AXELSE LOCO-BURGEMEESTER HEEFT ER GENOEG VAN Voedsel alleen is geen hulp n(112) PvdA Axel valt CD A-wethouder opnieuw aan Terrein Gildefeesten in Sluiskil opgehoogd ovmt por cello LEASIHG CENTRUM W alhalla-popfestival trotseert EK-finale JANSEN b.v. IN MEXICO 1200 gulden bij elkaar gezongen KS N EYSDEN om-shirt MAANDAG 27 JUNI 1988 Vaak op pad Verhoudingen Te vroeg Carnaval Mini-wave Warm hart KLEINSCHALIGE PROJECTEN FLOREREN ROND TEHUANTEPEC GIRO 11 11222 Braderie Hoek eindigt in oranjefeest n polsen, hele strakke en die naar boven wijd ~n en als ballonnen aan ouders hangen. 'Dat was ste jurk die niet al door udere zus was gedragen rste die ik niet van een eisje of een nicht erfde ook niet door een tanie n moeder zomaar even in was geflanst. Een echte van een officiële naaister ecies zoals ik 'm al van meisje af aan had ge. andere plaatje waarop ik 11e baby bij mijn moeder hoot zit, dat vertelt van dere droom. Want er was trice in glansgewaad en in al een jonge vrouw met buik, die opeens wist dat 'ets wou dragen, straks - weer slank zou zijn. Het antelijk lachje met mijn rs mond geldt niet mij - meisje met graai- es. Ze straalt van trots zijden bloes met slange sin, uit een lapje van de door haarzelf tot een gewrocht. om was het, dat mijn r bereid was avond aan met haar zestienjarige er voor de etalage te gaan zwijmelen voor de gele jurk met opgestikte vlin- ie ik van mijn eerstver- e salaris zou gaan kopen. kledingdromen deden op een dag besluiten mij ld vast te lenen, want 'stel r, Coks, dat ie aan het an de maand verkocht is', strakke spijkerbroek, het lig zakenuniform, de g-witte trouwjapon, het t met Marilyn Monroe, eudo-tuinbroek met nep- s, het hele heuse echte le ek en al wat maar op kle- ebied te fantaseren valt - 'n evenzovele dromen, die u voor de een wel en voor der nooit werkelijkheid n. Het heet allemaal an- dan vroeger en de mode t per seizoen. Maar het en van kleren is van alle ng te verkrijgen van llotineklant door ij delheid te strelen, naam zal onsterfelijk zei de doker 'als je rkt aan een weten- lijk experiment van aarde.' De man be- tenslotte de laatste e van zijn leven z'n posthuum het bevel te geven aan zijn ogen: haal knipperen En dat deed het Nee, het knipperde twee maal met de ogen val van de bijl. Is dat experiment op astgelegd Nee, en de tv was tiet uitgevonden. We n alleen de dokter z'n ord. Jammer, ik had het gezien op de tv. Het t aardig gepast in de Medisch Centrum Daar kon nog wel wat de kijkers zijn inmid- aardig gewend. Tsja, dat is geen pro maar mijn probleem je wil ook in je brein, oei, kan een afgehou- oofd nog iets willen ie de koper is en of de oor Engeland verloren is n. Hij was in de vorige gekocht door een markies holmondeley (spreek uit: ïley'). cello was een van een muziekinstrumenten die aar verkocht werden en amen 1,9 miljoen pon" tg opbrachten, eveneens cord voor het genre. Parade Partner In Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND T15 lm onze verslaggever AXEL - CDA-wethouder H. de Mul uit Zuid- jorpe zegt de Axelse gemeentepolitiek vaarwel. Hij wil de huidige raadsperiode nog uitzitten, maar zal zich daarna terugtrekken. De Mul, die de laatste twee jaar als loco-burgemeester ingaat, heeft zijn partij inmiddels op de hoogte gebracht Iran zijn beslissing. Jongepier: sneer naar CDA en VVD - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever AXEL - Politiek Axel blijft met rotte eieren gooien. De storm over de toekomst van de bejaardenzorg in Koe wacht en Zuiddorpe lijkt amper geluwd, of er