PSV spaart zijn internationals Selectie eert Rinus Michels GULLIT: 'WE KUNNEN LANG VOORUIT MET DEZE PLOEG' EMOTIONELE BONDSCOACH STEELT HARTEN VAN INTERNATIONALS de STEM SPORT 3 MAANDAG 27 JUN11988 EK VOETBAL UüNCHEN - Het EK is voor Oranje uitgelopen op een daverend succes. „Dit toernooi betekent I iets gigantisch voor ons". Erkenning Gelukkig Ezel Reker Grommend Huilen EK DAGBOEK de eindronde van het fijn: land - Nederland Ind - Sovjetunie •rland - Ierland ,'J pland - Sovjetunie EINDSTAND Betunie 331055.} erland 320144 i »nd 31113 2-2 leiand 300302-1 HALVE FINALES |t-Duitsland - Nederland 1.» |ë- Sovjetunie 0-2 FINALE ietunie - Nederland yan onze speciale verslaggevers jltfNCHEN - In de eigen lijk voor iedereen herme tisch afgesloten kleedkamer van het Nederlands elftal (eestten drie PSV'ers gister middag vrolijk mee. Voorzitter Jacques Ruts en zijn ^iners Guus Hiddink en Hans poijee kwamen persoonlijk de internationals feliciteren met het behalen van de Europese titel. „Ja, ze houden me echt niet uit die kleedkamer. Vijf jon gens van ons hebben hier een Europees kampioenschap bin nen gehaald, hallo zeg", legde Dorjee zijn aanwezigheid uit. Hiddink was met een prettige boodschap op zijn spelers afge stapt: „De jongens mogen drie dagen later dan de rest aan de voorbereiding op de nieuwe competitie beginnen. We ont zien hen voorlopig. Dat kun je de les noemen van 1986, toen we een paar uitgebluste Denen uit Mexico terug kregen". Dorjee had uitgerekend dat sommigen van zijn spelers een wel erg zwaar seizoen achter de rug hebben. „Jongens als Van Breukeien, Van Aerle en Ronald Koeman, die dus echt steeds opgesteld stonden, die hebben dik zeventig wedstrij den in de benen. Ga maar na: 34 competitieduels, negen Europacupwedstrijden, zeven keer aantreden voor de KNVB- beker, vijf interlands op het EK en dan nog eens alle vriend schappelijke poijes bij ons en voor Oranje". „Zoiets moet je op psycholo gisch juiste wijze benaderen. We zeggen tegen die gasten dat ze langer vakantie mogen vie ren en sturen hen eerder weg van de training. Dan gaan ze vanzelf mokken, dat ze er niet helemaal bij horen. Ze willen dan meer en op die manier krijg je ze weer scherp voor het nieuwe werk". ch Oleg Protassov is erin ste plaats van de lijst van i Europees kampioenschap let Franse elftal was bij de I doelpunten, 2. Voller (WD1) eri ieft, Gullit (Nederland), Breh. gt-Duitsland), Mancini, Vialli tutragueno, Gordillo (Spanje)' ,hton, Whelan (Ierland), Rats' Passoelko (Sovjetunie), Rot in de strijd om de Europesf (oeschouwers opgeleverd. Duitsland werden bezoch |een gemiddelde van 62.53 nee werd het aantal toe- Êen bij de eindronde in ,'fen. Toen kwamen net geen r de stadions, een moyenne lrondes (jaar, land, totaal aan emiddelde): 78.958 4 19.73J 156.253 4 39.06! 192.119 5 38.424 106.510 4 106.087 4 26.523 350.655 14 25.04 599.655 15 39.97 938.000 15 62.53 Blitzkrieg' van Oranje JDEN ORANJE Aerle, Ronald Koeman, [kaard, Van Tiggelen; Vanen- Vg, Wouters, Mühren (79. Bos- |n), Erwin Koeman (50. Kieft); Vllit en Van Basten. HALVE FINALE ST-DUITSLAND - NEDER- 1-2 (0-0). 