even. UITBLAZEN Waar werelden botsten, mislukte het paspoort Dees wi Het parlementaire seizoen eindigt in vragen EIGEN B 'Ik trad EEN WEEK OPENBARE VERHOREN OVER DE 'GESPLETEN DAME': BLIJFT KABINET MET LINKERHAND GEVEN EN MET RECHTER NEMEN? Groeten uit Zuytpeene DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 2 JUL11988 -DESTEM- DE STEM BINNEN BREDA (ANP) - De eig< daalder voor geneesm naak, kost meer dan ze I VERDACHTE O burengerucht TWEE weken geleden ging het hier over het Nauw van Kales. Daarbij kwamen de vele Nederlandse (eigenlijk Vlaamse) plaatsnamen aan de orde die het al eeu wen uithouden onder de druk van het Frans. Het is me in Calais (Kales) wel eens overkomen dat ik door een Franse douanier in het Vlaams werd toegesproken, maar in het algemeen moet worden aange nomen dat in deze eeuw het aantal mensen in de streek tus sen Duinkerken en Lille (Rijs- sel) dat nog een Vlaams dialect spreekt drastisch en snel is af genomen. De taaiheid van de Vlaamse plaatsnamen is des te opmerkelijker omdat er veel bij zijn die me voor een van huisuit Franstalige, zelfs na enige ver fransing, toch nog tamelijk tongbrekend lijken. Hoe spreekt bijvoorbeeld een Fransman een plaatsnaam als Bollezeele uit? Of Oudezeele en Winnezeele? Van Borburg hebben ze Bourbourg gemaakt en van St. Pieters-Broek maak ten ze St. Pierre-Brouck. Le Kieken-Put en La Kruysstraete kregen een Frans lidwoord, maar Haezepoel bleef het zon der stellen. Twee weken gele den al gaf ik wat voorbeelden van Vlaamse namen in dit Franse land. Ik had die toen van een kleinschalige kaart (1 op 'n paar miljoen) uit de atlas. Sindsdien heb ik tweemaal per auto het gebied doorkruist en vooral langs de tweede route, die voor mij nieuw was, trof ik zoveel Vlaamse namen aan dat ik na terugkeer ijlings een grootschalige wegenkaart 1:200000) ben gaan kopen. Als ik naar Engeland ga reis ik vaak 'om de zuid'. Dat is niet alleen goedkoper oversteken: het is ook stukken sneller. Als je kort na half acht bij Hazel- donk de Belgische grens over steekt, ben je om half elf in Ca lais en om half twaalf (Engelse tijd!) in Dover. Je moet dan wel de hovercraft of een van de snelle schepen van P&O ne men. Die laatsten doen de oversteek in vijf kwartier. De hovercraft in 35 h 40 minuten. De laatste keer kon ik niet op de gewenste tijd een plaats op de hovercraft van Dover naar Calais krijgen. Het luchtkus senvaartuig was vol. In plaats van naar Calais stak ik toen over naar Boulogne. Boulogne-sur-Mer ügt van hieruit gezien 35 km voorbij Calais, maar daar kun je er al meteen 20 van aftrekken door niet via Calais te rijden, maar over St. Omer (St. Omaars). Dat is bovendien een goede route door een fraai, groen en golvend landschap. St. Omer zelf kun je omzeilen door een kilometer of vijf daarvoor de richtingborden Arques te gaan volgen en vandaar Cassel. Na de beklimming van Cassel, het oude stadje ligt op een heuvel, is het niet ver meer naar de Bel gische grens bij Steenvoorde. Door over St. Omer te rijden doe je over de afstand Boulog- ne-Hazeldonk maar een kwar tiertje langer dan over Calais- Hazeldonk. WIMKOCK J Het was langs de route over St. Omaars dat ik zoveel Vlaamse plaatsnamen tegen kwam. Het wemelt ervan: Leu- linghem, Tatinghem, Buys- scheure, Lederzeele, Broxeele, Moringhem, Ebblinghem, Lyn- de, Wulverdinghe, Volckerinck- hove, Bavinchove, Hondeghem, Oxelaere, Zuytpeene, Noord- peene, Nortkerque, Zutkerque, Hazebrouck enzovoorts. Het zijn, behalve Hazebrouck, alle maal maar kleine