MIE LAATSTE WOELIGE JAREN VAN AXELS BURGEMEESTER HACK: GENHEID Leraren Jansenius Hulst maken gebruik van DOP Anjeractie: 2,3 mille PLAATSELIJK NIEUWS PASTORIEDIENSTEN GETROUWD GETROUWD GETROUWD 'GETROUWD Pascale Winderickx en Michel van Opdurp, juni "88. Pr. Wilhelmi nastr. 30, Nieuwvliet. GETROUWD GETROUWD eeghuis abg ergen op Zoom Apers Beslissing Tact E STEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 2 JUL11988 Vogelwaarde Kloosterzande Hulst Nieuw-Namen Koewachtse ballon tot Zwitserland Oud-inwoner Boschkapelle gepromoveerd Bomen geven de geest W eekenddienst Stem-redactie m te zoenen iculieren jnkje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, ibraham, openbare dank, ir, mag best eens in de pagina familieberichten. Jbn duur hoeft het niet te Is kosten een tientje), -kolom 2,00. Eén grote 55. Voor het plaatsen van ig met een formaat van 35 ^Sn wij 14,05 toeslag, op aanvraag. Bij niet- (vordt 4,00 adm.kosten Drden niet geretourneerd. M geef uw tekst 2 dagen (j één van onze kantoren, yen stuurt u eveneens 2 ling naar Postbus 3229, Jhriftelijke opgaven worden lepteerd indien naam en |jn, ook indien uw betaling behouden ons het recht er opgaaf van redenen te feigeren. klachten bereiken over de ïhoudt de uitgever zich het Jaam van de opdrachtgever Jnd te geven. Igingsnleuws 1 kolom op donderdag. Burgemeester A. Hack van de gemeente Axel, die gisteren 65 jaar werd,gaat met pensioen. De Axelse gemeenschap neemt vrijdag 8 juli afscheid van Hack. Dat gebeurt eerst met een buitengewone raadsvergadering in het cultu reel centrum De Halle. De vergadering is niet openbaar. Later, tijdens een receptie van 18.00 tot 19.30 uur in hetzelfde gebouw, krijgen de burgers gelegenheid afscheid te nemen van Hack. Burgemeester Hack is 1 december 1981 aan getreden in Axel. Daarvoor was hij burge meester in Arnemuiden en Veere. De burge meester van Axel, die afkomstig is uit de CHU vleugel van het huidige CDA, begon zijn loopbaan in Terneuzen waar hij na zijn hbs- tijd bij de gemeentesecretarie kwam werken. Van augustus 1945 tot februari 1954 werkte hij op de gemeentesecretarie in Biervliet om ver volgens de stap naar de overkant, Rilland Bath, te maken. Hij bleef daar werken tot augustus 1960 toen hij benoemd werd tot bur gemeester van Arnemuiden. In 1974 werd hij burgemeester van Veere. 'Axel heeft genoeg aan twee wethouders'. 'Als de pieper van de brandweer gaat, ben ik er direct bij'. H Twee wethouders is genoeg Anneke Dubois en Peter v.d. Berg, 24 juni 1988, Breskens, De Hullustr, 4. Marijke van Pamelen en Eric Janse, 24 juni 1988, IJzendijke KI Jonkvrouwstr. 9. Jeannet Luteijn en Nico Riseeuw, 24 juni 1988. Klakbaan 1IJzendijke. Anja Leeman en Kevin Jackson, Terneuzen,25 juni 1988. Voltastraal 17. Nancy Struijf en Pau Tacq 24 juni 1988. denlaan 3, Westdorpe. 5 juli Brussel en 0. Vlaanderen incl. diner 55.' 6 juli Maas- en Mnlignê vallei incl. entree/diner ƒ67.50 7 juli Autotron en Beekse Bergen incl. entree 42.50 11 juli Kortrijk en W. Vlaanderen incl. lunch, diner, entree 70.- 11 juli Walibi incl. entree ƒ35.- 12 juli Laars van Henegouwen incl. entree, diner 75.' 13 juli tocht langs de Linge incl. vaartocht en diner ƒ65. 14 juli Fantasialand incl. entree 47.50 Opstap: Heikant, Axel, Terneuzen, Zaamslag, Terhole, Hulst, Kapellebrug Tel. 01140-12662 AXEL - Hij doet zijn best om vooral niet de indruk te wekken dat hij in Axel de slechtste periode uit zijn loop- Daan heeft meegemaakt. Meerdere malen benadrukt hij jjdens het gesprek dat hij er anders niet zou blijven wo nen. Maar hij kende donkere dagen. En lag nachten wak- leer. De laatste j aren van zij n ambtsperiode kenmerkten zich meer door vele politieke pesterijtjes, ook aan zijn adres, dan door behoorlijk bestuur. De speldeprikken deerden burgemeester A. Hack evenwel niet. „Het hoort bij het spel. De politiek is harder geworden. Heel de samenle ving is agressiever. Dat weerspiegelt zich in een gemeen teraad". Maar