fven Idvisie DE STAATSSECRETARIS WILDE ALLEEN MAAR SCOREN Grote klopjacht op IRA-verdachten Justitie: W-Duitse 'drugstoeristen' harder aanpakken I je^reiyd Schisma Wanprestatie STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1988 BINNENLAND lAP VOODOO DE STEM BINNENLAND VRIJDAG 1 JUL11988 DEN HAAG - De nog kersverse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken vertelde in juni 1986 bij zijn eerste onderhoud met de voorlichting van zijn departement dat hij met het nieuwe paspoort naar Europese snit wilde 'scoren'. DE STEM COMMENTAAR AAN DE VOORAVOND VAN BEZOEK BRITS VORSTENPAAR NIEUWSOVERZICHT Terugkeer bisschop Gij sen in missie-actie Opsporing risico's hart- en vaatziekten Nipkow-schijf voor VPRO-programma Bisschoppen: scherper beleid Zuidafrika Verdachte beperkt toerekeningsvatbaar Brand in chemisch bedrijf Arnhem Cao-overleg PTT definitief mislukt FNY-bond: extra looneisen detailhandel T28 T5 |oor ze bestemd zijn, na- om de minder begena- Jlanden in Europa voor helpen, en dat ook nie- er bezwaar tegen heeft samenwerking tussen en West Europa uit te |n. Ook Oost-Europa door Europeanen be- jl. Als er geen oorlog is, men de economische, ^ke en culturele samen- ng met hen te verbre- 7ij zijn geen koude oor gaten". in het Midden Oosten, tigt Pangalos, hoopt lenland een rol van be te kunnen vervullen, bij het zijn historische sn met de Arabische we ten volle zal benutten, pituatie is zeer complex, oruitzichten zijn niet iToch willen we het mo re doen, in nauw overleg Ide andere lidstaten, om vredebrengende rol op s nemen". ngalos en Kolokotronis en beiden grote ver dingen van het Griekse zitterschap. Giannakou En Verros wil graag It zien wat ervan komt j hij zijn Griekse lezers en eraars een oordeel over i Griekse voorzitterschap Verros: „De plannen lambitieus, en als het alle- il lukt is het prachtig, ir het kan ook allemaal prs lopen. De positie van ïriekse regering is niet stabiel. Er zijn geruchten vervroegde verkiezin- En het verhaal gaat dat andreou ook de ambitie om ooit president te Iden. Als er verkiezingen ens het voorzitterschap |ien in plaats van volgend r, kan dat veel mooie be lingen doorkruisen", (olokotronis zegt geen en- aanwijzing te hebben vervroegde verkiezin- I, maar Pangalos sluit ze t uit. „Dat hangt namelijk t alleen van de regering af, ar ook van de oppositie en de publieke opinie. De ge moeilijkheid die ik dan is dat een aantal mensen, ier wie ikzelf, een dubbele Ik heeft: het EG-werk en de plichtingeti als "Kamer- ndidaat. Ik hoop dat me'dat I fepaardblijft". - /erros is ronduit verbijs- |d over een dergelijke open- ■tigheid van zijn eigen mi eter: „Vind je het erg als ik ar morgen in mijn Griekse anten ook wat mee doe?" al bloot. Veel onduidelijk- ad draagt een opzetteÜjl rakter. Bush zowel als Du kis hebben natuurlijk d< ge stokken achter dé nr. Ze beschikken over ad- ;eurs die wel degelijk in at zijn een meer samen- ngende visie op Amerika's laats in de wereld te ontwik- elen. De twee presidentskandi- aten kandidaten lijken er ch evenwel mee verzoend te ebben dat duidelijkheid al- sen maar schaadt. Althans oorlopig. at de mensen die daarover hrijven en praten afschu- velijke dingen willen oproe ien. Ze weten niet hoe labiel ezers en luisteraars kunnen ijn, en wat die dan doen met iet aangereikte materiaal. Ik an me voorstellen dat de nensen die 'Het Zwarte Gat' naken, zeggen: de mensen villen het en ze zien maar vat ze er mee doen. Ik ben lan geneigd te zeggen dat je rooit weet wat je losmaakt, en nensen kunnen dat wat je :egt tot het oneindige vergro- en en dan tot zeer verwerpe lijke daden komen." Korpschef Compaan van de Velpse politie heeft voor de afgrijselijke moord ook geen concrete verklaring. „Dit is voor ons zo wereldvreemd. We hebben artsen van de GG GD hier gehad om de da ders te onderzoeken, om ze kerheid te krijgen of we ze wel in cel konden opsluiten. Afgezien van