HEVIGE DISCUSSIES IN MOSKOU OVER HERVORMINGEN Rocard droomt van verenigd Frankrijk GWK laat niemand zonder polis, autobahn- sticker of benzinebonnen de grens over. GWK VERLIES Lefebvre tart opnieuw het Vaticaan BUITENLAND GWK: HET GELD- EN WISSELKANTOOR DAT BIJNA ALTIJD OPEN IS... EN WAAR IEDEREEN WELKOM IS. AMSTERDAN DE STEM binnenland donderdag 30 jun11988 CONSERVATIEVE AARTSBISSCHOP WUDT VANDAAG VIER BISSCHOPPEN MOSKOU (ANP/AP/AFP) - Op de tweede dag van de Sovjet-partij conferentie in Moskou is on enigheid aan het licht getreden over de plannen van partijleider Gorbatsjov. Nog ver weg Afbraak Oude methoden Niet toegelaten Hilariteit Niet goed gevallen NIEUWSOVERZICHT Referenda Algerije en Libië over 'fusie' EG-akkoord over schonere auto's EG niet eensgezind tegen Zuidafrika Staakt-het-vuren in Suriname Onderzoek naar nazi-generaal heropend Veel doden bij strijd in zuiden Angola Schilderij Monet verkocht voor 50 miljoen Strafklacht tegen bondskanselier Kohl Hongarije kiest onpartijdig staatshoofd DëSTEM financ BREDA - Esso Nederl nieuw hoofdkantoor in de rode cijfers gedokei toe van 120 miljoen gul ruiden vorig jaar. Furness gevraagd op vriendelijke beurs T21 ECONE/ ZÜRICH (AP) - De opstandige aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft gis teren in het Zwitserse plaatsje Econe 16 nieuwe priesters gewijd. Vandaag zal de 82-jarige het gezag van het Vaticaan nog verder tarten door vier nieuwe bisschoppen te wijden zonder toestemming van de paus. Het gevolg hiervan zal zijn dat de aartsbisschop en zijn volgelin gen uigesloten worden uit de kerk. Lefebvre verzet zich tegen de hervormingen die zijn doorge voerd tijdens het Tweede Vati caans Concilie dat in de jaren zestig is gehouden. Dat komt tot uiting in zijn mis die hij nog steeds volgens de richtlijnen van het Concilie van Trente in het Latijn opdraagt, in plaats van in de landstaal. De priesterwijding werd bij gewoond door zeker 8.000 vol gelingen. Lefebreve heeft nu in totaal 220 priesters gewijd. In 1976 heeft het Vaticaan hem verboden priesters te wijden, de mis te celebreren of de sa cramenten te verlenen. In zijn mis maakte Lefebvre geen melding van de dreigende uitsluiting, maar ging tekeer tegen de 'kanker van het libe ralisme' dat zich door de katho lieke kerk verspreidt. „Schaart u achter de strijd tegen het liberalisme, die valse opvatting over vrijheid", zei hij, „en bereidt u voor op ver volging. Wat men u ook zegt, u blijft katholiek". De aartsbisschop stelt dat de stoel van Petrus en andere ge zagsposities in Rome worden bekleed door 'anti-christenen', en dat hij zich daarom ver plicht voelt de wijdingen door te zetten 'opdat de katholieke kerk en het priesterschap zul len blijven bestaan tot glorie van God'. De Zwitserse theoloog Hans Kung heeft zich gisteren ook in de kwestie-Lefebvre gemengd met een artikel in het dagblad Tages-Anzeiger in Zurich. Vol gens Kung heeft het Vaticaan de breuk voor een deel aan zichzelf te danken, omdat men heeft verzuimd de vernieuwin gen van het Tweede Vaticaans Concilie uit te leggen en toe te lichten bij de gelovigen. De tweede fout die het pau selijk hof heeft gemaakt is om radicaal en wettelijk te reage ren op gelovigen die het niet Aartsbisschop Lefebvre (midden) tijdens de wijding. meteen met de hervormingen eens waren. Dit is volgens Kung een grote psychologische fout. De geestelijke verwarring die hierdoor ontstond gaf Le- - foto ap febvre de gelegenheid uit te groeien tot een welkom sym bool van