Veel onrust onder belastingpersoneel Minister Smit-Kroes, een kat in het nauw Diamant in Terneuzen CDA NIET AKKOORD MET ANTWOORD SMIT-KROES KWESTIE WOV Forse geweldpleging bij poging tot aanranding Plan voor gratis vervoer naar het streekziekenhuis STOP BIJONZE SHOWROOM van DORST Grotere pakkans dronken automobilist ^lle Toyota modellen in voorraad! WOENSDAG 29 JUNI 1988 REORGANISATIE IN ZEELAND WERPT SCHADUWEN VOORUIT DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) ontkent dat ze de provincie Zeeland begin dit jaar dertig miljoen gulden waardevast voor de aanleg van de WOV (oeververbinding) heeft geboden. Debatje Oud-Oostburgse nu burgemeester Subsidie voor Humanitas Opheldering Onvoldoende Steeds grote Keus uit ±100 „First Class" occasioi Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever TERNEUZEN - Met span ning zien de belastingin specties in Zeeland de plan nen voor de de komende re organisatie van de dienst tegemoet. Hoewel officieel nog niets be llend is, gaat men er in Zeeland vanuit dat de huidige vijf in specties (Oostburg, Terneuzen, Goes, Middelburg en Zierikzee) «orden samengevoegd tot één inspectie Zeeland, waarbij Goes als vestigingsplaats wordt genoemd. De directeur-generaal van je belastingen heeft aangekon- 1 de reorganisatieplannen rond 1 juli op tafel te hebben, waarna voor veel ambtenaren wat meer zicht op hun toe komst onstaat. Zoals bekend wil de belastingdienst centra ler gaan werken. Daarmee wil de dienst bereiken dat de bur gers in de toekomst te maken krijgen met één manier van werken. Aanslag, controle en invordering zijn dan gemakke lijker in één hand te houden. Momenteel kiest een aantal Zeeuwse belastingmensen het zekere voor het onzekere en solliciteert links en rechts om 'onderdak' te komen. Zo beves tigden woordvoerders van de gemeente Terneuzen en Sluis dat zich onder de reflectanten voor posten op de gemeente lijke afdelingen financiën 'op merkelijk veel belastingambte naren' bevinden. „Onder de ar gumenten waarom zij sollicite ren naar een gemeentelijke functie, komen de onzekerheid over de toekomst en de wens om de huidige woonplaats te behouden sterk naar voren", zo werd gezegd. Woordvoerder Sinke van de directie van de Rijksbelastin gen in Breda (waaronder West- Brabant en Zeeland vallen) weet van de spanning en de on zekerheid onder het personeel. „Juist om die onzekerheid on der de mensen weg te nemen, heeft de directeur-generaal be loofd de 'praatplannen' - hoe moet de belasting-landkaart van Nederland er gaan uit zien - zo snel mogelijk op tafel te leggen. De zaak is in een stroomversnelling gekomen", zo zei hij. Sinke zegt absoluut niet te weten hoe die landkaart er gaat uitzien. „Het wordt een vrij forse reorganisatie en dan is het logisch dat, zolang er geen zekerheid bestaat, onrust onder het personeel blijft be staan. Men weet niet waar men aan toe is. Als de landkaart be kend is, wil dat nog niet zeggen dat de indeling conform wordt uitgevoerd. Het is een soort praatplan. De diverse diensten moeten erover praten, de bij zondere commissies (georgani seerd overleg bij de belasting dienst) en uiteindelijk moet de politiek er zijn zegen nog over geven. Daar kan een tijdje overheen gaan, maar dat er ge reorganiseerd wordt staat als een paal boven water". Van onze Haagse redactie Dat schrijft ze in antwoorden op vragen van het PvdA- kamerlid Lilipaly. In de brief schrijft ze 'maximaal der miljoen gulden per jaar geïndexeerd' bij te willen dragen. De nadruk ligt in haar brief op het woordje 'maximaal', waar mee de minister probeert te on derstrepen dat ieder lager bod ook acceptabel moet zijn. Het CDA in de Tweede Kamer at niet akkoord met