even UITBLAZEN Verkiezingen in Mexico met sterker links blok De Ombudsman blijft strijden voor zwakkeren NIEUWE 4 Mooie plaatjes Topman oppositie vermoord DE STEM COl litzichtloos DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 5 JUL11988 DESTEM MAAR VERENIGDE OPPOSITIE HEEFT GEEN KANS TEGEN MACHTIGE PRI MENSEN RAKEN VOORAL VERSTRIKT IN WEB VAN WET- EN REGELGEVING 3 3 De bekende 'gezichten' van de Ombudsman: PESTEMBINNENLA DEN HAAG - Het overli van het kabinet en de Vereniging (LSV) over ve ,s gisteravond uiteen gesj Acties Belasting PAPIER VOOR UW PEN Boetedoening Hoegen Toltarieven WIM KOCK T5 VOOR zover ik weet had ik nog nooit het oog laten rusten op de kegelvormige berg in Wyoming die zo'n promi nente rol speelt in Spiel bergs Close encounters of the third kind en nu heb iic de hoog oprijzende stenen stomp twee keer binnen één week gezien. Eerst in de eerder genoemde film, begin vorige week uitgezonden op het tweede net, weer barbaars in tweeën gehakt in een doorzich tige poging kijkers vast te hou den voor 'AVRO's Televizier'. Zondagavond zag ik dezelfde berg opnieuw in de late film die de BBC uitzond. Het begin en het einde van de gebeurtenis sen, leidend tot de filmdood van Peter Fonda in Hired Hand, spelen zich af in een om geving waar de berg de horizon domineert. Dat soort toeval wordt in aanzienlijke mate ge holpen door de veelzijdigheid van televisie, versneld groeiend naarmate er meer kanalen wor den ontsloten. De slagregens, Wimbledon en het feit dat de televisie al aanstond toen ik zaterdagmor gen opstond, leidden ertoe dat ik zowat het hele weekend voor het kastje lag. Ik heb altijd een zwak gehad voor vliegen en vliegtuigen, maar het waren toch vooral de mooie plaatjes van zaterdag die me gevangen hielden. Ik houd van mooie plaatjes. Daarom keek ik ook naar 'Hired Hand'. Dat is een echte mooie plaatjesfilm. In de vakantie en op reis ben ik een nijver amateurfotograaf die ge duldig drie kwartier kan wach ten tot een wolkenveld voor de zon is weggeschoven. Ook dan is het me begonnen om mooie plaatjes. Landschappen, stads gezichten, antieke winkelpuien, uithangborden. Experimente ren doe ik zelden. Vaker met compositie dan met belichting. Een camera kan me daarom niet automatisch genoeg zijn. Wat mooie plaatjes betreft kwam ik zaterdag rijkelijk aan m'n trekken met de live repor tage van het KLu-vliegfeest op Deelen. Natuurlijk: het pro gramma zelf was ook uniek voor Nederland. Zelfs met het wegvallen van twee hoofdnum mers - de Red Arrows van de RAF en het Italiaanse forma tieteam Frecce Tricolore - kon het programma niet kapot. Maar ik bezoek al bijna vijfen twintig jaar de belangrijkste luchtvaarttentoonstellingen in Europa en ik heb al zo veel vliegshows meegemaakt dat Deelen me niets te bieden had dat ik niet al eerder had gezien. Het was dan ook vooral de wijze waarop de televisie de show versloeg die me aan de buis gekluisterd hield. De prachtige wolkenluchten kreeg de NOS cadeau. Zo ook de grijze, trillende brij, veroor zaakt door de hitte van naver- branders, waaruitje de F 16 als een vuurpijl omhoog zag schie ten. Behalve met mooie wol kenpartijen kwam het slechte weer de cameralieden ook nog op andere wijze te hulp. De de monstratieteams concentreer den zich, door de wolken ge- dwongen, op het lagere werk 5 zodat de camera's de vrijwel ee iiiiimwiiNiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiifMiiiiiiiiiiiiiiiiifiifiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiil perfect