ciiueren komen' 'Je kunt me beschouwen als de koerskapitein' Topsnelheid houden op zo'n kort stukje kan ik wel' 'Ik heb niet veel tijd nodig om in vorm te ing i ngtextiel HENNIE KUIPER NIET IN OPTIMALE CONDITIE NAAR TOUR KNETTERGEKKE PROLOOG Jelle Nijdam blij verrast 'DRINGEND BEHOEFTE AAN STERKE MANNEN' vanaf 6 juli tel. 01150-94912 'Hoop op afscheid in Parijs Luis Herrera in bloedvorm Vormpiek Pedaaltred .HOP HOP PLANTENSPUIT ZWENKSPROEIER jPLANTENSPUIT Vraagt u onze r met nog veel neer aanbiedingen'. (I. 01140-13506 Van onze sportredactie NANTES - Hein Verbruggen heeft Luis Herrera de zegen gegeven sterke knechten bij andere ploegen te ronselen voor de komende Tour de France. Zijn eigen helpers kwa men op hun tandvlees uit de Ronde van Colombia. „De Colombianen mogen reglementair best een ge mengde nationale ploeg afvaardi gen", zei Verbruggen. Herrera, in bloedvorm, klaagde vorige week over de zwakte van zijn formatie Café de Colombia. Hij wilde Pablo Wil- ches, Pacho Rodriguez en Carlos Jara- millo van de afgewezen ploeg Postobon huren. Daar is van FICP-zijde geen be zwaar tegen, als die renners maar in hun eigen sponsortrui rijden. Gek genoeg ging bij het verzoek van Herrera vanuit Bogota de directie van de Tour dwarsliggen. „Ik denk dat an dere ploegen zullen protesteren als de Colombianen samendoen", meende Xa- vier Louy. „Ik begrijp het trouwens niet. Café de Colombia heeft 23 renners gere- cruteerd voor dit seizoen. Die kunnen toch niet allemaal doodmoe zijn?" Louy telefoneerde veelvuldig met de ploeglei ding. Vorige donderdag ontving hij een hjst met namen van negen renners, al len van dezelfde sponsor als Herrera. De zwakte van zijn ploeg maakt de Tour de France voor de vederlichte klimmer een loodzware opdracht. Nooit was de klimmer in zo'n glanzende vorm als op het ogenblik, zes weken na zijn 'Lucho'; vederlicht, maar met een loodzware opdracht. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP 27ste verjaardag. Tijdens en na de Ronde van Spanje werd Herrera nog overladen met kritiek. De winnaar van vorig jaar werd voortdurend uit de wie len gereden, raakte een half uur achter op Sean Kelly en had zelfs niets in te brengen in het hooggebergte. Een karakteristiek beeld van Luis Herrera; alleen voorop in het hooggebergte. De oorzaak van zijn falen lag in de voorbereiding. Herrera en ploegleider Rafael Nino hadden het seizoen anders ingedeeld, met een vormpiek naar de Tour de France toe. De Vuelta d'Es- pagna werd, ondanks zijn zege van vo rig jaar, van ondergeschikt belang geacht. Als laatste winnaar kon hij niet wegblijven. Met slechts twaalf koersda- gen in de benen wist 'Lucho' tevoren in Spanje niets te zullen betekenen. „Mijn tijd komt later wel", beloofde hij het thuisfront in Zuid-Amerika. „Ik heb niet veel tijd nodig om in vorm te ko men." In de Tour van vorig jaar leverde Herrera de beste prestatie op vier deel nemingen. Na de 27ste plaats (een ritze- ge) in 1984, de zevende in 1985 met twee etappezeges en het bergklassement en de 22ste in 1986, eindigde hij op de vijfde plaats in het eindklassement en liet hij zich opnieuw kronen tot bergkoning. Toch was er, niet in het minst bij hem zelf, teleurstelling. De winnaar van Spanje was in de Tour geen moment 'in de wedstrijd' geweest. Hij was wel steeds in de buurt, maar kon nooit re serves aanspreken, omdat hij ze na de inspannende dubbel eenvoudig niet meer had. In een poging het voor 1988 beter te doen, nam Herrera na de Tour van vorig jaar lange tijd rust. Hij mocht zijn oude beroep van tuinman weer oppakken in Fusagasuga. De fiets ging aan de kant. Nino gaf 'Lucho' de opdracht veel trek tochten door het gebergte te maken. Bergop te wandelen met om zijn middel een met veel lood verzwaarde band. Als ontspanning mocht hij waterskiën op de stranden van Santa Marita aan de Ca- 'raïbische Zee. 'El jardinierito' (het tuin mannetje) werd sterker, maar bleef licht als een veertje. Amper 54 kilo op de schaal. In de Ronde van Spanje kwam de pe daaltred weer terug in het lijfje van de talentrijke Colombiaan. Hoe dan ook, hij was in zijn land de nummer één ge bleven. Fabio Parra had het niet slecht gedaan in de Vuelta met de vijfde plaats en een ritzege, maar de rest van de Co lombianen was zoek gereden. Van de 33 Colombianen was in de Vuelta halver wege de helft al naar huis. Wind, regen en kou ontnamen hen alle moraal. Herrera keerde niet terug naar Co lombia. Er was tenslotte niets te vieren. Het enige nieuws uit dat land bleven de blijkbaar ontuitroeibare drugslijnen. De wielerkampioen ging naar de Franse - FOTO ANP Alpen. Hij ging van start in de Dauphi- né Libéré. Niet gehinderd door regen en sneeuw reed hij het spel totaal over hoop. In de bergetappes speelde hij met zijn tegenstanders en greep in de afslui tende tijdrit de eindzege. 