chappij geval' Fusies in HBO bestuurlijk een succes DUIZENDEN EIGENAREN MOGELIJK DUPE MAATREGEL KABINET I )ere|ya BINNENLAND Het vertrouwen in ambtenaren was heel groot Druk op Ceausescu 3E SPOED de stem binnenland donderdag 30 jun11988 INHOUDELIJKE VERNIEUWING ONDERWIJS DUURT NOG JAREN AMERSFOORT (ANP) - Naar schatting enige duizenden eigenaren van premiewoningen drei gen minder subsidie te krijgen dan waarop zij bij de koop van hun huis rekenden. Specialisten boden lagere vergoedingen DE STEM COMMENTAAR parlementaire! enquete NIEUWSOVERZICHT 'Vondeling' Schiphol van huis weggelopen Langdurig werkloze wil werken DSM dreigt met sluiting fabriek Pernis WIR ook na afschaffing onbetaalbaar Buitenlandse investeringen gegroeid Forse kritiek op minister inzake Granaria Schadevergoeding voor verkrachting range illustratie werden op' ste dag van de Partij confe- zeven demonstranten, lei- ran de op te richten partij cratische Unie, zonder om- earresteerd. enige nieuwe aan Gorbats- lannen is de wijze waarop ïatselijke Partijleiders tot tters van de plaatselijke nenten zullen worden ge- Dat zal gaan bij geheime ling door het parlement. En zittende Partijleider niet gekozen maar integendeel idere Partij-kandidaat (dat nieuw), dan dient hij of zij xeden, en al zijn/haar pri- s af te staan. Dat nu valt ard verkeerd bij het zit- kader. Van deze kant is ik de meeste weerstand te- ïorbatsjovs voornemen te ichten. De Partij als geheel t deze hele procedure ver te voorschijn komen. wegvallen van de sociale con trole door verstedelijking en grotere mobiliteit uit op 'wat niet wordt ontdekt mag'. De kans op ontdekking van misdrijven neemt nog met de dag af. De pakkans op drank misbruik ligt op dertig pro cent. En we hebben geleerd, dat massale overtreding van de snelheidslimieten het dol- draaien van de administratie tot gevolg heeft. Het tekort aan ambtenaren vergroot de vrijbrief om voor zichzelf en anderen een gevaar op de weg te zijn. Over enige tijd, als de politie enkele duizenden ar beidsplaatsen heeft ingele verd, rolt de weggebruiker helemaal over de regels heen. De moraal van het verhaal zou voor Korthals Altes moe ten zijn, dat zijn beleid de macht van justitie vergroot en niet de omvang van de crimi naliteit aantast. Dreigemen ten en strengere straffen ha len niets uit als daarnaast aan de kwantiteit van het opspo ringsapparaat wordt geknab beld. Star volhouden van dat beleid, met als reden gebrek aan geld, getuigt van een niet begrijpen van de tijdgeest. De Nederlandse samenleving verdient dan een andere mi nister van Justitie. Iemand die het paard bij de teugel vat in plaats van bij de staart. Serie met afleveringen op 28, 29 en 30 juni. Literatuur: Straffen in gerech tigheid (Gouda Quint, Arnhem), Het irrationele van de straf (Gouda Quint, Arnhem), Gedo gend besturen (Kluwer, Deven ter). :wamen vaak uit de land- mduw, waren haastig bijge- choold. „Nu doorziet iedereen ip de bouwplaats, van hoog ot laag, de constructie van ;ewapend beton wel en ziet of r iets fout zit." De beton-ingenieurs van 1NO hameren op onderhoud n inspectie. Veel woning- louwverenigingen doen daar 'eel te weinig aan. Pas de ,aatste vijf jaar komt dat van le grond. „Systematisch on- lerhoud, daar ontbreekt het pn. Als je een auto koopt, dan krijg je bij de aflevering een inderhoudsplan voor de beur en. Een aannemer levert een lat of huis op zonder ge- iruiksaanwijzing en dat is lat. Pas de laatste jaren gaat lat wat anders. Het zijn dus le woningbouwverenigingen lie systemen voor inspectie en inderhoud moeten ontwikke- j TNO kan, gewapend