DE STEM 7 ON Een zinloze oorlog in een slottoren Snelle trein naar Spanje i ft Win een Stem-verrassingspakket DEg Bette r r r 2o r l l ZATERDAGI O 2 JUL119881 dü- kijk daar eens Geraamte Excursies Tarieven Atlas Oostenrijk Zon Denemarken Kaart verder landinwaarts even piekeren Proces 'Kijk daar eens' is een rubriek over merk waardige, opvallende, bijzondere of dood gewoon rare musea. Vandaag Het Slag aan de Somme-museum in Schagen. In een Schagense slottoren wordt herdacht dat op 1 juli 1916 tijdens de eerste wereldoorlog de slag aan de Somme begon. i Door Paul de Schipper „Kijk, dit is een zaagbajonet, een Duits wapen, maakt een vreselijke wond. Als de Fransen een Duitser met zo'n ding op het geweer gevangen namen, dan staken ze hem eerst de ogen uit en schoten hem dan ter plekke dood. Die oorlog was wreed, heel wreed meneer". Het centrum van het Noordhollandse Schagen, twintig kilometer boven Alk maar. Dat centrum wordt gedomineerd door het stadhuis en twee slottorens. In een van die torens bevindt zich het mu seum Slag aan de Somme. Waarom in he melsnaam een museum over de eerste we reldoorlog in de kop van Noord-Holland? Het antwoord op die vraag is het levens verhaal van Sembeau Lecocq. Hij is het die opgroeide in het departement van de Somme in Noord-Frankrijk. Daar stroomt de gelijknamige rivier. Daar ook vond van 1 juli 1916 tot 30 november van datzelfde jaar een veldslag plaats, die 1 miljoen le vens eiste. De slag aan de Somme is een van de vele mensvretende veldslagen van de Grote Oorlog. De nu 67-jarige Lecocq groeide op dit slagveld op. Zoals een ander in zijn jeugd salamanders ving, zo groef hij naar oor logstuig. Het verhaal van het museum in Schagen is het verhaal van zijn leven. „Als kind ben ik er al mee geconfron teerd. Elk dorpje in dat gebied had wel een oud ijzerhandel, meestal was dat ook de kroegbaas. We brachten er scherven en Sembeau Lecocq: „Waarom Ik dit doe? Ik wil Nederland bewust maken van wat er daar In 1916 gebeurd Is". - fotojohnoud koppen van granaten. De koppen gingen apart, wa kunstgebi den, een j snoepjes 1 koppe apart, want dat was koper". Hij toont zijn kunstgebit: „Dat heb ik eraan overgehou den, een prothese, omdat we in ruil altijd i kre: Geleidelijk aan ging Lecocq allerlei slagveld-attributen verzamelen: opgraven, ruilen en kopen. Het leven gidste hem naar het Noordhollandse Schagen alwaar hij zijn inmiddels formidabele collectie mili taire gebruiksvoorwerpen, wapens, unifor men en persoonlijke bezittingen opsloeg in zijn tuin. De gemeente Schagen zag er wel wat in en stelde Lecocq de gerestaureerde toren van een vijftiende eeuws jachtslot ter beschik king. Op drie verdiepingen is daar nu de collectie te zien, aangevuld met maquettes en een macabere nabootsing van een loop graaf: het zittend geraamte van een sol daat, gehuld in een uniform. Op de schou der en op de botten van een voet zitten op gezette zwarte ratten. Lecocq voelt zich geen verzamelaar, geen wapengek: „Nee, het gaat niet om glimmende pistolen, het gaat niet om het hebben, het gaat erom dat ik voorwerpen laat zien met een verhaal, voorwerpen die ik zelf heb opgegraven. Aan de Somme zit de emotie in de grond, de rauwe werkelijk heid. Hier neem deze helm met die barst. Dat komt niet van een kogel, maar van de luchtdruk door de ontploffing van een gra naat. De helm barst open, de schedel erin ook". Hij pakt een geweer, een deels ver gane Lee Enfield, de kogel zit er nog in. De museum-eigenaar: „Dat betekent dat die jongen is gesneuveld eer hij zelf kon schieten". Honderden voorwerpen, honderden ver halen en evenveel emoties. Sembeau Le cocq kan dagen vertellen over die ene veld slag. „Het is de grond die de emotie geeft aan