steekt van uit de rooie hoek een nieuwe wind op. In de jong ste uitgave van de van de Rooie Axelaar, het clubor gaan van de PvdA afdeling Axel, gooit het PvdA ge meenteraadslid Hans Jon gepier in een beschouwing over de laatste ontwikkelin gen binnen de gemeente met modder naar CDA- wethouder H. de Mul. Jongepier verwijt De Mul zich onvoldoende te inzetten voor de Axelse gemeenschap. Jonge pier noemt De Mul letterlijk 'een duivenmelker die in zijn spaarzame tijd wethouder is'. Daarbij verwijt hij De Mul, maar ook de raad, de nieuw bouw van het bejaardentehuis in Koewacht (in plaats van re novatie van het bestaande te huis De Lindenhof in Zuiddor pe) in gevaar te hebben ge bracht. „Liever over tien jaar renovatie in Zuiddorpe dan nu nieuwbouw in Koewacht", zou de Mul zich volgens Jongepier in een bespreking hebben laten ontvallen. Over de raad zegt Jongepier: „Geen moeite scheen de raad te veel om de bouw van een gloednieuw en mooi gelegen bejaardencentrum met een forse uitbreiding van het aan tal plaatsen aan zijn neus voor bij te laten gaan. Even was Axel op zijn smalst. Een be jaardencentrum: In Axel ge beurde het bijna niet", aldus Jongepier, die in het artikeltje ook de te veel declarerende en maanden geleden wegge stuurde WD-wethouder P. Apers, als oude koe uit de sloot haalt. Jongepier stoorde zich eraan dat Apers zich met opgeheven hoofd en veel gevoel voor thea ter liet wegsturen. „De zich te rijk rekenende wethouder sluit de affaire af met een nieuw ri tueel, de stoelenloop. Alsof iedereen zwaar in de fout is en hij zelf brandschoon het geheel kan overzien, verhuist de wet houder met stoel tijdens de vergadering naar de WD- banken. Zou politiek toch iets met toneel te maken hebben. De WD-fractie zou dan beter toneellessen gaan volgen. Bij een beetje beter toneelspel za ten ze nu niet in de oppositie- banken", aldus Jongepier. Wethouder H. de Mul, die in middels zijn politiek afscheid heeft aangekondigd, kan zich niet erg druk maken over het gesneer van de PvdA. „Wat Jongepier schrijft laat me koud. Ik ben duivenmelker, en ook een wielrenner en een bil jarter. Maar ik ben ook een vertegenwoordiger die hard moet werken. Ik ken genoeg mensen die op een andere ma nier proberen rond te komen, maar daar lig ik niet wakker van. En wat ik volgens Jonge pier over De Lindenhof heb ge zegd, is niet in een openbare vergadering geweest. Dat is la ter weer doorgebriefd. Zo werkt dat. Maar echt, ik lig er niet meer wakker van. Ik zet nog twee jaar mijn beste beentje voor als wethouder en daarna is het allemaal afgelo pen". De Mul kondigt vertrek aan Drukke werkzaamheden, maar r ook de teleurstelling in je houding van enkele be stuursleden van het bejaarden tehuis De Lindenhof, die De Mul in zijn pogingen het be iaardentehuis voor Zuiddorpe behouden tegenwerkten, hebben bij hem de doorslag ge geven. De wethouder nam don- ierdag ook ontslag als be- ituurslid van De Lindenhof. .Ik wil als wethouder nog twee de kar trekken voor het CDA, maar daarna houd ik het voor gezien", zo kondigde De zaterdag zijn vertrek aan. ,Ik heb een goede functie bij Belgisch bedrijf dat steeds groter wordt. Ik ben daar vaak voor op pad en die werkzaam heden laten zich steeds moeilij ker combineren met mijn wet houdersschap", aldus De Mul, lie over twee jaar vier raads- leriodes in de Axelse gemeen teraad heeft meegemaakt. Los daarvan steekt hij niet onder stoelen of banken dat de touwtrekkerij tussen Koe lt en Zuiddorpe om een be iaardenhuis hem persoonlijk leer heeft aangegrepen. De Mul