plaatsen. Dorpen, gehuchten en buurt schappen. Ook elders in dit noordelijk ste deel van Frankrijk, de de partementen Nord en Pas-de- Calais, wisten de Vlaamse top oniemen zich te handhaven. Grotere steden kregen sterker verfranste namen dan kleine plaatsen. Rijssel werd Lille, Toerkonje werd Tourcoing, Dowaai werd Douai (dat ligt trouwens in Waals België even als Doornik dat Toumai werd). Het Belgische Bergen werd Mons, maar het fraaie Franse vestingstadje Bergues, vlakbij Duinkerken, behield zijn Vlaamse naam grotendeels. Wie 'binnendoor' van Dik- smuide na Calais wil, komt er langs. Na het passeren van de Franse grens kom je achtereen volgens door of langs Hond- schoote, Haaghe-Meulen, Ber gues, Spycker, Steene, Brouc- kerque en Bourbourg (Bor burg). Vandaar kan men beter de grote weg opzoeken bij Gra- velines (Grevelingen) om dan, door Marck, Calais binnen te rijden. Aan het eind van de rondweg van Gravelines is er nog een alternatieve weg naar Calais. Je komt dan door Le Tap-Cul, maar ook door Wal- dam. Ook ten zuiden van de lijn Boulogne-Rijssel kom ik op de kaart nog tal van Vlaamse na men tegen. Bij de rivier de Can- che, die bij Le Touquet-Paris- Plage in Het Kanaal uitmondt, houdt het wel zo'n beetje op, al breidde graaf Amulfl (918- 964) zijn Vlaamse vorstendom nog tot over die rivier uit, tot en met de stad Amiens zelfs. Ten zuiden van de rivier vind ik nog Berck en een paar plaatsjes die Capelle heten. Binnen hon derd jaar na Amulfs expansie over de Canche was Vlaande ren Amiens weer kwijt en viel het gebied ten zuiden van de lijn Boulogne-Rijssel uiteen in afzonderlijke graafschappen, waaronder Boulogne zelf, het aan de Canche gelegen stadje Hesdin en St. Pol aan de Ter- noise. Maar de Vlaamse erfenis is nog zichtbaar op de Miche- lin-wegenkaart van 1988: Fau- quembergues (Valkenbergen?), Westrehem, Molinghem, Isber- gues, Blaringhem, Denne- brouck, Reclinghem, Leding- hem, Watterdal, Lottinghem, Widehem en Halinghem. Het is maar een willekeurige greep. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli-. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-aldeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen7 Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger en Jan Greyn VERSCHILLENDE WE RELDEN botsten op elk aar. De ellende rondom de invoering van een nieuw, Europees model paspoort is naar het zich na een week verhoren laat aan zien, voornamelijk het ge volg van 'verschillende culturen'. Die verschillen in denkwijze en gedrag zijn niet alleen te bespeu ren tussen Buitenlandse en Binnenlandse zaken, maar ook tussen de overheid aan de ene en het bedrijfsleven aan de andere kant. Het paspoortproject dat nu voor politiek tumult zorgt, is feitelijk voorbereid door twee ambtenaren van Buiten landse Zaken. Die ambtena ren hadden deskundigheid op het gebied van paspoorten, dat mag worden aangenomen, maar verder onderschatten ze verhoudingen met het be drijfsleven en met het (con currerende) departement van Binnenlandse Zaken. Dat was ook dé zwakke schakel in het paspoortpro ject, temeer daar Buiten landse Zaken niet wist wat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten als 'bond' van die gemeenten teweeg kan bren gen. Door de ferme en niet af latende inspanningen van de VNG trad er zeker vertraging op bij de totstandkoming van de nieuwe pas. Uit de verhoren van de en quêtecommissie blijkt dat ieder voor zich vindt een goede bijdrage te hebben ge leverd. Dat is niet alleen een typisch menselijke