UITBLAZEN Griekenland wil EG sociaal gezicht geven Dukakis: veel opvattingen, maar geen wereldvisie 'We hebben een rubberen pop verbrand' ATHENE MAAKT ZICH OP VOOR INHOUDSVOL VOORZITTERSCHAP Schisma Vergaderen in Moskou NA EEN SPIRITUELE SESSIE VAN DRIE DAGEN: FLORIS IS BEZETEN DOOR VOODOO Wanpresta DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 1 JUL11988 DE STEM BIN WIMKOCK even -DESTEM- DEN HAAG - De r van Buitenlandse Z zijn eerste onderh< zijn departement di naar Europese snit destlm T5 DE RUSSEN gaan et met de dag vredelie vender uitzien en dat is maar goed ook nu de Consumentenbond heeft ontdekt dat onze deursloten niet deugen. Woensdagavond zag ik op de televisie een zaal vol grote en kleine bonzen van de CP der USSR. Ze vergaderden niet alleen, ze schaterlachten, sloegen zich op de knieën van de pret. Nu komen die mensen niet zo vaak bij elkaar als bij voorbeeld de leden van onze Tweede Kamer of de kaders van onze politieke patijen en na een lange onderbreking kan het weerzien niet anders dan vro lijk zijn. Dit is bovendien een bijzondere partijconferentie en die hadden ze daar voor het laatst een in 1941 meegemaakt. Vandaar dat wij, tv-kijkers in het westen, te zien kregen hoe de afgevaardigden uit alle hoe ken van de Sovjet Unie in Mos kou aankwamen, zelf hun kof fers dragend, bijna zonder uit zondering nieuwe koffers. Een paar nieuwsshows later zagen we ze in grote groepen door Moskou wandelen, de be zienswaardigheden beziend, se rieus en aandachtig luisterend naar de uitleg gevende gidsen. Niets wees er toen op dat het later in de congreszaal zo'n vro lijke boel zou worden. Wat er gezegd werd en waarom ze zo moesten lachen, kon ik niet goed verstaan omdat ik naar de BBC zat te kijken en de Russi sche spreker en de Engelse si- multaan-vertaler door elkaar heen praatten. Overigens deed het er niet zoveel toe, een zaal vol lachende Sovjetleiders was al verrassend genoeg en bedolf het traditionele beeld dat ik tot nu toe had van Sovjet-leiders: een rijtje dik ingepakte petten, deukhoeden en bontmutsen op het bordes van het Lenin-mau- soleum op het Rode Plein, als de rakettendivisies voorbij trek ken op de 1ste mei. Hoewel ik me niet zo snel heb laten inpalmen door de mooi pratende Gorbatsjov als bijvoorbeeld de meisjes van het NOS-journaal, wier ogen nog altijd beginnen te glanzen als ze zijn naam noemen, wordt het me duidelijk dat ik het vijand beeld, zoals ik dat - overigens zonder haatgevoelens- van de Sovjet Unie koester, hier en daar wat bij moet kleuren. Er wordt nu in het openbaar gede monstreerd en gedebatteerd en de televisie registreert er ge noeg van om bij ons het geloof in glasnost levend te houden. Van de week liet de tv aan doenlijke beelden zien van drie Moskovieten die heel samen zweerderig in een burgermans flatje bijeen waren om plannen te bespreken voor een demon stratie. Dat kan en mag dus al lemaal. Zo lang het duurt ten minste, want als de Russen (zo noem ik de burgers van de Sov jet Unie voor het gemak maar even) gewone mensen zijn, net als wij en dat neem ik wel aan, dan zullen ze spoedig meer wil- len, steeds meer en ze zullen daarbij ook steeds ongeduldi- ger worden. Het zal veel stuur- manskunst en meer dan dat vergen van Gorbatsjov en zijn iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffi. medestanders om die processen geleidelijk en zonder al te grote schokken te doen verlopen. De politieke commentator van de Izvestia, voorheen secre taris van het Centraal Comité geniet vandaag de dag wel de vrijheid om voor de BBC-tele- visie te verklaren dat er veel 'stille, goed