Eisen aan bejaardenhuis in Koewacht Spinwedstrijd op folkloristische dag in IJzendijke neleman/ Dwangsom tegen Axelse manege niet toegestaan 00RAL VEEL SCHADE IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Promotie door Reintje op een gestolen fiets Platina huwelijk Inzamelingsactie Libanees leisje al op ruim 8000 i^HBB puzzel mee - koop extra postzegels en briefkaarten bouwstoffen zundert RAAD VAN STATE BINDT MANEGE WEL AAN MAXIMUM NEVENACTIVITEITEN DOSTBURG/THOLEN - De zware hagelbuien, lie eind vorige week over Zeeland trokken, heb- en in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en op Tholen schade aan landbouw en fruitteelt berok kend. 'vdA: vragen )ver vergunning ian De Feijter Bereidwillig DINSDAG 5 JULI 1988 SCHOOLBESTUUR ARGWANEND Samenwerking bibliotheek Nieuw-Namen is haalbaar GESPREK MET BEWONERS LEVERT ERG WEINIG OP roket te eten. Maar tij de opnamen moest er gegeten worden. Soms Tgens vroeg al. "Heer- en kroketje", zegt Piet ergen, "maar om half 's ochtends eet ik toch wat anders. Vooral als je daarna nog eens een >lete diepvriesmaaltijd binnen moet werken. En jpbeurde nog wel eens dat seur Berend Boudewjjn tevreden over een scene Voor je het weet zitje dan èle morgen te eten. Brrr! we hebben een leuke feehad! En veel gelachen irlijk". -vond in de Way of Life opnieuw een aflevering Jle familie Voordeur. Dan at thema: kies en koop sch. oh K PER BANK OF 0 unt de oplossing ook per k of giro insturen. Schril regel van de puzzel en/of fout uit de 2 zoekplaats het girobiliet en maak voor ere oplossing minimaal 2,50 over naar Postgiro 818, ten name van Way of Puzzel in Haarlem, or inzendingen per bank: hrijf de regel van de puzzel i/of de fout in de zoekplaat- Is op een bankgirobiljet en iaak voor iedere oplossing inimaal f. 2,50 over naar ostgiro 313818, ten name van Vay of Life Puzzel in Haar- SPELREGELS Trekkingen worden In verricht door notaris J.n.wu tekenen in^heu^ondcr toezicht >an notaris W.A.M. ver cauteren en notaris AJ-M- berendsen. Medewerkers, direct of indirect bii deze W*l*ketrok- ken. zijn uitgesloten n»me. Prijswinnaars krijgen schriftelijk De opbrengst van de Way of Life Pryzenmarathon is beU^Mwu de onwikkeling en IneuJUng nroiecten van de Nederlandse Hartstichting, gerlrt.1 op preven tie van hart- en vaatziekten. Door de staatssecretaris van Justl tie is op 15 april verleend onder nummer u.W' 062/96. 10 AF Beeld doordeel ïatische Zondag 10 juli a s. 10.00 uur opname van de TROS Way of Life Show KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN. idPb prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 GiÖp. 9 00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De gemeente xel mag de exploitante i een manege aan de Ma- rette in Axel geen dwang- opleggen van 500 gul den per dag. Dat bedrag vilde de gemeente verbeurd Verklaren, omdat op de ma nege allerlei nevenactivitei- en worden gehouden, yaarvoor geen vergunning 5 verleend. De afdeling Geschillen van be stuur van de Raad van State heeft het besluit van de dwangsom vernietigt. Met een andere uitspraak heeft de Raad van State wel besloten dat het aantal dagen dat de manege nevenactiviteiten mag organi seren maximaal tien per jaar is. De exploitante van de ma nege had om schorsing van dit besluit van de gemeente Axel gevraagd, maar de Raad van State voelde niets voor het ver nietigen van dit besluit. De raad vreest