reactie, maar waarschijnlijk nog waar ook. De bijdragen af zonderlijk spoorden echter vaak niet met elkaar. Staats secretaris Van Eekelen vond het raadzaam zijn ambtena ren wat meer armslag te ge ven, zijn opvolger vond dat juist niet nodig. En met het gedrag van Van Eekelen had het bedrijfsleven juist weer een probleem. Toch zal de politieke positie van beide niet echt blunde rende heren onderwerp wor den van nauwgezette studie in de commissie en van debatten in de kamer. Het is niet be kend welke gegevens de en quêtecommissie achter geslo ten deuren bij elkaar sprok kelde, maar tijdens de verho ren bleken niet echt politiek laakbare handelingen van Kranten, radio en televisie leken deze week last te hebben van geheimtaal. 'KEP' en 'de gespleten dame' figureerden in een melodrama rondom de invoering van een nieuw paspoort. Een jaar of vijf geleden kwam een proces op gang dat moest uitmonden in een nieuw paspoort, naar Europese snit. Een consortium van Kodak, drukkerij Elba en Philips (samen de let ters KEP vormend) begon als favoriet van het minis terie van Buitenlandse Zaken aan het karwei. Al snel haakte Kodak af, later ook Philips. En de let ters KEP stonden plots voor Kenmerk En Personifi catie. De 'gespleten dame' bleef in het consortium; zij staat voor de nieuwerwetse paspoortkaart die in de pas moest worden geplakt. De term gespleten dame had alles te maken met de beveiliging van de pas poortkaart: het is niet mogelijk de foto van de kaart te verwijderen, pogingen daartoe doen de foto splijten en maken de kaart onbruikbaar. De parlementaire enquêtecommissie verhoorde deze week tal van getuigen. De gespleten dame was afwe zig. De parlementaire enquêtecommissie verhoorde deze week tal van getuigen. Van Eekelen en Van der Lin den. Het verdient allemaal geen schoonheidsprijs, dat wel, maar in het licht van de ge beurtenissen in de jongste po litieke geschiedenis is hun wandel niet slechter dan Deetman met zijn studiefi nanciering of Braks met zijn visfraude. Al zal de afkon digde nieuwe politieke cul tuur van de WD wel eens op dat punt voor nieuwe, verve lende gezichtspunten kunnen zorgen voor Van Eekelen en Van der Linden. Aantoonbare fouten zijn er - getuige de openbare versla gen van de betrokkenen - niet gemaakt. Ieder bekeek het nieuwe paspoort door zijn eigen bril. Buitenlandse Za ken ging met de daar gebrui kelijke hooghartigheid ten opzichte van het gewone va derland aan het werk, Bin nenlandse Zaken deed het zelfde met de daar gebruike lijke scepsis tegenover Bui tenlandse zaken. Of zoals een getuige zei: Buitenlandse Za ken begint bij Lobith te wer ken, waar Binnenlandse Za ken ophoudt. En dat geeft een grote kans op naast elkaar werken. Die tegenstelling is ook de reden voor het absolute we- Van Eekelen .meer armslag derzij dse wantrouwen dat tussen beide departementen heerst. Zo weigerde bijvoor beeld Buitenlandse Zaken aan Binnenlandse Zaken de volle dige pas-offerte van KEP te laten zien. De reden: als Bin nenlandse Zaken te weten komt hoe de KEP-offerte er precies uitziet, wordt dat bin nen een paar dagen doorge- briefd naar de Staatsdrukke rij, concurrent van KEP in de strijd om de paspoort-order en dé favoriet van Binnen landse Zaken. En om dezelfde reden wilde Buitenlandse Zaken in eerste instantie niet akkoord gaan met een test van de KEP-pas door de Centrale Recherche Van der Linden .vervelende bemoeial - FOTO'S ANP Informatiedienst (CRI). De CRI heeft namelijk nauwe banden met gelddrukker Joh. Enschedé, ook in de