Doort agen Dees wil geen verplicht bevolkingsonderzoek aids EIGEN BIJDRAGE KOST MEER DAN HET OPLEVERT Den Helder 200 jaar marinestad Ik trad op als een robot' I )e$re|yct Cr i DAME': NEMEN? I DE STEM BINNENLAND ZATERDAG 2 JUL11988 Wraak op 'de vier van Nijmegen' BINNENLAND VERDACHTE ONTVOERING EN MOORD HEIJN: •urengerucht Ijs voor pink Vluchtpoging Mooie meiden Lijkschennis NIEUWSOVERZICHT Bescherming tegen varkenspest effectiever Meer vrijheid openhaar onderwijs nodig Bedrijven betrapt op illegale lozingen Nieuwe actie boze binnenschippers Bezuiniging universiteiten kost 110 banen Anna Broere lekt niet meer -[Noordzee^ T28 T5. voor publiciteit. Als zou ;n dat er een interim- iger nodig was, zou de vel eens kunnen denken iets mis is met het pas project. Wat ook waar fermars overlaadde de ssie met kwinkslagen, hrecteuren Van Assen en [d („U hebt Baard nu in ild gezien, zo'n man te- Ij zijn eigen nota's") straal- j/olgens Overmars niet de sie van een potlood uit, een extra financiële nodig was. Van Assen en •d vonden dat niet nodig - 'ou hun positie aantasten de ambtenaren van Bui- indse Zaken hanteerden fde redenering, fezelfde Overmars was de mening toegedaan dat pverheid 'mede-onderne- was. Staatssecretaris der Linden bestreed dat er krachtig, want dat zou in politieke moeilijkhe- kunnen brengen. Van der ien zou in dat geval ook gesproken kunnen wor- op foute beslissingen bin- het bedrijf. En dat wilde liet, ook al liet het con- t dat zijn voorganger Van elen met KEP sloot die lelijkheid wel degelijk 'verheid en bedrijfsleven 'en elkaar met argusogen ijken. „Iedere knop of pre speld die moest worden ht, moest worden goed- eurd door Buitenlandse ten," klaagde bankier prmars, hetgeen de snel- van handelen naar zijn lie belemmerde. Ook inte- J-manager Van Dijk had klacht: het contract tus- KEP en de overheid was zij dig op die overheid ge ilt. En dat betekende ook KEP het voorwerp van politiek proces werd; dus selinge en onverwachte [anderingen. Van Dijk herhaalde het nog zoals directeur Baard al [der deed: KEP maakte het pte paspoort ter wereld; het i de standaard van de we- kunnen worden, had het nerikaanse ministerie van ititie gezegd. Ook Over- irs, samen met de NMB de dschieter van het project, pdt de pas fantastisch, for- abel, veelbelovend en zeer eressant. Maar daar zijn de erheidsmensen - zoals htingsvoorzitter Jacobs, ook secretaris-generaal is Buitenlandse Zaken - het it mee eens. Nog niet. ïtlenen, is nogal twijfelach- fg. Maar dat terzijde. Het CDA plaatste zich deze reek bij monde van Van tielsvoort tegenover de -wens om al in 1989 een elastingverlaging door te loeren. Het geld moet in zijn [isie gebruikt worden om de «rmensgevolgen van 'Dek- ler' en 'Oort' op te vangen en >m de koopkracht op peil te pouden. Minister Ruding nam en wat dubbele positie in. lerzijds viel hij Van Amels- feoort bij, anderzijds zette hij jle WD niet op afstand door verklaren dat lastenverla ging past in het regeerak- coord en ook wel mogelijk is [imdat het geld ervoor er ligt. laar Ruding liet zich verder liet in zijn kaarten kijken, lie speelt hij komende weken liever uit in het kabinet. Over pmvang en tijdstip van een elastingsverlaging zweeg hij lan ook. Zo blijft de vraag of het ka- >inet voor de WD- of de A-lijn kiest Daarboven loort echter een belangwek- ;ender vraag te gaan. Is het :abinet bereid een halt toe te •oepen aan bezuinigingen op sentiële zorgtaken van de loverheid - onderwijs springt daar nu het meest uit - en daarvoor een deel van het be lastingvoordeel in te zetten? En ook de vraag of het kabi net een deel van dat extra in komen wil gebruiken om een einde te maken aan de bevrie zing van de sociale uitkerin gen en de mensen die daarvan moeten zien rond te komen nu eens wel, zoals alle andere burgers, een aandeel te geven in de stijgende welvaart? Of blijft het met de rechter