dat vernietiging zou leiden tot een forse toe name van het aantal nevenac tiviteiten. En dat leidt aantoon baar tot overlast, aldus de raad. Om de manegehoudster aan de regels uit de vergunning te houden had de gemeente Axel geruime tijd geleden besloten een dwangsom verbeurd te verklaren van 500 gulden per dag dat de regels overtreden zouden worden. Dat gebeurde nadat de Raad van State eer dere acties van de gemeente dwarsboomde. Voor de Raad van State voerde de exploitante, me- T27 vrouw Kösters-Sporre aan dat de dwangsom nu ten onrechte was verbeurd verklaard, om dat op de dag van het besluit er helemaal geen nevenactivitei ten werden gehouden. De ex ploitante verdacht de gemeente ervan met de dreiging van de dwangsom eventuele nieuwe overtredingen voor te willen zijn. De Raad van State vond dit argument sterk genoeg om het over te nemen. De ge meente mag geen dwangsom verbeurd verklaren om nieuwe overtredingen te verhinderen. Hagel, slag voor de boeren De onderlinge hagelverzekeringmaatschappijen in Zee- 1 konden gisteren nog geen schatting van de aange lichte schade maken. „Dat moeten vele tonnen zijn", is het enige dat gisteren gezegd kon worden. De ingediende schadeclaims ietroffen naast fruit, ook ak- kerbouwprodukten als bieten, Aardappelen, bonen, tarwe, arweizaad, erwten, rood- venkgras en vlas. In West-Zeeuwsch-Vlaande- trok een hagelbui zijn ver woestende spoor vanaf Aar- Aenburg, via Waterlandkerkje, Dostburg en deel Schoondijke [laar Breskens. Bij de Onder- nge Hagel Verzekering Maat- ipij Oostburg meldden, zo ei vertegenwoordigster De ïullu-de Feijter, ruim tachtig andbouwers schade. „Som- lige bedrijven, die midden in baan van de bui lagen, heb- en schade aan al hun gewas- en. Voorzover ik kan bekijken pordt dit de zwaarste schade nds de oorlog", zo zei ze. Hoeveel is nog bij geen bena dering te zeggen". Vooral op Tholen, waar hagel- tenen zo groot als duive-eie- en een twee kilometer brede aan trokken tussen Stavenisse Sint-Annaland, zijn flinke happen gevallen. Fruittelers in het vijftien rierkante kilometer grote ge- koffen gebied op Tholen, zagen hele produktie in een mum tijd volledig vernietigd. !en aantal van de fruittelers heeft wegens de hoge premies geen hagelverzekering afgeslo ten en zelf het risico genomen. „Met tranen in de ogen zagen zij een jaar hard werken in en kele minuten naar de knoppen gaan", zegt een verzekerings- deskundige van de ZLM. „Hun inkomen voor dit jaar is weg". Een taxateur van de verzeke ring, die de ravage op Tholen in ogenschouw kwam nemen, zei zoiets nog nooit van zijn leven te hebben meegemaakt. Even als een bejaarde boer, die in de driekwart eeuw dat hij ge werkt had, zei nooit geweten te hebben dat het zo hard kon ha gelen. Bieten, aardappelen en erwten waren na de bui ont bladerd. Alleen de kale stengels stonden nog overeind. Tarwe korrels waren uit de aren ge slagen en bij de erwten zat geen peul meer aan de plant. Landbouwer Stouten voor speldde dat over enige tijd zal blijken dat ook de schade aan koren-gewassen flink zal zijn. „Er zijn nu al stukken percelen met wit uitgeslagen aren. Pas als het een paar dagen goed droog en warm is kan de om vang van de schade daarin pas goed vastgesteld worden, zo zei hij. VOENSDRECHT - Ruim achtduizend gulden heeft de fa- riilie Zandee uit Woensdrecht al ingezameld voor hun pchttien-jarige nichtje Zeina Mounzer uit