UITBLAZEN Partijcongres Moskou streng afgeschermd Korthals Altes hanteert strafrecht als een knoet PvdA vri ONDUIDE even de Stem coi Pattekaol kwelleke AFGEVAARDIGEN LIJKEN BEPAALD NIET OP REVOLUTIONAIREN Korthals Altes trekt van leer 'DE GRAAFF-N7 Studiefinanci* Toekomst voo DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 29 JUN11988 WIM KOCK -DESTEM- Toekomst PAPIER VOOR UW PEN Merijn Student Paspoort corruptie DE STEMBINNENL DEN HAAG - Bij Defi verdwijnen, 400 man bu litairen. VEEL spreekwoorden en gezegden zijn ont leend aan het boe renbedrijf en de ambach ten. Alle hout is geen tim merhout; Schoenmaker blijf bij je leest; Het paard achter de wagen spannen enzovoorts. Hele boeken T5 vol. In de vorige aflevering (Uitbl. 16/6) hadden we het over Mie Musterd, de vrouw met een bos hout voor de deur oftewel een flinke boezem. Bij die gelegenheid kwam ook het gezegde 't vèrreken de musterd laoten aonsteken aan de orde, eerder door A. van Tetering uit Made aangemeld. Naar analo gie van de uitleg van Van Dale van de uitdrukking het riekt hier naar de mutsaard kwam ik tot de veronderstelling dat de musterd in het gezegde van Van Tetering eveneens van de brandstapels van de inquisitie afkomstig was. Immers: de be tekenis van het riekt hier naar de mutsaard is volgens Van Da- Ie: 'dat zou wel eens ketterij kunnen zijn.' Het gezegde met het varken dat de musterd aan steekt zou dan kunnen zijn ge bezigd, zo veronderstelde ik, met betrekking tot iemand die zelf schuldig is, maar niettemin een ander de les leest. Ik was echter een paar eeu wen te ver de geschiedenis inge doken. Veertig jaar terug was genoeg geweest, zo blijkt uit de uitleg die de heer Van Tetering me inmiddels zelf heeft ge stuurd. Het gezegde is ontleend aan het slagersambacht. Nog lang geen mensenleef tijd geleden kwam de slager aan huis of op de boerderij slachten. In Made, aldus Van Tetering (maar ook in andere dorpen), hielden veel burgerge zinnen, nog 'tot kort na de tweede wereldoorlog' een of meer varkens. Als die slachtrijp waren kwam de 'huisslager'. Zelf bewaar ik ook nog wel her inneringen aan dergelijke slachtpartijen, waar we bij uit kwamen lopen op weg naar of van de school, al van verre ge lokt door het geschreeuw van het varken en belust op de flut- blaas. Om het geslachte varken ge makkelijker te kunnen ontha ren - de haren werden eraf ge schraapt met behulp van ge reedschap dat als ik me goed herinner een kokervorm had - werd het overgoten met kokend water. Dat water werd veelal ter plekke, in de buitenlucht dus vaak, gekookt in een grote ketel op een musterdvuur. Het varken zelf de musterd laten aansteken betekent dus, zo schrijft van Tetering, „iemand dwingen zichzelf nadeel te be rokkenen of zijn eigen onder gang te bewerkstelligen." Van Tetering maakt van de gelegenheid gebruik ook nog twee voorbeelden aan te dragen van dialectische verwisselingen van medeklinkers, zoals we die al hebben gezien in weps (wesp), Nipsen (Nispen) en musterd (mutsaard). Dat zijn: gepsen (gespen) en kwipselen (kwispelen). Nu het woord gep sen valt: ik herinner me van vroeger dat er jongens waren die zeiden dat ze n'm gingen gepsen als ze vertrokken of er vandoor gingen. Ik gaoi'm gep sen en ook wel: Hij gepste n'm. Zou dit gepsen ook met gespen te maken kunnen hebben? Bij voorbeeld in de betekenis: ik doe mijn (schoen)gespen vast want ik moet vertrekken. Ik doe er maar een gooi naar en zal elke betere verklaring met plezier afdrukken. Er liggen nog wat vragen van lezers. Jos van Alphen uit Dorst vraagt of ik het woord pattekaol