I .t DE STEM Kees Jansma, de 12e man van Oranje i ft Bij PSV wordt andermaal een topprestatie verricht SMONIEMEESTERS I ARTIESTENDAG ice en de in het zonnetje Gedold Wave Masker Kieft Benauwd STADION KRIJGT CHIQUE HOOFDTRIBUNE Afsluiting AC Milan -2710 ancommissie WV Middelburg ft op zaterdag 23 juli a.s. een inenstad van Middelburg. tiesten op elk gebied, zoals: iret, acrobatiek, muziek, zang al solo als in groep, kunnen ieraan deelnemen. aantrekkelijke geldprijzen beschikbaar. nmeldingen en info: issie Straatartiestendag i Fr. Duwaerstraat 16 133 CV Middelburg h tussen 19.00 en 20.00 uur nummer 01180-11638 tie op het gebied van bedrijf is gevestigd te Huist en op korte termijn contact ONTEUR it hem zorg voor het totale en elektrisch en autogenisch tatie te richten aan L. Reinarz). I I MM -Q M E R E D I T I Eindhoven Airport op zondag 26 juni, even voor de aankomst van het Nederlands elftal. Door Mart van der Sanden Kees Jansma was de 'twaalfde man' van Oranje bij het EK in Duitsland. Hij zat als enige journalist van acht uur 's morgens tot middernacht midden tussen de speler en bracht dagelijks in zijn EK-journaals op tv en radio verslag uit van het Nederlandse kamp. „Dit EK was een verademing na alle el lende die zich de laatste tijd rond het voet bal heeft afgespeeld. Het spel en de presta ties van Nederland waren goed en de sup porters, waarvoor iedereen van tevoren doodsbenauwd was, hebben zich behoor lijk gedragen", zegt Jansma, thuis terug blikkend op het toernooi dat Nederland voor de eerste keer in de voetbalgeschiede nis een titel.voor landenteams opleverde. Verwijten dat hij zich als journalist te veel in het succes van Oranje heeft laten meeslepen, wijst hij van de hand. „Ieder een zegt dat ik zo positief ben geweest. Maar dat is toch logisch. Het was van be gin af aan een goed, boeiend en spannend toernooi, zelfs afgezien van de prestaties van het Nederlands elftal. Ik zat er met mijn neus bovenop en zag een goeie, hard werkende groep spelers met trainers die er ook enorm mee bezig waren. Het aardige van mijn positie was dat ik als een van de eersten aanvoelde dat de resultaten zouden komen". „Op een gegeven moment was het alle maal wel wat erg juicherig. Ik betrapte me erop dat ik stond mee te springen. Toen dacht ik even: 'Kom, je staat bekend als een kritische journalist, je moet afstand houden'. Maar achteraf heb ik absoluut niet het gevoel dat ik té positief ben ge weest. De haken en ogen, het probleem van de drie spitsen en de verdeling van de kaarten door de KNVB bijvoorbeeld, heb ben we tenslotte ook in de uitzendingen gehad". Kees Jansma leek op een gegeven moment bijna deel uit te maken van het Oranje team. Na Nederland-Ierland werd hij in de kleedkamer als een medespeler gedold. Hij werd in het water gekieperd, maar niet uit wraak zoals destijds, bij het WK in 1974, met Volkskrant-verslaggever Ben de Graaf gebeurde. Enigszins ontredderd maakte Jansma in het EK-journaal die avond zijn opwachting in een trainingspak. Jansma: „Het was absoluut niet geën sceneerd. Ik hou in principe helemaal niet van dat soort dingen. Ik had hier (Jansma wijst op zijn borstzak, red.) mijn geld, che- 'In het zonnetje' is de Zomereditie-rubriek, waarin wekelijks figuren worden belicht die de afgelopen tijd óf in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan óf opmerke lijke gebeurtenissen van heel dichtbij hebben meegemaakt. Vandaag is er in de eerste af levering aandacht voor Kees Jansma, de man die de euforie rondom het Nederlands elf tal van heel nabij meemaakte en er nagenoeg rechtstreeks verslag van deed. moe'. De man is in die veertien dagen aan allerlei stemmingen onderhevig geweest, van onhandelbaar, nukkig en nors tot bui tengewoon vrolijk, zingend en ontroerd. Alles heb je van hem af kunnen scheppen. Na Italië-Sovjetunie wilde ik natuurlijk de kranten vóór zijn en als eerste Michels een reactie op de komende tegenstander van Nederland in de finale laten geven. Daar voelde hij eerst niks voor. Hij zat op zijn kamer naar de wedstrijd te kijken. Ik zeg: 'Dat moet je echt doen, want daar zit heel Nederland op te wachten'. Komt-ie