BUITENLAND JREAU m Zeehondensterfte raadsel voor iedereen [NGGEVECHT WORDT MET GROTE AANDACHT GEVOLGD EG-ministerraad maakt eind aan staalquota Nieuwe ster aan IJslands firmament Dukakis wil einde steun VS aan Unita Steeds meer mensen gaan miten wonen, in hun eigen tuin innendienst ;jer OESTEM BUITENLAND ZATERDAG 25 JUN11988 WIE DE POOL WINT TRAKTEERT! Nieuwe aardverschuivingen in Turkije Antwerpse politie evacueert 2000 man Parlementslid Israël wil handen afzetten Doden bij explosie opslagplaats Mexico Strijd tussen Palestijnen laait op Tass: Twee Fransen gedood in Afghanistan Paus bezoekt Mauthausen PHILIPSBURG (ANP) - Binnen de top van de lemocratische Partij van Sint Maarten (DP-St ilaarten) zijn grote spanningen gerezen en een iplitsing van de partij, die nu wordt geleid door [Ilaude Wathey, ligt in het verschiet. u De Beste veranda's komen uit Best! Ook restaurants zeggen: uit goed voor u. Ze horen bij de 37.000 horeca-bedrijven die u graag verwelkomen. Stap er eens binnen en trakteer u zelf of een ander. AAL - ROTTERDAM - ZEVENAAR MAUTHAUSEN - Paus Johannes Paulus II ging gisteren in gebed tijdens zijn bezoek aan het voormalige concentratie kamp Mauthausen. De paus bezocht Mauthausen in het kader van zijn officiële bezoek aan Oostenrijk. tussen de drie landen. De dood van inmiddels 1300 zeehonden in de Noordwest- Europese wateren is zeer waarschijnlijk veroorzaakt door virusziekten, die tot fatale longontsteking leiden. De oor sprong van de virussen is nog niet achterhaald. Volgens de conferentie in Bad Godesberg gaat het vermoedelijk om een 'normale' virusepidemie, waar tegen de zeehonden niet zijn bestand. Watervervuiling als bron voor de virussen wordt vrijwel uitgesloten. In het Ne derlandse deel van de Wadden zee zijn tot nu toe 22 dode zee honden geteld. Het concept-zeehondenver drag, zoals vrijdag aangeno men, gaat uit van een doeltref fende bescherming van zee hondenkolonies tegen rustver storing door watertoeristen. Naar Nederlands voorbeeld zal de Bondsrepubliek in zijn Wadden intensief patrouilleren met speciale vaartuigen en nog aan te stellen natuurbescher mers. Dit is vooral van belang in de parings- en zoogtijd van de zeehonden. Met de zeehonden- sterfte is tevens een schrikba rende daling van het aantal ge boorten ingetreden. De confe rentie in Bad Godesberg ver moedt een verband tussen de virusziekten en het teruglo pend aantal jonge zeehondjes. De conferentie zal het ont- werp-zeehondenverdrag nu aanbieden aan de respectieve lijke bewindslieden in de drie landen. De Nederlandse dele gatieleider, Jan Jaap Hooft van het ministerie van landbouw en visserij, sprak vrijdag de verwachting uit dat het ver drag er in november ongewij zigd zal komen. Vooral de Bondsrepubliek is er veel aan gelegen om maatregelen te ne men, onder druk van de pu blieke opinie. In het concept is ook opgeno men dat wetenschappers van de drie landen gezamenlijk moeten zoeken naar het ant woord op de vraag waar de vi russen vandaan komen. Aan getroffen zijn tot nu toe het herpesvirus en het picomavi- rus. Tevens zullen de deelne mende landen formeel de jacht op zeehonden bij wet moeten verbieden. In de praktijk wordt er volgens Hooft al twintig jaar niet meer op zeehonden ge jaagd, maar de wetgeving laat de mogelijkheid ertoe in de Bondsrepubliek en Denemar ken wel open. Volgens het slotcommuniqué van de conferentie zal het vijf tien jaar duren voordat de zee hondenpopulatie in de drie lan den zich weer op het peil van 1987 bevindt. Hiermee gaat de conferentie ervan uit dat de epidemie van tijdelijke aard is. In november komen minister Braks en zijn collega's uit de Bondsrepubliek en Denemar ken bijeen voor