ken. Volgens mij be tekent het gewoon 'zo kaal als een pad' (vorige week nog een gezien, tussen de aardbeiplan- ten van mijn oom). Sombedéne heb ik altijd beschouwd als dia lect voor 'zo meteen', maar Van Alphen denkt dat er Frans of Spaans achter zit. Ik heb daar voor in de woordenboeken geen aanwijzingen kunnen vin den en houd het voorlopig op 'zo meteen'. A.H. Weda uit Geertruiden- berg vraagt waar het woord kwelleke vandaan komt. Het betekent zoiets al niemendal. Of de boodschappentas niet zwaar had gewogen, luidde de vraag. Och nee, het was maar een kwelleke, was het antwoord. Ik ken het woord niet, mis schien kan een lezer uitkomst bieden. Het Zuidnederlands Woordenboek kent wel het woord kweddel in de betekenis van 'waardeloos ding, prul, vod. J. Aerts uit Etten-Leur wil weten wat deeg betekent in de uitdrukking Wat had hij toch deeg, die hij zich van zijn moe der herinnert. Zij bedoelde er mee: wat had hij toch een ple zier. Dit speciale 'deeg' heb ik kunnen vinden in de Van Dale. Het is geen dialect, maar Ne derlands; een verouderd woord voor plezier, schik of iets dat (iemand) goed doet. Van Dale geeft de volgende voorbeelden: dat drankje zal u deeg doen; het is niet veel deegs (niet veel zaaks); hij heeft er deeg van (is ermee in zijn schik); op de brui loft heb ik deeg gehad (mij uit stekend vermaakt) en tot slot ook nog: hij is niet goed deeg (niet goed wijs). C.H. Kartner uit Breda vraagt naar de herkomst van de Bredase uitdrukking dan weet ik 't wel hottwe. Het werd ge zegd aan het slot van een be toog en bedoeld werd onge veer: 'als dat maar goed gaat'. Inderdaad een vreemde uit drukking die om een nadere verklaring vraagt. Gepsen in de betekenis van 'er vandoor gaan'; het kwelleke als niemendal; sombedéne dat volgens mij toch meer op 'zo meteen' dan op 'sombrero' lijkt en de uitdrukking: 'dan weet ik 't wel houwe'. Weet u er iets meer over, of heeft u zelf zulke vragen, schrijf dan naar: Even Uitblazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIrË Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. J 1,- per maand. J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mary Dejevsky DE plattelanders zijn in de stad. Zo'n vijfduizend mensen, afgevaardigden op het nationale congres van de Communistische Partij, dat gisteren is be gonnen in Moskou, hebben zich uit alle hoeken van het land naar de Sovjet hoofdstad begeven. Er hangen posters en plakka ten om hen te begroeten. 'Welkom aan de afgevaardig den van het 19de Partijcon gres' staat te lezen op een rood spandoek over het noordelijke uiteinde van de Gorkistraat. Andere slogans lijken heel wat betwistbaarder voor het westelijke oog. 'Meer betekent meer democratie', zegt er een. 'De partij en de revolutie zijn onscheidbaar', beweert een andere slagzin. Maar de afgevaardigden gelijken niet op revolutionai ren. Zij hebben meer weg van zeer serieuze toeristen met zin voor verantwoordelijkheid. De meeste mannen dragen grijze pakken (maar geen stropdassen). De vrouwen zijn gekleed in nette jurken. Zij worden van hun bus over het trottoir naar hun ho tel geleid en krijgen excursies aangeboden naar fabrieken en boerderijen, 'overeenkom stig hun bijzondere interesse'. Maar eerst moeten zij zich la ten inschrijven. Dat gebeurd in de overladen Sint Joriszaal van het Kremlin. In korte rijen troepen zij over het Rode Plein, dat door de politie afge zet is en gezuiverd van de ge wone menigte. Vele gedelegeerden verblij ven in het gigantische Ros- De afgevaardigden op weg naar de vergaderzaal. sij a-hotel op de rand van het