55. Matthaus 1-0 (:afschop), 74. Ronald Koeman (strafschop) 89. Bosman 1-2. heidsrechter: Igna (Roe), toe- bouwers: 61.330 (uitverkocht), el: Van Breukeien (Neder- fcd). ST-DUITSLAND: Immmel; Jehme, Kohier, Herget (45. [ugler), Borovski; Mill (85. Litt- Irski), Matthaüs, Rolff, Thon; [jnsmann en Voller. jpDERLAND: Van Breukeien; |n Aerle, Rijkaard, Ronald eman, Van Tiggelen; Vanen- |rg, Wouters, Mühren (59. £ft), Erwin Koeman (90. Su- ijn); Gullit en Van Basten. FINALE [V JETUNIE - NEDERLAND (0-1). 33. Gullit 0-1, 54. Van Isten 0-2. Scheidsrechter: Vau- ;>t (Fra), toeschouwers: 72.308 Jjtverkocht). Gele kaarten: louters en Van Aerle (Ned), p idij atoelin, Litovtsj enko, femjanenko (Sov). pVJETUNIE: Dassajev; Dem- nenko, T§j idij atoelin, Aleini- Iv; Litovtsjenko, Michailitsjen- I, Zavarov, Rats, Gozmanov bltatsja); Belanov en Protassov I Pacrvtllfnl EDERLAND: Van Breukeien; pn Aerle, Rijkaard, Ronald eman, Van Tiggelen; Vanen- rg, Wouters, Mühren, Erwin eman; Gullit en Van Basten, in EK-flnale inghini, Mazzola, Anastasi, De Sisti Riva. EGOSLAVIË: Pantelic; Fazlagic, )mjanovic; Pavlovic, Paunovic en >lcer; Hosic, Trivic, Musemic, Aci- ovic eri Dzajic. 2, Brussel: WEST-DUITS LAND - 1VJETUNIE 3-0 (1-0). 27. Müller 1-0, ,J Wimmer 2-0, 58. Müller 3-0. ïheidsrechter: Marschall (Oos), toe houwers: 43.066. EST-DUITSLAND: Maier; Hottges, 'hwarzenbeck, Beckenfaauer en eitner; Höness, Wimmer en Netzer; jynckes, Müller en Kremers. IVJETUNIE: Roedakov; Dsjods- ïasj vili, Koerzilava, Kaplistjin, Isjto- in; Kolotov, Trosjkin, Konkov (Dol- |atov); Baidatsjni, Banisjevski (Ko- ikevitsj) en Onitsjenko. 76, Belgrado: TSJECHOSLOWA- IJE - WEST-DUITSLAND 2-2 M rïemgimg (2-2, 2-1). Tsjechoslowakije n.s. 5-3. 8. Svehlik 1-0, 25. Dobias 2-0, L Dieter Müller, 90. Hölzenbein 2-2. irafschoppen: Masny 1-0, Bonhof 1-1. ;hoda 2-1, Flohe 2-2, Ondrus 3-2, >ngartz 3-3, Jurkemic 4-3, Panenka 3. Scheidsrechter: Gonella (Ita), toe- Ihouwers: 30.790. »JECHOSLOWAKIJE: Viktor; P'* irnik, Capkovic, Ondrus, Gogh; Pa* ;nka, Dobias (Vesely), Moder; Masny. yehlik (Jurkemic) en Nehoda. EST-DUITSLAND: Maier; Vogts, chwarzenbeck, Beckenbauer, Dietz; dimmer (Flohe), Bonhof, Beer (Bon- irtz), Höness; Dieter Müller en Hol- inbein. 80, Rome: WEST-DUITS LAND - ELGIË 2-1.10. Hrubesch 1-0,72. Van* reycken 1-1, 89. Hrubesch 2-1- heidsrechter: Rainea (Roe), toe houwers: 47.860. EST-DUITSLAND: Schumacher; altz, Förster, Stielike, Dietz; Schus- r, Briegel (Cullmann), Hansi Müller; ummenigge, Hrubesch en Allofs. ELGIË: Pfaff; Gerets, Millecamps. leeuws, Renquin; Cools, Vander- /cken, Van Moer, Mommens (Ver eyen); Ceulemans en Vanderelst. >84, Parijs: FRANKRIJK - SPANJj 0 (0-0). 57. Platini 1-0, 90. Bellone 2-0. :heidsrechter: Christov (Tsj), toe* houwers: 47.368. Rode kaart: Le oux (Fra). RANKRIJK: Bats; Le Roux, Boss's, omergue; Battiston (Amoros), Tiga* a, Giresse, Platini, Fernandez; La* ambe (Genghini) en Bellone. PANJE: Arconada; Urquiaga, Gal'6' o, Sal va (Roberto), Camacho; Senor. Vancisco, Victor, Julio Alberto (Sara* ia); Carrasco en Santillana. 988, München: NEDERLAND - SOV' E7TUNIE 2-0 (1-0). 33. Gullit 1-0, ran Basten 2-0. Scheidsrechter: Vau- rot (Fra), toeschouwers: 72.308. Gev aarten: Wouters en Van Aerle (Ned'1 'sjidijatoelin, Litovtsjenko, Deroja* enko (Sov). 