RT Rik Smits naar Indiana Pacers SPORT Bh 'Derde plaats een stimulans' JJSVRAGEN rfl STEM SPORT 2 DONDERDAG 30 JUN11988 ïans getrouwd oureur urr SCHIJF na afwezigheid van drie jaar weer in tour vil verbod military missen kwalificatie jen bij NK schaken imtweekamp FC Magdeburg gen definitief 'g DDR zeer snel WESTDUITSE LOTTO SPEL 77 Jloeddoping, IGH en EPO niet antoonbaar SCHIJF - Jac Hanegraaf komt voor de rest van het seizoen uit voor de ploeg van de Franse Tour favoriet, waarbij hij debuteert in de Ronde van Frankrijk. Van den Akker Priem ivvartfinales Vergoedingssom Opluchting Wegcijferen ENERGIEKE SPORTMAN SJAAK KOOLE: Vooruitgang Tennis Jeugdrecord Yvone Van der Kolk GA Eagles wijzigt bestuurstructuur SVV failliet verklaard Frankrijk heeft nu ook 'Radio Tour' Rally Parijs-Dakar ingekort Maradona speelt WK in 'eigen' stadion Straffen Joegoslavisch voetbalschandaal Christensen in halve finale Cooman klopt wereldrecordhoudster T14 |êW YORK (ANP) - Bas ketballer Rik Smits is dins- in New York ingelijfd jor Indiana Pacers. De bofploeg uit Indianapolis lacht als tweede kiezen in zogeheten 'draft'. Los jugeles Clippers had de rste keus en liet het oog illen op Danny Manning, i krachtige forward van jansas. 21-jarige Eindhovenaar dt de eerste Nederlander in de Amerikaanse profliga na Sven Nater, die in Den Helder werd geboren maar in de Ver enigde Staten opgroeide. Vorig jaar werd Ron van der Schaaf als 161ste en laatste speler 'ge- draft' door de Los Angeles La- kers, maar hij was slechts vier dagen op zicht bij de kam- pioensploeg. Smits speelde de afgelopen vier seizoenen voor het Marist College in Poughkeepsie, een klein college in de staat New York. Daar kreeg hij de bij naam 'The Dunking Dutch man' door zijn spectaculaire stijl van spelen. De 2,21 meter lange center stond in de be langstelling van negen Ameri kaanse profclubs. Hij legde be zoeken af bij Los Angeles Clip pers, Indiana Pacers, Phoenix Suns, Philadelphia 76'ers, Miami Heat, Charlotte Hornet, New Jersey Nets en Boston Celtics. De laatste club, waarbij Larry Bird onder contract staat, had veel interesse voor de Brabander. Tijdens zijn be zoek werd hij rondgeleid door Kevin McHale, een van de beste centers in de NBA. De onderhandelingen over het contract van Smits moeten officieel nog worden geopend. Veel onzekerheid over zijn po sitie bij de club en zijn salaris bestaat er bij Smits niet. Hij heeft al twee gespreksronden achter de rug met manager Walsh van Indiana Pacers. Daarin werd duidelijk dat Smits in zijn eerste seizoen ge bruikt zal worden als back-up voor de startende center van Indiana Pacers, Steve Stipano- vitch. Walsh hoopt dat Smits in zijn eerste seizoen direct zal doorbreken. Op die basis wordt zijn salaris vastgesteld. Smits zal per seizoen rond de een mil joen gulden gaan verdienen. Walsh heeft het programma voor Smits voor de zomer al klaar. In die periode zal hij het accent leggen op gewichttrai ning. Om de kans van slagen in de NBA te vergroten, moet Smits nog zeker acht tot tien kilo zwaarder worden. 'The big guy from Holland' weegt mo menteel rond de 120 kilo. anegraafbij ploeg Bernard - - liet gespeeld en toch geluk' vermans trad woensdag I met Margot Hoogeveen (foto) j werd een ere-haag gevormf na Vlaardingen. derlandse Vereniging tot Be- minister Braks (landbouw en ilitary, een driedaags paarde-»»rden ■n. De internationale organisa- eeft haar reglementen zodanig ens de Dierenbescherming aan orden blootgesteld. De Neder- noet zich voor de military aan JTTAWA (Rtr) - Topspor- ets kunnen zich nog jaren [rogeren met bloeddoping, 1GH en EPO, zonder enig isico te lopen bij de doping- ontroles. 