44 3 itoffen b.v. fM/V) Doden bij felle strijd in Oost-Suriname CONFERENTIE ZET LICHT VOOR HERVORMINGEN OP GROEN Sovjet-burgers achter roep om vernieuwing S willen Nicaragua met dollars lokken tot democratisering BUITENLAND INISTRATIE BUJF VRIEND VAN HET NEDERLANDS ELFTAL r>E STEM BUITENLAND ZATERDAG 2 JUL11988 /IJS VAKBONDSLEIDER DREIGT REGERING MET STAKINGEN MOSKOU (RTR/DPA/UPI/AFP) - Sovjetleider Vlichail Gorbatsjov heeft vannacht op de partij- conferentie in Moskou het groene licht gekregen voor ingrijpende hervormingen in het politieke bestel van de Sovjetunie. ..VRIENDEN VAN ORANJE- ..VRIENDEN VAN ORANJE- VOORDEELBON t/r mode voorl de vrouw met een maatje meeT Christenplicht NIEUWSOVERZICHT Sovjetunie wil Westduits kernafval opslaan Recordvangst aan cocaïne in VS EG parafeert handelsakkoord Hongarije Bevolking Azië dit jaar naar drie miljard A6; T21 lolding Koninklijke H. gevestigd in Ooster- ïgeren wij als spe- Df leidingsystemen, jtardigen wij deels wordt betrokken. lOtschap Degoplast Itie van een breed oelangrijk deel ge- coop een belangrijk [afdeling zoeken wij Jij zich bezighouden ^administratie, voor- In produkten en pro- ri onderhouden van jveranciers. van reageren en zoeken wij een jon- iting, die zijn dienst- |is vrijgesteld. Ook beschikt, maar de innen kan overigens kennis van Duits en idien moet een kan een geautomatiseer- ;hriftelijke sollicitatie te [Kunststoffen B.V., Sta- l Oosterhout N.B. lentraal de administratie Den voorV.W.O., [oord-Brabant, Inder het hoofd van de |den met de werkzaam- inistratie van een 20-tal aan uit: en; ciële overzichten; erslagen; fddelen en leningen per ooileiders/ nanciële administratie, tie is vereist: ur opgedaan in overheids- au met bovendien matisering. I B.B.R.A. 7-8 afhankelijk 54,- en maximaal even binnen acht dagen richten aan: Het bestuur us 574, 5000 AN te nt u zich wenden tot de 88 ig :ht I PARAMARIBO DEN HAAG (ANP) - Het Jungle Commando van Ronny Brunswijk heeft bij de ge vechten in Oost-Suriname zeven militairen gedood. pit heeft de Surinaamse oud president Chin A Sen vrijdag vernomen in kringen van het Junglecommando. Het Surinaamse leger meldde eerder deze week dat bij de gevechten drie militairen en drie leden van het Jungle Commando om het leven wa ren gekomen, maar volgens Chin A Sen is dat bericht on- luist Volgens Chin A Sen werden bij een treffen tussen het Jungle Commando en het na tionale leger in het gebied rond Patamacca zeven militairen gedood. Verder werden nog eens zeven militairen krijgsge vangen gemaakt. Aan de zijde van het Jungle Commando vielen volgens Chin A Sen geen doden. Wel zouden bij de al dagen durende ge- vechten negen leden van het Jungle Commando gewond zijn geraakt. Het Jungle Commando maakte volgens Chin A Sen bij de aanval bij Patamacca een legertruck en een grote hoe veelheid automatische wapens en munitie buit. Verder viel de opstandelingen ook een grote voorraad TNT en slagpennen in handen. De Surinaamse regering zal vooralsnog geen staakt-het- vuren in de strijd met het Jungle Commando van Ronny Brunskwijk afkondigen. Eerst zal zij, 'op zeer korte termijn' in contact treden met bosland- dignitarissen. Dit heeft presi dent Ramsewak Shankar vrij dag gezegd. De oproep tot stopzetting van de vijandelijkheden in Oost- Suriname is vervat in twee protocollen die de bemidde lingsdelegatie van het Comité Christelijke Kerken na de eer ste vredesbesprekingen in St. Jean (Frans Guyana) aan de president overhandigd heeft. De Surinaamse schatkist krijgt bijna de helft minder aan buitenlandse valuta bin nen nu de regering in Parama ribo de twee grote bauxiet- maatschappijen