uitgevoerde formatiefi guren van de Patrouille de France en de Patrouille de Suisse 'closer' in beeld hadden dan anders het geval zou zijn geweest. Desondanks was het goed volgen van de formaties nog moeilijk genoeg, maar het werd voortreffelijk gedaan. Door twee camera's -een met tele- en een met groot hoeklens - in een kuil te plaat sen, vlak voor de startbaan, kregen de televisiekijkers din gen te zien die de bezoekers van een vüegshow nooit zien, namelijk het hoe van sommige manoeuvres. Neem de 'Pa trouille de France' als voor beeld van wat ik bedoel. Het team is verdeeld in twee groe pen. Een tweetal, de 'solo's', vliegt de rest van de formatie tegemoet. Vlak voor het pu bhek moeten de twee groepen elkaar ontmoeten. Het pubhek ziet de twee formaties, alleen maar in zijaanzicht, met vohe snelheid op elkaar af en door elkaar heen vhegen. Sensatio neel. Je knijpt je tenen bij me kaar als je op Deelen staat. Thuis kijken we met stille be wondering toe hoe de manoeu vre wordt uitgevoerd. De came ra's aan de kop van de baan zijn ingeschakeld. In de verte nadert de grootste groep. De zes of zeven vhegtuigen vormen in vooraanzicht een spitse poort, een driehoek waarin de startbaan het centrum van de basis vormt. Dan komen de twee tegenliggers over de came ra's en we zien ze keurig onder de poort doorvliegen, ieder bo ven de eigen helft van de start baan, die bij de demonstraties als oriëntatiehjn dient. Dat moment hoorde tot de hoogtepunten van de reportage, samen met de speels in beeld gebrachte, gracieuze helicopter- show van de Grasshoppers, de adembenemende demonstratie van de F 27 Troopship en de beeldverbinding met de Boeing 747, al kon commenta tor Joop van Zijl het weer even niet laten de lof te zingen op de triomf van de eigen techniek, hoewel dat toch niets bijzon ders meer is, sinds we de lan ding op de maan live hebben gezien. En dat is al bijna twin tigjaar geleden. Als brave belastingbetaler moest Joop zijn gesprekspart ner van de luchtmacht natuur lijk een paar keer vragen of zo'n vhegfeest geen geldverspil ling was, 'in deze tijd van be zuinigingen.' Het antwoord luidde: negative. Niemand vroeg aan Joop op grond waar van de NOS meende zeven uren zendtijd aan het vhegfeest te kunnen wijden. Maar ach, ik heb bijna die hele zendtijd ge consumeerd en ervan genoten. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen VlissingenTorenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: f 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. j 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma, t/m zat. 1,25. Service-aldeling atxinnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573, Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek. 101053738. Door Cees Maas ELKE MORGEN OM zes uur gaat op het centrale plein in het hartje van Me xico Stad, het Zócalo, met veel militair muzikaal vertoon de vlag in top. Daarna floepen alle lichten aan in het werkpaleis van president Miguel De la Ma drid aan de rand van het plein. Een nieuwe regerings dag begint. De la Madrid is zijn dagen aan het aftellen. Morgen gaat Mexico naar de stembus om een nieuwe president voor de komende zes jaar te kiezen. Grondwettelijk is bepaald dat de president niet herkies baar is. De la Madrid heeft zijn met goud beringde vinger uitgestoken naar een ander lid van de machtige rege ringspartij PRI (Institutionele Revolutionaire Partij) en die tot opvolger benoemd. Zo gaat dat in Mexico. Het woord van de president is wet. Carlos Salinas de