de Maassluise, die in een psychiatrisch zie kenhuis moest worden opge nomen, kon dat." De grootvader van Floris verklaart bij een toevallige ontmoeting: „Wij hebben nooit iets vreemds kunnen merken. Ook deze week niet. Ons andere kleinkind kwam wel vaker logeren, net als deze week. Mijn vrouw is deze week nog in de woning ge weest, maar er is haar niets opgevallen. Onverklaarbaar." Niemand is zelf schuldig 3oor Ad Burger en Jan Greyn Door Ad Burger en Jan Greyn Het paspoort en het feit dat hij zich ging richten op Euro pese Zaken kwamen hem samen goed uit. Dacht de staatssecretaris toen nog. Drs. P.R.EM. van der Linden weet intussen beter en meer. Scoren is er met dit paspoort nauwelijks meer bij, of het moeten schoten in eigen doel zijn. De staatssecretaris die zich zo graag op de totstandko ming van één Europa zou rich ten, heeft veel van zijn tijd moeten besteden aan vervan ging het 'zwarte vod', de Ne derlandse pas die van het begin van de jaren vijftig dateert. Het vod is nog steeds het enige geldige reisdocument Op de vierde verhoordag bleek dat Van der Linden van lieverlee thuisraakte in de pro blemen van het paspoort. Zoals eerder wees de staatssecretaris in de richting van zijn voor ganger, de huidige minister van Defensie. Die, Van Eeke- len, had de overeenkomst tus sen paspoortproducent KEP en het departement van Buiten landse Zaken getekend, en niet hij, Van der Linden. Hij had slechts een kar met vierkante wielen aangetroffen. Getuige Van der Linden stelde zich gisteren uiterst for meel op: natuurlijk was hij verantwoordelijk geweest (tot het moment dat minister Van den Broek de kwestie eind april van hem overnam), natuurlijk moest hij soms kwesties aan zijn ambtenaren overlaten. Maar hij liet niet - hij leek het te benadrukken - zoveel over aan zijn ambtenaren als Van Eekelen. Dat verschil had een andere getuige, Overmars, directeur van de Nederlandse Investe ringsbank en lid van de stich ting KEP Controle - een soort toezichtsraad - ook duidelijk gemerkt. Maar veel respect had hij daar niet voor. „Van der Linden lette bij zijn daden te veel op wat dat voor de publici teit betekende. Er mochten nergens verslagen van komen, Staatssecretaris Van der Linden drinkt op de goede afloop van het verhoor, dat de parlementaire enquête-commissie over het nieuwe paspoort hem gisteren afnam. - fotoanp nergens brieven over worden geschreven. Want dat kon lek ken," zei Overmars. De staatssecretaris sprak het allemaal tegen, ook dat hij en kele keren ingreep in het pro- duktieproces. „We waren als overheid slechts toezichthouder bij KEP," zei Van der Linden met klemtoon. Hij ontkende ook dat hij be zwaar had gemaakt tegen het aanstellen van een interim manager bij KEP toen bleek dat daar financieel en econo misch het een en ander haper de. „Ik bemoeide me daar niet mee; ik wist niets van die pro blemen," zei Van der Lindea Overmars kon het zich an ders nog goed herinneren dat Van der Linden zei wat er moest gebeuren - en anders diens secretaris-generaal Ja cobs wel. Zoals Overmars ook nog goed wist dat hij als lid van de stichting begon met het idee dat dat hoogstens vier vergade ringen en één lunch zou bete kenen. „Dat werden aanzienlijk meer vergaderingen en aan zienlijk minder lunches," grapte de bankier. Overmars wist zeker dat Van der Linden tegen een interim-manager was omdat dat 'politiek gedon der' zou hebben veroorzaakt. „Het management verster ken bij KEP is door het verzet van Buitenlandse Zaken de martelgang van kromme Leen- dert geworden. Als we met de staatssecretaris spraken, was dat van zijn kant altijd in ver wijtende zin. Daar ging menig half uur mee heen: wij hadden alles fout gedaan. Nou, en dan deden wij van onze kant ook wat," trachtte Overmars de commissie te verduidelijken. Maar Van der Linden wees het later resoluut van de hand. Hij had zich alleen maar ge concentreerd op de in het re geerakkoord