Rode Plein. Daar logeerden laatst nog de journalisten die de topconferentie van Reagan en Gorbatsjov kwamen ver slaan. De nieuwe gasten zijn heel andere cliëntèle. Gestrenge jonge wachten met blauwe armbanden (in tegenstelling met het gebruikelijke rood) hebben postgevat aan elke in gang. Zonder partijkaart kom je er niet in. De politie kijkt scherp uit naar vreemdelin gen. Rond de vier buitenmu ren van het hotel staan niets dan bussen - meer dan twee honderd - en dozijnen zwarte Volga's. Op het windscherm van elk voertuig prijkt het of ficiële kenteken van het par tijcongres. De speciale winkel van het hotel, die slechts buitenlands geld accepteert, is deze week alleen toegankelijk voor afge vaardigden. Door het donker gekleurde glas ziet men de speciale stalletjes nauwelijks staan. Ze zijn beladen met di verse dozen Sovjet-bonbons en sigaretten, zelden te koop in gewone zaken en panty's afkomstig uit Duitsland. Sa mengevat ligt daar tentoon gespreid alles wat in de Sov jetunie schaars is en dit zoals de Russen zelf zien. Maar de afgevaardigden op het partij congres mag niets ontbreken. Een bepaalde groep is per vliegtuig overgekomen van Novosibirsk in Siberië. Deze delegatie bestaat uit 44 men sen, onder wie drie in militair uniform, een in het uniform van de hogere militie en ne gen dames - normaal is bij dergelijke gelegenheden de vrouw veel minder sterk ver tegenwoordigd - en twee le den van het centrale comité. Zij maakten gebruik van een geregelde vlucht Novosi birsk - Moskou. Voor hen werd zelfs geen speciaal vliegtuig ingelegd. En zij had den ook geen speciale identi teitskaart voor de conferentie op zak. Er was niet meer no dig dan hun gewone partij kaart, zei een van hen met de nodige trots. Elders binnen het hotel stond een delegatie van 32 vertegenwoordigers van de regio Poltava in Oekraïne. Drie stoere kerels voerden een geposeerd gesprek voor een plaatje. De anderen waren slechte reclame voor de le vensstandaard in Boltava, de Russische federatie. Nog een groep, minder mededeelzaam zelfs dan hun collega's van Boltava, was per vliegtuig overgekomen uit Bryansk. Hun angstige gereserveerd heid belette het aanknopen van een gesprek met meer succes dan om het even welke poging de politie had kunnen doen om mijn toenadering te voorkomen. Om de hoek waren drie barse legerofficieren met sa men negen sterren op hun epauletten gewikkeld in een diepzinnig gesprek. Wat ver wachtten zij van het congres? „Het allerbeste", antwoordde een lid van dit trio. Denkt u dat het de jaren van Stalin en Brezhnev tot het verre verle- den zal doen behoren. „Wie zegt dat dit nodig is", ant woordde een ander erg traag en weloverwogen. Moskou is nu meer dan ooit net veel aparte steden. Het congres en zijn delegaties vormt één daarvan. Ze is af gescheiden van het leeuwe- deel van het normale stadsle ven. Onofficiële pressiegroepen vormen samen een ander Moskou. Dr. Andrej Sakharov sprak afgelopen zondag meer dan 300 personen toe op een vreedzame bijeenkomst van plattelanders ter nagedachte nis van de slachtoffers van Stalin. Korte tijd later werd een uitbundiger demonstratie van groepen die persvrijheid, af schaffing van het systeem van interne passen en van de geheime politie eisten vak kundig opgedoekt door meer dan 100 politiemannen in uni form, geleid door agenten in burger, voorzien van walkie- talkies. Deze betoging was van het Pusj kinplein ver plaatst naar het nabijgelegen trottoir voor het hoofdkwar tier van de krant Izvestija (Waarheid). Aan de overkant van de straat lag het gewone Moskou, met