deze voorwerpen. Ik organiseer ook klein schalige excursies naar dat slagveld. Als ik daar ben zeg ik altijd tegen de mensen: u moet goed weten dat dit heilige grond is. Je kunt er niet zomaar op lopen. Je stapt eigenlijk op graven, ook al staat er nu tar we. Stel u voor, 70.000 gesneuvelden in één week. Als je daar over doordenkt, dan moet je die grond wel met piëteit betre den". Nederland kent talloze musea, die ge wijd zijn aan de tweede wereldoorlog. Over de eerste wereldoorlog is er maar één: het museum Slag aan de Somme in Schagen. Lecocq: „Waarom ik dit doe? Ik wil Nederland bewust maken van wat er daar in 1916 gebeurd is. De eerste wereld oorlog is aan Nederland voorbijgegaan. Wij waren neutraal, maar we verdienden er wel aan. Kijk maar: dit is een blikje van Blue Band Margarine, prepared in Hol land staat er op". „Het gaat me om de mensen. Ik ben er erg emotioneel bij betrokken. Waarom? Ik weet het niet. Ik weet wel, dat ik meer bij de Engelsen betrokken voel dan bij de Fransen. Die Engelsen vochten op vreemde bodem in een land waarvan ze de taal niet kenden. Ze hadden daar niks te zoeken, maar ze kwamen toch, ze vochten en ze sneuvelden. Hoe erg het was laat ik hier zien". Openingstijden: dinsdag tot en met zateidag 10-12 uur, 14-14.30 uur. Entree 2^0, kinderen en 65+ f 1,50. Ook bezoek na afspraak, tel. 02240-13248/ 16471. 'Specifiek Zomers' is de consumentenru briek van deze Zomereditie. U treft er in formatie in aan over allerlei zaken die met vakantie te maken hebben, maar ook tips over dingen die 's zomers uitermate handig zijn. De Costa Brava is - door een nieuwe trein verbinding naar de Frans-Spaanse grens - een stuk sneller bereikbaar. Met de Ca- mino Azul, een trein die tussen Amster dam en de grensplaats Port Bou rijdt, staat men al na 16 Yi uur aan de voet van de Py reneeën. De Camino Azul, die na het vertrek in Amsterdam in Nederland nog stopt in Den Haag, Rotterdam en Roosendaal, ver trekt tot 5 september dit jaar dagelijks om 14.53 uur urt Amsterdam. De volgende ochtend rond half acht is men bij de Spaanse grens. Met de trein, die na 5 sep tember nog op maandag, donderdag, vrij dag en zondag vanuit Nederland vertrekt, heeft naast zit- en ligrijtuigen, rijdt tijdens de hele rit een barwagen mee. Vanaf Brus sel wordt een slaapwagen aan de trein toe gevoegd. Om uiteindelijk de Spaanse Costa Brava te bereiken moet - omdat Spanje een an dere spoorbreedte heeft- m Port Bou overgestapt worden. De terugreis kan ook met de Camino Azul gemaakt worden. Het vertrekpunt is dan het Franse Cerbère. Deze trein vertrekt 's avonds om 18.03 uur en is de volgende ochtend om 0938 uur in Den Haag (Amsterdam heeft op dat mo ment geen perroncapaciteit beschikbaar). Voor de Camino Azul zijn verschillende tarieven van kracht. Er is bijvoorbeeld een retourbiljet (2 maanden geldig) voor 385.-. Voor 3 personen of meer is het mi ni-groep tarief aantrekkelijk. Heen en te rug van Amsterdam naar Port Bou kost dan 307,60 per persoon. Voor Spanje gel den in de regel ook nog speciale kortings regelingen. Jongeren kunnen ook dit jaar weer voor een 'prikje' naar Frankrijk. Naast de al be kende Train Economique naar Zuid Frankrijk (retour Nederland - Nice 252,- rijdt deze zomer ook een dergelijke trein (met alleen zitrijtuigen 2e klas en vanaf Brussel voorzien van een bar/discowagen) naar de Dordogne, Toulouse, Perpignan en Port Bou. Iedere woensdag vertrekt de trein uit Amsterdam. Atlassen in boekvorm zijn geen nieuwe vinding. Maar de manier waarop bijvoor beeld de dezer dagen verschenen Wegenat las van Duitsland (Uitg. Zomer Keu- ning, prijs 29.90) in een 160 pagina's tel- De Wegenatlas van Duitsland. lend boek op de markt kwam, heeft zo zijn