vastgelegde da tum van 1 januari 1988; dan zou de nieuwe fraudebestendige pas er moeten zijn. Bankier Overmars moest er gisteren opnieuw om lachen. Hij haalde een voorbeeld aan van wat hij met een vies ge zicht 'het politieke optreden van Van der Linden' noemde. De plotselinge wijziging dat kinderen tot vijftien jaar bijge schreven kunnen worden op een pas, en daarom geen eigen pas hoeven, kostte KEP uitein delijk nogal wat produktie. „Dat kostte geld omdat je minder passen afzet. Wij wer den met dit soort dingen zo maar geconfronteerd. En de burger hoefde dat niets te kos ten? Zeker wel, het was een si gaar voor de burger uit zijn eigen doos. Want het zou alle maal bij de prijs van het pas poort komen. Of het zou langer duren voordat we winst zouden maken, waarmee de prijs van de pas omlaag zou kunnen." De tegenstelling in de wijze van aanpak tussen overheid en bedrijfsleven bleek gisteren opnieuw overduidelijk; het was ook een van de kernproblemen rondom de invoering van de pas. Een bij een bedrijf geno men beslissing is min of meer heilig, bij de overheid kunnen nog allerlei .instellingen en groepen uitvoering vertragen, zo mopperde interim-manager Van Dijk - toch later in die functie aangesteld. Intussen is de stapel verwij ten en beschuldigingen over en weer gigantisch. Maar nie mand vindt zichzelf ook maar een greintje schuldig. Van der Linden weet van zichzelf en van de prins geen kwaad, even min als zijn voorganger Van Eekelen, evenmin als de leden van de stichting KEP, evenmin als de directeuren Baard en Van Assen, noch minister Van den Broek, noch premier Lub bers. Maar wat deugde er dan niet uiteindelijk? Volgens staatsse cretaris Van der Linden was het - hij zei het met enige schroom - in elk geval twijfel achtig dat zich de twee direc teuren van KEP, Baard en Van Assen door het land bewegen in auto's van 260.000 gulden per stuk. Daar heeft de staatssecre taris geen goed woord voor over, want de burger betaalt daar eigenlijk aan mee. Nee, hijzelf verplaatste zich vroeger in een tweedehands autootje. IN DE R.K.-Kerk is het schisma van Lefebvre sinds gisteren dus een feit. Het laatste schisma dateert van 1873 toen de Oud-Ka tholieke Kerk zich afscheidde vanwege het onfeilbaar verklaren van de paus door het Eerste Vaticaanse Concilie (1870). In het kielzog van het Tweede Vaticaanse Concilie heeft zich in 1988 dan de Traditionalistisch Katholieke Kerk het beestje moet toch een naam hebben - afgescheiden. Niet overal zal deze afscheiding familiedrama's teweegbrengen als in het Amerikaanse Sharonville, waar een 22-jarige klooster zuster afgelopen zondag uit een Lefebvre-klooster is ontvoerd door haar vader en drie broers. De familie heeft namelijk gebro ken met de Traditionalistisch Katholieke Kerk, maar de dochter niet. Ingrijpende gevolgen van het schisma van Lefebvre tekenen zich vooralsnog niet af. Daan/oor lijkt zijn aanhang veel te klein te zijn. In hoeverre die aanhang Lefebvre zal volgen in de afschei ding, is evenmin duidelijk. Maar dat velen hem nu de rug zullen toekeren, zoals het Vaticaan beweert, is waarschijnlijk meer de wens tot valer van de gedachte maken. De Franse bisschoppen zullen wel de meeste last ondervinden van dit schisma. Want in Frankrijk woont niet alleen meer dan driekwart van Lefebvres aanhang, dit schisma zelf heeft typisch Franse wortels. Het schisma in de R.K.