ezeW Vrouw kreeg baby na niersteenoperatie SPECIALISTEN SCHORTEN ACTIES VOORLOPIG OP Het geheugen stagneert al na 10 minuten Enorme stijging ziekenhuiskosten êrx? BINNENLAND Premie AOW AWW omlaag DESTEMCOMMENTAAR Partijconferentie STEM BINNENLAND DINSDAG 28 JUN11988 iags )Og standje jenda VERPLEGER VERKRACHT ONDER NARCOSE VERKERENDE PATIËNTE iEN HAAG - Staatssecretaris Dees (Volksge- ondheid) mag de vergoeding voor de praktij k- osten van medisch specialisten niet verlagen, olang de overheid het Generaal Akkoord met de pecialisten nog niet heeft opgezegd. PARLEMENTAIRE EIND DIT JAAR WEER VERHOGING PREMIE NODIG Pensioen straks in natura NIEUWSOVERZICHT Kamer: meer greep garanties leningen Drie maanden voor milieuvervuiler Punt achter terugploegprojecten Buitenland koopt obligaties Exportverbod alle afvalstromen gevraagd NS koopt nieuwe treinstellen Mogelijk grote verontreiniging in Noordzee - FOTO ANP drang van de vakorga- Is, 900 ouderen met hand weggeholpen in br 1450 jongeren, bleek niet genoeg te i de warenhuizen echt slop te halen. Tous- nu: „Het management geen sterke indruk, jeft de zaak laten ver ben en kiest er nu voor •enhuizen grondig uit te nan uit Groningen stelt algemeenheid de vraag de overheid zich van ïandhaving voorstelt, handhavende organen [f met de normen niet zo nemen? Heeft niet televisiekijker mogen oe leden van het kabinet s het '100 kilometer tijd- snelheden reden van bo- 140? jeloofden ministers tij iet 100-maximum niet ig niet sneller dan 120 te rijden? Als zij ten aan- ve van het ganse volk terrein, waaraan Kort- iltes zo zwaar tilt, blijk de wet aan de laars te mogen zij dan van weggebruikers stipte ng van de wet ver en? iden ministers alleen ïelheden over de schreef^ r t' Achtereenvolgende nentaire onderzoeken erop, dat ministers net igere overheidsorganen losse pols werken. Van :nne strooide belasting- ds een sinterklaas naar Brokx en Gruijters hiel- eigen regels voor de ïgbouw op na. Van den Van Eekelen en Van inden denken in de pas affaire het contracten- naar eigen inzicht te ;n plooien. T28 met afleveringen op 28, 30 juni. anders is Wöltgens mis- en voor een ander Haagse 1 in de markt - en moet tgens niet verlokt worden aurgerbaan te pakken, arvelend is bovendien dat ost in Drente pas eind dit vrijkomt en de verkie- en voor het fractiebe- r al in september zijn. geeft praktische moei- lèden: moet Wöltgens al et vice-voorzitter worden wordt dan een te groot schot op de aanstaande >eming van Meijer geno- ppositie voeren is vooral zichtig vooruitzien. wisten al langer dat Van en, Gullit en Rijkaard de voetballers van Europa atssecretaris Dick Dees Sport in de Oranjezaal) Tweede Kamer vergadert een week voor de zomer- antie; daarom eind ustus pas weer deze ru ik. In de marge van de ;aderingen zijn de hoor ngen over het paspoort- iele. De kamer spreekt week over de voorjaars- a, het voorlopige huis- dboekje van het Rijk over aar. e kamer praat bovendien de Eurotop - die van- l en morgen in Hannover en over de giftige Benta- dat in bepaalde delen van land het drinkwater be- lelt. EINDREDACTIE PIETER EGGEN fin onze rechtbankverslaggever jrNHEM - Op de operatie- jjfel van het ziekenhuis in poetinchem is een vrouw Zeihelm verkracht door j 39-jarige anaesthesie- jssistent. De vrouw merkte niets van de verkrachting Jwant ze was in narcose in ,erband met een niersteen- iperatie. pe verkrachting kwam pas aan lut licht toen de vrouw negen jaanden later een baby ter eereld bracht. pe 39-jarige verdachte is in- middels door de Arnhemse [jchtbank veroordeeld tot twee ]aar gevangenisstraf, waarvan maanden voorwaardelijk. Deze zaak is in april door de Arnhemse rechtbank op ver zoek van het slachtoffer achter gesloten deuren