d noet PvdA vraagt vertrek van CD A-staatssecretaris ONDUIDELIJK OF ER ONTSLAGEN ZULLEN VALLEN 'Vondeling' op Schiphol Paspoort: De grote aanval is begonnen IREN I )erelHd BINNENLAND Studiefinanciering onzeker DE STEM COMMENTAAR Toekomst voor Europa Paspoort corruptie DE STEMBINNENLAND WOENSDAG 29 JUNI 1988 DE GRAAFF-NAUTA WORDT NIET GESTEUND DOOR EIGEN FRACTIE' DEN HAAG - Bij Defensie moeten 520 banen verdwijnen, 400 man burgerpersoneel en 150 mi litairen. NIEUWSOVERZICHT Plan werkgelegenheid minderheden Geen extra maatregelen deeltijdarbeid Uitlevering Westduiste terrorist toelaatbaar Eis inkomenscompensatie bij 'Dekker' Maximaal tien tenten bij de boer Minder mensen met bijstandsuitkering Oranje vlekken in Noordzee zijn algen Geen exportverbod op chemisch afval TS e legerofficieren met sa- negen sterren op hun etten gewikkeld in een zinnig gesprek. Wat ver- tten zij van het congres? allerbeste", antwoordde lid van dit trio. Denkt u et de jaren van Stalin en nev tot het verre verle- zal doen behoren. „Wie dat dit nodig is", ant- dde een ander erg traag eloverwogen. oskou is nu meer dan ooit veel aparte steden. Het es en zijn delegaties t één daarvan. Ze is af- heiden van het leeuwe van het normale stadsle- nofficiële pressiegroepen en samen een ander kou. Dr. Andrej Sakharov k afgelopen zondag meer 300 personen toe op een ame bijeenkomst van landers ter nagedachte van de slachtoffers van 'n. orte tijd later werd een undiger demonstratie van pen die persvrijheid, af- ffing van het systeem interne passen en van de ime politie eisten vak- dig opgedoekt door meer 100 politiemannen in uni- geleid door agenten in ger, voorzien van walkie- 'es. Deze betoging was het Pusj kinplein ver- tst naar het nabijgelegen oir voor het hoofdkwar- van de krant Izvestija arheid). an de overkant van de at lag het gewone Moskou, zijn mensen die in het etje van hun ijsjes smul- yright THE TIMES/DE M) tot wanhopige opmerkin- heriff een ramp is voor het -ht n dat stelsel dreigt grotere en. De minister wil over- en van justitiële fouten CDA-fractie in de Tweede rking van schadevergoe- onrechte door justitie in de id is aangetast. CDA-er an het niet langer. Het re- De begroting voor Justitie r belast.' De mirtister wordt ven zo snel mogelijk met het recht op schadevergoe- te komen. nt in feite het gelijk aan ers en al die anderen met eeft toe dat de macht van ote omvang heeft aange- t onbeschroomd aan rech- wordt geknabbeld en onte- 'et meer op een vergoeding mmateriële schade hoeven context is de poging van ergoedingen aan de sociale in te krimpen. De Raad van n overigens van tafel ge- t was uitgevoerd zouden de gemeenschap nog zwakker hadden het dan helemaal fd gehaald om een advo- n bij een confrontatie met mede strafrechtgeleerden k op justitie aan de hand komen op voor de onder enken officieren van justi- -retisch bezigzijn. 'Rechts- is de mening van een offi- eronsje. 'Zij komen op voor "rt hard te worden aange- sentimenteel gedoe.' De voor man heeft niet in de gaten, ide getuigenis is van alle •wijten aan het adres van :n op 28,29 en 30 juni. Hij heeft daarbij ook nog een kijkje gegeven in zijn huishoudboekje. Uit zijn brief heb ik geconcludeerd dat krachtdadigheid, sober heid en sportiviteit hem op het lijf geschreven zijn. Het zijn uitstekende voorwaar den tot tevredenheid. Voor deze knaap kan ik meer waardering opbrengen dan voor de herrieschoppers op Het Binnenhof. Mijn enige voldoening bij de beeldbe- richten daarvan is de con statering dat de luitjes in hun blootje er gelukkig nog goed doorvoed