blok Premie voor katalysator keren NIEUWE ACTIES AANGEKONDIGD VOOR NA DE ZOMER Koninklijk bezoek aan Nederland KLEURKOPIE I letrelFd 'Nijmeegse vier' niet in paniek door Ferdi E. BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR litzichtloos MULTICOPY DESTEMBINNENLAND DINSDAG 5 JUL11988 NIJPELS KIEST VOOR STRENG, EIGEN AUTOBELEU) )EN HAAG - Het overleg tussen een delegatie van het kabinet en de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) over vergoedingen en inkomen s gisteravond uiteen gespat. Acties Hervatting Overleg Toltarieven EX-COLLEGA'S ONTVOERDER SCHRIKKEN VAN WRAAKGEVOELENS Acties Salaris Bang Gevaarlijk Ontslag NIEUWSOVERZICHT VVD wil snel maatregelen veilig Schiphol 6.000 gevallen van bodemverontreiniging Grote partij heroïne in beslag genomen Arbeidsinspectie slaat nieuwe weg in Boterberg en melkzee kleiner Waterbedrijven willen geld van BASF Postzegels met kunstwerken gepresenteerd T5 oeit naar het buiten- utemoc is van mening PHI zijn land heeft t. Vader Cardenas op voor de indiaanse g en dreef landher en door, wat hem op e van de grootgrond- kwam te staan, kandidaat van links lange tijd de PRI nenuit te hervormen, de vlag van deze partij hij het in 1981 tot gou- van de deelstaat Mi tt, de staat van zijn le- he vader, n de PRI vertegen- 'gde Cuahutemoc een stroming die allerlei atische hervormingen doorvoeren en de oude tionaire idealen weer derdeel van het beleid Toen De la Madrid huemoc maar De i aanwees als opvolger, e 'Democratische Stro- uit de PRI en verenigde ~t links, man met de oude Azte am werd juichend het kamp ingetrokken, geest waart door Mexi- ei de totdantoe belang- kandidaat Castillo, e PMS, de Mexicaanse listische Partij tijdens ijeenkomst in Mexico- tillo stond zijn kandida at aan Cardenas. De be- ijkste zes oppositiepar- van links, traditioneel ate verdeeld en secta- ingesteld, hebben zich 'gd tot de PMS en staan n man achter Cardenas, links bij deze verkiezin- al zegevieren, hopen ze, geloven ze niet echt. Dat meer dan 'een geest', t de PRI nu voor het een echte oppositie te- ver zich heeft gekregen, ze als het begin van het e van de partij die in het arme en corrupte Mexico zestig jaar lang alle 'es strak in handen t T28 joor onze Haagse redactie )EN HAAG - Vanaf vol lend jaar januari geeft het •ijk een premie van 1700 )p alle auto's groot en klein, vaar een geregelde drie wegkatalysator is inge- jouwd. )e huidige premie voor mid- leigrote auto's met een motor- nhoud van meer dan 1400 cc, He geen driewegkatalysator naar een schone motor hebben, vordt verlaagd van 1700 naar 850. Dat betekent dat vanaf rolgend jaar alleen de auto's, [ie met de driewegkatalysator roldoen aan de strenge Ameri- ;aanse milieu-normen, de wogste premie van 1700 krij- ;en. n 1981 trad een nieuw ka- aan. De Boer, de nieuwe "tssecretaris van CRM, gaf licht voor een subsidie driejaar. De Ombudsman g echter wel huiswerk, moest werken aan een atschappelijke verbreding een bredere toegang tot de 'a. Dat lukte behoorlijk jaren erna. De stichting rkt nu mee aan program 's van onder meer NOS, KRO, AVRO, TROS, RO en de Wereldomroep. De coördinatie tussen de nroepen en de organisaties e zich bezighouden met >or- en nazorg rond consu- entenprogramma's werd >k beter. De Consumenten- >nd, Konsumenten-Kontakt Stichting De Ombudsman ngen in 1985 samen in de OMAC (Coördinatiepunt x>r Massamediale Consu- entenvoorliehting). De toekomst voor De Om- udsman ziet er niet slecht it. Minister Brinkman van IVC is positief en financieel omt de stichting er