hand geven en met de linker nemen? In september zullen we het weten. Tot dan blijft de vrees dat we wel weten dat de ant woorden ontkennend zullen zijn. Niettemin, een plezierige vakantie gewenst. UTRECHT (ANP) - Staats secretaris Dees (Volksge zondheid) is tegen een ver plicht bevolkingsonderzoek naar de verspreiding van het aids-virus. paar zitten nogal wat ethische en juridische haken en ogen aan vast. Het zou onjuist zijn een bepaalde groep in de bevol king - bijvoorbeeld soldaten - te verplichten aan zo'n onder zoek mee te werken. Bloedonderzoek kan alleen als degene die het bloed afgeeft van het doel op de hoogte is en daarvoor toestemming heeft gegeven. Dees doelde op een conferen tie over aids in Utrecht De op suggesties op de recente inter nationale aids-conferentie in Stockholm, als zou bevolkings onderzoek hoog nodig zijn om meer zekerheid te krijgen over de precieze verspreiding van aids onder de Nederlandse be volking. Dienstplichtigen zouden bij hun keuring, als toch bloed wordt afgenomen voor het be palen van de bloedgroep, in één moeite op aids getest kunnen worden. De Gezondheidsraad heeft al afstand genomen van dit idee. Het argument dat het om anoniem onderzoek zou gaan - de bedoeling is immers het ver zamelen van statistisch mate riaal - gaat volgens de staats secretaris niet op: 'Dat is geen rechtvaardiging om menselijk materiaal dat voor een ander doel is afgestaan te gebruiken'. Daar komt bij dat het nog de vraag is of dienstplichtigen wel een representatieve groep uit de bevolking vormen, aldus Dees. Bovendien: als zou blij ken dat het met de verpreiding van het virus onder 18-jarige jongens wel meeviel, zou dat in het kader van de aids-preven- tie weieens een negatief effect kunnen hebben. Jongeren zou den zich dan minder voorzich tig kunnen gaan gedragen. Aids-deskundige dr. Cou- tinho drong vrijdag toch aan op een of andere vorm van bevol kingsonderzoek: 'Het is essen tieel voor de bestrijding dat de gegevens over de verspreiding van de aids-besmetting boven tafel komen. De discussie hier over moet open gevoerd wor den'. Over de mate waarin aids voorkomt bij heteroseksuelen in ons land is nog nauwelijks iets bekend. In Amerika zijn wel aanwijzingen dat de ziekte in bepaalde bevolkingsgroepen ook onder hetero's terrein wint. Zo zijn in sommige wijken van New York al twee op de hon derd zwangere vrouwen be smet. 'Dat staat niet zo ver af van de cijfers uit ontwikkelings landen', aldus Coutinho. Overi gens lijkt het met het besmet tingsrisico van moeder op baby enigzins mee te vallen. Tot voor kort ging men ervan uit dat de besmetting in de helft van de gevallen voor of tijdens de ge boorte op het kind overgaat. Volgens de nieuwste cijfers zou dat slechts in een kwart van het aantal gevallen zo zijn. Volgens Coutinho tekent zich sinds vorig jaar onder de ho moseksuele mannen in Am sterdam een hoopvolle ge dragsverandering af, die er voor zorgt dat de aids-epidemie zich in de hoofdstad veel min der snel verspreidt dan in de grote Amerikaanse steden. Waarschijnlijk dankzij het achterwege laten van riskant seksueel gedrag is de sinds ja ren stijgende lijn van het aan tal nieuwe aids-gevallen vorig jaar voor het eerst flink afge plat. Onder druggebruikers is nog geen sprake van een minder snelle verspreiding. De mees ten ruilen weliswaar hun ge bruikte injectienaalden in voor schone, maar er zijn aanwij zingen dat druggebruikers het niet zo nauw nemen met veilig vrijen. Medicijnknaak grote flop I BREDA (ANP) - De eigen bijdrage van een rijks daalder voor geneesmiddelen, de medicijnenk naak, kost meer dan ze oplevert. Sinds de invoering ervan begin 1983 worden per recept aanzienlijk meer medicijnen voorgeschreven en is tege lijk het aantal overtollige geneesmiddelen dat naar de apotheek wordt teruggebracht en vernietigd sterk geste gen. Zes Bredase apothekers, met