'Massacre in de Chartreuse' schreef de Franse sport krant l'Equipe. Herrera had een bloed bad aangericht. Herrera had sportieve wraak geno men. Het was tijd om naar huis te gaan en rust te vinden bij de familie. Voor de Ronde van Colombia liet hij weten: „Ik doe niet mee om te winnen, ik wil hier alleen maar trainen voor de Tour." Spe lenderwijs won Herrera een etappe. Na afloop reageerde Herrera narrig. „Ik heb geen ploeg om naar de Tour te gaan. We hebben dringend een paar sterke mannen nodig." Van de profsectie van de UCI mag hij versterking zoeken, van de Tourdirectie niet. van de Midi Libre reisde Kuiper met zijn ploeggenoten Haghedooren, Mer- tens, Ceci en Kools af naar de winter sportplaats. Vier dagen lang trainden de Sigma-renners zeer intensief. „We re den zes tot acht uur in de bergen. We hadden er een tocht bij van acht uur, waarin we drie cols van 2000 meter na men. Dat was echt afzien. De andere da gen kwamen we aan zo'n zes uur toe. We hebben dus goed aan de conditie kunnen werken, terwijl het ook nog een soort hoogtestage was. Maar honderd procent ga ik de Tour desondanks niet in. Ik hoop nu maar dat tijdens de eerste da gen van de Tour de conditie ook nog verbetert." Voor Kuiper betekent het zijn laatste Ronde van Frankrijk. Volgend jaar rijdt hij voor Sigma, dat dan ook Rob Harme- ling in de gelederen heeft, een beperkt programma. Het is heel goed denkbaar dat 1989 ook zijn laatste jaar als coureur is. Dat zal waarschijnlijk ook afhangen van zijn mogelijkheden op een ander vlak, het begeleiden van jonge renners, dat hij zeer zou ambiëren. Vanuit West- Duitsland kreeg Kuiper enkele maan den geleden een aanbod in die richting. Hij had ploegleider kunnen worden van een nieuwe formatie voor volgend sei zoen. Kuiper hapte niet toe, ook al niet, omdat hij de tijd miste een formatie op poten te zetten. Er lijkt een kans te be staan dat de geldschieter voor de Duitse ploeg wacht tot Kuiper is uitgef ietst. Kuiper: „Mogelijk kom ik daar in de toekomst toch nog terecht. Wat ze wil den, een ploeg opbouwen met jonge ren ners, heeft me altijd enorm aangespro ken. Ik ben van mening dat er veel man keert aan de begeleiding in het wielren nen. Veel talenten worden in het diepe gegooid en komen nooit meer boven. Doodzonde is dat. Ik wil graag laten zien dat het anders, beter kan. Maar zover is het nog niet. Ik moet nog een tijdje door en zal eerst maar eens probe ren deze Tour tot een goed einde te brengen. Ik hoop afscheid te kunnen ne men in Parijs. Driejaar geleden, toen ik totaal leeg uitviel, was het verre van leuk." Jelle Nijdam; blij verrast met preface. model met teel. or odel. or Van onze sportredactie NANTES - De 75ste Ronde van Frankrijk wordt zondag ingezet met een gekke proloog. In het dorpje Pornichet-La Baule rijden de 22 ploegen een ronde van 4.8 kilometer. De tijden worden opgeno men om de volgorde van de ploegen te bepalen in de echte ploegentijdrit van maandag 4 juli. Het gekke aan de proloog is, dat de renners één lid van de eigen ploeg op snelheid brengen, die nog 1200 meter doorrijdt. De snelste individuele ren ner over die extra kilometer mag een dag later, als de Tour officieel begint, de gele trui dragen. Nummer twee krijgt de groene trui. Deze circus-attractie is verder een los aanhangsel van de serieuze Tour de France. De organisatie moest de proloog, vorig jaar nog gewonnen door Jelle Nijdam, schrappen, omdat de wedstrijd niet meer vier weekein den meer mag beslaan. Voor de 'pre face' nieuwe stijl is een aparte prij- zenpot van 70.000 gulden. Jelle Nijdam, vorig jaar winnaar van de wel officiële proloog in West- Berlijn reageert blij verrast op de opzet van de dit keer dus officieuze opening van de Tour de France. Nij dam, die onlangs nog in de Ronde van Zweden in de proloog een neder laag leed tegen de amateur Tom Cor- des, voelde zich als specialist