MAASSTAD BARST VAN PLANNEN VOOR LUXE HOOGBOUW Het flitsende nieuwe elan van Rotterdam ZINA GARB love is in th DE STEM EXTRA DINSDAG 28 JUN11988 ROTTERDAM - Aan de oever van de Rotte zit een kikvors luid te wenen. Verjaagd door drilboren en hei-installaties, verblind door spiegelingen in strakke blauwe en groene, torenhoge gebouwen. In Rotterdam spuiten de meest bijzondere gebouwen de grond uit. Het flitsende nieuwe elan van de stad achter de wereldhaven die zich klaar zegt te maken voor een hi/tech- toekomst. Skyline Willemswerf Inhaalbeweging Historisch Groezelig Verketterd'- LONDEN - Is Ivan Lend] vens of wordt hij de eeuw: bledon? 'Nederland is schuilplaats van chauvinisten zonder weerga' iwiMftfip l"»»»'!!1!!!«I ;"W"WM yHWWWtiJi.,- Door Rinze Brandsma Tegelijk lijkt Rotterdam cultureel ook weer mee te tellen. De stad van de eeuwig opge stroopte mouwen en vroeg naar bed loopt na kantoortijd niet meer meteen leeg. De ter rasjes vullen zich, het een na het andere prachtig vormgegeven trendy café opent, het aantal galeries en musea groeit. De nieuwe schouwburg is klaar. Aan de jaarlijkse Poetry International-manifestatie van de schone letteren kunnen, wereldwijd, weinig poëziespektakels tippen. Rotterdam krijgt in 1992 het felbegeerde Architektuurmu- seum (Instituut voor Architek- tuur en Stedebouw). Maar in tussen lijkt de stad al één groots en meeslepend architek- tuurmuseum te worden. Het een na het andere prachtige ge bouw rijst op. Hoogbouw, dat wel. Bij de plannen voor de na bije jaren valt op, dat het vooral imponerend hoog moet zijn. Manhattan-aspiraties zelfs. Lang niet iedereen staat in de spaarzame stadsparken mee te juichen met dat 'geen woorden maar daden'-gedoe. „Zwelgen in het nieuwe elan", heet het. En achter de facade van spiegelende voorspoed zit een stad met een hoge werk loosheid, fors boven het lande lijk gemiddelde. En een haven waar de werkgelegenheid door gevoelige herstructurering on der grote druk staat: meer con tainers en buik-overslag, weg stukgoed. Al die sublieme Rot terdamse hoogbouw werpt zo gezegd zijn schaduw vooruit. Rotterdam heeft langzamer hand een echte skyline - juist die Engelstalige kreten stuwen ons hoog op in de vaart der vol keren. Dat silhouet van de stad is verreweg het mooist als je haar nadert over de Maasbou levard, vanaf de Brienenoord- brug. In de schaduw daarvan wordt ook dynamisch geheid. Wervende borden roepen het Brainpark dichterbij, waar door de omhoog torenende breinfabriek van de Erasmus- universiteit daar niet meer in haar eentje staat en het hi-tech bedrijfsleven ook Rotterdam de jaren '90 van de oprukkende technologie in mag slepen. Het nieuwe gezicht van Rot terdam is op z'n mooist als je voorbij het eigenwijze haven- radargebouwtje-op-poten even van de boulevard afduikt en de waterkant opzoekt, waar de Nieuwe Maas aan de basaltoe ver likt. Voor je de brede ri vierbocht met voortdurend de langsdieselende binnenvaart schepen. Links de wijdse Maasstroom, de boog van de Brienenoord en de mooie oude watertoren aan de Honinger- dijk (waar het oude terrein en de oude gebouwencomplexen vindingrijk omgetoverd wor den in een aangenaam woonge bied). Aan de overkant van de stroom het Noordereiland, links de hefbrug richting zuid, rechts het juichend lijnenspel van de hoge nieuwe Willems brug, stemmig rode pilaren met een strak web van tuidraden. Erachter de antiekere bogen van de stalen spoorbruggen, die vervangen gaan worden door een spoortunnel. De tunnel, die nu door het stadscentrum woelt, zal eindelijk een einde maken aan dat foeilelijke voor oorlogse spoorviaduct dat het centrum treiterend