behandeld. De zaak is nu toch in de openbaar heid gekomen doordat het slachtoffer een kort geding heeft aangespannen tegen het Doetinchemse ziekenhuis. De vrouw eist een voorschot van honderdduizend gulden als aanbetaling op het uiteinde lijke bedrag aan smartegeld, inkomstenderving en onkosten dat het ziekenhuis volgens haar zal moeten betalen. De vrouw liet zich in juni 1979 voor de niersteenoperatie opnemen in het St. Josephzie- kenhuis. De operatie gelukte, maar enige tijd na de ingreep kreeg de vrouw toch lichame lijke klachten. Daarbij werd niet aan een zwangerschap ge dacht, omdat de vrouw geen relatie met een man had gehad. Pas zes maanden na de ope ratie bleek dat een zwanger schap de oorzaak vormde van de lichamelijke problemen. Precies negen maanden na de operatie kreeg de vrouw een baby, die zij onmiddellijk af stond voor adoptie. Voor de vrouw stond het vast dat zij verkracht moest zijn terwijl zij onder narcose ver keerde. Zij schakelde daarop politie en Justitie in. De ver denking viel op een zieken broeder, die dezelfde huidskleur had als de baby. Bovendien wees een grafolo- gisch onderzoek uit dat deze verpleger waarschijnlijk de di verse formulieren heeft inge vuld tijdens het verblijf van de vrouw in de recovery-room. De man ontkende echter en ver trok na een aantal maanden naar Nieuw-Zeeland. Daar woont hij nu nog. Daarom heeft het zo lang ge duurd voordat het onderzoek rond was en de zaak aan de Arnhemse rechtbank kon wor den voorgelegd. Of de man z'n straf binnen kort gaat uitzitten valt te be twijfelen. Eerst zal hij via di plomatieke kanalen in kennis gesteld moeten worden van het vonnis, waarna hem nog de tijd gegund moet worden om even tueel hoger beroep aan te teke nen. De Officier van Justitie zelf heeft geen hoger beroep aange tekend. Het Ministerie van Justitie onderzoekt momenteel op verzoek van de officier of er een uitleveringsverdrag met Nieuw-Zeeland is. Met het Zelhemse slachtoffer is het sinds de bevalling niet goed gegaan. Niemand geloofde haar verhaal, waardoor zij in een maatschappelijk en sociaal isolement kwam te verkeren. Haar onverklaarbare zwan gerschap kostte haar zelfs haar baan. Rechter fluit kabinet terug Van onze Haagse redactie linister De Koning (Sociale Zaken) wil dat op 1 juli oen. Verlaging van vergoedingen is in strijd met dit ak- loord tussen overheid en Landelijke Specialisten Ver- iging (LSV), oordeelde gisteren de president van de :htbank in Den Haag, mr. Wijnholt, in het kort geding itde LSV had aangespannen. specialisten schortten - na uitspraak van de rechter - acties voorlopig op. Gisteren voor de tweede maal door ialisten een zondagsdienst aaid. Zover bekend leidde tweede actiedag nergens tot iblemen. De rechter beval de overheid itoverleg met de LSV over het iggen van het Generaal tkkoord én over de acties die h specialisten voeren. Dat iverleg zal vanavond worden gouden op het ministerie van iociale Zaken. Het COTG (het orgaan dat de brieven vaststelt) adviseerde berieden week Dees de vergoe ding voor de praktij kkosten /an specialisten met gemiddeld Ki.OOO gulden per jaar te veria- pi, De LSV besloot daarop tot icties. Iedere week wilden de I jecialisten één dag zondags- iienst draaien. Tevens daagde le LSV de overheid voor de rechter, v i -'' Mr. Wijnholt stelde in zijn wmis vastdat de overheid 'het [echt heeft een overeenkomst ip te zeggen', maar dat zolang tot niet is gebeurd geen beslis singen mogen worden geno men, die indruisen tegen de ivereenkomst. De voorgeno men verlaging van de vergoe ding voor de praktij kkosten is in strijd met het Generaal Ak koord. Over die verlaging moet eerst overleg en overeenstem ming worden bereikt. Het overleg moet ook gaan over het voornemen