samen 57.000 patiënten, hebben uitgerekend dat zeer voorzich tig geschat voor 180 miljoen gulden per jaar teveel wordt voorgeschreven. De medicij nenknaak brengt jaarlijks maximaal 130 miljoen op. Omdat per recept een rijks daalder moet worden betaald, vragen patiënten zoveel moge lijk medicijnen in één keer. Artsen geven daaraan toe. Pa tiënten die na korte tijd op een ander geneesmiddel overstap pen of stoppen vanwege bij werkingen, blijven met het res tant zitten. De zes apothekers hebben via een gezamenlijk computer systeem vastgesteld dat per in woner van Breda voor acht gulden aan overtollige medicij nen wordt teruggebracht (30 gulden per patiënt), zo bleek [.voorde KRO-televisie vrijdag- vond. Dat is over 15 miljoen Neder landers gerekend 120 miljoen. ag geschat hebben de men- len thuis nog minstens de helft an wat ze terugbrengen, 'aarmee het totaal op 180 mil joen komt. Het sterkste voorbeeld in Breda betrof een uroloog die een patiënt voor 14 jaar medi cijnen had voorgeschreven. De apotheker stak daar een stokje voor. De hoeveelheid medicijnen die per recept wordt voorge schreven is na de invoering van de medicijnenk naak in Breda met 27 procent gestegen. De niet opgemaakte hoeveelheden groeiden navenant. Bij de teruggebrachte tablet ten scoorden middelen tegen longziekten (CARA) het hoogst met 116 tabletten per persoon, gevolgd door middelen tegen suikerziekte (113) en middelen tegen hart- en vaatziekten (84). Voor heel Nederland bete kent dit bijvoorbeeld dat elk jaar weer 27,8 miljoen pillen te gen hart- en vaatziekten teveel worden voorgeschreven en uit eindelij k moeten worden ver nietigd. Zelfs de anticonceptie pil wordt jaarlijks 2,8 miljoen keer voor niete gepoduceerd. Ze pleiten voor afschaffing van de medicijnknaak en van de vergoeding van elf gulden die particulier verzekerden sinds 1 januari 1988 per recept moeten betalen. Verder vinden ze dat een maximum periode moet wor den vastgesteld waarvoor me dicijnen mogen worden voor geschreven. Den Helder vierde gisteren het feit dat de stad 200 jaar de thuishaven is van de Koninklijke Marine. Dat is uit gebreid gevierd met een vlootschouw in de stromende regen. Terwijl veeltoeschouwers zonder para plu niet droogblijven, zit koningin Beatrix lekker overdekt naar de vloot schouw te kijken, terwijl ze op tijd haar natje en droogje krijgt. - fotoanp Door Rinze Brandsma HAARLEM - „Ik vind het nu bijna onvoorstelbaar dat ik deze dingen gedaan heb, Tiaar ik héb ze gedaan". ,Ik zat toen in een militaire iperatie, ik trad op als een ïommando, een robot". „Of ik die dag gevoelens uit schakelde? Ik denk dat ik ze die lag niet had". U zag Gerrit Jan üeijn als een instrument, niet ils een mens waarmee u te ioen had? „Ik ben bang van wel". Met een koele geest had ir. rerdi E. (45) de ontvoering van :n moord op topman Heijn van iet Ahold-concern tot in mi- lieme details met hulp van zijn »mputer uitgedacht, niets aan iet toeval overlatend. Met een koele geest, gevoel- oos, voerde hij op 9 september 987 in Bloemendaal, op de Ve- uwe en bij Renkum zijn punc- uele draaiboek uit. Met een 'ven griezelige nauwgezetheid geconstrueerde hij gisteren met je rechtbank in Haarlem zijn «eks gruwelijke misdrijven. Details scherpte hij zelfs aan of orrigeerde ze, tot verbazing ran de rechtbankpresident: „U •ent wel heel exact". 