DE STEM DINSDAG 28 JUN11988 0 )EK DE )HILLEN I ÉMi 'Tour gewoon volgende klus in het seizoen' BREUKINK NEDERLANDSE FAVORIET VOOR EINDZEGE VENRAYNAAR RECHTERHAND VAN KOPMAN BREUKINK Peter Winnen als berggids 0 S S I N G ^posities dens oomtown msterdam Inzinking Niet kapot Belang Zekerheid Completer Weerzien 7.30, 20 en 22.30 u. Police emy deel 5, a.l. The laste emperor, a.l. Empire of the sun, a.l. 117.30 u. The aristocats, a.l |7.30 en 22.30 u. Big blue, 22.30 u. L'Oeuvre au noir, 17.30 u. China girl, a.l. |7.30 en 22.30 u. 9'/j Weeks udioscoop u. Tampopo. )u. Rumble fish. Storia d' amore. -,[n 22.30 u. Bird. Babette's feest. PKKE/HEIST guna Beach - 11-19 u. 27e kartoonfestival. 1ST laauwe Hoeve - 13.30 u. leting voor bejaarden. pWACHT ude Molen - 13.30 u. leting voor bejaarden. x p o s i 11 e s .ST alerie van Geyt, instr. - H. Slijper, olieverf, ilderijen. Reinder Homan, iek en Anne ten Broek, kera- k. Geop. dag. 9-12 en 14-18 a. tot 17 u. zo. 14-18u. di. I. (tot 31 juli). [STERDAM (ANP) - D{ iwactiviteit van Amster n, vooral in de nevencen- is enorm. Op 1 juli, d( l van de Architectuur rdt een manifestatie vai dag gehouden -Boom' m Amsterdam- waarii die bouwactiviteit ge- nd wordt, t de trein en speciaal daar rijdende bussen kunne! oekers voor vijf gulden lus om de stad rijden en g van acht tentoonstelling! oeken. Zeven daarvan zijl de hoofdstedelijke statioi achtste is in de hal van irs van Berlage, waar f rzicht gegeven wordt vai ente en te verwachten on ckelingen rond het Centraa tion en in de periferie vai stad. Op de stations zei rdt getoond welke bouwont [kelingen per station te ver chten zijn. /olgens coördinator x>s van de Stichting Archi tuur Centrum Amsterdan ■cam), de organisator omtown, geven de tentoon Hingen een zo volledig m» ijk beeld van de bouwont kkelingen in de stad. Er jkt echter zoveel te gebeurei dit gebied dat, na het orga' leren van Boomtown, eea ntal andere bouwplannel kend werden. Boomtown begint 's morgen acht uur en duurt tot j| onds acht uur. Een langer anifestatie was niet mogelij agens gebrek aan mensen of tentoonstellingen te beman :n. Door Jacques Eestermans BERGEN OP ZOOM - 'Erik be hoort tot het selecte groepje top- renners dat talent, karakter en mentale sterkte op een ideale ma nier weet te combineren. Hij gaat dan ook nog eens een grote ronde winnen. Daar heb ik nooit aan ge twijfeld'. Citaat Ben van Erp, oud-ploegleider van Erik Breukink. Het heeft er alle schijn van dat de stalbaas van de vroegere Gazelle-for matie het gelijk aan zijn zijde zal krij gen. De prestaties van zijn ex-pupil als beroepsrenner liegen er voorlopig niet om. Winnaar van het bergklassement in de Ronde van Zwitserland in 1986, Breukinks eerste volledige seizoen bij de profs. Ritwinnaar en derde in het eindklassement van de Giro in 1987, ritwinnaar in de Tour van datzelfde jaar. Eerste in de Omloop van het Waas land, het Criterium International en de Ronde van het Baskenland dit sei zoen en bovendien tweede in het eind klassement van de Giro na opnieuw een - en een zeer indrukwekkende - ritzege. Dat ten eerste. 'Op de Passio di Gavia zette Erik de knapste sportprestatie neer, die ik ooit heb gezien. Hij wordt een superkam pioen'. Citaat Andrew Hampsten, winnaar van de jongste Ronde van Italië. 'Ontwikkeling als coureur in volle gang' Alle voortekenen wijzen er op dat het respect van de Amerikaan jegens Erik Breukink niet misplaatst is. De 24-jarige Nederlander is met de snel heid van een komeet doorgedrongen tot de internationale wielren-élite en aan zijn ontwikkeling is nog geen einde gekomen. Dat ten tweede. Rest nog slechts de vraag: wanneer is Erik Breukink de superkampioen, die een grote ronde wint. Dat is moei lijk aan te geven. Het lijkt een wat al te optimistische prognose hem aan de vooravond van de 75ste Ronde van Frankrijk tot favoriet voor de eind overwinning te bombarderen. „Een belofte moet je koesteren", meent zijn ploegleider