-Kerk is dus niet van links gekomen, maar van rechts. Daar mag met recht even de aandacht op wor den gevestigd, gezien de verdachtmakingen aan Nederlands adres vanaf het Pastorale Concilie en de bevrijdingstheologie in Latijns-Amerika. Het schisma van Lefebvre zal in Rome best hard aankomen, omdat de verwantschap van velen in het Vaticaan met Lefebvre niet gering is. Daarom kan men er vrij zeker van zijn, dat achter de schermen de pogingen om tot een vergelijk te komen, onver minderd zullen doorgaan. De Braziliaanse bisschop Antonio de Castro Mayer, die met Lefebvre gisteren de vier bisschoppen heeft gewijd, heeft van Rome al een speciale behandeling gekre gen: hij wordt niet geëxcommuniceerd. Van onze correspondent DEN HAAG LONDEN - Vijf Britse en Nederlandse un dercover-brigades hebben de afgelopen dagen in Neder land jacht gemaakt op vluchtelingen van de IRA die moge lijk zich hier schuil houden. TIJD VOOR overpeinzingen heeft premier Lubbers nauwelijks. Als protype van de zakenman-politicus haast hij zich van het ene karwei naar het andere, her en der besluitend nemend en kno pend doorhakkend. Er zijn echter van die zeldzame momenten dat hij zich aan bespiegelingen wijdt. CDAktueel - het lijfblad van de christen-democraten - viel onlangs de eer te beurt om een fi losoferende minister-president aan het woord te mogen laten. In het beteffende artikel verwijt de premier het parlement dat het zich te veel met bijzaken bezig houdt. De paspoort-affaire is volgens Lubbers zo'n onbelangrijke aangelegenheid. Hij kan zich nauwelijks voorstellen dat het Nederlandse volk daarvoor werke lijk belangstelling heeft. De zittingen van de parlementaire enquêtecommissie pas poorten bewijzen het grote ongelijk van de premier. Wie een der gelijke kwestie - die jarenlang loopt en waarin ambtenaren en bewindslieden de ene fout op de andere stapelen - tot detailzaak bestempelt, doet aan grove onderschatting van de werkelijkheid. Uit de tot nu toe naar voren gekomen feiten blijkt heel duidelijk de kwalijke rol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Arro gant en niet bereid om van wie dan ook een advies te aanvaar den, hebben de klungelende vertegenwoordigers van dit departe ment de paspoortenzaak tot ver boven het eigen gewicht doen uitstijgen. Merkwaardig is ook dat in feite slechts één ambtenaar - een volkenrechtdeskundige met als hobby grafische technieken die om die kwaliteit tot expert werd verheven - het alleen voor het zeggen heeft gehad. Uiteraard moest de toenmalige staatssecre taris van Buitenlandse Zaken Van Eekelen zijn fiat geven, maar de manier waarop dat is gebeurd is veelzeggend voor de noncha lance ten aanzien van de materie. Van Eekelen kreeg van zijn topambtenaar een zeer summiere rapportage toegeschoven waarop het dringende advies stond vermeld om voor KEP te kie zen. Een fel van zich afbijtende Van Eekelen neemt voor een deel de verantwoordelijkheid op zich. Uit de wijze waarop hij voortdu rend zijn vroegere baas - minister Van den Broek - er bij betrekt, blijkt echter dat hij niet bereid is om in zijn eentje voor het fouten- festival op te draaien. Van Eekelen beseft heel goed dat zijn poli tieke toekomst valt of staat met de uitslag van het onderzoek. Het gedeukte blazoen van deze uiterst zwakke bewindsman - hij was ook betrokken vij de Walrus-en RSV-affaires - kan geen nieuwe opdoffer verdragen. Stuitend is het optreden van de weinig mededeelzame directie van het falende paspoortenbedrijf KEP. Uit alles blijkt dat de amb tenaren van Buitenlandse Zaken niet opgewassen waren tegen deze 'snelle zakenjongens'. Het gevolg is dat de Staat zit opge scheept met zeer onvoordelige contracten waar men nauwelijks onderuit kan. Ook de rol van het ministerie van Binnenlandse Zaken is weinig verheffend gebleken. De toen functionerende staatssecretaris van dit departement, Van Amelsvoort, heeft zich zonder noe menswaardig verzet door zijn collega van Buitenlandse Zaken in de hoek laten zetten. Zonder op de eindconclusie van de commissie vooruit te lopen kan nu al worden geconstateerd dat politiek Den Haag in de zaak van het nog steeds niet gereed zijnde fraudebestendige paspoort, een wanprestatie van formaat heeft geleverd. