UITBLAZEN! Afgevallen galerij Wormerveer 'uitzonderlijk geval' Gorbatsjov wil steviger greep Partij op maatschappij Openbaar ministerie als sinterklaas DUIZEND] Batterij opladen ëveri FLATBOUW JAREN ZESTIG WERD GEKENMERKT DOOR HAASTIGE SPOED Korthals Altes trekt van leer DE STEM C< Druk op Cec DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 30 JUN11988 WIM KOCK .DE STEM. FRITS Korthals Altes, minister van Justitie, trekt fel van leer. Hij reageert direct op actuele ge beurtenissen en maakt van zijn reacties meteen ook beleid. Tot groot verdriet van de juridische wetenschap, die al het getimmer aan het straf recht-bouwwerk met gemengde gevoelens ga deslaat. Gramstorig wetenschappelijk commen taar blijft niet uit. En het justitiebolwerk groeit uit tot een machtig, te machtig, bolwerk pESTEMBINNEf AMERSFOORT (AN1 duizenden eigenaren gen minder subsidie te de koop van hun huis EEN bui regen van an derhalf uur heeft in onze tuin viereneen half uur nodig om alle hoeken te bereiken. Drie keer moet ik de regenbron verzetten. Een keer moet ik bovendien van kraan wisselen. Dinsdagavond heb ik het maar weer eens laten regenen. Ik doe dat volgens de regels: langdurig, maar niet te dikwijls. Ik heb niet de indruk dat het helpt. Op de plekken waar het gras concurreert met geboomte en struikgewas is het al bruin. Beter zou het zijn als het eens echt regende. Een zachte regen van een of twee et malen. Dat kan nog best voor de vakantie losbreekt. Dat die eraan komt is te merken aan het gemanoeuvreer met caravans in de buurt. Aan de overkant van de straat wa ren ze vanmorgen de caravan en de auto aan het wassen. Ook in het huis kon je, zonder er voor te moeten gluren, tekenen waarnemen van een afscheids- schoonmaak. Zulke taferelen wekken bij mij gemengde ge voelens op. Aan de ene kant ben ik büj dat we ons tegen woordig aan de vakantiepiek kunnen onttrekken door in mei of september te gaan, aan de andere kant mis ik dat zomer- vakantiegevoel. Toen we nog met de kinderen gingen, werd ik in deze tijd van het jaar re gelmatig getroffen door een steek van plezierige opwinding, veroorzaakt door de lokkende zomervakantie. Het kon me ge beuren als ik in de auto over een landweg reed, maar ook zo maar opeens tijdens een verga dering of als m'n verhaal stokte en ik over mijn beeldscherm heen even naar buiten zat te staren. Nog steeds roept de geur van mijn auto, als die een dag in de zon heeft gestaan, herin neringen op aan de vakanties van de jaren zeventig, op de boerderij in Wales. Zo'n op en kel geur gebaseerde herinnering heeft een grotere intensiteit dan de gevoelens, opgeroepen bij het bekijken van de vakantiefo to's. Het is me opgevallen dat ik tegenwoordig vrijwel nooit meer naar iemands vakantie plannen informeer. Destijds was dat net zo'n voor de hand liggend onderwerp om een ge sprek mee te openen als het weer. Ook dat komt natuurlijk omdat ik zelf niet meer ga. Naar iemands vakantieplannen informeren doe je waarschijn lijk niet zozeer uit echte belang stelling. Wat kan het je schelen dat iemand naar Italië gaat als je zelf al weken lang met een hoofd vol Noorwegen rond loopt? Je eigen vakantie is de beste, de leukste. Al was het al leen maar omdat je ervoor hebt betaald. Nee, als iemand naar je vakantie vraagt, mag je in ne gentig van de honderd gevallen wel aannemen dat het de be langstellende gesprekspartner er vooral om begonnen is over zijn eigen vakantie te kunnen uitweiden. Mijn zwijgen heeft overi gens niet verhinderd dat ik er al wel weer een paar heb gehoord over het opladen van hun balte- dat onverbrekelijk met de va kantie is verbonden. De na de vakantie opgeladen accu is een sprookje uit hetzelfde boek als clat van de goud in de mond brengende morgenstond. De accu's zijn na de vakantie net zo leeg of net zo vol als toen je vertrok. Dat hangt van ieders algemene, gemiddelde energie- peil af en niet