niet echt van af. Over 1987 is er elfs een exploitatieoverschot an 153.000 gulden. De Ombudsman blijft de omende jaren opkomen voor le zwakkeren in de samenle ving. Er wordt bijvoorbeeld trijd geleverd om patiënten neer bescherming te geven. Tot nog toe hebben mensen ie schade opliepen bij medi- che behandelingen, geen ge- ;ond been om op te staan. Schuld van de medicus valt moeilijk te bewijzen, dus is 5en vergoeding van de schade meestal uitgesloten. Met een risicoverzekeringsplan wil De Ombudsman de patiënt tege moetkomen. Met deze fiscale maatregel gaat minister Nijpels (Milieu) een eigen autobeleid voeren, los van de EG. De Europese Mi lieu-ministers kwamen vorige week in Luxemburg tot een compromis waarin de Milieu- eisen voor kleine auto's maar iets zijn aangescherpt. En die maatregel gaat pas in 1992 in. Nederland, Denemarken en Griekenland stemden tegen dit voorstel. De Duitse minister Töpfer, tot vorige week mede stander van Nijpels, ging op het laatste moment om. In ruil voor een Frans akkoord voor schonere stookcentrales, liet Duitsland zijn tegenstand te gen de zwakkere EG-normen voor auto's varen. Nijpels en staatssecretaris Koning (Financiën) presenteer den gisteren het nieuwe auto beleid. De premie wordt be taald door de importeurs en hogere bijzondere verbruiks belasting (BVB) op te leggen. Uit die verhoging betaalt het rijk de meerkosten voor een auto met driewegkatalysator. Zo kost de premie het rijk noch de importeurs een cent. Over de BVB ligt Nederland in de clinch met de EG. Er loopt een procedure bij het Europese Hof. Als Nederland de BVB niet meer mag heffen, is er vol gens Koning niets aan de hand. De inkomsten uit die belasting, jaarlijks ƒ2,7 miljard, worden dan op een andere manier op de weggebruiker verhaald. Daar mee wordt ook de premie op de schone auto's veiliggesteld. De RAI heeft berekend dat in 1992 80 procent van het Ne derlandse wagenpark aan de Amerikaanse eisen zal voldoen. Inclusief de groei van het aan tal auto's zal door het gebruik van de driewegkatalysators de verzurende uitstoot van kool stof- en stikstofoxyde in het j aar 2000 met 70 procent zij n te ruggebracht, aldus Nijpels. Nederland loopt nu het risico door de EG voor het Europese Hof te worden gesleept, door dat een eigen autoregeling de interne markt zou kunnen be lemmeren. Nijpels denkt echter dat hij voldoende argumenten heeft de procedure te winnen. Temeer omdat de EG in 1985 nog besloot aan de Ameri kaanse autonormen te voldoen. Nijpels constateerde dat de EG nu het verst achterligt met de milieu-eisen aan auto's. De Amerikaanse normen worden al jaren gehanteerd door Zwe den, Noorwegen, Oostenrijk, Zwitserland en Canada. Alle Europese autofabrikanten le veren auto's aan deze landen die een importverbod hebben op auto's die geen driewegka talysator hebben. Het argu ment van Frankrijk, Italië en Engeland dat hun industrie niet aan de Amerikaanse eisen kan voldoen, klopt dan ook niet, aldus Nijpels. Overleg specialisten mislukt Van onze Haagse redactie Het kabinet zegt op korte termijn het akkoord uit 1984 net de LSV eenzijdig op en maakt daarmee de weg vrij roor verlaging van vergoedingen en tarieven. Als dat gebeurt dan komen er - ia de zomer - opnieuw acties ran de medische specialisten, !0 kondigde LSV-voorzitter dr. 1 Piasmans gisteravond aan. ie opzegging van het akkoord al door de LSV aan de rechter vorden voorgelegd. „We willen veten of het kabinet eenzijdig iet akkoord kan opzeggen", al ius Piasmans. dimster De Koning (Sociale laken) dreigde na de