verzet tegen het Vati caan, die de paus inmiddels 'rechts heeft ingehaald'. Onenigheid plan Gorbatsjov Met name over het hervormingsdbeleid en de voorge stelde scheiding van staat en partij lieten afgevaardig den een ander geluid horen dan Gorbatsjov. Topfunctionarissen en plaatse lijke managers verschillen van mening over de vraag of de Sovjetunie snel en ver genoeg gaat om de stagnerende econo mie afdoende te kunnen her vormen. Tevens is woensdag een on derzoek gelast naar de beschul diging in een Russisch tijd schrift, dat een aantal afge vaardigden uit de Centraala- ziatische republiek Oezbekis tan zich zou hebben laten om kopen. De echte scheiding tussen par tij en staat in de Sovjetunie is ondanks de verrassende voor stellen van Gorbatsjov nog ver weg, aldus waarnemers in Moskou. Dit komt volgens hen doordat de partij de absolute meerderheid behoudt in de vertegenwoordigende organen (Sovjets) zowel als in uitvoe rende organen, zoals de rege ring en dë ministeries, en door dat het Politburo zowel als het Centrale Comité van de partij de leidende rol blijven eisen. Daar ligt de tegenstelling in de jongste voorstellen van de Sovjetleider. Enerzijds streeft hij naar sterkere scheiding tus sen de partij en de vertegen woordigende (Sovjets) en uit voerende organen (ministeries). Daarom wil hij een machtige president en een permanent vergaderend parlement van slechts 400 a 450 afgevaardig den. Maar door voor te stellen dat eerste-secretarissen van par tijcomités automatisch kandi daat zijn voor het voorzitter schap van de Sovjets holt hij de scheiding weer uit. Wat Gorbatsjov eigenlijk wil is afbraak van het uitgebreide 'dubbele' controle-apparaat, waarmee de partij tot dusverre op alle niveaus de vertegen woordigende en uitvoerende organen wil sturen en controle ren tot in dorpssovjets toe. Deze sovjets of raden zouden volgens de oorspronkelijke ideeën van Lenin de echte macht van het volk moeten uit oefenen, maar al vanaf het be gin van de Oktoberrevolutie van 1917 ligt de macht bij de partij via de secretaris-gene raal en het Centra le Comité. Dit comité is het hoogste van alle partij comités. Al deze co mités hebben van hoog tot laag grote apparaten ontwikkeld die op alle terreinen van politiek, economie en cultuur parallel willen sturen aan de Sovjets en ministeries. Gorbatsjov meent dat de communisten hun in vloed eerder moeten doen gel den van binnen uit deze verte genwoordigende en uitvoe rende organen. Hij knikte woensdag op de tweede dag van de partij confe rentie dan ook instemmend toen partijleider Vladimir Ka- lasjnikov van Volgograd de klacht uitte dat de centrale or ganen van de partij zich teveel bemoeien met lokale regerings kwesties. 'Wij moeten allen onszelf hervormen, zowel op lokaal niveau alsook hier', al dus Kalasjnikov. Overigens had Gorbatsjov dinsdag al verklaard dat ook de ministeries zelf zeker niet vrij zijn te pleiten van schuld aan stagnatie doordat zij blijven werken volgens oude methoden en bedrijven blijven bevoog den. Tegen zijn voorstel eerste- secretarissen te laten kiezen als voorzitters van de Sovjets was dinsdag al direct bezwaar aan getekend door een van de bijna 5.000 afgevaardigden. 