De mooiste van de beste nfT5rori»ai HEIDENDE MICHELS ONDER INDRUK GESCHENK SPELERS 'De ploeg heeft bij mij een gevoelige snaar beroerd' Als leasen je Hef KNVB houdt een half miljoen over aan EK Van der Louw: 'Politiek weet nu wat voetbal voor betekenis heeft' MAANDAG 27 JUNI 1988 Vernieuwing /verkusen 'eek vakantie VOETBAL Gevoelige snaar Wonder Bindmiddel Nooit meer ORANJEWEEK LEENDERT V.D. BORN Occasioncentrum n NISSAN I Ginnekenweg 21Breda. Telefoon: 076 - 222100 DE STEM dens operatie van operatiege-l beademing. Het systeem is te vergelijken met de zwarte doos van een vliegtuig. Men kan er onafhankelijk mee nagaan wat er tijdens een operatie gebei is. Mogelijk is nu ook om langere termijn in een weten schappelijk onderzoek de gege vens van patiëntengroepen te vergelijken. „We streven naar een opname wachttijd van liefst zes we ken," aldus dokter Kootstra. ,Het is nu nog drie maanden. Met de drie nieuwe operatieka mers is een totaal van 1.700 be handelingen per jaar voor hart- en longoperaties enj kleine ingrepen mogelijk, wachttijd voor spoedopnai vanuit andere ziekenhuizen -j zo een zestal per week - is na tuurlijk nihil. Daar staan we dag en nacht voor klaar. D: komen de wachtende patiënt die in andere ziekenhuizen blijven, aan de de beurt. Dat zijn er vijf tot vijftien per week. En dan eerst wordt de normale wachtlijst afgewerkt" Er zijn natuurlijk nog wen sen. De afdeling anaesthi verwoordt ze bij monde anaesthesioloog dokter Theu- nissen en hoofdmedewerl Versteeg. „Door de 6 milji rijksbijdrage hebben we voldoende reserve-apparatuur kunnen kopen. Tijdens de ope ratie kunnen we veilig werki ook als een apparaat uitval! Maar daarna kan het opi stelde dagprogramma gewij zigd moeten worden, omdal men de storing eerst voll( moet verhelpen om veilig volgende operatie uit te v ren." Voor optimale bedrijfsvi ring vinden zij nodig dat er een hart-longmachine bijkomt naast de vier die er aanwezig zijn. Kosten 180.000 excl. btw. Dit geldt ook voor een extra be ademingsapparaat van 80.000 excl. btw. Dit waren de enige kritische geluiden, want ieder die bij de bouw en het gebruik van de nieuwe operatiekanven betrokken is, voelt zich trots en werkt er graag. Deze trots is echter niet enkel te vinden bij de ok-mei Maar ook bij het gehele 700 man tellende personeel medisch centrum De Klokken- berg. Men kon het o.a. merki toen zij vorige week de nieu' bouw konden bezichtigen. et jaar van Nederland is 'hun' Klokkenberg, of ze nu ziet een tevreden man tegenover u. Een man die na op de chirurgieafdeling of long- en astmacenti Schoondonck, bij het een! van allergie-immunologie, epilepsiecentrum de Dr. Hi Bergerkliniek of het een' voor jeugd- en kinderpsychia trie De Mark werken. Zij heb ben van sanatorium De Klok kenberg een goedlopend mens vriendelijk categoraal streek! ziekenhuis voor vijf versi lende patiëntengroepen! gemaakt, te samen met alk stille medewerkers bij ai stratie, huishoudelijke, civil en paramedische dienstea nonze Kiaie verslaggevers De directeur van medisch can trum De Klokkenberg, drs. J Kegelaer, verwoordt de bruikname aldus: „Voor 4 i(> Klokkenberg betekent de boui ,0011 iTllCIielS van de operatiekamers en 4 vernieuwing van de intensive care een consolidatie van 4 hartchirurgie. Er is nu ui delijk na zes jaar de accoi datie, die nodig is om het aantal hartoperaties te k blijven uitvoeren. Deze in' tering betekent voor het tol van De Klokkenberg, dat als ziekenhuis de vernieu' op de voet kan volgen. K' teit gaat verloren door in» qua te apparatuur. De kwali is nu echter voor de komei jaren veilig gesteld" r jaar afscheid neemt, kan zich niets mooiers wensen Auf Wiedersehen te zeggen met een beker in zijn id". betzelfde Olympia-stadion pertinent laatste optreden voor de KNVB zaterdag het absolute hoogtepunt in zijn lange loop baan. Zijn elftal won het zwaarst bezette en kwalitatief sterkste Europees kampioen schap aller tijden. „Ik kan niet zeggen of dit de mooiste dag van mijn leven is. Ik heb in mijn carrière met Ajax, Barcelona, FC Köln en het Nederlands elftal meer top- momenten meegemaakt, waar van ik dacht dat ze in intensi teit niet te overtreffen waren. Op het moment van succes denk je dat 'dat' het is. Later ebt het weg en dan is het alleen nog maar iets om over slechte momenten heen te leven en naar nieuwe hoogtepunten toe te werken". Olympia-stadion f hij veertien jaar geleden t de diepste dalen van