met grote kennis van betoncon- itructies en elektromagneti- ;che apparatuur, verdachte rlats onderzoeken op gebre ken. De kosten daarvan ver- Tinderen dat zoiets op grote ichaal kan gebeuren. Terug naar Wormerveer. Volgens de TNO-experts is er een kleine kans dat het mis is pet de andere galerijen van ie flat èn van de twee soort gelijke flats, juist omdat het Tm een uitvoeringsfout gaat, Ten slordigheid. Dezelfde ar beiders, dezelfde uitvoerder, dezelfde tekeningen en con- itructie. Een heel kleine kans, kant 'geen flat is hetzelfde, ook al lijkt dat van de buiten- Kant zo: de constructies ver- mderen doorlopend'. En wat als niet de onderste, naar de bovenste galerij neergestort was? „Dan is de kans groot dat met een casca- ie-effect alle onderliggende Tok méé neerstorten. Maar in pns land is zo'n kaartenhuis- kffect uiterst klein, ook bij leze jaren '60-flats." Tech nisch is het geen enkel pro bleem om aan de Zaanse flats jiieuwe galerijen te zetten, sulk herstelwerk wordt regel matig gedaan. T28 Van onze onderwij sredactie BREDA - De omvangrijke [usie-operatie in het Hoger Beroepsonderwijs (HBO) is bestuurlij k en organisato risch tot nu toe een succes, pe inhoudelijke vernieu wing van het onderwijs zal tchter pas na 1990 echt op gang komen. pat zijn de belangrijkste con fusies van een onderzoek dat in opdracht van minister Deet- man (Onderwijs) is verricht door het Centrum voor Studies van het Hoger Onderwijsbeleid (CSHOB) van de Universiteit Twente. Hoewel de uitkomsten van liet onderzoek over het alge meen positief zijn, liet minister Deetman onderzoekers Goede- jebuure en Vos desgevraagd weten 'een reactie op dit mo ment niet opportuun te achten'. De grootscheepse fusie-ope ratie in het HBO is in 1983 in gang gezet met het uitbrengen van de STC-nota (Nota Schaal vergroting, Taakverdeling en Concentratie) door de ministers Deetman en Braks (Land bouw). Braks doet mee omdat er ook agrarische instituten bij be trokken zijn en die vallen per traditie onder zijn ministerie. Doel van de operatie: grotere en meer zelfstandige HBO-in- stuten (die nu 'hogescholen' he ten) met meer studenten en ruimere studiemogelijkheden. Daarnaast een doelmatiger be steding van de middelen, voor de ministers synoniem voor 'bezuinigen'. Voor 1983 waren er 348 scho len, die zich bezig hielden met hoger beroepsonderwijs. Na de de fusies bleven er vorig jaar 51 brede hogescholen met meer dere studierichtingen over naast 34 kleinere zelfstandig gebleven scholen. De kleinste hogeschool (fusie van twee Pa- bo's) telde 310 leerlingen, de grootste 15.800 leerlingen. Uit het onderzoek blijkt dat de operatie ondanks een voort varende start toch vertraging opliep. Een negatieve invloed had volgens een enquête onder de betrokkenen de wijze waarop de overheid het proces onder steunde. Met name het uitblij ven van een sociaal plan voor het personeel zou remmend ge werkt hebben met daarnaast de problemen rond de bekosti ging en de huisvesting. De on derzoekers willen die opmer kingen niet zonder meer over nemen. Ze twijfelen eraan of een ander beleid niet tot andere uitvoerige en vertragende dis cussies zou hebben geleid. Wel een negatieve invloed had volgens de onderzoekers de koerswijziging van minister Braks tijdens de rit. Onder schreef de bewindsman aan vankelijk het uitgangspunt van de STC-nota, dat er grootscha lige, multi-sectorale (meerdere richtingen) instituten moesten komen, tijdens de rit kwam hij daarop terug. Braks bleek plotseling uit sluitend fusies van landbouw scholen met landbouwscholen te willen. En hij kreeg daar voor