van nieuw opge dane energie. Als die al bestaat heeft zij hoogstens gediend om je in staat te stellen dagelijks tot diep in de nacht op café-ter rassen te zitten drinken en toch redeüjk op tijd weer op te staan. Zou er na de laatste avondwake bij de wijnkaraf nog iets van over zijn dan blijft dat wel achter langs de duizend kilometer lange autoweg waar over je naar huis raast. Wie daarna fluitend naar zijn werk gaat, handenwrijvend aan de slag, knisperend van ar beidsvreugde, heeft in de va kantie zeker ruzie gehad met vrouw en kinderen. Die heeft dus na drie of vier weken weer eens afleiding nodig. De thuis komst zelf biedt ook maar een kortstondige vreugde. Gretig haak je naar het nieuws van de voorbije weken. De kranten, de post, de buren die over het huis hebben gewaakt. Is er nog iets bijzonders gebeurd? De buur man zou niet weten wat. De post bestaat uitsluitend uit re keningen, bankafschriften, prentbriefkaarten en prijzenfes tivals. De geur van koffie biedt enige troost. De vakantiekoffie kan nog zo goed zijn geweest, zoals de koffie thuis geurt, geurt hij nergens. De meege brachte souvenirs blijken veel van hun glans te hebben verlo ren, weggerukt als ze zijn uit het glitterende gezelschap van de andere souvenirs in het vol geladen winkeltje. In de tuin zijn de bloemen, die je altijd met het najaar associeert, al aan hun bloei begonnen. De kranten bevestigen de lege me dedeling van de buurman. Er is niets gebeurd terwijl je weg was. Men heeft je niet gemist. Terwijl ik aan een tafel vol kranten, folders en geopende enveloppen de thuiskomst nog wal zit te rekken klinkt uit een ander deel van het huis het zachte bonken van de wasauto maat. Mijn vrouw is altijd het snelste terug in het gewone rit me. Zij heeft ook de koffie ge zet. De zomervakantie is heer lijk, maar van dat accu's opla den moet u zich niets voorstel len. Dat is maar een wijze van spreken. Of zou ik de enige op de wereld zijn die na een va kantie net zo moeizaam start als op elke gewone maandag morgen? rijen of accu's. Dat is zo'n cliché s llllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliu! Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda, 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. Om zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rinze Brandsma WORMERVEER/DELFT - Slordigheidsfouten bij de uitvoering hebben, twintig jaar na de bouw, ervoor gezorgd dat een complete galerij van 30 meter lang van een flat in Wormer veer met groot geweld naar beneden stortte. Volgens een eerste onderzoek door TNO-betontechnici is destijds door de betonwerkers waarschijnlijk de wapening van de betonconstructie ver keerd gelegd. De kans dat ook andere flats uit die periode in ons land soortgelijk instortings gevaar lopen is in principe aanwezig, maar volgens de zelfde TNO-deskundigen heel gering. „Dit soort fouten en ongelukken komt sporadisch voor. Maar bij de bouwexplo- sie in die jaren is vaak in grote haast gebouwd en kwa men slordigheden, gebrek aan deskundigheid en minder goed materiaal heel veel voor in de betonbouw." Zondagavond brak een ga lerij van een flat met 90 wooneenheden over de volle lengte af en stortte op de grond; voor de flatbewoners had dat het effect van een aardbeving. De bewoners van die flat en van twee naburige soortgelijke flatgebouwen (bij elkaar 275 mensen) mochten met ingang van maandag voor enkele dagen hun wo ning niet meer in. De drie flats werden verzegeld en af gegrendeld: onderzoek van TNO moet eerst aantonen, of alle galerijen misschien acuut gevaar voor instorting laten zien. Als een keurige, normale Zaanse flat spontaan uit elk aar lijkt te vallen, hoe is het dan met de rest van onze flats uit die haastige jaren '60? „Veelal slecht van bouw- en woontechnische kwaliteit", zei de Delftse hoogleraar en huisvestigingsexpert prof. dr. ir. H. Priemus enkele jaren geleden. Dat stelde