Scherper toezicht op Vaticaanse bank SOCIALISTEN: EG MOET SNEL MAATREGELEN NEMEN Gorbatsjov valt uit tegen conservatieven Centrale bank krachtproef voor EG Inpakken voor een fietstocht door de Sahara? Voor Durex in 'n blikje is altijd wel een plekje! BUITENLAND uwe AAW ngrijk r de uwde vrouw eid rkomen vorstel ang DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 29 JUN11988 OM NIEUWE FINANCIËLE SCHANDALEN TE VOORKOMEN Attaché VS dood bij bom in Athene EUROPESE TOP IN HANNOVER EINDIGT IN EUFORIE 'Westen verpest ontwapeningsconferentie' Huidige regering van Kampuchea blijft Nieuwe acties van Surinaams leger Aantal slachtoffers rellen Burma veel hoger Noors bedrijf haalt gif weg uit Guinee Toenemende gevechten rond Kabul NIEUWSOVERZICHT en hun recht op uit- verliezen als zij in ar voorafgaande aan treden van de ar- ngeschiktheid geen en hebben verwor- inkomen, dat onmid- voorafgaande aan treden van de ar- ngeschiktheid wordt gen met arbeid in het fs- of beroepsleven elk jaar vastgesteld, nteel bedraagt dat en minimaal ,53 (bruto). In 1980 be- dat ƒ3.686,28. In be- gevallen worden kerden die duidelijk werkers in het be- - of beroepsleven be- of nog in opleiding zonder meer geacht ld inkomen te hebben n. Voor jeugdgehan- ten geldt de inkome- iteraard niet. wel het gaat hierbij m een voorstel van de ing. Als deze wetswij- door de Tweede en Kamer is aanvaard, r daadwerkelijk uit- ng aan de plannen en gegeven. Maar nu heeft de regering kondigd dat het vol- aan de inkomenseis wordt gehonoreerd e eerste vraag om een -uitkering wordt in- nd na 1 januari 1988. t is zo gesteld, om mis- van eventuele voor nschap te voorkomen, anvragen kunnen bij eeste bedrijfsvereni- n reeds nu worden in- nd. Dit - hoewel er dus geen wetswijziging is. r er moet door de be sverenigingen als uit ingsorganen van deze heel wat worden uitge- t. (Bijvoorbeeld ten ien van de mate van idsongeschiktheid en oogte van het inko- Die gegevens zijn niet ~ar beschikbaar, dat t een heel uitzoekwerk ar is tijd mee gemoeid, sumerend komt het er eer, dat gehuwde vrou- die vroeger arbeidson- hikt werden verklaard en afzienbare tijd mo- k toch recht krijgen op uitkering. De voor- te eis is dat zij voor zij arbeidsongeschikt en een zeker inkomen n verworven. Ook wen, die in het verle- met een afwijzing of kking wegens huwe- te maken hebben gehad nen in aanmerking ko- Zij moeten de be- "svereniging vragen de beslissingen ongedaan aken en het 'oude' recht r toe te passen. )aar tegenover staat, dat nu een voorstel ligt arbij mannen die nu een W-uitkering ontvangen, ar niet aan de inkome- s voldaan hebben, hun tering kwijt raken - zij met een overgangster- n van een jaar. Ik ver- :ht niet dat de Tweede ner dit zonder meer zal ken. Tenslotte is het een reuk op verkregen rech- Dat veroorzaakt een oei van rechts-onzeker- d bij de sociale wetge- g. En dat is een kwalijke k, die niet opweegt te- l de financiële conse- inties voor de regering, 'enslotte nog een opmer- g: Toen de AAW pas s ingesteld (1976) gold een huisvrouw die ar- dsongeschikt werd ook >r een uitkering in aan- rking kwam. Dat vond een heel redelijke rege- Als een huisvrouw of isman door invaliditeit valt kost dat in de leste gevallen het gezin d. Dat in die gevallen :ht ontstond op een uit- •ing van de AAW, bood tenminste enig soelaas. recht bestaat niet meer. iar de regering heeft toe- zegd advies te vragen n de Sociaal Economische ad (SER), '"e Emancipa- raad en a ciale Verze- ringsraad deze pro- imatiek. Maar ik ben bang, dat het in weer zal stuklopen op centjes. Maar als nu eens kozen wordt voor een tij- lijke voorziening, zolang