4EDERLAND: Van Breukeien; Va" terle, Rijkaard, Ronald Koeman, Van Nggelen; Vanenburg, Wouters, Müh* en, Erwin Koeman; Gullit en Van Basten. lOVJETUNlE: Dassajev; Demjane"' :o, Tsjidijatoelin, Aleinikov; Litovts* enko, Michailitsjenko, Zavarov, Ra™ lozmanov (Baltatsja); Belanov e" Totassov (Pasoelko). Die bekentenis van Marco van Basten was na afloop van je finale in München nog bescheiden in vergelijking met de superlatieven waaronder de internationals van 'va der' Michels bedolven werden. „Ik heb natuurlijk ook mijn twijfels gehad in dit toernooi. Mijn voorbereiding was veel te kort. Maar iedereen heeft zich voor elkaar opgeofferd. Daar profiteerde ik ook van. Als je toch ziet wat Gullit en Rijk aard voor de ploeg gedaan heb ben. Dat is fenomenaal gewoon. Dat is ook het grote verschil met de ploeg van 1974. Hier stond een collectief waarin er steeds eentje was die de uit- blinkersrol greep, omdat hij zich daar rijp voor voelde. De ene keer was ik het, dan weer Ruud of een ander. Zo'n collec tief is het belangrijkste. Je mag niet voor jezelf spelen. Het be langrijkste vond ik dat Holland hier een goed toernooi speelde en dat Holland kampioen is ge worden. Daar pluk ik zelf auto matisch ook de vruchten van, dat is gebleken". DOOR CHRIS VAN NIJNATTEN Oranje voerde in twee weken tijd een ware 'Blitzkrieg' uit in West-Duitsland. Binnen veer- Sen dagen is Europa duidelijk gemaakt hoe sterk een bunde ling van Nederlandse voetbal lers kan zijn. Toegegeven, paal en lat hielpen soms een handje en een scheidsrechterlijke dwaling pakte nog weieens in Nederlands voordeel uit. Maar deindruk die Oranje heeft ach tergelaten, is verpletterend. Wat dat betreft is de verkiezing van de beste speler van het toernooi veelzeggend. Precies 1250 journalisten kroonden van Basten tot koning van het EK. Op de tweede plaats eindigde Gullit (578 stemmen) en derde werd Rijkaard (498 stemmen). „Mijn mooiste moment van het toernooi was toch wel die derde goal tegen Engeland", bedacht Van Basten aan de rand van het speelveld, waar hij juist het Europees kampioenschap in de wacht had gesleept. „Dat doel punt betekende zo'n bevrijding voor me. Ik vond daar erg veel steun in. Ik bewees mezelf en iedereen dat ik er weer stond. Dat doelpunt in de finale was natuurlijk schitterend, maar ook weer een beetje gelukkig. Ik trapte maar een beetje. Ik was moe en dacht laat ik die bal maar niet aannemen en in een keer wegschieten....". Van Basten doet zelfs cynisch over zijn eigen 'wereldprestaties'. Maar die instelling houdt hem op de been in een wereldje waarin alles staat of valt met het al of niet scoren. Ruud Gullit, de vedette die so ber bleek te kunnen spelen, zei zich vermaakt te hebben met de manier waarop tot een ieder doordrong welke rol hij nu eigenlijk speelde op het EK. „Dat vinden ze gek hè, dat een bekende voetballer als ik voor de ploeg speelt. Na twee, drie keer kregen ze het langzaam in de gaten. Ik heb alles gegeven wat ik in me had en ben blij dat ik uiteindelijk erkenning heb gekregen voor mijn werk. Ik kreeg veel goede respons van mijn teamgenoten en dat heeft me gelukkig gemaakt. Natuur lijk geeft dat doelpunt me ook een goed gevoel. De eerste goal en dan ook nog in de finale, erg lekker is dat". De aanvoerder van Oranje voorspelt zijn ploeg een gouden toekomst. Helemaal vreemd is dat niet. Er staat nu een groep jonge voetballers die al veel heeft meegemaakt. Neem Berry van Aerle. Wie was een jaar geleden Berry van Aerle? Een 24-jarige jongen die door zijn club PSV werkelijk aan Marco van Basten: „Dat doelpunt in de finale