hij op een congres van de Nationale Wo- Een afgebroken galerij bij de flat in 'Wormerveer. ningraad (NWR), na een on derzoek. Daaruit bleek, dat de helft van de woningbouwver enigingen in ons land meent dat we zo langzamerhand moeten beginnen, de na-oor- logse flats te slopen. Vooral die uit de jaren '50 en '60 zou den in een zo slechte staat verkeren en zo uit de woon- gratie zijn, dat opknappen te duur is. Prof. Priemus noemde die beginjaren van de systeem bouw een ware probleemcate gorie. „De arbeidsbesparende bouw uit de jaren '60 bezorgt ons nu handenvol werk." In de afgelopen jaren zijn al verscheidene spectaculaire gevallen van grootscheepse betonrot, scheuren, afbrokke len en verpaupering bij flats aan het licht gekomen. Soms kon met speciale subsidies nog renovatie volgen (na tij delijke ontruiming), zoals in de Haagse wijk Morgenstond, vaak zat er alleen nog sloop op voor relatief jonge woon- flats, zoals in Leeuwarden, Helmond (Jagershoven) en andere plaatsen. Ook eerder in de Zaanstreek, in Zaandijk; de sloop eind 1985 van een kleine flat uit 1959 wegens ernstige constructiefouten en betonrot. Prof. Priemus heeft al vaak de 'revolutionaire' bouwme thodes uit de jaren '60 gelaakt en als verdacht bestempeld: onder druk van de woning nood en schaarste op de ar beidsmarkt blijkt dat in onze jaren '80 geleid te hebben tot onveilige flats. In de jaren '60 zijn zo'n 300.000 hoogbouwwoningen in ons land in ijltempo uit de grond gestampt. Het NWR- onderzoek uit '85 sprak maar liefst van 742.000 naoorlogse woningen met een matige tot slechte kwaliteit. Opheffen van de bouwtechnische kwa liteitstekorten van woningen in gemeenten met meer dan 20.000 inwoners zou alleen al een bedrag van ruwweg 30 miljard vergen. De middel hoog- en hoogbouw uit de ja ren '60 vormt een hoge risico groep. Daar zit je dan in je flat, toch vaak al in je woongenoe- gen aangetast door verpaupe ring, leegstand, achterstallig onderhoud. Met daarbij ook nog eens de kans dat elk mo ment je balkon of je galerij naar beneden kan storten? Zo erg is het niet, verzeke ren de deskundigen. Die zitten vooral bij TNO, bij het IBBC in Delft/Rijswijk, het TNO- Instituut voor Bouwmateria len en Bouwconstructies. Dat Instituut verricht ook het on derzoek naar de kleine ramp in Wormerveer. Volgens prof. ir. J. Witte- veen, directeur van het IBBC en buitengewoon hoogleraar in Delft en ir. A. Siemes, hoofd afdeling beton, is groot scheepse angst voor meer in stortingen onnodig. „Zoiets komt sporadisch voor. Plotse ling instorten van zo'n groot stuk is uitzonderlijk, ik herin ner me alleen iets van zo'n 25 jaar geleden. Over het alge meen zie je het wel aanko men. Als de scheuren steeds groter worden. De kwaliteit van het beton en het incasse ringsvermogen van de ijzeren wapening en de totale con structie is zo hoog, dat instor ten nauwelijks gebeurt. Ook in die jaren werden forse marges genomen en stond de veiligheid van de bouwcon structie voorop." De betondeskundigen zijn het niet met prof. Priemus' noodklok-geluiden eens. „Echt slecht, een verloede rende woningvoorraad, een puinhoop aan flats? Dat kun nen wij niet zeggen. Mis schien relatief, als je kijkt hoe nu gebouwd wordt. Maar ver reweg het meest dat er staat, staat goed rechtop en scheurt niet. Dat staat er rustig 50 jaar of langer." De TNO-experts vragen begrip. „Er is in die decennia heel veel en vooral heel snel gebouwd. Er moest een ach terstand ingehaald worden. Een minister werd als het ware afgeschoten, als hij niet voor voldoende honderddui zenden woningen had ge zorgd." Ook in de flatbouw ging in die jaren veel met de hand. Wapening van ijzervlecht werk werd verkeerd gelegd, beton werd met porlatten am per verdicht en haalde lang niet de kwaliteit van nu. Voor de bouwvakkers was het werk zwaarder, de kennis van betonbouw bestond amper buiten de waterbouw en fa- brieksbouw, waar de