een meerderheid in de Tweede Kamer (CDA en WD) achter zich. En dat terwijl aan vankelijk een meerderheid in de Kamer van vooral PvdA en WD collega Deetman politiek gesteund had. Het gevolg van deze ministe riële verdeeldheid was dat de Kamer meer vergaderingen besteedde aan de elf instituten van Braks dan aan de 340 die onder het ministerie van Deet man vielen. De landbouwminister kreeg dan ook in wat toch eigenlijk pure onderwijsdebatten waren, opmerkelijk genoeg dan ook meer kritiek te verduren dan de onderwijsminister. Maar minister Braks kreeg niettemin zijn zin van CDA en WD, al moest hij zijn plannen wel op een aantal punten bijstellen. Minder subsidie eigen huis Het ministerie van Volkshuisvesting telt sinds de parle mentaire enquête bouwsubsidies een extra kostenpost op bij de 'stichtingskosten' van nieuwbouw koopwoningen. Daardoor wordt de grens van de maximale bouwprijs vaak overschreden. Dat leidt tot minder subsidie. Aldus de vereniging Eigen mag worden betrokken bij de stichtingskosten. Eigen Huis vindt het beleid van het ministerie des te merk waardiger omdat op 1 januari 1989 het systeem van optel- en aftrekposten voor berekening van de stichtingskosten wordt afgeschaft. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De medische specialisten zijn bereid een fikse verlaging van hun vergoeding voor praktijk- kosten te accepteren, als hun norminkomens niet worden verlaagd. De specialisten willen in plaats van 105.000 gulden voor de ver goeding genoegen nemen met 80.000 gulden. Dat is volgens ingewijden de kern van het voorstel dat een delegatie van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) dinsdagavond deed aan het ka binet. Minister De Koning zal het idee morgen bespreken in het kabinet en met de uitkomst van dat beraad maandagavond op nieuw met de specialisten om de tafel gaan zitten. Wat het kabinet met het voorstel zal doen is zeer onge wis, maar waarnemers gaan ervan uit dat de minister de specialisten mag tegemoet ko men, als zij beloven mee te werken aan de bezuinigingen die nog op de lat staan. Huis in een brief aan de Ka mercommissie Volkshuisves ting. De subsidie voor premie- koopwoningen is afhankelijk van inkomen en stichtingskos ten. Het ministerie stelt de stichtingskosten vast, meestal een jaar of nog langer na de op levering van een woning. Volgens Eigen Huis rekent het departement ineens de rentevergoeding mee die de eigenaar aan de bouwer moet betalen voor de verschuldigde bouwrente, die de aannemer meestal voorschiet. Dit leidt ertoe dat de grens voor de stichtingskosten nogal eens wordt overschreden. Eige naren van premie A-woningen vallen dan terug op de veel la gere B-premie, terwijl kopers van een B-woning hun jaar lijkse bijdrage minder lang krijgen. Volgens Eigen Huis kan een huiseigenaar in het on gunstigste geval er 30.000 gul den bij inschieten. Directeur Van Herwijnen van Eigen Huis schrijft de Ka mer dat financiële rampen bij eigenaren van premie A-wo ningen niet denkbeeldig zijn. In het uiterste geval kan de situa tie leiden tot een persoonlijk faillissement. De enige die de dupe wordt is de eigenaar, en dat alleen als gevolg van een overschrijding van de stich tingskosten met enkele gul dens, aldus Van Herwijnen. De vereniging vindt dat de Kamercommissie staatssecre taris Heerma moet dwingen tot het buiten beschouwing laten van de rentepost. Zij wijst op een uitspraak van de Raad van State (1987), waarin is gecon cludeerd dat deze rente niet Premier Lubbers, 'onder vuur' van een tv-camera, luistert aandachtig naar een vraag van voorzitter