Shell Biliton en Suralco een speciale wissel koers heeft toegestaan. Dait zegt Fred Derby, de voorzitter van het Surinaamse vakverbond C-47 in het FNV- blad. In plaats van de gebruike lijke 1,80 gulden mogen de mul tinationale ondernemingen met ingang van dit jaar een koers van 3,10 Surinaamse guldens tegen een Nederlandse gulden hanteren. De bedrijven hadden eigenlijk een koers van 5,33 willen hebben. De bauxietwin- ning is goed voor 80 procent van de Surinaamse export. Derby vreest dat de regeling een devaluatie van de Suri naamse munt zal veroorzaken, een maatregel die overigens door het Internationaal Mone tair Fonds en de Wereldbank wordt bepleit. Derby dreigt echter met sta kingen als het zover mocht ko men. 'Suriname moet vrijwel alles uit het buitenland impor teren. Het gevolg is dat de be volking voor hetzelfde bloesje straks het dubbele moet gaan betalen', aldus de vakbonds man. Derby en de econoom H. Chin, vroeger economisch di recteur van het Surinaamse planbureau en nu verbonden aan de Universiteit van Am sterdam, melden dat de periode waarin legerleider Bouterse in Suriname de dienst uitmaakte desastreus is geweest voor de handelsbalans van het land. Na de decembermoorden in '82 maakten de militairen alle buitenlandse valuta op, een be drag ter grootte van 425 mil joen Surinaamse guldens. De binnenlandse uitgaven stegen van 467 miljoen gulden in '80 - het jaar van de staatsgreep - tot ruim 950 milj oen vorig j aar. De militairen dekten deze verliezen door de geldpers lan ger te laten draaien. In totaal is de afgelopen jaren voor circa 1,5 miljard gulden teveel aan bankbiljetten gedrukt. Gevolg hiervan is het ontstaan van een zwarte geldmarkt die koersen berekent van één Nederlandse gulden op zes Surinaamse gul dens. Aan het adres van minister Bukman (Ontwikkelingssa menwerking), die binnenkort weer naar Suriname afreist, zegt Chin dat het in deze situa tie onverstandig is de toege zegde Nederlandse ontwikke lingsgelden te betalen. Volgens Chin hebben de mi litairen zich weliswaar terug getrokken in Fort Zeelandia maar zitten alle sleutelfiguren van het regime Bouterse nog op hun posten. De militairen, die naar ver luidt buitenlandse bankreke ningen tot een totaal van 80 miljoen gulden bezitten, trek ken volgens hem nog steeds aan de touwtjes. Nederland deinst volgens de econoom echter terug voor ver der uitstel van betaling van de ontwikkelingsgelden. Ons land zou bang zijn voor het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag te worden gesleept we gens het niet nakomen van het oude verdrag dat destijds tus sen ons land en Suriname werd overeengekomen. Gorbatsjov mag doorgaan Na vijf dagen van ongekend openhartige debatten na men de 4.991 afgevaardigden een hervormingspro gramma aan dat de Sovjetunie binnen een jaar een echt parlement en een president met uitgebreide bevoegdhe den moet geven. Gorbatsjov noemde de partij - conferentie in zijn slotrede een 'grootse gebeurtenis' in de ge schiedenis. De partijleider kon digde verder aan dat er in Mos kou een monument voor de slachtoffers van de Stalin-ter- reur. De gedelegeerden namen vrijdagavond na verhitte de batten een resolutie aan die po litieke ordening in de Sovjet unie drastisch moet wijzigen. De partij zal een deel van zijn nacht moeten afstaan aan de jekozen bestuursraden of Sov iets. Het is de bedoeling dat de Sovjetunie volgend jaar april il een nieuwe volksvertegen woordiging kiest dat op zijn >eurt een president zal kiezen lie uitgebreide bevoegdheden trijgt. Volgens de resolutie moeten le functies van partijleider en oorzitter van de sovjet op alle iveau's worden gecombineerd, ize moet dan wel in een ge- 1e stemming door de sovjet 'orden gekozea In de praktijk itekent dit dat de partijleider en dat is nu Gorbatsjov - vol lend jaar waarschijnlijk tot iresidentzal worden gekozen. Gorbatsjov zei in zijn slot- 'ede dat de partij nu op basis an deze resoluties snel voort oet gaan met de perestrojka in niet moet wachten tot het olgende partijcongres, dat iver drie jaar wordt gehouden. 