aankon- liging van mogelijke nieuwe cües met juridische stappen egen de specialisten. Hij over- veegt de gang naar de rechter >m nieuwe acties te laten ver- Meden. „Misschien moeten wij »k maar eens een kort geding anspannen", aldus de be windsman. Staatssecretaris Dees Volksgezondheid) kondigde an dat hij de vergoeding van de praktij kkosten voor de spe- Iflist na de zomer zal verlagen iet gemiddeld 40.000 gulden tot 5.000 gulden per jaar. Hij volgt aarmee een advies van het !OTG (orgaan dat de tarieven aststelt). Dees zei dat gisteren at hij de specialisten niet te- imoet wilde komen. Die had- en verleden week tijdens eer- er overleg voorgesteld de ver- oeding naar 80.000 gulden te rengen, maar Dees wilde van at voorstel niets weten. „Ik an alleen het advies goed- of fkeuren en het heeft lang ge- loeg geduurd. Een eerder com- romis is niet gelukt", aldus )ees. Hij kondigde aan een be- LSV-voorzitter Piasmans zei dat de specialisten 'geen reden tot tevredenheid hebben'. Daaruit kan worden afgeleid dat de minister in ieder geval lager dan 180.000 gulden heeft voorgesteld. Dat was het be drag dat de LSV verleden week tijdens het overleg onder om standigheden acceptabel had genoemd. Desondanks praten de LSV en De Koning deze of volgende week verder over de definitieve vaststelling van het nieuwe norminkomen. God heeft de mens een vrije wil gegeven, hij dwingt niemand tot zijn heil, men mag zelf kiezen of men God wil dienen of sa tan. Kiest men voor de laat ste, dan niet zeuren over de ellende in de wereld. M. v. Beek Halsteren Het tabelletje in uw krant van Frankrijk over toltarie ven van tunnels/bruggen klopt niet helemaal. Pont d'Oberon ben ik vorig jaar in het hoogseizoen over gereden. Auto plus caravan kost 101 FF, dus niet gratis, of het moet vanaf dit jaar gratis zijn. Vogelwaarde R. de Roeck 'ET NEERSCHIETEN van een Iraans passagiersvliegtuig door "sn Amerikaanse oorlogsbodem, heeft de aandacht weer ten lie gevestigd op het Golfconflict. Aanvankelijk een oorlog tus- en de twee buurlanden Iran en Iraq waarin de rest van de wereld iet echt geïnteresseerd was. In die passieve houding kwam pas verandering toen de oorlog- ierende partijen hun wapens gingen richten op de oliescheep- jaart. Vanaf dat moment was de Golf-oorlog een internationale vestie. De Amerikanen zetten groot oorlogsmaterieel in en de erige Westeuropese landen deden hetzelfde of stuurden - zo- ils Nederland en België - uit defensieve overwegingen mijnenve- "irs naar het explosieve gebied. Door de talrijke incidenten die zich daarna in de Golf afspeel- rn, werd de eigenlijke reden van het conflict - de oorlog tussen kan en Iraq - als het ware op de achtergrond gedrongen. Öe vieste werkelijkheid is echter dat in de moerassen van het grens gebied tussen beide landen nog dagelijks honderden slachtoffers fallen. Zo lang die strijd blijft voortduren, zal het Golfgebied een {hondiale brandhaard blijven. I De cruciale vraag is dus: kan een spoedig einde van de oorlog forden verwacht. Er is weinig reden om hierover optimistisch te jjn. Het meest opmerkelijke aan het verloop van de gevechten is de wederopstanding van Iraq. De troepen van Saddam Husayn "ijn momenteel aan de winnende hand. Het laatste offensief ein dde in een zege voor Iraq. De door Iran - ten koste van tiendui- snden militairen - veroverde gebieden werden zonder slag of loot prijsgegeven. De grote oorlogsmoeheid lijkt in Iran te (neb s'1 toegeslagen. Zelfs de benoeming van parlementsvoorzitter Akbar Rafsandjani tot opperbevelhebber van