Hermans van de par lementaireenquêtecommissie. - foto anp JARENLANG IS ROEMENIË geprezen om de zelfstandige koers van dat land. In een periode dat glasnost en perestrojka begrip pen waren die nog moesten worden uitgevonden, trotseerde de eigenzinnige president Ceausescu regelmatig de ijzeren regels die door de Sovjetunie aan de satellietstaten werden opgelegd. Puur politiek bezien was de houding van Ceausescu gedurfd. Hij was bijvoorbeeld de enige Oostblokleider die de contacten met Israël niet totaal heeft verbroken. De waardering voor de houding van Ceausescu bleef in de Westerse wereld niet bij woorden. De Verenigde Staten gingen zelfs zo ver om Roemenië in de handelsrelatie aanzienlijk te bevoordelen. Intussen is de situatie totaal gewijzigd. Van de sympathie voor het beleid van Ceausescu is weinig meer over. Dat heeft de Roe meense partijleider voornamelijk te danken aan zijn binnenlandse politiek. Hij heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een dic tator van het zuiverste water. Het Roemeense volk - dat in lange winters verplicht kou moet leiden, vanwege abnormale energie besparingen - zucht en kreunt onder het tyrannieke bewind van Ceausescu. De laatste jaren komt Roemenië herhaaldelijk voor op de lijst van landen waar de meest elementaire mensenrechten worden geschonden. Heeft de modale Roemeense burger het al niet best onder het juk van de familiedynastie Ceausescu - zijn familieleden nemen ook zeer prominente posities in binnen het partijapparaat - met de minderheden is het nog slechter gesteld. Vooral de Hongaarse en Duitstalige minderheden in Zevenburgen - voorheen Hon gaars - moeten het ontgelden. Ceausescu is van plan om duizenden dorpen in dat gebied met de grond gelijk te maken. De bevolking wordt zonder pardon naar andere delen van Roemenië overgeplaatst. Deze gedwongen 'andverhuizing - ook wel 'bulldozerpolitiek' genoemd - heeft 9een ander doel dan de culturele en maatschappelijke tradities van de Hongaarse en Duitstalige minderheden te breken. Van alle kanten wordt Ceausescu om zijn onmenselijke politiek bekritiseerd. Vooral in Hongarije wordt ongemeen fel gereageerd. Dat is ongebruikelijk. Oostbloklanden vechten hun verschillen van mening nooit in het openbaar uit. Nog unieker is de massale demonstratie die de afgelopen dagen in Boedapest werd gehou den. Tienduizenden Hongaren gingen de straat op. De teksten op de spandoeken - 'Adolf Ceausescu' - lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. De onmiddellijke reactie van de diep beledigde Ceausescu bij heeft bevel gegeven om het Hongaarse consulaat te sluiten - 9eeft aan dat hij niet van plan is om een wijziging in zijn beleid aan te brengen. Voor de Westerse landen lijkt nu de tijd gekomen °m in het geweer te komen. Roemenië - dat een economisch dieptepunt beleeft - kan niet zonder de harde Westerse valuta. Met die troef in handen kan Ceausescu behoorlijk onder druk worden gezet. Door Ad Burger en Jan Greyn DEN HAAG - „Min of meer toevallig" komt toenmalig staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Van Eeke- len (thans minister van De fensie) in 1984 verzeild in de wondere wereld van het paspoort. Zijn minister Van den Broek is in maart van dat jaar verhin derd voor een paspoortoverleg met Binnenlandse Zaken en stuurt Van Eekelen in zijn plaats. En vanaf die tijd raakt de staatssecretaris naar eigen zeggen „geleidelijk aan meer betrokken" bij de paspoort zaak. Maar, en dat dienen we goed te onthouden, hij „is nooit alleen als enige verantwoorde lijk; er vindt steeds nauw over leg met de minister