'Wij moeten de hervorming an het politieke systeem niet op de lange baan schuiven', al dus Gorbatsjov. Hij leverde felle kritiek op de tegenstanders van de pere strojka, die 'proberen ons een stok in de wielen te steken'. Tegelijkertijd uitte hij echter ook kritiek op Jeltsin, de voor malige partij chef van Moskou die vorig jaar afgezet werd na een felle aanval op het conser vatieve Politburo-lid Jegor Li ga tsjov. Gorbatsjov zei dat hij de be noeming van Jeltsin tot partij leider van Moskou had ge steund en dat Jeltsin in het be gin 'zeer energiek' optrad. 'Maar later begon hij op een autoritaire wijze bevelen uit te delen, werd hij grof en begon hij allerlei functionarissen te ontslaan', aldus Gorbatsjov. De debatten werden vrijdag beheerst door een confrontatie tussen Jeltsin en het Politburo- lid Jegor Ligatsjov, de tweede man in het Kremlin. Jeltsin, die vorig jaar aan de kant werd gezet nadat hij kritiek had geuit op het trage tempo van de hervormingen, vroeg de partij- conferentie vrijdag om eerher stel. 'Ik geloof dat mijn enige fout was dat ik op het verkeerde moment mijn stem verhief', zei hij. Ligatsjov, die door waarne mers als de drijvende kracht achter het ontslag van Jeltsin wordt gezien, wees diens ver zoek om eerherstel later van de hand. De enige tijd afgezette partijleider van Moskou, Jeltsin, krachten in de leiding van de communistische partij. deed op de partij conferentie een aanval op de conservatieve FOTO TASS (ADVERTENTIE) NEEM NU EEN ABONNEMENT OP HET KWARTAALBLAD „VRIENDEN VAN ORANJE" EN PROFITEER VAN VELE INTERESSANTE ACTIES ais u zich nu abonneert op het blad VRIENDEN VAN ORANJE betaalt u slechts I 25.- in plaats van 35.-!!! U ontvangt daarvoor: 4x per jaar het blad VRIENDEN VAN ORANJE bij u in de bus, boordevol boeiende sportinformatie over uw Nederlands elftal. Vul snel de voordeelbon In en doe 'm vandaag nog op de post. Noteer mij dan nu als abonnee op VRIENDEN VAN ORANJE Ik betaal voor het eerste jaar de speciale prijs van 25.- in plaats van 35.-. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Ik sluit bij de voordeelbon mijn bank- /girocheque in met het juiste bedrag. Deze bon zenden aan: K.S.P., Postbus 314, 3360 AH Slledrecht. MOSKOU (RTR) - Aan de voet van de Koetafja-toren, één van de belangrijkste toegangen tot het Kremlin, bevindt zich een klein kan toor met boven de deur het opschrift: 'Voorstellen van het publiek aan de confe rentie van de communisti sche partij'. Het gebouw is volgepakt met mensen, vooral vrouwen, die druk schrijven op stukken pa pier die zij op de muur plakken, in stoelen of op de grond leg gen. Buiten gebruikt een groep vrouwen een raamkozijn om de suggesties neer te schrijven. 'Mijn wens? Ik wil dat er eerlijke verkiezingen komen en dat het uit is met het schenden van de mensenrechten', zegt Zoja Lazarenko, een secreta resse van 45 uit Krasnodar. 'Michail Sergejevitsj (Gorbats jov) heeft de mond vol van openheid. Hij zou meer moeten doen om ieders recht te garan deren vrijuit te spreken', zegt zij terwijl ze er op wijst dat ze vier keer haar baan verloren heeft omdat ze kritiek had op haar bazen. Op de vraag waarom zo wei nig mannen naar het kantoor gekomen zijn om voorstellen te formuleren, zegt zij dat dit ver moedelijk komt doordat die aan het werk zijn. 