes was dit niet zo'n geschikt parkoers voor ons". Een hele geruststelling voor Raas was dat Jean- Paul van Poppel, de sprinter, nota bene tot de betere renners behoorde. Van Poppel kwam met Jakobs, Nijdam, Gölz en Maassen over de streep, terwijl de rest van de for matie moest lossen. In de ochtendrit moest Van Poppel enkele malen lossen en kwam hij ook met achterstand op het peloton binnen. Jan Raas sprak in de middagpauze van onoplettendheid. Raas toen: „Van Poppel wordt van alle kanten be schermd, maar als hij zo rijdt, kunnen we niet van de jongens verlangen dat ze voor hem werken. In laatste positie van het pe loton mag hij niet zitten. Die plaats is voor Fons de Wolf". Hoewel Raas Van Pop pel voor de ploegentijdrit niet aansprak, had Van Poppel ook wel in de ga ten dat hij er in het och tendritje slecht had afge bracht. „Ik heb inderdaad niet zitten opletten", zei hij na de ploegentijdrit. „En daar heb ik nu nog zwaar de pest over in. Ik praat liever niet over vanmiddag, omdat ik vanmorgen punten had moeten pakken voor de groene trui. Overigens rijd ik nog niet zo goed. Ik moet het meer hebben\ van droog weer. Ik baal echt van die regen". De PDM-ploeg van Jan Gisbers stelde zwaar te leur in de ploegentijdrit met een achttiende plaats. Met Rooks en con sorten was het al snel mis gegaan. Rooks: „We heb ben in het begin op een paar jongens moeten wachten. Knetemann en Bishop hadden proble men, Knetemann al na een kilometer of vijftien; op de klimmetjes moesten we echt inhouden voor hem. Dat gereserveerde rijden heeft ons denk ik toch wel anderhalve mi nuut gekost. Maar toch was het het beste zo. In het verleden zijn er bij ons al eens drie man in een ploegentijdrit naar huis gegaan. We mochten het risico niet lopen dat weer zoiets zou gebeuren. We hadden de afspraak dat we tot tien kilometer voor de streep op ieder een zouden wachten". Opvallend was dat Knetemann tot de zwak keren behoorde in de PDM-ploeg, die tot over maat van ramp in de slot fase Müller ook nog zag afvallen door een lekke band. Knetemann was in het verleden immers meestal een van de grote steunpilaren in ploegen tijdritten. Een zinnige verklaring over zijn min dere optreden kon de Huybergenaar niet ge ven. „Het zullen wel ouderdomsverschij nselen zijn", was het enige dat hij aanvoerde. Naam: Adres: Postcode: Tel.: Plaats: Jk weri er echt ongeduldig n. In de Giro, waarin ik niet es op alles kon zetten, was ik eemaal vlak bij een etappe- je. Daarna stelde ik mij hele- tal in op het Nederlands mpioenschap. Ik vond dat ik sterkste was, maar weer sf ik met lege handen. Van- ar dat ik vanochtend ver- irikkelijk de schurft in had, in ik er in dat korte ritje niet slaagde de gele trui te pak- x De pech blijft me achter gen, dacht ik bij mezelf. Ook omdat ik er eigenlijk wel int op had. Bij een van die Bensprints, die bonificatie- ionden opleverde, werd ik ar Lilholt zowat de hekken gedouwd. Het jurylid op de itor zag het, maar het jurylid de streep helaas niet. De egentijdrit heeft gelukkig as nog goedgemaakt". Je gele trui betekent echter t het toppunt voor de West der van origine. „Ik win n liever een klassieker. Ten- he ben ik daarvoor aange kken, en niet voor geel in de ar I aldus de Panasonic-ren- ii die beseft dat het vervolg 1 de Tour hem niet veel kan sen zal bieden op een ritzege. „Het liefst zou ik nu nog een etappe winnen, maar ik weet dat ik niet uit het oog mag ver liezen dat we hier zijn voor Breukinks klassement". Breukinks klassement is echter ook weer niet zo heilig dat de trui niet verdedigd zal wordea Panasonic-ploegleider Peter Post, die herstellende is van een blaasontsteking: „Als het kan, moeten we de trui ver dedigen. Ik heb me in het ver leden altijd geërgerd aan ploe gen die de trui zo maar lieten lopen. Bij ons komt er nog bij dat wij meer renners hebben voor het vlakke dan voor de bergen. Breukink en Winnen zullen we in reserve houden, maar de rest moet maar probe ren het geel vast te houden. Ik denk Van Vliet kennende, dat we die trui niet een, twee, drie zuUen afgeven. Het weer kan daarbij onze bondgenoot wor den. Die wind en regen zijn een beetje in ons voordeel". Post, wiens ploeg in het verre verleden grossierde in over winningen in ploegentijdritten, maar de laatste jaren geen eer ste plaatsen meer kende, schreef de triomf van zijn ren ners in het teamwerk tegen de klok toe aan een toegenomen potentieel temporijders. Post: „De afgelopen jaren is geble ken dat je het met een Vande- raerden alleen niet redt. Nu re den we met drie renners, die niet wilden verliezen, Breu kink, Van