voet- trok, beleefde bonds- Rinus Michels in zijn OR TED VAN LEEUWEN oethoogte kan slechts één ijk geopend worden. CHEN/LEVER- 'SEN - Bayer Lever- n, de nieuwe Tkgever van Rinus ithels, heeft de Am- tdammer een week fiven om bij te ko- ,«n van de festivitei- -® na het behalen van - Europees kam- '°enschap met het Ne- ^ttlands elftal. ayer Leverkusen hervat 1 training vandaag, on- peer op het moment dat ^sterdam van een on- «end Europees voetbal- ontwaakt Leverkusen achtte de tiwezigheid van de suc- v°lle Nederlandse 3ach bij aanvang 1 de training niet nood- el>ik- Michels meldt •i zondag 3 juli in Le-' Pausen. In tegenstelling «e trainer heeft de •®naar van de UEFA- ,Jter een vakantie van ,-eeëneenhalve week ifter de rug. Even later valt 'De Bul' uit zijn rol en blijkt sentimenteel: „De ploeg heeft bij mij een gevoe lige snaar beroerd, waarvan ik het bestaan niet wist. De Cup? Nee, ik heb een horloge van de spelers gekregen! 'EK 1988, van het Nederlands elftal' staat er in. Nog nooit in mijn lange loopbaan heb ik een geschenk van spelers ontvangen. Ik mocht het tijdens de finale niet dragen. Vanwege de mazzel van de spelers moest ik mijn oude klokkie weer omdoen". Rinus Michels noemt de teamgeest het belangrijkste fundament. „Wie een beker wil winnen moet een ploeg bou wen. Deze ploeg is gestoeld op een fantastisch moreel. Het sei zoen was voor de spelers van Ajax, PSV en AC Milan door Europacups en titels lang, in tensief en zwaar. Door het daardoor ontstane tijdgebrek is de voorbereiding al even inten sief en zwaar geweest. Maar er is er niet eentje tussenuit ge vallen. Een unieke prestatie. In de eerste wedstrijd tegen Rus land viel een aantal spelers (Bosman, Van 't Schip - T.v.L.) me tegen. Toen heb ik de zaak omgebouwd (Van Basten en Erwin Koeman kwamen er in - T.v.L.). Daarna is het gaan lo pen". De bondscoach noemt Gullit als voorbeeld. De ster die er geen werd maar gewoon zijn werk bleef doen en er juist daardoor één werd. Michels: „De druk op de schouders van Gullit was enorm. De media maakten hem tot een ster, al gaat dat niet zonder goede wedstrijden. Maar in Milaan zal hij ook wei eens minder gespeeld hebben. Hij is aan het einde van een loodzwaar kampioensjaar het EK ingegaan. Plus nog dat hele scala nevenactiviteiten die niets met voetbal uitstaande hebben. Het is nog een wonder dat Ruud Gullit zo gespeeld heeft". „Gullit heeft beseft dat het niet om solo-acties alleen gaat. Hij heeft niet moeilijk gedaan, maar zijn opofferende rol geac cepteerd en is er zelfs in ge groeid. Veel spelers van wie veel verwacht wordt, hebben de fout gemaakt zich in solo acties te verliezen. Gullit niet. Dat tekent zijn klasse". Michels hield aanvankelijk Van Basten langs de kant. Nu noemt hij hem de beste speler van zijn ploeg. Michels: „Om te beginnen gaat het om het col lectief. Maar als ik dan toch namen moet noemen, zeg ik in de eerste plaats: Van Basten. Hij was bekritiseerd, maar zijn - vaak fraaie - goals hebben ons verder geholpen. Belang rijk was natuurlijk ook Ruud Gullit. Hij was het bindmiddel. Ook buiten het veld een voor treffelijk aanvoerder. Hij heeft die rol fantastisch vervuld, de spelers als ploeg bij elkaar ge houden". „Frank Rijkaard was defen sief de beste speler die ik op dit toernooi gezien heb. De keeper (Van Breukelen, red.) was ook goed. Maar in deze opsomming doe ik anderen tekort. Jan Wouters bijvoorbeeld. Niet al tijd even briljant, maar onont beerlijk. Zonder Jan Wouters zaten we hier nu niet met de beker in onze handen". Merkwaardig genoeg kwa men Van Basten en Wouters niet voor in de ploeg zoals Mi chels die bij de aanloop naar het EK in zijn hoofd had. „Zo MARCO VAN BASTEN werd na afloop van de fi nale in München uitgeroepen tot beste speler van het toernooi om het Europees kampioenschap. Hij kreeg van de internationale pers 1250 punten. Op de tweede en derde plaats eindigden eveneens Nederlanders: Ruud Gullit (578 punten) en Frank Rijkaard (498). Van Basten, ook al topscorer van het toernooi met vijf treffers, werd onderscheiden met de gouden bal. Het vijfde en laatste doelpunt van de AC Milan-spits was een wereldgoal. Uit een 'onmogelijke' hoek verraste hij Dassajev met een schitterende volley. Met een boog over de Sovjet-doelman heen verdween de bal in het doel (foto). Van onze speciale verslaggevers MÜNCHEN - De KNVB houdt een half miljoen gulden over aan Euro '88. Penningmeester Henk Hut