het leger, heeft et moreel van de Iraanse troepen niet opgekrikt. Het gegeven dat Iran aan militaire kracht heeft ingeboet, wil nter nog niet zeggen dat ze bereid zijn om vredesbesprekingen in te gaan. Geleid door blind religieus fanatisme en eveneens in jet besef dat Iraq niet in staat is om Iran op de knieën te dwingen Iraq kon uiteindelijk slechts standhouden door de wapenhulp >n Rusland, Amerika en Frankrijk - zal Teheran niet uit eigen 'je wil naar de onderhandelingstafel gaan. Het ziet er naar uit het nu al acht jaar durende conflict zich nog ^9e tijd zal voorsiepen. Echte oplossingen die een einde kun- n maken aan de uitzichtloze oorlog - die aan honderdduizen- n het leven heeft gekost - zijn niet voorhanden. ^Het formeren van een VN-vredesmacht is een onhaalbare zaak bleken. Het enige pressiemiddel dat overblijft is een wapenem- rgo tegen de strijdende partijen. In de Verenigde Naties wordt lang over een dergelijke maatregel gesproken. Hoewel het pngste incident met het Iraanse vliegtuig heeft bewezen dat de I een groot kruitvat is, wordt de besluitname om redenen van uur opportunistische aard geblokkeerd. De Verenigde Naties - Perez de Cuellar heeft het al eerder ge- FObeerd - zouden daarom alles in het werk moeten stellen om Zn estancl te bewerkstelligen, waarna kan worden getracht om aq en Iran aan de onderhandelingstafel te krijgen. Als het zover 's er v°or 'cowboy' Amerika geen enkele reden meer tot spier- ailenvertoon in de Golf. sluit te zullen nemen binnen twee a drie maanden. De LSV-voorzitter Piasmans kondigde een hervatting van de acties aan, als dat eenmaal ge beurt. Tot verleden week maandag draaiden de specia listen tweemaal een zondags dienst op een doordeweekse dag. Het enige punt waarop het kabinet de LSDV enigszins is tegemoet gekomen is de hoogte van het norminkomen. Dat is het gemiddelde inkomen van een specialist bij een gewone werkweek. Op dit moment ligt het norminkomen op 180.000 gulden per jaar. Minister De Koning wil dat inkomen verla gen naar 150.000 gulden, maar zei gisteren een „aanmerkelijke verbetering" te hebben toege zegd aan de LSV. Welke bedra gen hij heeft genoemd wilde hij niet zeggen. Koningin Elisabeth II van Groot-Brittannië en haar echtgenoot prins Philip zijn in ons land gearriveerd voor een drie daags officieel bezoek ter herdenking van de 300 jaar oude vriendschapsbanden tussen Nederland en Groot-Brittannië. - FOTO ANP Door Cees Manders ARNHEM/BUDEL - Met verbazing, schrik en op luchting constateerden twee van de 'Nijmeegse vier' dat wraak op hen juist het mo tief is geweest voor de ont voering van en de moord op Gerrit Jan Heijn. „Toen ik vorige week uit de rechtszaal hoorde dat E. die hele ontvoeringszaak op touw had gezet om zich op mij te wreken, ben ik wel geschrok ken. Maar bang ben ik niet ge weest", zegt de heer Groen, di recteur van de Gelderse Ont wikkelingsmaatschappij te Arnhem. Vorige week vrijdag ont hulde Ferdi E. aan zijn rechters dat hij Heijn had ontvoerd en vermoord om zich de middelen ('en apparatuur') te verschaf fen om wraak te kunnen ne men. E. wilde 'gewelddadige acties' ondernemen tegen die perso nen ('vier, maar misschien wa ren het er wel vijf, zes, of ze ven') met wie hij in het begin van de jaren tachtig in Nijme gen had samengewerkt in een banenproject. Die zouden hem 'ondanks mijn goede bedoelin gen' buiten spel hebben gezet. 