gecamoufleerde' te genstanders zijn van Gorbats- jovs hervormingen. Machtige mannen die vrij gemakkelijk bij de remmen kunnen. Het lijkt geruststellend dat zo'n man dat openlijk mag zeggen, maar wét hij zegt is bepaald niet gerust stellend, tenzij je verlangt naar de terugkeer van de koude oor log. In een partijstaat als de Sovjet Unie is en nog lang zal zijn, kan het met een leider gauw gedaan zijn. Een nieuwsprogramma later zie ik de zaal weer. Honderden gezichten die samen een gigan tische, multi-raciale samenle ving vertegenwoordigen. Tot de laatste man en vrouw hebben ze hun hele leven niets anders gekend dan het door Stalin op gezette en door Chroestjev later wat vermenselijkte systeem. Op enkelingen na zijn ze zelfs nooit buiten de Sovjet-Unie geweest. En zij horen tot de bevoorrech ten. Ze genieten privileges die het volk van Moskou, aange moedigd door glasnost, hen wil afpakken. Een plaatselijk week blad ondervroeg ruim vijfhon derd Moskovieten over deze 'privileges en sociale rechtvaar digheid' en publiceertde de uit slag van de enquête. Die liet zich raden natuur lijk. De privileges worden als zeer onrechtvaardig ervaren en 'veel minder democratisch dan gewone, zelfs grote verschillen in inkomens.' De privileges blijken ook de geloofwaardig heid van de bevoorrechten zelf te ondermijnen. Niettemin zijn dat juist de mensen met wier hulp en toewijding Gorbatsjov zijn hervormingen moet zien door te voeren. De commenta ren op de conferentie van de Moskovieten in de straat, zoals die worden weergegeven in sommige Nederlandse kranten, zijn er dan ook naar: „Ach wat nep, ze houden ons gewoon voor de gek." Nu de privileges voor de elite blijkbaar, afgaande op de publikatie in het Moskouse blad, niet langer een taboe vor men en eerder een onderwerp van publieke discussie lijken te worden, zal het afschaffen er van, al of niet geleidelijk, steeds moeilijker tegen te houden zijn. Die Gorbatsjov is niet te be nijden en dat niet alleen omdat hij wat privileges moet inleve ren. Uitgave van uitgeversmaatschappij Oe Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: f 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of f 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling atxinnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Met ingang van vandaag neemt Griekenland voor een hal(jaar het EG-voorzitterschap over. Dat gebeurt op een cruciaal moment, want de gemeenschap nadert met rasse schreden 1992. In dat jaar moet de EG een soort Verenigde Staten van Europa zijn. Aan de voor avond van het Griekse voorzitterschap vroeg onze correspondent in Brussel een Griekse minister, twee Europarlementariërs en een Griekse journalist naar hun EG-plannen en -vooruitzichten: „Het is niet om dat wij klein zijn dat er van ons niks zou mogen wor den verwacht". Door Frans Boogaard OP EÉN VAN de laatste vergaderingen ter voorberei ding van de top in Hannover, begin deze week, gaf de Nederlandse staatssecretaris Van der Linden (Europese Zaken) al vrij nauwkeurig aan wat zijn verwachtingen waren van het Griekse voorzitterschap. De top, aldus Van der Linden, zou 'piketpaaltjes' moeten slaan om de Grieken de kortste weg naar 1992 te wijzen. Theodor Pangalos, minister van Buitenlandse Zaken en zoals alle Griekse ministers socialist, doet geen moeite zijn ontstemming over deze hau taine Nederlandse oprisping te verbergen. „Als mijn vriend en collega Van der Linden denkt dat de Grieken zich laten bevoogden, dan aarzel ik niet om dat een bizarre gedachte te noemen, waarvan ik niet snap waar hij die vandaan haalt. Wij heb ben met