van minis ter De Koning om het Generaal Akkoord op te zeggen. De mi nister kondigde enige tijd gele den aan die overeenkomst per 1 juli op te willen zeggen. De Ko- rung wil van het akkoord af, om het norminkomen van de specialisten te kunnen veria- De Koning zal vanavond de specialisten nogmaals uitleg gen waarom hij het akkoord wil opzeggen. Volgens de LSV kan de minister het akkoord nu niet meer zo maar opzeggen, maar moet er eerst goed over leg plaatsvinden. Een woord voerder van de LSV noemde de uitspraak van de rechter 'ver heugend'. Om goede wil te tonen beslo ten de specialisten de acties voorlopig op te schorten. Als het overleg met het kabinet evenwel niets oplevert, zullen de acties opnieuw beginnen, al dus de woordvoerder van de LSV. AMSTERDAM (ANP) - De Sociale Verzekeringsbank (SVB) heeft maandag de premies over 1989 voor de AOW en voor de Algemene. Weduwen en Wezenwet (AWW) vastgesteld op res pectievelijk 10,65 en 1,15. Het kabinet moet dat nog goedkeuren. De AOW-premie staat voor dit jaar op 11,5 procent en die voor de AWW op 1,3. Beide door de werknemers betaalde premies worden dus verlaagd. Dat kan volgens de SVB omdat er in de premiepot nog voldoende geld (twee miljard gulden) zit om op te kunnen interen. De SVB stelt ook elk jaar de premie voor de door werkge vers betaalde Algemene Kin derbijslagwet (AKW) vast. De SVB houdt het premiepercen tage voor volgend jaar op 2,60 maar dat is inmiddels al ach terhaald door het kabinet. De commissieleden op de eerste dag van de verhoren. Van links naar rechts F. van der Heijden (CDA), A. Kosto (PvdA), voorzitter L. Hermans (WD), griffier Van der Windt en M. Engwirda (D66). - fotoanp HET RUSSISCHE individu moet meer voor zichzelf gaan denken. Het moet de gedachte van zich afwerpen dat de staat als totaal- gids voor de samenleving functioneert. Vrij vertaald is dat het voornaamste gebod uit de catechismus van partijleider Gorbats- |ov. Tijdens de partijconferentie die vandaag in Moskou begint - sinds 1941 is een dergelijke bijeenkomst niet meer gehouden - "toet Gorbatsjov er in zien te slagen om dit principe aan de 5.000 gedelegeerden verkocht te krijgen. Wanneer hem dit lukt heeft hij een formidabele stap gezet op de weg die leidt naar democratise- 'ing en openheid. Maar zelfs dat betekent geen garantie voor de toekomst. Een Principe aanvaarden is heel iets anders dan het in de praktijk uit gevoerd krijgen. Hoe verkoop je mensen - die zijn grootgebracht "tet de gedachte dat de communistische partij centraal staat in Jet denken en handelen van iedere burger van de Sovjetunie - dat persoonlijk initiatief de leidraad naar een betere toekomst is. Het is een bekend gegeven dat het overgrote deel van de machtige Sovjet-bureaucraten niet al te gelukkig is met de plan den van Gorbatsjov. Zij zijn bang om hun huidige 'banen voor het wen' in te moeten ruilen voor het onzekere bestaan van een job d'e onderhevig is aan de schommelingen van de economische harkt. Het is ook een feit dat onder de 5.000 gedelegeerden aan de Partijconferentie zich een groot aantal tegenstanders van de door Gorbatsjov gepropageerde vernieuwingen bevindt. De centrale Vraag is of dit machtsblok van conservatief denkenden groot ge- "oeg is om de nieuwe koers te blokkeren. Gorbatsjov kan in ieder geval niet meer terug. Hij is het levend symbool geworden van grote bevolkingsgroepen die hebben ge proefd van de vrijheid. De roep om meer democratie - niet alleen "J de Sovjetunie, maar ook in de andere Oostbloklanden - wordt steeds luider. Demonstraties zijn aan de orde van de dag, de ver schillende Sovjetrepublieken eisen steeds nadrukkelijker een ver gaande vorm van zelfstandigheid. Zelfs de roep om een pluri- '°rrri partijsysteem is hoorbaar. Het is niet aannemelijk dat Gorbatsjov zo ver zal gaan. Her- "jöldelijk heeft hij te kennen gegeven dat aan de socialistische °®9)nselen niet zal worden getornd. Hij is bereid om de commu nistische partij de rol van 'staatsmanager' te ontnemen. Dat past r 2|jn economisch denken. De politieke status van de partij blijft 'n Ojn visie echter overeind. De verwachting is dat de komende dagen in Moskou historie wordt geschreven. Te hopen valt dat het Gorbatsjov wordt ver gund om door te gaan met zijn koers van perestrojka en glasnost. 