was natuurlijk schitterend, maar ook geluk kig. Ik trapte maar een beetje. Ik was moe en dacht laat ik die bal maar niet aannemen en in een keer wegschieten....". fotoanp zijn haren werd weggesleept bij FC Antwerp. Nu heeft hij in één seizoen de Europacup I ge wonnen, de KNVB-beker ge pakt, is landskampioen gewor den en mag zich nu ook Euro pees kampioen noemen. „Die situatie, dat we nu plot seling met een jonge, maar ge routineerde groep zitten, daar kunnen we nog lang van profi teren", is de opvatting van Gul lit. „Bovendien wordt het voor het Nederlands elftal steeds ge- makkelij ker spelen. Tegen standers hebben nu respect voor ons, dat is een immens voordeel". Terugkijkend op het EK komt Gullit tot de voor de hand liggende conclusie, dat zijn elf tal terecht gewonnen heeft. „We hebben hier gewoon goed gespeeld. We kwamen als favo riet, dat brak ons de eerste wedstrijd op". In die opvatting kreeg hij steun van Gerald Va nenburg. „Die eerste wedstrijd lieten we ons gek maken. Ik ge loof dat in Keulen het hele sta dion oranje was. We wilden er tegenaan, aanvallen. Daar lachten die Russen om". „Daar kregen ze nu geen kans voor", is de constatering van Gullit. „Een ezel stoot zich niet tweemaal aan dezelfde steen. We hebben nu de Russen laten komen, wij bleven rustig. Ik vond dit trouwens niet de moeilijkste wedstrijd. Dat was de partij tegen de Ieren. Ze ramden alles naar voren; het was oorlog tegen Ierland. Het duel met de Engelsen was veel mooier. Toen is er goed ge speeld, vooral door ons. Ja, de opening van het toernooi was voor ons teleurstellend. Maar van die Russen weet je ook zo weinig. Voor de finale was de strategie duidelijk. We wilden niet de fout van Vialli maken, die zich ver terug liet drukken. Mareo en ik bleven steeds voorin hangen. Daarmee bon den wij drie mensen aan ons. Dus konden de Russen minder jagen". Hans van Breukeien had het idee, dat hij de finale minder scherp gespeeld had dan de wedstrijd tegen de Duitsers. „Toen was ik veel scherper. Maar dit was een heerlijke wedstrijd voor me, want ik kreeg veel te doen. Dan heb je minder moeite je te concentre ren. En dan effe een penalty stoppen. Dat was toch een fijn moment. Ik moest hem wel houden, want hij was door mij veroorzaakt, al vond ik het geen strafschop. Gelukkig had ik tevoren Jan Reker weer ge beld. Serieus waar, hij dook zijn archief in en noemde vier Russische penaltyschutters. Belanov schiet hard, rechts van je, zei Reker. Nou, dat klopte dus". Door Chris van Nij natten MÜNCHEN - „Dit EK heb ben we voor Michels ge wonnen", Zo verwoordde Ruud Gullit zaterdag direct ua afloop de gevoelens van de internationals. De scheidende bondscoach beeft kennelijk voor altijd de barten gestolen van het collec tief, dat zich vier jaar lang het beste landenteam van Europa ■Uag noemen. De generaal en de ®nx bestaan alleen maar voor de buitenwacht. „Voor de spe- 'ers is Michels een vader", stelde Ronald Koeman. Berry van Aerle bleek die mening ook toegedaan: „Hij heeft van de selectie een gezin gemaakt. We Waren vier weken bij elkaar, tonder dat er één opstootje Was. Bovendien is hij een top- uainer, tactisch echt van grote Wasse". Stukje bij beetje werd zater dagavond duidelijk hoe emo tioneel het er in het trainings kamp van Oranje aan toe ge daan is in de laatste 24 uur voor oo