race om het paspoort, en zou wel eens vertrouwelijke informatie kunnen doorgeven. De lijnen tussen de betrok ken ministeries lopen ergens in Den Haag dood. Daar zou den bewindslieden voor moe ten waken. Maar als bewinds lieden op het woord van hun ambtenbaren vertrouwen kan het enige tijd duren voordat de gebroken communicatielij nen tot de top doordringen. Premier Lubbers zag op een gegeven moment een schone taak voor zich weggelegd door contact te leggen tussen Van - FOTO ANP Eekelen en toenmalig staats secretaris Van Amelsvoort van Binnenlandse Zaken De lijmpoging mislukte deerlijk. Beide bewindslieden beleden mondeling wel dat ze zouden samenwerken, maar in de praktijk kwam daar niets van terecht. Vooral om dat de ambtenaren van de twee zich daar niets aan gele gen lieten liggen, zij bleven hun vendetta tegen 'de con current' voortzetten. Lubbers moest deze week toegeven on machtig te zijn geweest dit onderdeel van het overheids beleid te sturen, waarmee waarschijnlijk het best de hardnekkigheid van het pro bleem is aangetoond De verhouding tussen over heid en bedrijfsleven was niet minder moeilijk. Getuige Overmars, directeur van de Nederlandse Investerings bank en lid van de Stichting KEP-Controle, liet daar uiterst ontspannen zijn licht over schijnen. Hij kenschetste staatssecretaris Van der Lin den als een vervelende be moeial. Pas toen de banken dreig den hun geld uit het project terug te trekken, was Van der Linden bereid toe te geven aan de roep om een interim manager. Volgens Overmars was de staatssecretaris als de dood voor publiciteit. Als zou blijken dat er een interim manager nodig was, zou de pers wel eens kunnen denken dat er iets mis is met het pas poortproject. Wat ook waar was. Overmars overlaadde de commissie met kwinkslagen. De directeuren Van Assen en Baard („U hebt Baard nu in het wild gezien, zo'n man te kent zijn eigen nota's") straal den volgens Overmars niet de precisie van een potlood uit, zodat een extra financiële man nodig was. Van Assen en Baard vonden dat niet nodig - het zou hun positie aantasten - en de ambtenaren van Bui tenlandse Zaken hanteerden dezelfde redenering. Dezelfde Overmars was ook de mening toegedaan dat de overheid 'mede-ondeme- mer' was. Staatssecretaris Van der Linden bestreed dat echter krachtig, want dat zou hem in politieke moeilijkhe den kunnen brengen. Van der Linden zou in dat geval ook aangesproken kunnen wor den op foute beslissingen bin nen het bedrijf. En dat wilde hij niet, ook al liet het con tract dat zijn voorganger Van Eekelen met KEP sloot die mogelijkheid wel degelijk open. Overheid en bedrijfsleven bleven elkaar met argusogen bekijken. „Iedere knop of iedere speld die moest worden gekocht, moest worden goed gekeurd door Buitenlandse Zaken," klaagde bankier Overmars, hetgeen de snel heid van handelen naar zijn opinie belemmerde. Ook inte rim-manager Van Dijk had zo'n klacht: het contract tus sen KEP en de overheid was eenzijdig op die overheid ge richt. En dat betekende ook dat KEP het voorwerp van een politiek proces werd; dus plotselinge en onverwachte veranderingen. Van Dijk herhaalde het nog eens, zoals directeur Baard al eerder deed: KEP maakte het beste paspoort ter wereld; het zou de standaard van de we reld kunnen worden, had het Amerikaanse ministerie van justitie gezegd. Ook Over mars, samen met de NMB de geldschieter van het project, vindt de pas fantastisch, for midabel, veelbelovend en zeer interessant. Maar daar zijn de overheidsmensen - zoals