Libanon. Bij dit bedrag ook Zeeuws- Oaamse bijdragen zoals de oezegging van een man uit Biervliet die aanbood vijf jaar ang 250 gulden over te maken. Begin mei startte de familie net de inzamelingsactie om het neisje in Nederland wis- en patuurkunde te laten studeren POSTBURG - De aanvraag [°°r het bouwen van een ompstation-kiosk door de «broeders J. en C. de Feij- er in Schoondijke, moet erst behandeld worden or de commissie planolo- W schrijft de PvdA-fractie in brief aan het Oostburgse "lege van B en W. Het college t op 14 junj besloten een "gunmng te verlenen voor bouwen van een pompsta- ;on ln Schoondijke. „Aangezien dit pompstation 1 egen is in het buitengebied, itt ■fSrarische bestemming, het ons logisch, dat u al en medewerking kunt verle id V'a,6611 versnelde bestem- ingspian-verandering. De wnniiig hierover is een laasbevoegdheid, zodat wij u "zoeken de bedoelde aan- ag te plaatsen op de agenda ae commissie planologie, aeze legalisering op de voor zweven manier te laten L °P«n", aldus de PvdA-frac- ,e 'n de brief. het pompstation staat er nu We« maanden. De commis- 'gie komt bijeen op 6 'e Planoloi ui. aan de Technische Universiteit in Delft. Eerst moet zij echter een oriënterend jaar doen om Nederlands te leren en kennis te maken met de leerstof. Daarvoor is 15.000 nodig. Aangezien haar ouders het geld niet bij elkaar konden krijgen en ook het Rijk niet wilde bij springen - hoewel Zeina ook de Nederlandse na tionaliteit heeft-besloten Ad en Els Zandee om geld vopr hun nicht in te zamelen. Ad Zandee noemt de respons tot nu toe hartverwarmend. „Als ik de bankafschriften be kijk en zie wat er al is binnen gekomen, word ik warm van binnen door het medeleven van al die mensen. Sommigen heb ben op de overschrijving ook 'succes' gezet of 'welkom in Ne derland'." Zandee verwacht dat het be nodigde bedrag langzamer hand wel binnenstroomt. „Via de kerk is er ook nog geld inge zameld. Hoeveel dat is, weet ik nog niet. Van het bedrag dat we nu bij elkaar hebben, kan Zeina in ieder geval gaan stu deren. De rest moeten we dan maar met vereende krachten bij elkaar proberen te krijgen." Het was de bedoeling dat Zeina begin juli in Nederland zou arriveren. „Zodat ze de tijd zou hebben om te acclimatise ren. En daarnaast moeten er ook nog wat formaliteiten wor den afgewikkeld voordat ze met de studie kan beginnen", aldus Zandee. Hij heeft in het weekend verschillende keren geprobeerd om een telefonische verbinding met Bayrut te krijgen. „Dat is nog niet gelukt, zodat ik nog niet weet wanneer Zeina pre- ciesnaar Nederland komt. Maar ik verwacht dat ze er toch spoedig zal zijn." De Vos Reinaerde zaterdag op de gestolen fiets. Van onze verslaggever FOTO DE STEM COR J. DE BOEF HULST - Reinfje de Vos is zijn streken nog niet ver leerd. Zaterdag peddelde het sluwe beest per fiets door Kloosterzande, daarbij een regen van promotie-fol dertjes van de gemeente Hulst uitstrooiend. Burgemeester A. Kessen van Hontenisse zag met lede ogert hoe zijn grondgebied bezaaid werd met wervende kreten van de 'buurman'. Maar gis teren kwam deze Hulster promotiestunt toch in een an der daglicht te staan. Het bleek namelijk dat de Hulster vos zich had bediend van een gestolen rijwiel. Dat kwam aan het licht toen de Hulster visboer Van Dijk gisteren de krant opens loeg en het voertuig van Reintje meteen herkende als de transportfiets die vorige week