de Duitsers prima sa mengewerkt. Aan het slot van elk voorzitterschap wordt de balans opgemaakt en geeft de oude voorzitter aanwijzingen aan zijn opvolger. Maar voor de rest zijn wij zeer wel in staat onze eigen prioriteiten te kiezen". Vijf jaar geleden, toen Athene ook voorzitter was, lag dat in ieder geval anders. De Grieken, toen voor het eerst sinds hun toetreding in de voorzitterstoel, wekten niet de indruk het Europees lei derschap aan te kunnen. Bin nenlandse problemen eisten de regering op. Gebrek aan ervaring eiste zijn tol. Athene '83 is in de EG nog steeds een synoniem voor ramp. „Feitelijk zijn we zes maan den contre-coeur voorzitter geweest. Het ging niet van harte. Er werden weinig ini tiatieven genomen, en de top werd een fiasco waar nie mand in Griekenland nog graag aan wordt herinnerd", zegt Marietta Giannakoif- Koutsikou. Zij zit in het Euro pees Parlement voor de chris ten-democratische Nea Dimo- kratia, in het Griekse parle ment met 115 van de 300 zetels de grootste oppositiepartij. Op haar kamer in Straatsburg schetst ze een levendig beeld van de 'geweldige uitdaging' waar het nieuwe Griekse voorzitterschap voor staat. „Er zijn belangrijke nieuwe stappen nodig op de weg naar de grote EG-markt. De zuide lijke landen moeten hun eco nomische achterstand inha len. De tot nu toe verwaar loosde sociale eenwording moet worden opgepakt; de rol van het Europarlement ver sterkt. Dat betekent dat op onze regering een geweldige hoeveelheid werk afkomt. Werk dat voor Europa van groot belang is". Ook Spiridon Kolokotronis, sociaal-democratisch afge vaardigde in het EP, is ervan overtuigd dat Griekenland de borst nat moet maken. Hij denkt evenwel dat Athene mede dankzij het geslaagde Westduitse voorzitterschap 'uitstekende perspectieven' heeft om dat te doen. „De grote financieel-economische problemen van de EG zijn op gelost. Er is een budget, dat tot en met '92 een solide werk basis biedt. De Pasok, de so cialistische partij in Grieken land, stemt anders dan in '83 ten volle in met het idee van de gemeenschappelijke markt. Zij is bereid daaraan mee te werken. De zuidelijke landen hebben de verdubbe ling van de structuurfondsen binnengehaald, waardoor zij hun economische achterstand op het noorden kunnen inlo pen. Mondiaal is er sprake van een ongekende toenade ring tussen Oost en West. Dat moet onze regering de moge- Europarlementariër Marietta Europese geest ontbreekt'. Giannakou: 'De ware FOTO ARCHIEF DE STEM lijkheid geven om op een groot aantal terreinen nieuwe initiatieven te ontplooien". Constantin Verros, Brussels correspondent voor de Griekse radio en een reeks fi nancieel-economische tijd schriften, meent zelfs te we ten welke. „Papandreou heeft al gesproken over initiatieven op buitenlands-politiek ter rein. Hij wil een rol gaan spe len in de Oost/West-verhou dingen, in het Midden Oosten en in de Golfkwestie. En hij zal zeker de sociale eenwor ding van Europa veel aan dacht geven". Verros schat dat de Griekse regering voor al die initiatieven en voor haar Europese werk in het al gemeen kan rekenen op de steun van ruwweg zo'n drie kwart van de Grieken en van het Griekse parlement. „Dat percentage had hoger kunnen liggen, maar de Griekse bevolking is al vanaf de toetreding onvoldoende voorgelicht over wat de EG precies voorstelt. Ministers bij ons geven altijd de indruk dat ze vechten om veel geld uit de gemeenschap te slepen. Over de voordelen die Griekenland direct of indirect aan de in terne markt te danken heeft en de veel zwaardere rol-die we met z'n twaalven op bui tenlands-politiek terrein