'Je bedoelt aan het drinken', valt een buurvrouw in de rede. Deze po tige vrouw van middelbare leeftijd pauzeert even van wat het noteren van vijf pagina's voorstellen lijkt. Studente Svetlana Brons- kaja uit de industriestad Toela op 300 km ten zuiden van Mos kou zegt dat zij wil dat het pu bliek meer toegang krijgt tot alle partij vergaderingen. 'Ze hebben het Kremlin afgesloten. Gisteren weigerde de politie mij zelfs de toegang tot het Rode Plein. Ze moesten ieder een, u en mij, naar binnen laten om te zien wat er gebeurt'. De negentiende conferentie van de communistische partij van de Sovjetunie is voor het publiek gesloten. Westerse journalisten hebben geen toe gang tot de debatten. De 19-jarige Bronskaja heeft geen duidelijke mening over de vraag of de oude garde met pensioen gestuurd moet wor den. 'Ik denk dat iemands leef tijd minder belangrijk is dan zijn of haar ideeën. Als Lenin was blijven leven, ben ik er ze ker van dat hij nog jaren een waardevolle bijdrage geleverd zou hebben. Maar iemand als Afanasjev moet denk ik ver wijderd worden', voegt zij er aan toe terwijl zij doelt op Vik tor Afanasjev, de hoofdredac teur van de partij krant Prav- da. 'Onze pers wordt beter, maar ze heeft nog een lange weg te gaan en mensen als Afanasjev vormen een belemmering', al dus Bronskaja. Afanasjev is één van de vier mensen die donderdag door een afgevaardigde naar de confe rentie genoemd zijn als perso nen die belast zijn vanwege hun band met wijlen Sovjetlei der Leonid Brezjnev, wiens 18- jarige bestuursperiode nu offi cieel wordt aangeduid als een periode van stagnatie. Vladimir Melnikov, een af gevaardigde uit het noorden van de republiek Rusland (RSFSR), verwekte sensatie toen hij president Andrei Gro- myko, Politburolid Michail So- lomentsev, theroreticus Georgi Arbatov en Afanasjev aanbe val op te stappen. De groep rond de Koetafjato- ren lijkt in het algemeen achter Melnikov te staan. 'Zij hielden hun mond, en nu moeten zij antwoorden', zegt een gepen sioneerde met grijze haren, ter wijl de medailles aan zijn naamplaatje glinsteren. 'Zij waren bang. Wij waren allemaal bang', zegt een oudere vrouw die zich haastig weer uit de voeten maakt. Op een bank in de Aleksand- rovtuin, onder de hoge rode muren van het Kremlin onder breekt de 44-jarige chauffeur Oleg Panov zijn aandachtige lectuur van de conferentietoe spraken in de Pravda om te zeggen dat Melnikov volgens hem absoluut gelijk heeft. 'Deze mensen hebben hun kans gehad. Het wordt tijd dat zij plaats maken voor de jon gere generatie'. Op de vraag wat hij van de conferentie ver wacht, zegt Panov: 'Meer de mocratie, meer openheid en meer goederen in de winkels'. Tijdens de pauzes in de con ferentie kon men afgevaardig den zien door de boog van de Troitskypoort, terwijl ze een sigaret roken en wandelen in de tuinen buiten het Congres paleis waar de conferentie plaatsheeft. Maar de weinigen die uit het Kremlin naar buiten komen, hebben te veel haast om te kunnen praten. 'U moet begrij pen, het begint over drie minu ten weer. Het spijt me zeer, maar ik kan er niets van mis- sen> zegt een afgevaardigde van middelbare leeftijd terwijl hij zijn speciale pas te voor schijn haalt voor de politie. Dan spoedt hij zich terug naar de conferentie. HIER VINDT U DE MODE TINEKE ZAKEN 1 I Halstraat 27. 211398 Eóa. De Wiek 7. 16244 Eindhoven, Aalsterweg 50. 120431 Emmen, Hoofdstraat 133. 17782 I Hllvereum, Vaartweg 8. 18263 Maartensdijk, Dierenriem 7 1387 RoMerdem.Nw Binnenweg 5.436553? Utrecht, St Jacobsstraat 209 341797 j I Venlo. Konmginnesingel 79. 