't twee jaar geleden overeen- perlandse Hippische Sportbond naatregelen om te voorkomen worden gekweld. Een paard keer valt of vijf keer weigerl jop grond van de overeenkomsl raid. De FEI heeft die afspraak itionale evenementen. Nederlandse ploegen handboog- strijd om de Europese titels in an ft voor de Olympische Spelen inlosten van Rozendaal, Anita Smits en ensdag in de finale van de lan- |ia lang op de vierde plaats te vas voldoende geweest voor de enteam, bestaande uit Tiny Re- rcel van Sleeuwen, slaagde er Het kwam in de halve eind er een plaats bij de laatste acht s vijf moeten eindigen voor af (tanden lland 933, 3. West-Duitsland 920, l 'eden 905,7. Nederland 897,8. Enge- 'eden 950, 3. Finland 948, 4. West geland 926,7. Frankrijk 926,8. Po- lledigster Jessica Harmsen heeft e Nederlandse titel schaken ook n. De speelster uit Eindhoven Oud-kampioene Van der Mije door een overwinning op Per- fde zet van Cameron was voor lag (Nijmegen) - Belle (Velp) 14-14 ?ron (Roosendaal) 1-0, Drewes (Uit- 1-44, Van Parreren (Amsterdam) - Harmsen (Eindhoven) - Donker (Mije 114,3. Van Parreren 1 1 7. Bruinenberg 14+1 afg., 8. Riem- ewina heeft de vriendschappe- laren van Lith met 7-5 gewon- peldkampioene probeerde in de voorsprong nog te vergroten, zes uur spelen genoegen nemen tze tweekamp een uitstekende tch tegen haar landgenote Zoja in Jalta begint. heeft ook de tweede wedstrijd rerloren. De Alkmaarse eerste -Duitsland van FC Magdeburg 2-1, Odense BK - Uerdingen 1-1. dingen 2-3 (3-2), FC Magdeburg 2-2 tieve samenstelling van de drie >ur: ie Kuiper (Ned), Etienne de Wild® Roger Ilegems, Paul Haghedoorek leynderickx (allen Bel), Sören Lil' ude Criqulelion, Dirk de Wolf, Pa ijnants, Flup Vandenbrande, Mare o Bruyère (allen Bel); Musseeuw, Fons de Wolf, Eddy IVayenberg, Patrick Onnockx, René Jaanus Kuum (Noo). Oostduitse dames-estaffeploeg itionale atletiekwedstrijden in Iseizoenprestatie geleverd op de Siike Möller, Ingrid Lange en p 42,30 seconden. Inleg: f. 333.660,00. Prijzengeld: 133.464,00, Trekking A: 11 - 27 - 35 - 38 - 46 - 48; servegetal: 34. Trekking B: 13 - 18 - 23 - 26 - 32 - 42; re servegetal: 8. Het winnende getal is: 9054811. leze conclusie kon getrokken uit een betoog van de jigelse professor Arnold Bec- sttbij het congres over doping [Ottawa. „Met het Internatio- lal Olympisch Comité hebben teeen prachtig controle-appa- aat opgebouwd", aldus Bec- „maar we we hebben pro- lemen met de stimulantia van ichaamseigen stoffen". Bloeddoping wordt al drie lecennia toegepast. Een atleet lat kort voor een wedstrijd en kwantum rode bloedli- haampjes inspuiten, waardoor zuurstofopname vergroot ïordt. Volgens Beckett zou iloeddoping alleen bewezen tinnen worden met een reeks bloedonderzoeken, die de van de huidige doping- controles ver te boven gaat. HGH is een hormoon, dat het toeiproces bevordert en racht geeft. Omdat het een li- haamseigen stof is, kunnen de sboratoria dit niet bewijzen. :P0 is de afkorting voor rythropoietin, een product dat productie van rode bloedli- tampjes stimuleert. Deze unstmatige vorm van