kun nen vervullen, spreken zij niet. Dat is jammer, want dat zou het enthousiasme voor de gemeenschap verhogen. Er zijn overal wel twijfels over het nut van de EG, maar in Griekenland wordt er minder dan elders aan gewerkt om die weg te nemen". In de EG worden voorzit terschappen van kleinere lan den als Griekenland nogal eens makkelijk gezien als een vervelend, maar democra tisch onontkoombaar inter mezzo in het voorzitterschap van de grotere lidstaten. De kleintjes, heet het, hebben on voldoende gewicht om be langrijke beslissingen te for ceren. Giannakou, toch al niet overdreven optimistisch over het komende halfjaar, is ook bang voor dat effect. „De gro tere landen gunnen de kleintjes geen succes. Ze zul len dus ook een klein land niet helpen om op een bepaald punt tot een doorbraak te ko men". Kolokotronis is positiever. Hij gaat ervan uit dat het in het belang van alle lidstaten is de EG-trein nu in beweging te houden. En Pangalos rea geert verstoord op zelfs maar de gedachte dat de kleinere landen er minder van terecht brengen. Om te beginnen wil hij vastgelegd zien dat Grie kenland eerder tot de middel grote dan tot de kleine landen behoort (het is inderdaad de op zeven na grootste lidstaat). En vervolgens wil hij kwijt dat het in het verleden altijd juist de grote landen zijn ge weest die de Europese voort gang hebben geblokkeerd. „Moet ik er u aan herinneren dat één van de minst vrucht bare voorzitterschappen in de geschiedenis het Britse was? En dat een werkelijk belang rijke stap in de geschiedenis van de EG, de Europese een- heidsacte, onder Luxemburgs voorzitterschap werd gezet?" Zonder wie dan ook te be schuldigen wijst de Griekse minister erop, dat de EG op het gebied van de interne markt een forse achterstand heeft opgelopen. Pangalos: „Ik geloof dat het mogelijk is, zonder dat dat noodzakelij kerwijs aan onze kwaliteiten als voorzitter zal zijn toe te schrijven, om het tempo te versnellen. Aan het eind van het Griekse voorzitterschap moeten we halfweg zijn. Wij zullen dan eerlijk de balans opmaken." Volgens de Griekse minister is het nu van groot belang dat de economi sche en monetaire eenwor ding van de EG hand in hand gaan met een actief sociaal EG-beleid en afvlakking van de economische verschillen tussen de noordelijke en zui delijke lidstaten. „We moeten ervoor waken het zeer deli cate evenwicht van voordelen dat iedereen van zijn EG-lid- maatschap verwacht, niet te verstoren". Giannakou is daar nu juist wèl bang voor. Zij wil haar regering niet meer de onerva renheid verwijten die mede tot het fiasco van '83 leidde, maar van een goede voorbe reiding was volgens haar ook ditmaal geen sprake. Gianna kou: „De ware Europese geest ontbreekt. Papandreou zal zijn best doen om met zijn Europees leiderschap zijn imago in Griekenland op te poetsen. Hij zal zoeken naar successen die het Griekse volk aanspreken. Dat wil zeggen dat hij de relaties met de Co mecon (de 'EG' van het Oost blok - FB) zal verbeteren, en dat hij zal proberen voor de Grieken zoveel mogelijk geld uit de structuurfondsen te ha len. Maar ik ben bang dat het daarbij blijft". Kolokotronis: „Met alle res pect, maar deze opvatting is zeer extreem". Pangalos: „Ik begrijp best dat mevrouw Giannakou dat zegt. Als -zij' zou zeggen dat de Griekse re gering het buitengewoon goed doet, zou men haar vragen waarom zij in de oppositie zit. Ik stel slechts vast dat nie mand in Europa er bezwaar tegen heeft dat de structuur fondsen worden gebruikt waarvoor ze bestemd zijn, na melijk om de minder begena digde landen in Europa voor uit te helpen, en