?r DE STEM VANZEELAND Zeeland rekent op uitstekend ;omerseizoen Slaap troef in recordpoging kaarten rentenkamp besluit ubileum Jeugdraad Expositie brengt Westen in beeld Gemengde gevoelens over nieuwe wijze huisvuil inzamelen neleman/ VOORTEKENEN RECREATIE PRIMA Diamanten paar in Sas van Gent Gemeenschapswerk in Hulst gaat niet meer over inspraak hulstenaren: tien uur te kort voor plaats in guinessboek 1ering 20-jarig bestaan SVRAGEN in museum aardenburg se ast l Gent Amerika DINSDAG 28 JUNI 1988 eldtitel rally Oranjeklant verhoogde feestvreugde tegen straf Michel te paard tnd in stilte rvtne mdidaat voor EK CADZAND/OOSTKAPELLE/RENESSE - Er moet nog aan een paar voorwaarden voldaan worden, maar alle tekenen wijzen er op dat toe ristisch Zeeland een uitstekend jaar 1988 gaat krijgen. Promotie Prijspeil HULST MOET WENNEN AAN ROLEMMER Oplossing Kampioenschap handboog in Kwadendamme Fietsen kijken bij politie Axel Zeulen Landbouw museum Heille viert 15-jarig bestaan [KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS-BOUWMATERIALEN. Lith en Olga Lewina zjjj e partij van hun tweekarr De stand is nu 4-4. erlandse supporters, die l„ ale van het Europees kan zijn aangehouden, zitten Vestduitse en een Italiaan ien wordt zware mishand ste gelegd. Nederlandse voetballiefheb ntie werd tegen 43 arrestan in de groep werden er 24 ers, de Belgische internatiJ eelt het komende seizoen bj t bijna negen ton. wijt, omdat hij overcomple iski en de Deen John Jen rs heeft zondag bij de GrotJ Californië) een paar punk iggenoot Dave Thorpe in aakt. Het verschil tussen g slechts drie punten, ste manche, moest in Califor cky Vimond, die in beide rit vierde staat in de algemen A bouw/toffen zundcrt prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 géop. 9.00-18.00 u„ zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. lm onze correspondente ST - De recordpoging i in het Guinnessboek te [omen door tachtig uur te jaarten is mislukt. Niet het liertal moedigen uit Hulst, laar Klaas Vaak werd de Overwinnaar. i kwart over vijf gisteroch- and kreeg een deelnemer het kwaad. Peppillen, koude luches en vele aanmoedigin- mochten niet baten. Hij jelde zijn laatste kaart uit en jat doek viel voor het viertal. Zondagmiddag was er nog i vuiltje aan de lucht. Na [ie emoties van de voetbalfi- nale was het wat rustiger ge worden in bar 'De Smidse'. On der een afdak zat het kwartet te bieden dat het een lust was. Drie mannen en een vrouw. De laatste opmerkelijk fit. Geen spoor van vermoeidheid bij haar. Ze hield de boel draaiend en lachte veel. Er werden zelfs moppen getapt. De sfeer bleef ontspannend. Vrijdagochtend begon de record-poging. In het begin werden ze nog wel eens goed kwaad op elkaar als er fouten werden gemaakt. Wellicht heeft dat veel energie gekost. Na twee nachten zonder slaap reageerden de kaarters trager en kreeg er af en toe eenfje de slappe lach. Ze had den al kaartend een gedeelte van de voetbalfinale gevolgd en even meegedaan in de feest vreugde. Zondagmiddag kregen ze hun laatste warme hap. Daarna kwam er alleen nog droog voedsel op hun bord. Koffie werd steeds minder ge schonken. Limonade en melk waren de vervangende favo riete dorstlessers. Enkele korte inzinkingen werden door de organisatie met succes bestreden. Als een kaar ter een tijdje stil viel en zijn mondje te weinig roerde, werd hij weer opgepept. Er werd zelfs een competitie bijgehouden en ook over de be langstelling van buitenaf viel niet te klagen. In de nachtelijke uurtjes zorgden enkele tiental len stamgasten voor voldoende leven in de brouwerij Zondag wisten de deelne mers nog van geen wijken. Er werden zelfs weddenschappen afgesloten