het ant woord van de minister en zal vandaag in een debatje in de kamer de minister dwingen meer geld beschikbaar te stel len voor de WOV. In januari van dit jaar Van onze verslaggever OOSTBURG - De uit Oost burg afkomstige mevrouw mr. Annelies Verstand-Bo- gaert (38 jaar) is met ingang van 1 september 1988 be noemd tot burgemeester van Heteren/Helvoirt/ Driel. De op dit moment in de advocatuur in Arnhem werkzame mevrouw Ver stand is ook raadslid voor D66 in de gemeente Eist Daarvoor was zij werk zaam op het kabinet van de commissaris van de konin gin in Gelderland. Het echtpaar Verstand heeft drie kinderen. Van onze verslaggever MIDDELBURG - GS van Zee land willen Humanitas Zee land 25 mille geven voor het Project 'Over wonen van oude ren gesproken'. Een proefpro ject in Middelburg heeft aan getoond dat de cursus in een behoefte voorziet en het Zeeuws gewestelijk Humani- las-bestuur wil in meer plaat sen een dergelijk project star ten, Doel van die projecten is Zeeuwse oudereninstaat te stellen hun persoonlijke woon- en zorgdoelen te formuleren. Onderzoek heeft aangetoond "at de woon/zorgsituatie van anderen niet overeenstemming 's met de werkelijke wensen "an die ouderen en het is van groot belang dat deze situatie jrordt opgeheven, zeggen GS in bun voorstel aan Provinciale Staten om 25 mille beschikbaar te stellen. Uitvoering van het project kost rond een halve ton. Het Koningin Julianafonds is be- reid 25 mille bij te dragen mits van overheidskant ook een der gelijk bedrag op tafel wordt jjelegd. „Wij zijn van mening nat het van essentieel belang voor de ouderen uit Zeeland is nat het project onverkort Wordt uitgevoerd", aldus GS. schreef de minister Zeeland een bijdrage aan de WOV te willen leveren. Dat zou het be drag moeten zijn dat het Rijk anders de komende 25 jaar kwijt zou zijn aan de veren. Smit-Kroes zou in een brief dertig miljoen gulden waarde vast per jaar hebben aangebo den. Later zei ze tijdens een spreekbeurt in Goes dat ze van haar collega Ruding (Finan ciën) niet verder mocht gaan dan 28 miljoen. De Zeeuwse PvdA'er Lilipaly wilde opheldering en vroeg naar de hoogte van de bijdrage. CDA-kamerlid Hennekam eiste verleden week in de ka mer eveneens zo spoedig moge lijk een antwoord van Smit- Kroes. Hij vond dat de minister Zeeland niet langer in onzeker heid mocht laten. Uit de antwoorden van de minister blijkt nu dat zij vindt dat ze geen dertig miljoen heeft geboden; hooguit als maximale bijdrage. In de brief schrijft de bewindsvrouw dat de hoogte van de bijdrage afhankelijk is van een aantal voorwaarden, zoals de uitkomst van onder zoek naar het te verwachten verkeersaanbod, de tarieven die voor de WOV gaan gelden, de inflatie en de winstdelings- regeling voor de deelnemers in het project. Smit-Kroes wijst er boven dien op dat nog tal van proce dures (onder meer overleg met België) moeten plaatsvinden, maar wel zegt ze haar best te doen, die procedures zo snel mogelijk te laten verlopen. Voor het CDA in de Tweede Kamer is het antwoord onvol doende. CDA'er Eversdijk kon digde gisteren een motie aan om de minister alsnog te dwin gen extra geld op tafel te leg gen. Of de motie van het CDA vandaag voldoende steun in de kamer krijgt, is nog zeer de vraag. Zowel Te Veldhuis (WD) als Lilipaly (PvdA) vin den dat Smit-Kroes haar brief van eind januari bevestigt. „De minister wil maximaal dertig miljoen per jaar in de WOV stoppen. Daarmee is de kous af", aldus Te Veldhuis. Lilipaly vindt dat een oordeel over de hoogte van de rijksbijdrage nu te vroeg is. „Ik wil eerst met de minister praten over de nood zaak van de WOV. Nu een mo tie van het CDA steunen, lijkt me voorbarig", aldus Lilipaly. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben gisteren gezamenlijk een bezorgde brief aan de ministers Smit-Kroes en Ruding gestuurd. Zij drin gen in die brief aan op het 'mo gelijk maken van de WOV door een rijksbijdrage van dertig miljoen geïndexeerd beschik baar te stellen'. VNO en NCW wijzen er op dat de WOV niet alleen voor Zeeland maar ook voor Antwerpen en Rotterdam van groot belang is. Volgens de organisaties zijn bij de poten tiële bouwers verwachtingen gewekt over de realisering en moeten die verwachtingen nu worden waargemaakt. De Voogd drinkt zijn glaasje witte wijn. Van onze verslaggever MIDDELBURG Zeeuwse automobilisten met een glaasje op lopen voortaan een groot risico als ze toch achter het stuur kruipen. De kans dat ze gepakt wor den is 'vele malen groter' nu politie en marechaussee in heel Zeeland ook beschikken over de modernste adem analyse-apparatuur. De lange en moeizame weg van blaas- naar bloedproef is daarmee verleden tijd. Dankzij de provinciale po- litiecommissie zijn vanaf vandaag in heel de provincie elf apparaten beschikbaar, waarmee de korpsen van ge meente- en rijkspolitie en de marechaussee kunnen wer ken. In Zeeuwsch-Vlaande ren staat de apparatuur ge bruiksklaar in de politiebu reaus van Terneuzen, Hulst en Oostburg. De gezamen lijke Zeeuwse korpsen moes ten ruim 230.000 gulden in vesteren in het nieuwste snufje. Gedeputeerde J. de Voogd, tevens voorzitter van het re gionaal orgaan verkeersvei ligheid, mocht gisteren in Middelburg de scherpere controle langs de Zeeuwse wegen inluiden met een eer- en doet kort daarna de test. De uitslag viel mee: hij mocht nog rijden, fotoswillem mieras vast te stellen of iemand te veel gedronken heeft, wordt in tij dsduur sterk bekort." Zaten er vroeger uren tus sen blaas- en bloedproef, nu hoeft het wettelijk maar twintig minuten te duren voor de blaasproef op straat een vervolg krijgt met de nieuwe apparatuur in het politiebureau. De politie krijgt bovendien de bevoegd heid om meteen een rijbewijs in te nemen bij een promil lage van 1,3. Voortaan wordt het alcohol-gehalte trouwens uitgedrukt in microgrammen per liter uitgeademde lucht. Zo staat 1,3 promille alcohol in het bloed gelijk aan 570 microgram per liter lucht. ste proef. Het apparaat ana lyseerde zijn adem feilloos: De Voogd had een glaasje wijn op en mocht nog terug naar huis rijden. De gedeputeerde wees op het schrijnende aantal ver keersslachtoffers als gevolg van alcoholgebruik. Volgens de officiële registratie kost dat in Zeeland jaarlijks acht doden en negentig gewonden. In werkelijkheid, dacht De Voogd, zijn het er meer: waarschijnlijk ongeveer vijf tien doden en driehonderd gewonden. Hij vond het rij den met een glaasje op dan ook misdadig en kondigde aan dat ook het regionaal or gaan werk wil maken van een alcohol-matigingsbeleid. Volgens de Vlissingse com missaris van politie, L. Schuller, zullen Zeeuwse verkeersdeelnemers er reke ning mee moeten houden dat ze 'op ieder moment van de dag door politie-ambtenaren gecontroleerd kunnen wor den op alcoholgebruik'. „Im mers, de hele procedure om Door Jan Jansen ALS EEN KAT in het nauw maakt minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) in de laatste week voor het zomerreces de raarste sprongen om onder haar belofte aan Zeeland over de Wester schelde Oeverver binding uit te komen. Ze heeft hele maal niet beloofd om ieder jaar der tig miljoen gulden - waardevast- voor het project over te maken, schrijft ze de Tweede Kamer in ant woord op vragen van PvdA'er Lili paly. Het lijkt een woordenspel over de term 'maximaal', waarvan de minister zelf de afloop niet vertrouwt. Waarom zou ze anders