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië en haar gemaal prins Philip brengen vanaf volgende week maandag een drie-daags bezoek aan Neder land. Hun overkomst staat in het teken van de driehonderdste verjaardag van het begin van de regering van Willem III van Oranje in Engeland, die door beide naties uitgebreid wordt gevierd. Maar de Britse over heid is bang dat zich in Neder land IRA-leden schuilhouden, die het gemunt hebben op het leven van het Britse vorsten paar. De Anglo-Nederlandse un dercover-teams pleegden eerst uitvoerig overleg in Amster dam. In deze samenwerking zijn betrokken geheime agen ten van MI-6 (de Britse buiten landse spionagedienst), de spe ciale afdeling van Scotland Yard, de speciale brigade die instaat voor de bescherming van het Britse vorstenpaar, de koninklijke politie van Ulster en Nederlandse experts inzake de bestrijding van terrorisme. De Britten beschouwen Ne derland nog steeds als een vei lig schuiloord voor leden van de IRA. „Ierse activisten leiden in Nederland een paradijselijk bestaan", zo wordt in Londen gezegd. De meest gevreesde IRA- man die zich hier schuil houdt is, zo vermoeden de Britten, Anthony McAllister. Deze Ier wordt verdacht van de bom aanslag en de schietpartij met een machinegeweer die ruim zeven weken geleden in Zuid- Nederland het leven kostten aan drie Britse militairen. „McAllister is een bijzonder gevaarlijk individu", zeggen Britse veiligheidsagenten. „Hij heeft niets te verhezen en is daardoor onberekenbaar". Het Nederlandse departe ment van Justitie helpt de Britse undercover-agenten zo veel als het kan. Justitie be schikt over 'top secret'-infor- matie over Ierse activisten, die zich in Nederland bevinden. Volgens de Britten kunnen IRA-leden in ons land maar al te gemakkelijk in het bezit ko men van wapens en munitie. McAllister (30) werd in 1984 in Nederland opgeleid door de activist Patrick Magee. In ok tober van dat jaar pleegde deze laatste de sensationele bom aanslag op het hotel van de Britse premier Thatcher in de Engelse badplaats Brighton, waar zij verbleef tijdens van het conservatieve partijcon gres. Wegens moord op een En gelse soldaat was Anthony McAllister door een Britse rechtbank veroordeeld tot le venslang. Vijf jaar geleden ontsnapte hij echter met 37 an deren uit de beruchte Maze-ge- vangenis van de Noord-Ierse hoofdstad Belfast. Hoewel premier Thatcher zich zorgen maakt over het aanstaande Britse koninklijke bezoek aan Nederland, is zij toch van oordeel dat het door moet gaan. Koningin Elizabeth en prins Philip komen maan dagavond aan op vliegveld Ypenburg. In Huis Ten Bosch dineren zij die avond als gasten van koningin Beatrix en prins Claus. Voor dinsdag staat een be zoek aan de NK-tentoonstel- ling 'The World of William and Mary' in Amsterdam op het programma. Die middag be zoekt het Britse koninklijke paar in Apeldoorn het museum Het Loo. 's Avonds is er in Apeldoorn een concert, een re ceptie, diner en vuurwerk. Het Britse vorstenpaar rondt het aan Nederland woensdag morgen af op het Oorlogskerk hof van Arnhem. De IRA is eind april van dit jaar nog actief geweest in Limburg, waar drie Britse soldaten bij aanslagen om het le ven kwamen. In Nieuw-Bergen werd. een auto met Britse soldaten beschoten. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) wil Duitse 'drugstoeristen' vanaf volgend jaar harder gaan aanpakken. Duitsers die door Justitie worden opgepakt voor drugsbezit of- gebruik, maar niet worden vervolgd, worden uitgewezen naar West-Duitsland, waar ze dan wel vervolgd kunnen worden. Korte-Van Hemel kondigde de aanscherping van haar beleid gisteren aan tijdens een over leg met de vaste Kamercom missie voor Justitie. Haar voornemen wekte de verbazing van de Kamerleden. Met het voorstel probeert de bewindsvrouwe de Duitse overheid gerust te stellen. In het laatste overleg over het opengooien van de grenzen tus sen de Benelux-landen, Duits land en Frankrijk (in 1990) ont stonden er problemen tussen Nederland en Duitsland over het drugsbeleid. JE MAINTlENDRA bedrag open bedrag koers rente aflossing inschrijving storting leningvoorwaarden de