51891 W Zwolle. Korte Smeden 8. 218501 VAGUA (AP) - De nerikaanse minister van Buitenlandse Zaken George Shultz heeft tijdens zijn [rondreis door Middename- rika een verrassend nieuw plan op tafel gelegd om het Politieke conflict in Nicara- ua op te lossen. De kern van het plan is de Ni caraguaanse regering finan- pële hulp te bieden met als voorwaarde dat in Nicaragua 'i snel tempo de democratise- ngsmaatregelen worden ge- fomen die de VS en de door hen gesteunde verzetsbeweging yan contra's gerealiseerd wil- pen zien. Shultz voerde donderdag in Guatemala overleg met het Ni- caraguaans Verzet, de overkoe pelende organisatie van con tra-verzetsgroepen, en legde daar de nieuwe Amerikaanse strategie op tafel. Omdat de vredesonderhan delingen in Nicaragua niet tot resultaat willen leiden en Shultz geen voorstander is van hervatting van de militaire hulp aan de Contra's, vindt hij dat het nu tijd wordt dat de VS erover gaan denken de Nicara guaanse regering financiële hulp te bieden als lok- en pres siemiddel tegelijk om de Sandi nisten democratische hervor mingen af te dwingen. Contra-leider Cesar, die. het nieuwe plan van Shultz "we reldkundig maakte, verklaarde echter dat ook was gesproken over de mogelijke hervatting van de Amerikaanse militaire steun aan zijn verzetsbeweging als de nieuwe taktiek niet werkt. Shultz zelf liet in Honduras over de nieuwe taktiek slechts weten dat hij samen met Mid- denamerikaanse leiders werkt aan een diplomatieke oplossing van de kwestie-Nicaragua en dat hij president Reagan en het Congres daarover bij terugkeer •in Washington zal inlichten. Tijdens zijn bezoek bena drukt Shultz steeds weer dat de situatie in Nicaragua eigenlijk alleen maar verslechtert. Vooral de economie is onder de Sandinistische regering ach teruit gehold en door de bur geroorlog zijn de inkomens fors teruggelopen en is een enorme inflatie ontstaan, aldus Shultz. Dat Nicaragua financiële hulp goed kan gebruiken mag blijken uit een bezoek aan Cuba waarvan de Nicara guaanse president Ortega don derdag terugkeerde. Hij kreeg daar van Fidel Castro de be lofte dat Cuba de komende tijd voor 200 miljoen gulden aan hulp zal bieden en dat een eer dere Cubaanse lening van 100 miljoen gulden wordt kwijtge scholden. Door de burgeroorlog zit Ni caragua in tal van sectoren in een economische crisis en er bestaat onder meer een tekort aan olie en voedingsmiddelen, terwijl industriële bedrijven kampen met een gebrek aan technische know-how en mo derne machines. Ortega betoogde dat Shultz naar Middenamerika is geko men 'met een boodschap vol haat voor de mensen in Nicara gua in een poging hen te isole ren en in het Congres meer middelen te krijgen om de oor log tegen Nicaragua voort te zetten'. Hij verwacht dan ook dat Shultz' driedaagse trip zal lei den tot 'dramatische ontwikke lingen en een nieuwe militaire escalatie'. Ortega kondigde aan dat het Nicaraguaanse leger paraat is voor nieuwe gevechten, hoewel hij het bestand in de burger oorlog dat donderdag afliep van de kant van de regering opnieuw met een maand ver lengde. De Contra's hebben zich im pliciet ook achter de bestands verlenging geschaard met de verklaring dat zij alleen zullen vechten uit zelfverdediging. De Nicaraguaanse president kwam ook met een nieuw voor stel om de vastgelopen vredes onderhandelingen met de Con tra's weer op gang te brengen en op 27 juli in de hoofdstad Managua om de tafel te gaan zitten. De Contra's, die in juni geen verder overleg meer wilden voeren in Managua, omdat de sfeer hen daar niet aanstond, hebben nog niet op het voorstel van Ortega gereageerd. ZE ZIEN er overal het zelfde