'Ik zie met. hoe dit voorstel te rijmen valt met streven naar sterkere scheiding van partij en staat', zéi Leonid Albakin, hoofd van het Economisch Instituut van de Academie van Wetenschap pen. De conferentie besloot woensdag zes commissies in te stellen voor de voorbereiding van resoluties: over de uitvoe ring van de besluiten van het 27e Congres van februari maart 1986 en de taken tot ver dieping van perestrojka, de de mocratisering van de samenle ving en de hervorming van het politieke bestel, de strijd tegen de bureaucratie, de inter-etni- sche betrekkingen, glasnost en de hervorming van het rechts stelsel. De buitenlandse pers, ook die van de andere socialistische landen, was woensdag niet toe gelaten tot de conferentie en moest het dus doen met de uit treksels van toespraken door het Sovjetpersbureau TASS en zeldzame flashes op radio en tv. Niettemin werd duidelijk dat het er levendig aan toe ging en dat Gorbatsjov zich ook menig maal persoonlijk mengde in het debat. Een prominent acteur en lid van het Centrale Comité Mi- chail Oeljanov deed een emo tionele oproep om wat betreft de beperking van de ambts- duur tot in totaal tien jaar een uitzondering te maken voor Gorbatsjov. 'Wij moeten niet midstrooms van paard verwis selen. Wij geloven in Gorbats jov, hebben hem nodig en die nen hem te kiezen voor een derde ambtstermijn', zei Oelja nov onder applaus. Maar een onderwijzeres uit Perm, Fyodorova, zei daarop dat twee termijnen zelfs voor Gorbatsjov genoeg moeten worden geacht. 'Michail Serge- Partij leider Gorbatsjov in discussie met andere topfunktionarissen tijdens de partij conferentie in Moskou. - fotoap jevitsj heeft nog genoeg tijd om te doen wat hij moet doen'. Gorbatsjov zelf reageerde als volgt: 'Ik heb U reeds gezegd - laten wij niet denken over de genen die hier zijn, maar over het hele land, de partij en het volk. Wij moeten juiste beslis singen uitwerken en door deze juiste beslissingen zal alles in orde komen'. Voor echte hilariteit zorgde woensdag een van sarcasme druipende rede over het 'stompzinnige' productiesys teem in het land door de direc teur van een machinefabriek enige honderden kilometers beoosten Moskou, Vladimir Kabadze. 'Bureaucraten moeten wor den afgemaakt, ministers moe ten zelf maar muizen gaan vangen, als zij te eten willen hebben'. 'Als wij openlijk moeten spreken, welaan dan: wij heb ben geen ministers nodig. Ner gens ter wereld zijn meer mi nisters en loopt het ook slechter dan in de Sovjetunie', zei Ka badze onder donderend ap plaus en gelach, behalve van Gorbatsjov die steeds stukken inkeek en, uiteraard, van de aanwezige ministers. 'Wij hebben het primitiefste produktiesysteem dat er is: in telligente mensen vinden foute dingen uit en imbecielen blij ven deze herhalen, de zoge naamde geleerden van dit land moet het zo gemakkelijk moge lijk worden gemaakt om het te verlaten en wat de papierwin kel van de bureaucraten be treft: deze conferentie zou al een succes zijn als elk van ons bij thuiskomst vijf of zes circu laires met instructies vernie tigt', aldus Kabadze. De afgevaardigde Vladimir Smirnov uit Leningrad sprak zich uit tegen het door Gor batsjov voorgestelde ontslaan van 'onwaardige' partijleden. De Sovjetleider had er dinsdag in zijn openingsrede voor ge pleit dat de partij zichzelf rei nigt, maar de afgevaardigde zei dat dit zou kunnen ontaarden in een zuiveringscampagne en pleitte ervoor dat elk partijlid de gelegenheid moet krijgen om zich te in perestrojka te be wijzen. Ten aanzien van de gevoelige kwestie om Nagorny Karabach met Armenië pleitte de eerste- secretaris van de partij in Azerbajdzjan ervoor deze voor te leggen aan een op te richten Staatscommissie (ministerie) voor de Nationaliteiten. Zijn Armeense ambtgenoot verklaarde met nadruk pere strojka