nog kinderen in het gezin n, behoeven de hierdoor tstane meerdere uitga- n, denk ik niet uit de pan rijzen. De nieuwe kardinalen Van onze correspondent ROME - Het Vaticaan hoopt in de toekomst een finan cieel schandaal zoals dat rond de Vaticaanse bank IOR is ontstaan, te vermij den. In de hervorming van de Curie, die gisteren bekend is gemaakt, krijgt de raad van kardinalen, die toezicht moet houden op de bank, veel meer bevoegdheden. De hervorming, de derde sinds de Curie vierhonderd jaar geleden werd opgericht, bevat geen ingrijpende wijzi gingen. In feite is het een verdere stroomlijning van de grote ver anderingen die paus Paulus de Zesde in 1967 aanbracht in het bestuur van de kerk. Kardinaal Sebastiano Bag- gio die de wijzigingen presen teerde, zei dat het de bedoeling was „een Curie met een mense lij ker en pastoraler gezicht te krijgen, die nog beter kan vol doen aan de taken die haar door het concilie zijn opgedra gen". Opvallend is de sterke uit breiding van de bevoegdheden van de 'Raad van kardinalen voor de bestudering van de or ganisatorische en economische problemen van de Heilige Stoel'. Kardinalen uit alle wereld delen maken deel uit van de raad. Tot de invloedrijkste le den behoren de Amerikanen John Krol en John O'Connor. Zeer veel gezag in de raad had ook de vorig jaar overleden aartsbisschop van Keulen Jo seph Höffner. De Duitser klaagde echter herhaaldelijk dat de raad nauwelijks inzicht kreeg in de werkwijze van de IOR. De raad van kardinalen kon zijn toezichthoudende taak door het eigenmachtig optre den van IOR-directeur aarts bisschop Paul Marcinckus in feite nauwelijks verrichten. Daar moet nu verandering in komen. De raad kan te allen tijde fi nanciële stukken opvragen, „De raad wordt een zeer be langrijk orgaan. Wanneer de leden het nodig achten kunnen ze alles krijgen", aldus Baggio. Het Vaticaan ontkent overi gens dat het aan banden leggen van Marcinckus de achter grond is van de uitbreiding van de macht van de toezichthou dende raad. Over de hele lijn heeft de raad meer macht ge kregen, ook naar andere orga nen van de Curie, zo beklem toonde Baggio. Verder ging het, zei hij, „meer om een morele dan een juridische controle". Met het Concistorie van gis teren zijn er 24 niéuwe kardi nalen bijgekomen. Het college van kardinalen komt daarmee op het historische record-aan tal van 161. Van hen mogen er 121 deel namen aan het het conclaaf dat de paus kiest, omdat ze nog geen tachtig zijn. Van de kies gerechtigden is inmiddels meer dan 63 procent door deze paus benoemd. Onder het pontifi caat van Wojtyla komt voor het eerst minder dan de helft van de kardinalen uit Europa. Luchtverkeer zeer onveilig onze Haagse redactie DEN HAAG BRUSSEL - Het luchtverkeer in iuropa is aan de grenzen van de capaciteit, ter wijl een verdubbeling van het aantal vliegbewe- ingen in het jaar 2000 staat te wachten. )e Europese Commissie, het dagelij ke bestuur van de EG, mag daarom niet langer dralen en moet nu stappen nemen om de steeds gevaarlijker wordende situatie in de hand te houden. De socialisten in het Europese Parlement dienen vandaag in Straatsburg een resolutie in over de groeiende onveiligheid in het luchtruim. De fractie is boos op de EG omdat vorig jaar gedane beloften over spoedige maatregelen niet zijn ingelost. De Nederlandse Europarle mentariër Ben Visser lichtte gisteren in Den Haag toe waarom zijn fractie een resolu tie indient. „Alle luchthavens luiden de noodklok. Zij kunnen het vluchtaanbod niet meer ver werken. Het aantal reizigers binnen de EG-landen groeide van 1984 tot 1986 met 20 miljoen tot 233 miljoen per jaar. Het