laar! A oos eten... AND Zwijgzaamheid rond medisch centrum 'STORMVLOEDKERING BEÏNVLOEDT PEIL WALSOORDEN' Boon verliest Axelse vuilnisoorlog DE STEM Over inlagen en registeraccountants Onderzoek kansen kabel-tv Heikant Gemeente Axel dupe van eigen taxatie Muziekschool reikte getuigschriften uit PLAATSELIJK NIEUWS om ons enteren. lil de tijd MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 2 VRIJDAG 1 JUL11988 i 2-4, 4561 GC Hulst -11492 t ze zeggen iet. Geef ze :n te komen. Zo komt een elkaar ook Hat? erproblemen :ving: 01808 C Utrecht. c rant. WETHOUDER WEEMAES LAAT HULSTER RAADSLEDEN IN ONGEWISSE KLOOSTERZANDE Het gereed komen van T 7"-f»p plitTiro lyeneATVibi Tl nti p A-n rjm L q vit stormvloedkering in de Oosterschelde gaat de ge- V raCniWH^CnCOniDlllaLlU Oü Z II Jvdlll meente Hontenisse op flink wat kosten jagen. Bijdrage Schnabbelvrijdag Dichtgooien Bram Beekman geeft recital DISCUSSIE ONVERWACHT ACHTER GESLOTEN DEUREN Ellewoutsdijk Clinge Koewacht HULSTER RAAD VRAAGT B EN W: VAKANTIE SERVICE T22 A12 pi ting Ideële Reclame. SERE Van onze verslaggever HULST - De Hulster ge meenteraad blijft in het on gewisse over de precieze stand van zaken rond de realisering van een medisch en sociaal centrum (MSC) in Hulst. Hoewel de verschillende frac ties tijdens de raadsvergade ring opening van zaken vroe gen over het gesprek dat in Den Haag is gevoerd, beperkte wet- houder P. Weemaes zich tot een vaag verhaaltje. Ook is nog niet duidelijk of de gemeente Hulst voor een al of niet aanzienlijk bedrag in de beurs moet tasten. „Ik krijg de indruk dat het allemaal maar bijzonder moei lijk gestalte krijgt", betoogde mevrouw E. Hageman (CDA). „Er is nog niets concreets. Ik vraag me af of het allemaal wel haalbaar is. Er moet nog enorm veel gebeuren". Ook mevrouw A. van Wees (PvdA) meende dat er nog bijzonder weinig op papier staat. Wethouder Weemaes stelde dat er juist al 'ontzettend veel' werk is verricht. Dat hij niet veel kwijt wilde over het ge sprek in Den Haag,vond hij lo gisch. „Als je in goede onder handelingen zit, geef je niet meteen opening van zaken. We kunnen pas naar buiten komen als we concrete zaken te mel den hebben. Die zijn er nog niet. Maar dat het medisch en sociaal centrum er komt is ze ker", aldus de wethouder opti mistisch. Hij hield de raad voor dat er nog wel wat hobbels genomen moeten worden. Zoals de vraag of de huisvesting wel financieel te behappen is. „Ik begrijp dat Hulst moet betalen", probeerde P. Blommaert (CDA) de wet houder uit de tent te lokken. „Maar wat als de raad dat niet wil? Het zou verstandig zijn om dat eerst vast te stellen, anders is het zonde van het werk". „Het gaat er niet om of Hulst moet betalen", reageerde Wee maes. „Het gaat om de be spreekbaarheid daarvan. Wijs heid is niet om nu al te zeggen: Hulst betaalt wel of niet. We moeten eerst afwachten hoe het eindplaatje eruit ziet". Havendam moet stuk veiliger Van onze verslaggever Volgens wethouder J. Joossen is de waterstand in de ha ven van Walsoorden daardoor zodanig gestegen, dat de havendam beveiligd zal moeten worden met een dam- wand. De wethouder deelde dat mee tijdens de raadsvergadering. Echt wetenschappelijk bewijs voor de stijging van het water peil en grotere golfslag is er overigens niet. De verschijnse len zijn geconstateerd door mensen die al tientallen jaren in de haven van Walsoorden werken. Als de feiten inderdaad zo lig gen, zit het er dik in dat de ge meente Rijkswaterstaat om een forse bijdrage zal vragen voor realisering van de nodige voorzieningen. Bij die instantie gaat men er echter voorlopig van uit dat het onmogelijk is dat de stormvloedkering in vloed kan hebben op de Wal- soordense haven. Sommige deskundigen houden het erop dat aantasting van de ozonlaag verantwoordelijk is voor een algehele stijging van het wa terpeil. Hoe het ook zij, volgens bur gemeester A. Kessen gaat een damwand met alles erop en