finale. Een tactische voorbe reiding, een wedstrijdpraatje, Oaarvan is absoluut niets te recht gekomen. Grommend is oo selectie bij elkaar gaan zit ten in hotel Huber in Unterha- ching. De boosheid over het vertrek van Michels is de doping ge weest, die Oranje de kracht gaf voor nog een laatste inspan ning. De solidariteit binnen zijn groep ontroerde Michels hevig. Om alle zieleroerselen niet al te breed uit te meten, bleef na de finale, in tegenstel ling tot wat in Hamburg ge beurde, de deur van de kleed kamer op last van Gullit vrij lang potdicht; Even wilden spe lers en trainer onder elkaar zijn. Vrijdagavond al hadden de in ternationals een fraai horloge met inscriptie gegeven aan hun trainer. Ook dat gebaar raakte een gevoelige snaar bij de coach. „Hij heeft zitten huilen", klapte Gullit uit de school. „Niet waar we bij zaten hoor, maar wel toen hij op zijn ka mer was. Zaterdagochtend zei hij dat gewoon eerlijk tegen ons. Toen we hem het horloge overhandigden, zei hij overi gens met zijn humor dat hij het terug zou geven als we de fi nale niet zouden winnen. Want de beker beschouwde hij als het mooiste cadeau. De laatste bijeenkomst voor de finale was zeer emotioneel. Daarom heb ben we echt voor hem gewon- Ruud Gullit (geheel links, achteraan) en Adri van Tiggelen hijsen Rinus Michels op de schouders om de grote waarde ring van de spelersgroep voor de afscheid nemende bondscoach te onderstrepen. - foto anp nen. Deze man is zo enorm groot, als mens en als trainer". Gerald Vanenburg schaarde zich eveneens onder de spelers, die ongevraagd een lans kwa men breken voor de naar Bayer Leverkusen vertrek kende trainer. „Het is voor een zeer groot deel zijn verdienste dat we hier kampioen gewor den zijn. Hij heeft op zijn ma nier, soms een beetje cynisch, bepaalde figuren geprikkeld. Daar hoor ik zelf ook bij. Het is klasse dat hij ons zo klaar ge stoomd heeft. Voor hetzelfde geld was hij nu technisch di recteur bij PSV geworden. Dat zou ik fantastisch gevonden hebben, al heb ik over Hiddink en Dorjee niets te klagen. Mi chels gaat nu weg; ik gun hem het beste van de wereld". Voor Hans van Breukeien vormt het vertrek van Michels de enige smet op het schitte rend verlopen Europees kam pioenschap. „Ik ben zo blij als een kind, maar weet je wat het ergste van alles is? Dat de KNVB deze man zomaar laat vertrekken. Daar zit-ie straks, in Duitsland, terwijl wij ons voor het WK moeten plaatsen. Het is de beste bondscoach die je kunt hebben" Zaterdag 25 juni Een vrije (feestelijke?) dag. Geen training bij VfB Stuttgart vandaag in verband met de EK- finale. Om negen uur op naar München. Met mijn vrouw, zoon en mijn ouders, die de eerste veertien dagen van dit toernooi thuis hebben op gepast. Ik verkeer in een heel an dere gemoedstoestand dan veertien jaar geleden. Toen als speler tot in alle vezels gespannen, nu als toe schouwer in een stemming van: wat gek dat je in Stuttgart, op 200 kilometer afstand van de plaats van handeling, aan niets merkt dat er een belangrijke Europese finale gespeeld wordt. Van de dag dat we in 1974 de WK-finale tegen Duits land moesten spelen, her inner ik me niet meer zo veel details. Wel dat in de ochtend Rob Rensenbrink alleen met Rinus Michels trainde. Rensenbrink had last van een spierscheuring, opgelopen tegen Brazilië. Hij zei na de test