en glasnost niet de oor zaak te achten van de 'explo sieve situatie' in bepaalde re publieken. Er zijn nieuwe ideeën nodig om een oplossing te vinden voor het probleem van Ar meens gebied in Azerbajdzjan, zei hij. Gorbatsjov mededeling van dinsdag dat binnengrenzen niet worden gewijzigd, is niet erg goed gevallen in Nagorny-Ka- rabach, 'want de mensen had den meer verwacht' en wach ten nu het einde van de confe rentie af, zei een partijfunctio naris uit Nagorny-Karabach. Woensdag kwamen op de conferentie in totaal 24 afge vaardigden aan het woord en werd vastgesteld dat de spreektijd 15 minuten be draagt. In totaal hebben 206 af gevaardigden spreektijd ge vraagd, zodat de conferentie zich wel eens tot over vrijdag zal kunnen uitstrekken. Van onze correspondent PARIJS - „Ik droom van een ambitieus Frankrijk, waar de mensen weer met elkaar durven te praten. Waar men naar iemand luistert om wat hij zegt en niet om van welke partij hij is. Kapot maken wat anderen hebben opgebouwd. Op bouwen wat anderen straks weer afbreken, dat soort poli tiek willen de Fransen niet meer". Aldus de Franse socialistische premier Michel Rocard giste ren aan het eind van zijn eerste regeringsverklaring, die, zoals verwacht, in het teken stond van de 'ouverture', de opening van de socialisten naar het po litieke midden. De nieuwe premier wilde 'de tijd de tijd geven' en stelde op lossing van de Caledonische kwestie: voorzichtige invoering van vermogensbelasting en een sociaal minumum voor als eer ste test voor een brede parle mentaire instemming. 'Hoop' en 'gezond verstand' waren de terugkerende woorden in zijn vlammend betoog, dat af en toe applaus oogstte bij de rechtse oppositie. Om taktische redenen werd de vertrouwensvraag niet ge steld. Na de vervroegde parle mentsverkiezingen, begin deze maand, slaagden de socialisten van president Mitterrand er niet in een absolute meerder heid in het parlement te ver werven. De rechtse oppositie kwam echter stemmen te kort om het eerste kabinet Rocard omver te werpen. 'Rocky II' hoopt nu voor elke ADVERTENTIE) Alle 75 GWK-kantoren hebben volop reisverzekeringen in huis. Zelfs vlak voor uw vertrek kunt u die snel nog aanschaffen. Denk ook eens aan het gemak om nu al een Zwitsers Autobahn- vignet of Italiaanse benzinebonnen te kopen. Dat scheelt u straks tijd en geld. GWK heeft ze in voorraad. Zeven dagen per week bent u welkom. Van 's ochtends vroeg tot in de avond. Snélle service mét een glimlach. Niet alleen bij de grens overgangen, maar óók op 35 NS-stations. Bel (óók 's avonds) voor koersen, adressen en openingstijden: 020 - 5 69 06 90. Viditel paginanummer 75030. De Grenswisselkantoren NV afzonderlijke wetswijziging een Kamermeerderheid te vin den. De oppositie liet weten de premier en zijn minderheids kabinet niet op woorden maar op daden te zullen beoordelen. „Meneer de premier, u moet niet dromen maar regeren", schudde de nieuwe Gaullisti sche fractievoorzitter Bernard Pons Rocard wakker. Het dinsdag herbenoemde kabinet van Rocard kwam gis teren voor het eerst bijeen voor een vergadering. Daar moesten extra stoelen aan te pas komen want de nieuwe regering van socialisten, niet-partij gebon den persoonlijkheden en een aantal overgehaalde centristen, is de meest uitgebreide uit de geschiedenis van de Vijfde Re publiek. De ploeg telt 17 ministers, 10 onderministers en 17 staatsse cretarissen. De verhouding tus sen socialisten en niet-socialis- ten is 50-50, wat in de entou rage van Michel Rocard