stichtingsvoorzitter Jacobs, die ook secretaris-generaal is op Buitenlandse Zaken - het niet mee eens. Nog niet. UTRECHT (ANP) - Staats secretaris Dees (Volksge zondheid) is tegen een ver plicht bevolkingsonderzoel naar de verspreiding var het aids-virus. Daar zitten nogal wat ethischi en juridische haken en oger aan vast. Het zou onjuist zijr een bepaalde groep in de bevol king - bijvoorbeeld soldaten - te verplichten aan zo'n onder zoek mee te werken. Bloedonderzoek kan alleer als degene die het bloed afgeef van het doel op de hoogte is ei daarvoor toestemming heef gegeven. Dees doelde op een conferen tie over aids in Utrecht De o Me Sinds de invoering ervan aanzienlijk meer medicijm lijk het aantal overtollige apotheek wordt teruggebrt gen. Zes Bredase apothekers, mei samen 57.000 patiënten, hebber uitgerekend dat zeer voorzich tig geschat voor 180 miljoen gulden per jaar teveel wordt voorgeschreven. De medicij nenknaak brengt jaarlij fa maximaal 130 miljoen op. Omdat per recept een rijks daalder moet worden betaald vragen patiënten zoveel moge lijk medicijnen in één keer Artsen geven daaraan toe. Pa tiënten die na korte tijd op eer ander geneesmiddel overstap pen of stoppen vanwege bij werkingen, blijven met het res tant zitten. De zes apothekers hebber, via een gezamenlijk computer systeem vastgesteld dat per in woner van Breda voor achl gulden aan overtollige medicij nen wordt teruggebracht (3( gulden per patiënt), zo bleek voorde KRO-televisievr ij dag avond. Dat is over 15 miljoen Neder landers gerekend 120 miljoen Laag geschat hebben de men sen thuis nog minstens de helfi van wat ze terugbrengen, waarmee het totaal op 180 mil joen komt. Het sterkste voorbeeld Breda betrof een uroloog di< een patiënt voor 14 jaar medi- Door Max de Bok KOMT HET KABINET ongeschonden door de be grotingsbesprekingen? En als dat half juli lukt, lukt het dan ook eind augustus, wanneer de laatste puntjes op de laatste i's moeten worden gezet? Krijgen we volgend jaar nu wel of niet een belastingverlaging? Wordt de koopkracht in '89 op peil gehouden? Wie krijgen wat voor soort stu diebeurs? Gaat die open baar vervoerkaart nog wel door? Hoe loopt het af met de pas poort-enquête? Houdt minis ter Van Eekelen zijn functie? En als hij wordt weggestuurd (want zelf opstappen zal er bij deze, de vermoorde onschuld spelende, bewindsman niet bij zijn) moet dan staatssecreta ris Van der Linden terug naar de Limburgse dreven? Of moet dan, vanwege wat de Duitsers noemen het 'Gleich- gewicht', het CDA ook een mi nister offeren? En zou dat dan Deetman kunnen zijn? Donderdagavond, terwijl de geur van de traditionele begin-van-het-reces-barbe- cue op het Binnenhof werd weggedreven door een knette rend onweer, trokken binnen donkere wolken zich samen boven de hoofden van die zelfde Deetman en zijn staats secretaris Ginjaar-Maas. Dit maal ging het niet in de eerste plaats om de minister, maar was het Nel Flapuit Ginjaar die de woede van de Kamer over zich afriep. Het draaide allemaal om, hoe kan het ook anders, be zuinigen. Ditmaal op een uiterst gevoelige zorgtaak van de overheid: het speciaal on derwijs. Dat is het onderwijs aan om psychische of fysieke redenen moeilijk lerende kin deren, die extra begeleiding en zorg nodig hebben. De vraag naar dit onder- Ruding .trots. wijs groeit nog steeds, zodat er meer geld bij moet dan werd voorzien. Al eerder be loofden Kamer en kabinet elkaar een diepgaande discus sie te zullen voeren over wat in het jargon heet 'groeibe- heersing en