waarbij medewer kers bereid waren om hun baard af te scheren. Een was zelfs zo overmoedig dat hij de T27 aanwas van zijn hele hoofd aanbod ter 'schering'. Het bleek maandagmorgen allemaal niet nodig. De record poging viel als een kaartenhuis ineen toen een van de deelne mers zijn strijd tegen de slaap opgaf. De teleurstelling was groot, 69 uur en een kwartier is een prestatie, maar daar koop je niks voor als het geen record is. De kaarters werden naar huis gebracht en probeerden de kater van de mislukking van zich af te zetten. Het doel van het viertal was om de tachtig uren vol te maken. Maandagmiddag werden er weeral plannen gesmeed om het over een tijdje nog eens te proberen. JEN da, 2. Vimond (Fra) Yamaha, Honda, 5. Van der Ven (Nei GBr) Kawasaki, 8. Stanton (VS1 \nstle (GBr) KTM. 3. Glover, 4. Nicoll, 5. Thorpe, /St) Kawasaki, 10. Martens (Bei Geboers 208, 3. Nicoll 180, 4. Vi 89. Lancia heeft voor de tweedi titel rally veroverd, ement onbereikbaar voor nadat de Italiaan Massii staat Washington, de grot n. Het was de zevende wi mpioenschap van dit seizi oot van Biason, eindigde al kwam de Amerikaan Jol x>r de finish. Biasion, die zijl n behaalde, vergrootte tevei le klassement op Fiorio, weede plaats staat, iiasion (Ita) Lancia 5.28.44 mini iffum (VSt) BMW 16.15, 4. Fisl icia 20.12. campioen) 137 punten, 2. Audi 4) 2. Fiorio 57, 3. Alen (Fin) 36,4 at bij de UEFA, de Europ ihorsing van negen wedstrijd Jag kreeg opgelegd, andskampioen werd gestral ■ijd tegen PSV, in de halve fi icup I, handtastelijk was uno Galler uit Zwitserland rerd de Mexicaanse aanvallt. e duels buitenspel gezet. He' ar, nadat PSV de Spaanse fa ikeld. Nederland na het behalen val irst, Ruud Gullit tot Ridder ïoemd en bondscoach Michel bevorderd, bereidt de versla nie zich in alle stilte voor o jn reservespelers zondag na ng. Maandag trok het gezel len, oetbalsupporters waren zon van de Sovjets, de sportschoo namen afscheid van de 'Sbor a zwaaien en zich te uiten ploeg van de Sovjetunii Edwin Moses heeft tijden. Califonië de 400 meter horde! armee was de wereldrecord Ier dan twee weken geledenii oerder van de wereldranglijs rak hij de 48-secondengrens GEN IN 16,84. inde eindronde om het Eu» vaarschijnlijk in Spanje wol Denemarken zich gezan organisatie. Algemeen irkeur zal krijgen. Het aldtitel werd gevoetbald, he« Van onze correspondent AXEL r Mogelijk maar volgens de rijks politie niet bekend, wilde Axelaar H. H. za terdag de winst van Nederland op Rusland vieren op de rug van een paard. Vast staat in ieder geval dat hij van uit een weiland in het Axelse bos een paard wegnam en bovendien, om gemakkelijk te zit ten, ook nog een zadel. Gezeten op het ros reed hij door Axel. De tromf- tocht van H. werd kenne lijk niet door iedereen ge waardeerd, want de poli tie werd hiervan in kennis gesteld.'Die kwam in actie en trof het dier later on bemand aan aan de Burchtlaan. Ook het zadel werd teruggevonden, maar van de ruiter ont brak elk spoor. Deze kwam zich later melden op het politiebureau. Hij mocht zich na het opma ken van een proces ver baal weer in het feestge druis stoten, zij het nu op eigen benen. Volgens directeur Adri Bontenbal van de Provinciale VW Zeeland is het voorseizoen in alle categorieën (bun- galowverhuur, campings en hotels) 'perfect' geweest. „Dat was een leuke opsteker en zoals bekend zit de lol voor de recreatiesector in voor- en na seizoen. Werkt het weer een beetje mee tijdens het hoogsei zoen, zodat we weinig afzeg gingen krijgen, en laat ook het naseizoen zich van een goede kant zien, dan wordt 1988 een uitstekend jaar en daar profi teert Zeeland in zijn geheel van". Recron Zeeland heeft dit jaar geconstateerd