klieft. Nog verder weg pieken de haven kranen en de Euromast van 1960. Dichtbij de oever het splinter nieuwe, wit betegelde Ned- Uoydgebouw (eigenlijk heet het Willemswerf) van prof. W. Quist, die Rotterdam veel meer buitengewoon mooi vormgege ven moderne gebouwen schonk: de gladde glanzende 'druppels' van de nieuwe wa terleidinggebouwen naast de Brienenoordbrug en het nieuwe Maritiem Museum aan de Leuvehaven, scherpe, strak ke, simpele maar mooie vor men. inet Vissers Siematic keuk levens leveren wij bouwmaterialf bouwservice vi (sdmlun 22 - Ocstrtmt - BIS21549/1 - tn/i -i S tiÉTft BELFORT (ANP) - Jan Timman heeft maandag in je elfde ronde in het we reldbeker-schaaktoernooi in Belfort de kans verspeeld „iet alleen oud-wereldkam pioen Anatoli Karpov te perslaan maar ook zijn zelf vertrouwen een impuls te geven. De Nederlander, he rig aan een uiterst moei zaam toernooi, liet de winst legen Karpov al in het begin ran de afgebroken partij schieten. IDe Caro Kahn-opening leverde je Amsterdammer een zeer voordelige stand op. Na veer- gen zetten had Timman de J-st volgens de deskundigen De Willemsbrug. Zijn Willemswerf is een vondst. Op zich een gewone rechthoekige doos, maar aan de voorkant verspringt de vorm en splijt een schuine glaswand als een wig, een soort reusach tige glasscherf, de saaiheid. Daarnaast, ook bijna klaar, de zwarte glasgevels van de to renflat van De Maas. Happen uit de hoeken halen ook daar het saaie uit de vierkante vorm. Dichtbij, pal op de oever, zijn de glazen koepels van Tro- picana in staat van afwerking, een snobbad van Center Pares dat veeleisende spartelaars met superdeluxe zwempoelen, sau na's, palmen en rotspartijen elk binnenbaantje of bubbelbad moet doen vergeten. Erachter zijn dure appartementen in aanbouw, 'exclusiviteit zonder weerga', er zitten alleen nog bordjes met 'verkocht' achter de ruiten. Die riante flats geven de nieuwe trend aan in Rotter dam. Bij de wederopbouw na de oorlog ging eerst de haven voor, een economische nood zaak. In de buitenwijken kwa men de woonflats, maar in de door bombardementen kaalge slagen binnenstad kwamen vooral kantoorgebouwen en werd met name in de jaren '60 de woonfunctie snel minder aantrekkelijk. De leegloop van inwoners was dramatisch. Nu is er veel meer aandacht voor het leefklimaat en krijgt het centrum allerlei nieuwe woonobjecten, een inhaalbewe ging. Omdat vooral voor de in het centrum werkende mana gers en hogere, goed betaalde middenklasse geen aantrekke lijke woningen te vinden wa ren gingen die buiten Rotter dam wonen. Appartementen en dure koopflats op en bij de Maasoever lokken die kapi taalkrachtigen weer stad waarts: huren gauw 1000, koopsommen tegen de 5 ton maar ze vlogen weg als crois sants. Een nieuwe stadswijk, de 'speerpunt' Prinsenland, naast Kralingen, tussen de flats van Alexanderpolder en Capelle aan den IJssel, moet met 5500 woningen na 1989 de rest doen. Met vooral prettige koophuizen is die wijk na de sociale wo ningbouw van de afgelopen de cennia ook zo'n inhaalbewe ging ten behoeve van de mana gers en yuppies. Het oog dwaalt verder rich ting stadshart. Dominant is de nieuwe, groenglanzende kan toortoren van de beurstoren, het World Trade Center dat uit het bestaande beursgebouw zo'n 100 meter hoog omhoog ge trokken werd. Een ontwerp van Rob van Erk, enorm groot, maar door de vloeiende ovale vorm en de groene tint toch eerder ijl dan opdringerig, sier lijk, passend bij het groen ver weerde koperen dak van de mooie oude stadhuistoren. Tussen WTC en het geslepen puntje van het 'potlood', de woontoren van Piet Blom, net nog de afgeknotte toren van de St.Laurenskerk, zo te zien nooit zo hoog geworden als bedoeld. Kom je de Maasboulevard ver der alzakken, begin -en ein dig- je wandeling door 'boo ming' Rotterdam en je odyssee langs al die moderne architek- tuur dan aan een oud stukje stad, de Oude Haven. 