bloed- loping is volgens Beckett even- ïrts niet aantoonbaar. Door Hein Groothuis Speciaal met het oog op de Ronde van Frankrijk is de coureur uit Schijf aangetrokken door Toshiba. Ploeglei der Yves Hézard zocht een sterke buitenstaander, omdat hij met een uitgedunde selectie had te kampen. Twee ge routineerde krachten, Marcel Gayant en Pascal Poisson, liepen een of meerdere botbreuken op bij valpartijen in de Giro. Hézard vertrouwde de negende positie in zijn Tour-ploeg niet toe aan een van de jongeren van Toshiba wegens te geringe ervaring of onvoledoende vorm. Hanegraaf: „Hézard zocht directie van het in Stein geves- iemand die op het vlakke goed uit de voeten kan. Samen met Johan Lammerts zal ik hand en spandiensten voor Bernard moeten verrichten". Streekgenoot Johan Lammerts benaderde Hanegraaf voor de overstap van Superconfex naar Toshiba. Hanegraaf: „Onge veer twee weken geleden sprak hij mij erover aan. Ik had er meteen oren naar, maar dacht meteen: dat moet ik nog zien. Het bleek echter zeer serieus. Bij de onderhandelingen sprak Hézard zelfs al over volgend jaar. Maar dat heb ik meteen afgekapt. Ik heb gelijk tegen Hézard gezegd dat ik een prin cipe-akkoord met Priem had, waar ik niet aan wenste te tor nen. Het ging weliswaar om een mondelinge overeenkomst, maar die is voor mij net zo bin dend als een getekend contract. De afspraak met Priem be stond ook al, toen ik voor Do mex gepolst werd. Vandaar dat ik daar ook nee moest zeggen. Over de verbintenis met Priem heb ik alleen nooit gesproken, omdat je bij sommige mensen nu eenmaal minder in tel bent, ais ze weten dat je weggaat. Je ziet het ook aan Ducrot en Wij - nands. Die vertrekken en gaan niet mee naar de Tour". 'm onze tennismedewerker ftXEL - In het tennistoer- looi van Axel heeft Hans 'an den Akker uit Philip- line de kwartfinales be- eikt in het herenenkel D. fa in de eerste ronde feme Antheunis te heb- «n verslagen, vervolgde hij ijn zegereeks met een 6-3 1 overwinning op Sjaak Me uit Hoek. 'an den Akker, die in Axel zijn buitentoernooi speelt, loet in de kwartfinales aan reden tegen Eugène de Maagt, ie zich bij de laatste acht peelde door met ruime 6-2 6-2 ijfers te winnen van Ben loek. De tweede geplaatste Liet rpelinck kwam zonder te spe- M in de tweede ronde na een 'alk-over op de geblesseerde tol van Alem. Robert Assel- ian wordt de tegenstander an Erpelinck, nadat die niet «heel zonder moeite had ge zonnen van Rinus Haak: 6-3 7- Voor de tweede ronde plaat- te zich ook Aart van der Sloot, jij had drie sets nodig om Jaap 'ppeneer achter zich te laten, 6-2 6-1, en werd hiermee de [genstander van de op de lerde plaats ingelote Reggie an de Berg. Paul Cortvriendt uit Philip- ®e opende het schema bij de «ren C tegen Sjaak Koole, die 'to in deze categorie kon her- gnsen na zijn geleden verlies 1 de heren D. Hij greep deze (ans evenwel niet, ofschoon hij niet bij voorbaat gewon- en gaf na zijn verlies in de «rete set. Na een 2-5 achter end in de tweede set wist hij la 7-5 winst in de tie-break in derde set op te eisen. Cort- nendt verzette echter de ba ins en greep alsnog de zege W 6-16-7 6-1 Bij de dames D plaatste de ivoriete Lisette Vervaet zich *os voor de halve eindstrijd. 