zorgverbreding'. Tot nu toe werd het financiële probleem te lijf gegaan met een aantal specifieke ad hoe maatregelen. Nu die moge lijkheden lijken uitgeput, koos Ginjaar voor een alge meen werkende maatregel: een personeelsstop. Dus on danks het groeiend aantal leerlingen niet meer onder wijskrachten. Duidelijk is dat dat hoe dan ook ten koste gaat van de leerlingen. Of omdat de leerkrachten minder aan dacht kunnen schenken aan de leerlingen óf omdat geen nieuwe leerlingen worden toegelaten. Zo wordt de perso neelsstop tot een leerlingen stop. De Kamer voelde er niets voor en sprak dat dinsdag bij motie uit. Donderdag meldde Ginjaar (WD) dat ze de motie aan haar laars lapte. De Nel 'Flapuit' Ginjaar woede van de Kamer kreeg gestalte in een motie van af keuring, ingediend door De Cloe (PvdA) en Nuis (D66). De WD, hoewel tegen de perso- neelstop, zag geen heil in een echte familieruzie. Het CDA zat met de motie van afkeu ring behoorlijk in de maag. Dat Deetman (CDA) zich on verbiddelijk achter de staats secretaris schaarde - als zij weg moet, ga ik ook - hielp niet onmiddellijk. Een 'lang durige discussie en lang aar zelen' leidden tot een uiterst scherpe stemverklaring. Geen steun voor de motie, wel een waarschuwing aan het adres van Ginjaar. „Een dikke on voldoende, maar nog niet ge zakt". Bovendien het dreige ment dat de CDA-fractie zich het recht voorbehoudt om la ter in het jaar de personeels stop geheel of gedeeltelijk on gedaan te maken. Dat CDA-fractie op het al lerlaatste moment toch koos voor Ginjaar en Deetman bo ven de moeilijk lerende kin deren is schrijnend. Niet om dat opnieuw bewindslieden de hand boven het hoofd werd gehouden, maar omdat er een andere en veel meer beteke nende afweging had moeten worden gemaakt. Door Nuis (D66) zo verwoord: „We moe ten een afweging maken tus sen de schade voor de begro ting en de schade voor de kin deren. Dan kiezen wij voor de kinderen". Een dergelijke afweging is niet zo moeilijk. In totaal gaat het bij het speciaal onderwijs over een overschrijding van van 12 miljoen gulden dit jaar, minder dan één gulden per hoofd van de bevolking. Zet dat nu eens af tegen de 3,4 miljard gulden die dit jaar aan extra belasting wordt geïnd en de keus zal duidelijk zijn. Niet echter voor het kabi net, dat in de ban zit van grote operaties als 'Dekker' (ge zondheidszorg) en 'Oort' (be lastinghervorming) en lasten verlichting voor burgers vol gendjaar. Kort voor Pasen besloot het kabinet al 2,1 miljard gulden te reserveren voor de uitvoe ring van 'Oort'. Minister Ru- ding (Financiën) zette toen ook nog miljard op de lat voor noodgevallen. Deze week, bij de behandeling van de Voorjaarsnota - het over zicht van de stand van zaken in de lopende begroting - meldde hij vol trots dat dat bedrag al voor meer dan de helft binnen is. Recent kon hij een belastingmeevaller van 700 miljoen gulden noteren. En dat is geen tijdelijke mee valler, maar een blijvende. Dat bedrag wordt gereser veerd voor de vereenvoudi ging van het belastingstelsel. Dus niet om bijvoorbeeld vol gend jaar de inzakkende koopkracht van de minima te repareren. Nee, het geld zal gebruikt worden als 'smeer geld' voor de 'Oort'. Om te voorkomen dat bepaalde groepen belastingbetalers er door die operatie op achteruit zullen gaan. Het voorjaarsnota-debat vormde het voorspel van wat mogelijk in oktober te gebeu ren staat: een stevige botsing tussen de coalitiepartners CDA en WD. De WD wil dat de belas tingmeevaller al volgend jaar voor een deel