toen de PvdA en zijn eigen partij het CDA het grof geschut in stelling brachten, werd de sfeer grimmiger. Dan was er ook nog de plotselinge dood van secretaris Dieleman, die hem persoonlijk zeer aangreep. Vervol gens kende Axel de 'affaire Apers', waarbij duidelijk werd hoe glad glad ijs kan zijn. Apers moest van achter de bestuurstafel verdwijnen omdat hij te ruim declareer de. Axel was met de 'affaire Apers' hard op weg een tweede Aardenburg te worden. Hack wordt er een dag voor zijn 65e verjaardag niet graag meer aan herinnerd. Zeker niet nu Axel uit het diepe dal aan het krabbelen is. ,Ik zou het echt vreselijk vinden als het zou overkomen Jat ik een rot tijd in Axel heb gehad. Het was een goeie tijd, maar met veel spanningen", zegt hij diplomatiek. Een verhaal met een vertrekkende burgemeester. Lin Door Frank Deij iet verpleeghuis ABG te Bergen medewerkers zowel uit de zie- iten. staande strook vóór 1 november imma van deze middag zal wor- ratie van het verpleeghuis ABG, HEROVER TE INFORMEREN el 35 gen op Zoom ,TS: Jis* 4XEL - Hij heeft de rit toch olgemaakt. De twijfels lagen il op de rode loper voordat hij ïr voet op zette. Maar hij heeft ot op heden geen flauw idee waar de geruchten vandaan twamen. „Ik heb altijd het roornemen gehad tot mijn 65e ,e blijven". Hack herinnert zich nog de woorden die hij bij zijn offi- aële installatie in 1981 sprak dm die twijfels weg te nemen. ,Ik sta nu voor u als een wat Dudere burgemeester. Voor ve en onder u wellicht een teleur- itelling, maar als een jongere :ollega zou zijn benoemd, was lat ook niet zonder risico ge weest". Hack kan er nu om la- :hen. „Als het zou tegenvallen, visten ze dat het toch maar loogstens voor zeven jaar zou ijn". Hack ging geen zeven vette iaren tegemoet toen hij zijn standplaats Veere inruilde oor Axel. De middenstand en e weekmarkt likten de won- len van de klappen van de de valuatie van de Belgische rank. De PZEM en het water schap vertrokken naar het zich iteeds nadrukkelijker als cen- rumgemeente presenterende Terneuzen. De leegte lonkte laar Axel. En wat ook voor an- lere gemeenten gold: het was >ver met de gulheid van het lijk. n dat klimaat, zo blikt Hack iu terug, heeft hij samen met let college toch nog veel kun- len doen. De verbouwing van iet stadhuis, wat twee miljoen Ulden kostte, ziet hij toch wel Is een hoogtepuntje. „Als je rgens begint, heb je altijd wat yd nodig om je in te leven. 4aar ik had niet veel tijd nodig m te zien dat de huisvesting tan de ambtenaren ronduit lecht was. Ik ben blij dat dót n mijn periode tot stand is ge- tomen". Een warm hart klopt bij iack voor de brandweer. „Als s bedenkt dat de brandweer verkt met vrijwilligers die on er allerlei omstandigheden oor de burger klaar moeten taan, dan vind ik dat de randweer de volle steun van e gemeente verdient. Ik heb et diepste respect voor die lensen. Als de pieper gaat, ben t erbij. Niet om wat te kunnen °en, maar toch op zijn minst m ze morele steun te geven". ■°wel Axel als Zuiddorpe Teeg in de afgelopen jaren een neuw onderkomen. En ook met de middenstand gaat het volgens Hack de goede kant uit. Hij verwacht veel van de herinrichting van het Szydklowskiplein waar twee beleggers leuke dingen mee willen doen. Een publiekstrek ker in de voedsel-sector op die plek moet Axel aantrekkelijker maken als koopcentrum. Een kans om te overleven. Het le vensmiddelenconcern Schui- tema bood die kans jaren gele den al. Maar de raad liet zich die kans, onder druk van de middenstand, die onder geen beding wilde dat Schuitema zich in een fortuinlijke zetel op het Syzdklowskiplein nestelde, uit de vingers glippen. De inzichten zijn inmiddels veranderd. Hack: „Het blijft toch altijd moeilijk. Een pu bliekstrekker op het Szydkl- woskplein betekent minder klandizie voor de winkels in de buitenwijken. Maar als Axel mee wil in de vaart der volke ren, moeten er daar offers wor den gevraagd. Dat is te betreu ren, maar niet te vermijden". Maar Hack ziet ook winstpun ten. Hij vindt het positief dat men nu 'meer belang hecht aan wat er moet komen' dan dat men zich daar andere motieven laat leiden. 