0 stond tegenstandster Loes 7®[slechts één game toe: 6-1 [U-Haar tegenstandster komt 4, iv partD tussen Coby Ver stelling en Nora de Pooter. aatstgenoemde won in de eer- ronde van Lien Kint met 6-3 •4. De overgang van Hanegraaf naar de Franse formatie leek aanvankelijk de mist in te gaan door de opstelling van Super confex. Weliswaar gaf Jan Raas zijn fiat aan de transfer - de Zeeuwse ploegleider en Ha negraaf zijn nu eenmaal op elkaar uitgekeken - maar de tigde bedrijf eiste een vergoe dingssom, die aanvankelijk roet in het eten dreigde te gooi en. Hanegraaf, die zich niet over de hoogte van het bedrag wil uitlaten, maar wel ver klaarde 'ervan te zijn ge schrokken', weigerde te beta len. Hanegraaf: „Ik vond het bedrag dus te hoog, maar had er sowieso geen trek in om te dokken, want ik fiets om er wat aan over te houden". Toshiba bood evenwel uitkomst. De electronica-gigant maakt de gevraagde som naar Limburg over. „Kennelijk hebben ze veel voor mij over", constateert Ha negraaf. „Ik kan wel zeggen dat ik er geweldig blij mee ben. Ik krijg nu tenminste weer de mogelijkheid te laten zien wat ik kan. Het is een kans die ik met beide handen aangrijp. Ik vind het ook een uitdaging te werken met nieuwe mensen. Ik was echt aan verandering toe. Het was niet bevorderlijk voor mij geweest als ik nog een half jaar bij Superconfex had moe ten doorgaan. Ik kwam niet zo goed meer overeen met Raas, hoewel het zeker niet zo is dat wij ruzie met elkaar hebben. We hebben nooit als echte kemphanen tegenover elkaar gestaan. Het kan ook gewoon gebeuren dat je niet meer goed met elkaar overweg kunt". Het botste dit seizoen tussen Raas en. Hanegraaf, omdat de coureur "uit Schijf veelvuldig werd thuisgelaten voor belang rijke wedstrijden. Hanegraaf vond dat hij te weinig gelegen heid kreeg om zich te manifes teren, de Zeeuwse ploegleider Jac Hanegraaf: „Ik laas echt toe aan verandering". oordeelde dat de Westbraban der niet goed genoeg reed om hem op te stellen. Daardoor dreigde er voor Hanegraaf voor de derde achtereenvolgende maal een nagenoeg volledig verloren seizoen* te meer daar hij voor de Tour was gepas seerd. Begrijpelijk dus dat het voor Hanegraaf een geweldige opluchting betekende dat hij werd ingelijfd bij Toshiba. De deelname aan de Tour betekent voor Hanegraaf een weerzien na een afwezigheid van driejaar. In 1984, in zijn tot nu toe enige Tour, maakte de coureur uit Schijf furore door de rode trui (voor het klasse ment van de tussensprints) te veroveren. Bovendien droeg hij een dag de gele trui. De vol gende drie jaar moest hij door een flinke dosis pech - onder andere een gebroken midden- handsbeenlje en eengebroken pols - moest hij verstek laten gaan. Hanegraaf: „In die jaren dat ik er niet bij was, heb ik goed gemerkt dat de Tour iets onontbeerlijks is voor een wiel renner. Je telt echt pas mee als renner, als je de Tour rijdt". Met persoonlijk succes houdt Hanegraaf nauwelijks reke ning. „Ik ga natuurlijk met an dere intenties naar de Tour dan als ik met Superconfex zou zijn gegaan. Superconfex heeft geen man voor het klassement en probeert ritjes te winnen. Ik zal me daarentegen helemaal - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN moeten wegcijferen voor Ber nard. Ik moet helpen voorko men dat hij op het vlakke de slag mist en een gat dichtrijden als hij door pech is achteropge raakt. Het zal wel een echte af valrace worden. Als een kans hebber de aansluiting verliest, zal er ongetwijfeld gas gegeven worden. Ik schik me graag in de rol van