'Godzijdank zijn mijn plannen om wraak te nemen in het sta dium van de fantasie gebleven', verklaarde E. tegen de Haar lemse rechtbank. Een van de eersten op het lijstje van E. was dr.Ir.L.J.Groen destijds be stuurslid van de stichting ('Nieuwe Banen') waarvoor E.'s organisatiebureau banenpro- jecten ontwikkelde. Groen: „We hebben met E. op het laatst veel problemen ge had. Die gingen over zijn sala riëring. En we zijn inderdaad niet als vrienden uit elkaar ge gaan. Maar dat het zo diep bij hem zat met zijn haatgevoe lens, dat hij echt wraak op ons wilde nemen, daar schrok ik wel even van, dat was een heel vreemde gewaarwording." „De laatste keer dat we elk aar zagen was in het Paleis van Justitie in Arnhem. Hij had twee keer een kort geding te gen ons aangespannen, omdat hij vond dat we hem te weinig hadden betaald. Ik herinner me nog dat we toen in de hal voor de rechtszaal nog een paar woorden met elkaar hebben gewisseld. Maar dan zijn de ad vocaten erbij en ga je zover als de primaire en secundaire be leefdheidsnormen toelaten." „Bang ben ik niet, nu ik weet wat E. met ons van plan was. Misschien heeft E. het ook niet allemaal echt serieus gemeend. Hebben de psychiaters niet uit gemaakt dat hij niet helemaal toerekeningsvatbaar is Maar het is wel zo dat ik nu met nog grotere aandacht dan normaal zal volgen tot welke straf hij zal worden veroordeeld." De volgende op de 'doden lijst' van E. was de heer Wij te, ex- wethouder van Nijmegen en nu burgemeester van Budel. Hoe reageerde hij vrijdag op het nieuws uit de Haarlemse rechtszaal Wat voelde hij toen hij besefte dat iemand die (ADVERTENTIE) Direkt klaar, ook vergroot of verkleind. Slop noor Multicopy bij u in de buurt. Breda, Ginnekenweg 4, 076-226900 tot het allerergste in staat is gebleken hem naar het leven heeft gestaan Wijte: „Ik reageerde wat ge laten, moet ik zeggen. Ik hoorde wat hij van plan was geweest en ik dacht: het is maar goed dat hij gepakt is, dat hij niet meer vrij rond loopt. Het was een gevoel van opluchting, al hoewel je voor jezelf toch altijd een beetje het idee hebt dat er toch wel heel veel moet gebeu ren wil dit allemaal ook werke lijkheid worden." „Maar als je je realiseert wat die man met Gerrit Jan Heijn heeft gedaan, ga je toch wel bij jezelf denken: gevaarlijk, en eigenlijk toch wel heel serieus, ja. Ik heb wel eens tussen neus en lippen door begrepen dat de affaire Nijmegen in de psyche van deze man geweldig veel heeft teweeggebracht. Maar dat dat zover zou gaan dat hij ook nog plannen zou smeden om ons vier naar het leven te staan, nee, daar had ik totaal niet aan gedacht." „Gevoelens van angst heb ik niet gehad omdat ik dacht: het zal zo'n vaart wel niet lopen. Het lijkt een beetje onverschil lig, maar diep in je hart denk je toch van: jongens wat heb ik er eigenlijk mee te maken." „Ook ik ben benieuwd wat voor straf die man zal krijgen. Ik denk natuurlijk aan levens lang. Maar als jurist weet ik wat dat betekent: in eerste in stantie twintig jaar. Verminder je dat tot tweederde, dan kom je op twaalf. Dan krijg je nog eens weekendverlof, dan zit je op tien en als het nog beter met hem gaat door alle behandelin gen, zit je al op acht jaar. Dat lijkt me om het zacht te zeggen niet zo wenselijk. Natuurlijk ben ik geschrokken, maar er is geen paniek." „Ik had in Nijmegen een strikt zakelijke relatie met hem. Hij was de man die projecten aan bracht en uitvoerde en wij van het stichtingsbestuur begeleid den hem, overigens op basis van volstrekte gelijkwaardig heid. Op een gegeven moment waren de projecten alleen nog maar te continueren met subsi dies van overheden. En overhe den voelen er niets voor subsi die te geven waarbij