Peter Post. „Ik waak er dan ook voor met Erik te hoog van de toren te blazen". Maar als de gele trui-drager op zijn gat gaat, is de nummer twee de volgende dag de nieuwe leider. Zo simpel is dat. Erik Breukink beëindigde zijn eerste Tour als de nummer 21 in de eind rangschikking, op 53 minuten van winnaar Stephen Roche. Hij schreef de eerste de beste Pyreneeën-rit, van Bayonne naar Pau, op zijn naam, maar moest die etappe-winst bekopen met een levensgrote inzinking de dag erop. „Vorig jaar was ik niet elke dag even sterk. Dat is funest voor een klassementsrenner. Het niet tijdig herstellen van een zware inspanning is het slechtste wat je kunt overko men. Vooral daarom kijk ik met een heel bevredigend gevoel terug op de Giro. Daarin heb ik geen enkele slechte dag gehad. Dat is de grootste winst, die ik tot nu toe heb geboekt". „In de wintermaanden heb ik op schema's van Ludwig Vandeputte heel gericht getraind om lichamelijk sterker te worden. Kracht is noodza-' kelijk om in een ronde van de eerste tot de laatste dag voor het klassement te kunnen rijden. En blijkbaar heb ik voor de juiste aanpak gekozen". 'Erik was een couveuse-kindje, te vroeg geboren. Daardoor loopt hij fy siek een jaar achter'. Citaat één Wil lem Breukink, zijn vader. „Waar ik nu sta? Ik weet het eigen lijk niet. Mijn ontwikkeling is nog in volle gang en ik kan me nog geen beeld vormen van het eindpunt. De echte top is het doel, maar of je die kunt bereiken, kun je nooit van tevo ren zeggen. Er is altijd een bepaalde onzekerheid. Kijk maar naar de loop baan van Zoetemelk. Hij kreeg te ma ken met tijdgenoten als Merckx en la ter Hinault". 'Erik heeft een sterk karakter, een winnersmentaliteit. Dat heeft hij van huis uit meegekregen. Hij baalt als hij verliest, al zal je dat niet gauw aan hem merken'. Citaat twee Willem Breukink, zijn vader. „In 1987 kwam ik niet kapot thuis. Het was voor mij het belangrijkste de Tour uit te rijden. De voldoening te krijgen de Champs Elysées in Parijs op te draaien. Dat zal er wel vanaf gaan als je de Tour vaker rijdt. Ik denk dit jaar al. Ik wil in elk geval be ter voor de dag komen. Een plaatsje bij de eerste tien zou heel mooi zijn. Stapje voor stapje hogerop". De verwachtingen zijn hooggespan nen. Wielerminnend Nederland is verslingerd aan de renner, die de hoop op een nieuwe Tour-zege, na Jan Janssen en Joop Zoetemelk, weer le ven heeft ingeblazen. „Ik moet erg wennen aan de over weldigende belangstelling voor mijn persoontje. Vorig jaar kwam die als een enorme golf over me heen. Daar heb ik lering uit getrokken. Toender- tijd moest ik tussen de bedrijven door trainen. Nu is dat precies andersom. Tussen de trainingen door probeer ik zo goed en zo kwaad als dat kan aan mijn verplichtingen te voldoen". „Ik laat me door al die verwachtin gen trouwens niet uit mijn evenwicht brengen. Ik blijf onder alle omstan digheden naar mijn lichaam luisteren. Paniek als het niet wil lukken, is er vooralsnog niet bij. Ik heb immers nog een hele tijd te gaan". 'De vernieuwde Tour is een wed strijd van deze tijd. Modern en goed uitgebalanceerd. Ik veronderstel dat deze Tour Erik beter zal passen dan die van het afgelopen jaar'. Citaat Pe ter Post, de ploegleider van Erik Breukink. „Het maakt mij persoonlijk niet uit hoeveel dagen ik in een grote ronde moet koersen. Als renner moet je het nemen zoals het is. Ik verwacht wel een nerveuze eerste week. Iedereen wil rust in eigen gelederen. Dat zijn de moeilijkste dagen voor een klasse mentsrenner. Als je niet attent rijdt, heb je voor je het weet een behoorlijke achterstand aan je broek. De schade die je dan oploopt, is nauwelijks nog goed te herstellen". De Ronde van Frankrijk is van on wezenlijk groot belang voor de wie- lerstallen. Voor Panasonic komt er echter nog een extra dimensie bij na het belabberde voorseizoen als gevolg van pech, ziektes en blessures. De druk op de kopman, Erik Breukink, zal dan ook