MATEN? r yër J 550.- 575.- FFELS WEREN ÉN OORDELIb !iers 'Tour van vorig jaar had ik kunnen winnen 9 'Niet altijd met wielrennen bezig' FiAM AMERIKAAN HAMPSTEN LEEFT IN TWEE WERELDEN SPARTAMET WNÊSÊSÊÊÊÊm Zwaar gevecht met Mottet iSTEM DINSDAG 28 JUN11988 E APPARATEN IN: >S EN RACEFIETSEN STRAAT 28 HULST 01140-12937 piDROONv wssêbsskrêm Gekneusd Favoriet Vuist Rijker Werker Ontspannen Jachtterrein Kopman Motivatie Eindredactie: Rob van Deursen Vormgeving: René van Rijthoven Min jOT t zoals: goede service! valiteit hrradig rneuzen-01150-13515 peclallst •tlkelen lledig aan uw lichaam de bloedcirculatie en de altijd gelijkma- ratuur garandeert slaapkomfort. adroom staat dus voor gerust ontwaken. I waterbedden L1CHAAM~HËT BESTE 01140-14120 - <w 1 y '<x "N- - - l|P*fll -s Ipi - iiiiafc.: ■"V Door Leo van der Ruit NANTES - Het kleine hoekje waar voor de grootste kanshebber in de Ronde van Frankrijk het ongeluk in zat, was een donker tunneltje in de buurt van Trento. !n een van de laatste etappes van de 3iro d'Italia struikelde Jean Frangois Bernard over de Colombiaan Omar Hernandez. Sinds woensdag de achtste juni barst de Fransman van de pijn in zijn lijf. Omdat de Tour ras nadert, moet 'Jef" blijven rijden èn lijden. In de Midi Libre werd hij zo maar weggefietst en moest hij opgeven. Hij heeft intussen menige traan weggepinkt. Zich vermannend sprak hij optimistisch: „Ik heb nog al tijd goede hoop, dat voor de Tour alles in orde komt. Ik reken er op dat ineens al les voorbij is". Met een zwaar gekneusde ribbenkast verdween Bernard uit de Giro d'Italia. Hij had er drie etappes gewonnen en nog twee ritzeges in het verschiet. Zijn ongeluk was wellicht voorkomen als hij in die vermaledijde zeventiende etappe nog uitzichten had gehad op de rose trui van de Amerikaan Andy Hampsten. Bernard was echter kansloos geworden tijdens de etappe over de Passo di Gavia, een bergtop waar an tarctische omstandigheden heersten. Kansloos voor het klassement fietste Bernard niet meer attent in het voorste gelid, maar tussen de wielen in de schoot van het peloton, waar zich ook Colombiaanse krabbelaars bevonden. In de dagelijkse beklimmingen van de Midi Libre had Bernard niet alleen moeilijkheden met ademhalen, ook voelde hij hevige pijn in de nierstreek. „Het is net of er met naalden in geprikt wordt. Mijn osteopaat (botkundige. red) heeft niets ernstig kunnen vaststellen. Overleg van een van de begeleiders van de ploeg met kopman Jean-Fra- ngois Bernard. - fotoap Ik maak me dan ook geen zorgen. Het zou niet best zijn me vlak voor de Tour zwarte denkbeelden in mijn kop te ha len. De Tour is voor mij het belangrijk ste dat er is". Na zijn twaalfde plaats in 1986, waar voor hij een Porsche cadeau kreeg, en vooral zijn derde positie na Stephen Ro che en Pedro Delgado vorig jaar, werd 'Jef Bernard bestempeld als dé favoriet voor de Tour van 1988. Wie moest deze excellente tijdrijder, zowel op het vlakke als bergop, ver slaan? Vanaf het begin van het seizoen had hij dan ook niets anders in zijn hoofd dan de Tour. „De Tour heeft de prioriteit van alle prioriteiten. Met op de achtergrond het tactisch brein van Ber nard Hinault en de portefeuille van Bernard Tapie leek achternaam Ber nard alles mee te hebben voor zijn eer- Ui ste Tour-zege. Behalve het geluk dan De grote mond van de 26-jarige Ni- vernais werd in het tunneltje van Trento voorlopig gesnoerd. Naar de profs overgestapt als een timide jonge ling, ontwikkelde Bernard zich hoe lan ger hoe meer als een brutale vlerk. Twee jaar geleden reeds toen in zijn ploeg Hinault en LeMond aan het vech ten waren om de Tour-zege, sloeg Ber nard met de vuist op tafel en blèrde: „Nondeju, wordt er nog een beetje Frans gesproken?" Gevraagd naar zijn toene mende brutaliteit zei hij later eens: „Het