een be langrijk gedeelte van die subsi die direct in de portefeuille van de projectleider verdwijnt." „Dus het hoge honorarium dat hij enige tijd gehad heeft, moesten we noodzakelijker wijze terugschroeven, anders kregen we helemaal geen sub sidie meer en was het project van de baan. Het was gewoon een kwestie van het toepasen van de regels. Voor ons was het onbegrijpelijk dat hij dat toen niet inzag. Hij maakte er een geweldige trammelant over. We kregen een kort geding aan onze broek, en nog een. Steeds weer hebben we via onze advo caat een beroep op hem gedaan van: man houd er toch mee op. Dat heeft toch geen enkele zin. Maar nee hoor, hij was niet te vermurwen. Het moest en zou zijn wat hij eiste." „Na zijn ontslag ben ik hem nooit meer tegengekomen. Je kunt je voorstellen dat ik het nu uiterst onplezierig vind dat ik als motief in verband wordt gebracht met deze afschuwe lijke ontvoeringszaak." Andere personen van het Nijmeegse banenproject op wie E. het voorzien had, zijn in elk geval de heer Uijen, nu werk zaam bij Holec, Amersfoort, en de heer Droppert, stafmede werker van Akzo in Arnhem. Geen van tweeën was bereik baar voor een reactie. JX w De FNV is heel boos op Sociale Zaken. Dat ministerie heeft een folder gemaakt, waarin zo'n beetje elke uitkeringsgerech tigde als potentiële fraudeur wordt neergezet. Volgens de bond kennen ze op het ministerie het verschil niet tussen zwartma ken en zwartwerken. Het mag dan economisch wat beter gaan in ons land, niet iedereen spint daar garen bij. De Leidsche Wolspinnerij bij voorbeeld is voorgoed uitgesponnen, zo lijkt het. De fabrikant van illustere produkten als Scheepjeswol en Ne- veda gooit in ons land de tent dicht. Waar geen streng is, moet je streng zijn, zo werd door de schuldeisers geredeneerd en ver volgens werd het faillissement aangevraagd. De Leidsche Wolspinnerij zei nog wel dat zo'n maatregel averechts was, maar dat hielp geen steek. De werknemers lijken vooralsnog het hoofd in de schoot te leg gen. Misschien denken ze nu al dat demonstreren in hun geval niet meer kan zijn dan veel geschreeuw en weinig wol. Ik lijk wellicht zo nu en dan keihard en door de wol geverfd, maar van zoiets kan ik toch nog goed ziek worden. Ik trek maar eens een extra borstrok aan en kruip vroeg onder de wol. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het kabinet dient met spoed maatregelen te treffen opdat de beveiliging van luchthaven Schiphol niet langer zo lek als een mandje is. Met die maatregelen kan niet worden gewacht op de resultaten van een onderzoek naar de veiligheidsmaatregelen rondom de luchthaven, naar aanlei ding van de recente bevindingen van de Vara-televisie. Die eis stelt het WD-Kamerlid Korthals in schriftelijke vra gen aan de ministers Korthals Altes (Justitie), Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) en Smit (Verkeer en Waterstaat). Korthals wenst dat de bewindslieden de resultaten van het onderzoek terstond de Tweede Kamer toezenden. DEN HAAG (ANP) - Het aantal bij de overheid bekende geval len van bodemverontreiniging bedraagt op het ogenblik meer dan 6.000. Dit blijkt uit inventarisaties van de provincies. Mi nister Nijpels (Milieu) maakt melding van het aantal in zijn beantwoording van Kamervragen van de PPR. Op verzoek van het rijk zijn de provincies sinds 1980 bezig met het aktief opsporen van verdachte lokaties. Kort na de aan vang van deze operatie, ingesteld op aandringen van de toen malige milieu-minister Ginjaar, bedroeg het aantal verontrei nigde lokaties zo'n 