'e Politiek heeft er tenslotte toe geleid dat de verhoudingen tus- en Oost en West de laatste tijd aanzienlijk zijn verbeterd. Door Ad Burger en Jan Greyn DEN HAAG - Nauwelijks tien minuten duurt het voordat de eerste getuige in de paspoort-enquête last krijgt van geheugenverlies. Drs. P. Uiterlinden, top-ambte- naar bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, kan zich met de beste wil van de wereld niet herinneren of hij' toekom stig paspoortproducent KEP had opgewekt een pas-offerte in te dienen. De inschrijfter mijn was verlopen, inderdaad, maar of hij gebeld had? Uiterlinden moet vaker het antwoord op vragen van de commissie schuldig blijven. Maar de top-ambtenaar heeft ook zijn gewone huiswerk niet goed gedaan. De commissie had hem tijdens een informeel voorgesprek gevraagd infor matie die hij toen niet zo uit zijn geheugen kon diepen, even na te zoeken. Maar daarvoor had hij geen gelegenheid, zegt hij. „Ik heb de afgelopen weken veelvuldig in het buitenland vertoefd en daardoor geen kans gehad de strekkende meters verslagen en besluiten over het paspoortproject door te ne men", luidt zijn excuus. Hij was inderdaad buitenslands om voorzitter te worden van de internationale paspoortcom missie van de Raad van Euro pa. Waar Uiterlanden wel ant woord geeft, gebeurt dat om standig, maar desondanks wei nig informatief. De ambtenaar voldoet met zijn wijdlopige op pervlakkigheid keurig aan het bevel van zijn hoogste baas, minister Van den BroelpyDie heeft de drie bij de enquête be trokken ambtenaren van zijn departement per memorandum opgedragen „ter bescherming van de belangen van de Staat" geen „beoordelende" verkla ringen af te leggen over rech ten en verplichtingen van de Staat ten opzichte van de con tractanten. Daaronder verstaat Van den Broek KEP BV, KEP Holding BV, Stichting KEP Controle, Elba BV, Philips NV en Kodak BV. Toch geven de verklaringen van Uiterlinden en later van diens collega Sondaal een aar dig beeld van de manier waarop Buitenlandse Zaken met het paspoort omging. Slechts een handvol ambtena ren, onder wie de beide getui gen zelf en (plaatsvervangend) secretaris-generaal Jacobs, hielden zich met het paspoort project bezig. Slechts een en kele keer, bijvoorbeeld voor het beoordelen van de technische kwaliteit van de ontwerp-pas- poorten, werd de hulp van bui tenaf ingeroepen. Die hulp werd in een later stadium alleen onder zeer drin gende omstandigheden inge roepen. Het handvol paspoort ambtenaren had volgens amb tenaar Sondaal „voldoende ex pertise in huis". Dat was vooral te danken aan Uiterlinden, die volgens Sondaal „een enorme ervaring" op paspoort-gebied had. Uiterlinden zelf had eerder gemeld weliswaar van .beroep volkenrechtdeskundige tè zijn, maar een „buitengewoon, grote intéresse voor techniek te hebben. En ook met een computer moet Uiterlinden aardig over weg hebben gekund. Al fronste menigeen de wenkbrauwen bij het aanhoren van zijn verhaal hoe hij, gewapend met slechts een draagbare computer, naar Amerika toog om daar te laten zien op welke manier de ge meenten in de toekomst op fraudebestendige wijze een nieuw paspoort zouden kunnen aanvragen. Uiterlinden