dat er een stij gende belangstelling is voor de kampeersector en de bunga- lowverhuur. „De vraag naar hotelbedden is stabiel", zegt Bontenbal. Hij is verheugd met de op merking die Recron maakte tijdens een overleg dat vorige week plaatsvond. Men was zeer tevreden over het promotiebe leid. „Vooral omdat derden dat zeggen, is dat voor ons erg aar dig". Volgens de PVW-voorzitter breekt elders steeds meer het beeld door dat Zeeland méér is dan alleen maar watersport, strand en duinen. Andere za ken beginnen mee te spelen. „Als Zeeland tot het meest kindvriendelijke vakantiege- bied wordt uitgeroepen moet je daarop voortborduren. En ook de feiten dat Zeeland gemid deld 160 uur zon meer heeft dan de rest van het land en veertig uur minder neerslag, mogen onder de aandacht gebracht worden. En daarnaast zijn er nog meer leuke ontwikkelingen geweest dit jaar. Zo is de ANWB-prijs 'Camping van het jaar' terechtgekomen bij Ons Buiten in Oostkapelle en kreeg hotel De Blanke Top in Cad- zand-Bad de hoffelijkheids- pluim. Allemaal tekenen die erop wijzen dat de uitbouw in de breedte begint te werken." Bontenbal zegt geen voorstan der te zijn van verdere uitbouw van de recreatiesector. „Beter is het ons ertoe te zetten de hui dige aanbod op een zo hoog mo gelijk peil te brengen, waarbij wij het prijspeil wel in het oog moeten houden." De vakantiespreiding dit jaar is in het nadeel van Zee land. De Duitse vakanties ein digen dit jaar erg vroeg, op 20 augustus. Daar staat tegenover dat de 'instroom' van onze oos terburen wat vroeger is begon nen. „Hoe dan ook, ik ben voor 1988 optimistisch gestemd", be sluit Bontenbal. Van onze verslaggever HULST - De Stichting Gemeenschapswerk Hulst hoeft zich niet meer te bemoeien met het op touw zetten van inspraakactiviteiten. Dit soort bezigheden hoort volgens de gemeente niet thuis in het takenpakket van het Gemeenschapswerk 'nieuwe stijl'. Daarbij wordt het op bouwwerk over boord gezet en richt de stichting zich meer op ondersteuning en begeleiding van organisa ties en burgers die activi teiten willen opzetten. In de taakomschrijving die de stichting heeft opgesteld zegt men zich ook open te stellen voor gemeentelijke karweitjes als inspraakac tiviteiten. Maar daarmee zou volgens de gemeente voorbij worden gegaan aan de uiteindelijke opzet van de reorganisatie binnen die instelling. De gemeente zal het Gemeenschapswerk dan ook laten weten dat dergelijke 'planningsactivi teiten' niet meer tot het ta kenpakket van de stichting behoren. Inspraakrondes worden voortaan door de gemeente zelf georgani seerd. Inmiddels is de voorge nomen inkrimping van de personeelsformatie nog steeds niet volledig doorge voerd. De ontslagprocedure van directeur C. van Leu ven is namelijk nog niet af gerond. Het echtpaar Gelderland FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent SAS VAN GENT - Feest was het bij het echtpaar G. Gelderland - L. Baert aan de Weststdam in Sas van Gent, dat het zestigjarig hu welijksfeest vierde. Een mijlpaal die werd afgeslo ten met een druk bezochte receptie in hotel Royal, waar tal van vrienden en bekenden hun gelukswen sen kwamen aanbieden. Onder hen was burgemeester mevrouw J. van Rest die na mens het gemeentebestuur een bloemstuk aan het diamanten paar aanbood. De heer Gelderland (82 jaar) en zijn echtgenote (81) genieten beiden nog een goede gezond heid. Hij is geboren in Bosch- kapelle en zijn beroep was vee handelaar. In 1926 vestigde hij zich met zijn zuster in de grensplaats waar hij twee jaar later in het huwelijk trad met de in Koewacht geboren mejuf frouw Baert, telg uit een wa genmakersgezin. Het echtpaar kreeg zes kin deren, heeft nu twaalf