knecht. Met een kan didaat voor de eindzege spreekt dat natuurlijk al vanzelf, maar bij mij speelt ook nog mee dat ik al verder kijk. Als ik een goede Tour rijd in dienst van Bernard, heb ik een goede kans dat ik behoorlijk aan de bak kan in de najaarsklassiekers. Dat is mijn opzet, want van die wedstrijden moet ik het per soonlijk toch hebben". Door Peter Snelders HOEK - Niet voor de nauwst betrokkenen en voor hemzelf, maar daar naast werd wel iedereen verrast toen THOR-turner Sjaak Koole tijdens het Nederlands kampioen schap in Veenendaal de bronzen medaille greep. Sjaak Koole (22 jaar) draait al lange tijd mee in het turncir- cuit. Een degelijke turner, die jaarlijks - al zo'n tien jaar achter elkaar - tot de natio nale eindstrijd wist door te dringen. Geen hoogvlieger, maar wel het toonbeeld van regelmaat. Goed voor meestal een klassering rond de tiende plaats. Eten enkele keer door brak hij die continuïteit met een uitschieter naar de ze vende plaats, maar eremetaal zat er voor hem nooit in. Met die gedachte begon zo langzamerhand iedereen, die nauw bij zijn turnverrichtin- gen betrokken was, te leren leven. Sjaak Koole, student informatica aan de universi teit in Eindhoven, echter niet. Hij deed er dit seizoen nog een schepje bovenop. „Ik had me goed voorbereid. Daarnaast heb ik dit jaar geleerd de sport beter te doorgronden. Ik ben geen talent, integendeel, ik moet het hebben van hard werken en vooral door op kleine details te letten. Die kleine details zijn voor mij dit jaar van groot belang ge weest. Dat heeft geresulteerd in die derde plaats," zegt de vlot pratende Koole. De goede voorbereiding ten spijt zag het er naar uit dat hij niet optimaal voor de dag zou kunnen komen tijdens de wedstrijden. Een handbles sure hield hem zo'n dikke drie weken op non-actief. Vier we ken voordat de wedstrijden begonnen kon hij pas weer gaan trainen. Die periode van non-activiteit heeft hem geen parten gespeeld. Hij turnde als vanouds, nee, eigenlijk be ter. Sjaak Koole: Ik voelde in de voorwedstrijden al aankomen dat ik vooruitgang boekte. In Goes werd ik eerste en in de andere twee wedstrijden twee keer derde. Daardoor plaatste ik me als eerste voor de kwa lificatiewedstrijden in Slie- drecht. Toen ik daar ook de eerste plaats bemachtigde, wist ik dat ik dit jaar hoger tijdens het Nederlands kam pioenschap kon scoren dan in voorgaande jaren. Automa tisch komt door dat hogere verwachtingspatroon de spanning om de hoek kijken. Ik had een hartslag van 130 toen ik aan de eerste oefening begon. Eigenlijk was ik op dat moment te nerveus, maar toen de eerste handelingen van de eerste oefening goed verliepen, viel de spanning weg. Constant heb ik zo rond de vierde, vijfde plaats gestaan en in de slotfase schoof ik langzaam op naar een derde, vierde plaats. Die stijging in de klassering was een stimu lans yoor me. Daar heb ik me in vastgebeten. Ik nam me voor geen gekke dingen te doen. Op routine, ik loop ten slotte al een jaar of tien mee, de zaak afwerken. Die routine heeft in mijn voordeel ge werkt. Waar jongere en min der ervaren turners tijdens de laatste oefeningen afzakten door de nervositeit, daar be gon ik juist sterk te turnen. De laatste twee nummers, de ringen en paardsprong, wa ren, al zeg ik het zelf, erg goed. Ik klom daardoor naar de derde plaats en met wat geluk had ik zelfs tweede kunnen