heeft zich als bestuurslid van De Lindenhof steeds opgewor pen voor behoud van het tehuis voor Zuiddorpe. Dat had vol gens hem gekund als het be stuur voor renovatie van het tehuis had gekozen in plaats van nieuwbouw, met uitbrei- van een aantal plaatsen, Koewacht. De Mul zei zater- zeer teleurgesteld te zijn in stemgedrag van twee be stuursleden, waardoor de ba lans in het voordeel van Koe wacht uitviel. «Door de houding van die twee Mensen, van wie ik de naam niet zal noemen, is er een meer derheid in het bestuur ontstaan voor Koewacht. Als het bestuur van begin af aan aan de reno vatie van het tehuis had vast houden, dan had het tehuis nooit uit Zuiddorpe weggemoe- Ik heb ook van statenleden, Be de knoop na veel achter hoedegevechten en acties van do Zuiddorpse en Koewachtse bevolking uiteindelijk door hitten, red), begrepen dat het «huis dan in Zuiddorpe was onder meer toe leidden dat de al te royaal declarerende WD- wethouder P. Apers de laan werd uitgestuurd, het bestuur dersklimaat danig hebben ver ziekt. „Het is waar, ik heb er de laatste jaar niet veel plezier aan beleefd", aldus De Mul. Eerder al draaide hij om ge zondheidsredenden zijn inten sieve bemoeienissen met het Zuiddorpse verenigingsleven op een lager pitje. De CDA-gemeenteraadsfractie heeft zich nog niet beraden over een eventuele opvolger voor De Mul. „Dat is nog alle maal veel te vroeg. We zitten nog maar halverweg de rit en De Mul zal die uitzitten", zegt fractievoorzitter A. Kesbeke in een eerste reactie. Hij respec teert het besluit van De Mul wel. „Hij heeft het erg druk op zijn werk en het wordt dan op den duur allemaal wat veel. Ik heb van hem begrepen dat hij in die periode geen gas zal te rugnemen. Dus de eerste twee jaar verandert er nog niets". H. de Mul. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER. Supporters in De Gravin in Westdorpe vuren Oranje aan. Van onze verslaggever WESTDORPE/AXEL - Last van gekte. Loopt u even mee. Zeeuwsch- Vlaanderen had zaterdag last van voetbalgekte en liep mee, reed mee, feestte mee, zong mee, zoop mee. In Axel doken na afloop van Nederland-Rusland drie Oranje-supporters spontaan de kleine kreek in. Het cen trum in Hoek veranderde za terdagavond in een Zeeuws Leidseplein. In Terneuzen, Hulst en tal van andere plaatsen trok een oranje lint van toeterende auto's de bin nenstad door, vlaggen en oranje slingers sierden ge vels van huizen en winkels en overal klonk het hup Hol land hup, olé, olé, olé en aanvallen. Mensen verloren door weddenschappen haren, snorren en baarden. Op de meest vreemde plaatsen en meest gekke momenten. In discotheken dansten zelfs de grootste voetbalanalfabeten tot diep in de nacht mee op het oudje van Queen 'wie aar de sjempjons'. En oma, die het allemaal nog zo goed weet van vroeger, nipte te vreden van een advocaatje. Het Nederlands Elftal had zaterdag veertien miljoen spelers. De uitbundigheid op straat kort na de wedstrijd van het jaar had zich 's morgens al aangekondigd. Iedereen leek er op een of andere manier al rekening mee te houden dat er wat te vieren zou zijn. Bij een bakker in Terneuzen droegen de winkelmeisjes oranje shirts en oorballen, in Philippine lieten supporters zich schilderen, in café de Watergeus in Sas van Gent was het voor de wedstrijd al carnaval. En het personeel van het postkantoor in Ter neuzen swingde 's morgens op' Koning Voetbal'. De EK koorts was zaterdag besmet telijk. Er kon ook niet zo veel meer kapot. De Duitsers wa ren verslagen, de Russen zouden wel volgen. Zo leek iedereen