fit te zijn. Daarna de wedstrijdbe spreking. Michels vroeg Van Hanegem of hij tegen Uli Höness kon spelen. Geen probleem, zei Willem. Het bleek, uren later, toch een probleem. Ik betreed om elf uur het Novotel in München. Ik heb hier een afspraak met men sen van de UEFA. Dr. Renz, vice-voorzitter van VfB Stutttgart, en ook lid van het organisatie-comité, overhandigt mij nog eens vijf erekaarten en twee parkeerkaarten. Sjaak Swart belt twee keer naar het hotel of ik al kaarten heb. Hij wacht op me, zegt hij, bij de ingang van het Olympia-stadion. Renz zorgt voor politie-es- corte. Een motoragent, die sprekend lijkt op Barry Hulshoff, rijdt voorop en de hoofdcommissaris van po litie van München, sluit de rij. Binnen een half uur rijd ik van de andere kant van de stad naar het Olym pia-stadion. Ik maak vijf Oranje-supporters, die doodongelukkig voor het stadion in een berm liggen zielsblij, omdat ik Swart niet kan vinden. Op de tribunes zie ik veel meer oranje dan in 1974. Op 7 juli van dat jaar speelden we tegen Duits land een echte uitwed strijd, veertien jaar later speelt Oranje een thuis duel. Ik vermoed zeker 40.000 Oranje-fans. Rusland-Nederland. De ploegen met de beste voor stoppers in dit toernooi staan in de finale. Rusland opent sterk, in de zelfde stijl als tegen Italië. Voorstopper Koetsnetzov, geschorst door twee gele kaarten, is vervangen door een pure aanvaller, Bela nov. Ik zie gebeuren wat ik vrees. Een offensief jagend Rusland, Nederland komt moeilijk uit de startblok ken. Kleine kansen voor de Russen. Dat beeld duurt ongeveer twintig minuten. Dan krijgt Oranje grip op het spel. De Russen blijken toch te veel krachten ver speeld te hebben tegen Ita lië. Is het dan toch waar dat ze maar een wedstrijd vol uit kunnen spelen? Ik denk terug aan het WK in Mexi co, Rusland-Hongarije 6-0, daarna was het voorbij. Russen toernooivoetbal- lers? Vergeet het maar. Nederland ziet er goed uit, ook al omdat de Russen hebben moeten wisselen. Hun opstelling klopt niet. Nederland wordt sterker, krijgt het heft in handen en belist via twee geniale acties van Van Basten de finale. Eenmaal laat hij Gullit scoren, daarna brengt hij iedereen in ex tase met een doelpunt dat verboden is om te maken. Uit een dergelijke hoek mag je nooit scoren. Des te mooier is het doelpunt. In 1978 klopte ik in Buenos Aires de Italiaanse doelman Zoff van veertig meter. Ieder verstandig mens zei toen: hé, hij is gek gewor den; van die afstand schiet je niet op doel. Nederland controleert daarna de wedstrijd. Er komt nog even vuur in het spel als Van Breukeien een strafschop veroorzaakt en Oranje een bal op de paal krijgt. Van Breukeien pakt de strafschop en de Russen weten zich verslagen. De wedstrijd is gelopen. Lobanovski erkent dat. Hij haalt een spits, Gotsmanov, van het veld voor een ver dediger, Baltascha. Een on begrijpelijke wissel als je bedenkt dat je achter staat. Rusland speelt nog slechts met twee spitsen. Op dat moment geeft de Russische coach, die anderhalf uur zit DOOR ARIE HAAN te wiegen op de bank, aan dat Nederland gewonnen heeft. Hij wil niet nog meer goals incasseren. Wat ik niet begrijp, is dat zowel Beckenbauer als Lo banovski tegen Oranje met drie spitsen speelde, hoewel je weet dat dit het meest gunstige is voor Oranje. Ik vind de prestatie van Oranje