/Jsleasenj tb Lease SCHEIDEN w Klokkenberg van sanatorium tot categoraal streekziekenhuis HYGIËNE IN MEDISCH CENTRUM KLOKKENBERG NU OOK UITERST VERFIJND DE STEM MAANDAG 27 JUN11988 Dodelijke ernst Werkgroep Kijkvenster Koudlampen Vernieuwing NCHEN - Euro '88 anje. PSV veroverde :1de in de finale van Kortom, 1988 was hei leverkusen leeft Michels eek vakantie T47 IN juli 1943 was tbc nog volksvijand no. 1. Tot 1953 werden honderden patiën ten - voorlopig gehuisvest bij Tilburg - in sanato rium De Klokkenberg be handeld. In december 1953 verhuisde men naar de Galderseweg in Breda. Voor ruim ƒ10 miljoen werd daar een nieuw ge bouw betrokken. In 1953 werd ook de zorg voor long- en astmapatiënten erbij genomen. Later worden nog de cara-patiënten toege voegd. Dit zijn mensen, die chronische aandoeningen van de luchtwegen zoals bronchi tis hebben. Dit werd het long en astmacentrum Schoon- donck. In 1960, toen er steeds min der tbc-patiënten kwamen, werd de Dr. Hans Bergerkli niek voor epilepsiepatiënten gestart. Na de opheffing van het tbc-sanatorium in 1968 begon men met het centrum voor kinder- en jeugdpsy chiatrie De Mark. In 1975 werd nog een centrum voor allergologie en immunologie geopend. 13 december 1979 vond de eerste open-hartoperatie plaats in het toen nieuwe hart- en longcirurgiecen- trum. Hiermee was een cate goraal streekziekenhuis vol tooid met vijf zelfstandige centra voor gezondheidszorg. 'Uniek, daarom zijn we trots' DEZE week werden de operatiekamers en de ver nieuwde intensive-care af deling van medisch cen trum De Klokkenberg in Breda in gebruik genomen. Vanaf nu kunnen de chi rurgen niet alleen met de modernste apparatuur, maar ook onder de meest verfijnde hygiënische om standigheden en met grote doelmatigheid werken. Aan de patiënten uit Bre da, Oost- en West-Bra bant, Zeeland, Zuid-Hol land maar ook de vijftien procent die uit het overig deel van Nederland komen, wordt zo de beste kans ge boden om snel beter te worden. Door Theo Höngens ROND 9.00 uur 's ochtends bij de receptie van de hoofdingang van medisch centrum De Klok kenberg: een groep nieuwe pa tiënten wordt ontvangen door een lid van een apart bij standsteam. Benieuwd nog om wat hen te wachten staat, angstig mis schien over de afloop. Maar de begeleidster, mevr. Van Swaaij, weet hen gerust te stel len. Zij en haar twee helpers staan 24 uur per dag klaar om bij de opname, de operatie en het ziekenhuisverblijf de fami lie op te vangen. Ze leren hun de weg in het ziekenhuis. Tij dens de hartoperatie geven zij hen informatie over het ver loop, terwijl ook na de operatie de chirurg nog uitvoerig con tact met de familie opneemt. Een uniek systeem voor bege leiding, in Nederland alleen nog nagevolgd door de hartchi- rurgiekliniek in Zwolle, die af gelopen jaar opgestart is naar voorbeeld en met trainingshulp van De Klokkenberg. De patiënten gaan na een af scheid naar hun afdeling om hopelijk over acht a negen da gen na de operatie weer trap pen klimmend naar huis terug te kunnen gaan. Een wonder van goed management, ver fijnde techniek en groot vak manschap zal dit mogelijk moeten maken. Deze indruk kreeg ik ook bij het betreden van de operatie- ruimte, gehuld in een wijde witte overall, met voetbescher ming, hoofdbedekking en mondkap. Geen angst, maar wel schroom om het voor velen zo mysterieuze 'heilige der hei lige' van de gezondheidszorg te betreden. Er heerste rust. Ieder wist wat hem te doen stond. In de sterilisatiekamer, op de gang, in de operatiekamer zelf. Een ongedwongen sfeer van 'weten waar we mee bezig zijn', een prettige werksfeer, niet met dodelijke ernst, maar met gemoedelijkheid onder elkaar. Dat