aantal vliegbewegingen nam toe met van 2,8 miljoen per jaar tot 3 miljoen. Door het wegval len van de handelsgrenzen in zal de groei veel sneller toenemen maar de capaciteit daarvoor ontbreekt". Visser benadrukte het grote aantal bijna-ongelukken in het Europese luchtruim. „Het is puur geluk dat in verhouding zo weinig rampen gebeuren". De socialisten wijten de on gelukken en bijna-ongelukken aan menselijk falen Recent onderzoek toonde aan dat 87 procent van de vliegongevallen wordt veroorzaakt door men- die last hebben van stress en oververmoeidheid. Deze ongelukken waren te voorkomen geweest als de be manning de modernste oplei dingen had gevolgd en de EG- landen allemaal eigentijdse ap paratuur hadden gehad. De socialisten willen daarom dat de EG wettelijk regelt dat alle lidstaten dezelfde eisen stellen aan opleidingen en vlieguren. Ook moet de EG de veiligheid van de luchthavens beoordelen en zorgen dat de re gionale luchthavens meer wor den ingeschakeld. Juist omwille van de veilig heid veroordelen de Europarle mentariërs „iedere nationale benadering van de internatio nale luchtvaartcontrole via Eurocontrol. Centralisatie van de controle móet". Intussen betaalt de passagier het gelag. Die wordt steeds va ker geconfronteerd met vertra gingen en annuleringen van vluchten. De situatie bij de Westduitse Lufthansa is spre kend voor de rest van de Euro pese luchtvaartmaatschappij en, aldus Visser. „Alleen al in de eerste vier maanden van dit jaar maakte Lufthansa 2.500 extra vliegu ren en moesten omvliegroutes worden gevolgd. Zomaar een datum: op 15 mei annuleerde de Lufthansa 23 vluchten. De ver keersleiders konden die niet verwerken". Visser voorspelt dat de si tuatie na 1992 nog veel drama tischer wordt. Dan moeten de luchthavens de afwikkeling van passagiers vanuit de EG en vanuit de niet EG-landen scheiden. „De douanes weten absoluut niet wat ze daarmee aan moeten. De zaak wordt dus op de lange baan geschoven. Terwijl het nu al veel te laat is om maatregelen te nenem". Ook voor de noodzakelijke uitbreidingen van luchthavens is het al te laat, vinden de so cialisten. De wettelijke proce dures voor uitbreiding of aan leg van luchthavens kost tien tot vijftien jaar. „De EG moet minder vuil voor de bezem uitschuiven. Iedereen praat over het magi sche jaar 1992 maar als het om concrete maatregelen gaat, ontbreekt ieder vaardig optre den". Michail Gorbatsjov toont zijn stemkaart bij de opening van de negentiende partij conferentie in Moskou. - fotoap MOSKOU (AFP/RTR/ DPA) - Partijleider Michail Gorbatsjov is dinsdag fel uitgevallen tegen de conser vatieven in de Sovjetunie. Deze zijn erop uit het her vormingsbeleid in alle sec toren van het openbare le ven in het land te saboteren, aldus Gorbatsjov. De partijleider zei dat de bij eenkomst in het Kremlin-con- grespaleis bedoeld is om te ga randeren dat zijn 'perestrojka'- beleid van hervormingen niet kan worden teruggedraaid. Hij keerde zich evenwel te gen de oprichting van opposi tiepartijen. Ook zal er geen sprake zijn van een wijziging van de binnenlandse grenzen. Het Centrale Comité van de CPSU meent dat dergelijke 'pogingen democratische rech ten te gebruiken voor anti-de mocratische doeleinden' in 'te- Van onzecorrespondent HANNOVER - De instelling van een centrale bank in Europa met vergaande be voegdheden op monetair wordt een belang rijke krachtproef voor de Europese Gemeenschap. De opvattingen van de Fransen en Britten over zo'n bank staan vooralsnog haaks op elkaar. Bat bleek gisteren op de EG- P in Hannover, die bij wijze van voorlopig compromis tot een 'zware' studie besloot. Bin- Pen een