Gortari (40) wordt vrijwel zeker de nieuwe president in het land waar de PRI het al zestig jaar voor het zeggen heeft. Het lijkt een formaliteit, deze ver kiezingen, maar dat is het dit keer nu eens niet. Alleen al door de geruchten over nade rende verkiezingsfraude - dat alle begraafplaatsen van deze grootste stad ter wereld op de registratielijsten zouden staan. Maar er is meer van belang. Voor het eerst in de na-revo lutionaire geschiedenis van Mexico zijn de grote linkse oppositiepartijen erin ge slaagd hun onderlinge ver deeldheid te overwinnen en gezamelijk een kandidaat voor de verkiezingen naar vo ren te schuiven. En dat is niet zo maar iemand. De kandidaat van verenigd links is er de oor zaak van dat de PRI een forse duikeling maakt in de prog noses. Een buitengewoon be langrijke politieke verschui ving tekent zich af. De PRI, wint gebruikelijk alle verkiezingen met 90 pro cent of meer van de stemmen. Volgens de meest optimisti sche verkiezingspeilingen is dat gedaald tot een ongeveer 50 procent. Verenigd links staat op 23 procent, terwijl de kandidaat van de rechtse op positie van de PRI, de PAN (Spaans voor brood) goed is voor 19 procent. Nog nooit heeft de PRI zo'n oppositie ge kend. En dat is grotendeels de oorzaak van de nieuwe man van links. Cuahutemoc Cardenas (54) is de droom van iedere cam pagneleider. Hij en zijn ge zinsleden zijn in hoge mate fotogeniek. Daarnaast is Car denas in staat gebleken om de aanvallen van de regerings gezinde pers behoorlijk goed het hoofd te bieden. Hij bezit charisma, weet menigten tot enthousiasme te brengen zonder al te demago gisch te worden. Zijn politieke boodschap is gericht op de ge wone man en bovendien draagt hij twee van de be roemdste namen in de Mexi caanse geschiedenis. Zijn voornaam, Cuahute moc, is ontleend aan de laatste keizer van de Azteken, het machtige indianenrijk dat door de Spanjaard Cortéz zo bloedig ten val werd gebracht. De kandidaat is de zoon van Lèzaro Cardenas, en dat is een naam die elke Mexicaan kent. Naast de boerenleider Emiliano Zapata en Pancho Villa was Cardenas de be langrijkste vaandeldrager van de Mexicaanse revolutie (1910-1921). Het standbeeld van 'De Ge neraal', zoals vader Cardenas in de volksmond heet, is te vinden in elke stad en wel haast elk dorp in Mexico. Hij wordt door coalitie en opposi tie beschouwd als een van de grootste politieke helden van het land. Met zo'n vader, zo'n voor naam en al die andere kwali teiten, heeft Cuahutemoc Cardenas zo ongeveer alles Carlos Salinas de Gortari - foto ap Cuahutemoc Cardénas - foto ap wat een presidentiële kandi daat zou moeten hebben. Be halve een reële kans op suc ces. Want niemand in Mexico verwacht serieus dat dit keer de machtige PRI in het zand zal bijten. De PRI wint al zes tig jaar lang praktisch alle verkiezingen automatisch en sleept keer op keer vrijwel alle zetels van gouverneurs en senatoren in de wacht. Links heeft ook nu geen kans, ver wacht men. De PRI wordt voor het eerst echter wel se rieus uitgedaagd. De tegenkandidaat van Cardenas is niet half zo kleur rijk en kan zich niet beroepen op welke culturele achter grond dan ook. De zoon van de beroemde vader moet het op nemen tegen Carlos Salinas de Gortari, een kalende tech nocraat die naar voren is ge schoven door De la Madrid. Hij noemt zichzelf een cen trum-links PRI-lid. Zijn kan didatuur wordt gesteund door de kleine club van machtheb bers in de PRI. De presidents kandidaat zet een heel nieuw netwerk op van vriendjes