plaats". Ex-staatssecretaris/ minister Willem Frederik Van Eekelen neemt op de derde dag van de verhoren van de parlementaire paspoortcommissie al een voor schotje op de mogelijke uit komst van de enquête. Voor het geval de commissie aan het eind van de zomer tot de conclusie komt dat Buiten landse Zaken tussen 1984 en 1986 kapitale blunders in de paspoortzaak gemaakt heeft, wil Van Eekelen nu al gezegd hebben dat die blunders nooit allemaal op zijn conto zijn te schrijven. Niet alleen hij, ook diens po litieke baas Van den Broek speelde een rol, alhoewel Van Eekelen toegeeft dat zijn rol „gaandeweg het proces steeds groter wordt". Voor alle duidelijkheid: Van Eekelen weet welhaast zeker dat de commissie niet tot een voor hem negatief oordeel zal komen. Hem treft geen enkele blaam, hoogstens heeft hij iets te veel vaart achter het tekenen van de paspoortorder gezet. Maar 1 januari 1988 moest wor den gehaald. Uit het verhoor komt naar (ADVERTENTIE) voren dat Van Eekelen in het paspoortproject geen pottekij- kers duldde. Al in 1984 geeft hij de toenmalig minister van Bin nenlandse Zaken Rietkerk te verstaan dat die zich niet met de ontwikkeling van een pas poortsysteem dient te be moeien. „Dat was en is de com petentie van Buitenlandse Za ken", aldus Van Eekelen. Het departement van Riet kerk mag zich bij wijze van doekje voor het bloeden bezig houden met de paspoortregi stratie en de gemeentelijke le ges. „En het was al moeilijk ge noeg om aan mijn ambtenaren te verkopen dat ze daarover in derdaad niets te vertellen had den", illustreert Van Eekelen waarschijnlijk ongewild de houding van de doorsnee-amb tenaar op Buitenlandse Zaken. Veel uren spendeert de staatssecretaris, zeker het eer ste jaar, niet aan het paspoort. Hij delegeert veel besluiten aan zijn ambtenaren, met name Sondaal en Uiterlinden. Zo laat Van Eekelen het vra gen en beoordelen van de pas poort-offertes van KEP, de Staatsdrukkerij en Joh. En schedé over aan zijn ambtena ren. En een bemiddelingsgesprek begin januari 1986 onder lei ding van premier Lubbers met vertegenwoordigers van de drie geïnteresseerde bedrijven en staatssecretaris Van Amels- voort (Binnenlandse Zaken) wordt voor Buitenlandse Za ken bijgewoond door ambte naar Sondaal, omdat Van Eekelen nodig op vakantie moet. „Nederland kreeg toen het voorzitterschap van de EG. Ik had met Van den Broek afge sproken dat ik gedurende die periode van zes maanden geen vakantie zou nemen. En toen zei Van den Broek: 'zorg dan dat je voordien, rond Kerstmis, vakantie neemt'. Vandaar", geeft hij aan. De staatssecretaris vindt dat hij de paspoort-beslommerin gen met een gerust hart aan zijn ambtenaren kan overlaten. Het bureau paspoortzaken oor deelt Van Eekelen met een be manning van vier man „kwali tatief en kwantitatief goed". De ambtenaren zijn uitste kend op de hoogte van alle technische aspecten van een fraudebestendig paspoortsys teem. Een aanbod van Binnen landse Zaken om advies te ge ven, wijst Van Eekelen dan ook bijna hooghartig van de hand. „We hebben geen hulp no dig", luidt het antwoord. „Op paspoortgebied hadden wij meer deskundigheid dan Bin nenlandse Zaken". En die deskundigheid zit voor het grootste gedeelte vol gens Van Eekelen samengebald in de persoon van drs. Pieter Uiterlinden, superlatieven schieten de bewindsman te kort. Dat andere betrokkenen, bij voorbeeld Kodak-directeur Siewers, over die kwaliteiten heel anders denken, maakt op Van Eekelen geen indruk. De huidige minister van De fensie lijkt zichtbaar een vieze smaak in de mond te krijgen, als hij geconfronteerd wordt met