geweldig, maar de doelpalen zijn zoet. Zij zijn de vrienden van de keeper. De spanning ontlaadt zich als Gullit de beker in triomf omhoog steekt. Driemaal is dan toch scheepsrecht. Ik geniet van de ereronde, van alle tafe relen die zich voor mijn ogen afspelen. Een gewel dig feest dat om half negen wordt voortgezet in het Hilton hotel. Om elf uur verlaat ik het feest. Met pijn in het hart. Nog twee uur rijden voor de boeg. Ik passeer ontel baar veel auto's met Neder landse nummerborden. De mythe van 1974 is nu zo goed als voorbij. Zondag 26 juni Ik sta weer vroeg op. Ga om tien uur thuis weg naar VfB Stuttgart om de jeugd aan het werk te zien voor het kampioenschap van Duitsland tegen München 1860. Drie spelers van mijn A-selectie spelen mee. Velen feliciteren mij met de titel van Oranje. Ze vin den het ook leuk voor mij. Ik praat met de Duitsers over dit geweldige toer nooi, waarop is uitgekomen wat ik verwachtte. De vier halve finalisten waren dui delijk ook de beste ploegen. De allerbeste waren de twee finalisten van het EK. Ik weet nu ook waarom Mi chels zoveel gelopen heeft tijdens de trainingen. Hij wilde graag de ereronde met de Europa-beker hele maal volmaken. Ik heb hem nog nooit zo gelukkig ge zien. Eindelijk heeft hij een prijs. Hij heeft het ver diend, omdat hij vastge houden heeft aan zijn tac tische formatie. Een spits, twee hangende vleugelspit sen en een spits komend vanuit het middenveld (Gullit). Er zijn misschien sterkere opstellingen te maken, maar tactisch niet. Het is klasse dat hij aan zij idee heeft vastgehouden. Oranje was nu niet een ploeg die pressie als wapen had, zoals wij in 1974. Deze Nederlandse ploeg heeft dat wapen ook niet nodig vanwege zijn kwali teiten. Een zeer goede tech niek (Vanenburg, Mühren), snelheid en kopkracht (Van Basten en Gullit) en dat gekoppeld aan een ij zersterke verdediging. Daarom kon Oranje ook spelen vanuit een gesloten verdediging in een systeem van 4-5-1. Deze Neder landse ploeg kent ook drie, mischien wel vier sterren. Wanneer vijftig procent of meer van de sterren in top vorm is, kan het iedere ploeg ter wereld overwin nen. Op dit toernooi waren de sterren vooral Rijkaard en Van Basten. Waarbij we niet moeten vergeten dat zij niet kunnen schitteren zonder dat de anderen ook goed spelen. Van Basten is met vijf treffers topscorer van Euro '88 geworden. Hij kreeg een strafschop mee en hij zorgde voor een as- sist. Hij was bij zeven van de acht Oranje-treffers be trokken, direct of indirect. Maar zonder een superbe Frank Rijkaard in de de fensie was die prestatie van Van Basten nooit tot stand gekomen. Ik wil hiermee zeggen, su perstar of niet, zonder een goed elftal kun je als indi vidu nooit uitblinken. Ik denk aan de dirigent met zijn orkest. De beste met een slecht orkest komt niet tot een mooi concert. De huidige generatie van Oranje heeft een mooie en fantastische bladzijde bij geschreven in de historie van het Nederlandse voet bal. Wij krijgen nu echt een plaats bij de Europese topvoetballanden. In de ga lerij van de groten, geba seerd op historie. Ik denk aan Italië en West-Duits- land. De successen van de jaren zeventig zijn geen uitzondering meer. Neder land heeft dit toernooi af gewerkt met veertien spe lers. Je bent pas sterk als je weinig hoeft te veranderen.

de Stem | 1988 | | pagina 11