uitzien. Breda Willem Woutersz Met ergernis nam ik kennis van de persberichten over de ministers die het onder zoek in de paspoortcorruptie tegenwerken. Ik ben gebe ten op de corruptie in som mige hoge kringen. Ik hoop dat de schuldigen in de betrokken ministeries naar de gevangenis verhui zen: voor noodgevallen zul len er nog wel cellen te vin den zijn! Breda Tom Dinnesen T28 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecre taris De Graaff-Nauta (CDA, Binnenlandse Zaken) kan maar beter opstappen want ze wordt op belang rijke onderdelen van haar beleid niet gesteund door baar eigen fractie, ondanks het regeerakkoord. Die harde conclusie trekt de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer nadat de bewindsvrouw gisteren opnieuw werd gecon fronteerd met een CDA-fractie die zich tegen een kabinets voorstel voor een gemeente lijke herindeling (dit keer van West-Utrecht) keerde. Het voorstel haalde deson danks de eindstreep omdat VVD en PvdA (en als enige CDA'er oud staatssecretaris Van Amelsvoort van Binnen landse Zaken) vóór stemden. Volgens de PvdA-fractie kan deze houding van het CDA niet zonder gevolgen blijven voor het politieke lot van de be windsvrouw. PvdA-Kamerlid Van Rijn-Vellekoop zei giste ren dat de houding van het CDA zorgt voor een politiek onhoudbare situatie. „Wij achten deze situatie on- mogelijk voor de staatssecreta ris, voor het parlement en voor de gemeenten en provincies die een sterke belangenbeharti ging nodig hebben. Wij achten het noodzakelijk dat de rege ring zich beraadt over de poli tiek onmogelijke situatie die hier regelmatig onstaat". Als het kabinet niet zelf met een oplossing voor het pro bleem komt (het vrijwillig ver trek van De Graaff-Nauta ligt niet echt voor de hand) dan zal de PvdA de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in het najaar aangrijpen om alsnog een oplossing te for ceren. De problemen van de staats secretaris met de CDA-fractie zijn overigens niet nieuw. Ook haar voorganger Van Amels voort heeft grote problemen met de CDA-fractie gehad. De moeilijkheden worden veroorzaakt omdat de CDA- fractie hoe langer hoe meer af keer krijgt van grootschalige gemeentelijke herindelingen. Het liefst zou het CDA hele maal afzien van herindelingen. Het kabinet denkt daar an ders over. Dat vindt het juist goed dat gemeenten worden samengevoegd. Dat zou de be stuurlijke draagkracht en daadkracht ten goede komen. In het regeerakkoord dat CDA en WD hebben gesloten is daarom afgesproken dat men zal doorgaan met herindelin gen. Desondanks stemt de CDA-fractie in de Tweede Ka mer steevast tegen de meeste herindelingen. De Graaff-Nauta - FOTO DSSTEM/JOHAN VAN GURP Bij Defensie 520 banen weg Van onze verslaggever Dat komt door een herstructurering van het onderhoud van het defensie materieel, zo blijkt uit een brief van staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) aan de Tweede Kamer. Een woordvoerder van de amb tenarenbond AbvaKabo wil snel duidelijkheid over hoeveel van de 400 burgerwerknemers elders bij Defensie kunnen worden geplaatst en hoeveel er moeten worden ontslagen. 