klein kinderen en één achterklein kind. 6 onze verslaggever jUIDDORPE - In Zuiddorpe bleven afgelopen weekeind «meeste kinderbedjes onbeslapen. Zowat alle kinderen "de basisschoolleeftijd bivakkeerden namelijk in tenten het sportveld achter de school. :ette de derde plaats in een)» irt van Kappel uit Made w< istel nam de vijfde plaats in" Omloop der Drie Provincii verd zestiende en Peter Hei CIJFERSPEL üijferspel 25: zes cijfers goed- winnaar; vijf cijfers goed: 6 V laars; vier cijfers goed: 19 v laars; drie cijfers goed: 243 laars; twee cijfers goed: 2.0" winnaars. Pet tentenkamp vormde de af- [oiting van de viering rond het intigjarig bestaan van de Wdorpse Jeugdraad. Nadat de tenten vrijdagna middag waren opgeslagen, «elden de zeventig deelne- «ide kinderen, onder wie ook :n aantal uit Overslag, een skamp. Na het verorberen i een fikste stapel panne eken toog het gezelschap •ar het bos voor een douane- PeJ en een levend kwartet. De Pe'en stonden onder leiding *1[een vertegenwoodiger van e Katholieke Sport Federatie, end elf uur zocht iedereen ptgeblust de tent op, maar dat «tekende niet dat er dan ook es'apen werd. Na de woelige nacht viel het miezerige weer zaterdagoch tend wat tegen. Toch konden de geplande onderdelen zoals een 'bingo-trial', een 'Zweeds' loop- spel en een spelenkermis bui ten worden afgewerkt. Een ste vige maaltijd met friet en worst besloot het tentenkamp. Eerst zou met medewerking van de brandweer ook nog spuitbal gespeeld worden. Vanwege het toch wel koude weer werd dit evenement ech ter afgelast. Bovendien speelde een rol dat het al dicht naar half vier draaide en de histori sche EK-finale wilde eigenlijk niemand missen. Als herinne ring aan het Jeugdraad-jubi leum kregen alle kinderen een knijpbeurs met opdruk mee naar huis. Van ozne verslaggever AARDENBURG - Vrij dag begint in het Ge meentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg een bijna twee maanden durende expositie 'West- Zeeuwsch-Vlaanderen in beeld'. Op deze tentoonstelling wordt een collectie getoond van de Zelandia Illustrata, een verzameling kaarten, prenten en tekeningen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. De expositie heeft, zoals de naam zegt, betrekking op West- Zeeuwsch-Vla anderen. De Zelandia Illustrata werd in de zeventiende eeuw begonnen, steeds uit gebreid en kwam in 1863 in het bezit van het Genoot schap. Een slag ondervond men toen in 1940 door oor logshandelingen een deel van de unieke collectie ver loren ging. Thans wordt jaarlijks voor rond tien mille aan nieuw materiaal aangekocht. Voor de expositie in Aar denburg is geput uit alle on derdelen van de Atlas, in de eerste plaats kaarten en plattegronden. Met de kaar ten wordt een indruk gege ven van de geografische toe stand van West-Zeeuwsch- Vlaanderen in de zestiende en zeventiende eeuw. De her-inpolderingen na het Bestand in 1609 en na de Tachtigjarige Oorlog (Vrede van Munster in 1648) zijn goed te volgen. Ook worden beelden getoond van be kende Zeeuwsvlamingen als Petronella Moens en ds. J. Nieuwenhuyzen, oprichter van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Voorts zijn mooie topo grafische kaarten en gezich ten op Aardenburg, Bier vliet, Cadzand, IJzendijke, Sluis, Hoofdplaat en Sint- Anna ter Muiden te zien. De expositie is te bezichti gen van 1 juli tot en met 25 augustus. Het museum is geopend op zondag en maandag van 14-17 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10-12 en 14-17 uur. Op zaterdag is het museum ge sloten. Van onze verslaggever HULST - De aflevering van rolemmers in de gemeente Hulst gaat niet overal van een leien dakje. Zuiddorpse kinderen vermaken zich met een enorme