verkoopt het als een belangwekkend wapenfeit, de commissieleden denken daar zichtbaar anders over, menigeen trekt zelfs een valse grimas. Niet alleen Uiterlinden, ook Sondaal blijkt niet altijd pre cies te weten wat zich in het verleden heeft afgespeeld. De afgelopen weken is hij ondanks diens nadrukkelijke belofte vergeten een niet onbelangrijk document aan de commissie te geven. Het betreft een brief aan toenmalig staatssecretaris Van Eekelen, waarin de drie offer tes van KEP (dus van Kodak, Elba en Philips), Staatsdrukke rij en gelddrukker Joh. En schede voor het paspoortpro ject worden vergeleken. De commissie had zo'n brief in de stukken nergens kunnen vin den. Uiterlinden „dacht wel" dat zo'n brief bestond, Sondaal wist het zeker; hij had hem im mers zelf geschreven. De laat ste kreeg'gistèrèn van voorzit ter Hermans nog tot half drie de tijd de b'r'iëf alsnog in han den van de commissie te stel len. De getuigen doen geen po gingen de al vaker aange haalde stammenoorlog tussen de ministeries van Binnen landse en Buitenlandse Zaken te verhullen. Er bestond en be staat regelrecht wantrouwen tussen de ambtenaren van beide departementen. Los van alle bureaucratische en ambtelijke procedures wil commissievoorzitter Hermans nog iets persoonlijks weten van Uiterlinden. Was hij nou beter geworden van zijn bemoeienis met KEP in de zin van extra revenuen? Had hij persoonlijk voordeel gehad van de door KEP aan hem ter beschikking gestelde dienstauto en credit card? Uiterlinden resoluut: „Alle berichten daarover moeten be trekking hebben op een dub belganger". Iemand dus met eenzelfde pasfoto - man met ringbaardje - maar een andere pas. Van onze verslaggever SCHEVENINGEN - Er is een enorme stijging van de ziekenhuiskosten aan de gang. Aldus de directie van OHRA (gezondheidszorg, verzekeringen, financierin gen en reisorganisator) bij de presentatie van het jaar verslag 1987. Het gevolg is dat er op het einde van dit jaar of begin vol gend jaar weer een premie verhoging moet plaaats vinden. Volgens drs. R. Hinse zijn vorig jaar de tarieven van de ziekenhuizen gestegen met 30 procent tot 60 en 70 procent. Er is zelfs een ziekenhuis dat de tarieven met 75 procent heeft verhoogd. Bijna alle ziekenhui zen hebben aan de prijsgolf meegedaan. In 1982 werd een beddenre ductie van 8.000 bedden opge legd, aldus Hinse. Daarvan wa ren er in 1986 pas 1.600 gereali seerd. Volgens het Plan-Dek ker moeten er nog eens 4.000 bedden extra verdwijnen. Het aantal ligdagen in zie kenhuizen is tussen 1980 en 1986 met 16,5 procent gedaald. Er is dus een overcapaciteit van 23 procent. Huesmann - FOTOANP Bij de specialisten met name is, aldus de OHRA-directie, ook sprake van een enorme volu mestijging. Ook bij de fysiothe rapeuten is die stijging zeer hoog. De kosten van de medica- manten lopen evenzeer uit de hand. De wet biedt talloze ma zen. Algemeen directeur Hues mann noemt als voorbeeld een arts, die 300 pillen voorschrijft, maar de apotheker reikt er steeds slechts 50 uit. 'Maar elke keer komt er dan wel 11,50 gul den bij, die hij gewoon op strijkt'. Inmiddels heeft het Kamer lid Groeman (D66) het kabinet gevraagd maatregelen nemen tegen Ohra, omdat die homose- xuelen als risicogroep zou uit sluiten van een begrafenisver zekering. Volgens Groenman is dat in strijd met de Grondwet, die im mers discriminatie op grond van geslacht of sexuele geaard heid verbiedt. Het samenwerkingsorgaan van de particuliere ziektekos tenverzekeraars KLOZ staat onder zware druk. OHRA dreigde maandag uit het KLOZ te stappen en samen met ten minste zeven andere maat schappijen een nieuwe belan genvereniging op te richten. Huesmann leverde zware kritiek op het gebrek aan sa menwerking in de koepelor- gansiatie. 