zijn mensen die in het zonnetje van hun ijsjes smul den. (copyright THE TIMES/DE STEM) Door Jan van de Ven MINISTER Korthals Altes hanteert het strafrecht als een knoet. Een willekeurige zweep, want zijn ambtenaren mogen zon daren hun straf kwijtschelden. Aldus verschaffen de ambtenaren van justitie zichzelf een oncontroleerbare macht. Een steeds groter wordende zeggenschap over het volk, dat regels heeft overtreden. En geen in stantie die over de macht van justitie controle uitoefent. Het is nog te vroeg om te zeggen, dat justitie een staat in de staat vormt. Maar dat gevaar is wel levensgroot aanwezig. De macht van justitie is gaan groeien na het besluit om overtredingen buiten de rechter om met een boete af te doen. Officieren van justitie mogen in toenemende mate rechtertje spelen, schikkingen voorstellen, zogenaamd om rech ters te ontzien. De aanzet tot afdoening van eenvoudige overtredingen middels schikkin gen van justitie is inderdaad ingegeven door het verlangen werkdruk van rechters te ver lichten. Op dit moment is de omvang van het schikkingenbeleid zo toegenomen, dat daarbij best even mag worden stilgestaan. G. Corstens constateert in 'Straffen in ge rechtigheid', een bundel opstellen ter nage dachtenis aan strafrechtgeleerde Jonkers, dat het merendeel van de misdrijven inmiddels binnen het bereik van de sanctieregeling valt. En de samenleving liet er geen protest tegen horen. Wel een enkele jurist, maar zijn stem werd genegeerd. Voor de raadgevers van de minister was het uitblijven van massaal pro test reden om te zeggen: nauwelijks weerstand dus hebben we iets goeds bedacht. Alsof de gemiddelde Nederlander er be hoefte aan heeft uit protest tegen straf op toe komstige zonden de ruiten van het Binnenhof in te gooien. Bovendien ervaart een overtreder de accept giro van justitie als een niet hinder lijk aanbod om voor een overtreding of een misdrijf te boeten. Corstens somt ook wat an dere voordelen op. 'In de eerste plaats ontloopt een verdachte met een schikking de openbare terechtzitting. Soms zal om die reden zijn omgeving pressie uitoefenen om het transactieaanbod te aan- Frits Korthals Altes, minister van Justitie, trekt fel van leer. Hij reageert direct op ac tuele gebeurtenissen en maakt van zijn re acties meteen ook beleid. Tot groot ver driet van de juridische wetenschap, die al het getimmer aan het strafrecht-bouwwerk met gemengde gevoelens gadeslaat. Gramstorig wetenschappelijk commentaar blijft niet uit. En het justitiebolwerk groeit uit tot een machtig, te machtig, bolwerk vaarden. De leiding van Slavenburgs Bank zou er bij vijf directeuren op hebben aangedrongen de aangeboden transactie van tien mille te aanvaarden om de zaak uit de publiciteit te houden.' Op de tweede plaats mag een schikking niet door slachtoffers worden gebruikt als bewijs voor schadeclaims. Schadeverzekeraars zullen er dus bij verdachte klanten op aandringen een schikkingsvoorstel aan te nemen. Zwaarwe gend is ook het vervolg van de betaling. Wat de verdachte ook heeft uitgehaald; met het beta len van de boete krijgt hij geen strafblad. Ten slotte, zo meent Corstens, ruilt de verdachte de onzekerheid omtrent de door de rechter op te leggen sanctie in voor de zekerheid van het gi rootje van justitie. Justitie streeft ernaar zo'n twintig procent onder een gangbare straf te schikken. De fuik van de voordelen verduistert het zicht op de nadelen. Allereerst: wie oordeelt in dit land over schuld en onschuld? Van oudsher de rechter. Wordt hij niet in zaak betrokken dan staat het gelijk niet aan de