con structies veel grover waren. Veel materialen, zoals goed staal, waren schaars. Samen met de steeds zuurdere at mosfeer ging dat later leiden tot betonrot, als water via scheuren en poreus beton de wapening deed roesten. Betonvlechters en -storters kwamen vaak uit de land. bouw, waren haastig bijge. schoold. „Nu doorziet iedereen op de bouwplaats, van hoog tot laag, de constructie van gewapend beton wel en ziet of er iets fout zit." De beton-ingenieurs van TNO hameren op onderhoud en inspectie. Veel woning, bouwverenigingen doen daa: veel te weinig aan. Pas de laatste vijf jaar komt dat van de grond. „Systematisch on derhoud, daar ontbreekt het aan. Als je een auto koopt, dan krijg je bij de aflevering een onderhoudsplan voor de beur ten. Een aannemer levert flat of huis op zonder bruiksaanwijzing en dat" is dat. Pas de laatste jaren l dat wat anders. Het zijn dus de woningbouwverenigingen die systemen voor inspectie en onderhoud moeten ontwikke len." TNO kan, gewapend met grote kennis van betoncon structies en elektromagneti sche apparatuur, verdachte flats onderzoeken op gebre ken. De kosten daarvan ver hinderen dat zoiets op grote schaal kan gebeuren. Terug naar Wormerveer. Volgens de TNO-experts is er een kleine kans dat het mis is met de andere galerijen van de flat èn van de twee soort gelijke flats, juist omdat het om een uitvoeringsfout gaat, een slordigheid. Dezelfde ar beiders, dezelfde uitvoerder, dezelfde tekeningen en con structie. Een heel kleine kans, want 'geen flat is hetzelfde, ook al lijkt dat van de buiten kant zo: de constructies ver anderen doorlopend'. En wat als niet de onderste, maar de bovenste galeri neergestort was? „Dan is de kans groot dat met een casca de-effect alle onderliggende ook méé neerstorten. Maar in ons land is zo'n kaartenhuis effect uiterst klein, ook bi deze jaren '60-flats." Tech nisch is het geen enkel pro bleem om aan de Zaanse flats nieuwe galerijen te zetten, zulk herstelwerk wordt regel matig gedaan. Door Hans Rooseboom DE GOLVEN VAN enthousiasme die het optreden van Michaïl Gorbatsjov al drie jaar teweeg brengt, overspoelen ook nu weer de publieke opinie in het westen. De Partij conferentie die momen teel in Moskou plaatsvindt wordt welhaast voorgesteld als een tweede Russische Revolutie. „Sovjetunie krijgt gekozen presi dent", zo luidde de opgetogen opening van het NOS-journaal van dinsdag. De bedaarde reactie van een Kremlinoloog-studiogast was nodig om de blijdschap van de presentatrice te temperen. Men moet niet gaan denken dat de Sovjetunie een democratie wordt. Verre van dat. Een dam van scepsis tegen al te groot Gorbatsjov-enthousiasme is zeker op zijn plaats. Want wat nu al genoemd wordt 'de rede van zijn leven' van Gorbatsjov stelde eigenlijk niet zo veel voor. „Hij sprak een traditionele Sovjet-rede uit. Hij had het over alles en ging daardoor nergens nader op in. Iedereen kan er uit halen wat hem bevalt", was de reactie van de prominente dissi dente historicus Roy Medvedev, woonachtig in Moskou. En het dagblad Komsomols- kaja Pravda schreef gisteren dat lezers via een speciale telefoon lijn kritische kanttekeningen hadden geplaatst bij Gorbatsjovs openingstoespraak. „Het schijnt mij toe dat in de rede veel aan dacht wordt besteed aan poli tieke verklaringen en zeer wei nig wordt gezegd over de manier waarop zij ten uitvoer moeten worden gelegd. In ieder geval had ik meer verwacht", zegt ene Oleg Timosjin uit Minsk. Toege geven: duidelijk is wel dat de 'glasnost' (openheid) vaste voet aan de grond heeft gekregen. De hoofdmoot van Gorbatsjovs toespraak gold: de versterking van de (reeds alpiachtige) positie van de Partij. De greep van de Partij op het nationaal en regio naal bestuur en op de economie moet nog steviger worden. Gor batsjov wil de posten van eerste Partijsecretaris en voorzitter van de 'Sovjets' (parlementen) in één persoon