het periodieke Waddenoverleg. GODESBERG (ANP) - logen, virusdeskundigen ^overheden staan volko- j,en machteloos tegenover je massale sterfte onder jonden, die zich sinds ;ïee maanden voordoet in je kustwateren van Neder land, de Bondsrepubliek en je Scandinavische landen, ilniettemin hebben weten- ippers en regeringsambte- iren uit Nederland, West- itsland en Denemarken in Bad Godesberg teenstemming bereikt over ,n gezamenlijk plan van aan- ik, dat in november moet lei- tot een zeehonden verdrag isie zoeken wij op achtsstrijd op Sint Maarten ANKARA (AP) - Bij het dorp Catak in de Turkse provincie Trabzon hebben zich gisteren nieuwe aardverschuivingen voorgedaan. Hierdoor zijn de reddingswerkzaamheden na de aardverschuivingen van donderdag verder vertraagd. Door de vallende rotsblokken werd een vrachtwagen getroffen, en raakte de chauffeur licht gewond. Van de slachtoffers van de ramp van donderdag is pas één lichaam geborgen. Volgens de Turkse radio zijn 31 personen gewond geraakt, maar de schat tingen over het aantal doden lopen nog sterk uiteen. Turkse kranten maakten vrijdag melding van 50 tot 200 doden; vijf bussen en twee vrachtauto's zouden onder de stortvloed van modder en rotsen zijn bedolven. BRUSSEL - De politie van Antwerpen heeft gistermiddag ruim 2000 mensen uit de buurgemeente Lier geëvacueerd na een felle brand in een plastic-fabriek. De brand, die pas na uren blussen onder controle was, ging gepaard met dikke rook wolken en tal van kleinere explosies. Een puma-helicopter van de rijkswacht voerde vanuit een nabijgelegen spaarbekken bluswater aan. Voor de evacuatie vielen de brandweer, rijks wacht en politie terug op het rampenplan van de provincie Antwerpen. De oorzaak van de brand was gisteravond vroeg nog onbekend. De tweehonderd werknemers van de plastic-fa briek kunnen vorlopig thuisblijven. TEL AVIV (RTR) - Een lid van het Israëlische parlement denkt eroverheen wetsvoorstel in te dienen dat het mogelijk maakt de handen af te zetten van stenen- en brandbommen gooiende Pa- lestijnen. Volgens Amal Nasser a-Din, een Arabisch lid van het rechtse Likud-blok, is een dergelijk paardemiddel noodzake lijk om een einde te maken aan de al meer dan een half jaar durende Palestijnse opstand. Nasser a-Din wil het wetsvoor stel indienen als de Israëlische regering daartoe zelf niet bereid is. De situatie in de door Israël bezette gebieden noemt hij on draaglijk. Het parlementslid ging daarbij niet in op het aantal doden dat de 'intifadah', de Palestijnse opstand inmiddels heeft gekost: minstens 220 aan Palestijnse en vier aan Israëlische zij de. MEXICO (AFP) - Bij een explosie in een opslagplaats voor 1.600.000 liter olie in Monterrey, in het noorden van Mexico, zijn gisteren twaalf mensen omgekomen. Dat heeft het Mexicaanse persagentschap Notimex bericht. Onder de bevolking brak na de brand paniek uit. Ongeveer 200.000 mensen zijn tijdelijk geëvacueerd. Na de ontploffing is een enorme brand ontstaan. Het bluswerk, dat door honderden brandweerlieden en vrijwil- ligers gedaan werd, ondervond hinder van sterke wind. Andere reservoirs dreigden eveneens in vlammen op te gaan. De Ver enigde Staten heeft gisteren bij het blussen en de evacuatie een helpende hand toegestoken. BAYRUT (AP) - In en rond de vluchtelingenkampen Chatilla en Bourj el-Barajneh in Bayrut zijn gisteren de gevechten tus sen de Fatah-strijders van PLO-leider Yasser Arafat en de le den van de dissidente Fatah-Opstand weer opgelaaid. Volgens de politie vielen bij de gevechten zeker tien doden en 34 gewon den. Gisterochtend om ongeveer vijf uur werden de gevechten in alle hevigheid hervat. Strijders van de Fatah-Opstand, die worden