'We zien het niet zo gereali seerd dat die 400 in deze tijd van bezuinigen zomaar elders de overheid terecht kun nen', aldus de woordvoerder. In de defensiebegroting 1988 kondigde minister Van Eekelen een onderzoek aan naar de doelmatigheid van het militair onderhoud bij in Nederland ge legerde onderdelen. Als gevolg daarvan moet een reorganisa tie worden doorgevoerd waar- 'j Nederland wordt opgedeeld in drie regio's. Volgens Van Houwelingen is de herstructurering niet moge lijk zonder funkties te laten vervallenen andere funkties te wijzigen. De bewindsman zal een be roep doen op de flexibiliteit van het betrokken burger- en militair personeel. Maar de AbvaKabo vindt dat dat voor het burgerpersoneel heel wat Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De onzeker heid over de studiefinancie ring blijft voorlopig nog be staan. Wel is duidelijk dat het kabinet ervoor kiest de leeftijdsgrens te verlagen van 30 naar 27 jaar, waardoor het aantal studenten dat recht heeft op een beurs kleiner wordt. De vraag of de aanvullende beurs voor de lagere inkomens groepen als gift gehandhaafd blijft, wordt door het kabinet in bet komende overleg over de minder voor de hand ligt dan voor het militair personeel. De FNV-bond hekelt de ge heimzinnige manier waarop de afgelopen twee jaar de betrok ken generaals aan de herstruc turering hebben gewerkt. De bond vreest bovendien dat ze hun werk niet goed hebben ge daan, aangezien werk, dat nu nog door het af te vloeien per soneel wordt verricht, straks moet worden uitbesteed. De burgers die op de afdeling onderhoud van Defensie wer ken, doen dat in de herstel- werkplaatsen waar de rup stanks en wielvoertuigen wor den gerepareerd. Volgens de AbvaKabo wordt één zo'n werkplaats, die in Alphen aan den Rijn, over een aantal jaren opgeheven. De CNV-bond voor militai ren is niet ongerust. Uit de plannen van de staatssecretaris blijkt dat 120 militairen moeten worden herplaatst of moeten afvloeien. 'Die militairen krij gen een plaatsje ergens anders. Nou, dat zijn ze wel gewend', aldus een woordvoerder. begroting 1989 beantwoord. Deetman ging gisteren niet nog eens in verzet tegen de eis van Lansink (CDA) dat de aan vullende beurs gehandhaafd moet blijven en dat er geen geld van de studiefinanciering mag worden overgeheveld naar andere onderdelen van de onderwij sbegroting. Vorige week noemde Deet=- man aanvaarding van de mo- tie-Lansink 'onverstandig'. Gisteren koos hij in een kort debatje en in een brief die hij tevoren naar de Kamer stuur de, voor een soepeler opstelling. Een lid van de marechaussee legt be schermend zijn arm om de Turkse jon gen die volgens zijn eigen relaas daar maandag door een oom en tante bewust is achtergelaten. De 14-jarige Kemal Ozdemia Yologlu uit Ankara heeft niets bij zich dan de kleren die hij draagt. Volgens hem zouden zijn oom en tante zijn ticket voor de terugvlucht naar Turkije regelen. Zij namen zijn paspoort, ticket en bagage mee en keerden niet meer terug. Waar deze fa milieleden wonen, weet hij ook niet omdat hij nooit buiten mocht spelen. De jongen is ondergebracht in het op vangcentrum voor asielzoekers op Schiphol-Oost. De marechaussee zoekt naar familie van de jongen in Neder land en Turkije. - FOTO ANP VORIG JAAR NOG liet een aantal Nederlandse Europarlementa- riërs zich uiterst somber uit over de datum waarop het 'Europa zonder binnengrenzen' zou ontstaan. Voor de buitenwereld ver kondigden ze heel enthousiast dat de eenwording van Europa in '992 - en geen dag later - een feit zou zijn. Wie echter in de wandelgangen zijn oor goed te luisteren legde, hoorde andere laai. Twee jaar of misschien wel drie jaar uitstel, zo luidde de me ning in hef informele circuit. De daarop volgende periode leek het gelijk van de somberge stemden te bevestigen. De eenwordingsgedachte binnen de EG was ver zoek. De top in Kopenhagen liep uit op een falikante mis- okking. Het besluit om een tussentop in Brussel te houden, gaf in 'eite de onmacht van de EG