kan alleen als men zeker en vakbekwaam is. Rust ook ging uit van de groengetinte muren, de geluid- loosheid- op het zoemen van de gebruikte apparaten na -, de vanzelf geruisloos openende deuren. Het gaf me een gevoel van veiligheid, nu al, terwijl ik zelf niet - zoals de mensen zeg gen - 'onder het mes' moet. Voor de patiënt moet deze om geving zeker wel geruststellend zijn. Vakmanschap en manage ment was er al jaren bij de chi rurgische afdeling van De Klokkenberg aanwezig. En thousiasme en inzet ook. Want na de eerste open-hartoperatie op 13 december 1979, na wat in terne strubbelingen in 1980, werd een team van chirurgen, anaesthesisten en cardiologen geformeerd, dat in nauwe sa menwerking in twee operatie kamers toch nog 1.300 hart- en 100 longoperaties en enkele honderden kleine ingrepen per jaar voor elkaar kon krijgen. De beide operatiekamers uit '79 waren bedoeld voor hoogstens 700 operaties. Maar met veel overwerk, 's avonds en in de weekends, met een voortdu rend bezet zijn van de ok-ka- mers, wist men de laatste jaren toch het aantal behandelingen te verdubbelen. „We wisten wel wanneer we Overzicht van een operatie begonnen," aldus hoofd-anaes- thesie-medewerker B. Ver steeg, „maar het eindtijdstip was onbekend." En drs. C. Theunissen, anaesthesioloog, vult aan: „Afgezien nog van de spoedoperaties waren we 's avonds tussen 19.00 en 22.00 uur pas klaar. Het werd een on houdbare situatie. Je kunt geen mensen verplichten om steeds weer niet of laat thuis te ko men." Eind 1981 begon men reeds over nieuwe operatiekamers te denken. De toestemming kwam in juli 1987. Daartussen ligt een tijd van plannen maken en in dienen. „Plannen maken", zegt cardio-pulmonaal chirurg dr. G. Kootstra, „ditmaal niet zo maar door een architect. Alle ok-medewerkers hebben het bouwinrichtingsplan in onder linge samenwerking tot stand gebracht. Dat is uniek. Daarom zijn we er zo trots op." In een vroeg stadium reeds werd er een werkgroep uit alle geledingen gevormd die alle wensen op papier zette. Hieruit kwam een kleine bouw-pro- jectgroep voort, waarin ook zit ting had het hoofd van civiele dienst ing. A. van Gils, een ex terne deskundige, de directie van De Klokkenberg en de af deling financiën. Als aan alle wensen voldaan moest worden, zouden de her- bouw- en inrichtingskosten voor operatiekamer en intensi- ve-care afdeling ƒ12 miljoen bedragen hebben. Uiteindelijk stelde het rijk ƒ6 miljoen be schikbaar voor de bouw en in richting van drie operatieka mers met nevenruimten. Het goedgekeurde plan liet wel ruimte open om zonder veel moeite een vierde opera tiekamer toe te kunnen voegen. Enkele weken geleden is de bouw opgeleverd en door te woekeren met het beschikbare geld is men tot een uitermate functionele operatieafdeling gekomen. „Het is een voordeel, dat je zelf zeer bekwame vak mensen in dienst hebt," aldus de heer A. van Gils. „Zij heb ben een enorme bijdrage gele verd bij de bouw en inrich ting." Bovendien gaf het rijk on langs groen licht en extra fi nanciering om twee oude ope ratiekamers te herinrichten en te moderniseren. Een ervan gaat gebruikt worden als 'dot terkamer', 450 patiënten kun nen vanaf november in De Klokkenberg terecht om ver nauwde kransslagaders zonder bypass-operatie te laten oprek ken, indien dit voor hen moge lijk is. Slechts één aanpassing bij de verbouw van de operatiekamer Ginnekenweg 21, Breda. Te Automatische verwerking tijdens operatie van operatiegt.» gevens FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Overleg op 'schone' gang van Bert Versteeg, hoofdverpleegkundige anaesthesie, hoofd-verpleegkundige ok Tonnie Pierot en cardio-chirurg