kant van het recht, maar aan de kant van de sterkste. Justi tie dus. Het aanbieden van een schikking zegt niets over schuld. Iemand kan betalen zonder dat hij schuldig is aan wat justitie hem ver wijt. Met haar optreden staat justitie breed voor het recht van iedere verdachte, namelijk op het Minister Korthals Altes (Justitie) oordeel van een rechter. Hoe belangrijk dat is, blijkt uit gevallen waarin niet op een schik kingsvoorstel werd ingegaan. Maar al te vaak meent een rechter de verdachte, die een schik kingsvoorstel kreeg aangeboden, te moeten vrijspreken. Wie overtuigd is van zijn on schuld doet er verstandig aan zich niet door een officier van justitie te laten overdonderen. Hij maakt grote kans de rechter aan zijn kan te vinden. Toch zijn er nog teveel die, om van 'alle ge donder af te zijn', tot betalen overgaan. Zij dragen bij tot machtsversterking van het openbaar ministerie, schoffering van de rechtsstaat, tot doldriester optreden van mi nister Korthals Altes, die meent zich alles te kunnen permitteren. Het optreden van de mi nister heeft al geleid tot wanhopige opmerkin gen, dat de Haagse sheriff een ramp is voor het Nederlandse strafrecht. De aantasting van dat stelsel dreigt grotere vormen aan te nemen. De minister wil over gaan tot gladstrijken van justitiële fouten (vormfouten). En de CDA-fractie in de Tweede Kamer bepleit inperking van schadevergoe ding als iemand ten onrechte door j ustitie in de persoonlijke vrijheid is aangetast. CD A-er Van der Burg: 'Zo kan het niet langer. Het re gent schadeclaims. De begroting voor Justitie wordt er zwaar door belast.' De miriister wordt in overweging gegeven zo snel mogelijk met een standpunt over het recht op schadevergoe ding naar de Kamer te komen. Van der Burg toont in feite het gelijk aan van Corstens, Jonkers en al die anderen met bedenkingen. Hij geeft toe dat de macht van justitie inmiddels grote omvang heeft aange nomen. Zo groot, dat onbeschroomd aan rech ten van verdachten wordt geknabbeld en onte recht opgepakten niet meer op een vergoeding van materiële en immateriële schade hoeven rekenen. Navrant in deze context is de poging van Korthals Altes om vergoedingen aan de sociale advocatuur verder in te krimpen. De Raad van State heeft zijn plan overigens van tafel ge veegd, maar als het was uitgevoerd zouden de zwakkeren uit de gemeenschap nog zwakker hebben gestaan. Zij hadden het dan helemaal niet meer in het hoofd gehaald om een advo caat in te schakelen bij een confrontatie met justitie. Corstens en zijn mede straf rechtgeleerden baseren hun kritiek op justitie aan de hand van de praktijk. Zij komen op voor de onder liggende partijal denken officieren van justi tie dat zij louter theoretisch bezigzijn. 'Rechts theoretisch geklets', is de mening van een offi cier tijdens een onderonsje. 'Zij komen op voor tuig. En tuig behoort hard te worden aange pakt. Vooral geen sentimenteel gedoe.' De voor het overige aardige man heeft niet in de gaten, dat hij een levende getuigenis is van alle rechtsgeleerde verwijten aan het adres van justitie. Serie met afleveringen op 28,29 en 30 juni. Wanneer 'schuivende pane len' vergeten op de toneel zolder liggen en 'bewogen beweging' al lang is ge mummificeerd, dan zal men in het land zich ooit afvra gen: „Wie is toch de man of vrouw geweest, die de men sen zozeer gelijke kansen op studie heeft gegeven Een comité van overwegend vrouwen, die Groningen ooit vervloekt hebben van wege de aanvangsfouten bij de uitvoering van de studie financiering, zal conclude ren: „Aha, dat is minister Deetman