bal. - FOTO WIM KOOYMAN Op heel wat adressen blijken bewoners gemengde gevoelens te hebben over deze nieuwe methode van huisvuil inzame len. Sommigen blijven zweren bij de vertrouwde plastic huisvuil- zak, anderen beweren geen plaats te hebben voor een mini- container en weer anderen zeg gen geen kans te zien met de emmer te manoevreren. En dan is het te verwachten grootste 'probleemgebied', de Hulster binnenstad, nog niet aan bod gekomen. Die komt in het ver spreidingsschema het laatst aan de beurt. „Die signalen beginnen nu in derdaad het stadhuis te berei ken", zegt wethouder G. van de Voorde, die met klem bena drukt dat de inwoners zich geen enkele zorg moeten ma ken. „Wij onderschatten de problematiek niet. Als zo'n ro lemmer in het geheel niet ge- Van onze verslaggever KWADENDAMME - Op 10 juli wordt in Kwaden damme het Europees kam pioenschap handboogschie- ten voor de jeugd tot acht tien jaar gehouden. Aan dit kampioenschap, georgani seerd door de sociëteiten Voortuigang, ADLM en Victoria, nemen ploegen en individuele schutters deel uit Frankrijk, België en Ne derland. De Nederlandse deelnemers zijn voornamelijk afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland en West-Bra bant. Het is voor de 21e keer dat dit kampioenschap wordt gehouden en Kwadendamme mag het nu voor de vijfde keer in dit Bevelandse dorp organi seren. Ook voor het publiek worden schietingen georganiseerd. Van onze verslaggever AXEL - Zaterdag 2 juli houdt de rijkspolitie Axel een kijkdag voor gevonden fietsen. De fietsen, waarvan de eige naars onbekend zijn, staan op geslagen in het groepsbureau aan de Bijlokestraat. Wie zijn fiets tuist, kan za terdag tussen 13.00 en 17.00 uur een kijkje nemen om te zien of zijn stalen ros er bij zit. plaatst kan worden, dan zoe ken we voor die mensen een andere oplossing. Maar alleen als het echt niet kan. Bij de in voering van iets nieuws heb je altijd mensen die dat gewoon niet willen. Maar wij onder kennen dat veranderingen een aanpassing vragen". - r \l «J -1 - Van de Voorde is niet onder de indruk van argumenten dat in woners de rolemmer niet zou den kunnen verrijden. „Dan vraag ik me af hoe dat tot nu toe gegaan is met de vuilnis zakken. In de praktijk zal zo'n rolemmer verrijden minder in spannend zijn dan het zeulen met die zakken". De wethouder kan zich in denken dat met name de be jaarden zich voor grote proble men geplaatst zien. „Ik denk dat die dan geholpen moeten worden door bijvoorbeeld bu ren, die de emmer wel kunnen hanteren. Ik neem toch aan dat dit nu ook al gebeurt met die zware zakken". Als de proble men echt onoverkomelijk zijn is er de mogelijkheid om een kleiner exemplaar rolemmer neer te zetten. Daarbij kan worden gedacht aan bejaar denwoningen waar weinig ruimte is. „Maar in principe krijgt iedereen een rolemmer van 240 liter. De praktijk elders leert dat het in het begin even wennen is, maar dat iedereen er snel over tevreden is". Het uitzetten van de onge veer drieduizend rolemmers in de gemeente is nog in volle gang. Wethouder Van de Voorde verwacht dat met de nieuwe manier van huisvuil ophalen half juli kan worden gestart. De inwoners zullen daarover nog bericht krijgen. Van onze verslaggever HEILLE - Het Streek- landbouwmuseum West-Zeeuwsch-Vlaan deren viert zaterdag 30 juli zijn vijftienjarig bestaan. De feestelijk heden beginnen om 10.30 uur in De Schaapskooi. De rest van de dag staat bol van activiteiten. Op het museumterrein komt een feesttent te staan en vanaf 19.00 uur kan (tegen betaling) een jubileummaaltijd genoten worden. Dit alles wordt muzikaal omlijst en er be staat gelegenheid tot het maken van een dansje.

de Stem | 1988 | | pagina 9