uit, de dames en heren ie - zeer te recht - vinden dat de natuur moet worden be schermd tegen de overmoed en ach teloosheid van de mens. Ze zijn al tijd een tikkelje zorgelijk en hun gemoedsgesteldheid verraadt een ingehou den wanhoop en een minder ingehouden moede loosheid. Ze beëindigen menige verklaring met een diepe zucht. De dame die ik ontmoette in een 'natuur-informatiecentrum' er gens in de Apalachen maakte daarop geen uitzondering. Haar centrum was van de ontwape nende eenvoud die kenmerkend is voor alles wat met veel idea lisme en weinig geld is onderno men. Er lagen fossielen in met glas afgedekte kistjes. Er waren pla ten van vogels en vossen, van wilde zwijnen en wezels, van beertjes en bosuilen. Er hingen schematische voorstellingen over het gevaar van de zure re gen. Er lagen boekjes, foldertjes en vooral veel stencils. De sten cil en de fotokopie zijn nog steeds de papieren tekens van onderbetaald gebleven goede bedoelingen. Wat de dame van het infor matiecentrum nog het meeste dwars zat was het feit dat we al dat moois der natuur zo ver waarlozen, spijts het feit dat juist de natuur „een gift van de Schepper zelf is". Natuurbe houd moest, aldus de dame, een eerste christenplicht zijn. Het was eigenlijk voor het eerst dat ik iemand ontmoette die het waagde een rechtstreeks verband te leggen tussen religie en milieu. Vooral in Amerika is dat heel uitzonderlijk. Juist streng religieuze mensen denken hier nogal eens dat de hulpbron nen „die een gift van de Schep per zelf zijn", met de groots mo gelijke haast moet worden uitge put. De schepping lijkt er voor namelijk te zijn om leeg te pom pen, om te hakken, weg te maai en, vol te gooien en neer te ha len. Destijds heeft president Rea gan een uitzonderlijk vreemde mijnheer tot minister van Bin nenlandse Zaken benoenmd. Ja mes Watt heette deze zonder ling. Watt wilde de natuur, de nationale parken, de stranden, de kusten en alles wat mooi en ongerept is zonder mankeren opofferen voor het winnen van gas, olie, ertsen, steenkool en wat dies meer zij. Hij was een oer-religieus con servatief die beweerde slechts in naam van de Schepper zelf te handelen. Hij voegde een Con grescommissie eens toe: „Het is mijn verantwoordelijkheid te ge hoorzamen aan de Heilige Schrift die ons gebiedt het land in bezit te nemen tot de dag dat Jezus terugkeert". Watt zette zich daarom on vervaard aan de uitverkoop van alles wat mooi en prachtig was en hij zou daar - met hulp van Reagan - mee zijn doorgegaan tot januari van het volgend jaar, ware het niet dat deze diepgelo vige patriot al in 1983 in het openbaar grapjes maakte over regeringscommissie die, volgens hem, was samengesteld uit „een zwarte, een vrouw, twee joden en een kreupele". Watt moest daarom opstappen en dat heeft vele honderdduizenden hectaren Amerikaans natuurgebied voor de ondergang behoed. Door Jo Wijnen De dame in het informatie centrum zei niet te kunnen be grijpen dat een zo religieus land als Amerika op een zo weinig godvrezende manier met de schepping omgaat. Ze verbaasde zich erover dat het natuurbe houd geen religieuze doelstelling is, dat de vele bevlogen televisie predikanten zich geen seconde druk maken over wat er met de schepping gebeurt, maar de mensen wel de hele dag aan hun kop zeuren over de zwakheden des vlezes en aanverwante zon den. Had ik ooit een dominee ho ren preken over euveldaden als het illegaal storten van afval, het dumpen van chemicaliën, het verstoren van het wild en gevo gelte, de zure regen? In dat op zicht waren, alweer volgens de dame, de dominees geen haar beter dan bijvoorbeeld de paus en de bisschoppen die het im