die ministersposten of andere in vloedrijke banen krijgen. Dat kan variëren van politiechef tot directeur van een zieken huis. De opvolger van de hui dige president De la Madrid wordt de machtigste man in Mexico. Ook verenigd links schat de eigen kansen op een werke lijke zege niet hoog in. Bij de verkiezingen is dan ook niet zozeer belangrijk welke partij de president levert, als wel de wijze waarop en het verschil waarmee de PRI zal zegevie ren. Centraal staat de vraag of de PRI erin zal slagen zich te ontdoen van de smet van corruptie en verkiezings fraude die al decennia lang aan de partij kleeft. Mexicaanse commentato ren menen dat de druk die Cardenas op de linkervleugel van de PRI zal leggen, en de pressie op de rechterzijde van de PRI die uitgeoefend wordt door de kandidaat van de Na tionale Actie Partij, Manuel Clouthier, de PRI zal dwingen tot vergaande concessies. Ook, en vooral, op het terrein van fraude. In het verleden ontkende de partijtop glashard dat verkie zingsfraude in Mexico be stond. Salinas de Gortari doorbrak in zekere zin die traditie door te erkennen dat gesjoemel met stemmen en kiezersregistratie onlosmake lijk met het Mexicaanse poli tieke leven verbonden lijkt. De erkenning van De Gotatri lijkt op zijn plaats in een land waar bijvoorbeeld steekpen ningen een maatschappelijk volledig aanvaard verschijn sel zijn. Oppositieleiders wijzen erop dat de PRI over een uit gebreid instrumentarium voor het bedrijven van fraude beschikt. „Alle begraafplaat sen van Mexico Stad staan op de registratielijsten", aldus Porfirio Munoz Ledo, een voormalig PRI-functionaris die thans nauw samenwerkt met Cèrdenas. Hij voert aan dat de PRI in de provincie, waar veelal geen vertegen woordigers van de oppositie in de stemlokalen aanwezig zullen zijn, „de stembussen naar willekeur vult". De PRI is op het platteland, in het bedrijfsleven en andere maatschappelijke sectoren buitengewoon goed georgani seerd. De kiezers weten dat zij voor huisvesting en gezond heidszorg in grote mate af hankelijk zijn van PRI-kan- didaten en dat zij er wijs aan doen de huidige machtheb bers niet te dwarsbomen. In de meeste districten zal de PRI dan ook kunnen win nen zonder een beroep te doen op wat in Mexico algemeen wordt aangeduid als 'alche mie', verkiezingsfraude. Cuahutemoc Cèrdenas is van mening dat de PRI veel van de revolutionaire idealen verloochent heeft. Zijn vader nationaliseerde als president van Mexico in de jaren dertig de olie-industrie. Momenteel is 80 procent van de economie in Amerikaanse handen, de MEXICO STAD (AP) - Een topman van het linkse Na tionaal Democratisch Front, de belangrijkste Mexi caanse oppositiepartij, is in het centrum van Mexico Stad in zijn auto doodgeschoten. Javier Ovando, hoofd van de afdeling verkiezingen van het NDF, werd vijfmaal door het hoofd geschoten. Hij was een belangrijke medewerker van Cuauhtemoc Car denas, de presidentskandidaat van het NDF. winst vloeit naar het buiten land. Cuahutemoc is van mening dat de PRI zijn land heeft verkocht. Vader Cardenas kwam op voor de indiaanse bevolking en dreef landher vormingen door, wat hem op de woede van de grootgrond bezitters kwam te staan. De kandidaat van links probeerde lange tijd de PRI van binnenuit te hervormen. Onder de vlag van deze partij bracht hij het in 1981 tot gou verneur van de deelstaat Mi- choacèn, de staat van zijn le gendarische vader. Binnen de PRI vertegen woordigde Cuahutemoc een nieuwe stroming die allerlei democratische