worden. Dat scheelde slechts tweetiende punt." De gerichte trainingsarbeid was er dit jaar wel debet aan dat zijn studie er wat onder leed. Sjaak Koole: „Niet alleen de training voor mijn sport, maar vooral ook organisatori sche beslommeringen waren daar schuldig aan. Ik heb me sterk gemaakt voor de orga nisatie van het Nederlands kampioenschap turnen voor studenten in Eindhoven. Daar behaalde ik ook een derde plaats. In die organisatie ging nogal wat tijd en energie zit ten en dat had tot gevolg dat mij studie er wel wat onder leed. Maar dat haal ik wel op," zegt deze energieke sportman, die nog meer pijlen op zijn boog heeft. Naast zijn turnsport volgde hij een cursus jurering, treedt hij regelmatig op als leider bij V en K in Hoek, waar hij op 11-jarige leeftijd met de gym nastiek- en turnsport kennis maakte, maar is ook dol op andere sporten. Eén daarvan is tennis. Tijdens de zomer- Sjaak Koole: wat er in zit". ,Nu het nog kan wil ik er alles uithalen - FOTO DE STEM/COfl J. DE BOER maanden, als het turnen stil ligt, komt hij in toernooiver- band in de D-groep in actie. Maar ook het motorcrossen vindt hij een leuke sport om te beoefenen. Ais lid van de BLB is hij ook in die rustige pe riode regelmatig op het cross- terrein in Axel te vinden. Lijdt het turnen nu niet on der die verdeeldheid? „Nee, beslist niet. Ik heb voor mij zelf het gevoel dat ik het goed aan kan. Ik ben nu op een leeftijd datje dit nog allemaal kunt doen. Als ik straks afge studeerd ben en een baan krijg, dan vallen er zonder meer verschillende van die sporten af. Dan moet ik me waarschijnlijk op één sport richten en dan misschien nog in de wat meer recreatieve sfeer. Nu het nog kan wil ik er alles uithalen wat er in zit. Ik weet al jaren dat ik nooit een topper zal worden, maar ik streef ondanks die weten schap toch steeds naar het hoogst haalbare." Uit het voorgaande blijkt zijn fanatisme, maar komt ook een dosis betrekkelijkheid naar voren. Nu hij gekweld wordt door een kraakbeen blessure aan de hiel, lijkt de vraag gerechtvaardigd of we hem volgend seizoen nog op het hoogste niveau, het Ne derlands kampioenschap, te rug zullen zien. „Ik denk het wel. Je kunt natuurlijk geen jaar vooruit blikken, maar deze derde plaats is toch een stimulans om nog even door te gaan. Waarschijnlijk moet ik dan in een hogere klasse uit komen en wordt het behalen van een ereplaats heel wat moeilijker, maar afgaande op mijn prestatiedrang en ka rakter zal ik die uitdaging niet uit de weg gaan." NIEUWSOVERZICHT LEVERKUSEN (ANP) - Yvonne van der Kolk heeft bij inter nationale atletiekwedsrijden in Leverkusen het Nederlands jeugdrecord bij de meisjes op de 1500 meter verbeterd. Ze liep een tijd van 4.13.98. Het oude record stond op naam van Hanny Moedt. Haar tijd van 4.17.5 stond ruim twaalf jaar in de boeken. Ook enkele andere Nederlandse atleten leverden in Leverku sen aanvaardbare prestaties. Richard Kooyman liep de 3000 meter steeple in 8.05.96, Ton Baltus won de 800 meter in 1.48.99 en Erik van der Veen bereikte op de 400 meter de finish na 47.33. Robin van Helden deed 3.43.56 over de 1500 meter. Rita Delnoye had voor deze afstand bij de dames 4.16.92 nodig. DEVENTER (ANP) - Met ingang van 1 juli krijgt de eerste-di- visie-club Go Ahead Eagles een nieuw bestuur. Om slagvaardiger te kunnen optreden wordt de leiding van de stichting overgenomen