jaar moeten de EG- rommissarissen Delors en An- ouessen, bijgestaan door de Presidenten van de twaalf na tionale banken en drie externe deskundigen, de regeringslei ders berichten hoe en tot welk drveau op Europees vlak ook de monetaire samenwerking kan Worden versterkt. Zeker politiek wordt dat een buitengewoon zware opgave, •dernier Thatcher, na afloop •en de top: „We hebben geen Euro] Europese bank nodig om de monetaire eenheid te verster ken". President Mitterrand: „Ik "iet dat het mogelijk is m het vrije kapitaalverkeer te voleinden zonder het munst- stelsel te versterken. Naarmate de monetaire samenwerking vordert, worden de munten die nog terzijde staan daarbij be trokken". Bondskanselier Kohl, die morgen een geslaagd Westduits EG-voorzitterschap afsluit, kan zich gelukkig prijzen dat alle regeringsleiders erop uit waren van de EG-top in Han nover een succes te maken. Dat feestje, en de vreugde over het herwonnen elan in het Europa van de Twaalf, mochten door monetair geruzie niet worden verstoord. Intussen is het al tien jaar geleden dat de Europese rege ringsleiders, ook in Westduits- land, de aanzet gaven voor de vorming van het EMS. In maart '79 traden de eerste acht landen (in toen nog het Europa van de Tien) tot het muntstelsel toe. Maar na die veelbelovende start gebeurde er jaren niets. De Europese Commissie, het dagelij kks bestuur van de EG, deed in '84 een nieuwe oproep: het EMS moest worden ver sterkt, en het gebruik van de Europese rekeneenheid, de Ecu moest worden uitgebreid. Eind vorig jaar liet Thatcher weten dat van de toetreding van de Britse pond tot het EMS evenwel nog geen sprake kan zijn. Het EMS, vindt zij, wordt zodanig door de sterke Duitse munt gedomineerd, dat Enge land door toetreding alleen maar bewegingsvrijheid van het pond zou inleveren. Tot op de dag van vandaag weegt dat Britse bezwaar zwaarder dan de Europese idealen. President Mitterrand, die zich in zijn streven naar een betere monetaire samenwer king gesteund weet door het merendeel van de lidstaten, gaf gisteren duidelijk aan dat hij de studie onder leiding van zijn landgenoot Delors ziet als een eerste blijk van een soepeler Britse opstelling. „De top in Madrid, volgend jaar juni, wordt beslissend. Een jaar vertraging is redelijk. Europa zal daardoor haar aan trekkelijkheid niet verliezen", zei hij. Thatcher nog geen tien mi nuten later: „Meer monetaire samenwerking kan ook zonder centrale bank. Er zijn binnen Europa nog tal van dringender zaken. En aanzienlijk zinni ger". In hun slotverklaring onder kennen de regeringsleiders dat nog veel werk moet worden verzet voordat de grote EG- markt een feit is. Daarom zijn op een aantal terreinen con crete afspraken gemaakt. Zo moeten binnen twaalf maanden de grenzen open voor alle overheidsopdrachten, ban ken en andere financiële dien sten. Binnen datzelfde tijdsbe stek moeten de normen en keu- rigen voor voedingsproducten in de hele EG gelijk zijn. De samenwerking tussen on dernemingen wordt vergemak kelijkt. De ministers van Eco nomische Zaken en van Finan ciën ondernemen een nieuwe poging om de belastingen in de lidstaten beter op elkaar af te stemmen. Tegelijk werken zij maatregelen uit om belasting- ontduildng tegen te gaan. De werking van de interne markt en de voortgang die op dit terrein wordt geboekt, ko men opnieuw uitgebreid aan de orde aan het eind van het Griekse voorzitterschap, eind dit jaar. Voor het eerst worden dan ook de maatregelen op so ciaal gebied geëvalueerd. De regeringsleiders denken daarbij in eerste instantie aan de arbeidsvoorwaarden voor loontrekkenden en een betere bescherming