koers wordt na de inschrijving op 5 juli vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks per 15 augustus op 15 augustus 1996 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld 5 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 augustus 1988 kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs De Duitsers vinden het Ne derlandse beleid te liberaal en eisen hardere maatregelen. Ne derland wil de Duitsers niet helemaal tegemoet komen, maar om een 'blokkade uit de weg te helpen' wil Korte-Van Hemel Duitse 'drugstoeristen' harder aanpakken. De bewindsvrouw zal het voorstel eind dit jaar officieel aan de Westduitse collega ge daan. Volgens zegslieden van Justitie is Bonn genegen met het haar voorstel genoegen te nemen. Op dit moment geldt in Ne derland het beleid dat gebruik en bezit van soft-drugs niet strafbaar is, zolang er maar niet wordt gehandeld. In het beleid wordt geen onderscheid gemaakt tussen Nederlanders en buitenlanders. Het idee van Korte-Van He mel is nu, om Duitsers die wor den opgepakt en aan de Offi cier van Justitie worden voor geleid aan Duitsland worden uitgewezen als ze in Nederland niet worden vervolgd. De Nederlandse justitie gaat doorgaans niet tot vervolging over als het om kleine overtre dingen van de wet gaat. Die zijn in Duitsland wel strafbaar. De Kamerleden toonden zich gisteren verbaasd of hadden weinig vertrouwen in een goede handhaving van een af spraak met de Westduitsers. Vooral de WD'er Dijkstal vreesde dat handhaving van de afspraak niet mogehjk zal blij ken en CDA'er Van Weezei is bang dat door gebrek aan cel ruimte van het beleid niets te recht zal komen. JX W Gisteren was er op het Binnenhof weer de jaarlijkse barbecue. De Binnenhof-bevolking, bestaande uit personeel, bewindslie den, Kamerleden, journalisten en andere bobo's, deed er zich te goed aan geroosterd vlees en bier. Lubbers heeft het ideale gebit voor sateetjes en sjasliks. De roosterpennen passen precies in het gleufje, dus hij hoeft amper te bijten om een hapklare brok naar binnen te krij gen. Op het Binnenhof stinkt het eigenlijk voortdurend naar geroos terd vlees. Er is daar altijd wel iemand die zijn billen heeft ge brand en dus eigenlijk op de blaren zou moeten zitten. Gelukkig zijn er altijd wel behulpzame partij- of coalitiege noten die er graag zalf op smeren. Aan de manier waarop de Kamerleden hun jaarlijkse reces in zetten kun je niet zien dat het voor veel mensen al jarenlang recessie is. Geen roostervrije dagen en toch niet kunnen of mogen bar- becuen, dat lijkt me heel erg. Geloof maar niet dat onze Binnenhof-bewoners daarmee zit ten. Als ze gisteren al een brok in hun keel hadden dan werd die gauw met wat pils doorgespoeld. Slechts weinigen profiteren van het grillen, velen moet lij den onder de grillen. MERIJN ROTTERDAM - De bisschop van Rotterdam mgr. Bar ver wacht dat zijn collega Gijsen van Roermond dit jaar weer zal meedoen aan de Nederlandse missieactie. „Met de herstructurering van de Missieraad is voldaan aan het herstel van de samenwerking van de bisschop van Roermond met de andere bisschoppen op het gebied van de Pauselijke Missiewerken, de Vastenaktie en de Week voor de Nederlandse Missionaris", aldus Bar. De woordvoerder van het bisdom Roermond vindt het echter nog te vroeg om die conclusie te trekken. Gijsen had eerder de samenwerking op missionair gebied opgezegd omdat hij het niet eens was met het gevoerde beleid. ENSCHEDE (ANP) - De Universiteit Twente heeft in samen werking met het bedrijfsleven en de Amsterdamse huisarts Van den Hogen een apparaat ontwikkeld waarmee het risico op hart- en vaarziekten is vast te stellen. Het apparaat is bedoeld voor huisartsen.Volgens de nieuwe methode worden de gegegevens over risicofactoren zoals chlo- restorol-gehalte, bloedruk, rook- en bewegingsgedrag in hun onderlinge samenhang vastgelegd en weergegeven in een 'risi cogram'. Samen met de risico-score worden die gegevens op een voor de patiënt bestemde geheugenkaart vastgelegd. Van den Hogen denkt dat het aantal jaarlijkse patiënten met hart- en vaatziekten door dit systeem met 20 procent kan dalen HILVERSUM (ANP) - De Nïpkow-schijf, de prijs van de Ne-, derlandse tv-critici, gaat dit jaar naar de makers van het VPRO-televisieprogramma 'De laatste voorziening', Maarten Schmidt en Thomas Doebele. 