'De verzekeraars sla gen er niet in om bijvoorbeeld ten opzichte van de politieke ontwikkelingen een gezamen lijk beleid te realiseren. De si tuatie op de markt kenmerkt zich door eigenbelang en het elkaar toespelen van zwarte pieten. De tijd en moeite die we in samenwerking steken blij ven zonder resultaat. We heb ben er een beetje genoeg van. Als er niet heel snel een paar dingen veranderen, stappen we er uit', aldus Huesmann. Van onze verslaggever SCHEVENINGEN - OHRA /Arnhem staat klaar voor de invoe ring van een pensioen in natura, aldus alge meen directeur Hues mann. Bedoeling is een stuk pensioen uit te keren in de vorm van bij voor beeld een deel van de voeding, het schoonma ken van het huis, bewa king en beveiliging van mens en bezit of thuis verpleging. Huesmann wijst erop dat steeds minder men sen op hun oude dag in een bejaardentehuis te recht kunnen. Nu is dat nog 8 procent, maar dat zal met de helft vermin deren. In plaats daarvan wordt er alles aan gedaan om de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig te laten leven. In die visie past de gedachte een stuk pensioen in natura uit te keren. Hoedt u voor de 'bobo's'. De bobo's zijn onder ons. Echt, ze hangen niet alleen rond bij het Nederlands elftal, ze zitten ook bij u in de buurt. Misschien waren ze bij u op het werk rond oj hebt u een buurman die zelfs in zijn vrije tijd het bobo-zijn tot kunst verheft. Dick Dees is geen bobo, hij is eerder een dappere dodo. De manier waarop hij zaterdag als eerste op de ere-tribune Ruud Gullit in zijn armen nam, was ronduit aandoenlijk. Al zat 95procent van Nederland zich wel verbaasd afgevraagd hebben wie dat gekke mannetje was dat daar ineens op Gullit afstormde. Maar om terug te komen op die bobo's, een bobo herken je aan de hoeveelheid lucht die hij verplaatst. Vroeger werden bobo's ook wel windbuilen genoemd of blaaskaak. Ed van Thijn op een rondvaart-boot, dat is nou typisch een bobo c.q. een boot-bo. Frits Philips daarentegen is beslist geen bobo. Die man is zo wereldvreemd dat dat wat hij zegt van een briljante eenvoud is. De manier waarop hij bijvoorbeeld het doelpunt van Van Basten analyseerde, fantastisch. Kunnen we die man geen video-recorder met een band van de aankomst van het Nederlands elftal op Welschap cadeau doen? MERIJN DEN HAAG (ANP) - De ministeries moeten minder scheutig zijn met het zelf verstrekken van overheidsgaranties op lenin gen. De Tweede Kamer vindt dat minister Ruding (Financiën) meer greep moet krijgen op deze verkapte vorm van subsidie verlening. De drie grote fracties - CDA, PvdA en WD - legden maandag tijdens een commissievergadering in een gezamenlijke motie de eis vast dat de departementen alleen nog geld van hun be grotingen mogen onderbrengen in beleggingsfondsen, als daar over vooraf overleg is gevoerd met de Tweede Kamer. De Kamer besprak het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1987, waarin forse kritiek wordt geleverd op de wijze waarop door het rijk gegarandeerde leningen terecht komen in de boekhouding van de overheid. CDA en WD vinden dat de omvang van de verstrekte garanties moet worden terugge drongen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse rechtbank heeft giste ren de 46-jarige S. J. V. uit Bergschenhoek veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden wegens het zonder vergunning opslaan, verbranden en lozen van af valstoffen. De rechtbank bepaalde bovendien dat het bedrijf van V., dat zich bezighoudt met de verwerking van bouw- en sloopafval, voor een jaar wordt stilgelegd. Bij een inval bij het bedrijf in maart vorig jaar werd een grote hoeveelheid olie in beslag genomen. Het bedrijf werd na de in val al stilgelegd, maar