'Onderwijs is mijn levenstaak' ZMF: NATUURWAARDE RIVIER OPNEMEN IN VIERDE NOTA Kermis Westdorpe met muziek en activiteiten Boeiende expositie in galerie van Geyt TIEN BESr. Fernando Botero hele zomer in Casino Knokke PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 30 JUN11988 GOES - Niet de econo mische mogelijkheden, maar de natuurwaar den van de Wester schelde verdienen vol gens de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) een plaats in de vierde nota ruimtelijke ordening van het kabinet. Moeilijk begin JUF NEVE NEEMT AFSCHEID MET PUN IN HET HART Vaste baan Rampenfonds Wisse Dekker in Philippine EHBO'ers geslaagd Koninkrijkszaal Oostburg heropend Nieuwe opleiding bouwbedrijf Klinckhamers in Axel Sint Anna ter Muiden NOG TE ZIEN Westdorpe Terneuzen nESTEM VAN ZE HET REGIONAAL art Zeeland is het vervolg I jn 1985 onder de naam v0or Zee-land' plaatsv I wil de Zeeuwse Cultur I je Bond van Nederlarv lisator van het projekt 1 feeland in een discuss: op de Dag van de Arcl 1 juli in de Zeeuwse Bi burg wordt gehouden, I maakt met die discussi HELEMAAL ZEKER lijkt niet over te zijn. Of missclf afwachten wat de disci want bij 'Tien gebouwen de titel van het tijdschrif mer 2, is voorlopig nog ev zet. Baken Geheim Kernvraag T16 Westerschelde natuur Van onze verslaggever Dat blijkt uit de officiële reactie van de federatie op de nota waarin het kabinet de ruimtelijke indeling van Nederland tot 2015 schetst. Zeeland komt in dat stuk nau welijks voor; dit tot verdriet van gemeenten en provincie, die vooral de kansen op bedrij vigheid op en langs de Wester schelde zouden willen benut ten. De ZMF gooit het nu over een heel andere boeg. Na de al gemene vaststelling dat de vierde nota alleen is gericht op economische groei, waardoor natuur en milieu alleen maar verder zullen aftakelen, komt de federatie tot een opvallende waardering van de Wester schelde: „Als één van de twee overge bleven estuaria in Nederland, waarin het grootste brakwa terschor ligt van Europa, en met een vogelfunctie die in veel opzichten niet onderdoet voor de Oosterschelde, verdient de Westerschelde in de Vierde Nota te worden opgenomen als een gebied, waar de natuur functie een centrale plaats hoort te krijgen in het beleid." De ZMF maakt ook van de gelegenheid gebruik om de wel in de vierde nota opgenomen Westerschelde Oeververbin ding af te wijzen. Want de WOV 'is waarschijnlijk onren dabel als regionale verbinding en levert direct en indirect schade op voor natuur en land schap in Zeeland'. Zou het een internationale verbinding wor den, dan is die al helemaal 'on verenigbaar met het karakter van het open Deltagebied'. De milieufederatie mist in de nota tenslotte duidelijke uit spraken over de toekomst van de landbouw. De ZMF geeft daarom zelf maar een voor zetje: „In Zeeland lenen de oevergebieden langs de grote wateren zich bij uitstek voor het uit produktie nemen van landbouwgrond door de aan wezigheid van zoute kwel." Meer dan eens zegt ze haar werk aan de open bare school Prins Willem Alexander voor moeilijk lerende kinderen in Oost burg te zullen missen. De juf weg, dat zal wennen zijn. De juf is mevrouw U.M.S. Neve-Tourné, maar zo noemt niemand haar op de school waar ze bijna 29 jaar werkte. Deze dagen staat ze in het mid delpunt van de belang stelling. Van haar hoeft dat niet, maar ze moet er aan geloven. Gistermid dag waren er voor het 'slachtoffer' veel lovende woorden en een konink lijke onderscheiding, de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Vandaag is het afscheid op school. „Dat zal wat worden". Door Romain van Damme OOSTBURG - „Ik heb er moeite mee". De juf zou het liefst nog jaren doorgaan, maar weet dat ze nu door de zure appel moet heen bijten. Maar het doet een beetje pijn, afscheid van haar school en het onderwijs dat