wel te denken. Door de goede opening van de Russen brokkelde het op gevijzelde vertrouwen in Oranje echter snel af. In café De Gravin in Westdorpe, waar een bomvol café de ver richtingen van Marco en de zijnen op een groot scherm volgde en waar iedereen nog uit volle borst het Neder landse volkslied had meege zongen, was de stemming er in die eerste fase moeilijk in te krijgen. Een mini-wave rolde door het café maar sloeg kapot op de vijfde stoel. De eerste olés klonken Spaans benauwd. Maar toen Gullit met een schitterende kopbal de span ning brak, schoot ook West- - FOTOW1M KOOYMAN dorpe door de remmen en brak een oorverdovend la waai los. „Dit mogen we nooit meer uit handen ge ven". „Nu worden we kam pioen". „Zag je wat van Bas ten deed, schitterend hé, wat een voetballer". Bij café De Zonnehoek in Axel, waar een overlijdens advertentie van het West- Duitse elftal de barwand siert, stemt de 1-0 voorsprong nog niet iedereen tot tevre denheid. „We gaan het nog zwaar krijgen". De bevrij dende knal van Marco van Basten maakte echter aan alle twijfels een eind. Neder land is kampioen, 1974 is ge wroken. Kleine Rudy, grote Rudy en uitbater Corretje weten wat hen te doen staan. Als één man lopen ze naar buiten en duiken zonder aar zeling in de kleine kreek. En met dezelfde vastberaden heid klinkt het tot vroeg in de morgen: „Gooi ze nog eens vol". De Juke Joints aan het werk FOTO WIM KOOYMAN VOGELWAARDE - Na een slappe publieke be langstelling in de middaguren, veroorzaakt door de EK-finale, werd het in de avond toch nog flink druk op het Walhalla popfestival in Vogel waarde. Voor de bands die in het eerste deel van het pro gramma stonden de on dankbare taak op te bok sen tegen deze EK-finale. In het rustig gedeelte van het dorpscentrum stond een grootbeeld-TV stond een grootbeeld-TV waarop de finale werd uitgezonden. De organi satie besloot dan ook om het popfestival een half uur stil te leggen, om iedereen de kans te geven de gehele tweede helft van de wedstrijd Neder land-Rusland te laten volgen. Toen de wed strijd afgelopen was werd door de dan begin nende band Ligeia Lie spontaan 'olé, olé' inge zet, gevolgd door hun eigen repertoire. De sfeer kwam er 's avonds goed in toen de Juke Joints uit Kwaden- damme de zaal op zijn kop probeerde te zetten. Toen daarna Nijntjes Droom uit Rotterdam het podium betrad, werd er dan ook stevig op los ge danst in de zaal. Gewel dig veel bijval kregen ook de twee Brabantse bands. Met optredens van Standert Issue en Quite Simple werd de zaal on der rook gezet, en werd het een prachtige afslui ting voor het Walhalla Popfestival, waar in to taal elf bands aan deel namen. Van de zijde van de bands waren er vooral complimenten voor de goede organisatie en de geweldige geluidsinstal latie die gebruikt kon worden. De organisatie verwachtte ondanks de matige belangstelling 's middags toch quite te kunnen spelen. Van onze correspondent SLUISKIL - Om de weersinvloeden tijdens de Sluiskilse Gildefeesten zoveel mogelijk de baas te zijn, is zaterdag met man en macht gewerkt aan het ophogen, egaliseren en inzaaien van Groenoord, een braakliggend terrein, waarop dit dorpsfeest al voor de achtste keer wordt gehouden. Het laagliggende Groenoord, dat al na een fikse regenbui ge deeltelijk blank staat, heeft in het verleden menig bezoeker natte voeten bezorgd, doordat het water onder de planken vloer doorsijpelde. Een wolk breuk, gepaard gaande met een sterke storm, zorgde er vorig jaar bijna voor dat de Gilde feesten geen doorgang konden