wordt uitgelegd als een volgende stap naar de 'grote ouverture'. Alle socialistische kopstuk ken behielden hun post. Be langrijkste nieuwe aanwinsten in de regeerploeg zijn de voor aanstaande liberalen Jean- Pierre Soisson en Jean-Marie Rausch, respectievelijk minis ter van Werkgelegenheid en van Buitenlandse Handel. Bei den staan te boek als 'Barris- ten' ofwel aanhangers van de liberale oud-premier Raymond Barre. Volgens waarnemers zouden ze de rol van verkenners spelen voor Barre en ander politieke zwaargewichten als Simone Veil en Pierre Méhaignerie, die wellicht na de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar zullen volgen. Over een eventuele coalitie van liberalen en socialisten is binnen het rechtse blok grote verdeeldheid ontstaan. Jean- Pierre Soisson werd gisteren door ex-partijgenoten voor niets minder dan 'verrader' uitgemaakt. ALGIERS (RTR) - Algerije en Libië houden in september refe. renda over eenwording van beide staten. Daartoe is is besloten tijdens een bezoek aan Algiers van de Li. bische tweede man na kolonel Muammar al-Gaddafi, Abdel- Salam Jalloud. In Algiers is drie weken geleden een topconferentie van de Noordafrikaanse landen gehouden, waarbij de regeringsled ders spraken over uitbreiding van de samenwerking tussen de Libië, Algerije, Tunesië, Mauretanië en Marokko. Libië is voor- stander van regionale eenwording maar de andere landen liever voornamelijk economische samenwerking naar het voorbeeld van de Europese Gemeenschap. LUXEMBURG (ANP) - De EG-ministers van Milieuzaken zijn het eens geworden over strengere normen voor de uitlaatgas- sen van kleine auto's. Maar volgens de Nederlandse minister Nijpels is het compro- mis zo slap uitgevallen dat het voordeel voor het milieu nihil is, Nederland heeft tegen het compromis gestemd, maar werd men met Denemarken en Griekenland overstemd. Door het akkoord over de kleine auto's is wel de weg vrij geko men voor de formele goedkeuring van een andere richtlijn, na melijk over de beperking van de uitstoot van zwavel-dioxyde en stikstof-oxyde door grote stookinstallaties van raffinade rijen krachtcentrales en grote industrieën. DEN HAAG (ANP) - Het valt niet te verwachten dat alle lan den van de Europese Gemeenschap bereid zullen zijn tot diplo matieke maatregelen jegens Zuidafrika als op 19 juli de execu tie van de zes van Sharpeville wordt voltrokken. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zei dit in de Tweede Kamer tijdens een nabeschouwing over de Europese top in Hannover. Van den Broek meent echter dat de regering van Zuidafrika uit de slotverklaring van de top duidelijk kan opmaken dat een aantal landen dat wel van plan is. PARAMARIBO (AP) - Rebel lenleider Ronnie Brunswijk (foto) heeft twee overeen komsten met de Surinaamse regering getekend die een eind kunnen maken aan de al bijna drie jaar durende guer rilla in het oosten van Suri name. De voormalige sergeant Brunswijk begon zijn aanval len op mililtaire en ecomoni- sche doelen zomer 1986, toen legerleider Bouterse nog heerste in Suriname. Bruns wijk wilde Bouterse, die via een staatsgreep in 1980 aan de macht kwam, tot aftreden dwingen. Toen duidelijk werd dat ze Bouterse niet konden wippen begonnen de rebellen wegen, elektriciteitcentrales en bruggen te vernielen en de belangrijke bauxiet industrie aan te vallen. Dat veroorzaakte een daling van 70 procent van Surinames inkomsten. De schade in 1987 al leen al is geschat op meer dan 400 miljoen gulden. LUBEGK (RTR) De