ze ziet als haar levenstaak. De juf was zeven jaar uit het onderwijs toen ze gevraagd werd voor de school in Oost burg. Daarvoor stond de Stroopuitse vier jaar lang aan de lagere school in Water landkerkje. „Daarna zaten we, mijn man en ik, zeven jaar in de zaak. In de Koning in Waterlandkerkje. Op het moment dat de op te richten blo-school, buitengewoon en niet bijzonder lager onder wijs in Oostburg opgericht werd, zei het hoofd van de school van Cadzand tegen mij, dat is iets voor jou. Jij moet solliciteren. Vermeulen woonde bij ons in het dorp". Natuurlijk moest er thuis druk overlegd worden. Ze zei ja. „Ik had altijd gezegd, als de zaak op zijn top is, ga ik het onderwijs weer in. Nou, met de zaak liep het redelijk en deze kans wilde ik niet la ten gaan. Het was de eerste school voor speciaal onder wijs in deze streek. Aanvan kelijk werd het bestuur ge vormd door de veertien bur gemeesters van de West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Na de herindeling is het een echte Oostburgse school ge worden, maar wel met be houd van de streekfunctie. Onze 68 leerlingen komen uit heel West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. In Hulst heb je een dergelijke school voor het oostelijk deel en in Terneuzen heb je er ook een staan. Een katholieke in Hulst, een christelijk-protestantse in Terneuzen en wij zijn open baar". Het begin was moeilijk. De juf kreeg de aanvangsgroep. „Van zes tot veertien jaar. Ik was er zeven jaar uit geweest. En dit was heel ander onder wijs. Nee, ik moest geen an dere papiertjes halen. In de tijd dat ik studeerde kreeg je veel meer vakken dan nu. Bo vendien had ik altijd inte resse voor dit onderwijs ge had omdat een schoonzusje van mij dit onderwijs volgde. Daarom ook dacht ik, waarom zou ik het niet pro- Loco-burgemeester Thomaes heeft de duidelijk aangedane jufNeve de koninklijke onderscheiding opgespeld. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER beren. Maar echt, in het begin was het zwaar. Om half vier was ik doodop". Vier jaar na het begin kreeg de juf de oudste groep meisjes, van dertien tot zes tien jaar. De huishoudgroep. Als het gesprek op dat punt beland is, hoeven er geen vra gen meer gesteld te worden. De juf, die in deze voor haar hectische dagen met sigaret ten de zenuwen aan de ket ting probeert te leggen, zit op haar praatstoel. „De meisjes en jongens worden vanaf hun zestiende jaar getest. Dat doet iemand van het arbeidsbureau. Ver volgens is er een gesprek met de leerkracht. Dan komt er bijvoorbeeld uit dat iemand goed is in de verzorgende sec tor. Daarna wordt er met de ouders gesproken. Als dat ge beurd is, stap ik in mijn auto en zoek ik een stageplaats". „Als dat lukt, lopen de leer lingen twee dagen stage. De rest van de week zitten ze op school. Verloopt die stage goed, dan ga ik praten over een vaste baan. Ja, dat loopt in deze streek fantastisch. Maar daar heb ik wel keihard voor moeten werken. Daar zitten veel uren in, die zijn niet meer te tellen. Nooit was ik thuis, altijd op pad. Want tijdens een stageperiode ga ik praten met de betrokkenen. Je moet dat goed begeleiden. Ik deed heel het westen". Nu, bij haar afscheid, con stateert ze tevreden dat er meer banen dan leerlingen zijn. „Dat doet me goed. Ge loof me, zoiets doe je niet via de telefoon. Het was veel pra ten, je moest begrip kweken. De mensen uit de streek ken den dit niet. Ze moesten er aan wennen". Dat brengt juf bij het soort onderwijs dat op haar school gegeven wordt. „Wij moeten het aanschouwelijk maken. Alles wat abstract is, is moei lijk voor onze kinderen. Ik heb bijvoorbeeld wel eens dropjes gekocht om goed uit te kunnen leggen wat optellen en aftrekken is. Ze moeten het zien. Zes jaar geleden kwam er bij onze school voortgezet speciaal onderwijs bij. Dat is bedoeld