bij hem was ontvreemd. Zo kon het gebeuren dat in alle vroegte de politie zijn op wachting maakte in het Hul ster stadhuis. Het bleek al snel dat er geen kwade trouw in het spel was. De Hulster ambtenaren die zaterdag om het hardst fiets ten tegen hun Hontenisser collega's, wilden bij die gele genheid Reintje de Vos wat promotie voor Hulst laten doen. Ze zochten daarvoor een bakfiets, maar konden die niet zo gauw op de kop tik ken. Totdat een van de amb tenaren iemand op een exem plaar met voorop een brede bagagedrager zag rijden. De 'eigenaar' stond zijn rij wiel bereidwillig af voor het goede doel. Gisteren werd duidelijk dat de fiets vorige week geparkeerd stond tegen Visboer Van Dijk heeft zijn fiets weer terug. wat dozen die met de vuilnis auto mee moesten. De voor bijganger dacht dat de fiets er ook bij hoorde. Hij vond het zonde dat het voertuig op de schroothoop zou belanden en nam het mee naar huis. In middels is de fiets weer aan de rechtmatige eigenaar te ruggegeven. De ambtenaren- wedstrijd heeft dus niet al leen voor de nodige pret ge zorgd, maar meteen ook een 'misdaad' opgelost. Van onze verslaggever KOEWACHT - De bewo ners in de directe omgeving van het nieuw te bouwen bejaardenhuis in Koewacht zijn pas bereid de komst van de nieuwe buren te ac cepteren, als aan een aantal voorwaarden wordt vol daan. Het liefst zouden de acht gezin nen het bejaardenhuis hele maal niet naast hun woningen zien verrijzen. Ze vinden dat er, toen ze de bouwgrond kochten, verwach tingen zijn gewekt dat op die plaats louter woningen zouden komen. Ze menen dat bij het doorgaan van de plannen de huidige en toekomstige bewo ners een mooie woonomgeving wordt ontnomen. Bovendien denken de bewoners dat het bejaardenhuis een grote in breuk op de privacy zal beteke nen, omdat het grootste deel van de geplande kamers uit kijkt op hun tuinen. Een gesprek met vertegen woordigers van de gemeente en het bestuur van de stichting Bejaardenzorg heeft de gezin nen niet op andere gedachten kunnen brengen. In een brief aan de stichting Bejaardenzorg en het gemeentebestuur wor den de bezwaren nog eens op een rijtje gezet. De bewoners zeggen daarin te vrezen voor een fikse toe name van het verkeer in hun woonbuurt (bezoekers, leve ranciers, taxi's). Dit met de no dige overlast en vooral ook ge vaar voor de kinderen tot ge volg. Daarnaast voorspellen de briefschrijvers een extra ge luidsbelasting in het gebiedje, dat vanwege de aanwezigheid van de sportvelden en een tweetal bedrijven toch al onder geluidsdruk staat. Tenslotte wordt een te grote vergrijzing van het dorp verwacht die, zo meent men, een bedreiging kan opleveren voor voortbestaan van het zwembad en de school. Daarom tekenen de omwonen den nu alvast bezwaar aan te gen een eventuele uitbreidng van het tehuis of de bouw van aanleunwoningen. Voorts eisen ze een groen strook van tenminste 25 meter tussen het bejaardenhuis en de woningen, strenge regels voor lawaaiveroorzakende ventila toren op het dak en stankber- perkende maatregelen voor de keuken. De bewoners vrezen dat het geplande personeels parkeerterrein voor de nodige overlast gaat zorgen omdat het 24 uur per dag gebruikt zal worden. Ze vragen dan ook deze voorziening te verplaat sen. Ook op het bezoekersterrein zijn ze niet gerust. Gevreesd wordt dat deze parkeergele genheid ook zal worden bezet door bezoekers aan sportevene