van de voetbalbond denkt echter dat de grootste winst geboekt wordt uit de positieve uitstraling van het veroveren van de Henry Delaunay-beker. Na het succes van Oranje heeft de voetbalhysterie zich meester gemaakt van Nederland. In 1974 en 1978, toen Oranje tweede werd op het WK, heeft de bond niet aan de weg getim merd. „Dat moeten we nu wel doen", vindt Hut „De clubs en de afdelingen moeten gebruik maken van de uitstraling van dit succes. Maar ik hoop vooral dat de supporters dat doen. Want de mensen hebben uren in files gestaan, hebben vele honderden Marken te veel be taald op de zwarte markt voor kaartjes en zaterdag waren er zo'n 40.000 Nederlanders hele maal naar München gereden. En dat allemaal zonder wanklank en zonder rellen. Ik hoop dat er van deze echte voetbalsupporters een vonk overslaat op het stelletje maf ketels dat rotzooi trapt". De KNVB heeft echter geen plan klaar liggen om de spor tieve succes een vervolg te ge ven. Ook niet op het gebied van sponsoring. Hut: „We laten het op ons afkomen". De KNVB zal volgens Hut ongeveer een half miljoen gul den overhouden aan het EIK. De deelname leverde drie miljoen op. De verdiensten van halve finale en finale, elk goed voor drie ton, gingen op aan pre mies. Van de drie miljoen die de deelnemers opstreken, moe ten wel de kosten betaald wor den, die Hut dus op tweeëneen half miljoen schat. De spelers van Oranje houden aan het EK 115.000 gulden de man over. „Voor sommigen een vermo gen, voor anderen peanuts", al dus Hut. Derde doelman Menzo en coach Michels krijgen een andere premie. De enige sectiebestuurder die zaterdag ontbrak, was Ton Harmsen. De Ajax-voorzitter, die de oorzaak is van het ver trek van Rinus Michels, had zich daags voor de finale afge meld. Een jubelende Rinus Michels met de beker in het Olympia-stadion. De bondscoach toonde vaker emoties. Zo bekende hij te hebben gehuild, nadat hij van de Oranje-selectie een horloge had ontvangen. - fotoanp zie je hoe een balletje kan rol len". De Europese voetbaltitel mag een hoogtepunt zijn in de loop baan van Rinus Michels, hij wekt de indruk dat hij aan de overwinning van afgelopen dinsdag op West-Duitsland tenminste evenveel waarde hecht. Gevraagd naar het ver schil tussen de gewonnen EK- finale en de verloren wedstrijd tegen de Westduitsers in 1974, zei hij„Welke wedstrijd? Daar weet ik nu niets meer van. Ge rechtigheid komt met de tijd. Al leef je soms niet lang genoeg om het mee te maken. We heb ben van Duitsland gewonnen. We hoeven dus nooit meer over München-1974 te praten. Nóóit meer". Van onze speciale verslaggevers MÜNCHEN - André van der Louw, de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, vindt dat het Europese suc ces van het Nederlands elftal de maatschappelijke beteke nis van zijn sport heeft onderstreept. „Dat is een van de twee grote winstpunten van dit toernooi ge weest. De politiek weet nu wat voetbal voor betekenis heeft. Nee, ik heb over dat onderwerp niet gesproken met premier Lubbers. Die was net als ik ook alleen maar met de wedstrijd bezig", aldus de voorzitter, die te zijner tijd het gewicht van zijn voetbalsport nog wil inbrengen in Den Haag. Na het omarmen van alle spelers wilde Van der Louw nog het andere winstpunt noemen van het toernooi om het Europees kam pioenschap, waarbij de Nederlandse supporters voornamelijk op vielen door hun strijdkleuren en enthousiasme. „We hebben na alle moeilijkheden met het paspoort nu eindelijk een groep van 25.000 geregistreerde aanhangers. Dat is een doelgroep waarmee we aan het werk gaan en die priviliges gaat krijgen", aldus Van der Louw, die zich 'bevrijd' toonde door het rel vrije gedrag van alle fans uit Nederland. Van der Louw was ook gelukkig met de vasthoudendheid waarmee hij vorig jaar heeft onderhandeld met bondscoach Mi chels, die na kritiek van sectiebestuurder Ton Harmsen de hand doek wilde werpen. „Ik ben blij dat we Michels destijds aan zijn contract hebben gehouden. De tijd die ik in een fors aantal ge sprekken heb gestoken, is de moeite waard geweest. Het spreekt voor zich dat Thijs Libregts als de opvolger van Michels na dit Europese succes voor een moeilijke taak staat". (ADVERTENTIE) Wij gaan door met het leveren van 1e klas occasions in alle merken. 100 ANWB gekeurde auto's in de nieuwe showroom. Deze week: •1 jaar vol. garantie boven 10.000.- aankoop SPINVELD 33-37 BREDA TEL. 073-223166

de Stem | 1988 | | pagina 9