eigen handige voordelen. Met name voor gebruik in de auto. Die onhandige grote vellen die je op al lerlei manieren moest of kon vouwen om ze in de auto bruikbaar te maken, waren al handzamer gemaakt door allerlei inge nieuze insnijdingen en omslagtechnieken. kantiebestemming kiezen, krijgen een te goedbon wanneer de zon hen in de steek laat: tijdens het verblijf in de Zwitserse Al pen wordt iedere dag waarop meer dan 3 mm regen valt, een 'dagvergoeding' gege ven. Interhome, de internationale organi satie die als de grootste verhuurder van va kantieverblijven in Europa geldt, biedt tot 30 september dit jaar voor iedere verre gende dag deze tegoedbon aan. Bij ANVR Reisburo's kan men alle inlichtingen over deze zongarantie krijgen. Met hulp van de landkaart „Unterwegs in Osterreich" kan men als automobilist het land van alle kanten leren kennen. De ach terkant van de kaart, die bij het Oosten rijks Verkeersbureau in Amsterdam te krij gen is, staat boordevol met praktische in formatie. Zo worden de belangrijkste tol wegen, Alpenpassen en toeristische aan trekkelijke punten aangegeven. Ook de af standen tussen de diverse plaatsen en ver schillende interessante rondritten en be schrijvingen van een aantal grote steden, zijn op de kaart (schaal 1 op 750.000) aan- Maar het lijkt erop dat genoemde boek- :t plei wat duurder. Die meerprijs wordt verzoet vorm het pleit zal winnen, ook al is deze door wat extra's. Het boek is groot (24.5x35 cm). De kaart van Duitsland is versnipperd in 87 pagina's (dubbel), waarop op een schaal van 1:250.000 telkens een klein gebied nogal gedetailleerd in kaart is gebracht. Er is een totaalkaart, waarop deze vakjes zijn aangegeven. Desondanks was een totaal- kaart van geheel West-Duitsland (het 'Duitsland' op de omslag is misleidend) niet overbodig geweest om de geografische 'totaalgreep' mogelijk te maken. Er is een register dat alle plaatsnamen bevat. Bovendien is er een afzonderlijke afde ling met kaarten van stedelijke gebieden, waarin de hoofdwegen staan aangegeven, met daarnaast (in het Duits) karakteristie ken van mogelijk interessante plaatsen; een soort kleine advertenties met het tele foonnummer van de plaatselijke VW. In een los van het boek mee te nemen kleiner supplement bevinden zich stadsplattegron den van de twaalf grootste steden, met straatregisters. Tenslotte bevat de atlas nog kaarten aan de autosnelwegen gelegen hotels en restaurants. De eerste indruk is dat de wegenatlas in deze vorm in de prak tijk zal blijken te bevallen. Toeristen die het Zwitserse Verbier als va- Wanneer men in Denemarken gaat kam peren, dan kan men in de regel altijd wel een plaatsje niet ver van de zee vinden. Maar de campings op het eilandenrijk De nemarken, met een kustlijn van bijna 7.500 kilometer, bieden niet alleen veel strandplezier, ook zijn het goede uitgangs punten voor vistochten, wandelingen, zeil vakanties, fietstochten, kanovakanties en b.v. ritten per paard. Bij het Deens Verkeersbureau in Den Haag kan men gratis een kaart aanvragen waarop alle officiële terreinen duidelijk zijn aangegeven. Op de opvouwbare kaart staan aan de achterkant routebeschrijvin gen met bijzonderheden over de beziens waardigheden op de verschillende trajec ten. De prijzen van de Deense kampeerter reinen variëren. De gemiddelde prijs ligt dit jaar op zo'n 29 Deense Kronen (rond ƒ8,70) voor volwassenen; kinderen beta len de halve prijs. Wanneer men extra voordelig in Dene marken wil kamperen, dan is het raadzaam om gebruik te maken van Campingche ques. Deze cheques, die alleen in Neder land te koop zijn, kosten per overnachting (voor een gezin van maximaal 6 personen) 21.