met zó'n hoofd naar beneden en zegt-ie tegen me: 'Kan je geen masker opzetten, langza merhand heb ik wat tegen die kop van je'. Maar dan komt hij toch bij je zitten en geeft hij intussen commentaar waar je wat aan hebt". Kees Jansma: geen wave meer no dig? - FOTO ANP ques en paspoort. Ik had mijn bril op en moest later nog presenteren. Nou, dan sta ik niet te popelen om in een bloedheet bad van vijftig graden te worden gegooid. Maar de spanning moest zich na de wed strijd ontladen. Het had allemaal te maken met het feit dat het goed ging. De spelers hadden van het thuisfront gehoord dat er aardig over ze werd bericht en gemerkt dat de man die daarvoor verantwoordelijk was, begrip had voor hun werk". Met de spelers was Kees Jansma bijna één, hoewel de jongens-onder-elkaar-grapjes ook wel eens te ver gingen. De aanhou dende opmerkingen van Hans van Breuke- len over Jansma's kalende kruin schoten de verslaggever zondag bij het onthaal in Amsterdam in het verkeerde keelgat. „Op die boot maakte Van Breukelen een grapje over de wave onder de toeschouwers langs de grachten: 'Die wave heb jij niet meer nodig'. Toen maakte ik hem duidelijk dat het wel genoeg was geweest en daar schrok-ie toch wel even van. Het is voet balhumor, je hebt in feite te maken met jonge knullen, maar op een gegeven mo ment moet het wel ophouden". Rinus Michels had de pottekijkers van de tv liever buiten de deur gehouden, maar na wat aandrang stemde de bondscoach met de stoïcijnse uitspraak 'het zal wel on vermijdelijk wezen' toe in de bijna perma nente aanwezigheid van Jansma en zijn vier man sterke ploeg. Het contact met 'de generaal' beperkte zich tot de uitzendingen en bleef puur zakelijk. Jansma: „Michels is nou eenmaal geen man die onder de boterham met hagelslag naar je toekomt en zegt: 'Pff, wat ben ik Menselijke toenadering tot Michels zat er niet in, wel tot een speler als Kieft, voor wie Jansma een duidelijk zwak heeft. Jansma praat met veel waardering over de spits met onmiskenbare kwaliteiten, die door de bondscoach alleen als joker werd ingezet in moeilijke situaties. „Persoonlijk kan ik het heel goed vinden met Wim Kieft, een verstandige jongen die ook nog eens serieus over zijn emoties wil praten. Toen hij ernaast stond en de polonaise na de finale op het veld aan zijn neus voorbij ging, vond ik dat normaal. Het is heel gek, maar in voetbal geldt: 11 man is 11 man. Zo'n jongen die er dan niet bij zit, wil dan wel even godverdomme zeggen en dat kwam hij bij mij doen. Het enige wat je dan kan doen, is hem een glas whisky ge ven en erop wijzen dat Michels beslist, dat het maar om zulke dingetjes gaat (Jansma geeft met duim en wijsvinger een afstand van een millimeter aan, red.) en dat de coach ook fouten kan maken". Kees Jansma maakte de euforie rond Oranje tot het laatste moment mee. „Eigenlijk was ik na de finale liever naar huis gegaan. Ik had mijn gezin al een hele tijd niet gezien en afgelopen zondag was ik jarig, maar je moet het karwei afmaken. Je moet de busreis naar Amsterdam en de boottocht over de grachten op televisie la-, ten zien, ook al vond ik het persoonlijk al lemaal wat te massaal en was het net een Elfstedentocht, met al die mensen, al die mensen en nog een keer al die mensen". Voorlopig neemt Kees Jansma afscheid van al die mensen. Hij gaat met vakantie, in Duitsland. In 'Vandaag geen nieuws' worden in deze Zomereditie steeds plaatsen bezocht waar normaal gesproken nieuws gemaakt wordt, maar waar net nu, vanwege de vakanties, heel stil is. Het kan ook zijn dat we naar lokaties gaan waar nog niet zo lang gele den geschiedenis werd gemaakt, maar waar nu niets meer van te merken valt. In deze eerste aflevering bezoeken we het PSV-stadion. Nog niet zolang geleden be haalde PSV daar de ene triomf na de ande re. Nu is het er doodstil, althans dat zou je verwachten Door Rob Bruntink EINDHOVEN - Bij het naderen van de stad Eindhoven, heeft de verslaggever de zes altijd het gevoel dat bij het benoemen van de stad een vergissing is gemaakt. 