aan. Maar wat niemand voor mogelijk had gehouden, kwam in Brus sel tot stand. In de Belgische hoofdstad werd een akkoord geslo ten waarop Europa verder kon bouwen. Dat is in de afgelopen "taanden dan ook gebeurd. In die betrekkelijk korte periode werd "teer bereikt, dan in de tien jaar daarvoor. Van de driehonderd "©sluiten die moeten worden genomen voordat de interne markt er is, is al dertig procent de ministerraad gepasseerd. De Europese politiek lijkt te hebben geleerd van het bedrijfsle- ven. Dat is de politici voorgegaan in het streven naar een ver enigd Europa. Internationale fusies en andere samenwerkingsg- verbanden zijn aan de orde van de dag. Het bedrijfsleven begrijpt terdege dat het dé manier is om een sterke concurrentiepositie °P de wereldmarkt te veroveren. Het is bijzonder verheugend te constateren dat de Europese Politici bezig zijn met een inhaalmanoeuvre. Op de gisteren 9eëmdigde top in Hannover was dat nieuwe elan duidelijk zicht baar aanwezig, niet in het minst door het krachtdadige voorzitter schap van Westduitsland. Het was volkomen terecht dat bonds kanselier Kohl van alle kanten lof werd toegezwaaid. Te hopen valt dat de nu functionerende voorzitter Griekenland i vaart er in kan houden. Gemakkelijk zal dat niet zijn. Tot nu zijn voornamelijk intenties uitgesproken. In de praktijk zal "toeten blijken wat die waard zijn. Problemen als harmonisatie *an het belastingstelsel, sociale eenwording en het totstand bren- 9en van een monetaire unie zijn zaken die tijd en geduld vergen. De successen van de laatste maanden hebben bewezen dat de "naerlinge verschillen overbrugbaar zijn. Wellicht zijn de Euro pe grenzen in het streefjaar 1992 nog niet helemaal geslecht, ^doei is echter haalbaar gebleken. De Europese gedachte "eeft weer toekomst. Door Ad Burger en Jan Greyn DEN HAAG - De grote be storming op het schijnbaar onschendbare bastion van Buitenlandse Zaken is be gonnen. Het leek alsof de getuigen gisteren hadden afgesproken hun vizier sa men op dat departement te richten als straf voor de twijfelachtige bemoeienis met de totstandkoming van een nieuwe pas. Elkaar opvolgende getuigen droegen onafhankelijk van elkaar duchtig munitie aan. Zelfs de contract-compagnons van Buitenlandse Zaken, KEP- directeur Van Assen en zijn collega-directeur Baard (ook nog baas van Elba), konden er niet omheen. Slachtoffer van deze geselin gen zijn allereerst de ambtena ren Uiterlinden en Sondaal, maar niet minder ex-staatsse- cretaris Van Eekelen, die uiterst eigenwijs en eigen machtig optreden werd verwe ten. Ex-staatssecretaris Van Amelsvoort (toen van Binnen landse Zaken, nu weer CDA- kamerlid) herinnerde zich nog heel goed dat Van Eekelen (nu minister van Defensie) niet op hield te zeggen dat hij het voor het zeggen had. „Hij zei dan: ik ben compen- tent. Ik herinner het me, omdat ikzelf 'bevoegd' in plaats van dat moeilijk woord zou hebben gebruikt." De ex-staatssecretaris van Binnenlandse Zaken zei giste ren van de ene in de andere verbazing te zijn gevallen. Hij had zijn verzet tegen Buiten landse Zaken pas opgegeven toen premier Lubbers zich met de kwestie had bemoeid en in het nadeel van Binnenlandse Zaken - en van de Staatsdruk kerij - had beschikt. „KEP kreeg toen helemaal een voorkeursbehandeling," meende Van Amelsvoort, die tussendoor opmerkte dat mi nister Van den Broek zich hele maal niet met het paspoort be moeide - alweer een pijl in de richting van Van Eekelen. Twee directeuren van foto gigant Kodak kwamen naar Den Haag om de enquêtecom missie uit te leggen dat