- inclusief auto/caravan/tent. De che ques kunnen op ongeveer 30 uitstekende kampeerterreinen, in het hele land, als be taalmiddel worden gebruikt. Ze zijn ver krijgbaar bij het Bureau Scandinavië in Amsterdam, Burger Zoon in Rotterdam en b.v. Troll Travel in Zwijndrecht. ft Verder Landinwaarts is de Zomereditie- rubriek waarin de weekagenda wordt gege ven voor wat er zich de komende week in den lande aan activiteiten voltrekt. Voor de komende week staan er de vol gende folkloristische, toeristische en cultu rele evenementen op het programma. De lijst is samengesteld door het Nederlands Bureau voor Toerisme en de ANWB. Kaasmarkt - Vandaag wordt op het Dom plein in Utrecht een kaasmarkt oude stijl gehouden. Op echte aangespannen kaas brikken wordt de kaas bij handslag ver kocht, ook zijn er demonstraties kaasma ken en kunnen bezoekers hier zelf kaas ko pen. De kaasmarkt begint om 9.00 uur en de toegang is gratis. Willem Hl - In het Joods Historisch Mu seum in Amsterdam is tot en met 21 no vember de tentoonstelling 'De familie Lo pes Suasso: financiers van Willem III' te zien. Volgens de overlevering zou de koop man Francisco Lopes Suasso een bedrag van twee miljoen gulden ter beschikking hebben gesteld voor de overtocht van Wil lem III naar Engeland. In de tentoonstel ling zullen bewijzen voor dit verhaal te zien zijn en wordt uitgebreid aandacht be steed aan de curieuze carrière van Fran cisco en zijn vader Antonio Lopes Suasso. Ook wordt aandacht besteed aan de Portu gees-Joodse elite in Nederland in de 17e en 18e eeuw. De tentoonstelling is elke dag te bezichtigen van 11-17 uur. Muziektheater - Tot en met maandag 15 augustus worden er dagelijks (behalve zon dag) rondleidingen gegeven door het Mu ziektheater in Amsterdam. De rondleiding duurt ca. een uur en voert langs de foyer, zaal, diverse ateliers en studio's van de Ne derlandse Opera en het Nationale Ballet. Verder is er aandacht voor de geavan ceerde techniek van het Muziektheater. De rondleidingen beginnen om 16.00 uur in de kassahal. De toegangsprijs is 8,50 gul den p.p. en kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Muziektheater. Jeroen Bosch - Op de Markt in Den Bosch staat het bronzen standbeeld van Jeroen Bosch. Deze vermaarde Bossche schilder is de inspiratiebron geweest voor het jaarlijkse evenement 'Rond Jeroen'. Morgen is het hele marktplein weer gere serveerd voor velerlei muzikanten, kome dianten en theaterspelers die tussen 13.00 en 19.00 uur zorgen voor een sfeervol en gevarieerd programma voor groot en klein. De toegang is gratis. Schapenscheren - Bij de Schaapskooi in Elspeet heeft vandaag het schaapscheer- dersfeest plaats. Tussen 8.00 uur 's mor gens en 17.00 uur 's middags wordt het bij de Elspeetse kooi een bedrijvigheid van je welste. Naast het traditionele schapensche ren is er een toeristische markt en zijn er Tot en met maandag 15 augustus worden er dagelijks (behalve zondag) rond leidingen gegeven door het Muziektheater In Amsterdam. - foto anp demonstraties van oude ambachten. De toegang is gratis. Hartje Hoorn - Sinds woensdag j.l zijn er weer de toeristische 'Hartje Hoorn'-mark- ten in het centrum van Hoorn. Elke woensdag tot en met 17 augustus heeft Hoorn met deze markten een toeristische attractie van formaat. Hoewel elke markt zijn eigen thema heeft, is er ook een scala aan wekelijks terugkerende activiteiten te bewonderen. Zo is er een kunstmarkt, de monstraties van oude ambachten, muziek uitvoeringen en folkloristische dansgroe pen. Bezoekers zijn iedere woensdag wel kom van 10-17 uur. De toegang is gratis. Chinese schilder - In het World Trade Center in Amsterdam worden tot en met 6 juli werken tentoongesteld van de Chinese schilder Yeh Tsui-pai. De expositie heet 'Hemelse Paarden' en