'Ik heb heus mijn werk wel gehad, hoor'. Ongewild, van Hacks zijde, maar toch onvermijdelijk, komt het gesprek op de tijden waarin politiek Axel zijn hoofd verloor en wethouder P. Apers zijn stoel. Het draaide om te veel gedeclareerde kilometers van wethouder P. Apers, maar de oorzaak zat dieper en ont sprong in de boezem van het Axelse gemeentebestuur, het college. Daarin gunden de drie wethouders P. Apers (WD), J. van Schaik (PvdA) en H. de Mul (CDA) elkaar op een gege ven moment nog nauwelijks het licht in de ogen. Combines werden gevormd en ontkop peld. Afspraken gemaakt en geschonden. En er werd heel lelijk tegen elkaar gedaan. Wat allemaal speelde waren hele menselijke eigenschappen zoals ij delheid, luiheid, domheid, sluwheid, af gunst, jaloezie. En dat sommige eigenschap pen wat sterker huisden in de een dan de ander deed de af keer tegen elkaar enkel maar groeien. Ironisch genoeg blijft van de oude ploeg straks alleen PvdA-wethouder J. van Schaik over, de man die volgens de aangeslagen WD het spel op de wagen heeft gebracht. Apers moest het veld ruimen, De Mul 'Toch wakker gelegen van de zaak Apers'. heeft zijn vertrek inmiddels aangekondigd en Hack is 65. „Ik blijf het betreuren wat er met Apers is gebeurd Maar het was nodig dat er op een gege ven moment een beslissing viel. In Axel was er in de laatste we ken voorafgaand aan het on- slag van Apers nog nauwelijks sprake van een te voeren be leid", zegt Hack. Fricties ontstonden ook over de manier waarop de wethou ders invulling gaven aan hun taak. De verwijten varieerden van het te veel naar zich willen toetrekken tot niets uitvoeren. „Zelfs na sterk indringende discussies daarover konden wa niet tot een oplossing komen. Dan gaat het van kwaad tot er ger en is zo'n ontwikkeling niet meer te stuiten". Het slachtveld overziend blijft Hack erbij dat het hoofd van Apers niet had moeten rol len. „In het begin heb ik ge dacht dat de zaak intern opge lost kon worden. Maar toen de zaak in de publiciteit kwam, raakte het in een stroomver snelling en verloren we er alle grip op. Als die kwestie niet in de publiciteit was gebracht, dan had het zeker niet deze ge volgen voor Apers gehad. Er wordt dan een publieke opinie gevormd en het is logisch dat de politieke partijen daar reke ning mee moeten houden". meester ook verschillende por tefeuilles geeft. Ik heb een groot deel van het werk van Apers overgenomen en heb daar geen bijzondere inspan ning voor moeten leveren. Een bewijs dat het zo ook kan. En dan moetje over twee jaar na tuurlijk niet bij GS aankomen met het verhaal dat er drie no dig zijn. Trouwens, ik denk dat het sowieso al een heel moei lijke zaak geworden zou zijn. De laatste keer was het al niet zo eenvoudig om GS van de noodzaak van een derde wet houder hier te overtuigen". De goede kant aan de affaire Apers vindt Hack dat nu dui delijk naar voren is gekomen dat de gemeente Axel aan twee wethouders genoeg heeft. „Het voeren van een slagvaardig be leid kan ook met twee wethou ders. Het zal ook niet gebeuren dat Axel er nog een derde wet houder bij krijgt. Axel is er niet groot genoeg voor en heeft daar op grond van het aantal inwo ners geen recht op. Gedepu teerde Staten hebben na de ge meentelijke herindeling in 1970 steeds dispensatie verleend. Welnu, de raad heeft na het vertrek van Apers geen nieuwe wethouder benoemd. Het blijkt nu dat het ook met twee wet houders kan, mits je de burge- In zijn vol overtuiging uitge sproken woorden doorklinkt een zweem van spijt. Alsof het bijkans portefeuilleloze burge meesterschap hem niet de vol ledige bevrediging heeft gege ven. Dat toch wel, maar niet de waardering, zo valt te proeven. Ook Hack kent de schampe rende opmerkingen dat een burgemeester in Axel niet zo hard moet lopen, omdat de