'Philipsstad' zou het op zijn minst moeten zijn. Van welke kant de stad ook wordt binnenge(t)reden, altijd verschijnt er wel ergens een Philips-gebouw op het netvlies. De één prijst de gloeilamen aan, de andere scandeert dat Philips de uitvinder is van de compact-disc. Onder de Philips-gebouwen mag ook het PSV-stadion vallen. Immers: de nieuwe hoofdtribune komt van de ont- werptafels van het Architecten- en inge nieursbureau van de Nederlandse Philips- bedrijven. Tot enkele maanden terug was het nog het rood-witte toneel van juichende supporters en spelers vanwege wéér een gewonnen wedstrijd. Of vanwege wéér een behaalde titel. Afgelopen seizoen bevocht de Eind- hovense club de landskampioen-titel, de KNVB-beker en de Europa Cup. Momenteel overheersen andere activiteiten het stadion. Normaal is het de stilte die het stadion in de zomerse maanden bezighou den. Met hier en daar een terreinknecht of een kalkkarretje. Komend vanaf het NS-station worden de eerste tekenen van andere aktiviteiten dan deze al duidelijk: een oranje bord vermeldt in zwarte letters dat de 'Frederiklaan rich ting Strijp afgesloten' is. De verkeersge- bruikers zijn bij deze gewaarschuwd. De reden van de afsluiting is duidelijk: het PSV-stadion wordt verrijkt met een nieuwe hoofdtribune. Daartoe staan op de Frederiklaan vijf enorme Mammoet-kranen over een paar honderd meter opgesteld. Honderdveertig meter breed wordt de hoofdtribune. En kele verdiepingen hoog, met ruimte voor Enorme kranen bepalen momenteel het uiterlijk van het PSV-stadion. - FOTO ZUID-NEDERLANDS PERSBUREAU winkels, een promenade, loges, een spe ciale ontvangstruimte voor gasten en een Business Club-tribune. (De Business Club- lijst is een verzameling bedrijven, waaron der klinkende namen als Holiday Inn, Equity Law, de NMB-bank en YOKO- Electronics vallen). In januari startten de eerste kleine werk zaamheden. Nu zijn de vernieuwingen in volle gang. Over de hele breedte van de hoofdtribune wordt gewerkt. Vanaf het veld bekeken, oogt de nieuwe tribune zo mogelijk nog imposanter dan dat zij dat al van buiten het stadion lijkt te zijn. De staalconstructie zweeft tot op de zijlijn van het veld het stadion in. Je zou bijna denken dat de constructie topzwaar is en dat het bij het kleinste zuchtje wind omkiepert. Al met al worden de kosten van de nieuwe hoofdtribune geraamd op 35 tot 40 mil joen gulden. „De bezoekers daarvan moe ten voor een jaarkaart zo'n 385 tot 425 gul den neertellen. Maar daarvoor krijgen ze behalve een prachtig uitzicht ook de moge lijkheid de overdekte promenade - met on der andere zitjes, teevee-toestellen, vitrines vol informatie en ontspanningsruimtes - te bezoeken. Het is de bedoeling een gezellige sfeer te scheppen, zodat de bezoekers eer der komen, en na de wedstrijd langer blij ven", zegt de enthousiaste PSV-voorzitter Jacques Ruts. Hij verwacht dat de PSV's jaarlijkse omzet van tien miljoen de ko mende jaren stijgt tot vijftien a zeventien miljoen. Met de bouw van de nieuwe hoofdtribune wordt het aantal plaatsen in het stadion met 1000 uitgebreid tot 28.000. Inmiddels zijn al 20.000 van die plaatsen bezet door seizoenkaarthouders. Over publieke belangstelling heeft het nieuwbouwproject niet te klagen. Geen en kele fietser, wandelaar of automobilist presteert het zich langs het stadion te bege ven zonder omhoog te kijken. Een kleine honderd mensen staat er constant naar bo ven te staren. „Nou zeg", verwondert zich er één, „dat moet toch ook kapitalen kos ten. Is voetbal dat wel waard?" „Wanneer moet het eigenlijk af zijn", vraagt een an der. In ieder geval voor 17 augustus, wan neer het PSV-elftal in de openingswed strijd tegen AC Milan optreedt. F.en pauzerende werknemer rust uit op een stapel planken. Of hij denkt dat het werk voor die datum is geklaard? Hij twijfelt. Gevoetbald kan er zeker worden, meent hij. Maar er moet binnenin het stadion nog veel worden afgewerkt. Zuchtend staat hij weer op. „Ik zal maar weer eens aan het werk gaan". Enkele met stropdassen geklede mannen komen hem achterop. Het groepje houdt halt. Er wordt gewezen, er wordt gekeken. Er wordt geglimlacht en geknikt en weg zijn ze. Ook zij zullen zich wel weer in de bedrijvigheid storten. _il

de Stem | 1988 | | pagina 23