er aan zeker tussen de zes en ze ven ton kosten. Momenteel wordt bekeken of er wellicht met goedkopere alternatieven een zelfde resultaat geboekt kan worden. Van onze correspondente AXEL - Stichting Streek- centrum Axel pakt vandaag aan het begin van de zomer traditiegetrouw uit met een schnabbelvrijdag. De winkeliers in het Axelse winkelcentrum en omgeving komen 's morgens met kraampjes naar buiten. Het publiek kan weer profiteren van speciale schnabbel-aan biedingen. De afgelopen jaren was de schnabbelvrijdag altijd een succes. Als extra attractie wordt weer een stuntverkoop gehouden. Ook de horeca draagt haar steentje bij aan de schnabbel vrijdag. Overal zijn terrasjes. Bij slecht weer gaat de schnab belvrijdag toch gewoon door. De winkels zijn vandaag tot 21.00 uur geopend. Van onze correspondente HULST - Vanavond vindt weer een orgelrecital plaats in de Willibrordus basiliek in Hulst. De Walcherse mu sicus Bram Beekman ver zorgt het concert. Beekman concerteerde reeds eerder op het orgel in Hulst in 1973 en 1978. Hij studeerde aan het Brabants Conservatorium, waar hij nu ook orgeldocent is. In 1972 behaalde hij de akte schoolmuziek en hij kreeg de aanmoedigingsprijs van de provincie Zeeland. Beekman is als vaste organist verbonden aan de St. Jacobskerk in Vlis- singen. Het programma in Hulst is zeer afwisselend. Beekman speelt werken van Böhm, Bach, du Mage, Larranaga, Boely, Brahms en Flor Peeters. De meeste composities zijn nog nooit eerder gespeeld op het Loys Isoré orgel in Hulst. Het concert begint om 20.00 uur. CDA-raadslid H. Bruggeman betoogde tijdens de raadsver gadering dat de gemeente zich nu maar eens duidelijk moet uitspreken over de haven. „Of we houden die haven, of we gooien hem dicht. In het eerste geval moeten we wel zorgen dat hij goed bruikbaar is". Bruggeman wees op het lij vig, en vooral duur, reconstruc tieplan voor de haven, dat al enige jaren in de kast ligt. „Waarom dat niet in fasen uit voeren", vroeg hij zich af, „in plaats van lapwerk?" Brugge man doelde daarmee op het vervangen van golfbreekpalen aan de Scheldezijde van de ha ven, wat dit jaar gaat gebeu ren. „Volgens mij is dit geld in het water gooien. Als we de re constructie in fasen uitvoeren zijn we nuttiger bezig dan nu". Wethouder Joossen was het voor een groot gedeelte met Bruggeman eens. „Maar", zei hij, „in het reconstructieplan staat ook de vervanging van de golfbreekpalen. Dus in dit ge val kan niet van lapwerk ge sproken worden". - FOTO DE STEM/ COR J. DE BOER Vermoedelijk door het rij den met een te hoge snelheid in een haakse bocht in de Herbert Dowweg kantelde gistermorgen een Belgische vrachtwagen geladen met Poly-ethyleen, van de firma Van Laere uit Mechelen. De chauffeur liep bij het onge val een hoofdwond op. Het verkeer van en naar Dow moest gedurende de tijd die nodig was om het gevaarte weer op z'n wielen te krij gen, worden omgeleid. Van onze verslaggever AXEL - Het reinigingsbe- drijf Boon heeft de huis- vuiloorlog die al enkele we ken in Axel woedt toch ver loren. De gemeenteraad besloot gis teravond in zee te gaan met de firma Verstraeten en Verbrug- ge. Alleen P. Apers (WD) was tegen. Dat gebeurde na een discus sie die het daglicht niet mocht zien. Op initiatief van burge meester A. Hack werd de pu blieke tribune op de gang gezet en gingen de deuren op slot. De reden voor de geheime zitting was dat er weer nieuwe gege vens voorhanden waren, die volgens de burgemeester in de beraadslagingen betrokken moesten worden. Daarmee ging hij lijnrecht in tegen het eerdere besluit van B en W om aanbiedingen die na de commissievergaderingen waren binnengekomen niet meer bij de besluitvorming te betrekken. Nadat over en weer offertes op het stadhuis waren gedeponeerd, wilden B en W aanvankelijk met Verstraeten en Verbrugge in zee gaan. Uit eindelijk kwamen ze echter met de keuze voor Boon op de proppen. Ze wilden toen voor een prijsverschil van zo'n 20.000 gulden niet in zee gaan met een bedrijf dat in deze branche geen ervaring heeft. Na de raadsvergadering bleek dat het prijsverschil ove rigens is teruggelopen tot een dikke tien mille. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Romain van Damme, Frank Deij, Conny van Gremberghe, Ronald Verstraten, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Goes: Jan Jansen. Hulst: Eugène Verstraeten, Joep Trommelen. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 01150- 95839. 67-10 Vierduizend gulden kreeg Peter Maas, de voorzitter van De Steltkluut mee. Niet voor De Stelkluut kreeg hij dat geld, maar voor de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels, in de wande ling Vogelbescherming ge noemd. Zo had mevrouw Charlotte Bos van public relations Van Rossum en partners het gedacht en zo gebeurde het. Het geld evenwel kwam uit de zak van Paardekooper en Hoffman, registeraccoun tants, en daar horen nog een heleboel namen bij van men sen, die kennelijk hetzelfde doen maar toch anders, maar dat vakgebied is een volledig gesloten boek voor ons. We hebben er geen idee van wat dat inhoudt We zijn nog nooit in een moskee geweest, maar we kunnen ons indenken hoe het daar toegaat, maar in een ac countantskantoor, nee... Een soort boekhouden denken we, maar dan moeilijker, want we hebben wel eens een reke ning gezien van zulke man nen. Verzekeringen zitten er ook nog bij. Weer zo iets dat wat ons betreft zich net zo goed op de maan zou kunnen afspelen. Je moet altijd op de kleine lettertjes letten, dat heeft Frits Bom ons nu al dik wijls genoeg voorgehouden, maar we hebben met de grote al zoveel moeite. Maar goed: die club opende een nieuw kantoor in Hulst en Vogelbe scherming kreeg die pieter mannen om in de Koude- kerkse inlaag een vogel-ob servatiehut te bouwen. Sommige inlagen zijn zeer rijk aan orchideeën. - FOTO ARCHIEF DE STEM Inlagen zijn kleine polderijes vlak achter de zeedijk. Ze zijn ontstaan doordat men op plaatsen waar de zeedijk be dreigd werd een eindje bin nendijks een tweede dijk ge legd heeft; een dijk voor alle zekerheid, zou je kunnen zeg gen. De klei voor die dijk wordt gewonnen in dat pol- dertje. Dat is daardoor laag gelegen en dientengevolge drassig of nog natter en land bouwkundig alleen geschikt voor extensieve veeteelt. We treffen er nog heel wat aan rond de Oosterschelde, op Noord-Beveland en aan de zuidkant van Schouwen. Di rect als je de Zeelandbrug over bent, zie je er al een links. Dat is niet de Koude- kerkse Inlaag, die ligt meer naar Haamstede op. Niet alle inlagen rond de Oosterschelde hebben de be stemming natuurgebied, maar ze verdienen dat wel. Vaak is er een plantengroei die afwijkt van die van de verre omgeving en altijd zijn ze vogelrijk. Rijk aan broed- vogels, maar vooral aan over- tijende vogels. Als bij hoog water de dieren niet kunnen Eourageren, omdat hun voed- selgebieden onbereikbaar zijn, verzamelen ze zich in die inlagen. Ideale plekken dus om vogels te kijken. Dat kan, liggend op de buik tegen de dijk, het kopje er net boven, maar comfortabeler - en waarschijnlijk ook voor de vogels minder storend - van uit een schuilhut. Rond de Westerschelde heb je ook enkele inlagen, onder an dere bij Ellewoutsdijk, naast het fort, en in West- Zeeuwsch-Vlaanderen tussen Hoofdplaat en Breskens. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er geen meer. Tot de zes tiger jaren lag er een voor de Nieuw-Neuzenpolder, waar Dow nu is. Een oneindig stil gebiedje was dat, daar kwam bij wijze van spreken Onzen Lieven Heer nog niet. Ver dwenen door de dij ksverzwa ring. Dat geldt ook voor een reeksje van drie inlaagjes voor de Eendragtpolder tus sen Griete en Hellegat. Een ervan was bewoond. Wie de 'Tweede Geheel Herziene Druk' van de toeristische We genkaart Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Lionsclub c.s. bekijkt ziet het gehucht nog op de kaart staan. In wezen is het al jaren weg, ook onder de zeedijk verdwenen zeg maar en dat is altijd beter dan on der de zeespiegel. Een stukje dat op een in laag lijkt, maar het is niet zo ontstaan, is het kleine pol- dertje bij Ossenisse, nabij de camping de Mussennist. Daar is de zeedijk het laatst gelegd en dat is bij een echte inlaag niet het geval, daar is de tweede dijk de laatste. Als we zeggen dat er in het Oosten geen meer zijn, dan is dat niet helemaal correct. Er is er nog wel een, alleen dat valt (niet meer) op. Terug naar Griete en Hel legat; de Eendragtpolder be dijkt in 1779. De oostelijke dijk was de zeedijk aan het Hellegat dat toen nog door drong tot aan Reigersbosch, voorbij Luntershoek, Stop peldijk- en Zaamslagveer, want de Catharinapolder is pas in 1846 bedijkt. In 1808 kreeg men problemen aan dat Hellegat en er ging een klein stukje verloren. Om op zeker te spelen legde men in 1813 vanaf het Hellegat een dijk aan tot bij Kampensehoek, de Fransedijk. De benodigde grond haalde men tegen de zeedijk weg en nog heden ten dage ligt daar zo'n karre- veldje (al kan dat ook uit 1808 dateren!!), zo'n hobbelig stuk weiland, met veel water en weinig wei. Een heel klein stukje maar, toch vogelrijk en landschappelijk zeer fraai. Echt een juweeltje, gaat u maar eens kijken op een mooie zomeravond. Dat die dijk Fransedijk heet zou ko men omdat hij is aangelegd door Franse krijgsgevange nen (dwangarbeiders na de val van Napoleon?). Wat ook een inlaagdijk was, al zag je dat niet zo dui delijk, dat was de dijk door de Margarethapolder vanaf De Val tot aan 't Schulpenhoekje, iets ten oosten van Terneu- zen.Ook die is pas aangelegd na echte of dreigende innun- daties. Die dijk is evenwel bijna helemaal afgegraven en niet meer herkenbaar. Zo lang geleden is dat nog niet gebeurd, maar toch hadden de toeziende overheden dui delijk geen bezwaar: tien klutsen petetten zijn kenne lijk meer waard dan de wor dingsgeschiedenis van een streek. KAARTING - Vanadaag (vrijdag) houdt de katholieke bond voor ouderen een kaar ting voor alle ouderen van vijftig jaar en ouder. Het gaat om de spelsoort jokeren. De wedstrijd wordt gehouden in het gemeenschapscentrum Malpertuus en begint om 13.30 uur. HENGELEN - Aan de tweede wedstrijd voor het clubkam pioenschap voor senioren van de hengelvereniging namen 26 leden deel. De wedstrijd werd gehouden op de Konij- nenputten. De vangsten wa ren goed. Uitslag: 1. René de Vos, Lokeren 2600 gram; 2. Wilfried Martens, Koewacht 2200; 3. Gustaf Taymans, Moerbeke 1730; 4. Willy van Bambost, Overslag 1620; 5. Li- sette de Vos, Wachtebeke 1610 gram. De derde en laatste wedstrijd wordt 4 september gehouden op Het Grote Gat. De voorlaatste wedstrijd voor het jeugdkampioenschap wordt 21 augustus gehouden, eveneens op Het Grote Gat. KAPELLE, 30 juni - Golden De licious, 3500 kg: kl. 1 60/70 0,60- 0,62, 70/80 1,23. Pruimen glas, 30 kg: kl. 1 5,50. Opal, 20 kg: kl. 1 5,20. Elvira natuur kg, 190 kg: kl. 2 2,90-3,20. Korona natuur kg, 120 kg: kl. 2 2,50-2,90. Rode bessen, 2390 kg: kl. 2 1,91-1,96, A 2,60-2,62, B 2,35-2,61. Rode bes doos x 200 gr., 1450 ds.: kl. 1 A 0,56-0,57, B 0,49. Kl. 2 0,31. Rode bes doos x 500 gr., 7200 ds.: kl. 1 A 1,45-1,54, B 1,40-1,45. Kl. 2 1,26-1,28. Zwarte bessen doos 500 gr., 410 ds.: kl. 1 2,60-2,70. Bramen doos x 150 gr., 160 ds.kl. 13,70-4,10. Kruisbessen rood ds x 200 gr., 1810 ds.: kl. 1 0,71-1,15. Schonemann doos x 200 gr., 2300 ds.: kik. 1 A 1,23-1,39, B 1,00. Frambozen doos x 200 gr., 730 ds.: kl. 1 0,65-0,88. Kl. 2 0,55- 0,75. Glen Glova doos x 200 gram, 1740 ds.: kl. 1A 1,02-1,10, B 0,89. Groenteveiling: sperciebonen natuur, 140 kg: kl. 13,00-3,20. AMSTERDAM, 30 juni - Aardap- peltermijnmarkt: In bintje 40/ 50mm, oogst '88, werden 15 con tracten verhandeld voor levering april tegen ƒ17,50 per 100 kg. De stemming was nauwelijks prijs houdend. In bintje 50mm, oogst '88, wer den 458 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ34,00 tot ƒ35,20 per 100 kg. De stemming was prijshoudend. Van onze verslaggever HULST - De Hulster gemeenteraad heeft burgemeester en wethouders opdracht gegeven de mogelijkheden te onderzoeken om in Heikant en Kapellebrug kabeltelevi sie te realiseren. Aanleiding daarvoor is de op til zijnde aansluiting van Nieuw- Namen op het kabelnet van het Belgische buurdorp Kieldrecht. H. Vercauteren (CDA), die zijn vele inspanningen daar mee bekroond ziet, gaf wethou der G. van de Voorde tijdens de raadsvergadering een dikke pluim voor het bereikte resul taat. „We zijn nu duidelijk be zig met het leefbaar houden van een kleine kern", betoogde hij. „Ook in andere kernen moet de mogelijkheid van ka beltelevisie bekeken worden. Maar het is niet aan mij om te beoordelen of dat een haalbare zaak is". „Welke kern het ook is", meende J. van Dorsselaer (Clinge voor Algemeen Be lang), „als zich een kans voor doet om zo'n voorziening te realiseren, dan moet je die grij pen". Dat vond ook A. Brugge man (eigen lijst). Mevrouw A. van Wees (PvdA) en P. Blom maert vroegen B en W de kos ten voor realisering van kabel televisie eens op een rijtje te zetten. W. de Brouwer (Ge meenschappelijke Belangen) wist dat 'Heikant en Kapelle brug met even grote smart op kabeltelevisie zitten te wachten als Nieuw-Namen'. Volgens hem is er met name een taak weggelegd voor de kersverse dorpsraad 'Sint-Jansteen' om hier de tanden in te zetten. De Brouwer stelde bovendien dat B en W druk moeten uitoefe nen op Kabel Televisie Neder land (KTN). Dat kan volgens wethouder G. van de Voorde wellicht als straks de onderhandelingen met KTN worden geopend over een nieuwe concessie. Aanslui ting van Heikant en Kapelle brug zou vele tonnen kosten. Omdat het contract met KTN nog vier jaar duurt zou die in vestering over die periode in de tarieven berekend moeten worden. Dat is volgens de wet houder volstrekt onmogelijk. Mochten de onderhandelingen met KTN op niets uitlopen, dan kan de mogelijkheid nog beke ken worden om ook Heikant en Kapellebrug vanuit België van kabeltelevisie te voorzien. Van onze verslaggever AXEL - De gemeente Axel is de dupe geworden van de eigen onroerend goed taxa tie. Dat bleek gisteravond, toen de gemeenteraad besloot het voor malig telefoongebouw aan de Nieuwendijk voor 18.000 gulden te kopen. De WD-fractie vond dat be drag veel te hoog. „Wij hebben er hooguit 10.000 gulden voor over", betoogde mevrouw L. den Doelder, „meer is het niet waard". Ze kreeg het grootste gelijk van wethouder J. van Schaik, die zelfs tien mille te veel vond. „Maar toen we gin gen onderhandelen, had die meneer net zijn OGB-aanslag binnen". De eigenaar vroeg zich uiteraard af hoe het lage bod van de gemeente te rijmen was met de prijs, waarvoor het pand getaxeerd was. Dus kon de gemeente moeilijk anders dan in de buurt van dat bedrag gaan zitten. (ADVERTENTIE) voor 60.- uw auto nagezien **»»-»»»»»»-»»»»»> 01150-13456 A 01146- 14124) Van onze correspondente AXEL - Het cultureel centrum 'De Halle' in Axel was tot de laatste plaats bezet toen woensdagavond 168 leerlingen hun getuigschrift kregen. De uitreiking werd omlijst door optredens van examenkandidaten die het publiek toonden wat er op muziekschoolonderwijs bereikbaar is. Zo kregen de toeschouwers muziek voorgeschoteld van pianisten, fluitisten, klarinettisten, accordeonisten en slagwerkers. Vorige week vond een dergelijk evenement plaats in Oostburg. Daar kregen de kandidaten uit handen van wethouder J. de Vries hun begeerde getuigschrift. Regiodirecteur A. de Kort was zeer blij met het prachtige resul taat dit jaar. Maar liefst 98 leerlingen kregen een getuigschrift A,B,C of D dit jaar en zeventig leerlingen het diploma hafa. Aan negen kandidaten kon bovendien het predikaat 'met lof aan hun examenresultaat worden toegevoegd.

de Stem | 1988 | | pagina 13