op de korte afstand tijdrijden een beetje beduveld door de UCI, die de grotere rondes in een keurslijf stopte. „Ik ben er blij mee. Ik wist wel dat het zoiets zou worden, maar de pre- ciese vorm was bij onze ploeg nog niet bekend. Dit is ideaal voor mij. Gelanceerd worden door de rest van de equipe voor die laatste twaalfhon derd meter. Het is jammer dat het al leen om het dragen van de gele trui gaat. Dat de gemaakte tijden niet meetellen voor het algemeen klasse ment. Nu staat het vrijwel vast dat de winnaar het het geel van zondag die trui 's maandags in de ploegen tijdrit weer kwijt raakt". Toch tekent Jelle Nijdam grif voor het afhalen van het geel in Porni- chet-La Baule. „Ik kan op zo'n stukje de topsnelheid goed vasthouden, dus ik acht me zeker niet kansloos. In te gendeel zelfs. Wel is het zo dat het een verrassende uitslag kan worden. Op zo'n korte afstand hoef je niet per sé specialist te zijn om hard te kun nen gaan. Voor het mooie had het voor mij iets langer moeten zijn". Door Hein Groothuis PUTTE - Hennie Kuiper heeft veel meegemaakt in de Tour de France. Succes en tegenslag beleefde hij in de belangrijkste etappewedstrijd van het jaar. Tijdens zijn elf optredens in de Grande Bouclé bereikte hij tweemaal de on dankbare tweede plaats in het eindklas sement. In 1977 moest hij alleen de Fransman Bernard Thévenet laten voorgaan en in 1980 moest hij slechts voorrang verlenen aan Joop Zoetemelk, Nederlands tweede Tour-winnaar. Bo vendien schreef de Puttenaar drie etap pes, waarvan twee met aankomst in Alpe d'Huez, op zijn naam. De schaduw zijde bestond uit een viertal opgaves, veroorzaakt door blessures en uitput ting. Vooral omdat het al lang geleden is dat hij een rol van betekenis speelde - in 1982 werd hij nog negende, maar daarna was er louter malaise - is het enigszins bevreemdend, dat Kuiper na een afwe zigheid van twee jaar op 39-jarige leef tijd terugkeert in de Tour. Het spekta kel in Frankrijk oefent echter nog steeds een grote aantrekkingskracht uit op de Sigma-renner. „De Tour en het wereldkampioen schap blijven voor mij de mooiste wed strijden van het jaar", aldus Kuiper, die vorig jaar tot zijn grote woede en te leurstelling door zijn toenmalige ploeg leider Roger Swerts werd gepasseerd voor de Ronde van Frankrij k. De gretigheid van Kuiper voor een twaalfde deelname aan de Tour was overigens niet zo groot, dat hij al voor het begin van het seizoen 'ja' zei op het dringende verzoek van de Sigma-lei ding te starten. Kuiper: „Ze gaven met een te kennen dat ze mij er graag bij wilden hebben in de Tour, omdat wij een nogal jonge ploeg hebben. Aanvan kelijk heb ik de boot een beetje afgehou den. Ik wilde het laten afhangen van 'mijn rijden in het voorjaar. Nadat dat goed was gegaan, heb ik besloten nog een keer uit te komen in de Tour. Je kunt mij beschouwen als de koerskapi- polyethyleenuitvoering, ii houd 1,25Itr. -ï Van 27.50 voor £1 Hozelock volledig instel baar, max. bereik 180 irf, roestvrij. Van 23.50 voor l*f vV Hennie Kuiper: „Dat ik een tijd uit competitie ben geweest, is de afgelopen weken goed merkbaar geweest voor mij.- foto anp tein. Ik kan mijn ploeggenoten laten profiteren van mijn grote ervaring, maar zelf hoop ik op een dag ook nog iets te kunnen laten zien." Helemaal gerust op een goed optreden kan de Westbrabander moeilijk zijn, omdat hij niet in optimale conditie aan het vertrek komt. Kuiper zag het voor seizoen gedeeltelijk de mist in gaan vanwege een tweetal operaties. Eerst werd een zweer van zijn achterwerk verwijderd en later noopte een ontste king aan een dijbeen tot een ingreep. Het bezorgde de immer nauwgezet voor zijn vak levende Puttenaar een behoor lijke achterstand ten opzichte van zijn collega's, waarbij zijn gevorderde leef tijd uiteraard ook meespeelde. Kuiper: „Dat ik een tijd uit competitie ben ge weest, is de afgelopen weken goed merkbaar geweest voor mij. In Spanje, in de Ronde van Asturië, reed ik elke dag slechter. In de Midi Libre ging het gelukkig weer redelijk." Om toch nog zo goed mogelijk voorbe reid aan het vertrek in Nantes te komen, besloot Kuiper in trainingskamp te gaan in Font Romeu, in de Pyreneeën, waar ook Jean-Fran?ois Bernard de vo rige week vertoefde. Direct na afloop j Hozelock Killa-spray 5 Itr. met messing stang. Van 98.50 voor

de Stem | 1988 | | pagina 23