de Staatsdrukkerij. Dat bedrijf, favoriet van Binnen landse Zaken en gestruikeld in de race om de paspoort-order, probeerde volgens Van Eekelen constant via slinkse wegen de komst van het KEP-paspoort te voorkomen. Het bedrijf stemt in met de KEP-pas, krijgt in de produk- tie daarvan een bescheiden rol („het paspoortboekje, het in binden van de kaart en enig ponswerk"), maar werkt tege lijkertijd aan een eigen reisdo cument. En dat met medeweten van staatssecretaris Van Amelsvoort, die aan Van Eeke len in april 1986 tijdens een de bat met de Kamer een dummy van die pas „onder tafel" toont. „'Dit is het nieuwe model van de Staatsdrukkerij en die wil ik straks aan de Kamer la ten zien', zei Van Amelsvoort tegen me. 'Doe dat maar niet, want anders snapt niemand er meer iets van'", weet Van Eekelen zich nog als de dag van gisteren te herinneren. Hoe verstoord de verhoudin gen tussen Buitenlandse Zaken en de Staatsdrukkerij zijn, wordt wel duidelijk uit de bijna stuitend eerlijke verkla ring van Van Eekelen voor de bescheiden rol van de Staats drukkerij in de produktie van het KEP-paspoort. „Als de Staatsdrukkerij meer invloed op de produktie had gehad, dan had ze de hele boel geweldig kunnen traine ren. Dan hadden we de invoe ringsdatum van 1 januari 1988 niet gehaald. -A Was ik maar de koning van TongaWaarom ik die ver zuchting doe? Wel, ik verneem net dat Koning Taufa'ahau Tu- pou IV van Tonga vanwege zijn op 4 juli vallende verjaardag vijf dagen van festiviteiten heeft gelast. De koning wordt 70 en hij heeft zo'n 2400 gasten uitgeno digd die met hem eten en naar parades en wedstrijden kij ken. Die koning is kennelijk uit op nog meer populariteit. 'Als ik maar dikwijls over de tong ga', zo zal hij wel redene ren. Je kunt waarschijnlijk beter op een van de 36 eilanden zitten die samen Tonga vormen dan in een container-cel. Ik weet het niet hoor, maar bij het horen van het woord container-cel krijg ik toch het idee dat je als gedetineerde als een stuk oud vuil behandeld wordt. Na de glas-container, de plastic-container en de blik-contai- ner hebben we straks ook de gevangenen-container. Opge ruimd staat netjes, zo denken ze bij Justitie. Korthals Altes heeft mooi praten, maar de gedetineerden zitten ermee. Het zal me trouwens niet verbazen als crimineel Nederland rap de volgende naam gebruikt voor de container-cel: sta- ielt pelbak. MERIJN SCHIPHOL (ANP) - Het mysterie rond de Turkse 'vondeling' op Schiphol is opgelost. De jongen blijkt na een ruzie thuis in Eindhoven te zijn weggelopen en naar Schiphol te zijn gegaan. Zijn vader heeft hem in de nacht van dinsdag op woensdag op gehaald bij de marechaussee op de luchthaven, nadat hij een reportage over zijn zoon in het journaal had gezien. De jongen had verteld dat hij in Ankara woonde en twee maanden bij een oom en tante in Nederland had gelogeerd. Die oom en tante zouden hem maandagmorgen in een restaurant op de luchthaven hebben achtergelaten. De marechaussee kreeg argwaan toen bleek dat de jongen wel erg goed Nederlands sprak. DEN HAAG - Langdurig werklozen zijn vaak tot veel bereid om weer aan de slag te komen. Drie van elke vijf mensen die meer dan twee jaar zonder werk zitten, zoeken nog steeds ac tief naar werk. Ze zijn bereid om ander werk te doen dan ze vroeger deden en willen ook offers brengen in reistijd of loon. Van elke vijf zijn er twee die niet meer actief zoeken naar werk: één heeft de arbeidsmarkt definitief de rug toegekeerd, de ander wacht af of er zich een geschikte baan aandient. Dat blijkt uit een onderzoek onder 400 langdurig werklozen