dr. G. Kootstra. is buiten het rijksbudget aan gebracht. Een groot spectato- rium (kijkvenster) toegevoegd aan de laatste operatiekamer biedt artsen of medisch geïnte resseerden de mogelijkheid om een hartoperatie bij te wonen zonder in de operatieruimte zelf aanwezig te zijn. Buiten de steriele ruimten kunnen ze de operatie niet alleen recht streeks volgen, maar via een monitor buiten en een in de operatieruimte aangebrachte miniscuul kleine camera met microfoon zien zij de kleinste operatiedetails. Dit is begrijpelijk want wat opvalt bij de nieuwe operatie kamers is de grote mate van aandacht voor steriel werken. Dit begint al bij de enorme lift, die de patiënten geruisloos naar de ok voert. Radar-ogen zorgen voor het openen van de groene deuren, waardoor men in de 'schone' gang komt. In een volkomen steriele ruimte wordt de patiënt daarna ver- bed op een rijdbare operatieta fel. Dit gebeurt in alle rust, want ook tijdens dit verbedden en vervoer naar de ok is er geen enkele storing. Elders in andere werkkamers wordt de chirurgische en anaesthesie- apparatuur klaargemaakt. In de operatiekamer zelf wordt de in alle richtingen en hoogten verstelbare operatie tafel op een vaste kolom ge plaatst. Op de werkvloer van de ok is dit het enige vaste punt. Alle overige instrumen taria nodig voor anaesthesie, de hart-longmachine, de chirurgi sche instrumententafel worden vanaf het plafond aangesloten. Hierdoor lopen er geen snoeren over de grond, die kans op struikelen geven. En na de ope ratie kan men de kamer ge makkelijk schoonmaken. De operatiepatiënt ligt onder de nieuwste soort lampen: 'koudlampen', die de tempera tuur niet verhogen, omdat het hart koel moet blijven. Lampen ook die door hun vormgeving de steriele luchtstroom van bo venaf over de patiënt waarbor gen. Door een ingenieus bui zenstelsel van luchtafzuigka- nalen wordt gezorgd voor 99.7 procent gezuiverde steriele lucht rond de te opereren pa tiënt. Per uur wordt er 3.000 kubieke meter steriele lucht in de operatiekamers geblazen. Door een luchtsysteem van onder- en overdruk te creëren, is men erin geslaagd om geen onzuivere lucht uit minder schone ruimten over te laten stromen. Bovendien kan door een voetdrukknopsysteem slechts één tussendeur naar de bijna volledig steriele ruimte geopend worden. Eerst als deze dicht is, kan de volgende deur open. Een grote waarborg voor het zo belangrijk steriel wer ken bij een operatie. Men kan de volledig steriele operatieruimte slechts berei ken via een 'schone' - dit is bijna steriele - gang, waaraan de diverse bij ruimten liggen. Via een dubbele glassluis kan men bloedmonsters laten on derzoeken tijdens de operatie. Communicatie met de 'buiten wacht' is voor het ongeveer acht personen tellende opera tieteam slechts mogelijk via in tercom. Door de nieuwbouw is men in de gelegenheid gesteld om naast het luchtsysteem de kost bare lampenarmaturen ook de meest moderne apparatuur aan te schaffen, zoals bijv. echo-ap- paratuur met sonden, die het mogelijk maken van buitenaf op de borstkast of op het slok darmkanaal de hartbewegin- gen te controleren. Er is ook een samenwerkingsovereen komst ondertekend met een Amerikaanse firma voor de ontwikkeling van een anaes- thesie-data-management-sys- tem. Hiermee kan aan het eind van een operatie in een totaal- verslag de toestand van de pa tiënt tijdens de narcose afgele zen worden. Het is tevens een bewakingssysteem tijdens de operatie zelf voor de druk en de beademing. Het systeem is vergelijken met de zwarte do® van een vliegtuig. Men kan onafhankelijk mee nagaan v/ai er tijdens een operatie gebet is. Mogelijk is nu ook om langere termijn in een wel