menten. Het gevolg is een te kort aan parkeerplaatsen waardoor het, zo meent men, een chaos zal worden. Tenslotte, zo vinden de be woners, moet eerst de groen- gordel worden aangeplant, al vorens met de bouw begonnen wordt. Dit om de omwonenden tegen de overlast van bouw- Het echtpaar Koppenhol-Van der Graaf is ze ventig jaar getrouwd' - foto willem mieras 'S-HEER ARENDSKERKE - Het echtpaar M. Koppenhol-Van der Graaf te 's-Heer Arends- kerke vierde gisteren het zeventig-jarig huwe lijksfeest. Beide echtelieden, hij 93 zijn echtgenote 91 jaar genieten nog een redelijk goede gezondheid. Beiden zijn geboren in Poortvliet op het eiland Tholen. Uit het huwelijk zijn drie kinderen geboren. Er zijn vijf klein- en zeven ach terkleinkinderen. Het echtpaar verblijft sedert 1977 in het bejaardencen trum Poel wij ck te 's- Heer Arendskerke. De heer Koppenhof was eerst veldwachter in Ellewoutsdijk en sloot zijn arbeidszaam leven in 1955 af als opperwachter bij de rijkspolitie in Driewegen, waar hij een aantal jaren zitting had in de gemeenteraad van deze toen nog zelfstan dige gemeente op Zuid Beveland. Verder was hij actief in verschillende functies bij de Neder lands hervormde kerk in die plaats. Belangstelling voor het platina huwelijk was er gisteren in grote mate. De commissaris der ko ningin C. Boertien kwam het echtpaar zijn geluks wensen aanbieden. Dat deed ook een vertegen woordiging van het ge meentebestuur van Goes. Druk was het ook tijdens de receptie in gebouw Trefpunt' waar velen gistermiddag hun ge lukswensen kwamen aanbieden. NIEUW-NAMEN - Een gezamenlijke bibliotheekvoorzie ning voor de dorpen Nieuw-Namen en het Belgische Kiel- drecht is een haalbare zaak. Wethouder P. Weemaes van Hulst komt tot die conclusie na de gesprekken die de afge lopen maanden over een mogelijk samenwerkingsverband zijn gevoerd. Volgens Weemaes zou het ge hele project voor de gemeente budgettair neutraal kunnen verlopen. Dat wil zeggen dat het de gemeente niet meer geld zal kosten dan men nu kwijt is aan de bibliobus. Dit was van het begin trouwens ook een van de voorwaarden die vanuit Hulst werden gesteld. De 'internationale' werk groep die de samenwerking on derzoekt heeft pas een gesprek achter de rug met het schoolbe stuur en de dorpsraad van Nieuw-Namen. Die staan nogal argwanend tegenover het idee, omdat ze de bibliobus niet kwijt willen. Maar de nadelen daarvan wegen volgens wet houder Weemaes bij lange na niet op tegen de voordelen. „Ik ben ervan overtuigd dat we voor Nieuw-Namen tot een goede bibliotheekvoorziening kunnen komen". Van de bibliobus, die eens per week een uurtje het dorp aan doet, maakt vrijwel geen 'kip' gebruik. Enkel de leerlingen van de school, die onder les uren klassikaal de bus instap pen, lenen er boeken. Voor de school is het verdwijnen van de bibliobus niet acceptabel. De wethouder meent echter dat de nieuw te bouwen bibliotheek in Kieldrecht heel wat meer mo gelijkheden heeft. Bovendien zal deze voorziening voor de basisschoolleerlingen op loop afstand liggen. Als blijkt dat de wandeling teveel moeite is denkt Weemaes aan de inrich ting van een wisselcollectie boeken in de school. „Daarmee zou voor een groot deel aan de bezwaren tegemoet kunnen worden gekomen". Er moet nog onderzocht worden of er op school plaats is om zo'n boekencollectie onder te bren gen. Volgens Weemaes moet de school zich toch niet