'De laatste voorziening' was een serie documentaires over mensen die in verzorgingstehuizen zitten. Een eervolle vermel ding gaat naar de filmer Karst van der Meulen voor zijn jeugd films, met name de NCRV-serie 'Mijn idee'. De Zilveren Reiss-microfoon, de prijs die wordt toegekend door de radio-critici, gaat naar de Tros voor de literaire hoor spelen, zoals bij voorbeeld de serie Vestdijk-spelen van het af gelopen seizoen. De prijzen worden vrijdag 26 augustus tijdens de Firato in Amsterdam uitgereikt. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse bisschoppen hebben op verzoek van hun Zuidafrikanse collega's bij minister Van der Broek (Buitenlandse Zaken) aangedrongen op een scherper be leid tegen het apartheidsbewind. Het 'minimumpakket aan actie' zou moeten bestaan uit reduc tie en degradatie van de Nederlandse ambassade en consulaten in Zuidafrika. De bisschoppen pleiten ook voor een embargo op steenkool uit Zuidafrika, geen vernieuwing van Zuidafrikaanse leningen bij Nederlandse banken, stopzetting van directe vluchten van Schiphol naar Zuidafrika en ontzegging van landingsrechten aan South African Airways. AMSTERDAM (ANP) - De verdachte van de ontvoering van en moord op Ahold-topman Gerrit Jan Heijn, de 45-jarige Ferdi E. uit Landsmeer, is volgens het psychiatrisch rapport beperkt toerekeningsvatbaar. Het proces tegen E. begint vandaag. Mr. Weermeijer, een van de advocaten van de verdachte, wilde gisteren geen conclusies verbinden aan de uitkomst van het psychiatrisch rapport. In het algemeen kan wel worden gesteld dat een beperkte toe rekeningsvatbaarheid gevolgen heeft voor het vonnis: een combinatie van een gevangenisstraf en een gedeeltelijke terbe- schikkingsstelling van de regering ligt voor de hand. ARNHEM (ANP) - Bij het chemische bedrijf Polysar in Arn hem is gisteren brand uitgebroken in de rubberafdeling. Daar bij is een werknemer van het bedrijf licht gewond geraakt en naar het ziekenhuis overgebracht De oorzaak van de brand en de omvang van de schade is nog niet bekend. De brandweer ondervond bij de bluswerkzaamhe den hinder door de enorme rookontwikkeling. De afdeling mi lieu van de provincie Gelderland onderzoekt momenteel of bij de brand schadelijke gassen zijn vrijgekomen. WASSENAAR (ANP) - Hernieuwde besprekingen tussen be drijfsleiding en vakbonden over een eerste cao voor de zelf standig wordende PTT zijn donderdag volledig mislukt. De bonden, Abvakabo, CFO en AC, hebben de nieuwe voorstel len van de bedrijfsleiding als volstrekt onvoldoende van de hand gewezen. De bedrijfsleiding besloot daarop zijn bod in te trekken en deelde mee zijn eigen weg te gaan. Een woordvoerder van de PTT zegt dat de directie een aanbod heeft gedaan dat vertaald in geld anderhalf procent van de to tale loonsom (70 miljoen gulden) hoger lag dan het laatste on derhandelingsresultaat van 1 juni. UTRECHT (ANP) - De Dienstenbond FNV gaat extra loonei sen stellen om de loonachterstand van de circa 300.000 werkne mers in de detailhandel weg te werken. De bond blijft voor een gematigd loonbeleid terwille van de werkgelegenheid. Maar voor het winkelpersoneel wil de bond op dat punt een uitzondering maken. Volgens cao-coördinator L. de Waal van de dienstenbond behoort het personeel in de de tailhandel samen met het horecapersoneel tot de slechtst be taalde werknemers van ons land. De loonachterstand is gemid deld vijf procent en de bond wil dat verschil in een jaar of twee wegwerken.

de Stem | 1988 | | pagina 3