geweest. Hij heeft jonge mensen de mogelijk heid geboden in soberheid, maar wel zelfstandig, een goede toekomst te plannen. Daarbij heeft deze minister de Open Universiteit in het leven geroepen, zodat scho ling op hoog niveau ook op latere leeftijd tot de moge lijkheden is gaan behoren. Deze man dient met een standbeeld geëerd te wor den. Waar zullen we het ge denkteken plaatsen In Den Haag, Groningen of Heer len Laten we het gemoede lijke Limburg maar ne men." Is dit toekomst of zijn Q<;(«AGefftN \tL7-L mijn fantasieën enkel te gendraads Oudenbosch P. Zaalmans Geachte Merijn. Hierbij neem ik de vrijheid eens te reageren op uw spitsvondi ge, soms stekelige doch ook niet van humor ontblote op merkingen in De Stem. Ze verraden duidelijk uw poli tieke ligging. Die is, net als van De Stem in het alge meen niet rechts doch uitge sproken links. Van een blad als De Stem, zgn. r.-k., zou men sympathie voor het CDA verwachten doch de teneur is anders. De huidige regering bijv. kan in uw ogen geen genade vinden. U liet het kabinet bestaan uit 'nullen' en uit 'figuren met bezopen ideeën'. Zelf ben ik ook niet verrukt van alle Haagse gestes maar uw kwalificaties vind ik bene den peil. Over het algemeen zijn onze ministers be kwame en integere figuren die op hun manier hef landsbelang dienen. Zij zit ten echter met ee« last uit het verleden: de onder Den Uyl pijlsnel gestegen staats schuld vanwege alle 'leuke dingen voor de mensen'. Nu we wat moeten inbinden, versoberen, bezuinigen is Leiden in last. Niemand wil inleveren, iedereen vindt dat hij gepakt wordt. We zijn verwend geraakt en willen niet terug. Deetman is vooral de kwaje pier. Die heeft het nieuwe stelsel van studiefinanciering te snel willen invoeren. De zaak liep vast. In paniek is er toen zo'n 500 miljoen teveel uitgegeven. Hoe krijg je dat terug. De heren en dames studenten lopen te hoop. Toen ik, lang geleden, naar de universiteit ging moesten mijn ouders de hele studie zelf betalen. En mijn vader was maar een kleine ambte naar. Protesteren en de monstreren was er toen niet bij. Ik weet: het is nu een Minister Deetman (onderwijs) andere tijd. De welvaart heeft ons veeleisend ge maakt, doch helaas niet dankbaar. Als de maande lijkse uitkering voor de he ren en dames een paar we ken te laat komt, schijnen ze te moeten verhongeren. Kunt u zich voorstellen dat ik dan, als oudere, een glim lach niet kan onderdruk ken? Meneer Merijn, ga door met uw spitsvondige opmerkingen, maar be tracht wat meer objectivi teit, begrip, eerlijkheid en voorzichtigheid. Ondanks alles levep we hier op een zeer bevoorrecht plekje op onze aarde. Breda K. Talsma Toen we dezer dagen kennis hebben mogen nemen van studentenprotesten in Den Haag en in andere grote ste den zijn mijn gedachten uit gegaan naar A. Bastiaansen uit Raamsdonksveer. Onge veer een half jaar geleden heeft hij in deze rubriek zijn waardering uitgesproken dat hij door de overheid in de gelegenheid is gesteld een studie te kunnen volgen. Hij heeft daarbij ook nog een kijkje gegeven in zijn huishoudboekje. Uit zijl brief heb ik geconcludeerd dat krachtdadigheid, sober heid en sportiviteit hem op het lijf geschreven zijn. Hel zijn uitstekende voorwaar den tot tevredenheid. Voor deze knaap kan ik meel waardering opbrengen voor de herrieschoppers op Het Binnenhof. Mijn enig' voldoening bij de beeldbe- richten daarvan is de con statering dat de luitjes ir hun blootje er gelukkig nog goed doorvoed uitzien. Breda Willem Woutersz Met ergernis nam ik kennis van de persberichten over de ministers die