pas nog kandidaat-(bruggen) bouwer TBM hebben gevraagd of die niet met 28 miljoen gulden toe kan? Een officieel verzoek, waarop TBM nauwe lijks hapt. Dat bewijst hoe bestuurlijk Zeeland en politiek Den Haag de minis ter met de rug tegen de muur hebben gemanoeuvreerd. Moeilijk was dat niet. Hoewel ze nu nadrukkelijk de toevoeging 'maximaal' uit de brief licht, was het iedereen dui delijk wat het schrijven van begin dit jaar betekende: de rijksbijdrage aan de WOV zou jaarlijks dertig miljoen waar devast bedragen. Zowel Zeeland als Den Haag heeft die mededeling zo opgevat. Dertig miljoen. Dat was minder dan de kandidaat-bouwers hadden ge vraagd (34 miljoen), maar een rondje ij verig rekenwerk leerde dat er mee te le ven viel. Iedereen deed water bij de wijn. Of dat haar op een idee bracht, of dat andere overwegingen een rol speel den, is niet duidelijk. Wel zeker is dat kasbeheerder Ruding geen handteke ning onder de brief heeft gezet. Dat voerde ze dan ook aan toen, nota bene op een partijbijeenkomst in Goes, het terugkrabbelen begon. „Ik moet het voor de poorten van de hel wegslepen." Om dergelijke beeldrijke teksten zit de minister nooit verlegen. Ze had toen wellicht nog niet ingecalculeerd dat ze behalve met Ruding ook last zou krijgen met het anders zo volgzame Zeeuwse provinciebestuur en met de Tweede Ka mer, die toch niet in de eerste plaats wakker ligt van een oeververbinding in Zeeland. Gedeputeerde Staten hielden de poot stijf, de Tweede Kamer lijkt dat van daag ook te zullen doen en de aandeel houders van TBM (onder wie Rob Lub bers) geven nu ook al niet thuis. Het was een van haar laatste troefkaarten: druk op een exploitatiemaatschappij, die misschien nog wat in prijs kon zakken. 'Kan het niet voor 28 miljoen?' vroeg de minister de afgelopen dagen aan de aandeelhouders. In de veronderstelling dat de bruggenbouwers zo graag willen dat ze geen nee durven zeggen? Maar ze zeggen gewoon nee. 'Dertig miljoen', luidt hun antwoord, 'is een ab soluut minimum om een verantwoorde private exploitatie van de verbinding mogelijk te maken'. Wel zeggen ze toe mee te willen werken aan een verlaging van de rijksbijdrage als de overheid be paalde risico's van het project met ga ranties afdekt. Maar dat is een 'lood om oud ijzer-deal' waar de minister niet mee uit de voeten kan. Als het een beetje tegenzit met de WOV, is ze zo misschien nog wel meer kwijt dan het verschil tus sen dertig en 28 miljoen gulden. Beleefdheidshalve verzacht TBM het iiarde nee. De minister mag nauwelijks rekenen op een even beleefde benade ring, als de Tweede Kamer pal voor de zomervakantie nog even aanzet voor een WOV-debatje. Minister krabbelt terug Het echtpaar De Bruijn - foto de stem/ corj.de boer Van onze correspondent TERNEUZEN - Het echtpaar P. de Bruijn-Remery herdacht gisteren de dag waarop het zestig jaar gele den in het huwelijk trad. Het feit werd in in huiselijke kring gevierd in hun flat in het dienstencentrum De Veste aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen. De heer De Bruijn geniet nog een uitstekende gezondheid, maar die van zijn echtgenote laat te wensen over. Beiden zijn 82 jaar en geboren en getogen in Terneuzen. Het echt paar heeft twee kinderen en nam kort na de Tweede We reldoorlog een pleegkind in huis. Verder zijn er drie klein kinderen. De heer De Bruijn heeft vrijwel zijn hele arbeidzaam le ven doorgebracht als plaatwerker bij de toenmalige Terneu- zense Scheepswerf Maatschappij (TSM). Hij is ridder in de orde van Oranje Nassau. Ook in het vakbondsleven was hij actief. Zo hanteerde hij 45 jaar lang de voorzittershamer bij de afdeling Terneuzen van de metaalbewerkersbond binnen