aangevoerd door de rebellerende kolonel Saeed Mousa, openden toen het vuur en bestookten de kampen met mortieren en raketten. Fatah, dat de kampen beheert, beantwoordde het vuur. MOSKOU (AP) - In het zuidoosten van Afghanistan zijn bij een aanval van het regeringsleger op een commandocentrum jj van rebellen twee Franse 'adviseurs' van de opstandelingen om het leven gekomen. Dat heeft het Russische persbureau Tass gisteren bekend gemaakt. De niet bij naam genoemde Fransen zouden Afghanistan begin mei zijn binnen gekomen, te zamen met een groep Amerikaanse, Chinese, Pakistaanse, Iraanse en Arabische adviseurs, aldus Tass. Zij zouden de bevelvoering voor de rebellen georganiseerd en gecoördineerd hebben en de opstandelingen hebben leren omgaan met gronddoelraketten; voor geslaagde aanvallen zouden zij de rebellen speciale pre mies in het vooruitzicht hebben gesteld. In een afzonderlijk be richt meldde Tass dat rebellen de hoofdstad Kabul en een na bijgelegen waterkrachtcentrale met raketten hadden bestookt. De regeringsstrijdkrachten zouden bij gevechten in de zuid oostelijke provincie Zabul 256 opstandelingen hebben gedood en een ongeveer even groot aantal verwond. eve afhandeling van I van vrachtauto's, i contacten met n. LUXEMBURG (ANP) - Met ingang van 1 juli wordt de staalproduktie in Europa weer geheel vrij. Dat is vrij dag in de Europese staalraad in Lu xemburg besloten. Er komt dan een eind aan het quotastelsel in de Euro pese staalnij verheid, dat de producen ten verplichtte zich aan produktiema- xima te houden. Het quotastelsel werd ingevoerd in 1980 toen de EG-commissie constateerde dat de staalnij verheid er zo slecht aan toe was dat ingrijpen noodzakelijk werd. De commissie maakte gebruik van de bevoegdheden die het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) haar verschafte. Ze maakte een plan voor de herstructurering van de staalindustrie en stelde als onderdeel daarvan produktiequota in. Aan die quota komt nu dus per 1 juli een einde. De sanering van de Europese staalin dustrie is overigens nog niet rond. Er be staat in bepaalde sectoren nog steeds over capaciteit. Maar de verdere gezondmaking moet nu volgens de minister van economi sche zaken, Rudolf de Korte, plaatsvinden „onder de tucht van de markt". De Europese commissaris voor indus triezaken, Karl-Heinz Narjes, zei vrijdag in de Europese staalraad dat er tussen nu en 1990 nog zo'n 80.000 tot 100.000 arbeids plaatsen in de staalnij verheid moeten ver- De Korte FOTO OE STEM/JOHAN VAN GURP dwijnen en dat 55.000 staalarbeiders moe ten worden omgeschoold. De EG-commis- sie heeft becijferd dat daar op zijn minst 380 miljoen gulden voor nodig zal zijn. Over die sociale kant van de zaak gaat de ministerraad in het najaar praten. Niet voor alle produkten van de staal nij verheid bestonden er nog quota. Alleen warmgewalst breedbandstaal, koudge- walste plaat, kwarto-plaat en zware pro fielen waren nog aan produktiemaxima gebonden. Dat die nu verdwijnen stemt minister De Korte „zeer gelukkig". We hebben er twee jaar voor gevochten om dit resultaat te bereiken, zo zei hij. De staal sector gaat volgens de minister nu van een intensive care over naar een vrij en onbe lemmerd ademhalen. Hoogovens heeft volgens de bewindsman op de nu weer vrije markt een goede uitgangspositie. Het Nederlandse staalbedrijf, dat nog bezig is met een produktiviteitsverbetering, „is goed voorbereid op dit moment". Het afschaffen van de quota gebeurde overigens tegen de zin van een tamelijk groot aantal EG-landen. De EG-commis- sie stelde ruim een week geleden voor om aan het quotastelsel definitief een eind te maken. Van een commissievoorstel kan de ministerraad