navenant zijn. „Daar zit ik niet mee in mijn maag. Ik durf die last te dragen. Al is last een groot woord. Degene, die goed rijdt, kan op de steun van de anderen rekenen. Zo werkt dat bij onze ploeg en zo hoort het ook te gaan. Al hoop ik natuurlijk wel dat ik de man ben, voor wie gewerkt moet worden. Dat betekent immers dat het goed met me gaat". •uaAoqjtpWJ 'jous 8 'uappiui uatueid 9 'siqoaj auioui -g 'ja)soaz 'laqjqoni Ciq z 'uaAoqsijun 'I Door Jean Bruynen VENRAY - Wie denkt dat Peter Winnen smachtend van verlangen uitziet naar de Tour de France komt bedrogen uit. „Nee hoor, ik zit de dagen zeker niet af te tellen. Dat jongensachtige en thousiasme, die zucht naar het avon tuur, heb ik niet meer. Voor mij is de Ronde van Frankrijk gewoon de vol gende klus van het wielerseizoen". Winnen mag dan niet bevangen zijn door de Tourbacil, hij is niettemin blij dat zijn naam weer voorkomt op de deelnemerslijst. Na zijn voortijdige vertrek uit de Ronde van 1986 had het er immers alle schijn van dat de Ai- pen en Pyreneeën in Zuid-Frankrijk voor hem tot verboden gebied zouden worden verklaard. Slepende rugpro blemen leken de carrière van de kleine klimmer uit de Peel vroegtijdig te beëindigen. Ook na de succesvolle aanpak van een manueel therapeut, die bij Winnen een scheefstand van het bekken en een verdraaide ruggewervel ontdekte, bleef de twijfel nog geruime tijd van de renner bezit houden. Pas medio vorig jaar kreeg Winnen zekerheid. Een knappe achtste plaats in de Giro werd gevolgd door een tweede positie (op 1 seconde van win naar Andrew Hampsten) in de eind rangschikking van de Ronde van Zwitserland. Winnen zal zich de komende weken als berggids over Breukink moeten ontfermen om voor hem de paden te effenen naar een zo hoog mogelijke positie in het klassement. Die knech tenrol vervulde hij enkele weken ge leden al met succes in de Ronde van Italië, waarin Breukink als tweede en Winnen opnieuw als achtste eindigde. „Ik vind dat de normaalste zaak van de wereld", verklaart Winnen. „Erik is een veel completer renner dan ik. Mijn grootste handicap is dat ik in tijdritten niet uit de voeten kom, ter wijl Erik in die discipline juist tot de besten behoort". „In de cols geven we elkaar weinig toe, al is Erik, wanneer hij in vorm is, ook een beter klimmer". Als voorbereiding op zijn rentree in de Ronde van Frankrijk reed Winnen dit jaar alleen de Giro d'Itaiia. „Die is naar tevredenheid verlopen. Ik hoefde niet veel werk voor Breukink op te knappen en kon regelmatig roderen. Toch heb ik hier en daar wat steekjes laten vallen. Met name bij enkele aankomsten bergop. Maar dat is niet verontrustend, omdat ik de oorzaak ken. De bergritten in Italië zijn door gaans korter en venijniger dan in de Tour. Het komt dan meer op explo sieve kracht aan. Dat ligt me niet zo. Ik hou meer van lange etappes met veel cols". Zelf hoopt de Venraynaar op een plaats onder de beste tien. „Maar dat is niet mijn uitgangspunt. De hoofd doelstelling is Breukink aan een zo hoog mogelijk klassement te helpen. Uiteraard hoop je zelf ook kort te ein digen en mogelijk een dagsucces te behalen in de vorm van een etappeze ge", bekent Winnen, die op 14 juli, de nationale feestdag in Frankrijk, het weerzien viert met AIpe d'Huez. Op deze 'Nederlandse' col boekte Winnen zijn grootste triomfen als renner. Zowel in 1981 als '83 finishte hij als eerste op de top van de 1860 me ter hoge Alpenreus. „Maar die over winningen bieden natuurlijk geen ga rantie voor een nieuwe zege", haast Winnen zich te zeggen. „Ik heb er trouwens ook slecht gepresteerd. Nee, Alpe d'Huez geeft me geen speciaal gevoel. Evenmin trouwens als de Puy de Döme. Dat ik daar twee jaar gele den ben afgestapt, speelt voor mij geen enkele rol. In de Tour is gewoon geen plaats voor sentimenten". Peter Winnen: deze Tour vooral in dienst van Erik Breukink. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP

de Stem | 1988 | | pagina 17