is niets waard om alleen maar als een beest te fietsen, je moet ook wat te zeg gen hebben". Vorig jaar maakte Bernard openlijk ruzie met Paul Köchli, zo'n beetje de on- ze-lieve-heer waar het gaat om condi- tieopbouw voor wielrenners. „Van de schema's van Köchli heb ik me nooit iets aangetrokken", aldus Bernard. de gele trui te krijgen. De Parijzenaar zag vorig jaar liever een buitenlander winnen toen hij het zelf niet kon. Opstandeling Bernard weet zijn ver lies van de gele trui, na zijn fenomenale klimtijdrit op de Mont Ventoux, eerder aan het slechte ploegverband van het internationale gezelschap. Na de Tour liet Bernard een aanbieding van Peu geot op zich afkomen om zijn eigen zin te kunnen doordrijven. Geldschieter Tapie kwam ongerust op hem af: „Ga je weg? Zeg wat je wilt en je zult het krij gen". Jean-Frangois Bernard tijdens een beklimming in de Tour in actie. - fotoap „Waarom zou ik geen grote mond mo gen opzetten? Ik ben toch zeker degene, die de Tour kan winnen?" Op het laagste treetje van het erepo dium op de Champs Elysees in Parijs kon Jean-Francois Bernard vorige zo mer een groot gevoel van ontevreden heid niet onderdrukken. Hij keek naar Roche en Delgado en dacht: „Deze Tour had ik kunnen winnen". Later kwam hij er achter, dat Laurent Fignon een spel in elkaar had gestoken om Bernard uit Bernard was op slag een stuk rijker en schaarde na het vertrek van Köchli al leen nog Fransen en enkele welwillen- den, onder wie Johan Lammerts uit Bergen op Zoom, om zich heen. Frans was voortaan weer voertaal aan tafel. Ondanks zijn blessures is Ber nard groot kanshebber. Hij heeft im mers het geluk, dat pas na negen dagen de eerste bergen opdoemen. „Ik ver wacht een groot duel met Charly Mottet. Ik zeg niet dat ik ga winnen, maar we gaan een zwaar gevecht leveren, waar Frankrijk van zal smullen". Tussen Bernard en Charly Mottet zit wat persoonlijkheid betreft een enorm verschil. Bernard de schreeuwerd; Mot tet de rustige coureur, die kan relative ren. Mottet: „Ik moet het van hard wer ken hebben. Als Bernard zich een soort Platini op de fiets voelt, ben ik Jean Ti- gana. Een werker dus. De Tour is ook vaak een kwestie van geluk. Spring ik vorig jaar in de rit van Stuttgart met die grote groep niet mee dan rijd ik waar schijnlijk een anonieme Ronde. Puur uit plichtsbesef ging ik mee en dat zie je als resultaat dat je je weken lang vol in de kijker kan koersen". Door Jean Nelissen BOULDER - Op maandag 14 juni blokletterden de Italiaanse kranten zijn naam. Andrew Hampsten had als eerste Amerikaan de Ronde van Italië ge wonnen. In eigen land rangschikte The New York Times zijn prestatie onder het kleine sportnieuws. Een paar regels, ergens op een binnenpagina. Het is maar om aan te geven dat Hampsten in twee werelden leeft. Op de avond van zijn zege in Vittorio Veneto belde het Witte Huis. President Ronald Reagan kwam ten slotte aan de telefoon om z'n landgenoot op uitbun dige wijze geluk te wensen. De Amerikaanse pers reageerde ech ter nauwelijks op het succes. De kranten in North Dakota, waar Hampsten de laatste jaren woont, hadden er wel een foto en een paar kolommen tekst voor over. Maar in de rest van het land werd de historische zege van Hampsten in Italië uiterst kort en bondig behandeld. „Ze weten niet goed hoe ze de Giro d'Ita lia moeten inschatten", zegt Hampsten, „deze Ronde zegt de mensen niet veel. Meestal zijn het alleen de immigranten uit Europa die de betekenis er van ken nen". De ochtend na de met zuiderse warmte uitgevoerde huldiging in Vittorio Ve neto reed Andrew Hampsten naar Mi laan. Daar stapte hij in het vliegtuig naar de Verenigde Staten. „Lekker thuis ontspannen", vond hij. „Nee, geen criteriums. Dat ik veel geld verlies door naar huis te gaan, interes seert me niet. Ik verdien