vinden. Enkele dagen voor het begin van dit dorpsfeest begon door het overvloedige water de vloer in de laag gelegen feest tent te drijven, waardoor de touwen losgingen en het dak scheurde. Met vereende krachten, maar vooral dankzij de mede werking van de plaatselijke bevolking en de gemeente Ter neuzen, konden de Gildefeesten worden gered. De contacten met de gemeente Terneuzen hebben ertoe geleid dat het be stuur van de Stichting Gilde feesten toestemming kreeg Groenoord op te hogen, zodat dergelijke problemen in de toe komst kunnnen worden voor komen. In de loop van vorige week werden twaalf vrachtwagens zand en grond op Groenoord gedeponeerd, die zaterdag met behulp van een grote laadschop werden verdeeld. Het graszaad, geschonken door een plaatse lijk bedrijf, werd uitgestrooid, waarna een landbouwer zijn Een bijkomende reden is dat le' afgelopen jaar de politieke v®houdingen in Axel, die er (ADVERTENTIE) Sedipl. orthopedisch *choentechnlcus GESPECIALISEERD IN SPREEKUUfl orthop. schoenen, iemor orthop. schoenen steunzolen en inlays voor alle sport-en trimschoenen 0, Breda Jwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.)| Door Cees Maas Hongerende mensen moet je geen vis geven, je moet ze leren vissen. Brood is geen antwoord op een lege maag, geen permanent antwoord tenminste. Nee, akkers moeten produktief worden gemaakt zodat de honger blijvend ongedaan kan worden gemaakt. Irrigatie- netten moeten er komen om een volgende droogte te kunnen overbruggen. De streek rond Tehuantepec waar nu direct voedselhulp no dig is, is doordrongen van die theorie. Het wordt ook in de praktijk gebracht, heb ik met eigen ogen gezien. Overal kom je projectjes tegen, betaald met geld van organisaties uit de VS of Europa. Vaak stellen ze voor de westerling nauwelijks iets voor, terwijl het voor het dorp van levensbelang kan zijn. Een klein dammetje in een rivier bijvoorbeeld, zoals ze nu in het bergdorpje San Juan Lajarcia aan het bouwen zijn. Daar zijn pakweg tien zak ken cement voor nodig en vijf tien meter betonstaal. De man nen van het dorp gaan aan de slag en het piekleine riviertje krijgt tussen de vrij hoge rot soevers een spaarbekken, ge noeg om tijdens een volgende droogte de akkers wat maan den langer te laten overleven. Maar daar blijft het niet bij. Met steun van een ontwikke lingsorganisatie wil het dorp in het zo onstane meertje kweek- vis gaan uitzetten. Het dam metje heeft dus een dubbele DE STEM-LEZERS HELPEN functie. Ergens verderop in het dorp zijn ze bezig met een var- kensmesterij. Dat is geen mes- terij zoals je ze in Brabant aan treft, maar heel bescheiden, met een beer (mannetjesvar ken) en vijf keuen in schamele houten stalletjes. Voor de be woners is het echter heel wat, ze zijn nog nooit zo rijk ge weest. Maar, en dat is de kern van het huidige probleem, daarvoor wordt de actie van De Stem en Mensen in Nood gevoerd: het dorp lijdt vreselijk honger. Dit is de plaats waar de mensen tortilla's met niets dan zout erop eten. En elke dag per per soon twee of drie, in ieder geval TNV MENSEN IN NOOD DEN BOSCH OVV MEXICO Het 'Tassie van Annie' was dit weekend goed voor ruim 500 gulden, een bedrag dat vandaag gestort zal worden op het speciale gironummer 1111222 voor de hongerbestrijding in de Zuidmexicaanse regio Tehuantepec. De Bredase zangeres Marina de Rijk, alias Miggy, heeft dit bedrag bij elkaar gebracht tijdens een optreden in Breda. Met haar 'Tas- sie' zamelde ze 289,35 in. Zoals Miggy be loofd heeft, komt haar gage van 250,- daar bovenop. Op het