'einig misdadigers zullen zó «operatief zijn op hun proces ls de verdachte. Met losse, ve- vnde tred kwam hij, grijs ruilend haar, binnen in de echtzaal: stampvol, een geslo- en videoverbinding met een weede, even volle zaal. Snel (ADVERTENTIE) Mode voor iedereen zeer betaalbaar VGinnekenstraat 118 - Breda^ kwamen de antwoorden, be leefd, uiterst beschaafd stem geluid, zelden aarzelend. In de zaal de weduwe van Gerrit Jan Heijn en haar kin deren èn de vrouw en kinderen van ir.E.; schril contrast: de ene familie zeer verzorgd, de andere in punk-uitdossing, vei ligheidsspeld en ringetjes in de oren. Maart 1987; E. heeft voor het laatst gesolliciteerd voor een baan. Mislukt. Begin juny be gint hij ideeën uit te werken om iemand te ontvoeren, al snel wordt Heijn zijn doelwit. „Eerst nog flitsen, later ging het op een plan lijken". Een wapen heeft hij al, zomer 1986 in België gekocht en thuis ge prepareerd; loop ingekort, kolf afgezaagd. Schietproeven op een blok openhaardhout, zelf een geluiddemper van een plastic fles gemaakt, „anders kreeg je burengerucht". Tot in detail volgen de voorbe reidingen, een checklijst in zijn agenda helpt hem niets te ver geten. Omgeving verkennen van Heijns villa in Bloemen daal, vermomming kopen, spa de, thermoskan, plek en bo demgesteldheid controleren van de plek bij Renkum waar zijn slachtoffer begraven moet worden. Van zijn zwager steelt hij een auto, de Fiat Uno die hij op 9 september zal gebruiken. Aan alles denkt Ferdi E. Brood mee voor de hele dag, drinken, een thermoskan met ijsblokjes om de af te snijden pink in op te bergen en die te kunnen conserveren 'om daar mee de familie extra onder druk te zetten en ze het idee te geven dat hij nog in leven was'. Hij verbergt zich, vermomd met snor, bril en alpinopet naast Heijns garage, weet uit een voorbereidend telefonisch contact dat deze die ochtend naar zijn tandarts moet. Als Heijn zijn garage uit rijdt, die sluit en weer wil in stappen, springt E. naast hem de auto in, wapen op scherp. „Ik zei dat hij rustig moest blij ven, wij schrokken denk ik al lebei". Hij laat Heijn naar de Fiat rijden, ketent hem daarin vast. Heijn 'liet het rustig over zich heen komen'. De gordels moe ten om, 'want ik ben zeer op veiligheid gesteld'. Om een uur of tien komt E. met zijn gijzelaar aan bij vliegveld Deelen. Onderweg hebben ze gepraat over filosofie, over muziek en over de kinderen. Daarna moet een lange dag voorbij. Met vooral wandelen, de Veluwe over, wapen in de holster. Met in de zon zitten naast het voetpad. „Jammer dat ik mijn tas niet bij me heb, dan had ik nog wat kunnen werken", zegt Heijn, die zijn zakagenda pakt en daarin gaat schrijven. Ze drinken samen van het meegenomen sinaasappelsap, de ontvoerder en zijn prooi, die zich er niet van bewust is dat hem niet een langdurige ont voering en gijzeling wacht, maar een gecalculeerde snelle dood. Heijn moet bandjes inspre ken, met wegnummers en cij ferreeksen. Als zijn ontvoerder een 'sanitaire stop' doet, grijpt Heijn zijn kans en holt weg, richting straat, waar een bus nadert. E. rent hem achterna, wapen in de aanslag, roepend dat hij terug moet komen. „Als u dat nog eens doet breng ik u om het leven en daarna me zelf". „De heer Heijn was aardig en beleefd, ik ook. Hij maakte een grap, zei dat mijn valse snor scheef stond, dat hij mij niet in Rio de Janeiro zag zitten, om ringd door mooie meiden". Bij het donker worden stopt de Fiat na een rondrit over de Hoge Veluwe bij het hek van In het midden de verdachte. Geldersch Landschap bij Door- werth. „Mijn maat komt ons halverwege in het bos tege moet". Met zijn zaklamp geeft E., twee meter achter Heijn, het pad aan. „Nee, ik had geen ge voelens. Ik dacht er niet aan dat het Heijns laatste stappen - tekening anp zouden zijn". Heijn beseft vol gens hem niet wat in zijn plan staat. In een dalletje vraagt E. Heijn even te wachten: „Stil, ik hoor wat". Hij loopt dichter naar hem toe, trekt zijn wapen uit de holster, geluiddemper uit de jaszak en op de loop, houdt het wapen in één beweging te gen het hoofd van Heijn en schiet direct. Eén enkel schot. Bij het hek heeft hij wat klaargelegd: schop, plankje, mes, filmkokertje, thermosfles. Terug bij de vermoorde Heijn snijdt hij hem een pink af, doet die in het kokertje, het kokertje in de thermosfles met ijs. Hij graaft de kuil en rolt hem er in. „Later dacht ik aan zijn