alleen met unanimiteit af wijken. Omdat Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Denemarken zich vrijdag achter de commissie schaarden moest haar voorstel aanvaard worden. Onder bepaalde omstandigheden had den de quota nog wel gehandhaafd kun nen worden. Op 22 december vorig jaar sprak de ministerraad zich uit voor een beperkt voortbestaan mits de industrie zelf met sluitingsplannen zou komen voor een verdere afbraak van overtollige pro- duktiecapaciteit. Maar de bedrijven zijn daar niet in geslaagd. Ze konden het on derling niet eens worden. oosendaal, is een m 100 medewerkers. >uden van verpakkingsbranche; richt; eidsvoorwaarden zijn in an de funktie; jrogramma. zocht hun schriftelijke naar onderstaand adres, latie kunt u zich wenden tot 53520). Presidentskandidaat Sigrun Thorsteindottir brengt haar stem uit bij de presidentsverkiezingen op IJsland. Zij neemt het op tegen de zittende president Vigdis Finbogadottir- fotoap Dukakis - fotoap WASHINGTON (RTR/ AFP) - Michael Dukakis, de leidende democratische pre sidentskandidaat van de VS, heeft een beroep op de Amerikaanse regering ge daan om de steun aan de Angolese guerrilla-bewe ging UNITA stop te zetten. Dit blijkt uit een communiqué van Dukakis, dat donderdag verscheen op een persconferen tie in Washington. De perscon ferentie was georganiseerd door vijftien vooraanstaande zwarte Amerikanen om te pro testeren tegen het bezoek dat UNITA-leider Jonas Savimbi op dit moment aan de VS brengt. „De militaire hulp van de VS aan UNITA vergroot slechts de afhankelijkheid van Angola ten opzichte van Cuba en de Sovjetunie die wij uit Angola willen zien vertrekken" zei Du kakis, „Die hulp verscherpt het conflict in Zuidelijk Afrika en moet daarom worden gestopt". De Angolese minister van justitie, Fernando Franca Van- Dunem, verklaarde donderdag in New York dat het Savimbi vrijstaat te spreken met verte genwoordigers van de Ameri kaanse regering. Savimbi kwam woensdag in de VS aan en zal in het weekeinde naar verschillende zuidelijke staten van de VS reizen om Democra ten en zwarte leiders ervan te overtuigen om de Amerikaanse hulp aan UNITA voort te ver zetten. Van-Dunem zei ook dat be sprekingen over de militaire hulp van de VS aan UNITA losstaan van de vredesonder handelingen die worden ge voerd over de oorlog in Angola. De derde onderhandelings ronde over de kwestie Angola is vrijdag in Cairo begonnen. Hieraan wordt deelgenomen door Angola, Zuidafrika, Cuba en de VS. Vrijdagochtend ver gaderden de delegaties van Angola, Cuba en de VS over Zuidafrikaanse voorstellen over het tempo waarin alle buitenlandse troepen uit An gola worden teruggetrokken. Bij hun aankomst in Cairo be nadrukten Angola en Zuid afrika dat zij ernst maken met de oplossing van het conflict. t kan worden opgemaakt uit enkele ongekend harde jerklaringen die vooraanstaande leden van de partij de ler dagen hebben afgelegd. planning en er wordt op ad-hoc basis geregeerd", aldus een kwade Wathey. Hij verklaarde verder dat het „hoog tijd is voor een evaluatie" van de Ri- chardsons. In het door Wathey gehanteerde jargon betekent dit dat het tijd is voor hen om op te stappen. Joe Richardson, de nummer twee binnen de DP-St Maar ten, schoot via de pers met scherp terug. Hij laadde alle schuld voor de chaos in het Sint Maartense bestuur op de schouders van Wathey, die vol gens hem buiten het bestuurs college om allerlei zaken regelt zonder te overleggen met de gedeputeerden. „Het probleem is dat de partij nauwelijks bij eenkomt. Sinds vorig jaar juli is er slechts één maal verga derd door de partij. We bestu ren Sint Maarten zonder dat er een duidelijk plan is van de partij", aldus