culturele front gebeurde echter meer voor Mexico, dit weekend. De Bredase zanger Steven Ferrow greep een optreden tij dens een personeelsfeest van Kongskilde Be nelux BV aan, om ook met de pet voor de hon gerende Indianen rond te gaan. „Ja, het was opgezet als een Mexicaanse avond, dus een prima gelegenheid", aldus de zanger. Hij haalde 246,25 op. Kongskilde heeft be loofd het bedrag te zullen verdubbelen, even als Arjan van Dijk Party Service, dié het per soneelsfeest zaterdag in Geertruidenberg or ganiseerde. veel te weinig. Het hele dorp loopt met een knorrende maag. Daarom gaan er stemmen op om de varkens maar te slach ten. Een logische gedachte voor iemand met een lege maag met die wandelende vleesbulten in de buurt. Met de dood van die varkens sterft echter ook de toekomst van het dorp. Een op gegeten varken geeft geen big gen meer en de volgende droogte zal nog meer mensen treffen. Daarom is overbrug gingshulp nodig, daarom is di rect voedsel nodig. Wat voor San Juan Lajarcica geldt, is van toepassing op de hele streek. De rijken in Mexico laten hun arme landgenoten volledig aan hun lot over. Er heerst niet, zoals in Holland een traditie is, een solidariteitsgedachte met de armen. Dat is een onbekend gegeven in heel Latijns Ameri ka. De hongerlijdende Indianen zijn volledig aangewezen op andere (vergeleken met hun si tuatie) rijken, hier in het Bis dom Breda. Want in de relatie van het Bisdom Breda met het Bisdom Tehuantepec hopen de noodlijdende Indianen wel die solidariteit te vinden. Het is hun laatste kans. diensten aanbood en de laatste hand legde aan het terrein. Ro ger van Beveren, bestuurslid van de Stichting Gildefeesten: „Het is onbegrijpelijk wat een warm hart de mensen de Gil defeesten toedragen, want zon der de hulp van de gemeente Terneuzen, enkele aannemers en bedrijven hadden we dit karwei nooit geklaard." Van onze correspondent HOEK - De tweedaagse braderie in Hoek trok ook dit jaar weer veel publiek. De bezoekers kwamen on der andere uit Philippine, Biervliet en Terneuzen. De Hoekse middenstand had diverse optredens naar het dorp gehaald en voor het eerst had Hoek een eigen kermis. Het open luchtbal zaterdagvaand op het Mo lenplein eindigde in een waar oranjefeest. Voor de Hoekse middenstands vereniging begon de braderie woensdagavond al. Toen pre senteerde de middenstandsver eniging namelijk de nieuwe vlag. Dorpsagent Guido van Schaick hees de vlag met het originele Hoekse wapen in vijf kleuren in top op de markt. Vrijdag om 16.00 uur ver richte mevrouw C. Barbé de eigenlijke openingshandeling. Zij onthulde op de omloop van de Hoekse molen een bord. De vierde Hoekse braderie ging daarna van start met een op treden van de countrygroep Cave City Crew en een optre den van de illusionist-hypnoti seur Biandi. De jeugd vond massaal de kermisattracties, terwijl de Noordstraat, Lange- straat en marktplein gezellig waren aangekleed. Zaterdag zorgde een dweil orkest voor de muzikale opluis tering. Voor het optreden van Ha va Naquila bestond ruime belangstelling. Met het optreden van een boerenkapel konden voetbal liefhebbers de finale volgen van de EK. Tevens verzorgde de rock en roll-groep De Petty Coats diverse optredens op het feestterrein. Ook de tentoon stelling van tien old-timers trok veel publiek. Absoluut hoogtepunt was echter het open luchtbal op de markt. On der een groot spandoek 'Hol land Europees kampioen' vierde een grote menigte tot in de late uurtjes de voetbalover winning van Nederland op Rusland.

de Stem | 1988 | | pagina 5