voor de leerlingen van 14 tot 20 jaar. Dat is echt eindonderwijs. De helft theorie, de helft prak tijk. Het onderwijs is naar de maatschappij toe gericht. Goed met geld omgaan, weten hoe een arbeidsbureau werkt, naar een bank gaan en leren hoe je een rekening moet ope nen. Dat soort zaken doen we dan". De juf, vanaf augustus 1976 plaatsvervangend directeur van de school, hoeft niet lang na te denken als haar ge vraagd wordt of het onder wijs zwaarder is dan het re guliere onderwijs. „Zwaarder niet, je hebt meer zorg. Er ontstaat een band met de leerlingen, met de ouders ook. Ik vind dat je altijd klaar moet staan, ook voor de ouders". De juf somt op wat ze haar groep allemaal leert. Koken, bakken, wassen, strij ken, het huishoudelijk werk en eigen kleding maken. En kantklossen. „Daar geef ik les in. Zelf volg ik nog een cursus. Ik heb er dat express bij gepakt. Dan leren onze kinderen iets wat ze op een andere school niet kunnen. Ze hebben al prachtige dingen gemaakt. Deze kinderen zijn verschrikkelijk handig. Met de kinderen gaan we trou wens ook naar het buiten land. Waarom andere school kinderen wel en wij niet? Londen, Parijs, Keulen, Ech- ternach en Trier. Daar zijn we al geweest". De juf praat over 'onze kin deren'. Enthousiast verhaalt ze over de onderwijsmethodes die ze zelf maakte. „Je moet de systemen vereenvoudigen. Dat deed ik altijd tijdens de vakanties. Toen had ik tijd. Mijn man en twee zoons aan het strand, en ik bezig met de boeken". Feller wordt ze als het woord bezuinigingen valt. „Een rampenfonds", zegt de juf spontaan. „Ja toch? Ik heb veertig uur aan de school. Voor mij in de plaats komt iemand voor tien uur. Schan dalig. Bij ons is het individu eel onderwijs. Door die bezui nigingen worden de groepen groter en kun je minder aan dacht aan het individu schen ken. De kinderen worden de dupe. Dat vind ik verschrik kelijk en ik heb begrepen dat er in de toekomst misschien nog meer bezuinigd moet worden". Ze ziet er tegenop, het af scheid. Ze weet het zeker, 'onze kinderen zal ik missen'. Niet de papieren rompslomp, de administratie en de vele richtlijnen vanuit Den Haag. „Dat is nauwelijks meer bij te houden. Je hebt het basison derwijs, dan de lom, school voor kinderen met leer-en opvoedingsmoeilijkheden. De mik, moeilijk lerende kinde ren, en de zmlk, zeer moeilijk lerende kinderen. Die laatste richting hebben we nu ook aan onze school. Dat zit onder dezelfde paraplu". „Het pure onderwijs, dat deed ik zo graag. Weetje, toen ik vijf was, speelde ik al voor juf. Nee, dat moet je er niet inzetten. Ach ja, zie maar. Ik vond het altijd prachtig. Je blijft er jong bij, altijd bezig. In mijn speech zeg ik het zo: Ik heb offers gebracht, voor mezelf, voor mijn gezin, maar dat weegt niet op tegen de waarde van het onderwijs". Van onze verslaggever PHILIPPINE - Prof. dr. Wisse Dekker, oud-voorzit ter van de Raad van Be stuur van Philips, doet woensdag 6 juli mee aan de mosselwijnverkiezing voor het komende mosselseizoen. De jaarlijks terugkerende ver kiezing, in gezelschap van Vlaamse en Zeeus-Vlaamse burgemeesters, wordt gehou den in Hotel Au Port, onder lei ding van wijnkenner Pieter Tazelaar. De bijeenkomst begint om 10.30 uur. Na het proeven van de wijn en een lunch wordt het mosselmonument onthuld. De ontwerper van dit monument is J. van Driel uit Terneuzen. De onthulling en de wijnproe verij worden ook bijgewoond door de Belgische t.v.