'Roljek- nor' ten voeten uit: de histori sche kleine havenkom vol oude zeilschepen en een oud scheepshellinkje, daarnaast de Witte Huis, de 'eerste wolken krabber van Europa' uit 1898, miraculeus gespaard bij het bombardement, met zijn 10 verdiepingen en 45 meter nu niet meer zo imposant maar wel oogstrelend. Terrasjes rondom en daarachter de fan tastische vormen van architekt Piet Blom, zijn woud van ku bus-paalwoningen, buitenge woon gek maar, blijvend, bui tengewoon fascinerend. Zijn woontoren met spits dak, daar achter aan de Blaak, zet er een ferme punt achter en ook de aangrenzende veelvormige compacte woonwijk in rode baksteen is van zijn hand. Verder richting Laurens staat de nieuwe bibliotheek, met de dikke gele buizen aan de buitenzijde Rotterdams eigen Centre Pompidou. Aan de Coolsingel staan stadhuis (loop eens binnen in de koele, ruime, fraaie hal) en postkantoor ongeschonden his torisch mooi te zijn. De Lijn baan daarachter mag je lang zamerhand overslaan. Dat ont werp van Van den Broek en Bakema was in 1953 als auto vrij winkelcentrum een sensa tie. Amerikaanse deskundigen roemden die 'grote stedebouw- kundige vondst'. De loop zit nog wel in de rijen winkels, maar de Lijnbaan heeft zijn uitstralende bekoring verloren. De saaie laagbouw is in elk provinciestadje allang her haald, en vaak beter. Wat dat betreft is de Oude Binnenweg, westwaarts, een door de bom men gespaard stuk winkel straat, aangenaam ouderwets en authentiek, morsig en rom melig en duidelijk niet gekoes terd, maar gezellig. Bij de spuitende fontein van het Hofplein moet Rotterdam in de jaren '90 gaan bruisen. Waar het Weena sinds 1940 slechts een racebaan is met braakliggende vlaktes vol op geschoten distels, dreunen nu de heimachines. Aan het Hof plein torent het Shellgebouw. Vergeleken met de eerste am bitieuze nieuwe optreksels oogt de betonkolos met de geelrode schelp bovenin als een saai grauw betonnen rechtopgezet blok uit een blokkendoos; iets waar Rotterdam vaak voor is uitgemaakt, de 'blokkendoos op z'n kop gehouden'. Het Weenahuis van archi tekt Klunder geeft, als eerste aan het Weena, blauw spiege lend met hoekige happen eruit, de veel mooiere nieuwe toon aan. Tussen Hofplein en het nu al in het niets wegvallend nie tig bouwsel van het Centraal Station moeten de komende ja ren kolossen omhoog vliegen. Echte wolkenkrabbers, kan toorgebouwen en woonflats, al is tot in de raad hevig verzet tegen Klunders 'Ponskaart', die de hoogste woontoren van Europa moet worden, 120 meter hoog, 40 verdiepingen. 'Onbe schoft', zo wordt dat Rotterdam te gek, 'opgeklopte flauwekul en stedebouwkundig een mis kleun'. Al die ambitieuze plannen ha len niet weg dat Rotterdams oude westen een verkommerd, groezelig woongebied is. Pas nu is de vernieuwbouw redelijk op gang gekomen. Van de 120.000 te renoveren woningen is de opknap op de helft en moet voor het eind van de eeuw klaar zijn. Vergeten mag ook niet, dat het financieel perspec tief voor de stad niet vleiend is. Er zijn dik 50.000 werklozen, over 5 jaar zou een op de vier Rotterdammers wel eens werkloos kunnen zijn. Voorlopig maar het Weena de rug toekeren en de rivieroe ver weer opgezocht: de kracht van Rotterdam die, hervonden, weer gekoesterd wordt. Een parkachtige oude buurt met oude rederskantoren en -wo ningen, een jachhaven, Veerkade met het ipgepoetste