voldoende. De rest is toch maar voor de belastingen". Voor de vijfde keer dit jaar pendelde hij over de Atlantische oceaan. Nooit vergeten de supporters de juni dag in 1985. Ronde van Italië. Klim naar Gran Paradiso, een bergtop op ruim 1600 meter hoogte. Een paar kilometer in de klim schiet een spichtig ventje weg uit het peloton. Andrew Hampsten, de onbekende debutant. Hij is dan net een week professional. Heeft op de valreep Andrew Hampsten wint de twaalfde etappe van de Ronde van Italië dit jaar. -fotoap een contractje gekregen bij een jeansfa brikant, die z'n ploegje op hoop van ze gen over de grote plas naar Italië zond. Hampsten pakt op de steile klim 200 meter, kijkt om en ziet z'n beroemde landgenoot Greg LeMond naderen. Het hoofd zakt nu tussen de schouders weg. Andrew Hampsten (rechts) en Jean-Frangois Bernard: twee kans hebbers op eindezege Tour de France. - foto anp De magere beentjes malen razend snel de kleine versnelling rond. LeMond dicht het gat tot op 100 meter en dan komt de grote verrassing. LeMond móet terug. Hij heeft zichzelf opgeblazen. Het spichtige ventje gaat alleen door en be haalt boven op Gran Paradiso z'n eerste internationale succes. Een klimmer is geboren. In de jaren er na wordt Europa z'n jachtterrein. Hij wint twee keer de Ronde van Zwitserland. In 1987 met één luttele seconde verschil voor Peter Win nen. Wat de onderwijzer uit Venray ook deed, hij kon die ene tel niet overbrug gen. Hampsten zat als met een klem vast aan zijn achterwiel. Precies de zelfde ervaring deed Erik Breukink on voorbij en pakte de rose trui. Om daarna in een klimtijdrit van 18 kilome ter z'n macht te bevestigen. Hampsten komt uit de school Hinault. Een jaar fietste hij aan de zijde van de grote Fransman. Maar knapte mentaal af op de sfeer van vijandschap tussen Hinault en LeMond. De Amerikaan Hampsten met de tong uit de mond bezig aan een beklim ming. - fotoap langs op. De Amerikaan is redelijk in telligent. Misschien wel door vererving. Want beide ouders geven les aan de uni versiteit. In de Giro maakte Andy Hampsten een zelfbewust indruk. Hij bleek be stand tegen de elementen en bleef aan de zijde van Erik Breukink als enige overeind in de moordende rit over de in middels beruchte Passo di Gavia. In de sneeuw reed Hampsten die dag de door kou bedwelmde Johan van de Velde De warenhuisketen 7 Eleven haalde hem met een contract van een half mil joen gulden terug in eigen huis. Als kop man van deze Amerikaanse ploeg in de Tour hoeft Hampsten niemand meer naast zich te dulden. Twee jaar geleden finishte hij als vierde in Parijs. Het vorig jaar hand haafde Hampsten zich in de beruchte Pyreneeënetappe over de Aubisque op weg naar Luz Ardiden nog in de top van het klassement aan de zijde van Pedro Delgado, Stephen Roche, Charly Mottet en Anselmo Fuerte. Op weg naar Alpe d'Huez verloor hij tien minuten. De rit naar La Plagne werd z'n ondergang. Andrew Hampsten, de dik betaalde kopman, finishte in Parijs slechts als zestiende met een achterstand van drie kwartier op Stephen Roche. Was hij een eendagsvlieg geweest? „Na tuurlijk niet", zegt Hampsten, „m'n hoofd stond toen niet naar wielrennen. Ik kan me een tijdlang concentreren en dan moet ik er uit. Gewoon wat anders gaan doen. Ik had gewoon geen zin meer in fietsen". Hij staat er nu heel anders voor dan twaalf maanden geleden. „Je kunt me gerust tot de kanshebbers rekenen", zegt hij. „Ik heb de Giro heel fit verla ten. Ik ben ontspannen en 100 procent gemotiveerd om nog eens drie weken er in te vliegen. Ik heb aan president ge vraagd: als ik de Tour win, ben ik dan welkom op het Witte Huis? Hij ant woordde: 'Dan ligt de uitnodiging klaar'. Ik wil wel eens op dat beroemde bordes staan. Dat lijkt me een aardige foto voor later".

de Stem | 1988 | | pagina 19