hervormingen wilde doorvoeren en de oude revolutionaire idealen weer als onderdeel van het beleid opvoeren. Toen De la Madrid niet Cuahuemoc maar De Gortari aanwees als opvolger, trad de 'Democratische Stro ming' uit de PRI en verenigde zich met links. De man met de oude Azte- kennaam werd juichend het linkse kamp ingetrokken. „Een geest waart door Mexi co", zei de totdantoe belang rijkste kandidaat Castillo, van de PMS, de Mexicaanse Socialistische Partij tijdens een bijeenkomst in Mexico- Stad. Castillo stond zijn kandida tuur af aan Cardenas. De be langrijkste zes oppositiepar tijen van links, traditioneel uitermate verdeeld en secta- risch ingesteld, hebben zich verenigd tot de PMS en staan als één man achter Cèrdenas. Dat links bij deze verkiezin gen zal zegevieren, hopen ze, maar geloven ze niet echt. Dat vergt meer dan 'een geest'. Dat de PRI nu voor het eerst een echte oppositie te genover zich heeft gekregen, zien ze als het begin van het einde van de partij die in het doodarme en corrupte Mexico al zestig jaar lang alle touwtjes strak in handen houdt. Door Peter Vierenhalm 'MEVROUW J. uit A. be stelt bij een meubelzaak een tafel met zes stoelen. De tafel blijkt na vijf maanden nog steeds niet leverbaar en zonder tafel wil mevrouw J. ook geen stoelen. Zij annuleert de bestelling en eist de reeds gedane aanbeta ling van driehonderd gulden terug. Als de winkelier hier niet op ingaat, neemt zij con tact op met haar advocaat die haar vervolgens in contact brengt met de 'Stichting De Ombudsman'. 'Gaat mevrouw J. procede ren, dan zal ze een veelvoud van de aanbetaling uit haar beurs moeten toveren. Zo ver komt het niet. De Ombuds man bemiddelt en de meubel- verkoper krabbelt terug. Me vrouw J. heeft haar aanbeta ling weer terug'. Mevrouw J. is slechts een voorbeeld. In 1987 klopten meer dan veertigduizend mensen, die met een of andere instantie overhoop lagen, bij De Stichting Ombudsman aan voor informatie, advies en rechtshulp. De rechtshulp is tegen woordig volwassen, maar daar staat tegenover dat de wet- en regelgeving zo inge wikkeld is geworden, dat veel mensen te rade gaan bij De Ombudsman. Vooral de so ciaal-economisch zwakkeren zoeken nog steeds hun toe vlucht bij de stichting. Volgens het net verschenen jaarverslag nam De Ombuds man 8.236 brieven in behande ling. De meeste klachten (2.699 brieven) gaan over consu mentenzaken. Een groot Marcel van Dam - fotodestem/johanvangurp Johan van Minnen Frits Bom foto anp struikelblok voor de mensen zijn de kosten van rechtsbe scherming, zoals in het geval van mevrouw J. Deze kosten staan meestal in geen verhou ding tot te schade die is gele den. Op het vlak van de sociale zekerheid wordt eveneens he vig getwist. Maar liefst 2.224 brieven vonden hun weg naar De Ombudsman in Hilver sum. Knelpunt vormt de lange duur van het procederen. De cliënt kan dan wel zijn gelijk krijgen van de Raad van Be roep, als de bedrijfsvereni ging in hoger beroep gaat, kan het nog jaren duren voor de gedupeerde geld ziet. De telefoon bij De Ombuds man was in 1987 niet werk loos. Ruim 32.000 mensen rie pen via de telefoon informa tie, advies of hulp van de stichting in. De vragen liggen voornamelijk op het gebied van consumentenonderwer- pen, juridische aangelegenhe den of maatschappeijke dienstverlening. De Ombudsman in Hilver sum mag dan wel de stapels post en de vele telefoontjes af werken. In de regio zitten de buitenmedewerkers van de stichting ook niet stil. Jenny Vissers is al meer dan acht