door een driemanschap, dat wordt aan gevoerd Martin IJzerman, de nieuwe voorzitter. Harry Eibers wordt penningmeester, John Pothoven technisch manager. De huidige voorzitter, Hans Nieuwdorp, krijgt de functie van preases van een nieuw te vormen ledenraad. Het is de be doeling dat in die raad een groot aantal geledingen van het De venter voetbal (ook supporters en gemeente) vertegenwoordigd zullen zijn. De structuurwijziging wordt uitgevoerd naar het model, dat werd gehanteerd bij Ajax en Feyenoord. SCHIEDAM (ANP) - De president van de Rotterdamse recht bank heeft de voetbalclub SW, die ook al problemen had met het verkrijgen van een licentie, failliet verklaard. De faillissement-aanvraag werd ingediend door de stichting De Groot-fonds, een instantie ter behoud van culturele instel lingen in Schiedam. De eerste-divisie-club, onlangs gesplitst in een amateur- en een profsectie, denkt dat er sprake is van een pijnlijk misverstand. De vereniging heeft beroep aangetekend tegen de uitspraak. Het faillisement geldt officieel de amateur afdeling. SW heeft drie crediteuren, de gemeente Schiedam, de belas ting en de Stichting De Groot-fonds. De laatste, de aanvrager van het faillissement, heeft 75.000 gulden te goed van de club. „Wij denken echter dat de president van de rechtbank zich heeft vergist", aldus voorzitter De Jager van SW. „De ge meente is als partij opgevoerd, maar met deze instantie hebben wij bijna overeenstemming bereikt. De schulden zijn niet van dien aard dat er een club failliet aan moet gaan. Ik verwacht dat de zaak binnen enkele weken is opgelost". NANTES (ANP) - Ter viering van de 75ste editie heeft Frank rijk nu ook een 'Radio Tour de France'. Op de FM-zender 105.5 is dit programma te beluisteren vanaf een kwartier voor de start van elke etappe tot een half uur na afloop met in de loop van de avond nog nabeschouwingen. Elk kwartier wordt uit de karavaan de stand van zaken gegeven. PARIJS (Rtr) - De rally Parijs-Dakar wordt aanzienlijk inge kort. De organisatie van de omstreden wedstrijd door de woes tijn heeft woensdag bekend gemaakt dat het evenement, dat op 25 december van start gaat, van 25 dagen wordt teruggebracht tot vijftien dagen. Ook zullen minder wagens worden ingeschreven, 450 in plaats van 600. Vrachtwagens worden voortaan niet meer toegelaten tot de rally. Bovendien worden de afstanden die per dag moe ten worden afgelegd, verkleind en zal het toegestane aantal pk's per auto eveneens minder zijn. De maatregelen werden genomen, nadat de FISA, de inter nationale autosportbond, de organisatie naar aanleiding van de laatste rally met ruim twee ton had beboet. Gilbert Sabine, de leider van de wedstrijd, hekelde de beslissing van de FISA. „De boetes zijn opgelegd voor onnozele vergrijpen, zoals het ge bruiken van verkeerde autogordels". De internationale federatie heeft er nooit een geheim van gemaakt met Parijs-Dakar in de maag te zitten. Het grote aan tal ongevallen, waarvan vorig seizoen een groot aantal met do delijk afloop, levert de sport een slechte naam op. De FISA dreigde vorig jaar de rally in de ban te doen als de aanwijzin gen van de internationale organisatie niet werden opgevolgd. De fabrieksteams zouden dan waarschijnlijk de 'zwarte' rally Parijs-Dakar mijden om een schorsing van de rijders te voor komen. ZÜRICH (SID) - Diego Maradona voelt zich tijdens de wereld