dat ook nie mand er bezwaar tegen heeft de samenwerking tussen Oost- en West Europa uit te breiden. Ook Oost-Europa wordt door Europeanen be woond. Als er geen oorlog is, dient men de economische, politieke en culturele samen werking met hen te verbre den. Wij zijn geen koude oor logsfanaten". Ook in het Midden Oosten, bevestigt Pangalos, hoopt Griekenland een rol van be lang te kunnen vervullen, waarbij het zijn historische banden met de Arabische we reld ten volle zal benutten. „De situatie is zeer complex, de vooruitzichten zijn niet best. Toch willen we het mo gelijke doen, in nauw overleg met de andere lidstaten, om een vredebrengende rol op ons te nemen". Pangalos en Kolokotronis hebben beiden grote ver wachtingen van het Griekse voorzitterschap. Giannakou niet. En Verros wil graag eerst zien wat ervan komt voor hij zijn Griekse lezers en luisteraars een oordeel over het Griekse voorzitterschap geeft. Verros: „De plannen zijn ambitieus, en als het alle maal lukt is het prachtig. Maar het kan ook allemaal anders lopen. De positie van de Griekse regering is niet zeer stabiel. Er zijn geruchten over vervroegde verkiezin gen. En het verhaal gaat dat Papandreou ook de ambitie heeft om ooit president te worden. Als er verkiezingen tijdens het voorzitterschap komen in plaats van volgend jaar, kan dat veel mooie be doelingen doorkruisen". Kolokotronis zegt geen en kele aanwijzing te hebben over vervroegde verkiezin gen, maar Pangalos sluit ze niet uit. „Dat hangt namelijk niet alleen van de regering af, maar ook van de oppositie en van de publieke opinie. De enige moeilijkheid die ik dan zie is dat een aantal mensen, onder wie ikzelf, een dubbele taak heeft: het EG-werk en de verplichtingëft 'als "Kamer- kandidaat. Ik hoop dat mé dat bespaardblijft". - - Verros is ronduit verbijs terd over een dergelijke open hartigheid van zijn eigen mi nister: „Vind je het erg als ik daar morgen in mijn Griekse kranten ook wat mee doe?" Door Jo Wijnen STEEDS meer Amerika nen zijn ervan overtuigd dat Michael Dukakis, de democratische kandidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap, een bekwaam man is. De weinig bevlogen en weinig fantasierijke Dukakis, die zich nimmer te buiten gaat aan de hartstochtelijke en vaak ook holle retoriek die zo kenmerkend is voor Ronald Reagan, wordt steeds meer gezien als een man die zijn huiswerk heeft gemaakt, die moeilijke beslissingen durft te nemen, die zeer intelligent is en die niet gemakkelijk uit het veld is te slaan. Maar Dukakis' capaciteiten vertonen nog steeds een witte vlek. Hij heeft namelijk totaal geen ervaring in de buiten landse politiek. Zijn tegen stander George Bush is er voortdurend op uit van dat te kort gebruik te maken, daar bij vergetend dat Ronald Rea gan - toen die in 1981 aantrad - op het stuk van het buiten lands beleid eveneens een vreemdeling in Jerusalem was. Maar het is niet zozeer Rea gan naar wie wordt verwezen als het gaat om het gebrek aan buitenlandse ervaring. Dukakis' tegenstanders schuiven, als ze vergelijkin gen willen maken, veel liever Jimmy Carter naar voren. Carters buitenlands beleid vertoonde inderdaad weinig samenhang. Hij maakte soms grote blunders, joeg vooral Amerika's Europese vrienden tegen zich in het harnas en kreeg daarom vaak de les ge lezen van routiniers als Hel mut Schmidt. Michael Dukakis heeft zich onlangs in de Atlantische Raad gepresenteerd met een speech die geheel was gewijd aan de buitenlandse politiek. Met die toespraak poogde Du kakis het bewijs te leveren dat hij zeker geen Jimmy Carter is. Dat lukte overigens maar ten