de later omstreden fotografische pas- poortkaart al eind 1985 niet voldeed aan de internationale normen. Kodak stelde daarom toen al voor een ander procédé te hanteren bij vervaardiging van de paspoortkaart, maar Buitenlandse Zaken en KEP weigerden dat. Dat was uitein delijk reden voor Kodak om uit het consortium KEP te stappen. Een van de directeuren van Kodak, Siewers, had niet zo'n hoge pet op van de technische inzichten van met name amb tenaren, zoals Uiterlinden, de Willie Wortel van BZ. „U moet met mij ook niet praten over de betere keuken als ik nauwe lijks in staat ben aardappelen te koken," vertrouwde Siewers na zijn verhoor enkele omstan ders toe. Een manager van Philips be kende al snel het te betreuren dat zijn bedrijf ooit de samen werking in het KEP-consor- tium was aangegaan. Dat was naar zijn stellige overtuiging niet goed voor de naam van Philips. „Bovendien zijn onze mensen niet getraind om als tussenper soon op te treden tussen de de partementen van Buitenlandse en Binnenlandse Zaken. Als wij veel van die projecten had den, waren we zo groot niet ge worden," aldus Philips-topman Osnabrug. De commissie gaf intussen blijk veel geleerd te hebben tij dens het vooroverleg met de getuigen, want vragen werden soms zo handzaam ingekleed dat een antwoord bijna overbo dig was. Ook directeur Peters van de Staatsuitgeverij werd op gang geholpen door de commissiele den, als roken ze bloed. Peters nam ruim de tijd om uiteen te zetten welke kunstjes hem en zijn bedrijf waren geflikt door BZ en KEP. Peters kon nimmer contact krijgen met de verant- woordlijke staatssecretaris van Buitenlandse Zaken om ophel dering vanwege de slechte be handeling van de Staatsuitge verij. Hij kon wel bij Van Amelsfoort terecht. Maar daar schoot hij niets mee op - gaf de ex-staatssecretaris eerder al toe. „Ik liep steeds tegen een muur op," klaagde Peters die inmiddels voor alle zekerheid een samenwerkingsverband heeft gesloten met de andere fameuze drukker uit het gezel schap, Johan Enschedé. De Staatsuitgeverij en Enschedé rekenen erop dat Elba eerst daags niet aan de wensen voor een goed paspoort kan voldoen; zij staan te trappelen aan de poort. Voor de companen van Pe ters, twee directeuren van En schedé, was het eenzelfde laken een pak. Ook zij hadden zich hogelijk verbaasd over de bij zondere behandeling van KEP. Directeur Van Kettwich Ver schuur ontkende de suggestie van steekpenningen, maar: „Het is een knappe prestatie dat je beoordeeld wordt zonder dat je iets concreets te bieden hebt." De andere (inmiddels ex-) directeur De Groot van Amb- den wilde nog wel even herha len wat hij van ambtenaar Sondaal vond: „Dat is een grote boef." Hij zei het zo deftig dat het uiterst kwalijk klonk. En dat was ook de bedoeling. Directeur Baard van KEP en Elba ging er tenslotte eens goed voor zitten, lekker lang uit. Er was wat hem betreft geen en kele reden voor twijfel. „Ik geef u op een briefje, we hebben het beste paspoort ter wereld." Op zijn inspanningen en die van zijn medewerkers was niets aan te merken. Financieel was alles in de haak, al kon hij dat niet met cijfers staven; het stokte in gegoochel met tonnen en miljoenen. Baard gaf toe dat ambtena ren van Buitenlandse Zaken KEP meermalen een handje had geholpen bij het formule ren van eisen voor het pas poort. Lakoniek reageerde Baard op opmerkingen van de commissie. Zoals de vraag naar een onduidelijke octrooi-aan vraag als antwoord krijgt: „Ik hoop dat 't een vette buit wordt, ik weet het niet." Het heen-en-weer-geschuif van bedragen