titelstrijd van 1990 in Italië zeker twee keer thuis. Regerend wereldkampioen Argentinië speelt zijn tweede en derde groepsduel namelijk in het stadion van Napoli, de club van Maradona. Alleen voor de openingswedstrijd verblijft Argenti- në in Noord-Italië, in het Meazzi-stadion van Milaan, de 'thuis haven' van Gullit, Van Basten en Rijkaard. Woensdag maakte de FIFA het speelplan voor de kam- pioensstrijd in 1990 bekend. Het toernooi is met 31 dagen het langste uit de geschiedenis. De opening is op 8 juni, de finale op 8 juli in het Olympisch stadion van Rome. Ook Italië, het tweede land dat zeker is van deelneming, weet bijna twee jaar voor de aftrap ai waar het de eerste drie wedstrijden in actie komt: in het stadion van Rome. De openingswedstrijd, halve fi nales, grote en kleine finale beginnen om 20.00 uur. De overige duels worden om 17.00 of 21.00 uur gespeeld. BELGRADO (Rtr) - De Joegoslavische voetbalbond heeft twee clubs uit de hoogste afdeling, Pristina en Celik Zenica, zes pun ten in mindering gebracht. De krant Daily Belgrado heeft dit dinsdag gemeld. Een onderzoekscommissie achtte bewezen dat beide teams met de uitslag van hun wedstrijd op de laatste speeldag hebben ge knoeid. Pristina was al gedegradeerd. Als het door de clubs aangetekende hoger beroep niets oplevert, wordt Celik nu de andere degradant. Pristina stond op de laatste speeldag van het seizoen in de wedstrijd tegen Celik drie minuten voor het einde met 2-0 voor. Op dat moment werden de uitslagen van de andere wedstrij den in het stadion bekend gemaakt. Daaruit bleek onder an dere dat de winst Pristina niet meer kon redden. De club liet in de slotfase vervolgens tegenstander Celik drie doelpunten ma ken. De voetbalbond trapte daar niet in en stelde een onder zoek in. ATHENE (ANP) - Twee Nederlandse boksers hebben de halve finale bereikt van het internationale Acropolistoernooi in Athene. Nadat eerder Regilio Tuur de halve eindstrijd had ge haald, schaarde Irving Christensen zich eveneens bij de laatste vier. De middengewicht won op punten van de Pool Grzesik. Het toernooi duurt tot en met donderdag. De andere Nederlanders die in actie kwamen, waren minder succesvol. Silvio Mezzenga (lichtgewicht), Reino van den Hoek (lichtwelter) en Dick van Egmond (welter) verloren op punten. De Limburger Mezzenga (Munstergeleen) van de Westduitser Ghaffa, Van de Hoek (Leeuwarden) van de Zweed Myrberg en Van Egmond (Hoogvliet) van de Joegoslaaf Bajrovic. JEREZ (ANP/Rtr) - Nellie Cooman heeft tijdens internationale atletiekwedstrijden in Jerez een overwinning behaald op de wereldrecordhoudster, de Amerikaanse Evelyn Ashford. Cooman liet in de Spaanse stad op de 100 meter 11,29 seconden noteren. Ashford werd tweede. De Nederlandse heeft een beste seizoentijd staan van 11,18. Zij moet tenminste 11,10 seconden lopen om zich te kwalifice ren voor de Olympische Spelen in Seoul. De 100 meter bij de heren werd in 10,12 seconden gewonnen door de Amerikaan Calvin Smith. Zijn landgenoot Roger King dom zegevierde op de 110 meter horden in 13,20. Dat is vijfhon derdste boven de prestatie waarmee Kingdom de wereldrang lijst van dit seizoen aanvoert. De 400 meter horden leverde een zege op voor de Amerikaan Danny Harris, die 48,64 seconden noteerde. Harris versloeg zijn landgenoten Dave Patrick (tweede) en Nat Page (derde).

de Stem | 1988 | | pagina 7