verenigen. Alleen op die manier kan de 'perestroika' sla gen. Aan de leiband van de Partij op alle niveaus. Het sprekendste voorbeeld van een dergelijke fusie van posten zou Gorbatsjov zelf worden: eer ste partijsecretaris van het land, en tegelijkertijd voorzitter van de opperste Sovjet (president van het land). Op lager niveau zou den op de zeer talrijke lagere ni veaus van lokale en regionale Partij-chefs en parlement-voor zitters hetzelfde moeten gebeu ren. Nu is het nog zo dat een Sov jet-voorzitter niet noodzakelij kerwijs een Partijman is. De scheiding tussen de staat (de regering, het bestuur) en de Partij (de allesoverheersende macht) is in de hele geschiedenis van de Sovjetunie een belangrijk thema. Telkens opnieuw is er over gesproken de functies van Partij en staat te scheiden, maar telkens weer bleek dat in de praktijk onmogelijk en vielen die functies samen, in het voordeel van de Partij, die het nu eenmaal voor het zeggen heeft. Ook Brezj- nev, Tsjernenko en Andropov waren behalve Partijleider staatshoofd. Michaïl Gorbatsjov heeft het basis-beginsel van de Partij-su prematie tijdens 'de rede van zijn leven' nog eens onverbloemd herhaald. Er zal nooit plaats zijn voor andere politieke partijen die de macht van de communistische partij zouden kunnen aantasten. Als wrange illustratie werden op de eerste dag van de Partij confe rentie zeven demonstranten, lei ders van de op te richten partij Democratische Unie, zonder om haal gearresteerd. Het enige nieuwe aan Gorbats jovs plannen is de wijze waarop de plaatselijke Partijleiders tot voorzitters van de plaatselijke parlementen zullen worden ge kozen. Dat zal gaan bij geheime stemming door het parlement. En als de zittende Partijleider niet wordt gekozen maar integendeel een andere Partij-kandidaat (dat is ook nieuw), dan dient hij of zi af te treden, en al zijn/haar pri vileges af te staan. Dat nu valt uiteraard verkeerd bij het zit tende kader. Van deze kant is dan ook de meeste weerstand te gen Gorbatsjovs voornemen te verwachten. De Partij als geheel zal uit deze hele procedure ver sterkt te voorschijn komen. Door Jan van de Ven MACHTHEBBERS tonen graag van tijd tot tijd een menselijk gezicht. Justitie is geen uitzondering. Zij speelt zo nu en dan voor sinterklaas door veroor deelden eigenmachtig kwijtschelding van straf toe te kennen. Waarom niet, als officieren ook eigenmachtig aan de hand van richtlijnen beslissen of zij in een bepaalde zaak zullen vervolgen of tot sepo neren overgaan? Aan beide mogelijkheden kleeft het geurtje van willekeur. A. Machielse schrijft in de Jonkers-bundel 'Straffen in gerechtigheid'; 'Abspoel be kent in de vijftiger jaren on voorwaardelijke vrijheids straffen tegen alcoholisten niet te hebben geëxecuteerd, omdat hij tenuitvoerlegging als een belemmering voor hun reclassering zag. Daargelaten de vraag of in dergelijke ge vallen het openbaar ministe rie telkens in zijn vordering ook van deze bekommernis heeft doen blijken, zet ik toch extra vraagtekens bij het ver schijnsel dat een officier van justitie zijn eigen persoonlijke waardering in de plaats stelt van een onherroepelijk rech terlijk vonnis'. De toenmalige Amsterdam se, maar landelijk bekende officier van justitie Abspoel is niet de enige geweest, die eigenmachtig tot het verlenen van gratie overging. De Alge mene Rekenkamer heeft ont dekt dat in 1979 - aldus Ma- chielse - 7000 zaken ter verja ring waren opgelegd. Alle maal zaken, waarin het ging om moeilijk of niet te incasse ren geldboetes. Door gebrek aan mankracht bij de parket politie werd de moeite niet ge nomen om druk te zetten ach ter het laten betalen van die boetes. Eigenlijk zouden officieren van justitie in overleg met le den van de rechterlijke macht tot begenadiging van veroor deelden moeten overgaan. Soms gebeurt dat ook. Als na een veroordeling veranderin gen in de omstandigheden van de dader optreden, in een enkel geval is daar sprake van, dan kan overleg tussen zittende en staande magistra tuur buiten de zitting om lei den tot verlichting van straf. Tegenover deze zelden voor komende gevallen staan ech ter talloze, waarvan de rech ter geen weet heeft. 