van de gezond heid van werknemers op de werkplaats. genspraak zijn met de taken van de perestojka en ingaan te gen de belangen van het volk', aldus Gorbatsjov. Hij verwees met zijn uit spraken kennelijk naar de op richting van de 'Democratische Unie'. Deze groep werd onlangs door vertegenwoordigers van niet-officiële groeperingen op gezet. Zij wil een partij vormen die los staat van de CPSU. Haar aanhangers willen de in stelling van een democratie naar westers model. De verwerping van voorstel len de binnenlandse grenzen te veranderen heeft vooral be trekking op de situatie in de Kaukasische republieken Ar menië en Azerbajdzjan. De Ar- menen eisen dat het Azer- bajdzjaanse gebied Nagorny- Karabach, waar de meerder heid Armeens is, wordt aange- loten bij Armenië. Gorbatsjov sprak in zijn rede ook andere volken toe, zoals de Krim-Tataren, die regelmatig demomstreren voor de hero prichting van een autonome republiek op de Krim, waar vandaan zij in 1944 werden ge deporteerd naar Sovjet-Azië. Gorbatsjov veroordeelde het beleid dat het Kremlin de afge lopen decennia heeft gevoerd als de 'bureaucratisch macht van bevelen van bovenaf'. De conferentie is onder meer bij eengeroepen om te bereiken dat de partij haar dominerende rol in het dagelijks leven ver mindert. Behalve de herstructurering van het politieke systeem is een andere belangrijke doelstelling van de conferentie ervoor te zorgen dat het ingezette voor uitgangsproces, niet wordt te ruggedraaid, aldus de 57-jarige partijleider. Gorbatsjov pleitte voor een consequente bewerkstelliging van de economische hervor mingen. Hij maakte een kriti sche balans op de veranderin gen in de economie van zijn land. Hij wees daarbij op de zeer gebrekkige voorziening van de bevolking in levensmid delen. De toestand in econo misch opzicht is erger dan werd aangenomen. Het tekort op de staatsbegro ting drukt op de markt en ver oorzaakt inflatieprocessen. Het aanbod aan consumentengoe deren blijft achter bij de vraag onder de bevolking. De lage le vensstandaard wordt door veel Russische en buitenlandse des kundigen beschreven als het zwakke punt van de hervor mingen die tot nu toe zijn door gevoerd. ATHENE (AP) - De Amerikaanse militaire attaché in Grieken land, de 52-jarige kapitein William Nordeen, is gisteren bij een bomaanslag in Athene om het leven gekomen. De bom, die verborgen was in een geparkeerde auto (foto), is waarschijnlijk door middel van afstandsbediening tot ontplof fing gebracht toen Nordeen voorbij reed. Hooggeplaatste Griekse politiefunctionarissen vermoeden dat de aanslag het werk is van de linkse stadsguerrillla-organisa- tie 17 november, die al sinds 1975 voor elf moordaanslagen de verantwoordelijkheid heeft opgeëist. NEW YORK (IPS) - De Verenigde Staten zijn qiet geïnteres seerd in een ontwapeningsakkoord via de Verenigde Naties. Daarom is de VN-ontwapeningsconferentie zondag uiteenge gaan zonder een slotdocument aan te nemen. Eerdere speciale zittingen van de Algemene Vergadering over ontwapening waren in 1972 en 1982 op niets uitgelopen, maar de verwachtingen waren nu hooggespannen vanwege de ontspan ning tussen de supermogendheden. De Sovjetunie hield zich volgens diplomaten uit de Derde Wereld opmerkelijk op de achtergrond. In het controversiële ontwerp-slotdocument stond het verband tussen ontwapening en ontwikkeling centraal. Besparingen van landen door ontwapening zouden moeten worden besteed aan ontwikkeling. Dit stuitte bij Westerse landen op grote pro blemen. PHNOM PENH (RTR/AFP) - Ontbinding van de pro-Vietna- mese regering kan geen onderdeel vormen van enige regeling van het 10 jaar