omvat veertig wer ken die alle betrekking hebben op paar den. De schilderijen van Yeh worden ge kenmerkt door de 'gespatte inkt' stijl, die haar oorsprong heeft in de Sung-dynastie (10de t/m 13de eeuw), aldus de aankondi ging. Tijdens de tentoonstelling is de kun stenaar zelf aanwezig om deze stijl aan het pubhek te demonstreren. Yeh Tsui-pai werd in 1909 geboren in de Chinese pro vincie Chekiang. Sinds 1949 woont en werkt hij in Taiwan. LUMIDO - Tot en met zaterdag 3 septem ber is in het natuurpark Berg en Bos in Apeldoorn het 36ste LUMIDO te zien, een zomeravondprogramma waarin bijna 20 hecatre van het park verlicht worden met duizenden lampen. In de grote Bosvijver 'dansen' 16 fonteinen op romantische, eigentijdse muziek, terwijl Venetiaanse gondels erlangs varen. Er worden verder allerlei activiteiten georganiseerd zoals een educatieve tentoonstelling over de dieren wereld van de Veluwe en tochten door het bos per huifkar. Veerse-Meer-Dagen - Tot en met morgen worden in de provincie Zeeland de Veerse- Meer-dagen gehouden. Deze manifestatie die plaats heeft in alle gemeenten, die aan het meer liggen, bestaat uit onder andere evenementen op het gebied van folklore, watersport, cultuur, historie, educatie, amusement en culinaire presentaties. De Veerse meer-dagen zijn voor iedereen toe gankelijk, toegang tot en deelname aan de activiteiten is in het algemeen gratis. Voor meer inlichtingen: VW-Middelburg 01180-16851. Vakantie - Tot en met 2 oktober wordt in het Schielandshuis in Rotterdam de ten toonstelling 'Eindelijk vakantie' gehouden. Het thema van deze tentoonstelling is 'Ne derlanders op reis tussen 1920 - 1970', waarin het reizen en de vrijetijdsbesteding worden belicht. Zowel de duurdere als de goedkope vakanties komen aan bod. „Ein delijk vakantie" is te bezichtigen van dins dag t/m zaterdag van 10-17 uur en op zon en feestdagen van 11-17 uur. Ballet - Het London Contemporary Dance Theatre treedt van 13 tot en met 17 juli op in Het Muziektheater in Amster dam. Van 19 tot en met 24 juli is daar het Lyon Opéra Ballet te zien. Beide dansge zelschappen komen naar de hoofdstad in het kader van de culturele manifestatie Amsterdam Zomer 88. Het Londense ge zelschap brengt een programma bestaande uit drie balletten. De Franse groep presen teert het avondvullende sprookjesballet Cendrillon van Maguy Mann op muziek van Serge Prokofjev. Rietveld-academie - De Genit Rietveld Academie in Amsterdam toont van I tot en met 6 juli eindexamenwerk van haar leerlingen. Op de laatste dag van de ten toonstelling worden de diploma's uitge reikt. Het veilinghuis Christie's in de hoofdstad zal van 13 tot 27 juli een selectie van dit werk exposeren. Jeroen Bosch - 'Plantage Kijfhoek' is de titel van een tentoonstelling van schilde ringen van Jeroen Bosch die tot en met 24 juli in Kasteel Groeneveld in Baarn wordt gehouden. De expositie gaat over een pol der met een populierenplantage. Een toe komstbeeld bedacht door landschapsarchi tect Bosch, waarin de leegte van een polder behouden blijft. Vanaf vandaag zijn er met De Stem zeven weken lang iedere zaterdag drie De Stern- verrassingspakketten te winnen. Die pak ketten zijn gevuld met speciale en unieke Stem-objecten. U kunt die pakketten win nen door nevenstaande Zweedse puzzel juist op te lossen. Zet vervolgens de twee woorden, die de uiteindelijke oplossing vormen, op een briefkaart. Die briefkaart moet uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit zijn. Oplossingen moet u sturen naar: Re dactie De Stem, t.a.v. Even Piekeren, Post bus 3229,4800 MB Breda. bordspel volks planting 4 loof boom achter verf- bordje r~ 19 klooster zuster bosje bloemen bedacht zaam ~>r 11 varsjt T 14 beroep