dele, al was het maar om dat Dukakis, net zoals Carter, niet over een alles omvattend en op een brede kennis geba seerd buitenlands concept be schikt. Dukakis heeft welis waar zeer nadrukkelijke op vattingen over de meest nij pende problemen in de we reld, maar die komen niet voort uit een algemene visie en hebben weinig of geen on derlinge samenhang. In het gevecht tussen Bush en Dukakis lijkt het er nog het meeste op dat vooralsnog eerst Amerika aan de beurt is - waarbij eveneens omstandig om de hete brei wordt heen gelopen - en dat daarna pas echt aandacht aan de wereld geschonken kan worden. Natuurlijk geven de beide kandidaten zich nog niet hele maal bloot. Veel onduidelijk heid draagt een opzettelijl karakter. Bush zowel als Du kakis hebben natuurlijk di;1 nodige stokken achter dt. deur. Ze beschikken over ad viseurs die wel degelijk ia staat zijn een meer samen hangende visie op Amerika's plaats in de wereld te ontwik kelen. De twee presidentskandi daten kandidaten lijken er zich evenwel mee verzoend te hebben dat duidelijkheid al leen maar schaadt. Althans voorlopig. Door Boet Kokke EEN BEGRIP als rituele moord is voor de meeste mensen hooguit actueel in verre, exotische landen. Maar in Nederland zijn in deze eeuw toch ook ver schillende gevallen bekend van mensen die vermoord werden om 'de boze' te verdrijven of om een an dere bovennatuurlijke re den. De Nijmeegse godsdienstpsy choloog drs. F. Derks deed in de jaren 1979-1984 onderzoek naar de handel en wandel van een aantal sekten, die bekend staan om hun 'griezelige, spi rituele praktijken'. Derks is zeer stellig in zijn verklaring dat een afschuwelijke moord als die in Velp .woensdagmid dag, niet het gevolg kan zijn van de leer van welke sekte of godsdienst dan ook. „Er is hier niets aan de hand. We hebben alleen een rubberen pop verbrand." Dat krijgt de Velpse politie te ho ren als zij woensdagmiddag een scherpe brandlucht ruikt in de woning in Velp-Zuid, waar zojuist de tweeëneen half maand oude Joris in het toilet is verbrand. De vader (30) en moeder (27) van het kind en de 31-jarige vrouw uit Maassluis blijven 's avonds, tijdens het verhoor, over een 'rubberen pop' spreken. Korpschef P. Compaan van de Velpse politie: „Het is be angstigend hoe nuchter de ouders over deze zaak spre ken. Zij vertellen dat Floris een lief kind was, dat nooit huilde, maar altijd lachte en zulke mooie ogen had. Maar als de moord ter sprake komt, hebben zij het over een pop van rubber. Zij verkeren vol ledig in de waan dat de demo nen alleen op deze manier uit gedreven konden worden. Er was geen andere uitweg." De godsdienstpsycholoog Derks vindt het ondenkbaar dat in een sekte zoiets als ri tuele moord wordt gepredikt. „Waar dat wel kan gebeuren is in een klein groep mensen met een bepaalde karakter structuur, die steeds verder gaan met hun waanbeelden, tot zoiets als dit kan gebeuren. Het uitdrijven van duivels is een praktijk die bijvoorbeeld zelfs in de katholieke kerk nog voorkomt, zij het alleen in zeer orthodoxe en geïsoleerde kringen. Maar het komt voor. Kennelijk is de duivel voor sommigen een levende en be dreigende figuur. Als ik het over kleine, on georganiseerde groepen heb, dan denk ik bijvoorbeeld aan de Nijmeegse Therapeut' van enige tijd geleden. Ook daar stond duiveluitdrijving cen traal en werden er voor de buitenwereld verwerpelijke methoden gebezigd om dat doel te bereiken." Maar een rituele moord gaat een stuk verder, meent Derks. „Na tuurlijk, en dat heeft alles te maken met twee dingen. Het eerste is het karakter van de mensen, en het kennelijke