jaar steunpunt van de ombudsman in de regio West-Brabant en Zeeland. Jenny Vissers: „De buitenme dewerkers zijn er voor de per soonlijke contacten met de mensen die met klachten zit ten. Hilversum verwijst de mensen naar ons en wij gaan poolshoogte nemen en probe ren in een gesprek de zaken op een rijtje te zetten. Dat leg gen we Hilversum voor waar bekwame mensen zitten, die alles haarfijn uitwerken". „Onlangs was ik in Bergen op Zoom", vervolgt Vissers. „De gemeente wilde een krot woning slopen, maar de me vrouw die er in woonde wilde er niet uit. Ik ben er bij geroe pen en heb met de vrouw ge praat. Ze wilde wel uit het huis, maar de woonruimte die de gemeente haar had aange boden vond ze te klein. We hebben alles op een rijtje gezet en ik ben naar de desbetreffende wethouder ge gaan. De wethouder wist nu ook waar hij aan toe was en vond een passende woning voor de vrouw. Zo proberen we het hele jaar door proble men op te lossen. Dat lukt meestal goed, als je maar weet waar je moet zijn en veel mensen weten dat helaas niet". Eind zestiger jaren wisten veel mensen eveneens niet waar ze met hun klachten naar toe moesten. Het VARA- bestuur begon daarom in 1969 met maatschappelijke en ju ridische hulpverlening via de radio en televisie. Iedereen kent de mannen van het eer ste uur, zoals Marcel van Dam, Johan van Minnen en Frits Bom, die momenteel met de consumentenboot kritisch ronddobbert op de Donau. Van het een kwam het an der. De VARA werd over spoeld met vragen en in 1972 vond de omroep het verstan dig om een stichting in het le ven te roepen die de grote hoeveelheid reacties en vra gen kon verwerken. De stichting was geschoeid op een sterk ideologisch uit gangspunt: een hardstalen breekijzer tussen regelgevers, ondernemers en samenleving; mistoestanden aanvechten en via de beeldbuis mensen leren zichzelf te redden. In 1978 werd de De Om budsman geheel zelfstandig. De stichting wilde de hulp verlening verbreden en richtte zich niet meer alleen op de VARA. Een jaar later kwam er bijna een vroegtijdig einde aan de Ombudsman. De toen malige staatssecreataris van CRM wilde in 1980 de over- heidsubsidie stopzetten. Dat zou de genadeklap betekenen, want de bijdragen van de VARA waren al sterk geredu ceerd. Door het voeren van actie (met hulp van tiendui zenden sympathisanten), draaide Den Haag de subsi diekraan niet dicht, maar de stichting moest wel inkrim pen. In 1981 trad een nieuw ka binet aan. De Boer, de nieuwe staatssecretaris van CRM, gaf groen licht voor een subsidie van driejaar. De Ombudsman kreeg echter wel huiswerk. Hij moest werken aan een maatschappelijke verbreding en een bredere toegang tot de media. Dat lukte behoorlijk de jaren erna. De stichting werkt nu mee aan program ma's van onder meer NOS, VOO, KRO, AVRO, TROS, VPRO en de Wereldomroep. De coördinatie tussen de omroepen en de organisaties die zich bezighouden met voor- en nazorg rond consu mentenprogramma's werd ook beter. De Consumenten bond, Konsumenten-Kontakt en Stichting De Ombudsman gingen in 1985 samen in de COMAC (Coördinatiepunt voor Massamediale Consu mentenvoorlichting). De toekomst voor De Om budsman ziet er niet slecht uit. Minister Brinkman van WVC is positief en financieel komt de stichting er niet slecht van af. Over 1987 is er zelfs een exploitatieoverschot van 153.000 gulden. De Ombudsman blijft de komende jaren opkomen voor de zwakkeren in de samenle ving. Er wordt bijvoorbeeld strijd geleverd om patiënten meer bescherming te geven. Tot