Westduitse autoriteiten onderzoeken oi een vroegere nazi-generaal opdracht gegeven heeft tot de mas samoord op 85 ongewapende Britse krijgsgevangenen in de buurt van het Franse Duinkerken in 1940; Justitie verdiept zich opnieuw in het dossier van Wilhelm Mohnke, die generaal-majoor was in een elite-eenheid van de SS, omdat Britse journalisten op de proppen zijn gekomen met nieuwe namen van overlevenden. Eerder heeft de Westduitse justitie onderzocht of Mohnke in 1944 opdracht gegeven heeft tot het executeren van 12 ongewa pende Canadese krijgsgevangenen, en of hij betrokken was bij het ombrengen van meer dan 600 Belgische burgers en 72 Ame rikaanse krijgsgevangenen in België in december van dat jaar. In 1973 sloot zij de boeken bij gebrek aan bewijs. JOHANNESBURG (RTR/AFP) - Het Zuidafrikaanse leger heeft meer dan 300 Angolese en Cubaanse militairen gedood tijdens gevechten bij de door Zuidafrika verdedigde Calueque- dan in Angola. Brigade-generaal Pieter Gagiano verstrekte woensdag nadere informatie over de hevige gevechten die vanaf maandag worden gevoerd in het zuiden van Angola. Bij de aanval, uitgevoerd door ongeveer 600 infanteristen en 35 tanks, kwamen ook twaalf blanke Zuidafrikaanse soldaten om. Het Angolese persbureau geeft een andere lezing van de ge beurtenissen. Volgens Angop waren er bij de gevechten 2" Zuidafrikanen en slechts acht Angolezen gedood. LONDEN (DPA) - Een schilderij van de Franse impressionisti sche schilder Claude Monet is het op twee na duurste schilderij geworden dat ooit op een veiling van de hand is gegaan. Bij So- theby in Londen bracht het schilderij 'Dans la Prairie' (foto) 14,3 miljoen pond (ruim 50 miljoen gulden) op, tweemaal zoveel als deskundigen hadden verwacht. Alleen de Van Gogh-schilderijen 'De Irissen' (102 miljoen) en 'De Zonnebloemen' (77 miljoen) brachten meer op dan Monets afbeelding van zijn echtgenote Camille. De schilder maakte het doek in 1876. BONN - De Groenen in de Westduitse Bondsdag hebben bij de Officier van Justitie een strafklacht ingediend tegen bonds- kanselier Helmut Kohl (CDU). De regeringsleider wordt ervan verdacht voor een commissie uit de Bondsdag, die de affaire van de levering van constructiekeningen van een onderzeeër aan Zuid-Afrika onderzoekt, moedwillig te hebben gelogen. Bondsdaglid Otto Schily noemt de klacht 'de onontkoombare consequentie uit de krasse tegenstrijdigheden die bestaan tus sen de uitspraken van Kohl voor de Bondsdagcommissie en de onlangs opgedoken brief van de Beierse ministerpresident Franz Josef Strauss'. BUDAPEST (RTR) - Het Hongaarse parlement heeft woens dag de 74-jarige biochemicus Bruno Straub tot het eerste staatshoofd in Oost-Europa gekozen dat geen lid van de com munistische partij is. Straub, die op het ogenblik een academisch congres in Boston in Massachusetts bijwoont, is als president - een grotendeels representatieve functie - de opvolger van de 65-jarige Karoly Nemeth. yjjGHEL - DMV Campina van de vier grote Ne derlandse zuivelindus trieën, onderzoekt samen jnet de grootste Belgische zUivelcoöperatie Inco de mogelijkheden van samen werking. pe Brabants/Limburgse coö peratie wil zich daarmee ver zekeren van extra melkaan- voer en voorbereiden op de vorming van één Europese: markt. Vanwege de superheffing overproduktie van melk is aanvoer van deze grondstof je twaalf zuivelfabrieken van pjylV Campina de laatste jaren op de bij Ess< Van onze economische redactie Dat blijkt uit de jaarstukk Esso, een dochter