oude conflict in Kampuchea, aldus president Heng Samrin in een toespraak ter gelegenheid van het vertrek van enkele duizenden Vietnamese militairen. Met deze uitspraak legt Samrin een grote druk op het infor mele overleg voor volgende maand in Jakarta tussen de rege ring van Kampuchea en het uit drie groepen bestaande verzet, dat in de ogen van de Verenigde Naties de wettige vertegen woordiger van het Kampucheaanse volk is en dan ook de zetel in de VN bezet. Samrin verklaarde ook dat zijn regering er niet over peinst aan een tafel te gaan zitten met de leiding van de Rode Khmer en Pol Pot. Vietnam kondigde in mei aan dat het in de loop van dit jaar 50.000 militairen uit Kampuchea terugtrekt. PARAMARIBO (ANP) - Het Surinaamse leger voert weer ac ties uit in het Patamaka-gebied in Oost-Suriname. Dit heeft Ronnie Brunswijk, leider van het Junglecommando, meege deeld aan de regeringsdelegatie met wie hij onderhandelt in de Fransguyaanse stad St.-Jean. Brunswijk vroeg zich af of het vredesproces zin heeft als het leger toch militaire acties uitvoert. Hij pleitte voor een bestand dat door president Ramsewak Shankar moet worden afgekon digd. De leider van de regeringsdelegatie, Wim van Eer, noemde de berichten over acties van het nationaal leger in Patamaka een 'verrassing die de regering echter niet van het vredespad mag afbrengen'. Gisteren werd onder meer gesproken over het stopzetten van alle vijandelijkheden. BANGKOK (RTR) - Ongeveer zeventig mensen zijn tijdens het oproer in de Burmaanse stad Pegu gedood, een veel hoger aan tal dan aanvankelijk was aangenomen. Dat hebben westerse diplomaten gisteren meegedeeld. Ze denken nu dat de rellen van afgelopen maart in de Bur maanse hoofdstad Rangoon aan minstens 120 mensen het leven hebben gekost, toen de politie in botsing kwam met demon stranten. Volgens de plaatselijke autoriteiten vonden slechts twee burgers en zes politiemensen de dood. De protesten van de bevolking tegen de 26-jaar oude regering van U Ne Win, een voormalige generaal, zijn de laatste weken explosief toegenomen door voedseltekorten en scherp gestegen voedselprijzen. CONAKRY (RTR) - Een Noors bedrijf heeft 15.000 ton illegaal gestorte vliegas van het Guineese eiland Kassa gehaald. Het afval werd aan boord gebracht van een onder Panamese vlag varend Noors schip, dat Guinee met onbekende bestemming verliet. De uit de Amerikaanse staat Philadelphia afkomstige vliegas was eerder dit jaar door het Noorse bedrijf op Kassa gestort. In verband met de zaak werden de honorair-consul van Noorwe gen in Guinee en zeker tien Guineese functionarissen gearres teerd. Volgens woordvoerders is men in regeringslaboratoria in Guinee nog altijd bezig de giftigheid van het afval te onder zoeken. ISLAMABAD (AP) - De Afghaanse rebellen zijn opgerukt tot net buiten de hoofdstad Kabul en de Sovjet-troepen die de stad verdedigen hebben hun buitenste verdedigingsgordel rond de stad moeten verleggen als gevolg van infiltraties door de rebel len. De Afghaanse rebellen voeren in kleine eenheden acties uit te gen de verdedigingsgordel. Westerse diplomaten melden dat er honderden doden en gewonden zijn gevallen. Intussen zouden de gevechten ten westen en oosten van Kabul in hevigheid toe nemen. De Sovjetunie stuurt hypermoderne nieuwe wapens, waaron der krachtige bommen en gepantserde voertuigen, naar Af ghaanse regeringstroepen. Dit berichtten dinsdag diplomaten uit het westen in Islamabad. ADVERTENTIE! Tijdelijk Durex in handige vakantieverpakking: 3 verschillende soorten in een origineel en stevig blikje. Durex. The best there is. "tiex

de Stem | 1988 | | pagina 5