mers ook nooit hebben over de gaten in de ozonlaag of het broeikaseffect. De religieuze lei ders moesten zich daarvoor schamen, zei de dame. De aan houdende vernietiging van de schepping was de enige echt grote zonde die de hedendaagse mens beging. Maar daar hoorde je nooit iets over. Het kwam de dame derhalve voor dat de geestelijke leids mannen daar nog ernstig over zouden worden onderhouden op de Jongste Dag. Want de Schep per liet niet met zich sollen. Zo had ik het nog nooit beke ken en dus knikte ik wat onge makkelijk in de richting van de dame die voor zichzelf een zo overtuigende „theologie van het natuurbehoud" had geformu leerd. Ik kocht - uit een soort wel willendheid - een poster die ik waarschijnlijk nooit ergens zal ophangen en vervolgde enigs zins ontmoedigd mijn weg door een gebied dat ik voor 'onge rept' had aangezien. FRANKFURT (AP) - De Sovjetunie wil brandstof leveren voor kerncentrales in de Bondsrepubliek en zorg dragen voor de op werking van verbruikte brandstofstaven en de opslag van kernafval. Met dit Russische aanbod is de minister van Econo mische Zaken van de deelstaat Hessen, Alfred Schmidt, terug gekeerd van een bezoek aan Moskou. Schmidt zei dat de voorzitter van de Russische staatscommissie voor kernenergie niet alleen interesse had getoond in de leve ring van kernbrandstof, maar zich ook bereid had getoond om de verbruikte brandstof terug te nemen en ander zwak en ma tig radio-actief afval in de Sovjetunie op te slaan. HICKSVILLE (AFP) - In Hicksville in de Amerikaanse staat New York heeft de politie beslaggelegd op drie ton cocaïne ter waarde van 480 miljoen dollar (een miljard gulden). Het gaat om de grootste vangst van deze aard in de Verenigde Staten. De cocaïne zat in dozen cacao aan boord van het Amerikaanse schip 'Allison Lykes', dat uit Ecuador was aangekomen. De co caïne was tussen lagen chocolade verstopt. BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap en Hongarije hebben een handels- en economisch samenwerkingsakkoord geparafeerd. In het najaar zal het worden ondertekend. Het gaat volgens de EG-commissaris Willy de Clercq om het verst reikende akkoord dat de EG ooit met een land van het Oostblok sloot. De overeenkomst heeft een looptijd van tien jaar en wordt stilzwijgend verlengd tenzij een van beide par tijen daar bezwaar tegen maakt. De overeenkomst voorziet in het geleidelijk aan afschaffen van alle kwantitatieve beperkingen die de EG-landen er nu nog voor de Hongaarse industrie- en landbouwprodukten op na houden. Op dit moment bestaan er nog ongeveer 2.000 van zulke beperkende bepalingen voor Hongaarse produkten. Slechts vijf procent van de Hongaarse uitvoer gaat nu naar de Gemeenschap. BEIJING - De Chinese autoriteiten hebben gewaarschuwd te gen een nieuwe geboortegolf. Naar verwachting zal Azië dit jaar een bevolking van drie miljard bereiken. Om te voorkomen dat de Chinese bevolking - nu 1,08 miljard - zal stijgen tot boven de 1,2 miljard aan het einde van de eeuw, streeft de regering er via allerlei maatregelen sinds het begin van de jaren tachtig naar dat er per gezin niet meer dan één kind geboren wordt. Maar de laatste twee jaar is die limiet op grote schaal overtreden en de autoriteiten verwachten dat het gestelde plafond van 1,2 miljard zal worden overschreden. In 1986 en 1987 nam de Chinese bevolking telkens met 1,4 pro cent toe, terwijl in de jaren daarvoor de jaarlijkse bevolkings aanwas 1,1 procent bedroeg. De sterkere stijging wordt toege schreven aan het terugkeren van veel mensen naar de kleine familieboerderijen en aan het ontstaan van privé-onderne- mingen.

de Stem | 1988 | | pagina 5