in de Rijnmond. Als de resultaten worden vertaald naar landelijk normen betekent dat dat 40.000 langdurig werklozen volstrekt niets meer verwachten. DEN HAAG (ANP) - DSM dreigt zijn kunstmestfabriek in Pernis (670 werknemers) te sluiten als het bedrijf moet voldoen aan de bepalingen die minister Smit (Waterstaat) in een ver gunning heeft gesteld aan de lozing van cadmium-houdend gips in de Nieuwe Waterweg. DSM is tegen die voorwaarden in beroep gegaan bij de Raad van State en is in onderhandeling met het Finse staatsbedrijf Kemira voor overname van de fabriek. Als deze acties geen re sultaten hebben gaan de poorten dicht. Een woordvoerder van DSM ontkende dat de sluiting van de fabriek als dreigement gehanteerd wordt. Als aan de voor waarden van de minister voldaan moet worden, is een sluiting noodzakelijk. DEN HAAG - De premieregeling voor bedrijfsinvesteringen (WIR) die eind februari is afgeschaft, zal Nederland ook de ko mende jaren nog vele honderden miljoenen guldens méér kos ten dan tot nu toe werd verwacht. Minister Ruding (Financiën) heeft de Tweede Kamer gisteren voorspeld dat de kans op overschrijdingen van de WIR-raming aanzienlijk is. De nieuwe tegenvallers zijn geen gevolg van het afschaffen, maar van oude toezeggingen. Er blijkt in de jaren 1986 en 1987 meer te zijn geïnvesteerd dan aanvankelijk werd gedacht. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Economische Zaken heeft vorig jaar 54 investeringsprojecten van buitenlandse be drijven naar ons land gehaald, 14 meer dan in 1986. Met die 54 projecten is een investeringsbedrag van 1,1 miljard gulden en ongeveer 1.800 arbeidsplaatsen gemoeid. Over 1986 was dat een bedrag van 640 miljoen gulden en 1.040 arbeids plaatsen. Van de 54 projecten zitten er 20 in de sfeer van produktie en as semblage en 13 in de distributiesfeer. Ruim 20 projecten zijn van Noordamerikaanse oorsprong, 17 uit Azië en 16 uit Europa. De concurrentie binnen Europa bij het aantrekken van buiten landse investeerders is groot. In de ons omringende landen is sprake van grotere belastingvoordelen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer meent dat mi nister Smit-Kroes (Verkeer, foto) bij de totstandkoming van het binnenvaartakkoord 'verregaande toezeggingen heeft gedaan, die nooit alle maal waargemaakt kunnen worden'. In het akkoord is geregeld dat binnenvaartschippers trans porten van de graanverlader Granaria niet meer blokke ren. De minister beloofde de schippersbeurzen in stand te houden. Alle fracties vroegen de mi nister om duidelijkheid over de hoogte van de schadever goeding die zij aan Granaria heeft beloofd. DOETINCHEM (ANP) - De vrouw die tijdens een narcose in het Doetinchemse Sint Josephziekenhuis is verkracht door een ziekenbroeder, krijgt een schadevergoeding van het zieken huis. Deze ziekenbroeder werd in april van dit jaar bij verstek door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar wegens verkrachting. Begin deze week spande de vrouw een kort geding aan tegen het ziekenhuis dat als werkgever aansprakelijk is voor het handelen van de zie kenbroeder. Via het kort geding eiste de vrouw een schadevergoeding van een ton wegens smartegeld, inkomensderving (door de zwan gerschap raakte ze haar baan kwijt) en diverse onkosten. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis heeft de directie er alles aan gedaan om de zaak op te lossen. Hij benadrukt dat het ziekenhuis het 'grote menselijke leed' van de vrouw erkent en er alles aan zal doen om de goede naam van het ziekenhuis in ere te herstellen.

de Stem | 1988 | | pagina 3