'De kans op protesten tegen het uitblijven van de tenuit voerlegging van het vonnis', schrijft Machielse, 'is niet groot'. Vanuit de hoek van de veroordeelden zal dus de al macht van justitie niet wor den aangevochten. Hoewel, in het nabije verleden hebben verdachten voor de rechter geklaagd over het justitiebe- leid. Zij werden wegens plaatsgebrek in huizen van bewaring naar huis gestuurd. Wat de overwegingen van het openbaar ministerie ook mogen zijn, eigenmachtig op treden strookt niet met zijn opdracht. De wet schrijft voor: het OM is verplicht op gelegde straffen uit te voeren. En: wie een bedreiging vormt voor de samenleving moet na het plegen van een misdrijf tot zijn veroordeling achter slot en grendel verdwijnen. Cellentekort of volschietend gemoed mogen geen aanlei ding zijn een oogje dicht te knijpen. Ondertussen wijkt het be leid van justitie niet af van het beleid van andere overhe den. Gebrek aan mankracht bij de opsporing of tekort schieting van het verwer kingsapparaat beperkt de doeltreffendheid van mis daadbestrijding. Zoals het ge brek aan controlerend perso neel bij gemeenten mede oor zaak is van hinderwetover tredingen en zonden tegen ruimtelijke verordeningen. In beide gevallen richt de aan dacht zich op in de mode zijnde fouten. Uit de actuali teit: rijden onder invloed, snelheidsovertredingen, han del in drugs. Minister Korthals Altes wil een einde maken aan een ver loederende mentaliteit. Schroef straffen zo hoog op, dat de dreiging ervan vol doende is om het volk in het gareel te houden. Een van zijn ideeën betreft het inhouden van het rijbewijs na constate ring van drankmisbruik en na herhaald te snel rijden. Ook het in beslag nemen van 's mensens liefste speeltje, de auto, valt in die categorie. De minister kan toch weten, dat strengere straffen geen in vloed hebben op de omvang van de criminaliteit. Een van de grondleggers van ons strafrecht, minister Modderman, zei het al, aldus Hofstee in de Jonkers-bundel: 'De straf behoorde binnen de grenzen van het belang der maatschappij bij afschrik king en repressie zoveel mo gelijk dienstbaar te worden gemaakt aan de zedelijke ver betering van de betrokkene. Noch de afschrikking, noch de verbetering diende het exclu sieve kenmerk van de straf te vormen.' Modderman wordt nog steeds, honderd jaar na datum, met grote instemming geciteerd. Al zijn de tijden wel veranderd. Onze voorouders leefden in een besloten gemeenschap, waarvan de leden elkaar in het oog hielden. Sociale con trole werkte heilzaam. Wie toch over de schreef ging, on derging straf ter verbetering en zijn omgeving zorgde er verder voor, dat hij nadiep dubbel in de gaten werd ge houden. Het credo 'wat niet is verboden mag' liep na het wegvallen van de sociale con trole door verstedelijking en grotere mobiliteit uit op 'wat niet wordt ontdekt mag'. De kans op ontdekking van misdrijven neemt nog met de dag af. De pakkans op drank misbruik ligt op dertig pro cent. En we hebben geleerd, dat massale overtreding van de snelheidslimieten het dol- draaien van de administratie tot gevolg heeft. Het tekort aan ambtenaren vergroot de vrijbrief om voor zichzelf en anderen een gevaar op de weg te zijn. Over enige tijd, als de politie enkele duizenden ar beidsplaatsen heeft ingele verd, rolt de weggebruiker helemaal over de regels heen. De moraal van het verhaal zou voor Korthals Altes moe ten zijn, dat zijn beleid de macht van justitie vergroot en niet de omvang van de crimi naliteit aantast. Dreigemen ten en strengere straffen ha len niets uit als daarnaast aan de kwantiteit van het opspo ringsapparaat wordt geknab