aan de burgers wordt teruggegeven. Zij be roept zich op het regeerak koord, waarin staat dat de be- lasting-en premiedruk in 1990 niet hoger mag zijn dan ze bij de start van het kabinet in 1986 was. In de visie van de WD is het niet teruggeven van door de burgers 'teveel' betaalde belasting niet meer en niet minder dan door de Staat georganiseerde diefstal. De vraag is ten opzichte van wat de burger 'teveel' be lasting betaalde. Het ant woord daarop is even kort als eenvoudig: ten opzichte van de steeds weer te lage ramin gen. Om daaraan nu het recht van de burger op teruggave te ontlenen, is nogal twijfelach tig. Maar dat terzijde. Het CDA plaatste zich deze week bij monde van Van Amelsvoort tegenover de WD-wens om al in 1989 een belastingverlaging door te voeren. Het geld moet in zijn visie gebruikt worden om de inkomensgevolgen van 'Dek ker' en 'Oort' op te vangen en om de koopkracht op peil te houden. Minister Ruding nam een wat dubbele positie in. Enerzijds viel hij Van Amels voort bij, anderzijds zette hij de WD niet op afstand door te verklaren dat lastenverla ging past in het regeerak koord en ook wel mogelijk is omdat het geld ervoor er ligt. Maar Ruding liet zich verder niet in zijn kaarten kijken. Die speelt hij komende weken liever uit in het kabinet. Over omvang en tijdstip van een belastingsverlaging zweeg hij dan ook. Zo blijft de vraag of het ka binet voor de VVD- of de CD A-lijn kiest. Daarboven hoort echter een belangwek kender vraag te gaan. Is het kabinet bereid een halt toe te roepen aan bezuinigingen op essentiële zorgtaken van de overheid - onderwijs springt daar nu het meest uit - en daarvoor een deel van het be lastingvoordeel in te zetten? En ook de vraag of het kabi net een deel van dat extra in komen wil gebruiken om een einde te maken aan de bevrie zing van de sociale uitkerin gen en de mensen die daarvan moeten zien rond te komen nu eens wel, zoals alle andere burgers, een aandeel te geven in de stijgende welvaart? Of blijft het met de rechter hand geven en met de linker nemen? In september zullen we het weten. Tot dan blijft de vrees dat we wel weten dat de ant woorden ontkennend zullen zijn. Niettemin, een plezierige vakantie gewenst. Door Rinze Brandsma HAARLEM - „Ik vind hei au bijna onvoorstelbaar dal ik deze dingen gedaan heb maar ik héb ze gedaan". „Ik zat toen in een militaire operatie, ik trad op als eer lommando, een robot". „Of ik die dag gevoelens uit- ichakelde? Ik denk dat ik ze die lag niet had". U zag Gerrit Jar Jeijn als een instrument, nie' 'Is een mens waarmee u t loen had? „Ik ben bang va wel". Met een koele geest had ir tordi E. (45) de ontvoering va in moord op topman Heijn va. iet Ahold-concem tot in mi- iieme details met hulp van zij omputer uitgedacht, niets aa iet toeval overlatend. Met een koele geest, gevoel oos, voerde hij op 9 septembe: ■987 in Bloemendaal, op de Ve uwe en bij Renkum zijn punc uele draaiboek uit. Met ee iven griezelige nauwgezetheid 'econstrueerde hij gisteren mei le rechtbank in Haarlem zijr. ^ks gruwelijke misdrijven Je tails scherpte hij zelfs aan o: lorrigeerde ze, tot verbazir 'an de rechtbankpresident: Jent wel heel exact". Veinig misdadigers zullen zó «operatief zijn op hun proces ils de verdachte. Met losse, ve ende tred kwam hij, grij hullend haar, binnen in dt echtzaal: stampvol, een geslo- en videoverbinding met eei Weede, even volle zaal. Sné Mode voor iedereen zeer betaalbaar ook grote maten kginnekenstraat 118 - Breda/

de Stem | 1988 | | pagina 2