vermogen om elkaar op te zwepen. Het tweede is de aard van de moeilijkheden die men wil bestrijden. Naarmate de problemen groter zijn, zullen bepaalde mensen bereid zijn om naar drastischer bestrij dingsmiddelen te grijpen. Met tragische gevolgen, zoals de moord in Velp." Uit verklaringen van het echtpaar en hun gaste is de politie inmiddels duidelijk ge worden, wat er aan het drama vooraf is gegaan. Het gezin - naast vader, moeder en baby Floris nig een vierjarig jon getje - woont een klein jaar in Velp. Man en vrouw zijn, ver klaren ze zelf, paranormaal begaafd. Sinds een paar maanden hebben zij last van visioenen. Korpschef Com paan: „Ze kregen voorstellin gen van panters, roet, allerlei wilde beesten, seksuele buite nissigheden en andere bedrei gingen. Daardoor ontstond een ware angstpsychose." Via de bladen Paravisie en Onkruid zoeken de twee ver volgens hulp bij andere para normaal begaafden. Er volgen vele telefonische contacten en afspraken met de 31-jarige vrouw uit Maassluis. Er wor den sessies gehouden, waarin ook het geloof een rol speelt. Compaan: „Alle drie beweren ze Christus gezien te hebben. Er zijn bovendien verklarin gen over Christus, die hen ge opereerd zou hebben." Maandag besluiten de drie in een sessie de geesten, die hen kwellen, te verdrijven. Voor het drietal staat dan vast dat de vriendin bezeten is van 26 demonen. Er volgen drie dagen en twee nachten van zingen en bidden. Het 4- jarig zoontje wordt bij oma en opa elders te logeren ge bracht, want die dag zal er een beslissing genomen wor den. Woensdag lijkt het ge schikte moment aanwezig te zijn. Compaan: „Volgens hun zeggen kwam er woensdag middag een breekpunt, leek de strijd gewonnen. Maar dan komt de terugslag. Floris wordt het middelpunt van de sessie. Zijn veelvuldig lachen wordt door de ouders ervaren als 'boos en gemeen'." Het drietal raakt ervan overtuigd dat er voodoo in Floris schuilt. Buurtbewoners verklaren la ter, dat de moeder al eerder gezegd zou hebben, dat haar kind door de duivel bezeten was. De politie weet niet sinds wanneer Floris gezien werd als een boze geest. De vrou wen weten het woensdagmid dag: het jongetje moet dood. Alleen zo kunnen de demonen verdreven worden. De baby wordt bewerkt met kussens en keukenmessen, terwijl de vader nog probeert het kind te beschermen. Dan laat hij zich door de vrouwen overtuigen en zorgt voor spiritus, vloer- lak, zoutzuur en ander brand baar materiaal. In de toiletpot wordt Floris verbrand. Wat vindt Derks van de toenemende belangstelling voor het bovennatuurlijke? De mensen in kwestie bleken het blad Paravisie te lezen en consumenten te zijn van Ve ronica's 'Het Zware Gat'. Ver branden? Derks: „Moeilijk te zeggen. Persoonlijk zeg ik dat er een duidelijk gevaar schuilt in het sterk opkomend occultisme. Dan zeg ik niet dat de mensen die daarover schrijven en praten afschu welijke dingen willen oproe pen. Ze weten niet hoe labiel lezers en luisteraars kunnen zijn, en wat die dan doen met het aangereikte materiaal. Ik kan me voorstellen dat de mensen die 'Het Zwarte Gat' maken, zeggen: de mensen willen het en ze zien maar wat ze er mee doen. Ik ben dan geneigd te zeggen dat je nooit weet watje losmaakt, en mensen kunnen dat wat je zegt tot het oneindige vergro ten en dan tot zeer verwerpe lijke daden komen." Korpschef Compaan van de Velpse politie heeft voor de afgrijselijke moord ook geen concrete verklaring. „Dit is voor ons zo wereldvreemd. We hebben artsen van de GG GD hier gehad om de da ders te onderzoeken, om ze kerheid te krijgen of we ze wel in cel konden opsluiten. Afgezien