-kok Etienne Cocquit. Van onze correspondent WESTDORPE - Westdorpe is weer vijftien bezitters van het jeugddiploma A voor EHBO rijker. Zij ont vingen uit handen van de voorzitter van de West- dorpse EHBO-afdeling, de heer R. de Bock, dit diplo ma. Tijdens de bijeenkomst brach ten de geslaagden door middel van een demonstratie beade ming en stabiele zij ligging het geleerde in praktijk. Van onze verslaggever OOSTBURG - Zaterdag 16 juli heropenen de Jehovah's Getuigen in Oostburg in het pand op de hoek van de Weststraat/Gratamastraat hun vernieuwde Konink rijkszaal. De openingslezing begint om 16.00 uur. Belangstellenden kunnen van 13-16 uur een kijkje komen nemen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De stichting Vakopleiding Bouwbedrijf begint volgend schooljaar met de opleiding 'assistent uitvoerder', die aansluit op de voortgezette opleiding. R. Simons, voorzitter van de Regionale Opleidingscommis sie van de stichting, maakte dat gisteren bekend bij de di ploma-uitreiking van de ge slaagden. Het gaat daarbij om de volgende leerlingen: metse len primair: Patrick Meloen uit Sluiskil, Laurents Otto uit Koewacht, timmeren primair Peter Schram, Axel; Arie van Buren, Terneuzen; Edwin Hof man, Sint-Jansteen; Johny Rieteco, Aardenburg en Eric D'Hont uit Kloosterzande; met selen voortgezet Frank Stok- kerman uit Oostburg. Van onze correspondent WESTDORPE - In West dorpe wordt de jaarlijkse kermis gehouden van 2 tot en met 5 juli. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat valt er van alles te beleven "in 't Polderken. Op het par keerterrein in het dorpscen trum worden diverse ker misattracties opgesteld voor jong en oud. Vrijdagavond 1 juli bijt carna valsvereniging De Koeters de spits af met een grote avond- gaaibolling bij 't Oude Raed- huys, aanvang 19.30 uur, in schrijven vanaf 19.00 uur. De uitslag telt mee voor het alge meen klassement, waarvan dinsdag de winnaar bekend wordt. Zaterdag 2 juli wordt het Albert van Laere-voetbal- toernooi gehouden voor de schooljeugd. Dit toernooi ont stond tien jaar geleden bij wijze van grap toen Albert van Laere een beker schonk voor het toernooi voor de gehele Westdorpse schooljeugd, 's Avonds komen de reggae-fans aan hun trekken in De Gravin, waar vanaf 21.00 uur de forma tie One 2 Waziru optreedt. Liefhebbers van dansen kun nen alle kermisdagen terecht in 't Oude Raedthuys met Nico Sylvester of in De Feesthal B15 met de JE-band. In De Tukker vermaakt disco El Condor de aanwezigen. Zondag 3 juli houdt de jubi lerende schuttersmaatschappij St.-Sebastiaan om 14.30 uur een schieting op de staande wip. Countryliefhebbers kunnen de zondag hun hart ophalen in De Gravin met de groep White Lightning. Maandagmorgen vanaf 09.00 uur kan men in schrijven voor een gaaibolling ten bate van tafeltennisvereni ging Den Dijk. Om half tien rollen de eerste bollen, 's Mid dags is er een schieting op de staande wip op de schutterswei aan de Molenstaat. Om 19.00 uur wordt een traditie voortge zet, die ook als grap begonnen is. Op het veldje nabij de brandweerkazerne treden twee elftallen, die ter plekke worden samengesteld uit jonge en oudere voetballers, tegen elk aar aan. In De Tukker herleven deze avond oude tijden als dj Henny de Guchteneire zijn Goud van Oud-klanken laat horen. In De Gravin treedt de Gentse volkszanger Walter de Buck op. De laatste dag van de kermis wordt begonnen met een gaai bolling van carnavalsvereni ging De Zuipcilinders, aanvang 10.00 uur. Na deze bolling wordt de winnaar van het algemeen klassement bekend gemaakt, 's Avonds staat de jaarlijkse ker- miskoers op het programma. In de Feesthal B15 verzorgt Ro land met zijn Orkestorgel een wervelend optreden. In De Gravin herleven met de groep Roots de zestiger jaren, aan vang 21.00 uur. DRIE BEELDENDE kun stenaars exposeren tot 31 juli in galerie van Geyt in Hulst. De wijze van wer ken is zeer verschillend en dat levert voor de liefheb bers een boeiende tentoon stelling op. De olieverfschilderijen van H.J. Slijper zijn bekend door geheel Nederland. Hij weet zoals de oude meesters de kleuren te mengen en zijn stillevens zijn zeer minitieus en technisch knap vervaar digd. Anne ter Broek is