van de A Exxon, de laatste jaren een gulden geleden. Ook dit jat lies. „Het bedrijfsresultaat komen", schrijft de directie. Het operationele resultaat voor belastingen verslechterde dra matisch in 1987. Het verlies in van 50 miljoen gulden ver vijfvoudigde tot 251 miljoen gulden in '87. Weliswaar nam! de omzet toe met dertien pro cent tot 3.6 miljard gulden, maar de marges stonden stevig onder druk. Om de verliezen te financieren moest Esso Neder land 185 miljoen gulden lenen bij andere groepsmaatschap pijen. ,Als gevolg van de OPEC prijs- en produktieafspraken en een beëindiging van het sys teem waarbij de prijs van ruwe olie wordt gekoppeld aan de produktprijzen op de interna tionale markten kwamen dei marges van de produktie-een- heden sterk onder druk te staan", schrijft de Esso-direc- (tie. Door de dalende prijzen op de internationale oliemarkt leed Esso een voorraadverlies van twintig miljoen gulden. Daar stond een voorraadwinst van vijftien miljoen gulden in '86 tegenover. Het aantal werknemers be droeg in '86 nog gemiddeld 1.383 mensen. Eind vorig jaar werk ten er nog 1.247 mensen bij Esso Nederland. De directie ver wacht dat het personeelsbe stand zich op dat niveau zal stabiliseren, maar wil een lichte daling niet uitsluiten. Esso Nederland investeerde in 1987 voor 79 miljoen gulden. Dat is een fractie van het be drag dat in 1986 werd geïnves teerd (705 miljoen gulden), toen het bedrijf op de raffinaderij in Rotterdam de Flexicoker-in- stallatie en in Breda het Bene- lux-hoofdkantoor bouwde. Het geld werd in 1987 uitgegeven aan een voltooiing van deze AMSTERDAM (ANP) - De mededeling var Furness dat het in het eerste halfjaar vee beter is gegaan dan in de eerste helft van vorig jaar is woensdag op de Amster damse effectenbeurs in goede aarde ge vallen. Het havenaandeel verliet de markt maar liefst 8,90 hoger op 50,40. De aandelen van de andere haven- en trans portfondsen profiteerden mee. Zo noteerde Internatio Muller op 59 can rijksdaalder hoger en Pakhoek 1,70 °P f88,50. Nedlloyd behoorde met een vooruitgang van 2,50 ook tot de win naars. De beurs was in het algemen vriende- »ik gestemd. De vaste dollar en de goede stemming op Wall Street zetten alle sei nen op groen en zo konden in de loop van de dag veel aandelenkoersen flink aan nekken. Meer dan de helft van de geno teerde aandelen, 54,2 procent, sloot de dag hoger af. De totale omzet kwam op 11.26 miljard, waarvan ongeveer ƒ570 miljoen in aandelen. In obligaties ging 689 miljoen om. De feest verhandelde staatsleningen lagen 0,2 punt lager. De staatslening die in de ochtend werd aangekondigd draagt evenals de vorige een rente van 6,5 pro cent. De internationale-aandelensector toonde een winst van 1,60 op 229,70 veer Koninklijke Olie. Akzo werd 1,40 Peger verhandeld op 126 en Hoogovens won o,70 op ƒ48,40. Philips was op J 32,60 twee kwartjes beter. Unilever lag 1.30 hoger op 110,50. Elsevier was op overnamegeruchten aanvankelijk vast gestemd, maar zakte la- irc ü1,0' f 60'3°. wat de winst uiteinde lijk beperkte tot een dubbeltje. In de finan ciële hoek ging Amro 1,20 vooruit naar J '2.70 en NMB ƒ4 naar 167,50. Vast Bestemd was Stork, die 0,70 aantrok tot 118,90. Koninklijke Papier verliet de markt j 4 hoger op 156,50 en Océ van Grinten won eenzelfde bedrag op De door de beurs berispte Amsterdam fbhet kwam ex-dividend op een slot van t ij Holec was twee kwartjes beter op ia» 0p de parallelmarkt kreeg Doc- ,a het zwaar te verduren

de Stem | 1988 | | pagina 4