nog toe hebben mensen die schade opliepen bij medi sche behandelingen, geen ge zond been om op te staan. Schuld van de medicus valt moeilijk te bewijzen, dus is een vergoeding van de schade meestal uitgesloten. Met een risicoverzekeringsplan wil De Ombudsman de patiënt tege moetkomen. Door onze Haagse redactie pEN HAAG - Vanaf vol gend jaar januari geeft het 'ijk een premie van ƒ1700 jp alle auto's groot en klein, waar een geregelde drie wegkatalysator is inge- jouwd. je huidige premie voor mid- ielgrote auto's met een motor- jjioud van meer dan 1400 cc, jie geen driewegkatalysator naar een schone motor hebben, yordt verlaagd van 1700 naar '850. Dat betekent dat vanaf zolgend jaar alleen de auto's, jie met de driewegkatalysator /oldoen aan de strenge Ameri- taanse milieu-normen, de loogste premie van 1700 krij sen. Ove Van onze Haagse redactie Het kabinet zegt op korte met de LSV eenzijdig op en i voor verlaging van vergoedir Als dat gebeurt dan komen er - na de zomer - opnieuw acties van de medische specialisten, to kondigde LSV-voorzitter dr. Piasmans gisteravond aan. Je opzegging van het akkoord sal door de LSV aan de rechter worden voorgelegd. „We willen weten of het kabinet eenzijdig net akkoord kan opzeggen", al- lus Piasmans. dimster De Koning (Sociale laken) dreigde na de aankon- liging van mogelijke nieuwe cties met juridische stappen «gen de specialisten. Hij over- veegt de gang naar de rechter >m nieuwe acties te laten ver rieden. „Misschien moeten wij >ok maar eens een kort geding lanspannen", aldus de be windsman. Staatssecretaris Dees blksgezondheid) kondigde tan dat hij de vergoeding van le praktij kkosten voor de spe- list na de zomer zal verlagen iet gemiddeld 40.000 gulden tot .000 gulden per jaar. Hij volgt armee een advies van het !OTG (orgaan dat de tarieven aststelt). Dees zei dat gisteren lat hij de specialisten niet te- ;emoet wilde komen. Die had- len verleden week tijdens eer- Ier overleg voorgesteld de ver- ioeding naar 80.000 gulden te irengen, maar Dees wilde van lat voorstel niets weten. „Ik an alleen het advies goed- of :euren en het heeft lang ge- loeg geduurd. Een eerder com- iromis is niet gelukt", aldus lees. Hij kondigde aan een be- Hierbij reageer ik op uw ar tikel in de Stem van 24 juni. Reageren op kranten of tijdschrift-artikelen is be slist mijn gewoonte niet, maar voor dit artikel wil ik een uitzondering maken. Het gaat over het artikel be lastingnadeel voor iemand met een bijstandsuitkering en een bijverdienste. Zelf werk ik op free-lance basis en ontvang een gedeelte bij stand. Het euvel met de belas ting is zeer eenvoudig op te lossen. Als men namelijk bij de werkgever aan het begin van het jaar een werkne mersverklaring invult, is het toegestaan bij de groepsindeling (achterzijde van het formulier) alleen het bovenste dik omlijnde gedeelte in te vullen, je bent dan niet verplicht het for mulier verder in te vullen, in dit geval, kom je dan automatisch in groep I, dit houdt in dat de werkgever, wel belasting en premie in houdt, zodat je netto inkom sten omlaag gaan, je zo meer krijgt van de sociale dienst, en met een beetje ge luk, je zelfs eind van het jaar nog iets terug krijgt. Etten-Leur A. Verhulp Ir. E. Roders van Fokker Woensdrecht stelt dat de F- 27's vwaarmee Iran vliegt, passagiersvliegtuigen zijn die dus niets met de Golf oorlog te maken hebben. Maar bij een land dat in oorlog is, staat alles in dienst van de oorlog. Met een F-27 kunnen dienst plichtigen (wie weigert, wordt