Richardson. Volgens Joe Richardson is het juist Wathey die er op uit is hem, Joe, te vernietigen. „Wa they heeft altijd afgerekend met mensen die hem in de weg stonden, dus ik verwacht ook dat hij zal proberen mij af te zetten als gedeputeerde", zo zegt hij. „Maar ik wil dan toch de andere leden van de partij waarschuwen: vandaag ben ik het, morgen is een ander het slachtoffer". De wraakactie van Wathey zou zijn ingegeven door de stijgende populariteit van de Richardsons en frustra ties bij Wathey, omdat hij vo rig jaar werd gedwarsboomd in zijn plannen een vertrouweling benoemd te krijgen als gezag hebber. Wathey, aldus Joe, zou daarom wraak hebben gezwo ren tegen diegenen die volgens hem obstructie hebben ge pleegd. „Hij zei toen: eerst Leo Chance (toenmalige minister van justitie, red), dan Don Martina (ex- premier, red) en dan Joe en René", aldus Joe Ri chardson. Chance werd inder daad vorig jaar door Wathey de partij uitgewerkt omdat hij „de Sint Maartense belangen" niet goed zou hebben behar tigd. Bovendien trok Wathey zijn steun aan het kabinet Martina terug, waardoor het kabinet verder moest regeren met een minimale meerder heid. Vorige maand viel het ka binet Martina en gaf Wathey zijn steun aan de regering Li- beria-Peters. Het ringgevecht op Sint Maarten wordt door iedereen met grote aandacht gevolgd. Op Sint Maarten is er een groeiend gevoel van ontevre denheid aan het ontstaan over de chaos binnen de DP-St Maarten en de stuurloosheid van het eiland. De DP-St Maarten is momenteel met ze ven van de negen zetels de grooste partij in de eilandsraad van Sint Maarten. n een gen. lOtS ige functie vragen wij: nstelling ngelse taal overvoer. J^Hweg 5-6, Best (Rijksweg Den Bosch-Eindhoven)04998-99099. geopend van 9.00 tot 17.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur. efa?ade van eenheid binnen fc partij is gebroken", zo werd »r verschillende media op teiland gezegd en geschre- In politieke kringen op irapao worden de verwikke len met aandacht gevolgd, een splitsing binnen de [DP-St Maarten kan mogelijk gevolgen hebben voor het joortbestaan van de pas aan getreden regering Liberia-Pe- inages, is een dynamisch, ar met uiterst moderne <t, gestanst en geplakt, id in Nederland in Ift van haar produkten. dat hij: idienstmedewerkers reert en als zodanig uden van kontakten met dijden bewaakt. idrijf op MBO/HBO niveau; Claude Wathey - fotoanp (ADVERTENTIES) dat hij: juden en verbreden van we klanten, met name de icesgang begeleidt; 11 tJ ïalerdichle garanties I "«aling bij aanvang werk en nó oplevering I aa en/o' a'uminium I zonnestraaltje maakt u* «eranda behaaglijk maatwerk vakwerk I i al enige tijd sluimerend liet tussen partijleider en man Claude Wathey lerzijds en de Joe en René Ri- ïardson, de twee enige poli- i bestuurders (gedeputeer- i) van het eiland, anderzijds, wam deze week tot een cli- lax. Joe Richardson werd tot tl toe algemeen beschouwd als (belangrijkste opvolger van öaude Wathey. i De betrokken kemphanen elkaar deze week open- Ik naar de keel. Wathey ver klaarde voor de radio: „Joe is r op uit mij te vernietigen", j noemde de Richardson bo- mdien „incompetent" en be- ihuldigde hen van „mismana- ment" van 's eilands finan- iën, de water- en electrici- teitsdistrubutie, de gezond heidszorg, het onderwijs en de laven. is geen lange termijn- Met een originele jVERANDALUX-terrasoverkapping woont u 12 maanden per jaar behaaglijk in uw tuin. En geniet u het hele jaar door van uw tuinmeubelen. Vertel mij alles over terrasoverkappingen. In gefrankeerde envelop versturen naar VERANDALUX BV., Postbus 324, 5680 AH Best liding (ARB) is een I van arbeidszaken en

de Stem | 1988 | | pagina 5