het onder zoek in de paspoortcorruptt tegenwerken. Ik ben gebe ten op de corruptie in som mige hoge kringen. Ik hoop dat de schuldigen in de betrokken ministeries naar de gevangenis verhui zen: voor noodgevallen zul len er nog wel cellen te vin den zijn! Breda Tom Dinnesen Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecre taris De Graaff-Nauta (CDA, Binnenlandse Zaken) kan maar beter opstappen want ze wordt op belang rijke onderdelen van haar beleid niet gesteund door haar eigen fractie, ondanks het regeerakkoord. Die harde conclusie trekt de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer nadat de bewindsvrouw gisteren opnieuw werd gecon- Van onze verslaggever Dat komt door een herstruc van het defensie materieel, staatssecretaris Van Houv Tweede Kamer. Een woordvoerder van de amb tenarenbond AbvaKabo wil snel duidelijkheid over hoeveel van de 400 burgerwerknemers elders bij Defensie kunnen worden geplaatst en hoeveel er moeten worden ontslagen. 'We zien het niet zo gereali seerd dat die 400 in deze tijd van bezuinigen zomaar elders bij de overheid terecht kun nen', aldus de woordvoerder. In de defensiebegroting 1988 kondigde minister Van Eekelen een onderzoek aan naar de doelmatigheid van het militair onderhoud bij in Nederland ge legerde onderdelen. Als gevolg daarvan moet een reorganisa tie worden doorgevoerd waar bij Nederland wordt opgedeeld in drie regio's. Volgens Van Houwelingen is de herstructurering niet moge lijk zonder funkties te laten vervallenen andere funkties te wijzigen. De bewindsman zal een be roep doen op de flexibiliteit van het betrokken burger- en militair personeel. Maar de AbvaKabo vindt dat dat voor het burgerpersoneel heel wat Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De onzeker heid over de studiefinancie ring blijft voorlopig nog be staan. Wel is duidelijk dat het kabinet ervoor kiest de leeftijdsgrens te verlagen van 30 naar 27 jaar, waardoor het aantal studenten dat recht heeft op een beurs kleiner wordt. De vraag of de aanvullende beurs voor de lagere inkomens groepen als gift gehandhaafd blijft, wordt door het kabinet in het komende overleg over de VORIG JAAR NOG liet een aanti nërs zich uiterst somber uit ove zonder binnengrenzen' zou onts kondigden ze heel enthousiast d 1992 - en geen dag later - eer wandelgangen zijn oor goed te taal. Twee jaar of misschien wel ning in het informele circuit. De daarop volgende periode If stemden te bevestigen. De eenw was ver zoek. De top in Kopenhar lukking. Het besluit om een tusser feite de onmacht van de EG aan. Maar wat niemand voor mogeli sel tot stand. In de Belgische hoo fen waarop Europa verder kon t maanden dan ook gebeurd. In die meer bereikt, dan in de tien jaar besluiten die moeten worden ger 6r is, is al dertig procent de minist De Europese politiek lijkt te he ven. Dat is de politici voorgegas enigd Europa. Internationale fusi verbanden zijn aan de orde van d 'erdege dat het dé manier is om °P de wereldmarkt te veroveren. Het is bijzonder verheugend t Politici bezig zijn met een inhf geëindigde top in Hannover was baar aanwezig, niet in het minst d schap van Westduitsland. Het wf kanselier Kohl van alle kanten lot Te hopen valt dat de nu functk oe vaart er in kan houden. Gem fee zijn voornamelijk intenties u moeten blijken wat die waard zi »an het belastingstelsel, sociale e 9en van een monetaire unie zijn De successen van de laatste m onderlinge verschillen overbrugd Pese grenzen in het streefjaar 1 ffet doel is echter haalbaar get noeft weer toekomst.

de Stem | 1988 | | pagina 2