slinger plant adellijke titel file leemte 17 muskus 4 grillig rivier in Italië 6 cijfercom binatie inhouds maat hoofd officier opplak- briefje T 5 bedrijver niet wa terdicht f 7 stad in Italië spel met 28 stenen been gewricht verwezen lijking hemelbe- stromer T 10 pakken ordenen beeld raadsel beroep wreed aard 13 mest hoop heersen grond soort waterkom in parken zorg wekkend persoon lijk voor naam woord weg met bomen 8 slim merik 15 slinger plant tokkelin- strument voordat herrie midden stuk van een circus anti ruim bin nenwater hoofd deksel T zang stem bijbelse naam 16 zee macht 18 voor zetsel strijd macht persoon lijk voor naam woord 9 titel elk roem uitgave 3 bloedvat middel punt 12 Welke woorden vormen de letters in de vakjes 1 t/m 10 en 11 t/m 20? 15 16 17 18 19 20 'Achter de netten' is dé deze Zomereditie. Daarh alles wat met radio en te heeft. Vandaag besteden filmactrice Bette Davis, di legende is. Door Dirk Vellenga Bette Davis (80) is vijf zaï zien in films op Nederlam bittere vrouw, die haar heim houdt, in "The Old die vanavond wordt ui gende week is 'Jezebel' beurt. Een sexbom wilde Bette den, ze maakte ruzie met ducers en nam vele film zich in. „Ze zou als heks ze twee of drie eeuwen leefd", zei een Engelse crii ter schreef in een boek i een mispunt was, die tijde zo snel mogelijk dronken gasten een voor een beledi „In het begin had ik j den vanwege mijn jeugd i en mijn puriteinse achter;' Davis eens. „Iemand zei veel sneller zou zijn opvoeding had gehai Ze werd als Ruth Elizal ren op 5 april 1908 in Lc setts, haar vader ging er vandoor en haar moeders ding van de twee dochter was een briljante advoca; had aan kinderen, schreef biografie 'Mijn eenzame le Haar filmloopbaan bej dertig, ze bereikte de gro< oorlogsjaren. Amerikaans den door de mobilisatie to gedwongen en klampten aan een sterk type als Bett Bette Davis was een 'Dangerous', een hoertje Bondage', een kreng in 'Je getelijk is haar aanwezight Eve': ze is een scheldendt die zwijgend aan de dis aansteekt, haar lange wim; ren en zich een fors glas dund) laat inschenken. Zi ren de enigen die voor de" roken. Door Dirk Vellenga ,Wat denk je van een tv-s bert? We moeten zijn niei een beetje professioneel pre wel: gisteren op de tv, vani kei." Hilversum ziet ons al koi kosteloos een leuk filmpje tuurlijk. Ja, er zijn mogt BZN kan, kan Albert Wes. eens mikken op het zom nikken de omroepen allei deur en muziek in zit." „Precies, joh. We hebben et catie nodig. Even kijken, S Europese eilanden hebben geloof ik. Wat dacht je van wel iets regelen met de W ben er net een paar dure 1 en kunnen wel wat promoti „Aruba, Aruba. Dat lijkt n moeten een echte Indonesi ren. Met Sandra Reemer c reggae daar ook niet vandt ten we Ruud Gullit even pa „Nee, nee, wacht even. Aru Antillen. De West. Snap je. de West. Dat doet het be. verblijfkosten kan ik wel ik. Maar dan moet Albert gen zeggen over de vakai den." ..Oh, maar dat lukt wel. nummers van zijn elpee e door wandelt hij over het Irij tussen de mensen. Da: wel geschikte mensen hè. Ik toch niet te uitgehongerd cl smile te tonen en dat een ki te doen? Anders moeten w< goed doel en een gironun aan de special." „Hoeft niet. De mensen ziji vriendelijk en daarom hoo helemaal thuis. Hij vertelt w de blauwe zee en de witti moeten vooral wat surfers ti is de jeugd gewend van beetje historie, maar het mo j6!1'. De mensen moeten die dellijk weer kunnen vergeter „Aruba een gastvrij vakanl te veel blote borsten erin, v °ok Amerikanen en die ki tegen. Ik denk dat we 'm wi san de AVRO. Daar zitten sen van veertig en ouder onze doelgroep." We laten Albert natuurli Als-ie daar ook nog me. weet nooit hoe hij reageert

de Stem | 1988 | | pagina 24