V. verbrak de verzegeling van de toe gang tot zijn bedrijf en zette zijn activiteiten voort. ZWOLLE (ANP) - Per 1 juli stopt het ministerie van Sociale Zaken met de financiering van terugploegprojecten, vooral in de bouw. Deze projecten, die het werken met behulp van een uitkering mogelijk maakt, hebben hun doel, werk voor 10.000 bouwvak kers, nog niet voor de helft gehaald. Bij terugploegprojecten moet het gaan om bouwwerken die anders niet zouden worden gebouwd en waarbij gebruik wordt gemaakt van langdurig werklozen. Voor de financiering van de projecten mogen de uitgespaarde uitkeringen worden gebruikt. De Koning noemt als oorzaken voor het staken van de projecten de soms slechte calculatie van de opdrachtgevers en het rekenen naar een zo hoog mogelijk aantal arbeidsjaren en dus een zo hoog mogelijke subsidie. DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse beleggers hebben in het eerste kwartaal van dit jaar voor een recordwaarde aan Ne derlandse obligaties gekocht (10,7 miljard). Tevens vloeide via het effectenverkeer per saldo 7,6 miljard gulden naar Neder land. Nederlandse beleggers kochten voor 2,6 miljard gulden aan buitenlandse effecten. Door dit alles vertoonde de lopende rekening van de betalings balans, die een overzicht geeft van de transacties met het bui tenland, over het eerste kwartaal van dit jaar een overschot van 1,3 miljard gulden. Vergeleken met het laatste kwartaal van vorig jaar is sprake van een stabiele ontwikkeling, aldus het ministerie van Finan ciën. De handelsbalans, die een overzicht geeft van export en import van goederen, gaf een gemiddeld maandoverschot te zien van een miljard gulden. DEN HAAG - De Vereniging Milieudefensie vindt dat er een algeheel exportverbod moet komen, zodat ook de afvalstromen naar landen als Roemenië, Turkije, Polen en Hongarije worden gestopt. Een verbod op export van chemisch afval naar de Derde We reld is onvoldoende, zo schrijft de vereniging de Tweede Ka mer. Ook de milieucommissie van het Europese Parlement wil een algeheel exportverbod omdat de landen in Oost-Europa niet over de juiste verwerkingsmethoden beschikken. Milieudefen sie benadrukt dat deze landen het afval accepteren omdat zij de harde westerse valuta goed kunnen gebruiken. De Nederlandse afvalmakelaar Vevan wil chemisch afval op slaan in de Roemeense zoutmijnen. Hongarije heeft zich nu ook aangeboden als ontvanger van chemisch afval. Storten kost daar slechts iets meer dan honderd gulden per ton. Oost-Duits- land ontvangt ieder jaar meer dan 30.000 ton Nederlands afval. UTRECHT (ANP) - De NS wil een nieuwe serie van 30 Interci ty-treinstellen kopen voor de lange afstanden. Met de order, waarvoor het ministerie van Verkeer nog toe stemming moet geven, is 316 miljoen gulden gemoeid. De nieuwe serie treinstellen is bedoeld als vervanging van oud materieel uit de jaren '50. Ook moeten de nieuwe treinstellen de extra klanten opvangen die NS de komende jaren verwacht. De nieuwe serie krijgt een grotere capaciteit dan de reeds afgele verde treinstellen doordat ze in totaal vier rijtuigen tellen in plaats van drie. IJMUIDEN (ANP) - Een vaartuig van de Rijkspolitie te water heeft maandagavond op 20 kilometer ten westen van Scheve- ningen enkele grote oranje vlekken in de Noordzee waargeno men. Volgens de opvarenden gaat het om een kilometers grote ver vuiling met een onbekende stof, maar op het Kustwachtcen trum wordt rekening gehouden met enorme wolken algen. Die zijn gewoonlijk groen, maar volgens de Kustwacht zijn ook oranje algsoorten bekend. Van de substantie zijn monsters genomen voor chemische ana lyse. In afwachting hiervan wordt nog geen actie ondernomen, aldus de Kustwacht.

de Stem | 1988 | | pagina 3