geëxecuteerd) naar het front gevlogen worden. Waar het om gaat, is dat je landen met een 'foute' rege ring niet moet helpen. Doe je dat toch, dan maak je je mede-schuldig aan de mis daden van zo'n regime. Schuld en boete. Als boete doening voor haar aandeel in alle leed dat de Golfoor log veroorzaakt, zou het mo reel juist zijn als Fokker bijvoorbeeld protheses aan de slachtoffers van de oor log zou geven. Om dit naar voren te brengen, schilderde ik 'protheses i.p.v. F-27's voor de golfoorlog slachtof fers' bij Fokker. Directeur Verweij ont kent dat munitie van Fra- nerex in de Golfoorlog is ge bruikt, maar vind het ma ken van rolstoelen een goed idee als er aan kan worden verdiend. Welles/nietes heeft geen zin, dus ga ik kij ken wat ik kan doen om de overschakeling van munitie op rolstoelen te bespoedigen. Amsterdam Frits ter Kuile In uw blad van 13 juni, las ik de aanval op de heer Hoe gen door H. Beljaars, over in 'liefde een gemeenschap op bouwen gesproken'!! In het zelfde blad las ik, dat op de bijeenkomst 'Contact Roomskatholieken' een in formatiestand stond van de Vereniging Bescherming Ongeboren Kind. Dit is wel een schril contrast met de acht-mei bijeen komst, waar een stand stond met boekjes over pedofilie, het orgasme bij vrouwen, abortus en voorbehoeds middelen. God heeft de mens een vrije wil gegeven, hij dwingt niemand tot zijn heil, men mag zelf kiezen of men God wil dienen of sa tan. Kiest men voor de laat ste, dan niet zeuren over de ellende in de wereld. M. v. Beek Halsteren Het tabelletje in uw krant van Frankrijk over toltarie ven van tunnels/bruggen klopt niet helemaal. Pont d'Oberon ben ik vorig jaar in het hoogseizoen over gereden. Auto plus caravan kost 101 FF, dus niet gratis, of het moet vanaf dit jaar gratis zijn. Vogelwaarde R. de Roeck IET NEERSCHIETEN van een .en Amerikaanse oorlogsboder folie gevestigd op het Golfconfl len de twee buurlanden Iran en niet echt geïnteresseerd was. In die passieve houding kwan lerende partijen hun wapens i 'aart. Vanaf dat moment was c iwestie. De Amerikanen zetten iverige Westeuropese landen d ils Nederland en België uit dei |ers naar het explosieve gebied. Door de talrijke incidenten die Jen, werd de eigenlijke reden ve Iran en Iraq - als het ware op nieste werkelijkheid is echter da lebied tussen beide landen nog tallen. Zo lang die strijd blijft vc nondiale brandhaard blijven. De cruciale vraag is dus: kan i/orden verwacht. Er is weinig rj zijn. Het meest opmerkelijke aar oe wederopstanding van Iraq. B|n momenteel aan de winnend "'9de in een zege voor Iraq. De enden militairen veroverde toot prijsgegeven. De grote oo -en toegeslagen. Zelfs de ben £8 Akbar Rafsandjani tot opper net moreel van de iraanse troept ,Let 9egeven dat Iran aan m inter nog niet zeggen dat ze bt '•k 9aan- Geleid door blind r 'f besef dat Iraq niet in staat is Iraq kon uiteindelijk slechts a van Rusland, Amerika en Franl y 'je wil naar de onderhandeling Het ziet er naar uit het nu al a' ®t>9e tijd zal voorsiepen. Echte jen maken aan de uitzichtloze -n het leven heeft gekost - zijn net formeren van een VN-vre 'bleken. Het enige pressiemid irgo tegen de strijdende partij lang over een dergelijke ingste incident met het Iraana t'Oir een groot kruitvat is, word or opportunistische aard geb De Verenigde Naties - Perez l°b®erd - zouden daarom alle bestand te bewerkstelligen; »q en Iran aan de onderbande h:,!s er voor 'cowboy' Amerika oallenvertoon in de Golf.

de Stem | 1988 | | pagina 2