deKABO. Ook na zijn pensionering bleef hij lid van de bond, tot op de dag van vandaag. Was er in die periode nog wat vrije tijd over, dan mocht hij graag de hengel nemen en ging dan vis sen aan het havenhoofd van de Westsluis of op het Kanaal Gent-Terneuzen toen de vis daaruit nog te eten was. Namens het gemeentebestuur van Terneuzen kwam gis termorgen burgemeester C. Ockeloen, vergezeld van zijn echtgenote, het echtpaar zijn gelukwensen aanbieden. Ver der stond de deur de hele dag open voor eenieder die het dia manten paar wilde feliciteren. Van onze correspondent VLISSINGEN - Twee jonge vrouwen zijn in de nacht van zaterdag op zondag ternauwernood ontsnapt aan een aanranding. Door tussenkomst van een chauffeur van een toevallig passerende auto van de Nederlandse Veilig heidsdienst sloeg de aanrander op de vlucht. Een van de vrouwen liep tijdens het gevecht met de aanrander een hoofdwond op die in het ziekenhuis moest worden ge hecht. Het incident speelde zich om streeks 03.15 uur af op het rij wielpad van de Sloeweg. De fietsende vrouwen werden door een man achterhaald. Tij dens het passeren haalde hij uit, waardoor de vrouwen kwamen te vallen in de berm naast het rijwielpad. Onmid dellijk daarna ging hij tot de aanval over, door beiden met een in een zwarte hoes gesto ken biljartkeu op het hoofd te slaan. Hierbij raakte een der vrouwen korte tijd bewuste loos. Haar vriendin dreigde even eens het onderspit te delven. De aanrander maakte daarbij ge bruik van een stiletto, waar mee hij stekende bewegingen maakte, die de vrouw echter net kon ontwijken. Even later kwam de neergeslagen vrouw weer tot bewustzijn; bovendien naderde op dat moment de man van de veiligheidsdienst. Daarop sloeg de aanrander op de vlucht. De hoes met de bil jartkeu en de fiets liet hij ach ter. Volgens de politie was dit het zesde geval van een poging tot aanranding met forse geweld pleging in de laatste drie maanden in deze omgeving. Hulp van derden wordt nu in geroepen om te komen tot de aanhouding van de dader. Het signalement luidt: leeftijd tus sen de 20 en 25 jaar, lengte 1.70 a 1.75 meter, donkerblond haar, geen snor of baard. Hij reed op een oude dames fiets zonder bagagedrager, zwart met uitzondering van de voorvelg, die geheel wit was. Op de fiets zat een rood kabels- lot. Het is de politie bekend dat de man ongeveer een uur voor het tijdstip van de aanranding is gezien aan het Befje Wolff- plein in Vlissingen. Wie de Vlissingse politie kan helpen met enige informatie, wordt verzocht te bellen. Van onze verslaggever HEIKANT - Inwoner P. van de Berg uit Heikant wil een vrij williger sdienst op touw zetten om bejaarden en minder validen uit de gemeente Hulst gratis naar het toekomstige ziekenhuis in Terneuzen te vervoeren. „Deze mensen zitten straks met een hopeloos probleem", aldus Van de Berg. „Want het openbaar vervoer is, vooral vanuit de verschillende dorpen, ronduit slecht". De Heikantenaar is zelf alvast bereid twee dagen per week richting Terneuzen te rijden. „Als dat een beetje goed gepland wordt, kunnen er in ieder geval al telkens drie mensen meerijden. Maar als er nu nog vrijwilligers zijn die dat willen doen, dan kun je elkaar wat afwisselen". Volgens Van de Berg zijn dergelijke vrijwilligersdiensten in het buitenland al lang een begrip. Geld wil hij voor de ritten niet heb ben. „Ik denk maar zo, als ik straks oud of gebrekkig ben, dan zal ik ook dolblij*zijn als ik vervoer naar het ziekenhuis kan krijgen. Dat er een mogelijkheid is om met iemand mee te rijden". Mensen die willen meehelpen het initiatief gestalte te geven kunnen con tact opnemen met P. van de Berg, 01140-11793.

de Stem | 1988 | | pagina 13