agen da, dat hij daarin misschien iets over mij geschreven had. Ik heb die niet uit zijn zak wil len halen. Misschien dat ik dat uit gevoelens van piëteit deed, al weet ik dat niet meer zeker. Voor mijn gevoel zou dat lijk schennis geweest zijn". Ferdi E. rijdt naar huis in Landsmeer, verbergt de spul len deels in zijn garage, dumpt de Fiat in het IJ, gooit de ver momming weg en stapt zijn huis binnen. Zijn vrouw had hem als vermist opgegeven. „Ik gaf haar als verklaring dat ik was wezen wandelen, ging naar bed en viel als een blok in slaap". HAARLEM - „Waarom in 's hemelsnaam, hebt u dit gedaan?" Stilte. „Dat weet ik niet precies". Stilte. „Er zijn wel een aantal aan leidingen. Motieven in mijn verleden". De rest van het verhaal, bo vengekomen in de gesprek ken met de psychiaters, is voor de rechtbank een ont hutsend relaas van verwar ring, bittere wraakgevoelens, verzengende haat tegen 'de vier van Nijmegen'. Volgens E. is hij een aantal jaren geleden 'maatschappe lijk platgelegd'. Hij stelde wanbeheer aan de kaak, in processen stelde de rechter hem tot tweemaal toe in het ongelijk. Dat bracht hem van zijn stuk. Zijn bevlogen Nijmeegse geesteskind, het Project Nieuwe Banen, daarom draaide het. „Ondanks mijn goede bedoelingen ben ik er buiten spel gezet. Ik was ver bitterd door mijn nederlaag, mijn schuldenlast liep hoog op". Ir. E. ging een obsessieve haat koesteren tegenover 'de 4 van Nijmegen'. „Geld zou mij in staat stellen, appara tuur aan te schaffen, met be hulp waarvan ik wraak op die vier zou kunnen nemen. Nee, uitgewerkt had ik niets, maar het ging om geweldda dige acties tegen die vier mensen van het banenpro- ject, misschien waren het er wel 5, 6 of 7. Godzijdank is het in het stadium van de .fantasie gebleven". Maar E. is zijn wraak blij ven koesteren. „De wraakge voelens komen af en toe wel weer boven. Ze zijn niet ver minderd". In het psychiatrisch rap port van het Pieter Baan Centrum herkent E. zichzelf wel. Hoogbegaafd, verbaal uiterst begaafd. Maar met een ernstige depersonalisatie, een isolatie van het gevoel. Van een echte hersenstoornis is geen sprake. Verminderd toerekeningsvatbaar, omdat het gevoel dat hem had kun nen tegenhouden ontbreekt. De vrees voor herhaling is levensgroot. „Niet uit te slui ten is dat hij opnieuw komt tot een grootse onderneming, een spectaculaire misdaad uit wraakgevoelens". Volstrekt ontoerekenings vatbaar was hij niet. „Hij had zijn plan in de beginfase kunnen keren. Eenmaal met zijn operatie in uitvoering kon hij niet terug". -i i/ «7 Bij den Haag daar woont een Pronk, zijn voornaam is Jantje. Als er wat te vangen valt dan houdt hij op zijn hemdje Wat moeten we denken van een als woonachtig in Maas tricht te boek staande socialist met een tweede huis in Sche- veningen, waar hij zeer regelmatig vertoeft, die 15.000 gul den reiskostenvergoeding krijgt voor het reizen naar Den Haag? Scheveningen of scheve dingen? Rijskosten was in dit geval beter geweest. Minister Van Dijk heeft er zich hoogstpersoonlijk over gebo gen en hij vindt er helemaal niets raars aan, zelfs niets on rechtmatigs. Jan Pronk mag van hem zijn belastingvrije 15 mille houden. En dus komt Pronkboontje om zijn loontje. Kijk, als Jan Pronk nou elke morgen het Limburgse mijn stof van zijn schouders moest kloppen en wat vlaaikruimels van zijn kin moest vegen alvorens het I betreden, dan was het redelijk dat hij zijn reiskosten ver goed kreeg. Binnenhof te kunnen Misschien zou je hem dan zelfs smartegeld moeten toekennen, omdat hij, door partijpolitiek gedwongen, domicilie heeft moe ten kiezen in het bronsgroen eikenhout. Maar volgens insiders heeft Jantje Pronk heel vaak Scheve- ningse vislucht aan hem hangen. De minister kan dus goed keuren wat hij wil, voor veel mensen is Jantje Pronk op dit moment de kwaje Pier van Scheveningen. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft ingestemd met een voorstel van landbouwminister Braks tot wijziging van de Veewet, waardoor een effectieve bescherming tegen varkens pest mogelijk wordt. Onderdeel van het plan is de registratie van vee en verder voorziet het in de mogelijkheid om bij een uitbraak van var kenspest een korting toe te passen bij de uitkering van schade loosstellingen in gevallen van nalatigheid van varkenshouders. Ook beoogt het voorstel het vervoer van varkens naar en het bijeenbrengen van varkens op markten en verzamelplaatsen aan banden te leggen. TILBURG - De overheid moet het openbaar onderwijs net als het bijzonder veel meer vrijheid laten en moet het slechts op afstand besturen in plaats van rechtstreeks zoals nu het geval is. Een statutaire binding met de overheid, die tevens een ga rantie vormt voor de identiteit is voldoende. Aldus prof. mr. E. Hirsch Ballin in de bundel 'Bestuur en We tenschap', die vrijdag is aangeboden aan voormalig directeur- generaal van Onderwijs, In 't Veld. Hirsch Balllin is hoogle raar Staats- en Bestuursrecht aan Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Hij vindt dat de overheid zich ten aanzien van het hele onder wijs moet beperken tot het scheppen van voorwaarden en het bewaken van de kwaliteit. Sturen moet vanaf de zijlijn gebeu ren en daarom moet de overheid niet zelf openbaar onderwijs aanbieden. Ze moet er uitsluitend voor zorgen dat de vraag er naar niet wordt gefrustreerd. DEN HAAG (ANP) - Tijdens een landelijke controle-actie naar lozingen in het oppervlaktewater is gebleken dat 32 van de 217 door Rijkswaterstaat bezochte bedrijven zich niet hebben ge houden aan de lozingsvergunningen. Tegen negen bedrijven is proces-verbaal opgemaakt en dertien bedrijven zijn schriftelijk gewaarschwud. De rest is mondeling gewezen op de geconstateerde overtredingen. Bij enkele bedrij ven vindt nader onderzoek plaats. Bij een vorig jaar mei door Rijkswaterstaat uitgevoerde con trole bleek dat 25 procent van de bezochte bedrijven de lozings vergunning had overtreden. Dit jaar was dat in een week tijd 15 procent. ROTTERDAM (ANP) - Ongeveer 70 binnenschippers zijn vrij dag in actie gekomen tegen het binnenschip Camaro, dat vol gens de schippers van plan is een lading draad naar België te vervoeren zonder dat deze lading, zoals wettelijk is voorge schreven, via de schippersbeurs, is verkregen. Vrijdagmorgen was een deel van de lading door de (Belgische) verlader al aan boord gebracht, maar door het optreden van de boze binnenschippers is het schip inmiddels weer leeggehaald. LEIDEN/ROTTERDAM (ANP) - De bezuinigen die de medi sche faculteit van Leiden moet gaan doorvoeren kosten 110 fulltime arbeidsplaatsen. Dat blijkt uit de bezuinigingsplannen van deze faculteit en die van Rotterdam. Beide faculteiten moeten in totaal 12 miljoen gulden (Leiden 7 miljoen) bezuini gen. In Rotterdam zal het vakgebied anatomie aanmerkelijk wor den ingekrompen. Daardoor komt de nadruk in het onderzoek in Rotterdam te liggen op de neuro-anatomie. Of in Rotterdam ook arbeidsplaatsen verdwijnen is nog niet bekend. IJMUIDEN (ANP) - Bergers van Smit Tak hebben gistermid dag de gezonken Nederlandse chemicaliëntanker Anna Broere op 100 kilometer uit de kust van IJmuiden dwars doormidden gezaagd. De operatie verliep uitermate voorspoedig. Er zijn geen berich ten over lekkages tijdens de zaag-operatie. De tanker staat nu in twee delen op de zeebodem: een circa zes tig meter lang voorschip waarin de uiterst gevaarlijke lading en een circa twintig meter lang achterschip, waarin zich de zware machinekamer bevindt. Verwacht wordt dat beide delen begin volgende week kunnen worden gelicht. Gistermorgen konden de bergers nog niet aan de slag omdat de Anna Broere volgens de Kustwacht nog steeds lekte. Rond drie uur in de middag werd het sein op veilig gezet.

de Stem | 1988 | | pagina 3