teveel vastpinnen op de bibliobus. „Het is niet zo dat tot in lengte van jaren gegarandeerd is dat de bus onder schooltijd komt. We kunnen dat uiteraard vra gen, maar daar hebben we als gemeente niets over te vertel len". In plaats van een uurtje per week zal de bibliotheek in Kieldrecht vijftien uur per week open zijn. En dat op tijd stippen die voor iedereen uit komen. Behalve boeken komt er een audio- en dia-afdeling. Bovendien worden er Neder landse tijdfschriften en kran ten neergelegd. „Op deze ma nier kan de bibliotheek ook vooral fungeren als een ont moetingsplaats", voorspelt Weemaes. De wethouder benadrukt dat de inwoners van Nieuw-Na men het verdwijnen van de bi bliobus vooral niet moeten zien als het verlies van een voorzie ning. „Want er komt dubbel en dik iets voor terug. De bilbio- theek in Kieldrecht is een bij zonder goed alternatief. Per soonlijk zie ik geen enkel pro bleem meer, maar voor de goede orde gaan we alle voor- en nadelen nog eens op een rijtje zetten". De opschudding die in Kiel drecht is ontstaan over de loca tie van de bibliotheek speelt in de kaart van Nieuw-Namen. Eerst zou de leeszaal gebouwd worden aan de markt, maar na een fel protest door omwonen den is nu gekozen voor een plekje bij de sportvelden. En dat is amper zeshonderd meter van de grens. verkeer en bouwactiviteiten te beschermen. Het bestuur van de stichting Bejaardenzorg is inmiddels be reid om het hele bejaardenhuis tien meter op te schuiven. Daarmee zou volgens voorzit ter R. Jansssens voor groot deel tegemoet kunnen worden ge komen aan het bezwaar van de familie De Schepper. Aanvan kelijk zou er tussen het woon huis van De Schepper en het bejaardenhuis maar elf meter ruimte overblijven. Over de rest van de bezwa ren en eisen maakt Janssens zich voorlopig niet druk. „Wat mij betreft moet nu eerst maar eens de procedure worden op gestart", meent hij. „Als ze wil len, kunnen de bewoners dan hun bezwaren officieel indie nen". Overigens is de eerste steen van het bejaardenhuis nog lang niet gelegd. „Wij kun nen dat wel op die locatie wil len", zegt Janssens, „maar er moet ook nog heel wat onder handeld worden met de ge meente. Met name over de grondprijs die we zullen moe ten betalen". Van onze verslaggever IJZENDIJKE - De weefkring 'Zeeuws-Vlaanderen' houdt zaterdag 16 juli tijdens de folkloristische dag in IJzendijke een spinwedstrijd. De wedstrijd is al enkele jaren een van de smaakmakers van de folkloristische dag. Deelnemers aan deze wedstrijd moeten binnen dertig minuten uit een hoeveelheid wol een zo lang mogelijke draad proberen te spinnen. De weefkring vindt deelnemen net zo belangrijk als winnen. Het motto luidt dan ook 'niet om te winnen, maar om het spinnen'. De wedstrijd begint om 11.00 uur op de markt. Laatkomers die echter nog een kans willen wagen, kunnen vanaf 13.00 uur alsnog achter het spinnewiel. Er mag alleen gesponnen wor den met door de wedstrijdlei ding verstrekte wol. Mensen die een spinnewiel hebben, worden gevraagd dat mee te brengen. Mensen die geen spin newiel hebben, kunnen er een van de wedstrijdleiding ge bruiken. Liefhebbers voor de wed strijd kunnen zich opgeven bij Ch. van de Wijnkei van het streekmuseum in IJzendijke. Hij is tussen 13.00 en 17.00 te be reiken. Voor de winnaar van de wedstrijd staat een beker klaar. Onder de deelnemers wordt een prijs verloot.

de Stem | 1988 | | pagina 13