een kera miste die met veel gevoel schapen kan boetseren. Haar figuren en onderwerpen wor den natuurgetrouw nage maakt met een grote aan dacht voor de vorm. De meeste kracht gaat uit van de SINDS MAANDAG wordt in de grote expositieruimte van het Casino in Knokke werk getoond van de wereldver maarde Columbiaanse teke naar, schilder en beeldhou wer Fernando Botero. De in Medellin geboren Zuid amerikaan is een meester in het letterlijk vertekenen van de 'waarheid', zonder die waarheid geweld aan te doen. Op de hem eigen wijze wordt de kijker een wereld voorge zet waarin machtsverhoudin gen duidelijk staan aangege ven en de gevoeligheid tast baar aanwezig is. Herken baar, maar toch anders. De tentoonstelling is tot en met 4 september dagelijks te bezichtigen en is een van die culturele evenementen die IN HET Streekmuseum 'Het Land van Axel' exposeert van 1 juli tot en met 23 juli Petrie Klinckhamers. Vrijdag 1 juli wordt de tentoonstelling ge opend door mevrouw Elly Gilhuis-Thijs om 19.30 uur. Klinckhamers exposeert met schilderijen en grafiek. Het museum is geopend van woensdag tot en met za terdag van 13.30 tot 17.00 uur en op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. het zomerseizoen langs de Belgische kust zo kenmer kend maken. OOK IN het kunstenaarsdorp Sint Anna ter Muiden b weer een zomertentoonstel- ling. Naast de vaste kern er enkele gastexposanten. De opening wordt verricht door burgemeester M. Everaers van Sluis en galeriehouder Theo Steyaert verzorgt de in leiding. De opening vindt za terdag 2 juli plaats in hel voormalige gemeentehuis van Sint Anna ter Muiden om 16.00 uur. L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beel dende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. De Ster Hulst. Schilderijen van Piet Coolegem. Tot 13 juli. Zeeuws Museum Middelburg. Vernuft en Vlijt, een expositie over de Middelburgse Tekenaca demie. Tot en met 15 augustus. Open dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 en zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 17.00 uur. Kunstuitleen Middelburg. Schil derijen van Bea Visser. Tot en met 15juli. Open dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Arthouse Biervliet. Olieverf en keramiek van Riet Korbee-Ar- nold. Tot en met 16 juli. Open maandag tot en met vrijdag van 09.00-12.00. Zaterdag 09.00-12.ffi 13.00-16.00. Balans 17 Middelburg. Ruimte lijk werk van Henric Borsten, to en met 23 juli. Open woensda donderdag en vrijdag van 12.0 17.00 uur, zaterdag van 11.00-16# uur. Humorhall Duinbergen Knokte Heist (B). 27e Internationaal Car toonfestival. Tot en met 4 sep tember. Dagelijks van 11.00-1900 uur. Toegangsprijs BF 80. Casino Knokke (B). Expositie Fernando Botero. Dagelijks, ooi in de weekends, van 15.00-24.® uur. Tot en met 4 september. Galerie Esprit Clinge. Geva rieerde expositie van verschil lende beeldende kunstenaars uit de vaste callectie. Tot en met juli. Van woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur. Galerie van Geyt Hulst. Exposi tie H.J. Slijper (olieverfschilde rijen) Reinder Homan (grafie ën Anne ten Broek (keramiek) Tot en met 31 juli. Van maanda! tot en met vrijdag 9.00-12.00 en 14.00-18.00. Op zaterdag tot 17.® uur en zondfag van 14.00 tot 18.® uur. Dinsdag gesloten. DARTS - Dartsvereniging De Gravin hield in het gelijkna mige café een darts wedstrijd, waaraan 44 personen deelna men. Uitslag heren: 1. Tony Hall, Terneuzen; 2. Willem Lievens, Westdorpe; 3. Chris Lievens, Terneuzen; hoogste uitworp: Danny de Page, Lo keren met 104 punten. Dames: 1. Laura Pacque, Boekhoute; 2. Krista Moeyersoons, Boek houte; 3. Lynn Hall, Terneu zen; hoogste uitworp: J. Scho remans, Terneuzen met 60 punten. De volgende wed strijd is na de vakantie, zon dag 25 september. KIJKDAG - De gemeentepo litie van Terneuzen wordt donderdag 7 juli een kijkdag gehouden voor gevonden fiet sen. Diegene die zijn fiets mist, kan van 15.