wethouders toch al het werk doen. Een erfenis van vroeger. „Er blijft in Axel voor een bur gemeester inderdaad niet veel meer over dan het coördineren van het college. En daarmee treed je minder op de voor grond. Maar men vergeet dat ik wel op de hoogte moet zijn van alle zaken waarmee de wet houders bezig zijn. Hoe kan ik anders mijn werk als voorzitter van de gemeenteraad goed doen". Hij lacht veelbetekenend als de verslaggever zijn werkuren voor hem optelt, 's Morgens van 10.00 tot 12.00 uur, 's mid dags van 14.00 tot 16.00 uur, vier uur per dag. Maakt een weg werpgebaar met zijn hand. „Ach, ik ben er trouwens al om negen uur", pakt hij de hand schoen op. Maar dan berus tend: „Een bewijs dat burgers niet achter de schermen kun nen kijken". Maar hij begrijpt wel waar door een onzuivere beeldvor ming kan ontstaan. „Omdat ik geen zware portefeuilles heb, zul je de burgemeester van Axel ook nooit politiek belas tende uitspraken horen maken. En verder kom ik niet zoveel aan het woord omdat in de pers altijd de portefeuillehouders worden opgevoerd. Maar ik heb heus mijn werk wel gehad hoor". De transformatie van de kleuterschool en lagere school tot de basisschool bijvoorbeeld heeft hem veel werk achter de schermen opgeleverd. Gevraagd naar het niveau van de raad kijkt Hack met een blik alsof hij wil zeggen, "je weet toch ook wel dat ik me daar niet over kan uitlaten'. Hack, die achtereenvolgens burge meester in Arnemuiden, Veere en Axel was, reageert voor spelbaar. „Het burgemeester schap eist ook enige tact. Nee, ik kan niet zeggen dat de ene raad beter functioneerde dan de ander. Ik doe geen uitspraak over de zwakte van een raad". Blij dat het erop zit dan?. „Nee, ik heb spijt dat het voor bij is, omdat ik het werk zo graag heb gedaan. Als je 65 bent, moet je nu eenmaal stop pen. Ik heb 43 dienstjaren waarin ik ups en downs heb meegemaakt. En ik ben door dalen gegaan waar niemand naar verlangt, maar je moet toch altijd weer verder. Van de affaire Apers hebben we alle maal last gehad. Ik lig niet gauw wakker, maar daar heb ik toch een paar nachten van wakker gelegen. Maar ik weet dat we op de goede weg zijn. Ik durf nu met en gerust hart weg te gaan. Ik weet dat ik een ho mogeen college achterlaat". OUD PAPIER - De voetbal vereniging Vogelwaarde haalt vandaag (zaterdag) oud papier op. De ophaalploeg vertrekt om 9.30 uur. MOLENSTRAATFEESTEN - Tijdens de Molenstraatfees ten treedt vandaag bij café De Kastanje de groep Maller- bent op. Morgen (zondag) is er een optreden van de Hulsto- nians. Vandaag en maandag is er telkens om 14.30 uur ook een schieting. Inmiddels is op het laatse moment ook be kend geworden dat de finish van de ambtenarentijdrit niet bij het gemeentehuis ligt, maar bij de molen. De ren ners worden er omstreeks 14.00 uur verwacht. OUD PAPIER - De voetbal vereniging HW24 haalt van daag (zaterdag) weer oud pa pier op. Dit keer zijn de bin nenstad en de Duliaertwijk aan de beurt. De ophaalploeg vertrekt om 9.00 uur. KABELTELEVISIE - Het dorp Nieuw-Namen krijgt definitief kabeltelevisie. De Hulster gemeenteraad heeft zich akkoord verklaard met de financiële regeling die de kabelmaatschappij Tevelo in Kieldrecht als voorwaarde had gesteld. Dat betekent dat de gemeente een bedrag bij past als blijkt dat over drie jaar het aantal abonnees nog te klein is. Tevelo kom nu nog veertien abonnees tekort om het project kostendekkend te maken. De gemeente heeft er echter goede hoop op dat de komende tijd nog meer inwo ners van Nieuw-Namen zul len besluiten om toch op de kabel aan te sluiten. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pastorie te berei ken. Hulst, Honteuisse en Koewacht - Past. P.v.d. Veeken, Hulst, tel. 01140-81207, of 81000 Blaauwe Hoeve, of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. Van onze correspondente^ HULST - Deze week is afscheid genomen van twee lera ren van de Jansenius Scholengemeenschap in Hulst. De beide heren maken gebruik van de DOP regeling. De heer C. Cuelenaere gaf ja ren lang les in lichamelijke op voeding. Hij was echter ook ac tief als lid van de onderwij s- vakbond. Hij stond zijn colle ga's met raad en daad bij als er op dat gebied iets was. Hij was een groot voorvechter voor de gymnastiekdocenten. Hij schuwde ook de publiciteit niet want hij deed actief mee aan een protestmars naar het ge meentehuis van Hulst, waar hij uitlegde dat het oneerlijk was dat de leraren lichamelijke op voeding meer uren moesten draaien dan de collega's die een ander vak onderwijzen. Hij was ook de grote promo tor van de recordpoging 'les volgen' enkele jaren geleden. De eindexamenkandidaten hielden het toen onder zijn lei ding zestig uur vol. Jammer voor hen dat een school in het noorden des lands twee weken later het record brak. Het Van onze verslaggever KOEWACHT-In Koe wacht zijn gisteren de winnaars bekend ge maakt van de ballon wedstrijd die werd ge houden ter gelegenheid van de feestelijke her opening van de school. De ballon van Renzo van Waesberghe had veruit de langste adem. Het door hem opgelaten exemplaar landde net over de Zwit serse grens nabij Schaff- hausen. De ballonnen van de overigen kinderen kwa men niet verder dan Duitsland. Zo vond een inwoner van Ottweiler de ballon van Liesbeth Buijs, die daarmee de tweede prijs won. De derde was voor Patricia de Kind, wiens ballon het tot Kletl- gau-Bühl bracht. Vierde werd Kristof Coenen, die bericht kreeg dat zijn kaartje was gevonden in Eschfeld. NIJMEGEN - Aan de Ka tholieke Universiteit in Nij megen promoveerde tot doctor in de wis- en natuur kunde oud-Boschkapelle- naar G. Borm (36 jaar). Dr. Borm behaalde in 1970 zijn gymnasiumdiploma in Hulst en studeerde daarna wiskunde aan de KUN. Hier behaalde hij zijn kandidaats in 1972 en zijn doctoraal in 1984. In de tussen liggende periode was hij werk zaam als leraar aan een mid delbare school in Zambia (Afrika). Sinds juli 1984 is hij verbonden aan de KUN. Guinness boek of Records werd dus niet gehaald. De heer Cue lenaere gaf meer dan 25 jaar les aan de 'Jansenisten'. De heer G. Verpaalen bracht de leerlingen de afgelopen vijf jaar alles bij over de Franse taal. Hij heeft een grote voor liefde voor de literatuur van dit land. Vele sprekers roemden de afscheidnemende docenten. Van onze verslaggever VOGELWAARDE - Vijf tien bomen in de School straat te Vogelwaarde heb ben plotseling de geest ge geven. De bomen zijn eigendom van het waterschap Hulster Am bacht, waar men nog niet pre cies achter de oorzaak is. Vermoedt wordt dat de bo men het slachtoffer zijn gewor den van snoeiwerkzaamheden. Daarbij zijn uitlopers verwij derd en ingesmeerd met een speciaal middel. Dat moet voorkomen dat de uitlopers op nieuw uitschieten. Mogelijk, zo meent men bij het waterschap, dat het middeltje is doorge werkt naar het wortelsysteem, waardoor de bomen ter ziele zijn gegaan Deze week werden in de Hontenisser gemeenteraad vragen gesteld over de trooste loze aanblik die de bomen mo menteel bieden. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De huis aan huis collecte voor, het Anjerfonds heeft in de gemeente Hontenisse 2.336,55 gulden opgeleverd. Dat geld komt in de vorm van subsidies ten goede aan organi saties en groeperingen die werkzaam zijn op het gebied van cultuur. Per dorp was de opbrengst: Lamswaarde 404,05, Klooster zande 740,20, Vogelwaarde ƒ459,25, Terhole ƒ301,25, Wal soorden, Ossenisse en Hengst dijk ƒ431,80. De verenigingen die in verschillende dorpen met de collectebus rondgingen wa ren fanfare Vrijheid Een dracht, showband Kloortje, volksdansgroep Hava Naguila, fanfare Excelsior en harmonie St. Cecilia. Deze verenigingen krijgen een derde van de col lecte-opbrengst. Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of bezorgklachten, kunt u dit weekeinde terecht bij Conny van Gremberghe, 01150-96129. B.g.g. 01153- 1534. Zondagmiddag 01150-17920.

de Stem | 1988 | | pagina 17