beld. Star volhouden van dat beleid, met als reden gebrek aan geld, getuigt van een niet begrijpen van de tijdgeest. De Nederlandse samenleving verdient dan een andere mi nister van Justitie. Iemand die het paard bij de teugel vat in plaats van bij de staart. Serie met afleveringen op 28, en 30 juni. Literatuur: Straffen in gerech tigheid (Gouda Quint, Arnhem). Het irrationele van de straf (Gouda Quint, Arnhem), Gedo gend besturen (Kluwer, Deven ter). yan onze onderwijsredactie gREDA - De omvangrijl fusie-operatie in het Hoge Beroepsonderwijs (HBO) bestuurlijk en organisati risch tot nu toe een succe ge inhoudelijke verniet wing van het onderwijs echter pas na 1990 echt gang komen. pat zijn de belangrijkste cor clusies van een onderzoek d: in opdracht van minister DeeJ man (Onderwijs) is verricl door het Centrum voor Studh van het Hoger Onderwijsbele (CSHOB) van de Universitr Twente. Hoewel de uitkomsten va het onderzoek over het alge meen positief zijn, liet ministt peetman onderzoekers Goede gebuure en Vos desgevraag Mi Het ministerie van VolksJ mentaire enquête bouwst bij de 'stichtingskosten'1 Daardoor wordt de grer vaak overschreden. Dat le Aldus de vereniging Eigej Huis in een brief aan de mercommissie Volkshuisve ting. De subsidie voor premii] koopwoningen is afhankeli; van inkomen en stichtingsko ten. Het ministerie stelt stichtingskosten vast, meest een jaar of nog langer na de oj levering van een woning. Volgens Eigen Huis reke( het departement ineens rentevergoeding mee die eigenaar aan de bouwer mo betalen voor de verschuldigd bouwrente, die de aannen meestal voorschiet. Dit leidt ertoe dat de grei voor de stichtingskosten nog eens wordt overschreden. Eigl naren van premie A-woning( vallen dan terug op de veel 1; gere B-premie, terwijl kope van een B-woning hun jaa lijkse bijdrage minder laif krijgen. Volgens Eigen Hu kan een huiseigenaar in het o| gunstigste geval er 30.000 den bij inschieten. Directeur Van Herwij n<| van Eigen Huis schrijft de K mer dat financiële rampen eigenaren van premie A-w< ningen niet denkbeeldig zijn. I het uiterste geval kan de situ, tie leiden tot een persoonli faillissement. De enige die dupe wordt is de eigenaar, dat alleen als gevolg van e overschrijding van de stic| tingskosten met enkele dens, aldus Van Herwijnen. De vereniging vindt dat Kamercommissie staatsseci taris Heerma moet dwingen 1 het buiten beschouwing lat van de rentepost. Zij wijst een uitspraak van de Raad v: State (1987), waarin is ge cludeerd dat deze rente JARENLANG IS ROEMENIË van dat land. In een periode pen waren die nog moesten eigenzinnige president Ceat die door de Sovjetunie aan d- Puur politiek bezien was c Hij was bijvoorbeeld de eni' met Israël niet totaal heeft houding van Ceausescu bi' woorden. De Verenigde Stat in de handelsrelatie aanzienli Intussen is de situatie tota het beleid van Ceausescu is meense partijleider voornam politiek. Hij heeft zich in de l( tator van het zuiverste water winters verplicht kou moet l besparingen - zucht en kret Ceausescu. De laatste jarer op de lijst van landen waar d worden geschonden. Heeft de modale Roemeer juk van de familiedynastie C ook zeer prominente positie: de minderheden is het nog si en Duitstalige minderheden gaars - moeten het ontgelde Ceausescu is van plan om de grond gelijkte maken. De andere delen van Roemen landverhuizing - ook wel geen ander doel dan de cul van de Hongaarse en Duitsta Van alle kanten wordt Cea bekritiseerd. Vooral in Honga Dat is ongebruikelijk. Oostt van mening nooit in het oper demonstratie die de afgelopc den. Tienduizenden Hongare de spandoeken - 'Adolf Ce niets te wensen over. De onmiddellijke reactie hij heeft bevel gegeven om 9eeft aan dat hij niet van pi aan te brengen. Voor de Wei om in het geweer te komer dieptepunt beleeft - kan nit Met die troef in handen ka worden gezet.

de Stem | 1988 | | pagina 2