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur komen kijken aan het bureau, Rosegracht 15. I V*. Werk van graficus Hu man, te zien bij Van Geyt. - fotodestem/CORJ.DEB® weergave van een boekje een doosje met eieren. De graficus Reinder Ho- man beheerst de etstechniek tot in de finesses. Hij maakt verfijnde, sfeervolle land- schappen en natuurstudies, De onderwerpen zijn met een schijnbaar speels gemak vastgelegd. Het wirwar van fijne lijntjes geeft uitstekend de sfeer weer van dauw, drei gende weersveranderingen of dooi. Galerie van Geyt in Steenstraat in Hulst is opend van maandag tot vri dag van 9.00 tot 12.00 en 14) tot 18.00 uur. Op zaterdag tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Dinsdags gesloten. Arch Door Ronald Verstraten De uitverkiezing kwam ni(| stand. Alle Zeeuwse architect ven hun mening over de niet volgens een puntensysteem. Ze hebben zich niet door pro vinciaal chauvinisme laten lei den, stelt Tracy Metz vast. De NRC Handelsblad redactrice en Avenue medewerkster is wel meteen een aantal zaken opgevallen. Zo worden de eer ste en derde plaats in de Zeeuwse Gebouwen top tien ingenomen door de 'vak- broertjes van buut'n', Quist en Bakema, respectievelijk de ontwerpers van Terneuzense stadhuis en van het Ir. Top- shuis op Neeltje Jans. Ze vindt dat niet erg: „Dat zijn gebou wen die in elke provincie van Nederland tot de markantste zouden behoren". Andere opvallende feiten zijn het ontbreken van woning bouw op de lijst-de meeste zijn overheids- of openbare ge bouwen-en het feit dat vier van de tien alweer dateren uit de vroege jaren zeventig. „Is dat een teken van een zekere stagnatie?", vraagt zij zich af. Ze komt echter tot de 'prettige constatering' dat drie van de vier door het verstrijken van de tijd niets aan waarde heb ben ingeboet. Dat geldt zeker voor het Ter neuzense stadhuis. „Een baken in de Nederlandse architec tuur", vindt Metz. De construc tie is nog regelmatig onder werp van afstudeerprojecten. „De architect wilde dat er hoe dan ook over gesproken zou worden en hij heeft zijn zin ge kregen. Gelukkig dat het stads bestuur jaren geleden, toen uit breiding aan de orde was, be sloot niet aan het gebouw te tornen", zegt zij. Izak Salomons, architect stedebouwkundige in Amster dam en medewerker van Het Parool steekt zijn enthou siasme over het baken van Ba kema evenmin onder stoelen of banken. Hij noemt het een 'bui tenbeentje', dat „uitstekend aansluit op de Westerschelde een leerzaam voorbeeld van een goede integratie van architectuur, stedebouw en landschap. Een teken van onze tijd." De bellen en toeters ontbreken niet in de beschouwing die Paul Vermeulen ten beste geeft. Als was het zijn eigen 'canto general' van de architec tuur, zo gaat deze Antwerpse architect en recensent voor de Standaard de tien Zeeuwse ge bouwen nu eens lyrisch, dan weer kritisch te lijf. En ook hij kan niet om het Terneuzense stadhuis heen. „Het Kroonstuk - op een plek zoals Le Cor- busier ze had kunnen bedenken schijnt zich tot taak te hebben gesteld te bemiddelen tussen de stad en het water." Vermeulen heeft echter ook bezwaren. „Het gebouw is wel doend ruim en licht, maar tege lijk lijkt alles er te dik, te grof." Het geheim zit hem onder de grond, stelt hijeen schuilkel der met noodbestuurspost ver klaart het grimmige voorko men van het gebouw. „De loodsboot is tegelijk een Ark voor wanneer de zondvloed komt. Dat maakt het tot zinne beeldige vertegenwoordiger van de Moderne Beweging: te- gelijk technisch en primitief, Plastiek en metafoor, bevrij ding en apocalyps", aldus Ver meulen. Minder enthousiast is hij over Den Hoekzak in Oostburg. „Dit ontwerp wil tegelijk eenheid en

de Stem | 1988 | | pagina 12