schappelijk onderzoek de gegf vens van patiëntengroepen vergelijken. „We streven naar een opnai wachttijd van liefst zes ken," aldus dokter Kool „Het is nu nog drie maani Met de drie nieuwe operatii mers is een totaal van 1.700 handelingen per jaar vi hart- en longoperaties m kleine ingrepen mogelijk. wachttijd voor spoedopi vanuit andere ziekenhuizen zo een zestal per week - is i®. tuurlijk nihil. Daar staan dag en nacht voor klaar. I komen de wachtende patiënt die in andere ziekenhuizen ver. blijven, aan de de beurt. Dj zijn er vijf tot vijftien pe week. En dan eerst wordt normale wachtlijst afgewerkt' Er zijn natuurlijk nog wi sen. De afdeling anaesthi verwoordt ze bij monde i anaesthesioloog dokter nissen en hoofdmedewerl Versteeg. „Door de 6 milji rijksbijdrage hebben we i voldoende reserve-apparal kunnen kopen. Tijdens de opt ratie kunnen we veilig wer] ook als een apparaat uitvt Maar daarna kan het op stelde dagprogramma gei zigd moeten worden, oi men de storing eerst volli moet verhelpen om veilig volgende operatie uit te v: ren." Voor optimale bedrijfsv< ring vinden zij nodig dat er» een hart-longmachine bijki naast de vier die er aanwi zijn. Kosten 180.000 excl. Dit geldt ook voor een extra I* ademingsapparaat van 803 excl. btw. Dit waren de eni; kritische geluiden, want ied die bij de bouw en het gebi van de nieuwe operatiekai betrokken is, voelt zich trotst werkt er graag. Deze trots is echter niet ei te vinden bij de ok-mei Maar ook bij het gehele 700 man tellende personeel medisch centrum De Klokkf berg. Men kon het o.a. merl toen zij vorige week de niet bouw konden bezichtigen, is 'hun' Klokkenberg, of ze op de chirurgieafdeling of long- en astmacenl Schoondonck, bij het cent van allergie-immunologie, epilepsiecentrum de Dr. Bergerkliniek of het cenl voor jeugd- en kinderpsyt trie De Mark werken. Zij ben van sanatorium De Kil kenberg een goedlopend vriendelijk categoraal si ziekenhuis voor vijf vei lende patiëntengroepen gemaakt, te samen met stille medewerkers bij ai" stratie, huishoudelijke, ei' en paramedische diensten. De directeur van medisch trum De Klokkenberg, drs.] Kegelaer, verwoordt de bruikname aldus: „Voor Klokkenberg betekent de van de operatiekamers en vernieuwing van de intensitj care een consolidatie van hartchirurgie. Er is nu uit delijk na zes jaar de accoi datie, die nodig is om het aantal hartoperaties te ki blijven uitvoeren. Deze inv tering betekent voor het tot van De Klokkenberg, dat als ziekenhuis de vernieu\ op de voet kan volgen. Kr teit gaat verloren door inai qua te apparatuur. De kwalil is nu echter voor de kome jaren veilig gesteld" er ziet een tevreden man tej "jaar afscheid neemt, kan Auf Wiedersehen te zeg d". hetzelfde Olympia-stadion V hij veertien jaar geleden de diepste dalen van voet- 1 trok, beleefde bonds- Rinus Michels in zijn Anaesthesist aan het werk met monitor Aparte ruimte voor het steriliseren van de instrumenten Door een drukknop op voethoogte kan slechts één naar de operatiekamer tegelijk geopend worden. [tenonze ciale verslaggevers 'NCHEN/LEVER- rSEN - Bayer Lever en, de nieuwe erkgever van Rinus 'chels, heeft de Am- Tdammer een week igeven om bij te ko- en van de festivitei- na het behalen van >'et Europees kam- 'oenschap met het No rlands elftal. "?^er .Leverkusen hervat training vandaag, on teer op het moment dat t ontwaakt. t^verkusen achtte de inwezigheid van de suc- 'Volle Nederlandse 'dscoach bij aanvang h de training niet nood- e"jk. Michels meldt ■r? zondag 3 juli in Le- ,Fkusen. In tegenstelling de trainer heeft de laar van de UEFA- 1 wn vakantie van «eneenhalve week 'ter de rug,

de Stem | 1988 | | pagina 8