van de Maassluise, die in een psychiatrisch zie kenhuis moest worden opge nomen, kon dat." De grootvader van Floris verklaart bij een toevallige ontmoeting: „Wij hebben nooit iets vreemds kunnen merken. Ook deze week niet. Ons andere kleinkind kwam wel vaker logeren, net als deze week. Mijn vrouw is deze week nog in de woning ge weest, maar er is haar niets opgevallen. Onverklaarbaar." Door Ad Burger en Jan Gre> Het paspoort en het fei pese Zaken kwamen staatssecretaris toen n> Drs. P. R. H. M. van der L weet intussen beter en Scoren is er met dit pas nauwelijks meer bij, o: moeten schoten in eigen zijn. De staatssecretarr zich zo graag op de totstar ming van één Europa zou ten, heeft veel van zijr moeten besteden aan ve ging het 'zwarte vod', d derlandse pas die van het van de jaren vijftig df Het vod is nog steeds het geldige reisdocument. Op de vierde verho bleek dat Van der Linde lieverlee thuisraakte in d« blemen van het paspoort, eerder wees de staatssecr in de richting van zijn ganger, de huidige mi van Defensie. Die, Van len, had de overeenkoms sen paspoortproducent K het departement van Bi landse Zaken getekend, e hij, Van der Linden. Hi slechts een kar met vier wielen aangetroffea Getuige Van der I stelde zich gisteren uiter: IN DE R.K.-Kerk is het sc| een feit. Het laatste schisi tholieke Kerk zich afschei van de paus door het Eerf kielzog van het Tweede dan de Traditionalistisch I een naam hebben - afgesië Niet overal zal deze afsc als in het Amerikaanse SI" zuster afgelopen zondag door haar vader en drie I ken met de Traditionalist! niet. Ingrijpende gevolgen vl zich vooralsnog niet af. Dg zijn. In hoeverre die aanh ding, is evenmin duidelijkl toekeren, zoals het Vaticf wens tot vaCer van de ge zullen wel de meeste last Frankrijk woont niet allet aanhang, dit schisma zelf j Het schisma in de R.l maar van rechts. Daar ma den gevestigd, gezien adres vanaf het Pastoralel Latijns-Amerika. Het schisma van Lefeb omdat de verwantschap niet gering is. Daarom kal de schermen de poginger minderd zullen doorgaan. Castro Mayer, die met heeft gewijd, heeft van Rcj gen: hij wordt niet geëxcc TIJD VOOR overpeinzing^ Als protype van de zakenn karwei naar het andere, pend doorhakkend. Er zijl dat hij zich aan bespiegelir de christen-democraten - losoferende minister-presic In het beteffende artikel het zich te veel met bijza volgens Lubbers zo'n onfc nauwelijks voorstellen dat lijk belangstelling heeft. De zittingen van de poorten bewijzen het grote gelijke kwestie - die jarer bewindslieden de ene fout bestempelt, doet aan grovej Uit de tot nu toe naar vc de kwalijke rol van het milt gant en niet bereid om vai den, hebben de klungelenr ment de paspoortenzaak uitstijgen. Merkwaardig is ook dal volkenrechtdeskundige m om die kwaliteit tot exper zeggen heeft gehad. Uiter taris van Buitenlandse Za. de manier waarop dat is gc lance ten aanzien van de topambtenaar een zeer waarop het dringende adv zen. Een fel van zich afbijteij de verantwoordelijkheid o| rend zijn vroegere baas - blijkt echter dat hij niet ber festival op te draaien. Van tieke toekomst valt of staa gedeukte blazoen van dez ook betrokken vij de Walr opdoffer verdragen. Stuitend is het optreden van het falende paspoorte tenaren van Buitenlandse deze 'snelle zakenjongenl scheept met zeer onvoorq onderuit kan. Ook de rol van het minis, verheffend gebleken. De van dit departement, Var menswaardig verzet door de hoek laten zetten. Zonder op de eindconcS kan nu al worden geconst van het nog steeds niet ge| een wanprestatie van forn J

de Stem | 1988 | | pagina 2