tussen Elba en KEP wordt niet helder uit zijn verklaringen. Feit is dat druk kerij Elba (van Baard) 6 mil joen kreeg van KEP (van Baard) als voorschot voor nog niet bewezen diensten. En feit is dat datzelfde Elba nog een claim heeft van een paar mil joen op datzelfde KEP. Baard blijft er kalm onder. Want het werd allemaal vast gelegd in een contract tussen KEP en staatssecretaris Van Eekelen. „Contract is contract. Daar komt zelfs de overheid niet onder uit," kraait Baard. En als een commissielid hem voorhoudt dat hij met Elba nog als enige overbleef van de Grote Jongens roept hij triom fantelijk: „Knap, hé, voor zo'n klein drukkertje." Niemand bevestigt dat. JX 15 Het houdt maar niet op met die Oranje-koorts. Nu zijn er in eens weer oranje vlekken in het water pal voor de kust van Scheveningen waargenomen. Noordzee, Noordzee, Noordzee, Noordzee, we are the cham pions, we are the champions, zou je denken. Rijkswaterstaat is echter tot de conclusie gekomen dat het bij dat oranje om algen gaat en niet om een soort gigantische sportvlekken. Die algen zouden door hel rustige weer explosief gegroeid zijn. Rijkswaterstaat kan me nog meer vertellen. Die verklaring is mij wat te alge-meen. Volgens mij is dat oranje gewoon afkomstig van teleurgestelde Engelsen die al hun oranje attributen in zee hebben gekieperd. Hoe zit het, gaan we nu 14 jaar op die overwinning teren of is 14 dagen u al te lang, omdat u inmiddels weer in de greep van die typische Hollandse schaamte bent? De ene paddestoel op de tribune in München zong: We are the champignons „Het is 'We are the champions' hoor proleet", riep de andere. „Boleet zul je bedoelenriep die ene weer. Ik stop maar, want ik geloof dat ik nu echt begin te zwammen. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) moet nog voor Prinsjesdag samen met de gemeenten een uit voeringsplan ontwerpen dat nieuwe impulsen geeft voor werk gelegenheid onder etnische minderheden. Dit heeft de Tweede Kamer gisteren de minister opgedragen. Een PvdA/VVD-motie van die strekking kreeg bij de stem mingen unanieme steun. Van Dijk heeft al laten weten dat hij met de 22 grootste gemeenten in overleg treedt over de werkge legenheid voor de minderheden. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (Werkgelegenheid) hoeft geen noodmaatregelen te treffen om de deeltijdarbeid te bevorderen. Onder aanvoering van CDA en VVD maakte de Kamer gisteren korte metten met een motie van PvdA en D66 om de bewindsman aan te sporen tot meer activiteit om de doelstellingen uit het regeerakkoord voor de groei van deel tijdarbeid waar te maken. In het regeerakkoord is vastgelegd dat tussen 1986 en 1990 het aantal deeltijdbanen met 345.000 moet zijn toegenomen. Het kabinet heeft laten weten dat naar verwachting slechts 60 pro cent daarvan zal worden gerealiseerd. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse rechtbank ziet geen juridische bezwaren tegen de uitlevering van de 26-jarige Westduitser Hoffman die in de Bondsrepubliek wordt verdacht van terroristische activiteiten waaronder het doden van twee politiemensen. De advocaat van de verdachte verklaarde in zijn pleidooi dat een delict pas een politiek delict is als de strafbare feiten het doel waarvoor ze gepleegd werden, verwezenlijken of dichter bij brengen. Het doodschieten van twee politiemensen stond echter in geen verhouding tot het doel: de Westduitse regering dwingen kernenergieactiviteiten stop te zetten. Dit werd door de rechtbank echter niet serieus genomen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren de eer ste discussieronde over invoering van een nieuw stelsel voor de volksgezondheid afgesloten met het aannemen van een aantal moties. Twee daarvan hebben betrekking op inkomensgevolgen van de invoering van het 'plan Dekker'. In een motie Lansink (CDA), met algemene stemmen aangenomen, wordt bepleit om door aanpassing van kinderbijslag en arbeidsvoorwaarden van ambtenaren negatieve inkomensgevolgen voor specifieke groe pen (mensen met kinderen, ambtenaren) zoveel mogelijk te compenseren. In een motie Van Otterloo (PvdA) die het haalde met steun van CDA, D66 en PPR, wordt die benadering aangescherpt: inko mensverschillen mogen niet groter worden en lagere inko mensgroepen mogen er hoe dan ook niet op achteruit gaan. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (Landbouw) blijft bij zijn voornemen het aantal tenten en/of caravans dat op een terrein zonder vergunning (bij de boer) mag worden neergezet, te ver hogen van vijf naar tien. Braks gaat niet in op een advies van de Landbouwuniversiteit Wageningen dat ruimte geeft aan tien tot vijftien tenten/cara vans. Geschat wordt dat momenteel enkele honderdduizenden kam peerders voor kleinschalig kamperen kiezen, zo blijkt uit een onderzoek. Bijna de helft van de kampeerboeren wil het aantal staanplaatsen uitbreiden naar 15. DEN HAAG (ANP) - Eind vorig jaar hadden 606.000 mensen een bijstandsuitkering. Dat zijn er 5.000 minder dan aan het eind van 1986. In het laatste kwartaal van vorig jaar werd des ondanks in totaal 101 miljoen gulden meer aan bijstand uitge geven dan in dezelfde periode van '86. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De vermindering van het aantal bijstandontvangers heeft met twee dingen te maken. Aan de ene kant waren er 10.000 mensen minder die een RWW-uitkering kregen. En aan de andere kant nam het aantal mensen met een ABW-uitkering toe met 5.000. In vergelijking met het vierde kwartaal van 1986 groeiden de uitgaven in de laatste drie maanden van vorig jaar met 75 mil joen tot 1.8 miljard miljoen gulden voor de RWW en met 32 miljoen tot 877 miljoen gulden voor de ABW. IJMUIDEN (ANP) - Rijkswaterstaat heeft vastgesteld dat de kilometers grote oranje vlekken die maandagavond voor de kust van Scheveningen zijn waargenomen, algen zijn, zoals de Kustwacht al veronderstelde. Algen gedijen elke zomer het best bij rustig weer en stijgende temperatuur. De toenemende omvang schrijft de dienst toe aan de grote hoeveelheden voedingstoffen en fosfaten, die de Noordzee-staten via de rivieren in zee lozen. Rijkswaterstaat acht de huidige omvang van de algen niet be dreigend voor de Nederlandse kustvisserij of de mosselcultuur, zoals enkele weken geleden wel het geval was langs de kusten van de Scandinavische landen. DEN HAAG - Er komt geen wettelijk verbod op export van chemisch afval naar de Derde Wereld of landen buiten de EG. Volgens minister Nijpels (Milieu) laat zijn machtigingswet, uitvoering van een vier jaar oude EG-richtlijn, een verbod niet toe. Wel zal de minister in de praktijk 'nee' zeggen tegen iedere (legale) aanmelding afval naar de ontwikkelingslanden te ver voeren. Nijpels weigerde gisteren de Kamer toe te zeggen afval naar bijvoorbeeld de Oosteuropese landen te verbieden. PvdA, D66, PPR, SGP, RPF en GPV willen een exportverbod naar de Derde Wereld én naar landen buiten de EG. PvdA en D66 dien den daarover moties in. De WD zjet niets in wettelijke verboden en het CDA kon, zij het aarzelend, zich vinden in een exportverbod naar de ont wikkelingslanden.

de Stem | 1988 | | pagina 3