Museum voor Vdkenkunde, Bij het aandoenlijle bronzai ketelbinkie ('Toen vrij uit Rot terdam vertrokken') liggen de Spido-rond\aartboten en verderop, de slepers en vende bokken ran Smit Tak, klaar voor actie. Aan de overkant toont alleen het hoofdkantor van de Hol land Amerika lijn, ook al met een groen kopeEn torentje, nog wat versleten illure. Aan dt HAL-kade liggen nu niet metf de statige oceianlijners van voorheen, mam gestapelde containers. Er zjn wel ambi tieuze plannen 'oor: kunst in de HAL-hallen een Manhattan' met alweer futu ristische hoogboiw op de van het oude havengebied van Zuid, als 'spiegelleeld van he centrum op de notrdoever de Maas'. Een skyline als vai New York is dat Rotterdams rieuwe elan! Niet iedereen zwelg daarin. Zo verkettert ir. J. Tilema, hoofddirecteur van gemeente werken in de opbouwjaren.di glanzende strakke hoogbouw die verder oprekt dan hem lief is en Rotterdam centrum berooit van het wei nige open en green dat nog rest Zoals een plek ïaast de Schie- landshuis, mooi gerestauree» museum, maar iu al wegge stopt tussen de nieuwbouw. Terug van een rrchitektuur tour aan de voet 'an het Witt Huis, die 'wolkenrrabber' vai 1898, zijn citaten vin een voor ganger van Tillena uit 1H voor Rotterdam sto tot naden ken. Toen werd datWitte Hl verguisd, nu de stiutmoedi; Manhattan-plannen „Alles overheersind het ons ergeren. Het bedi versteend type van een clame-koopman, de oide stadij omgeving. O monster van 19e eeuw, zoo gaan wel dingen weg in onzen pracüj schen tijd." De kat heeft na gisteren nog z de Tsjech ooit zijn grootste d meest aansprekende toernooi van deze week zal kunnen ri twijfeld worden. Van onze correspondent PARIJS - De Franse pers kan zich uitste kend vinden in Oranje, dat de EK-fakkel heeft overgenomen van de eigen 'bleus'. Voor het sportblad L'E- quipe betekende de 'logi sche' zege van Gullit c.s. niets minder dan de 'in huldiging van de zomer'. „De Nederlanders waren mentaal sterker, frisser, hadden meer geluk en hebben zo een oud ver zuim gerepareerd". Concurrent Le Sport opende gisterochtend met kleurenfoto's van de beide doelpuntenmakers, waar bij de grote kop: 'Zij heb ben de toekomst'. Neder land wordt nu al be schouwd als een serieuze gegadigde voor het WK van 1990 in Italië. Net als andere kranten meent Le Sport dat de Russische trainer Lobanovski een 'strategische fout' heeft begaan door Marco van Basten niet vanaf het be gin aan een 'beroepsstop per' te koppelen. Specia list Baltacha kwam pas binnen de lijnen, toen het kwaad al was geschied, aldus Le Sport. Modern Rotterdam torent de hoogte in. Gezien vanaf het Beursplein. FOTO'S ARIE WAPENAAR Frank Rijkaard wordt algemeen geprezen als de 'perfecte voorstopper'. "Bet enige dat nog op de erelijst van de Nederlan ders ontbreekt is de we reldcup. De dag dat dat gebeurt, zal Marco van Basten zich bij de aller grootsten voegen in het Panthéon van de onster felijke spelers", schrijft de communistische krant Humanité. Fraai is de beschrijving van correspondent Syl- vain Ephimenco van Li beration over de spontane Oranje-gekte' in ons 'and. „Het is duidelijk ge worden, jarenlang hebben de Nederlanders iedereen fe de maling genomen. uat kleine volk, gulzig ge voed aan de koude, calvi nistische borst, genuan ceerd, afstandelijk en met een altijd naar zijn buren "ijzende moraliserende vinger, dat land, dat zich rona lacht als aangren zende landen hun luid- uchtige, nationale emo- 'es laten gaan, dat land is eigenlijk een schuilplaats van chauvinistische zielen onder weerga in Euro pa", Speelse en gedurfde woningbouw bij Station Blaak.

de Stem | 1988 | | pagina 6