Vliet en Vanderaer- den. We hadden er weer een paar mannen bij, die te hard gaan voor drie of vier renners. Van die drie was Vanderaer- den de beste. Hij heeft geen zwak moment gekend. Maar in totaliteit mag ik zeer tevreden zijn over de ploeg. Het ging wel een beetje met horten en stoten, maar dat is alleen maar een te ken dat er tempo gemaakt wordt". Teun van Vliet, die de lei dersplaats dankte aan de top- verrichting van de ploeg, moest het onderweg naar Ancenis wel even een beetje laten afweten. Van Vliet: „De afspraak was dat we rustig zouden vertrek ken, maar de heren gingen als Onder leiding van Eric Vanderaerden passeert de Panasonic-ploeg de streep na de ploegentijdrit. FpTOCORVOS kogels van start. Het brak mij een beetje op. Vijf, zes kilome ter heb ik moeten overslaan, kon ik alleen maar in het wiel blijven hangen. Op het laatst, toen de anderen minder wer den, werd ik echter weer beter. Het was wel verschrikkelijk afzien, vooral voor degenen, die op kop zaten op een klim. Ik heb zoiets nog nooit meege maakt, maar dat schijnt te moeten, wil je de gele trui ha len". Oo£ Erik Breukink had moe ten verzaken. „De laatste tien kilometer kon ik de grote mo len niet meer rond krijgen. Daarom ben ik toen niet meer op kop gekomen. Had ik het wel gedaan, dan had ik de gang uit de ploeg gehaald". Die gang bleef er tot het laatst toe in, al had Guy Nuiens onderweg steeds bedenkingen gehad. Nuiens: „Het kan raar gaan. Anders rijden we altijd zo goed en is het niks en nu liep het volgens mij van geen kan ten en winnen we". TELEVISIE Nederland III: 16.30 uur: rechtstreeks verslag van de finale van de derde Tour etappe tussen Nantes en Le Mans. Nederland III: 19.00 uur: sa menvatting Nantes-Le Mans. BRT II: 16.30 uur: recht streekse reportage van Nan tes-Le Mans. BRT I: 18.35 uur: samenvat ting Nantes-Le Mans. RADIO Radio II: 14.05 uur: Tour de FRance extra. Radio II: 15.05 uur: Radio Tour de France. BRT I: 13.30 uur: Radio Tour. /M •tv Een zeer verheugde Teun van Vliet in het geel op het ere podium. FOTO ANP Van onze speciale verslaggevers MACHECOUL - Steve Bauer heft dubbel profijt getrokken van de rivaliteit in een kopgroepje van vier tijdens de eerste etappe van de Ronde van Frank rijk. De Canadees kwam alleen over de streep na de rit over 91,5 kilometer van Pontcha- teau naar Machecoul. Rit- overwinning en onderweg op gepikte bonificatieseconden uit de laatste premiesprint brachten hem in het bezit van de gele leiderstrui. Het peloton heeft in de 75ste Ronde van Frankrijk een moeilijke start gehad. In het Bretonse land stond een stevige storm, die ijzige re genvlagen voor zich uit joeg. Onder die omstandigheden werden de bijna 200 renners na iets meer dan dertig kilo meter, in de buurt van St. Na- zaire, tot staan gebracht door protesterende haven- en dok arbeiders. De blokkade ver oorzaakte een oponthoud van ongeveer tien minuten. Na die onderbreking ont snapten vier renners, de Deen Sören Lilholt, zijn ploegmak- ker Roger Ilegems (Bel) en de Nederlanders Nico Verhoe ven en Teun van Vliet Het viertal werkte aanvan kelijk goed samen en nam een voorsprong van iets meer dan een minuut. De samenwer king tussen het viertal ver minderde echter snel omdat er behalve de ritzege ook een aantal premieseconden was te verdienen in de vliegende sprints. Die extra-beloningen van zes, vier en twee secon den gaven de scherpste sprin ter uitzicht op de leiderstrui. Nico Verhoeven, vorig jaar op het laatste moment aange wezen en zijn gram uitend in een zege in de openings etappe in West-Berlijn, was ook gisteren, na opnieuw een selectie op het laatste moment door Jan Raas, de scherpste van het viertal. Veertien se conden winst werden zijn deel, tegen twaalf voor Lil holt en tien voor Van Vliet. Het waren de mouwen van de eerste echte gele trui, maar zijn vluchtmakkers weiger den hem ook aan de rest van het kledingstuk te helpen. Het gezamenlijke werk stokte en vijftien kilometer voor Ma checoul werd het groepje te ruggepakt door het veld. Onmiddellijk na de her groepering zette Steve Bauer een nieuwe aanval in. In die laatste twaalf kilometer ver overde de Canadees een grootste winst van dertig se conden. Aan de streep had hij er nog acht over en dat was voldoende voor de topplaats in de algemene rangschik king na de eerste rit De zes seconden uit de laatste pre miesprint brachten hem op een zelfde winst-totaal als Nico Verhoeven. In dat geval beslist de volgorde van aan komst in de etappe. De een zame vluchter werd daardoor de aanvoerder van het klas sement.

de Stem | 1988 | | pagina 9