4.000. Volgens Nijpels zijn de meeste van deze stortplaatsen aan een 'oriënterend' onderzoek onderwor pen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft bij een importbedrijf in het havengebied een doos met 26 kilo zuivere heroïne in beslag genomen en twee mannen gearresteerd die de doos kwamen ophalen. De partij vertegenwoordigt een ge schatte handelswaarde van tien miljoen gulden. De betrokken firma, die niets met de zaak te maken heeft, in formeerde zelf de politie over de 'verdachte' doos en de inte resse van de twee mannen daarvoor. De arrestanten zijn inwo ners van Hoofddorp en Amsterdam. De herkomst van de partij is nog niet bekend. NIEUWEGEIN (ANP) - De Arbeidsinspectie gaat zich de ko mende jaren in eerste instantie richten op kleine bedrijven die nog weinig deskundigheid hebben op het terrein van veilig heid, gezondheid en welzijn, en op de 'knoeiers', bedrijven die het met de arbeidsomstandigheden niet zo nauw nemen. Verzoeken van vooral grotere bedrijven zullen niet meer met het bezoek van een inspecteur worden beantwoord. Dat zei minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgele genheid. De nieuwe werkwijze zal de komende drie jaar staps gewijs worden ingevoerd. RIJSWIJK (ANP) - De gevolgen van de superheffing op teveel geproduceerde melk begonnen zich in 1987 te manifesteren. Deze ontwikkeling zal zich dit en volgend jaar versterkt door zetten. De inkomens in de melkveehouderij zijn tengevolge van niet- stijgende kosten redelijk goed gebleven. Dat schrijft het Pro- duktschap voor Zuivel in het jaarverslag over 1987. De melkaanvoer is vorig jaar met acht procent teruggelopen, de boterproduktie met een kwart en de produktie van magere melkpoeder met 43 procent. De EG-botervoorraad liep door de beperkende maatregelen terug van 1,2 miljoen ton eind 1986 tot 600.000 ton eind 1987. Verwacht wordt dat de voorraden eind dit jaar verder zijn teruggelopen tot 200.000 ton. AMSTERDAM (ANP) - Een aantal waterleidingbedrijven stelt het Westduitse chemiebedrijf BASF verantwoordelijk voor de extra zuiveringskosten die zijn gemaakt door de aanwezigheid van bentazon in het door hen voor de drinkwaterproduktie ge bruikte Rijnwater. Vorig jaar constateerden de waterleidingbedrijven de aanwe zigheid van bentazon bij hun pompstations. Dit insectenbe strijdingsmiddel bleek door BASF in Ludwigshaven in de Rijn te worden geloosd. Volgens C. Heemskerk van het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noord-Holland (PWN) kan BASF op kort termijn een brief verwachten waarin het bedrijf gesommeerd wordt de ex tra zuiveringskosten voor zijn rekening te nemen. Indien er geen positief antwoord op die aansprakelijkheidsclaim komt, wordt in Nederland of de Bondsrepubliek een juridische proce dure begonnen. AMSTERDAM (ANP) - Nieuwe postzegels met werk van Appel, Corneille en Constant, drie kunstenaars van de veertig jaar geleden opgerichte COBRA-groep, zullen vanaf vandaag te verkrijgen zijn bij alle postinstellingen in ons land en de Filatelistische Dienst van de PTT in Groningen. Minister Smit-Kroes, verantwoordelijk voor de PTT, over handigde maandag de eerste exemplaren aan haar collega Brinkman van Cultuur. Dat gebeurde in het Amsterdamse Stedelijk Museum, waar in 1949 de eerste grote tentoon stelling was gewijd aan de COBRA-beweging (een sa mentrekking van Copenhagen, Brussel en Amsterdam). Kunstenaars uit de steden Kopenhagen, Brussel en Am sterdam maakten deel uit van deze groep van experimen tele kunstenaars. fotoanp

de Stem | 1988 | | pagina 3